ניקוי תקליטים

vitalyi

חבר משקיען
מעורבות
140
נקודות
43
אני חושב שהחומרים עליהם כתבתי לא משאירים שכבה על תקליט אלא להפך - מסירים באופן יעיל את השמנים איתם מודפס התקליט. אחרי הניקיו תקליטים לא נשמעים "שקטים" יותר, להפך - הצליל הרבה יותר פתוח וצלול, עם במה גדולה יותר (בעיקר, לעומק. זה קורה גם עם תקליטים שנקנו סגורים. אינני מתכוון לשכנע כאן איש להתנסות בשיטה שלי, שכל אחד יעשה את מה שמתאים לו.

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,745
נקודות
113
אני חושב שהחומרים עליהם כתבתי לא משאירים שכבה על תקליט אלא להפך - מסירים באופן יעיל את השמנים איתם מודפס התקליט
האם תקליט מודפס עם שמנים?

vitalyi

חבר משקיען
מעורבות
140
נקודות
43
לא ידעתי. מסתבר שייש לי טחור גדול בהשכלה :(

אתה יכול בבקשה לתת לינק לתיאור של תהליך כזה?

תודה!
עמיר
אין לי קישור בהישג ידיים - אפשר לחפש בגוגל. בהדפסה חמה של פלסקיק תמיד משתמשים בשמנים אלה או אחרים על מנת למנוע הדבקת פלסטיק לסטמפר. במקרה של תקליטים, לויניל מוסיפים גם חומצה סטארית - באותה המטרה.

Sol

חבר משקיען
מעורבות
621
נקודות
113
AK1
קבל
החל מהדקה החמישית

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,745
נקודות
113
AK1
קבל
החל מהדקה החמישית
קיבלתי, צפיתי פעמיים בקטע מהדקה החמישית והלאה.

הטבעת התקליטים, בזה אחר זה, מצולמת מאיזור הדקה השמינית.
לא מצאתי שמוסיפים שם שמנים כלשהם.

אולי החמצתי משהו.

עמיר

איתי_הגיתי

חבר משקיען
מעורבות
48
נקודות
48
אני מנקה עם שמן חמניות, ואז מצפה בחמאה שויצרית.

נמר

כתב אודיו
צוות האתר
מעורבות
4,236
נקודות
113
עמיר.

תקליט חדש חובה לשטוף. על המכונות שמייצרות את התקליט שומניות. ולכן נדבק המון שמן לתקליט.
יש סרטון גרמני ביוטיוב. הגעתי אליו במקה לפני כמה שנים.
אחרי שראיתי אותו, רצתי לרכוש מכונת ניקוי.

carmi

כתב האתר
צוות האתר
מעורבות
1,629
נקודות
113
יש קישור לסרטון הגרמני?

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,745
נקודות
113
תקליט חדש חובה לשטוף. על המכונות שמייצרות את התקליט שומניות. ולכן נדבק המון שמן לתקליט.
יש סרטון גרמני ביוטיוב. הגעתי אליו במקה לפני כמה שנים.
אחרי שראיתי אותו, רצתי לרכוש מכונת ניקוי.
גם אני חושב שצריך לשטוף חדשים, אבל בלי שהבחנתי בשמן, אלא לרוב בפירורי נייר או באבק

יש קישור לסרטון הגרמני?
מצטרף לשאלה.

כבר הפנו אותי לסרטון כאן בשירשור בתואנה הזו, ולפחות אני לא מצאתי בו סימוכין לטענה.

לא שאני יודע שאין שימוש בשמן. אני רק לא יודע שייש.
שזה לא אותו דבר.

עמיר

nkorah

חבר משקיען
מעורבות
75
נקודות
28
כל תהליך ייצור התקליטים - בעיקר המאסטרים והסטמפרים, משופע בחומרים ובתהליכים כימיים. יש כמה וריאציות של תהליכים, שמשתמשות בחומרים שונים, אבל בכולם ניתן לכנות את חלק מהחומרים הכימיים שבשימוש כ"שמנים".
אין ספק שחלק זעיר מהחומרים נותר על התקליטים עצמם.

אני לא יודע לומר שהשיירים האלו מהווים בעיה כלשהי, או ששטיפה שלהם מהווה תועלת. כאמור, סביר יותר להניח ששיטפה של תקליט חדש רק מוסיפה עליו שיירים מחומר השטיפה - אלא אם כן השטיפה היא באיזו-פרופיל נקי ומיים מזוקקים - שלא משאירים משקעים כלל.

מה "נשמע" יותר טוב - זו שאלה מאוד סובייקטיבית.

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,745
נקודות
113
בהדפסה חמה של פלסקיק תמיד משתמשים בשמנים אלה או אחרים על מנת למנוע הדבקת פלסטיק לסטמפר. במקרה של תקליטים, לויניל מוסיפים גם חומצה סטארית - באותה המטרה
כל תהליך ייצור התקליטים - בעיקר המאסטרים והסטמפרים, משופע בחומרים ובתהליכים כימיים. יש כמה וריאציות של תהליכים, שמשתמשות בחומרים שונים, אבל בכולם ניתן לכנות את חלק מהחומרים הכימיים שבשימוש כ"שמנים".
אין ספק שחלק זעיר מהחומרים נותר על התקליטים עצמם.
השאלה הנדונה היא האם משתמשים בשמנים "על מנת למנוע הדבקת פלסטיק לסטמפר" כך שהשמנים האלה נשארים על פני הוויניל וניתן להסיר אותם בניקוי.

שמנים שנשארים בתוך הוויניל של התקליט, כחלק אינטגראלי ממנו, כך שאינם ניתנים לניקוי/הסרה,
ו/או שמנים שנשארים על/בתוך אובייקטים אחרים,
ו/או שמנים המשמשים שלבים שונים ומשונים בתהליך
אינם מעניינים במסגרת הדיון הזה.

לא שזה כזה קריטי לכאן או לכאן, וממילא מומלץ לנקות גם תקליטים חדשים, כך שממילא מהצד הפראקטי העניין נסגר. זה סתם נראה לי מוזר, ובינתיים אינו מגובה בעדויות.

עמיר

vitalyi

חבר משקיען
מעורבות
140
נקודות
43

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,745
נקודות
113

vitalyi

חבר משקיען
מעורבות
140
נקודות
43
לא מצאתי את המילה oil

במקרה של תקליטים, לויניל מוסיפים גם חומצה סטארית - באותה המטרה.
חומצה סטארית היא חומר שומני (חומצת שומן).
אתה לא חייב להאמין לכלום. מטרת ההודעה הראשונה שלי הייתה פשוטה - לחלוק שיטת ניקוי שמשפרת באופן מוחשי את צליל התקליט, במיוחד במערכות מושקעות - אתה הפכת את זה לחקירה. איבדתי עניין לדיון זה.

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,745
נקודות
113
חומצה סטארית היא חומר שומני (חומצת שומן).
אתה לא חייב להאמין לכלום. מטרת ההודעה הראשונה שלי הייתה פשוטה - לחלוק שיטת ניקוי שמשפרת באופן מוחשי את צליל התקליט, במיוחד במערכות מושקעות - אתה הפכת את זה לחקירה. איבדתי עניין לדיון זה.
לפי מיטב הבנתי -- אנא תקן אותי אם אני טועה בהבנה, גם אם איבדת עניין -- אם מוסיפים חומצה סטארית לוויניל, היא נשארת בויניל ולא הופכת לשכבה הניתנת לניקוי.

עמיר

vitalyi

חבר משקיען
מעורבות
140
נקודות
43
אין לי חשק להשמשיך - כי עכשיו תגיד שאינך מאמין לפרסומות. בכל זאת,
http://www.tnt-audio.com/accessories/discdoctor_e.html
התקדם ל-so...:
According to The Doc, raw chemistry states that the typical alcohol and water solution, as promoted in the early 80's, won't clean records completely of the chemical buildups from the factory. This has to do with the ability of the typical alcohol's, used at the time (and currently), to sufficiently solutionize (or breakdown) the semi-solids (salts and stearic acids) found on the record surface that are present after record production process. Stearic acids have always been a part of vinyl formulation in one form or another. After pressing, there will be a thin film of these acids on the surface of the vinyl.

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,745
נקודות
113
אין לי חשק להשמשיך - כי עכשיו תגיד שאינך מאמין לפרסומות. בכל זאת,
http://www.tnt-audio.com/accessories/discdoctor_e.html
התקדם ל-so...:
הלינק מפנה לדף שכותרתו "Miracle Record Cleaner".

אני אכן לא מאמין לפירסומות שמוכרות קסמים.
אתה כן?

אני מקבל שייש אפשרות כלשהי שאכן נותרת שיכבה שייש בה מרכיבים שומניים, שהיא לא חלק מהוויניל אלא ניתנת להסרה.

יותר קשה לי לקבל שהיא אינה ניתנת להסרה ע"י מיים + אלכוהול + שאיבה + שיפשוף בקטיפה של מכונת הניקוי, ושרק חומר קסם בכמות קטנה הוא זה שמצליח להמיס הכל, אבל לך תדע.

ההסתברות שזה נכון נראית לי נמוכה, אין ראיות משכנעות, אבל זה לא בלתי אפשרי.
אפשר בהחלט לעצור בנקודה זו.

עמיר

vitalyi

חבר משקיען
מעורבות
140
נקודות
43
זה לא חומר קסם (אותו דווקא לא ניסיתי), יש קבוצה שלמה של חומרים מסוג זה. שיפשוף נעים באלקוהול.

למעלה
תצוגת צבעים באתר (* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה
+ 100% -
סגור