ניקוי תקליטים

carmi

כתב האתר
צוות האתר
מעורבות
1,629
נקודות
113
מעניין איך אתם מנקים את התקליטים שלכם עם חומר שהיצרן ממליץ או חומר שאתם מכינים לבד
אני ידוע שיש כאלו שמשתמשים במספר חומרי ניקוי אחד אחר השני
כל כמה זמן אתם מנקים את התקליטים שלכם (האם יש לכם סימון לכך?)

אני מנקה עם החומר שהיצרן מספק מדולל במים מזוקקים מבית מרקחת (לפי הכמות שהיצרן ממליץ) - יש לי מכונה של אוקי-נוקי.
מנקה כאשר אני רואה או שומע שהתקליט מלוכלך - ביום יום מנקה עם מברשת משובלת (אני חושב שזה סיבי פחמן ולבד)

nkorah

חבר משקיען
מעורבות
75
נקודות
28
למה "עצוב"?

אני מנקה בכל מני שיטות, ונמצא עכשיו בתהליך של בדיקה יסודית של שיטות ניקוי שונות, והשוואתן.
אני יכול לומר שניקוי ידני (באמצעות מברשות ושואב אבק) היה אפקטיבי, אבל לא מושלם.
את קבוצת התקליטים האחרונה ניקיתי עם מכונה ידנית שבה מסובבים את התקליט בתוך קערה של נוזל ניקוי. השיטה לא מושלמת מבחינת הנוחות, אבל כשעובדים ביעילות היא מפיקה תקליטים נקיים לחלוטין, ובמילה לחלוטין אני מתכוון שאפילו עם מיקרוסקופ, בהגדלה שבה רואים כל גרגר אבק - אי אפשר למצא שום לכלוך או שיירים על התקליט לאחר הניקוי.

בשלב הבדיקה הבא - מכונה שואבת, ממוכנת. אני לא רואה איך מכונה הזו יכולה לנקות יותר טוב, אבל היא בהחלט יכולה להיותר הרבה יותר נוחה לשימוש.

נערך לאחרונה ב:

נמר

כתב אודיו
צוות האתר
מעורבות
4,236
נקודות
113
מכונה יעודית חזקה, חומרים מסחריים או לרקוח לבד אתנול + מים מזוקקים ביחס של 40% אטנול והיתר מים מזוקקים.
יש המוסיפים טיפונת סבון כלים (להסרת שומנים) אך אני לא בעד.

אני קונה את החומר של ניטי גריטי - מנקה יותר טוב מכל דבר אחר שנתקלתי בו.

יש לזכור שלא מעט מהטינופת המחט מנקה. ולכן, לנקות את המחט חשוב הרבה יותר מאשר לנקות את התקליט.

carmi

כתב האתר
צוות האתר
מעורבות
1,629
נקודות
113
נמר, בעבר אמרת שלא כדי לנקות את התקליט הרבה פעמים - למה, אטנול ומים מזוקקים לא בריאים לתקליט?

נמר

כתב אודיו
צוות האתר
מעורבות
4,236
נקודות
113
נכון.
עדיין מדובר בחומרים כימיים שעלולים בסופו של דבר גם לפגוע בויניל.
לעומת זאת, ישנם חומרים אורגנים שנחשבים לטובים מאוד ולא מסכנים בשום דרך את התקליט.

אני אחפש.

nkorah

חבר משקיען
מעורבות
75
נקודות
28
בריכוז שבו משתמשים - 1-3 טיפות לליטר, הדטרג'נט לא משמש לניקוי. הוא משמש לשבירת מתח הפנים של הנוזל ולכן לניקוז מהיר ויעיל של הנוזל מפני התקליט.

הנה הדגמה פשוטה לאפקטיביות של טיפת סבון במים.

carmi

כתב האתר
צוות האתר
מעורבות
1,629
נקודות
113
רגע, אז אתה מוסיף טיפות סבון לנוזל ניקוי שלך?

nkorah

חבר משקיען
מעורבות
75
נקודות
28
כן:
  • 15-30% אלכהול איזו-פרופיל נקי - גיליתי שלא ממש משנה הריכוז בתמיסה, אבל מאוד משנה דרגת הנקיון.
  • 70-85% מים מזוקקים - באמת מזוקקים, צריך לשים לב, כי לפעמים בארצנו מוכרים מים מסוננים תחת הכותרת "מזוקקים".
  • 2-3 טיפות דטרג'נט - לא ממש משנה איזה. בד"כ נוזל ניקוי הכלים הזמין באותו רגע.
הדטרג'נט מזרז מאוד את ניקוז המים מפני התקליט, ולכן גם את הייבוש שלו. הנסיון שלי מראה שתמיסה עם סבון מתייבשת בתוך 10-15 דקות. ללא סבון נשארות טיפות על פני התקליט שלוקח להן 3-4 שעות להתייבש (להתאדות) מעצמן, ובזמן הזה הן סופחות אבק מהאויר, שנותר על פני התקליט...

בקיצור - 2-3 טיפות סבון. כנראה טיפה אחת (לליטר) גם מספיקה.

אפשר לדון ביחסים עד אין סוף. הנסיון שלי הראה שהרכיבים הרגישים ביותר הם כמות הדטרג'נט (כמה שפחות - אחרת נשאר משקע), ונקיון האלכהול (איזו-פרופיל לא נקי גם משאיר משקע).

מצד שני, עם מוסיפים (ואני מוסיף) סבב ניקוי מהיר רק עם מיים מזוקקים - כל זה לא משנה, ולא נותרים שום משקעים על התקליטים ממילא (ורד)

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,745
נקודות
113
מעניין שגם אני הגעתי פחות או יותר באינטואיצייה לאותם מרכיבים ויחסים כמו nkorah:
  • 30% איזופרופיל אלכוהול
  • 70% מיים מזוקקים (מסתפק במסוננים היטב)
  • טיפה-שתיים של נוזל לרחיצת כלים
משתמש במכונה VPI HW-16.5
img_5459_med.jpeg

מה שכן, את שאיבת המיים אני לא מפסיק אחרי 2 או 3 סיבובים דווקא, שאלה הוראות השימוש, אלא כאשר אני רואה שהפסיקה זרימת הנוזל דרך שפופרת שאיבת המיים.

עמיר

איתי_הגיתי

חבר משקיען
מעורבות
48
נקודות
48
כן:
  • 15-30% אלכהול איזו-פרופיל נקי - גיליתי שלא ממש משנה הריכוז בתמיסה, אבל מאוד משנה דרגת הנקיון.
  • 70-85% מים מזוקקים - באמת מזוקקים, צריך לשים לב, כי לפעמים בארצנו מוכרים מים מסוננים תחת הכותרת "מזוקקים".
  • 2-3 טיפות דטרג'נט - לא ממש משנה איזה. בד"כ נוזל ניקוי הכלים הזמין באותו רגע.
הדטרג'נט מזרז מאוד את ניקוז המים מפני התקליט, ולכן גם את הייבוש שלו. הנסיון שלי מראה שתמיסה עם סבון מתייבשת בתוך 10-15 דקות. ללא סבון נשארות טיפות על פני התקליט שלוקח להן 3-4 שעות להתייבש (להתאדות) מעצמן, ובזמן הזה הן סופחות אבק מהאויר, שנותר על פני התקליט...

בקיצור - 2-3 טיפות סבון. כנראה טיפה אחת (לליטר) גם מספיקה.

אפשר לדון ביחסים עד אין סוף. הנסיון שלי הראה שהרכיבים הרגישים ביותר הם כמות הדטרג'נט (כמה שפחות - אחרת נשאר משקע), ונקיון האלכהול (איזו-פרופיל לא נקי גם משאיר משקע).

מצד שני, עם מוסיפים (ואני מוסיף) סבב ניקוי מהיר רק עם מיים מזוקקים - כל זה לא משנה, ולא נותרים שום משקעים על התקליטים ממילא (ורד)
תודה על המדריך, נאמץ את הדטרג'נט.

vitalyi

חבר משקיען
מעורבות
140
נקודות
43
ניסיתי תמיסות שונות של איזופרופיל ומספר נוזלים יעודיים בשילובים שונים. תמיסות של איזופרופיל כמעט ולא משפרים את צליל התקליט, מקסימום - מסירים לכלוך משטחו. נוזלים המצורפים למכונות ניקוי לא יעילים באותה המידע. גיליתי שלשיפור ניכר בצליל התקליט גורם הניקוי הבא: אנזים של ניטי-גריטי או MoFi (השני נשמע לי קצת יותר יעיל) ->שטיפה ב- L'Art du son - > שאיבה במכונה. בנוסף, אחרי כל צד של תקליט אני מנקה את המחט ב- onzow zerodust ומצפה בנוזל של Clearaudio לניקוי מחטים. הכל ביחד נותן שיפור אדיר בצליל!

נמר

כתב אודיו
צוות האתר
מעורבות
4,236
נקודות
113
אני נמנע מחומרים על המחט.
לא יודע למה, זה תמיד מפחיד אותי.

לגבי החומר של ניטי גריטי. הכי טוב מנסיוני.

vitalyi

חבר משקיען
מעורבות
140
נקודות
43
לגבי החומר של ניטי גריטי. הכי טוב מנסיוני.
אני מזמין אותך להדגמה: תביא תקליט שניקית ב -Pure2, ואני אנקה אותו בשיטה שלי - אח"כ תגיד מה אתה חושב על זה :).

נמר

כתב אודיו
צוות האתר
מעורבות
4,236
נקודות
113
סגור. אבל אם זה טוב אני לוקח את החומר, המחט והמכונה. :D

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,745
נקודות
113
ניסיתי תמיסות שונות של איזופרופיל ומספר נוזלים יעודיים בשילובים שונים. תמיסות של איזופרופיל כמעט ולא משפרים את צליל התקליט, מקסימום - מסירים לכלוך משטחו. נוזלים המצורפים למכונות ניקוי לא יעילים באותה המידע. גיליתי שלשיפור ניכר בצליל התקליט גורם הניקוי הבא: אנזים של ניטי-גריטי או MoFi (השני נשמע לי קצת יותר יעיל) ->שטיפה ב- L'Art du son - > שאיבה במכונה. בנוסף, אחרי כל צד של תקליט אני מנקה את המחט ב- onzow zerodust ומצפה בנוזל של Clearaudio לניקוי מחטים. הכל ביחד נותן שיפור אדיר בצליל!
לא חיפשתי יותר מדי, אבל לא מצאתי ש-L'Art du son משפיע מעבר לאיזופרופיל אלכוהול + מיים מזוקקים (+ נוזל כלים), אבל הוא בהחלט יקר, בוודאי בתוספת דמי מישלוח. קניתי פעם אחת ולא אקנה שוב.

Onzow Zerodust זה רעיון נחמד, אבל עם bug-ים מהותיים בתפיסה:
  • ההנחה שמידת הדביקות של הליכלוך לג'ל גדולה ממידת דביקותו למחט
  • ההנחה שייש רק שיכבה אחת של לכלוך
אם הליכלוך דבוק היטב למחט, או שייש יותר משיכבה אחת, הניקוי בעזרת Onzow Zerodust לא יעבוד, אבל אם עושים, במקרה או בטעות, תנועה אחת לא נכונה, הראש הולך. לכן אני לא מתלהב מזה (יש לי ואני כמעט ולא משתמש בזה).

לכן עדיף לנקות בעזרת מברשת -- רכה בדרך כלל וקשה מידי פעם -- עם נוזל ניקוי להמסת הליכלוך.
אני משתמש בנוזל של MoFi, אבל יש המון אחרים שכנראה טובים לא פחות.

את ניקוי המחט במברשת יש לעשות בתנועה לאורך הראש, בכיוון מאחור קדימה, כאשר הזרוע אינה נעולה, כך שהכוח הפועל על המחט אינו גדול מזה המופעל עליה כשהיא מונחת על התקליט, מה שמבהיר גם למה השימוש במברשת קשה אינו בעייתי.

אני מעריך שציפוי מחט בנוזל קסם מחזיק לסיבוב אחת או שניים של התקליט, ואחר כך הוא מתנדף מהחום שנוצר עקב החיכוך וגם "מנוגב" פיזית ע"י התעלה.

אז אני קצת בספק אם כל הפרוצדורות והחומרים (הלא זולים) הנ"ל מהווים שיפור בניקוי התקליט או מעבר לזה, בעוד שהצילומים של nkorah לגבי השפעת האיזופרופיל אלכוהול משכנעים בהחלט לגבי איכות הניקוי.

חבל שהוא כותב בעיקר באתר אחר.

עמיר

nkorah

חבר משקיען
מעורבות
75
נקודות
28
אלכהול+מים מזוקקים פשוט מנקים את התקליט ומותירים רק פלסטיק מאחוריהם (אם משתמשים בהם טוב).

אני מניח שכל "חומרי הפלא" משאירים שכבה דקה על התקליט, בעיקר בנקודות "מחוספסות" - דומה למה שפוליש עושה לצבע של הרכב. אין ספק שהתקליט יכול להשמע "שקט" יותר לאחר טיפול כזה - בסופו של דבר מדובר בחתיכת פלסטיק, וברור שפני החריץ עצמם לא חלקים ומושלמים תמיד. מצד שני, אותה שכבה מכסה גם קצת מוסיקה, כך שכל אחד עם ההעדפות שלו.

carmi

כתב האתר
צוות האתר
מעורבות
1,629
נקודות
113
באמת קשה לי להבין איך שכבה על התקליט עוזרת - לי נראה שהיא מפריעה לשמוע את מה שיש שם

למעלה
תצוגת צבעים באתר (* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה
+ 100% -
סגור