ניסוי השוואת פטיפון ישן לתקליטור

clip99

חבר משקיען
מעורבות
119
נקודות
43
בעקבות הפוסט "כיצד חזרתי למערכת אנלוגית" של Joshua G , החלטתי לעשות ניסיון דומה עם מערכת ישנה של סוני משנת 1970 שנמצאת אצלי בבית . קצת אירוני ששנים אני שומע כל מיני דעות שגורסות שלתקליטים צליל עדיף , ומנסה לחשוב איך זה אפשרי להשוות תקליט ישן וחורק אל מול הטכנולוגיה הדיגיטאלית החדישה עם הצלילים המדויקים והנקיים , ובמשך כל הזמן הזה יש לי ממש מתחת לאף פטיפון שמאפשר לי לערוך השוואה . אז היום סגרתי מעגל וחיברתי בפעם הראשונה את הפטפון למגבר הק"ב .

המערכת המדוברת היא פטיפון משולב עם רסיבר מדגם HP511 , היא עברה הרבה תהפוכות במהלך השנים וגם תיקונים , המצב המיכני שלה לא מושלם והאלקטרוניקה כבר בת 40 , אך היא מנגנת את התקליטים כהלכה . חיברתי אותה (ביחד עם דיוידי של פיוניר - דגם DV470) למגבר ק"ב ותיק של ימאהה - DSP3090 , שהיום לראשונה כניסת הפונו שלו תצדיק את קיומה . כבלי האינטרקונקט שהשתמשתי בהם לחיבור 2 המקורות זהים . הורדתי את הטלויזיה מהמדף לטובת הפטיפון , ועברתי עם נייר שיוף עדין וחומץ על היציאות שלו שתפסו קורוזיה במהלך השנים .

במגבר יש כניסת פונו שאליה ניסיתי לחבר את ה-REC OUT של הפטיפון . בדיעבד יצא שלמדתי קצת על הפונו סטייג' , לאחר בירור קצר באינטרנט, כי נתקלתי בבעיה : התברר שיש פונו סטייג' גם במגבר הק"ב , וגם על היציאה של REC OUT הפטיפון , כך שהעברתי את הסיגנל דרך 2 שלבים של פונו סטייג' בטעות . שמתי לב לכך לאחר שהצליל שהתקבל היה מעוות ומלוכלך . מכיוון שלא קיימת בפטיפון יציאת פונו ללא קדם הגברה , חיברתי את ה-REC OUT בלית ברירה לכניסת CD במגבר , ואת הדיוידי לכניסת הלייזר דיסק (שתי הכניסות זהות מבחינת נתונים) כעת הפטפון ניגן נקי .

הקטע ששימש אותי לבדיקה הוא שיר של דוראן דוראן בשם "union of the snake", הוא מייצג נאמנה את סגנון המוזיקה החביב עלי , וגם הוא מבין השירים הבודדים שיש לי גם על תקליט וגם על תקליטור .
ניגנתי אותו במקביל בשני המקורות כאשר אני מחליף ביניהם לסירוגין . למרות שאיני אודיופיל והשמיעה שלי לא תקינה במאה אחוז , שמתי לב להבדלים מהותיים : התקליט נשמע יותר "נמוך" , עמום וסגור . הצליל אמנם מדויק כמו הסידי אך הגוון שלו שונה . כמו כן הבמה (שגם ככה לא נשמעת משהו בסידי) , הייתה יותר סגורה ומצומצמת בתקליט – השיר עמוס בצלילים ומקצבים אלקטרוניים אשר נשמעו יותר פתוחים ורחבים בסידי , וכל זאת מבלי להזכיר את הקרקושים.. אולם למרות כל זאת לא יכולתי להימלט מתחושה שהתקליט נשמע מעט יותר "רך" או "חם" - זה בלט ברגע שעברתי לסידי , שם הצליל היה אמנם מפורט ומדויק אולי אפילו יותר אך נשמע נוקשה וסטרילי בהשוואה.

בסיכומו של דבר הסקרנות באה על סיפוקה החלקי . ברור שלא ניתן לאשש את הטענה לעליונות הפטפון על סמך האזנה למערכת הספציפית הזו , ואני יותר מבטוח שאפשר להגיע לתוצאות טובות בהרבה עם ציוד איכותי יותר . בהזדמנות זו ארצה להודות ל-Joshua על ההזמנה , אני אשמח להתרשם מההבדל במערכת יותר איכותית , במידה ובעתיד אחליט להכניס פטיפון למערכת . בשלב זה אמשיך להשתעשע במחשבות על הצטיידות במגבר סטריאו חדש .. לעת עתה אני נשאר במתחם הספרתי.

תמונות מצורפות

• a.JPG
    a.JPG
    KB 46 · צפיות: 477
  • b.JPG
    b.JPG
    KB 29.8 · צפיות: 463
  • c.JPG
    c.JPG
    KB 44.1 · צפיות: 484
  • d.JPG
    d.JPG
    KB 28.6 · צפיות: 462

Joshua_G

חבר משקיען
מעורבות
4
נקודות
0
ההזמנה שלי פתוחה ועומדת.

לאנשים שונים העדפות שונות, יש המעדיפים אנלוגי ויש המעדיפים דיגיטאלי. לכל אחת מהשיטות יש יתרונות וחסרונות, כך שבסופו של יום, זה עניין של העדפה אישית בלבד. מה גם שהתוצאה הסופית מותנית גם באיכות כלל המערכת וגם באיכות כל אחד מהמקורות – האנלוגי והדיגטאלי.

zs

חבר משקיען
מעורבות
1,590
נקודות
113
לצערי ישנם הרבה "באגים" בהשוואה שלך.
לא אמנה את כולם ,אך אחד הבולטים בהם הוא,
ראש ומחט בני 20 שנים אולי יותר,ופטיפון לא מכוון.
גם אני הייתי נשאר עם הדיגיטלי במצב הנתון שלך.

Joshua_G

חבר משקיען
מעורבות
4
נקודות
0
לצערי ישנם הרבה "באגים" בהשוואה שלך.
לא אמנה את כולם ,אך אחד הבולטים בהם הוא,
ראש ומחט בני 20 שנים אולי יותר,ופטיפון לא מכוון.
גם אני הייתי נשאר עם הדיגיטלי במצב הנתון שלך.

לכן הזמנתי אותו לשמוע אצלי.

Triton

חבר משקיען
מעורבות
0
נקודות
0
אני מבין את הסקרנות שהובילה לניסוי,
לא בדיוק השוואה שתניב תוצאות, זה קצת כמו לשמוע FLAC באיפוד באזניות של הווקמן הישן שלך ולהסיק שדיגיטל זה לא זה.

michael123

חבר משקיען
מעורבות
1,415
נקודות
113
זה תלוי בתקליט גם.
שמעתי אותו Da Vinci (אם אני לא טועה) פעם עם תקליט סגור, מרוח, ... ופעם אחרת אותה מערכת ניגנה Dark Side of The Moon - שונה לגמרי..

zs

חבר משקיען
מעורבות
1,590
נקודות
113
אני מבין את הסקרנות שהובילה לניסוי,
לא בדיוק השוואה שתניב תוצאות, זה קצת כמו לשמוע FLAC באיפוד באזניות של הווקמן הישן שלך ולהסיק שדיגיטל זה לא זה.

:) :) ;)

יעקב ח

חבר משקיען
מעורבות
170
נקודות
63
...כל הפוסל פסול ואינו מדבר בשבחא לעולם, ואמר שמואל במומו פוסל. " ;)

Z.S היקר
לא הבנתי כלום מהודעתך.:מבולבל:
מי פוסל? מה פוסל? מה פסול?
דברייך סתומים ועמומים.:מה??????????:

zs

חבר משקיען
מעורבות
1,590
נקודות
113
Z.S היקר
לא הבנתי כלום מהודעתך.:מבולבל:
מי פוסל? מה פוסל? מה פסול?
דברייך סתומים ועמומים.:מה??????????:

אני לא מאמין,אתה הרי בחור עם קצת
אינטליגנציה מעל הכתפיים.

קיצור הפיתגם הוא-"כל הפוסל במומו פסול"
פירוש הפשט הוא-כל מי שפוסל אחרים,הוא בעצמו פסול
באותו מום שהוא מדביק להם.

עכשיו נהיר לך ידידי?

יעקב ח

חבר משקיען
מעורבות
170
נקודות
63
אני לא מאמין,אתה הרי בחור עם קצת
אינטליגנציה מעל הכתפיים.

קיצור הפיתגם הוא-"כל הפוסל במומו פסול"
פירוש הפשט הוא-כל מי שפוסל אחרים,הוא בעצמו פסול
באותו מום שהוא מדביק להם.

עכשיו נהיר לך ידידי?
שלמה ידידי היקר
אני מאמין שאתה נותן לי קצת יותר קרדיט.
הפתגם ידוע לי וברור לי לחלוטין.

רק מה הקשר שאני פוסל ( ואני לא) לפתגם, ולהודעתך לבחור שישאר עם הציוד הדיגיטלי.
(shocked)

zs

חבר משקיען
מעורבות
1,590
נקודות
113
שאתה תגיד דבר כזה?:מה??????????:
השמיים בטח נפלו...(lol)

נותן לך את מלא הקרדית...

אני לא פוסל;)

clip99

חבר משקיען
מעורבות
119
נקודות
43
קודם כל אני רוצה להודות לכולם על התגובות . הבהרה - כפי שכבר ציינתי בסיכום ההודעה המקורית , ברור שאיני מתייחס לתוצאה שהתקבלה כאל אינדיקטור מייצג כלשהו , הפטפון נמצא במצב די "על הקרשים" - מראש ידעתי איך הוא יישמע בערך ולא היו לי ציפיות לשמוע משהו שידהים אותי ומראש ידעתי שההשוואה אינה הוגנת. למרות שמעולם לא יצא לי להקשיב למערכת אנלוגית איכותית אין לי ספק שיש לה את היתרונות שלה מול ציוד דיגיטלי , אני יודע שכל צליל במקורו הוא אנלוגי , וכל המרה לדיגיטלי גורעת ממנו . ההשוואה הזו מקורה בסקרנות בלבד , מעולם לא חיברתי את הפטיפון למגבר נורמלי , והפוסט של Joshua הדליק לי נורה של "למה לעזאזל לא חשבתי על זה לפני כן" . הניסוי לא היה לחינם - למרות הנחיתות של הפטיפון הבחנתי בהבדל מסויים: הצליל יותר "חם" משהו , אל מול הסטריליות של הסידי. לא יודע אם זה בגלל שהוא עמום ורך - פשוט יש שם משהו.
העניין שאני לא יודע נכון להיום אם אכנס לתחום הזה בעתיד . כבר כמעט לא מייצרים תקליטים היום , הציוד האנלוגי יקר , דורש אחזקה וידע . עכשיו אני יודע שתמיד אפשר להשיג תקליטים יד שניה , ויש פטפונים טובים גם ב-1500 שקל , אבל התרגלתי לנוחות של הדיגיטל . זה גם עניין של תקציב , ויש לי עדיפות קודם להשקיע בהגברה ורמקולים ראויים , כשיגיע הזמן .

למעלה
תצוגת צבעים באתר (* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה
+ 100% -
סגור