מערכת מיצרן אחד, מערכת "מעורבבת" ומה שביניהן...

Audiofreak

עוסק בתחום
מעורבות
1,059
נקודות
113
נכתב ע"י arye.gur; לדעתי רוב האנשים שנכנסים לתחום משקיעים פחות מ 10:
לא מדויק אריה
אתה חייב להתעדכן, היום אף אחד לא קונה דיוידי בכדי לשמוע מוסיקה, קונים כרטיסי קול ודאקים למחשב
בכל מקרה, בשנת 2013 דווקא שווה לקנות נגן דיסקים איכותי ביד שניה למערכת בתקציב מוגבל
ולהשקיע הכי הרבה במגבר!
ואח״כ ברמקולים​

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,743
נקודות
113
עמיר,

אתה לא קורא מה שאני כותב.

אמרתי שכשקונים מערכת בתקציב מוגבל כדאי לחסוך על הרמקולים.

דוגמה: מישהו רוצה לקנות מערכת שמורכבת מנגן תקליטורים, הגברה ורמקולים ב 10,000 ₪. לדעתי זה תקציב מוגבל על אף שבהיבט נומינלי זה סכום גבוה ב 25% מהשכר הממוצע במשק. אם היה שואל להצעתי בסכום הזה, הייתי ממליץ לו להשקיע 4,000 ₪ בנגן, 4,000 ₪ בהגברה ו 2,000 ש"ח ברמקול יד שנייה. כך הוא גם לא היה מפסיד הרבה אם היה רוצה להחליף רמקולים.

לעומת זאת, אם מישהו היה מחפש את עצתי בקניית מערכת בתקציב של 30,000 ₪, קצת גבולי אבל כבר אפשר להשקיע חלוקה שווה למרות שאני עדיין חושב שגם בתקציב הזה אפשר להשקיע 26,000 ש"ח בנגן ובהגברה ו 4,000 ש"ח ברמקולים יד שנייה.

אם מישהו היה שואל בעצתי לגבי מערכת בתקציב של 1.5 מלש"ח, הייתי מציע לו חלוקה שווה בין שלושת המרכיבים.

לדעתי רוב האנשים שנכנסים לתחום משקיעים פחות מ 10,000 ₪ וקונים כמקור נגן DVD ב 300 ₪ כי חצי מדינה מסבירה להם שכל המקורות הדיגיטאליים נשמעים אותו הדבר.

אריה
אתה לא יכול להבחין בין המצב שלא קראתי, קראתי אבל פירשתי אחרת ממך, או סתם רפרפתי וחיפפתי.
למעשה בכל המקרים קראתי בתשומת לב, כך שה"האשמה" אינה במקומה.

גם לא ברור אם כל המחירים שאתה מדבר עליהם הם יד שנייה או רק הרמקולים.

אם מישהו הייה שואל בעצתי, בכלל לא הייתי נותן לו נוסחה לחלוקת תקציב. הייתי אומר לו ללכת לשמוע כל מיני סוגי רמקולים, לראות לאיזה סוג צליל הוא מתחבר יותר, וכנ"ל מנורות/טראנזיסטורים, ואולי גם תקליטים/דיגיטאלי, ואז מתחילים לבדוק מה האפשרויות הפתוחות, אם בייד שנייה ואם חדש, שיעמדו בתקציב.

דווקא הייתי מצטרף להמלצה ללכת על DVD של פיוניר שקורא SACDs באיזה 600 ש"ח, כי מניסיון, לא בגלל חצי מדינה ולא בגלל שכולם נשמעים אותו דבר, צריך להכפיל את ההוצאה בפאקטור רציני כדי לקבל תוצאה טובה יותר, ודווקא זה מקום מצויין לחסוך.

ובכלל, לא הייתי מתייחס למחיר כאל מדד כל כך משמעותי, כי הוא תלוי בהרבה גורמים שאינם משקפים איכות, ביחוד בארץ, כשמייבאים כמויות קטנות ע"י יבואנים שונים ממקומות שונים. מחירי ההובלה, למשל, שונים ממקומות שונים, והם תלויים גם במשקל ובגודל הפיסי, שאינם בהכרח מדדי איכות, מתחי הרווחים של היבואנים השונים אינם קבועים, וכנ"ל של הסוחרים בחנויות, ומחירי יד-שנייה בכלל תלויים בגורמים אחרים, כולל מידת הלהיטות למכור.

אז אני מקווה שלא הרבה אנשים שואלים לדעתך בנושא, כי לדעתי אתה מטעה אותם בכל כיוון אפשרי ומנחה אותם לפי קריטריונים בעייתיים ביותר, החל בקנייה מייצרן בודד (ועוד Naim), דרך השקעת-יתר בנגן בשלב ראשון/יחיד, וחסכון על המרכיב המשפיע ביותר.

אני מסרב לייעץ לאנשים על מודלים ספציפיים, כי אני לא מכיר מספיק כדי להיות אחראי לגבי ההמלצות, אבל אלה הכיוונים שנראה לי שעובדים, כולל המלצות למוסיקה לבדיקה וכו', שזה גם קריטי, והחשוב ביותר -- שזה יהייה לטעמם, לאו דווקא עם קשר כלשהו לטעמי.

עמיר

ארז_וחני

חבר משקיען
מעורבות
932
נקודות
113
לרוב האנשים יש תקציב מוגבל, גם לאלה שקונים מערכת ב 200 אלף שח והיו רוצים לקנות ב 400 אלף....
לדעתי אין כלל אצבע לחלוקת התקציב בין רכיבי הציוד שמתאים לכל רמות התקציב ולדעתי הויכוח "איך נכון לחלק את התקציב בין רמקולים, הגברה ומקור ב 10,000 שח" הוא מיותר משום שתמיד מדובר על התאמת רכיבי ציוד ומשום שיש שוק יד 2 שפותח אלרנטיבות מעניינות ואיכותיות פי כמה מרכישה של ציוד חדש.

אני לא בטוח שאם הייתי מעמיד לאריה שתי מערכות ב 10,000 ש"ח , האחת בנויה לפי החלוקה שהוא ממליץ והשניה בנויה לפי 3000 לנגן, 3500 להגברה ו 3500 לרמקולים ולשתי המערכות יש גוון סאונד דומה (בעיקר לרמקולים) , אריה (או כל אחד אחר) יוכל להבחין ביניהם או יוכל לקבוע מי מהן איכותית יותר (עד כמה שניתן לקבל מערכת איכותית בתקציב כל כך מוגבל...).
ארז

שוני

חבר משקיען
מעורבות
515
נקודות
93
לא הולך לשרותים ,אני מזוהה עם ייצור ויצירה.

arye.gur

חבר משקיען
מעורבות
882
נקודות
113
נכון, האמת היא שייצור נגני תקליטורים הולך ופוחת.

אבל גם דאקים יש סוגים רבים במחירים מגוונים וטענות שונות לגבי איכות הצליל.

אריה

arye.gur

חבר משקיען
מעורבות
882
נקודות
113
אתה לא יכול להבחין בין המצב שלא קראתי, קראתי אבל פירשתי אחרת ממך, או סתם רפרפתי וחיפפתי.
למעשה בכל המקרים קראתי בתשומת לב, כך שה"האשמה" אינה במקומה.

גם לא ברור אם כל המחירים שאתה מדבר עליהם הם יד שנייה או רק הרמקולים.

אם מישהו הייה שואל בעצתי, בכלל לא הייתי נותן לו נוסחה לחלוקת תקציב. הייתי אומר לו ללכת לשמוע כל מיני סוגי רמקולים, לראות לאיזה סוג צליל הוא מתחבר יותר, וכנ"ל מנורות/טראנזיסטורים, ואולי גם תקליטים/דיגיטאלי, ואז מתחילים לבדוק מה האפשרויות הפתוחות, אם בייד שנייה ואם חדש, שיעמדו בתקציב.

דווקא הייתי מצטרף להמלצה ללכת על DVD של פיוניר שקורא SACDs באיזה 600 ש"ח, כי מניסיון, לא בגלל חצי מדינה ולא בגלל שכולם נשמעים אותו דבר, צריך להכפיל את ההוצאה בפאקטור רציני כדי לקבל תוצאה טובה יותר, ודווקא זה מקום מצויין לחסוך.

ובכלל, לא הייתי מתייחס למחיר כאל מדד כל כך משמעותי, כי הוא תלוי בהרבה גורמים שאינם משקפים איכות, ביחוד בארץ, כשמייבאים כמויות קטנות ע"י יבואנים שונים ממקומות שונים. מחירי ההובלה, למשל, שונים ממקומות שונים, והם תלויים גם במשקל ובגודל הפיסי, שאינם בהכרח מדדי איכות, מתחי הרווחים של היבואנים השונים אינם קבועים, וכנ"ל של הסוחרים בחנויות, ומחירי יד-שנייה בכלל תלויים בגורמים אחרים, כולל מידת הלהיטות למכור.

אז אני מקווה שלא הרבה אנשים שואלים לדעתך בנושא, כי לדעתי אתה מטעה אותם בכל כיוון אפשרי ומנחה אותם לפי קריטריונים בעייתיים ביותר, החל בקנייה מייצרן בודד (ועוד Naim), דרך השקעת-יתר בנגן בשלב ראשון/יחיד, וחסכון על המרכיב המשפיע ביותר.

אני מסרב לייעץ לאנשים על מודלים ספציפיים, כי אני לא מכיר מספיק כדי להיות אחראי לגבי ההמלצות, אבל אלה הכיוונים שנראה לי שעובדים, כולל המלצות למוסיקה לבדיקה וכו', שזה גם קריטי, והחשוב ביותר -- שזה יהייה לטעמם, לאו דווקא עם קשר כלשהו לטעמי.

עמיר

וואללה - לא ראיתי את התגובה הזו.

אנחנו לא מסכימים - כבר אמרנו. כל הניסיונות שלי להפיק מ DVD צליל שאני יכול לחיות איתו, לא צלחו.

אריה

arye.gur

חבר משקיען
מעורבות
882
נקודות
113
לרוב האנשים יש תקציב מוגבל, גם לאלה שקונים מערכת ב 200 אלף שח והיו רוצים לקנות ב 400 אלף....
לדעתי אין כלל אצבע לחלוקת התקציב בין רכיבי הציוד שמתאים לכל רמות התקציב ולדעתי הויכוח "איך נכון לחלק את התקציב בין רמקולים, הגברה ומקור ב 10,000 שח" הוא מיותר משום שתמיד מדובר על התאמת רכיבי ציוד ומשום שיש שוק יד 2 שפותח אלרנטיבות מעניינות ואיכותיות פי כמה מרכישה של ציוד חדש.

אני לא בטוח שאם הייתי מעמיד לאריה שתי מערכות ב 10,000 ש"ח , האחת בנויה לפי החלוקה שהוא ממליץ והשניה בנויה לפי 3000 לנגן, 3500 להגברה ו 3500 לרמקולים ולשתי המערכות יש גוון סאונד דומה (בעיקר לרמקולים) , אריה (או כל אחד אחר) יוכל להבחין ביניהם או יוכל לקבוע מי מהן איכותית יותר (עד כמה שניתן לקבל מערכת איכותית בתקציב כל כך מוגבל...).
ארז

אני חושב שייתכן שבהצעה השנייה שלך אתה יכול להיכנס לפינה בה הרמקול טוב מידי לנגן.

לכל אחד מאתנו יש את התפיסות שלו ולכן כל אחד בונה מערכת על פי ראות אוזניו...

אריה

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,743
נקודות
113
ולהשקיע הכי הרבה במגבר!
ואח״כ ברמקולים
אני חושש שבהרבה מקרים כללי אצבע כאלה אינם מסתדרים עם המציאות.

למשל:
  • מישהו מוצא מגבר מצויין בייד 2, ורוצה רמקולים מסויימים שאין בייד 2, שעולים (חדשים) הרבה יותר. שלא יקנה? :)
  • מגבר ורמקולים עוליםX$ בחו"ל, אבל מחירם בארץ (הובלות, מתחי רווחים וכו') הם X$ למגבר אבל 1.25X$ לרמקולים. שלא יקנה? :)
  • מישהו רוצה איזה רמקול שופרי פאנטאסטי, סופר נציל אבל יקר, ואין לו די כסף בנוסף לאיזה סופר מגבר, אז הוא לוקח איזה אנסמבל טייגר או משהו חמוד כזה (שעלה כחדש הרבה פחות מהרמקולים) לפחות בינתיים (ואולי לתמיד, אם הוא אוהב את זה). מה רע?
וכו' וכו'.

למה להיתקע עם נוסחאות במקום ללכת לפי אהבות והתאמות, תוך בחינת המצאי והניתן להשגה, בחנויות ובייד 2?

עמיר

YB-7

חבר משקיען
מעורבות
397
נקודות
83
למה להיתקע עם נוסחאות במקום ללכת לפי אהבות והתאמות, תוך בחינת המצאי והניתן להשגה, בחנויות ובייד 2?

עמיר

נכון..
למה לא לעשות מה שאפשרי?
בלי להנעל על איזו נוסחאת קסמים.
לדעתי זו הצעה מאד סבירה והוגנת...
זה בסך הכל מצריך זמן, מחשבה, והתעסקות, ואלו מצרכים מאד זולים שלא עולים כל כסף..

נערך לאחרונה ב:

ח_ג_י

חבר משקיען
מעורבות
477
נקודות
83
הלו ערן.
" ולהשקיע הכי הרבה במגבר! ואח״כ ברמקולים "

יצא לך פעם לנסות את זה, עם כל הציוד שלך?
למשל 3 סטים של רמקול בעלות X ומגבר בעלות 2X (כמובן שכל סט שונה מהאחר)
לעומת 3 סטים הפוכים. דהיינו מגבר בעלות X ורמקול בעלות 2X (כל סט שונה מהאחר).
<מיותר לציין כי ה 3 סטים מס' אקראי, הדגש על יותר מסט אחד/שניים, כמו גם יחס המחיר שהוא לדוגמה בלבד>.
מסקרן אותי.
: -)

תודה.

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,743
נקודות
113
נכון..
למה לא לעשות מה שאפשרי?
בלי להנעל על איזו נוסחאת קסמים.
לדעתי זו הצעה מאד סבירה והוגנת...
זה בסך הכל מצריך זמן, מחשבה, והתעסקות, ואלו מצרכים מאד זולים שלא עולים כל כסף..
דווקא הייה מ-א-ו-ד משמח אם הייתה נוסחת קסמים, אבל די טריוויאלי שהנוסחאות שדובר בהן אינן מתאימות למציאות, לפחות בחלק מהמקרים.

לעומת זאת, time is money, לפחות אצל אנשים שעובדים למחייתם, וסבלנות זה לא משהו נפוץ במחוזותינו... :(

בעייה מאוד גדולה נוצרת כשאנשים קונים לפני שהם מאופסים על הטעם שלהם, ונראה לי שכיוון שרמקולים הם הגורם המשפיע פי כמה וכמה וכמה מכל גורם אחר על הסאונד, כדאי להתחיל בו, והיות וסוגים שונים של רמקולים דורשים סוגים שונים של הגברות, להתאים את ההגברה לרמקול ולא להיפך, כשכדאי לדעת מראש אם רוצים מנורות או לא, תוך ידיעת הצרות וההוצאות שמנורות מביאות איתן.

אה, כן -- עוד מקום לחסוך בו בשלב ראשון זה כבלי יוקרה למיניהם. קודם כל להשקיע ברמקולים ובהגברה.

אם רוצים נגן דיסקים -- בשלב ראשון לקנות רק את הפיוניר ההוא, ולשהקיע הכל ברמקולים ובהגברה., בלי להתפזר!

אל תוציאו על הרבה רכיבים בינוניים במכה -- עדיף לקנות פחות רכיבים אבל הטובים ביותר במקומות הקריטיים, ולדחות הוצאות על דברים שלא חייבים שייהיו המאקסימום כבר בשלב ראשון, כמו נגן דיסקים, כבלים וכו'.

אם רוצים פטיפון כבר בשלב ראשון, זה מחלק את התקציב לעוד חלקים כואבים :(

עמיר

ח_ג_י

חבר משקיען
מעורבות
477
נקודות
83
לא 'ירדת' עליו, האמת.
רק על עצמך.

נמר

כתב אודיו
צוות האתר
מעורבות
4,236
נקודות
113
שוני. אני מבקש להימנע מפוסטים כאלה.
נתב את הידע לחיוב. ויש לך המון משניהם.

שוני

חבר משקיען
מעורבות
515
נקודות
93
קיבלתי.
תודה.

Audiofreak

עוסק בתחום
מעורבות
1,059
נקודות
113
הלו ערן.
" ולהשקיע הכי הרבה במגבר! ואח״כ ברמקולים "

יצא לך פעם לנסות את זה, עם כל הציוד שלך?
למשל 3 סטים של רמקול בעלות X ומגבר בעלות 2X (כמובן שכל סט שונה מהאחר)
לעומת 3 סטים הפוכים. דהיינו מגבר בעלות X ורמקול בעלות 2X (כל סט שונה מהאחר).
<מיותר לציין כי ה 3 סטים מס' אקראי, הדגש על יותר מסט אחד/שניים, כמו גם יחס המחיר שהוא לדוגמה בלבד>.
מסקרן אותי.
: -)

תודה.
ב20 שנות משחקי בתחום יצא לי עשרות ואולי מאות פעמים לשחק במגוון ענק של ציוד ולכן זו דעתי.
רב המגברים שעולים 2000-3000 ש״ח אינם מספיק טובים ולא מספקים הנאה לטווח ארוך מרמקולים טובים שעולים 5000 ש״ח (חדשים בארץ) . נקודה. נכון שהיום במחירים האלה הרבה רמקולים מכוונים לק״ב, אבל אם תיקח דגמים שנשמעים מעולה בסטריאו - המגברים יחשפו במערומם.
ברור שיכולים להיות יוצאים מין הכלל, אך הם נדירים. מי שקונה מערכת חדשה במחיר של 8-10k שייקח את זה בחשבון.

Audiofreak

עוסק בתחום
מעורבות
1,059
נקודות
113
אני חושש שבהרבה מקרים כללי אצבע כאלה אינם מסתדרים עם המציאות.

למשל:
  • מישהו מוצא מגבר מצויין בייד 2, ורוצה רמקולים מסויימים שאין בייד 2, שעולים (חדשים) הרבה יותר. שלא יקנה? :)
  • מגבר ורמקולים עוליםX$ בחו"ל, אבל מחירם בארץ (הובלות, מתחי רווחים וכו') הם X$ למגבר אבל 1.25X$ לרמקולים. שלא יקנה? :)
  • מישהו רוצה איזה רמקול שופרי פאנטאסטי, סופר נציל אבל יקר, ואין לו די כסף בנוסף לאיזה סופר מגבר, אז הוא לוקח איזה אנסמבל טייגר או משהו חמוד כזה (שעלה כחדש הרבה פחות מהרמקולים) לפחות בינתיים (ואולי לתמיד, אם הוא אוהב את זה). מה רע?
וכו' וכו'.

עמיר

חלוקת התקציב שציינתי היא בגדול למערכת חדשה במחיר של 10k
בגלל שאריה העלה את עניין היד שניה, עניתי לו מה דעתי בנושא, אבל זה לא יכול להיות רלוונטי לוויכוח הזה.
99.99% מהאנשים שקונים מערכות במחירים האלו לא יודעים מה זה שופר , ובתקציב כזה עדיף גם שלא ידעו...
אני כותב פה עבור קהל גדול של מתחילים שחושבים בד״כ שהרמקול הוא החלק שעליו צריך להשקיע את מירב הכסף במערכת בסיסית ומניסיוני זה לא נכון
לא מעניין אותי מה עולה בחו״ל . אני לא שמעתי מגבר שעולה חדש בארץ 2000 ש״ח והוא ראוי להזיז רמקול איכותי ב5000 או 7000 ש״ח. הפוך כן. והרבה.

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,743
נקודות
113
חלוקת התקציב שציינתי היא בגדול למערכת חדשה במחיר של 10k
בגלל שאריה העלה את עניין היד שניה, עניתי לו מה דעתי בנושא, אבל זה לא יכול להיות רלוונטי לוויכוח הזה.
99.99% מהאנשים שקונים מערכות במחירים האלו לא יודעים מה זה שופר , ובתקציב כזה עדיף גם שלא ידעו...
אני כותב פה עבור קהל גדול של מתחילים שחושבים בד״כ שהרמקול הוא החלק שעליו צריך להשקיע את מירב הכסף במערכת בסיסית ומניסיוני זה לא נכון
לא מעניין אותי מה עולה בחו״ל . אני לא שמעתי מגבר שעולה חדש בארץ 2000 ש״ח והוא ראוי להזיז רמקול איכותי ב5000 או 7000 ש״ח. הפוך כן. והרבה.
אם מדובר במקרה המאוד ספציפי, אפילו אם נפוץ, של קניית מערכת מרכיבים חדשים בלבד, באותה חנות, ב-10K, אז אין בינינו שום ויכוח.

כוונתי הייתה למחות על הכללות היתר הגורפות מדי, במערכות הי-אנד יקרות בהרבה.

בברכה!
עמיר

arye.gur

חבר משקיען
מעורבות
882
נקודות
113
הצעתי לקנות רמקולים משומשים מפני שלדעתי זו קנייה עם סיכון נמוך מאוד. רמקולים מאבדים הרבה מערכם ובדרך כלל היחידות עצמן (טוויטר/וופר) אינם יקרים בהשוואה לעלות הרמקול.
לקנות נגן תקליטורים איכותי משומש יכול להיות בעייתי בגלל העידכון המתמשך של יחידות הלייזר כך שאפשר להישאר עם מכשיר יקר ללא אפשרות לתקנו. עברתי לפני שנים את הסיפור הזה וחרשתי את כל הארץ כדי למצוא יחידת לייזר למכשיר שהיה לי ואני חושב שמצאתי את היחידה האחרונה אז.

אריה

למעלה
תצוגת צבעים באתר (* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה
+ 100% -
סגור