מה דעתכם- יש דבר כזה עודף כח במגבר

מצב
הנושא נעול.

רוזי1

חבר משקיען
מעורבות
882
נקודות
113
לא מסכים למה שכתבת,אם התכוונת לתאר שלוב של מגבר בעל נתוני ואטים נמוכים-בינוניים,עם רמקולים נצילים,כנסיון להשיג מטרה רצוייה על ידי שילוב של שני דברים עקומים(כל אחד בכיוון הפוך כדבריך....),כי דבריך מניחים כי הפרמטר החשוב ביותר,להשגת עוצמה אקוסטית(הנמדדת בדציבלים) בביתו של המאזין,הוא עוצמת המגבר....זו שגיאה נפוצה ביותר ומאד אינטואיטיבית לחובב מתחיל.
מה שקובע את העוצמה האקוסטית שתשיג או תסבול באוזניך בביתך,הם 3 פרמטרים עיקריים כדלהלן:
א.גןדל או יותר מדוייק נפח החלל בו מושמעת המוסיקה.
ב.נצילות הרמקולים.
ג.עוצמת המגבר הנוהג את הרמקולים.

לפי סדר החשיבות שציינתי,כשעוצמת המגבר היא האחרונה בחשיבותה לדעתי.
אני לא יודע מהיכן הבאת את הפרשנויות לדברים שאני כתבתי.
אבל אני בסך הכל חובב מתחיל.

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,746
נקודות
113
תודה על תיקון חישוב הdb של ההפרש בין 60 ל 200 ואט.אכן לא עשיתי חישוב מדוייק.עדיין לא שיניתי דעתי כי הפרשי העוצמות בין מרבית המגברים הטרנסיסטוריים שנמכרים בשוק הוא בין 50 ל 200 ואט,דהיינו כ 5db ,בעוד הפרשי הנצילות בין מרבית הרמקולים בשוק עומדים על כ 10db.ותודה עם עצותיך באשר לרשות או לסמכות שיש לי לכתוב באתר(לצערי אני נמנה עם קבוצת האנשים שטעו ,טועים ויטעו בימי חייהם מפעם לפעם...נדמה לי שזה כתוב בלוגו המופיע תמיד מתחת להגיגיך הבלתי מוטעים...במקרה ספציפי זה ,ובהקשר הדברים שרציתי לומר,הטעות בחישוב היא לא קריטית ואין בה לשנות את משמעות הדברים שהתכוונתי לכתוב).
ראשית, כן שינית את דעתך, כי קודם דיברת על 60 ואט לעומת 200
תודה רבה מר.רוברטס......עזרת לי לאבחן מספרית,משהו שהרגשתי באינסטינקט מעורפל יותר...

... שהרי בין מגבר של 60 ואט לצד,לבין מגבר של 200 ואט,יש בסך הכל הפרש של כ 4db
ועכשיו על 50 לעומת 200.

שנית, זה כנראה שלא סתם "לא עשית חישוב מדוייק" אלא, כנראה שאתה גם לא יודע לעשות את החישוב וגם אין לך אינטואיצייה בכיוון. הרי אם בין 60 ל-200 יש 5.2 דיבי, בין 50 ל-200 צריך להיות יותר -- למעשה 6 דיבי בדיוק -- אבל בכל זאת נשארת עם 5 דיבי.

שלישית, הבחירה שלך ב-50 או 60 וב-200 היא בחירה מצוצה מהאצבע. למשל ב-ZAP יש יותר מודלים (6) של 40W מאשר (5) של 50W, או (2) של 60W, ורק מודל אחד של 200W ואחד של 300W, וכבר יש לנו טווח דינאמי של 8.8dB (בין 40 ל-300), ולגבי רמקולים כנ"ל -- סתם בחרת אקראית טווח של 10 דיבי ולא יותר או פחות.

רביעית, אף אחד לא עירער של "סמכותך" ו/או הרשות שייש לך לכתוב באתר, בטח לא אני.

בהמשך לדבריך לדעתי בשקלול צרכי העוצמה האקוסטית שרוצה חובב המוסיקה להשיג אצלו בבית יש לקחת 3 פרמטרים לפי סדרי עדיפויות כדלהלן:
א.גודל החלל או החדר שבו תוצב המערכת.
ב.נצילות הרמקולים.
ג.עוצמת המגבר שינהג את הרמקולים.

זו כמובן רק דעתי,ובודאי שהיא לא תשווה לדעתך.
זכותך לשקלל את צרכי לקוחותיך כאוות נפשך, ו"האמת לא אצלי בכיס" גם כשאני טוען שאוי ואבוי לשיקלול שאתה מציע -- שבכלל לא לוקח את הלקוח עצמו בחשבון!!

לדעתי האישית, שאינה "אבסולוטית" טובה / שווה יותר או פחות לדעתך, השיקולים שונים באופן בסיסי ומהותי, ולא הייתי בכלל מתחיל בשיקולי העוצמה האקוסטית הנדרשת.

לדעתי, ראשית יש לברר מה הלקוח רוצה -- חלק רוצים חזק, חלק רוצים עדין, חלק רוצים מדוייק, חלק רוצים punchy, חלק רוצים מרוכך, וכו', ומהם סוגי המוסיקה שהלקוח שומע רוב הזמן.

אין להסיק מסוג המוסיקה לגבי העוצמות!! יש כאלה ששומעים ג'אז אקוסטי של מעט כלים בעוצמות מפוצצות, וכאלה ששומעים מאהלר בשקט-בשקט-בשקט. אז כדאי לברר לגבי זה בנפרד.

אחר כך כדאי להתאים ללקוח את סוג הצליל שהוא אוהב ומתאים לו, ורק עכשיו לבדוק מה צריכים להיות ההספקים והנצילויות שייספקו את צרכי הלקוח בתחום העוצמה.

ואשר לפרמטרים שהזכרת:

• עוצמת המגבר ונצילות הרמקולים הם פרמטרים שנכנסים לחישוב באופן ישיר, בלי ענייני עדיפות ביניהם
  • פרמטר נוסף שאמור להיכנס ישירות לחישוב, אבל דווקא אותו לא הזכרת, הוא מרחק המאזינים מהרמקולים
  • גודל החלל משתתף בהערכה הכוללת כעוד שיקול, בוודאי לא בתור השיקול העיקרי בעדיפות יחסית לקודמים
  • שיקולים נוספים יכולים לכלול דברים כמו עד כמה החדר "חי" (מחזיר/בולע), סיכוי להחלפת רכיבים בעתיד וכו'.

אשר למה שכתבת כי רב האנשים שרוכשים ציוד אודיו בשוק,לא עושים שקולי רכישה במושגים של db,אציין כי רב האנשים שרוכשים ציוד אודיו יקר או לא יקר,לא מספיק מבינים את התחום,וגם חלק ניכר מהמינוח המקצועי אינו מוכר להם.מי שחשוב לו העוצמה שישיג אצלו בבית כדאי לו להתמצא במונחי db)כי אז אפשר לעבור לחשבון של כתה ב׳,דהיינו חיבור מספרים במקום כפל,לכן במינוחים המקצועיים משתמשים בdb כדי לתאר הגבר ולא בואטים)..והכי חשוב, לקבל יעוץ ולרכוש ציוד אודיו בחנויות מתמחות ,שיש בהם מוכרים בעלי ותק וידע בתחום,ולא בחנויות סופרמרקט למוצרי חשמל.כי בסופו של דבר מה שמצטייר בהתחלה כחיסכון כספי עלול לעלות ללקוח מאד ביוקר(לפני מספר ימים פנה אלי ,אחד כזה שרוצה לעשות טרייד אין על ציוד שרכש בסופרמרקט במיטב כספו לפני חודשיים,ורק עתה הבין את גודל ה״חסכון״ שהלך לטמיון,עם הצורך בהחלפת הרכיבים וטרייד אין..שאולי יקבל ואולי לא.
יפה מאוד, אבל מה קורה אם בעל החנות המתמחית בעצמו לא יודע בעצמו איך מתעסקים עם dB, ו/או שזה קשור ללוגאריתמים -- לא כפל/חיבור, ולא לומדים את זה בכיתה ב', ו/או שהנקודה המעניינת כאן היא לא החלפת כפל בחיבור אלא שמה שמודדים הוא לוגאריתמי / אקספוננציאלי ולא לינארי?

ועוד כזה שעל פי תיאוריו הוא, מייעץ ללקוחותיו איך להשיג את הפיתרון הזול, לא כזה שייענה לטעמם (שאינו נלקח בחשבון בכלל), כי יותר קל וזול להשיג נצילות גבוהה יותר של רמקול מאשר הגברה חזקה ואיכותית.

עם כל האמור לעיל, אני מכיר באפשרות שאני טועה בכל מה שכתבתי לעיל, וייתכן שייבוא מישהו וייתקן אותי לדברים שאכיר בהם כנכונים.
כל מה שכתבתי, מבחינתי אינו "האמת", אלא רק דעתי האישית, לא פחות ולא יותר.

היית צריך להוסיף לפחות עוד 3dB של ציניות מרוכזת כדי שכוונתך תובן.

עמיר

נערך לאחרונה ב:

איתי ו.

חבר משקיען
מעורבות
299
נקודות
83
אחת הסיבות שהדיון הזה הוא מגוון כ״כ היא כי כל אחד מבין את השאלה אחרת. אני מבין אותו כשאלה האם מגבר חזק יותר מאותה סדרה של אותה חברה יתן בהכרח תוצאה טובה יותר. לדעתי לא. זאת משום שמערכת היחסים רמקול-חדר מושפעת באופן עקיף מהמגבר. צריך להתאים את הרמקול לחדר ואת המגבר לרמקול. כשמשנים את האיזון העדין הזה, עלולים להשיג תופעות לוואי לא רצויות כמו עודף דינמיות.
אין זה אומר שאני מעדיף הורנים עם מגברים של 2 וואט. אני תמיד אעדיף רמקול לא נציל ומגבר חזק. אבל גם כאן, אין תמיד עדיפות להתקדם במעלה הוואטים כי לא תמיד צריך. צריך שההספק יספיק. זהו.

שלום,

אכן, הדיון הוא מגוון אבל לדעתי הוא מחטיא במעט את השאלה שנשאלה. (במעט- בחלק מהתגובות)

לדעתי, לא ניתן להבין את השאלה בשני אופנים ( או יותר) השאלה נמצאת בנושא הפוסט ובחלק העליון של כל דף

"האם יש דבר כזה עודף כח במגבר " ??

בכוונה ניסיתי לנטרל בשאלה את נושא ההתאמה לרמקולים/ לסט כולו/ לחדר - ברור שזה ממש ה- א של ה- א..ב.
והתכוונתי להעלות את הדיון מעבר לרמה הזו...

היה לי גם ברור שחלק מחברי הפורום יגיעו לנושא נצילות הרמקול והכדאיות הכלכלית...

האמת היא שחלק מהתגובות ממש עיצבנו אותי כי הן מעודדות בינוניות עד כדי נטילת שיקול הדעת של הלקוח... טוב, רמקול נציל זה אולי נחמד ובוודאי יותר קל למכור מרמקול שדורש הגברה "בריאה", אולי במחיר שגבוה מהרמקול עצמו.

ולבסוף +/- 3 DB, לדעתי, זה דבר שמיע בהחלט.

איתי

matanoosh

חבר משקיען
מעורבות
1,564
נקודות
113
איתי, אז אנא - הבהר את השאלה. אתה מתכוון מבחינה חשמלית נטו, אם יש דבר כזה?
אני התייחסתי לפן החוויתי בלבד. הסיבה שהתייחסתי כי פשוט כי היתה לי חוויה כזו לא מזמן, והיא קשורה באופן ישיר לשאלתך.

רוזי1

חבר משקיען
מעורבות
882
נקודות
113
מתן, השאלה במקרה שלך האם המגבר חזק מידי או טונאלית אינו נכון או אינו נכון לחדר.
הייתי מהמר שהבעיה היא לא חזק מידי.

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,746
נקודות
113
שלום,

אכן, הדיון הוא מגוון אבל לדעתי הוא מחטיא במעט את השאלה שנשאלה. (במעט- בחלק מהתגובות)

לדעתי, לא ניתן להבין את השאלה בשני אופנים ( או יותר) השאלה נמצאת בנושא הפוסט ובחלק העליון של כל דף

בכוונה ניסיתי לנטרל בשאלה את נושא ההתאמה לרמקולים/ לסט כולו/ לחדר - ברור שזה ממש ה- א של ה- א..ב.

האמת היא שחלק מהתגובות ממש עיצבנו אותי כי הן מעודדות בינוניות עד כדי נטילת שיקול הדעת של הלקוח... טוב, רמקול נציל זה אולי נחמד ובוודאי יותר קל למכור מרמקול שדורש הגברה "בריאה", אולי במחיר שגבוה מהרמקול עצמו.

איתי
א. האם מה שעניתי קודם עונה לשאלה, ואם לא, מה חסר מבחינתך?

ב. אין ויכוח על זה שבתנאי האזנה רגילים, הגברת העוצמה ב-3dB מורגשת בהחלט. אבל כאן נראה לי שלא מדובר בתנאי האזנה רגילים. האם מה שכתבתי לרוברט לא מקובל עליך?

עמיר

ברקצ

חבר משקיען
מעורבות
269
נקודות
83
מתנוש - על איזו שעה אצלך החוגה כשאתה מאזין - והאם זה בכלל פארמטר מבחינתך ? אם תיקח שני מגברים של אותו יצרן, אחד חלש יותר ובו החוגה תהיה על 3 והשני חזק יותר והחוגה תהיה בו על 9 כדי לקבל אותה עוצמת קול - האם התוצאה של שניהם בהאזנה נטו תהיה זהה?

ronnyb

עוסק בתחום
מעורבות
0
נקודות
0
לעמיר....יש לי תעודת בגרות במגמה מתמטית-פיזיקלית עם ציונים של 9 ו10 במתמטיקה ופיזיקה בהתאמה.ולא מצאתי שאני זקוק לציונים ממך דווקא...אבל אני בעל חנות שלא יודע מה זה לוגריתמים לכן,אנא המשך בהשמצות הרגילות שלך.אני מורגל בהן ,ואני מוצא אותן משעשעות מאד.יכול להיות שאם הייתי משפר עוד במעט את הציון שלי במתמטיקה,הייתי מצליח להבין יותר טוב על מה אתה מדבר,אבל מההיכרות שלי מהתכתבויות שלך איתי ועם אחרים באתר ,זה בדרך כלל עולה לפסים אישיים,ולהטחת עלבונות גלויים ומרומזים,וגם לזה כבר התרגלתי.לידיעתך דציבלים מחברים(לא מכפילים) ,וזה מקל על חישובי הגבר.גם עוצמה אקוסטית מודדים בדציבלים,ולא בואטים ,אבל כל זה בטח ידוע לך טוב יותר מכולם.
להזיכרך נושא הדיון הזה לא נסב על איכות סאונד,אלא על עוצמת מגברים.אינך יודע איך אני מייעץ ללקוחותי,ואנא הפסק לתת לי עצות.אם הייתי חושב שאתה פתחת את השרשור הזה לא הייתי משתתף בכלל,שהרי אתה יודע כל מה שקשור לנושא יותר ממני.

ronnyb

עוסק בתחום
מעורבות
0
נקודות
0
כמו כן בשום אופו לא כתבתי ולא הבנתי איך הסקת מדברים שכתבתי בשרשור זה כי העוצמה האקוסטית המושגת בחדר המוסיקה של הלקוח ,היא השקול הראשון והאחרון ,שעל חובב המוסיקה לקחת בחשבון בבואו לבחור מערכת,אני מעדיף את איכות הצליל בתור דבר ראשון,ואחר כך יש שיקולים רבים אחרים,שאחד מהם הוא העוצמה האקוסטית המושגת בחדרו של הלקוח,וזה כמובן צריך להיות מותאם לטעמו של הלקוח.יש כאלה שעוצמת לא מעניינת אותם,ויש כאלה שזה שקול מאד מרכזי אצלם.

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,746
נקודות
113
לעמיר....יש לי תעודת בגרות במגמה מתמטית-פיזיקלית עם ציונים של 9 ו10 במתמטיקה ופיזיקה בהתאמה.ולא מצאתי שאני זקוק לציונים ממך דווקא...אבל אני בעל חנות שלא יודע מה זה לוגריתמים לכן,אנא המשך בהשמצות הרגילות שלך.אני מורגל בהן ,ואני מוצא אותן משעשעות מאד.יכול להיות שאם הייתי משפר עוד במעט את הציון שלי במתמטיקה,הייתי מצליח להבין יותר טוב על מה אתה מדבר,אבל מההיכרות שלי מהתכתבויות שלך איתי ועם אחרים באתר ,זה בדרך כלל עולה לפסים אישיים,ולהטחת עלבונות גלויים ומרומזים,וגם לזה כבר התרגלתי.לידיעתך דציבלים מחברים(לא מכפילים) ,וזה מקל על חישובי הגבר.גם עוצמה אקוסטית מודדים בדציבלים,ולא בואטים ,אבל כל זה בטח ידוע לך טוב יותר מכולם.
להזיכרך נושא הדיון הזה לא נסב על איכות סאונד,אלא על עוצמת מגברים.אינך יודע איך אני מייעץ ללקוחותי,ואנא הפסק לתת לי עצות.אם הייתי חושב שאתה פתחת את השרשור הזה לא הייתי משתתף בכלל,שהרי אתה יודע כל מה שקשור לנושא יותר ממני.
תעודת בגרות במגמה מתימאטית ופיסיקאלית עם 10 גם במתימאטיקה וגם בפיסיקה אפילו לי יש (מ-1974!). ממש מקור לגאווה
אבל זה שייש תעודה לא אומר שיודעים את החומר, ולא נתתי לך ציונים, אלא התייחסתי לחוסר היידע שהפגנת.

וידיעתי כוללת את זה שדציבלים מחברים ולא מכפילים, אבל זה לכשעצמו לא מקל, כי הכל ממילא נעשה עם מחשבונים בימינו.
הנקודה והחשיבות של שימוש בדציבלים (כלומר לוגאריתמים) אינם בהקלה על החישוב, אלא ביישור קו עם התנהגות/רגישות האוזן, שהיא בערך לוגאריתמית. אם לא היינו מדברים בדציבאלים, אז ההבדל בין 500W ל-1000W הייה נראה לנו גדול פי 10 מההבדל בין 50W ל-100W, אבל גם בדציבאלים וגם לאוזן זה בדיוק אותו הבדל.

אכן אין לי מושג ורוד איך אתה מייעץ ללקוחותיך מעבר למה שכתבת כאן, אבל רק לזה התייחסתי.

ואם תקרא את הטקסט שכתבתי, לא זכור שנתתי לך ולו אף עצה אחת, אבל אולי גם בזה אני טועה.
אתה מוזמן להפנות אותי למקומות שהבם נראה לך שייעצתי לך.

עמיר

ronnyb

עוסק בתחום
מעורבות
0
נקודות
0
שלום,

איתי

איתי שלום,
אם השאלה היא חד מימדית כמו שהבהרת/הדגשת עכשיו אז לדעתי אין כזה דבר עודף כח במגבר כי תמיד יש לך את חופש הבחירה להחליט באיזה נקודה להציב את הפוטנציומטר של ה volume.,ואז באמת לא שונה אם אתה מציב את המגבר בחדר שינה שגודלו 12-14 מ״ר, או בחדר ששטחו 40 מר עם תקרה בגובה 3.60 מטר.,וגם לא מפריע ששמת באותו חדר שינה רמקולים עם נצילות של 91db ,ומגבר אמריקאי של 300 ואט או 1500 ואט.(זה אומנם שמוש לא מושכל בכסף לעניות דעתי,אבל זה מותר,ולא יהיה כאן מגבר חזק מדי אם לא תעמיד את הפוטנציומטר במגבר על יותר מעשירית הטווח המקסימלי שלו).
בכל אופן אני מאלה שדוגלים בדיעה שיכול להיות מגבר חלש מדי,אבל לא מגבר חזק מדי.אבל זה כלל גס מאד...תמיד יש לבדוק כל דבר בהקשר של יתר חלקי המערכת,גודל החדר,טעם אישי של חובב המוסיקה וכדומה.

ronnyb

עוסק בתחום
מעורבות
0
נקודות
0
כנראה שאיני מצליח להבין אותך,כי חסר לי עוד ציון אחד במתמטיקה.הערות והעלבות ממך מופיעים גם בשרשור זה וגם בשרשורים אחרים,ואני שמח שהצלחתי ליישר קו עם אדוני המלומד בעניין חיבור של דציבלים.גם בשרשור זה כתבת שהפגנתי חוסר ידע,בענייני לוגריתמים דציבלים וכו׳....וגם בשרשור אחר כתבת שאינני יודע דברים בענין הכבלים המתאימים למגברים ניים אודיו,ומדוע זה כך.
וכן תרשה לי לחלוק על אבחנותיך בעניין הידע שלי.נכון שקל מאד לבצע חישובי לוגריתמים / דציבלים בעזרת calculator שעולה 100 ש״ח לערך,ובדרך כלל כך נהוג לעשות.ולכן הערותיך באשר לדיוק החישוב של הדציבלים לא עושות עלי שום רושם.אכן לא השמשתי במחשבון לצורך המרת היחס בין 50 או 60 לוט ל 200,אבל זה לא מהות העניין כאן.מהות העניין כאן הוא בכך שאתה להוט למצוא שגיאה בדברי,ואכן נתתי לך את ההזמנות לעשות זאת,כאשר לא השתמשתי במחשבון,לצורך ביצוע ההמרה מיחס מספרי פשוט,לדציבל.אבל לא חשבתי שמהות השרשור הזה היא מבחן בלוגריתמים,כי אחרת הייתי נזקק למחשבון לפני שכתבתי את המספרים....ושוב תודה על הסכמתך ,שדציבלים מחברים ולא מכפילים,אחרת לא הייתי הילך לישון בשקט,ופותח את ספרי המתמטיקה הישנים שלי,כדי להתעדכן.

ronnyb

עוסק בתחום
מעורבות
0
נקודות
0
תעודת בגרות במגמה מתימאטית ופיסיקאלית עם 10 גם במתימאטיקה וגם בפיסיקה אפילו לי יש (מ-1974!). ממש מקור לגאווה
אבל זה שייש תעודה לא אומר שיודעים את החומר, ולא נתתי לך ציונים, אלא התייחסתי לחוסר היידע שהפגנת.

הנקודה והחשיבות של שימוש בדציבלים (כלומר לוגאריתמים) אינם בהקלה על החישוב, אלא ביישור קו עם התנהגות/רגישות האוזן, שהיא בערך לוגאריתמית. אם לא היינו מדברים בדציבאלים, אז ההבדל בין 500W ל-1000W הייה נראה לנו גדול פי 10 מההבדל בין 50W ל-100W, אבל גם בדציבאלים וגם לאוזן זה בדיוק אותו הבדל.

אכן אין לי מושג ורוד איך אתה מייעץ ללקוחותיך מעבר למה שכתבת כאן, אבל רק לזה התייחסתי.

עמיר

וכן אדוני המלומד,באשר להפגנת חוסר ידע נראה לי שהידע שלך בעניין תפעול מחשבון על מנת להמיר יחס מספרי פשוט לדציבל הוא בסדר גמור,...אבל כאשר אדוני המלומד כותב שההבדלים בואטים ישמעו באוזן האנושית אותו דבר,הרי שאדוני טועה כי האוזן שלי לא יכולה לשמוע ואטים בכלל,לא 1 ואט ולא 10,000 ואט,גם לא יכולה לשמוע אמפרים ולא וולטים,אם כך לא ברור לי מי מאיתנו מפגין ״חוסר ידע״....ואם התכוונת לכתוב כי מגבר של 50 ואט באופן ממושך,יצליח להגיע עם אותו זוג רמקולים לאותה עוצמה אקוסטית(בדציבלים שלא תטעה),כמו מגבר של שיכול לספק 500 ואט באופן ממושך,תרשה לי לחלוק עליך גם כאן.

איתי ו.

חבר משקיען
מעורבות
299
נקודות
83
איתי שלום,
אם השאלה היא חד מימדית כמו שהבהרת/הדגשת עכשיו אז לדעתי אין כזה דבר עודף כח במגבר כי תמיד יש לך את חופש הבחירה להחליט באיזה נקודה להציב את הפוטנציומטר של ה volume.,ואז באמת לא שונה אם אתה מציב את המגבר בחדר שינה שגודלו 12-14 מ״ר, או בחדר ששטחו 40 מר עם תקרה בגובה 3.60 מטר.,וגם לא מפריע ששמת באותו חדר שינה רמקולים עם נצילות של 91db ,ומגבר אמריקאי של 300 ואט או 1500 ואט.(זה אומנם שמוש לא מושכל בכסף לעניות דעתי,אבל זה מותר,ולא יהיה כאן מגבר חזק מדי אם לא תעמיד את הפוטנציומטר במגבר על יותר מעשירית הטווח המקסימלי שלו).
בכל אופן אני מאלה שדוגלים בדיעה שיכול להיות מגבר חלש מדי,אבל לא מגבר חזק מדי.אבל זה כלל גס מאד...תמיד יש לבדוק כל דבר בהקשר של יתר חלקי המערכת,גודל החדר,טעם אישי של חובב המוסיקה וכדומה.

לדעתי, חופש הבחירה באיזה נקודה להציב את הפוטנצימטר של ה- volume איננו הנימוק הנכון .
הסיפא שלך - לדעתי , נכון.

כנראה שאיני מצליח להבין אותך,כי חסר לי עוד ציון אחד במתמטיקה.הערות והעלבות ממך מופיעים גם בשרשור זה וגם בשרשורים אחרים,ואני שמח שהצלחתי ליישר קו עם אדוני המלומד בעניין חיבור של דציבלים.גם בשרשור זה כתבת שהפגנתי חוסר ידע,בענייני לוגריתמים דציבלים וכו׳....וגם בשרשור אחר כתבת שאינני יודע דברים בענין הכבלים המתאימים למגברים ניים אודיו,ומדוע זה כך.
וכן תרשה לי לחלוק על אבחנותיך בעניין הידע שלי.נכון שקל מאד לבצע חישובי לוגריתמים / דציבלים בעזרת calculator שעולה 100 ש״ח לערך,ובדרך כלל כך נהוג לעשות.ולכן הערותיך באשר לדיוק החישוב של הדציבלים לא עושות עלי שום רושם.אכן לא השמשתי במחשבון לצורך המרת היחס בין 50 או 60 לוט ל 200,אבל זה לא מהות העניין כאן.מהות העניין כאן הוא בכך שאתה להוט למצוא שגיאה בדברי,ואכן נתתי לך את ההזמנות לעשות זאת,כאשר לא השתמשתי במחשבון,לצורך ביצוע ההמרה מיחס מספרי פשוט,לדציבל.אבל לא חשבתי שמהות השרשור הזה היא מבחן בלוגריתמים,כי אחרת הייתי נזקק למחשבון לפני שכתבתי את המספרים....ושוב תודה על הסכמתך ,שדציבלים מחברים ולא מכפילים,אחרת לא הייתי הילך לישון בשקט,ופותח את ספרי המתמטיקה הישנים שלי,כדי להתעדכן.

אינני יודע למי אתה מתכוון צוחק! אבל אל תהיה כזה "רגשי", כולה פורום אודיו.

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,746
נקודות
113
וכן אדוני המלומד,באשר להפגנת חוסר ידע נראה לי שהידע שלך בעניין תפעול מחשבון על מנת להמיר יחס מספרי פשוט לדציבל הוא בסדר גמור,...אבל כאשר אדוני המלומד כותב שההבדלים בואטים ישמעו באוזן האנושית אותו דבר,הרי שאדוני טועה כי האוזן שלי לא יכולה לשמוע ואטים בכלל,לא 1 ואט ולא 10,000 ואט,גם לא יכולה לשמוע אמפרים ולא וולטים,אם כך לא ברור לי מי מאיתנו מפגין ״חוסר ידע״....ואם התכוונת לכתוב כי מגבר של 50 ואט באופן ממושך,יצליח להגיע עם אותו זוג רמקולים לאותה עוצמה אקוסטית(בדציבלים שלא תטעה),כמו מגבר של שיכול לספק 500 ואט באופן ממושך,תרשה לי לחלוק עליך גם כאן.
זה לא יאומן מה שקורה איתך. רציתי להפסיק להגיב, או להציע לעצור בפוסט הקודם שלך, אבל אתה ממשיך במתקפה הנעלבת שלך בעזרת שטויות נוספות? לא מספיק?

אז בוא נראה.

האוזן לא שומעת ואטים / אמפרים / וולטים -- טענה מרתקת, ומילולית אפילו נכונה, רק אולי לא לגמרי עניינית: מי בכלל טען שהאוזן כן שומעת דברים כאלה???
אולי יש לנו בעייה "קטנה" בהבנת הנקרא?

ואם התכוונתי לטעון "כי מגבר של 50 ואט באופן ממושך,יצליח להגיע עם אותו זוג רמקולים לאותה עוצמה אקוסטית(בדציבלים שלא תטעה),כמו מגבר של שיכול לספק 500 ואט באופן ממושך" -- מאיפה לקחת כוונה כזו??? ורק למען הסר ספק -- האם התכוונת לומר שהאוזן כן שומעת דציבלים (בניגוד לוואטים)???
אולי יש לנו בעייה "קטנה" נוספת בהבנת הנקרא?

אז בוא ונראה מה כתבתי ולמה התכוונתי:
אם לא היינו מדברים בדציבאלים, אז ההבדל בין 500W ל-1000W הייה נראה לנו גדול פי 10 מההבדל בין 50W ל-100W, אבל גם בדציבאלים וגם לאוזן זה בדיוק אותו הבדל.
  • ללא דציבאלים, ההבדל בין 500W ל-1000W (מכפלה ב-2, אבל הפרש של 500W) הייה נראה לנו פי 10 מההבדל 50W ל-100W (מכפלה ב-2, אבל הפרש של 50W)

• בדציבאלים ההבדל בשני המקרים הוא 3dB: קצת יותר חזק, ובאותה מידה קצת יותר חזק -- וכך גם לאוזן.

• לא מדובר בהבדל בין מגבר של 500W למגבר של 50W, או בכלל על מגברים. מדובר כאן על מידת ההבדל הנתפס לאוזן כאשר מגבירים מ-50W ל-100W, לעומת ההבדל הנתפס לאוזן כאשר מגבירים מ-500W ל-1000W. מבחינתי תעשה את שתי ההגברות העזרת אותו מגבר של 2000W

• למען הסר ספק -- אם לזה התכוונת -- האוזן לא שומעת גם dB. האוזן שומעת רק גלי קול, כפי שהם מתבטאים בהבדלים בלחץ על ממברנת האוזן בתדירויות השונות. כל שאר הדברים -- יחידות המידה -- שהזכרת, משמשים רק כיחידות שבהם אנשים מודדים תופעות פיסיקאליות שונות, כאשר dB הוא בעצם מספר טהור, שכן הוא מתאר יחס (בעצם log של יחס) בין דברים. האוזן אכן לא שומעת את 10*הלוגאריתם של עוצמה אקוסטית מחולקת בעוצמה האקוסטית של מה שהוגדר כסף השמע האנושי (ואינו באמת הסף אצל אנשים שונים).

אולי מספיק כבר?

עמיר

שניצל

חבר משקיען
מעורבות
1,485
נקודות
113
האם מישהו "מהמדענים" יכול לחשב לי כמה ואט צריך המגבר שלי לתת לרמקולים שלי אם אני יושב 450 ס"מ מהרמקולים שרגישותם 94 db אום כאשר אני מודד 85 db בנקודת האזנה ?

katzofe

מושעה
מעורבות
73
נקודות
48
חלק 94 ב- 3.5 בריבוע ותקבל את מס' הדציבלים עבור וואט אחד, מכאן תתחיל להכפיל את כמות הוואטים כאשר כל
הכפלה מוסיפה 3 dB , בהצלחה

נערך לאחרונה ב:

איתי ו.

חבר משקיען
מעורבות
299
נקודות
83
האם מישהו "מהמדענים" יכול לחשב לי כמה ואט צריך המגבר שלי לתת לרמקולים שלי אם אני יושב 450 ס"מ מהרמקולים שרגישותם 94 db אום כאשר אני מודד 85 db בנקודת האזנה ?

אני יכול לתת לך תשובה "איכותית" ולא "כמותית".
כמה שיותר !!

נ.ב. אני רחוק מלהיות "מדען" או מדען

נערך לאחרונה ב:

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,746
נקודות
113
כנראה שפחות מוואט אחד:

כשהמגבר מספק ואט אחד לרמקול אחד, ואתה יושב במרחק מטר אחד, העוצמה שבה אתה שומע היא 94dB SPL -- זו משמעות הנתון "רגישות".

אם הרמקול (כל אחד מהדרייברים, בעצם) הייה מפזר את גלי הקול במידה שווה לכל הכיוונים, לא רק 360 מעלות ימינה ושמאלה אלא גם למעלה וגם למטה, וגם לא הייו שום החזרים מהקירות ומחפצים בחדר, העוצמה הייתה יורדת בייחס הפוך למרחק ממנו בריבוע. כלומר מרחק פי 2 מהמטר הראשוני הייה מוריד 3dB, פי 4 מהמטר הראשוני הייה מוריד 6dB וכו'. כלומר במרחק של 4 מ' העוצמה הייתה 88dB.

היות והתנאים האלה אינם מתקיימים, הירידה בעוצמה קטנה יותר, כלומר העוצמה של רמקול אחד היא מעל 88dB, וייש לנו שני רמקולים (לא מכפיל ב-2 אלא בפחות), והירידה מ-4 ל-4.5 מ' אינה דרמאטית, מתקבל שוואט אחד נותן לך יותר מ-85dB SPL בנקודת ההאזנה.

עמיר

ronnyb

עוסק בתחום
מעורבות
0
נקודות
0
שניצל,החישובים של המדענים גורמים לך הנאה ,או המוסיקה שאתה שומע מביאה לך הנאה ?

מצב
הנושא נעול.

למעלה
תצוגת צבעים באתר (* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה
+ 100% -
סגור