מדוע חלק מהאודיופילים פוחדים ממדידות?

אורי_ו

כתב האתר
צוות האתר
מעורבות
315
נקודות
83
תודה רבה! שאלה קטנה ,כתוב כאן באיזה מקום שנגדי פחם אינם מומלצים לאאודיו בגלל הרעש הגבוה שלהם,אולם אני דווקא ניתקל המון בנגדי פחם בציוד שפורפרתי בעיקר, ואפילו פעם נחשב כרצוי וטוב להשתמש בהם, האם זה בגלל שהטכנולוגיה השתפרה ? תסביר לי באם אתה יודע.

א. כנראה עלויות. כזכור לי רוב לא כל) מגברי המנורות אמורים לעוות טיפה, בעצם המתכנן מנסה לייצר חתימת סאונד מאוד מסויימת לעצמו.

ב. יכול להיות קלות עבודה, וצורת יצור נוחה יותר, לא ראיתי הרבה מגברי מנורות מבוססי לוחות SMD.

ג.יכול להיות שבמגברי מנורות זה בטל בשישים יחסית לרעש או לעוות משאר המערכת ולכן לא שווה להשקיע.

michael123

חבר משקיען
מעורבות
1,415
נקודות
113
א. כנראה עלויות. כזכור לי רוב לא כל) מגברי המנורות אמורים לעוות טיפה, בעצם המתכנן מנסה לייצר חתימת סאונד מאוד מסויימת לעצמו.

ב. יכול להיות קלות עבודה, וצורת יצור נוחה יותר, לא ראיתי הרבה מגברי מנורות מבוססי לוחות SMD.

ג.יכול להיות שבמגברי מנורות זה בטל בשישים יחסית לרעש או לעוות משאר המערכת ולכן לא שווה להשקיע.

קדם-מגבר (מנורות) חדש שלי עולה על טרנזיסטורי הקודם בכל פרמטר, גם bandwidth, גם SNR.. לא מדבר על זה שהוא נשמע הרבה, הרבה יותר חי ואמיתי.
אז זה לא א (115db, 500KHz+/-3db), לא ב (מיקרוקונטרולר שולט על רמת המתח למנורה בכל מיני מצבים, ראה תמונה וזה עוד ללא ספק כוח חיצוני), ולא ג (ראה תשובתי לא').

תמונות מצורפות

• hp500se_innen.jpg
    hp500se_innen.jpg
    KB 140 · צפיות: 385

נמר

כתב אודיו
צוות האתר
מעורבות
4,236
נקודות
113
מיכאל.

להשוות את הקדמגבר הקודם שלך לקדמגבר הנוכחי זה כמו להשוות אותי מול תינוקת בהורדות ידיים. בקיצור, ההשוואה בניהם לא הוגנת. תשווה אותו לקדמגברים טרנזיסטורים ברמתו.

michael123

חבר משקיען
מעורבות
1,415
נקודות
113
מיכאל.

להשוות את הקדמגבר הקודם שלך לקדמגבר הנוכחי זה כמו להשוות אותי מול תינוקת בהורדות ידיים. בקיצור, ההשוואה בניהם לא הוגנת. תשווה אותו לקדמגברים טרנזיסטורים ברמתו.

נמר
התיחסתי לתגובה מסוימת.
לא כל מגבר מנורות מרכב ממארז יפה, שנאי ושפורפרת.
לא כל אחד מעוות. יופי של הצליל יכול להגיע דווקא מניקיון

אורי_ו

כתב האתר
צוות האתר
מעורבות
315
נקודות
83
מיכאל מצטער מה זה לא הבנתי מה אתה רוצה.
תכתוב ברור ולא בעצבים שלך כשאומרים משהו שקשור לציוד שלך ואולי אני גם אבין לשם שינוי.

michael123

חבר משקיען
מעורבות
1,415
נקודות
113
לא כל דבר שיפה לאוזן הוא בהכרח מעוות את הצליל
לא כל ציוד שבנוי נכון ונמדד מעולה נשמע גרוע

Joshua_G

חבר משקיען
מעורבות
4
נקודות
0
רוצים קצת לקרוא וללמוד?

http://www.dmag.co.il/pub/kt/360/view_book.html
בעמוד 26 זה מתחיל , כתבה שלמה על "בחירת נגדים ליישומי אודיו גבוהים".

יותר פשוט:
http://www.technologies.co.il/beta/Page.aspx?Id=1179

המהנדס שכתב את הכתבה הזאת לא תכנן בחייו מכשיר אודיופילי, הוא מתייחס רק לאופן בו נגדים נמדדים, לא לאופן בו הם נשמעים.

נמר

כתב אודיו
צוות האתר
מעורבות
4,236
נקודות
113
מיכאל.

מי טען את זה?

אורי_ו

כתב האתר
צוות האתר
מעורבות
315
נקודות
83
מעולם לא טענתי את זה.
להפך, אנא ממך, אמרתי כבר, אם אתה לא בטוח במה שקראת אל תגיב, במיוחד לא בצורה לא יפה.
כתבתי:
רוב (לא כל) מגברי המנורות אמורים לעוות טיפה, בעצם המתכנן מנסה לייצר חתימת סאונד מאוד מסויימת לעצמו.
האם יש בכך איזשהי טענה שזה נשמע טוב יותר או רע יותר?
למשל, אחד הרמקולים שאני הכי אוהב הוא דווקא ה QUAD12L2, הוא רמקול עם צבע מסויים, עם חתימה מאוד ברורה של היצרן שלו שככה הוא חושב שצריך לשמוע. האם זה אולטימטיבי? בשביל אנשים מסויימים. האם זה טוב או רע? אי אפשר לשפוט.

התשובה שלך ל(ב) שלא קשורה בכלום, היא קשורה לזה שאתה רוצה להשוויץ משום מה ששמו לך את הרכיב האלק' הפשוט "מיקרוקונטרולר" . אבל אין קשר בין זה לבין מה שכתבתי.
כתבתי שלא ראיתי יותר מדיי מגברי מנורות מבוססי SMD שהיא הצורה שבה מייצרים ומרכיבים את הנגדים הטובים ביותר שמדובר עליהם בכתבה שהבאתי.
לכן אשמח להבין מה הקשר בין המיקרוקונטרולר שלך (שנמצא דרך אגב בכל CD לרכב למשל) לבין מה שכתבתי.

לגבי (ג) גם כן, זה שהקדם מגבר שלך (אין לי מושג איזהו אבל כבר מזמן אתה מתפאר שהמערכת שלך היא הטובה ביותר בעולם בערך ושום דבר לא משתווה לה , ואם כך אתה חושב שיהיה לך בהצלחה ואף אני בטוח שהיא נשמעת נהדר לגמריי) נשמע לך יותר חי,אמיתי , זה טעמך וטעמם של מי שאהב אותו.
לגבי הנתונים שלו זה עדיין לא נוגד במאומה את מה שטענתי.
כמו כן , שים לב שיש בכתבה הסברים מאוד ברורים על ההבדלים בין בחירה של נגדים מסויימים לשימוש בפרה אמפים לבין שימוש במגברי ההספק.
איזה קבלים אגב שמו לך בקדם ? אתה יודע? אתה יודע באיזה מקום שמו איזה?

Joshua_G

חבר משקיען
מעורבות
4
נקודות
0
תודה רבה! שאלה קטנה ,כתוב כאן באיזה מקום שנגדי פחם אינם מומלצים לאאודיו בגלל הרעש הגבוה שלהם,אולם אני דווקא ניתקל המון בנגדי פחם בציוד שפורפרתי בעיקר, ואפילו פעם נחשב כרצוי וטוב להשתמש בהם, האם זה בגלל שהטכנולוגיה השתפרה ? תסביר לי באם אתה יודע.

באופן היסטורי, בתקופה בה היו רק, או כמעט רק, מגברי שפופרות, היו רק, או כמעט רק, נגדי פחם.

יש מספר סיבות לכך שהיום משתמשים בנגדי פחם.
סיבה אחת היא שיש מתכננים החותרים לשחזר את הצליל של מגברי שפופרות קלאסיים.
סיבה אחרת היא שיש מתכננים המעדיפים את הצליל של נגדי פחם.
סיבה שלישית היא שנגדי פחם הם לא מגנטיים, אבל יש גם נגדי מתכת מסוימים שאינם מגנטיים.

אורי_ו

כתב האתר
צוות האתר
מעורבות
315
נקודות
83
המהנדס שכתב את הכתבה הזאת לא תכנן בחייו מכשיר אודיופילי, הוא מתייחס רק לאופן בו נגדים נמדדים, לא לאופן בו הם נשמעים.

אתה מכיר אותו אישית?
אם תדי היה כותב את הכתבה הזו לפני 10 שנים בתור CTO שהוא היה באחת מהחברות שהוא עבד שאולי היו מייצרות רכיבים כאלו, היית גם מבטל אותו , אל אף שהוא כבר כמו שסיפר, מתכנן כאלו מגיל 15 בערך.

אז מה זה אומר?

החבר'ה שכתבו את זה גם כנראה מחזיקים באיזשהם תארים מתקדמים בהנדסה/פיזיקה ובעלי ניסיון של כמה שנים טובות.

לך יש את הרזומה הזה? אתה מחזיק בתארים כאלו? אם כן , עדיין, מאיפה לך שמאמר שמתפרסם בעיתון מכובד מאוד הוא לא נכון ואתה קובע אמיתות ואמירות?

אני מעדיף ללמוד מדברים ולא לבטל כל מה שאני לא מכיר.

לא לעניין ולא יפה.

Joshua_G

חבר משקיען
מעורבות
4
נקודות
0

1. כיום נגדי פחם יקרים יותר מאשר נגדי מתכת.
2. מרבית מתכנני מגברי השפופרות חותרים לרמת עיוותים הנמוכה ביותר האפשרית בטופלוגיה הנתונה של כל מכבר. הדבר הקל ביותר והזול ביותר זה ליצור עיוותים מכוונים במגבר, אין צורך להשתמש בנגדים מסוימים לשם כך.
3. הכתבה בציטוט עסקה רק ברעש העצמי של נגדים, לא בהשפעתם על העיוותים.

Joshua_G

חבר משקיען
מעורבות
4
נקודות
0
לא כל מגבר מנורות מרכב ממארז יפה, שנאי ושפורפרת.
לא כל אחד מעוות. יופי של הצליל יכול להגיע דווקא מניקיון

לא כל דבר שיפה לאוזן הוא בהכרח מעוות את הצליל
לא כל ציוד שבנוי נכון ונמדד מעולה נשמע גרוע

מסכים עם שתי האמירות האלה.
עם זה, לא כל ציוד שנמדד מעולה גם נשמע טוב.

אורי_ו

כתב האתר
צוות האתר
מעורבות
315
נקודות
83
לא נכון. מדברים בדיוק על ההשפעה של הנגדים על העיוות והלינאריות.
בעצם מדברים על הקשר בין זה לבין הרעש הנמדד של הנגדים.

Joshua_G

חבר משקיען
מעורבות
4
נקודות
0
אתה מכיר אותו אישית?
אם תדי היה כותב את הכתבה הזו לפני 10 שנים בתור CTO שהוא היה באחת מהחברות שהוא עבד שאולי היו מייצרות רכיבים כאלו, היית גם מבטל אותו , אל אף שהוא כבר כמו שסיפר, מתכנן כאלו מגיל 15 בערך.

אז מה זה אומר?

החבר'ה שכתבו את זה גם כנראה מחזיקים באיזשהם תארים מתקדמים בהנדסה/פיזיקה ובעלי ניסיון של כמה שנים טובות.

לך יש את הרזומה הזה? אתה מחזיק בתארים כאלו? אם כן , עדיין, מאיפה לך שמאמר שמתפרסם בעיתון מכובד מאוד הוא לא נכון ואתה קובע אמיתות ואמירות?

אני מעדיף ללמוד מדברים ולא לבטל כל מה שאני לא מכיר.

לא לעניין ולא יפה.

קראתי את מה שהוא כתב וזה מספיק לי.
בניגוד אליך, יש לי גם ידע וגם ניסיון בתכנון מגברי שמע.

זאת עובדה שלמרבית מהנדסי האלקטרוניקה אין שמץ של מושג מה נדרש מציוד אודיופילי – מה שמלמדים בפקולטות להנדסה זה איך דברים נמדדים, לא איך דברים נשמעים לאוזן. יש סיבה לכך שרשימת מתכנני מגברי השמע המוצלחים היא מצומצמת מאד.

אגב, חלק נכבד ממתכנני ציוד השמע הידועים ביותר ומצליחים ביותר הם בכלל לא מהנדסי אלקטרוניקה.

גם אני לומד, אבל אני לומד מאנשים כמו John Curl , לא מכל בעל תואר בהנדסת אלקטרוניקה. קרא את מה שג'והן קרל כותב על נגדים ותשכיל. גם ג'והן קרל עצמו אינו מהנדס אלקטרוניקה, יש לו תואר בפיזיקה. אלקטרוניקה הוא למד בלימוד עצמי.

כאשר אתה מגן בלהט על כתבה בתחום שאינך מתמצא בו – זה לא יפה ולא לעניין.

Joshua_G

חבר משקיען
מעורבות
4
נקודות
0
לא נכון. מדברים בדיוק על ההשפעה של הנגדים על העיוות והלינאריות.
בעצם מדברים על הקשר בין זה לבין הרעש הנמדד של הנגדים.

לא הבנת את מה שהוא כתב.
אתה לא תורם לתדמיתך בכך שאתה מתווכח על תחום שאינך מתמצא בו.

נמר

כתב אודיו
צוות האתר
מעורבות
4,236
נקודות
113
אם הוא צודק, ותמיד יהיה יתרון להאזנה מדוע בכלל להתאמץ ולחפש מדידות.

אני טוען שאם לא כל ציוד שנימדד מעולה ישמע מעולה יש בעיה קשה בכך ולכן, כמו שטענתי קודם ואמשיך לטעון, למדידות אין משמעות בבחירת מוצר. רק האזנה או כאלה שהאזינו ואמרו את דעתם.

panter

חבר משקיען
מעורבות
38
נקודות
48
אמה-מה? המציאות מציגה כמה מגבלות.
לא לכולנו התמזל המזל הזה.

יש כאלה שנוסעים במיוחד לחו"ל לשמוע ציוד, אחרים משלבים בנסיעות מתוכננות מראש, וגם כך וגם כך יש סוגי ציוד שלא כל כך קל לתפוס בתצוגה אפילו של חנויות גדולות, במיוחד בשילובים -- אם אתה רוצה לשמוע איך מגבר X נשמע עם רמקול Y, או איך פרה A עובד עם פאוור B.

אז חלק מאיתנו, שאין להם את המזל שלך, נאלצו, לאו דווקא שמחו, לקנות "על עיוור" ("על חירש", לייתר דיוק).

האם כולנו טעינו?
אולי זה לא כל כך קשור לנושא השרשור אבל אתן לך את דעתי בעניין:
אם באמת קנית את הציוד שלך בצורה הזו ואתה מרוצה מהתוצאה אשרך.
אם אתה מרגיש שמשהוא במערכת לא מתחבר כמו שצריך (לא דופק) מבחינת הסאונד וזה מה שקורה ברוב רובם הגדול של המקרים כאשר קונים ציוד על עיוור, אין לי שום דרך אחרת לומר זאת חוץ מאשר שאני משתתף בצערך:)

עד כמה שאני יודע את האלקטרוניקה שלך קנית לא מזמן, ואין לי מושג מה היו השיקולים של הקניה ללא שמיעה מוקדמת, אבל היום ישנו ציוד אודיו בארץ שזמין להדגמה וברמה גבוהה מאד שלא מביישת אף כיס.
מה אתה רואה לעיתים קרובות יותר בלוחות: סוגי ציוד שנגישים לאנשים לשמוע בארץ, כאלה שייש לנסוע לחו"ל כדי לשמוע אותם, או כאלה שגם בחו"ל קשה לתפוס?
עמיר
לא דברתי על לעיתים קרובות או רחוקות. הכוונה היתה שציוד שלא נשמע טוב לבעליו סופו בלוחות או בטרייד אצל אחד היבואנים, וזה רק עניין של זמן.
אגב יש בחול איזו אלקטרוניקה או רמקול שקשה לתפוס(shocked)

למעלה
תצוגת צבעים באתר (* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה
+ 100% -
סגור