מגברי מנורות - בואו נתקן את ויקיפדיה

אורי_ו

כתב האתר
צוות האתר
מעורבות
315
נקודות
83
אז במקרה נכנסתי לויקפדיה לערך של מגברי מנורות.
קראתי והזדעזעתי קלות. אז בואו נתקן את ויקפדיה.
הנה הקישור :
https://he.wikipedia.org/wiki/מגבר_מנורות

והציטוט:
מגברי המנורות אמנם מיושנים יותר, אמינים פחות, רגישים ויקרים (בהתחשב בצורך בשנאי טוב על מנת להתאים את זרם היציאה לרמקול), אך עם זאת מגברי המנורות חביבים על חלק מהאודיופילים (אנשים שתחביבם הוא האזנה ועיסוק בציוד סטריאו ברמה גבוהה). מעבר לסיבות הפסיכולוגיות והאסתטיות, למגברי מנורות לרוב צליל שונה משל המגברים הטרנזיסטוריים. המנורות, שהינן רכיב הגברה פחות מדויק מטרנזיסטורים, מכניסות באופן טיפוסי עיוותים בצלילים העיליים הזוגיים, מה שמתפרש בשמיעה האנושית כצליל "חם", "עגול" ונעים יותר מאשר בהגברה טרנזיסטורית, אך מאידך גם עמום יותר. עם זאת, כיום ניתן לעצב את חותמת הצליל של מגברי מנורות גם בדרכים אחרות ואף בניגוד ל"חמימות" הטיפוסית הנ"ל, ולכן המגוון בשוק מגברי המנורות גדול מאוד על אף היותו שוק "נישה" (ייחודי). מבחינת החיווט, בחלק ממגברי המנורות החיווט נעשה בשיטה הידנית המסורתית, ללא מעגלים מודפסים, מה שמעלה את מחירם. יש המאמינים כי שיטה זו תורמת לצליל. מבחינת היכולת לעומד בעומס גבוה, למגברי המנורות יש יכולת לספוג במשך מספר דקות עומס שעשוי להרוס מערכות טרנזיסטוריות במילישניות וכמו כן הם בעלי עכבת כניסה גבוהה ביותר אשר עוזרת להתגבר על שינויים במתח וזרם. בנוסף ליתרונות הנ"ל, קל מאוד להחליף שפופרת במעגל החשמלי על ידי הוצאת השפופרת מהמעגל בניגוד להוצאת טרניזסטור ממעגל מודפס.

בואו תכתבו אתם מה נראה לכם , ואולי נעשה מזה תיקון לויקפדיה :)

שוט!

DavidGil

חבר משקיען
מעורבות
1,864
נקודות
113
לא מספיק לנו הצרות שלנו שאנחנו צריכים להתעסק עם הצרות של ויקיפדיה??

roberts

מושעה
מעורבות
647
נקודות
113
לדעתי זה כתוב מאוד "שפופרת Friendly"

2 נושאים שנדרש להוסיף:

1. עוותים זוגיים נוצרים ברוב המקרים בתצורת Single Ended בלבד......בתצורת Push Pull יש מעט מאוד עוותים זוגיים ו"אחלה" של עיוותים אי זוגיים שכידוע פחות נעימים מהזוגיים.

2. מגברים שפופרתיים מחזיקים את הרמקול בפחות "קשיחות" (Damping Factor נמוך) עקב כך ניגרם "בירבור" עדין של הרמקול, שבפועל זאת לדעתי הסיבה העיקרית והאמיתית ל"צליל השפופרתי החם והנעים" ולא העיוותים הזוגיים.

נערך לאחרונה ב:

robo7

אוהב את התחום
מעורבות
85
נקודות
28
לדעתי זה כתוב "שפופרות - חפיף" + קלישאות.
(ורד)
R

TakeOne

חבר משקיען
מעורבות
865
נקודות
113
1. אמינים פחות - שטויות. מגברי EAR, כמו - Audio Research או Cary ורבים אחרים, לא יחיו פחות ממגברים טרנז' בהינתן שבחלק (מגברי השפופרות) צריך להחליף שפופרות ובחלק (הטרנזס') קבלים. לא מעט אולפנים בוחרים במגברי שפופרות, ושם נדרשת אמינות רבה ותחזוקה נוחה.
2. רגישים - כנ"ל, שטויות. המגבר היוצא שלי יותר חזק, פחות רגיש , בטח יותר אמין ובנוי כמו טנק, בהשוואה להרבה מאוד מגברים טרנזיסטוריים שאני מכיר, כולל יקרים הרבה יותר ממנו. זה שהוא גם נשמע בהרבה יותר טוב מהם זה רק בונוס :)
3. יקרים יותר - שוב שטויות. לא נכון בעליל.
4. צליל חם ועגול ש"מתפרש בשמיעה אנושית" - שוב, נו, שטויות כבר אמרנו? יש מגברי שפופרות עם צליל חד,בהיר, מאוד לא עגול ומאוד לא חם. עיין ערך אוקטב כדוגמא. לפחות אם היו כותבים " יש מגברי שפופרות ש....." או חלק ממגברי השפופרות מתפרשים כ....." או חלק מהמאזינים מפרשים את......אולי אפשר היה לומר שיש בזה משהו מדויק. אבל המשפט ככתבו הוא שטויות.
5. לגבי החיווט - לא מדויק כמובן. ראוי להכניס סייג שחלק מהמגברים בעלי חיווט ידני (בזמנו Cary היו, לא יודע היום).

זה במהירות ועל קצה המזלג כי אני עסוק כעת.

נערך לאחרונה ב:

YOSSI24

חבר משקיען
מעורבות
472
נקודות
83
כתב את זה כנראה אודיופיל די אחראי
כרגיל יבואו עתה לשונות רעות לתקוף את טקסט.

TakeOne

חבר משקיען
מעורבות
865
נקודות
113
כתב את זה כנראה אודיופיל די אחראי
כרגיל יבואו עתה לשונות רעות לתקוף את טקסט.

כתב את זה בוודאות אודיופיל מאוד מוטה.
אין כאן "לשונות רעות" יש כאן ויכוחים לגיטימיים שמבוססים בחלקם על הבדלי גישות, טעמים, ידע ונסיון. אם נדמה לך שבאודיו יש אמת אחת, אני חושש שאתה טועה.

YOSSI24

חבר משקיען
מעורבות
472
נקודות
83
כתב את זה בוודאות אודיופיל מאוד מוטה.
אין כאן "לשונות רעות" יש כאן ויכוחים לגיטימיים שמבוססים בחלקם על הבדלי גישות, טעמים, ידע ונסיון. אם נדמה לך שבאודיו יש אמת אחת, אני חושש שאתה טועה.

הינה זה מתחיל ;)
למה נשארו רק לשונות טובות,לא שמת לב
שזה לא באמת וויכח אלה ביקורת לשמה,
ובמה אני טועה מאיפה הביטחון הזה?
למה אודיופיל מוטה זו דעתו הסובייקטיבית,
אם אתה היתה כותב דעתך אובייקטיבית?

נערך לאחרונה ב:

TakeOne

חבר משקיען
מעורבות
865
נקודות
113
הינה זה מתחיל ;)
למה נשארו רק לשונות טובות,לא שמת לב
שזה לא באמת וויכח אלה ביקורת לשמה,
ובמה אני טועה מאיפה הביטחון הזה?
למה אודיופיל מוטה זו דעתו הסובייקטיבית,
אם אתה היתה כותב דעתך אובייקטיבית?

לדעתי מי שחושב שבאודיו יש אמת אחת, טועה.
הויכוחים הרבים על העדפות וטעמים מוכיחים את זה כל פעם מחדש. יש בתחום הזה מעט מאוד אובייקטיבי והרבה יותר סובייקטיבי. זכותך כמובן לחשוב אחרת, אשמח אם תנמק אותה ותתן דוגמאות.

YOSSI24

חבר משקיען
מעורבות
472
נקודות
83
לדעתי מי שחושב שבאודיו יש אמת אחת, טועה.
הויכוחים הרבים על העדפות וטעמים מוכיחים את זה כל פעם מחדש. יש בתחום הזה מעט מאוד אובייקטיבי והרבה יותר סובייקטיבי. זכותך כמובן לחשוב אחרת, אשמח אם תנמק אותה ותתן דוגמאות.

אתן לך אנלוגיה שדי מתאימה גם אודיופיליה,
בכולנו אותן תכונות מה שמבדיל בנינו זה המינון
של כל תכונה,אם זה נכון אז כל נושא האודיו
אפשר להסביר בצורה שעושה הגיון,
נקח לדוגמה מגברים לדעתי אין עדיפות
למגבר מנורות לעומת טרנזיסטור לכל אחד מהם
יש יותר מתכונה מסויימת שלשני יש פחות ממנה,
הרי לרמקול כמו אקסטרימה אין אופציה במציאות
לחבר מגבר מנורות גם אם הוא 250 וואט
הוא ישאר 250 וואט גם ב4 אוהם,מגבר טרנזיסטור
זרם גבוהה שמכפיל את עצמו מתאים לחבר לאקסטרימה שיוציא ממנה את טביעת הנשמה
שלה מה שלא קורה בדרך כלל,אפשרות שניה
לרמקול נציל נחבר מגבר מנורות שיתאים לרמקול
נציל,לכל מגבר יש חתונה קטולית עם רמקול מתאים,לשני סוגי מגברים יש אותן תכונות במינון
שונה מנורות הוא אולי מגבר מוזיקלי יותר, אבל
למי שחשוב סאונד גדול בחלל גדול יהנה יותר
ממגבר טרנזיסטור בעל כח אימפריאלי בעל בס
ושליטה טובה מאוד,הסאוד יהיה מרשים מוזיקלי
ומספק,
יש לי את שניהם המנורות 140 וואט מפעיל רמקול
לא קשה לשליטה,המגבר השני 300 וואט 8אוהם
ו500 ב4 אוהם מחובר רמקול קשה לשליטה אך
כנוע לתחנת הכח ושר כמו פבארוטי.

נמר

כתב אודיו
צוות האתר
מעורבות
4,236
נקודות
113
1. אמינים פחות - שטויות. מגברי EAR, וגם המגברים שלך - Audio Research או של Cary ורבים אחרים, לא יחיו פחות ממגברים טרנז' בהינתן שבחלק (מגברי השפופרות) צריך להחליף שפופרות ובחלק (הטרנזס') קבלים. לא מעט אולפנים בוחרים במגברי שפופרות, ושם נדרשת אמינות רבה ותחזוקה נוחה.

בדיוק הפוך. מלבד קדמגברים אולפנים תמיד, אבל תמיד בוחרים בהגברה טרנזיסטורית. בלי קשר לסאונד אגב, הם פשוט יותר אמינים. מגברי מנורות אי אפשר לשכוח דלוקים. בעצם אפשר, אבל אז מתקשרים למעבדה לקבוע שירות. מגברי מנורות רגישים יותר בהפסקות חשמל. החשמל נפל וחזר מיד? יש סיכוי שתעוף מנורה.

2. רגישים - כנ"ל, שטויות. המגבר היוצא שלי יותר חזק, פחות רגיש , בטח יותר אמין ובנוי כמו טנק, בהשוואה להרבה מאוד מגברים טרנזיסטוריים שאני מכיר, כולל יקרים הרבה יותר ממנו. זה שהוא גם נשמע בהרבה יותר טוב מהם זה רק בונוס :)

לא מסכים יקירי. מגברי טרנזיסטור דוחפים רמקולים יותר טוב בהגדרה. ומדוע? משום שמגברי טרנזיסטור יודעים להכפיל (או לחזק) את עצמם בהתחשב בעכבות של הרמקול. מגבר מנורות לעומת זאת, רובם המוחלט ליתר דיוק, אינם יודעים להתמודד עם עכבה בעלת מנעד רחב. (אני לא מדבר על מפלצות אם כי על הרוב הקיים בשוק).

4. צליל חם ועגול ש"מתפרש בשמיעה אנושית" - שוב, נו, שטויות כבר אמרנו? יש מגברי שפופרות עם צליל חד,בהיר, מאוד לא עגול ומאוד לא חם. עיין ערך אוקטב כדוגמא. לפחות אם היו כותבים " יש מגברי שפופרות ש....." או חלק ממגברי השפופרות מתפרשים כ....." או חלק מהמאזינים מפרשים את......אולי אפשר היה לומר שיש בזה משהו מדויק. אבל המשפט ככתבו הוא שטויות.

מסכים עם זה מאוד. ישנם מגברי מנורות שאם נשווה אותם לטרנסיזטורי במבחן עיוור, המאזין (אם הוא חובב מנורות) יצביע על הטרנזיסטור כמנורות ועל המנורות כטריזיסטור.

5. לגבי החיווט - לא מדויק כמובן. ראוי להכניס סייג שחלק מהמגברים בעלי חיווט ידני (בזמנו Cary היו, לא יודע היום).

רובם בנויים פוינט טו פוינט. הטעות בכתבה היא שזה יקר יותר לישום - שטויות. זה יותר זול. ובכלל, השאסי של מגבר מנורות באופן כללי הוא זול יותר מזה של הטרנזיסטורי. זה משום שמגבר מנורות אינו צריך צלעות קירור, עיצוב (מלבד הקרביים שלו) ותכנון כרטיס אלקטרוני. דהיינו, אפשר לבנות מגבר מנורות (לא אני. כן) כבר במחשבה ולישם אותו מהזיכרון.

ואגב.
בכוונה אני לא מתייחס לסאונד. טכני נטו. לגבי הסאונד. אמרתי את דעתי. יש כאלה מצויינים, בינונים ולא טובים. כמו בטרנזיסטור.

למעלה
תצוגת צבעים באתר (* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה
+ 100% -
סגור