מבחן עיוור מעניין

• פותח הנושא mokes
  • פורסם בתאריך

Triton

חבר משקיען
מעורבות
0
נקודות
0
כאשר מבצעים בדיקה של ציוד בצורה פורמלית ז"א סקירות כמו שידידי נמר מבצע, יש להקפיד על כמה כללים שמבטיחים שהסקירה לא תוטה על ידי גורמים נעלמים.

גם סוקר מנוסה מאוד שמסוגל גם בבחינה סובייקטיבית שבה הכל גלוי לנטרל את השפעת ההטיה הפסיכולגית (תו המחיר מראה חיצוני ודברים דומים) יכול לטעות.

בסטריאופייל בהחלט מנסים בשנים האחרונות ללכת בדרך הזו, אבל לצערי הם לא משלבים.

המדידות הדרושות:
1. השוואת עוצמות - כל מי שמכיר את עקומת פלצ'ר מונסון מבין את ההשפעה שיכולה להיות על האוזן עוצמה שונה - בדוק באינטרנט מה זה (אני כמעט בטוח שאתה יודע)
בדיקה זו יכול לבצע גם חובב פשוט עם DMM של הום סנטר, לגבי רמקולים, דרוש מד SPL, ונדרש מקור של תדר בדיקה.
2. לגבי כבלים, לפחות בדיקת תקינות מוליכות לאינט. ובדיקה שהכבלים (רמקול או אחר) אין להם איזה מאפיין חשמלי שונה מהותית - בדיקת RLC.

את הרמקולים שלי בניתי מדרייברים וינטאג' עם קרוס וינטאג' של חברה שתכננה אותם בצורה טכנוקרטית לחלוטין, בתיבה מודרנית עם תכן אקוסטי מודרני. אני בהחלט מדדתי את העכבה שלהם ואת הנצילות. אבל כמו שאמרתי אני משלב ובוחן מה שאני שומע. מה ששמעתי לדעתי מפריך כמה מקובלות של ימינו, לדעתי האישית כמובן. (לגבי בנית רמקולים.)

כמה דוגמאות אישיות לחשיבות של מדידה:
כאשר החלפתי כבל פשוט שהיה לי מול כבל יקר שחבר הביא לי (מאוד מצא חן היכולת להדק את ה- RCA ) הסתבר במדידה אומית פשוטה שבכבל הפשוט הלחיצה של המחבר התחמצנה וחיבור הסיכוך לא היה תקין. בחיבור כבל תקין לא שמעתי הבדל בין היקר לזול.

אני בחנתי לפני זמן מה CD של ג'ולידה והוא נשמע יותר טוב מכל נגן אחר שהיה ברשותי ביציאה האנלוגית. ביציאת SPDIF לא היה הבדל.
במדידת תפוקת היציאה האנלוגית (אדום לבן) הסתבר לי שהג'ולידה מפיק קרוב ל- 3 ד"ב יותר מתח ביציאה האנלוגית מאשר התקן של 2 וולט מקס' תפוקה (2.7 וולט) - כמובן שדבר זה מאוד משבש את ההשואה. תופעה דומה מצאתי ברסיבר של נאד, שנאמר עליו שהיכולת שלו באנלוגי עולה בהרבה על רסיברים יפניים. המדידה הראתה שזו בעצם רמאות - לא יודע האם מכוונת.

כמו שאמרתי אני מנסה לכתוב (כאשר תהיה לי מספיק מוזה) מאמר שיוכל להנחות גם את החובב הפשוט לעשות כמה מדידות פשוטות, בכדי לא ליפול בפח על דברים בסיסיים.

לסוקר עבור אתר שהשקיע מאות אלפים על הציוד הייתי מצפה שיהיה לו 10% מכך לטובת אפשרויות מדידה שיבטיחו לפחות שהוא משווה תפוח לתפוח.

יום טוב לך והאזנה נעימה.

אתה בהחלט נוגע בהרבה נושאים, האמת שאשמח אם תרחיב בכל אחד מהם בנפרד, בפוסט עצמאי.

ברשותך, אם אני מסכם את עיקר דבריך:

1. במינימום, כל השוואה או סקירה, מחייבת ביסודה קיום מדידות בסיסיות , כיול לREFERENCE , ועקביות מתודית, (לשם השוואות עתידיותapples to apples etc( .

2. מגברים יקרים, ברובם המוחלט, אינם מציגים עליונות ופריצת דרך טכנולוגית, אלא במקסימום תכנון או מפרט משופר , עם diminishing returns ומחיר מופקע,
מה שאפשר לנבחנים פשוט לטעות ולבחור במגבר הזול כטוב יותר (למי ששכח/ לא שם לב שאלה היו התוצאות).

הבנתי נכון?

Joshua_G

חבר משקיען
מעורבות
4
נקודות
0
הדיעה שלי היא שיש הבדלים עד גבול מסוים. ואם יש הבדל שמיע הוא גם מדיד.

http://www.dtown.co.il/forum/13749-נתונים-טכנים-וסאונד.html
בשורה תחתונה, אם כי יש חשיבות למדידות, לא כל ההבדלים הנשמעים לאוזן הם מדידים – לפחות לא נתוני המדידות המתפרסמים על ידי היצרנים.

Triton

חבר משקיען
מעורבות
0
נקודות
0
כן, לפי מה שהבנתי, (אם אני מבין נכון), נראה לי שספי מנסה לומר שזו אחריות העיתונות המקצועית לבדוק את היצרנים, ואת פרסומיהם.

בHI END זה נהיה טרנד לא לפרסם שום מדידות,
ואצל הרבה אפילו לא נתונים טכניים בסיסיים ביותר, למרות שהם מוצרי HIGH END.

Joshua_G

חבר משקיען
מעורבות
4
נקודות
0
2. מגברים יקרים, ברובם המוחלט, אינם מציגים עליונות ופריצת דרך טכנולוגית, אלא במקסימום תכנון או מפרט משופר , עם diminishing returns ומחיר מופקע,

מסכים בהחלט. מה גם שהמחיר של מרבית המוצרים הנושאים תווית High End הוא מופקע – אבל זה עניין לשרשור בפני עצמו.

אגב, מגבר אשר מציג פריצת דרך טכנולוגית הוא זה: http://www.vacuumstate.com/index.tpl?rubrik=11&lang=2&a=%D7%16lE%84U%19H&b=734291.6673262982 – מגבר שהוא לא SE ולא PP , אלא דיפרנציאלי, אשר כנראה משלב את היתרונות של SE ו- PP , ללא החסרונות של אף אחד מהם.

Joshua_G

חבר משקיען
מעורבות
4
נקודות
0
כן, לפי מה שהבנתי, (אם אני מבין נכון), נראה לי שספי מנסה לומר שזו אחריות העיתונות המקצועית לבדוק את היצרנים, ואת פרסומיהם.

בHI END זה נהיה טרנד לא לפרסם שום מדידות,
ואצל הרבה אפילו לא נתונים טכניים בסיסיים ביותר, למרות שהם מוצרי HIGH END.

נתונים כמו THD, IM, SNR במרבית המקרים לא אומרים מאום לגבי האיכות הנשמעת לאוזן של מכשירים, אלא אם כן הם גבוהים במידה חריגה. עדיין, למרבית המגברים SET נתוני THD גבוהים מאד ועדיין אנשים רבים מעדיפים אותם בשל היתרונות שלהם, שהמרכזיים שבהם הם פירוט ומיקרו-דינמיקה.

ספי

אוהב את התחום
מעורבות
0
נקודות
0
די

אני מיציתי.

ולפחות בפוסטים האחרונים לא היתה התלהמות.

לילה טוב לחברי הפורום, יש לנו מספיק אויבים גם בלי אודיו:)

למעלה
תצוגת צבעים באתר (* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה
+ 100% -
סגור