מאמר על חיבור רמקולים בשיטת BW

ספי

אוהב את התחום
מעורבות
0
נקודות
0
צפה בקובץ המצורף what is Bi Wiring.pdf

ארז וחני כתב בשרשור של שניצל על המאמר הזה. זה מאמר מלפני 10 שנים שתיקנתי קיצרתי וערכתי אותו.

מוטב לדעתי לדון בנושא בנפרד, כי שניצל דן בכלל בדבר לגמרי אחר והשרשור לגמרי סטה.

המאמר דן בנשא מנקודת מבט טכנית

מאמר נוסף על חיבור BIAMP ורמקולים אקטיביים אוסיף מייד

בברכה - יוסי הרי

תמונות מצורפות

• what is Bi Wiring.pdf
    KB 118.4 · צפיות: 248

שניצל

חבר משקיען
מעורבות
1,485
נקודות
113

שי קציר

חבר משקיען
מעורבות
2
נקודות
16
יתרון ה BW שהוא מאפשר לשדך כבלים בעלי אופי שונה לדרייברים שונים. כמו-כן, הוא מאפשר שיפור משמעותי באיכות הצליל הנתפסת, ע"י אפקט פלסבו המשפיע (מסתבר) גם על אנשים היודעים שמדובר באפקט פלסבו.

ספי

אוהב את התחום
מעורבות
0
נקודות
0
שים לב שאני מסביר מנקודת השקפה טכנית בלבד

תן לי להבין בבקשה ,האם נטען שאת הג"מפר בין המחברים רצוי להשאיר בכל מצב , גם כאשר עושים ביוויר?או שלחליפין ניתן לפרק אותו במצב הזה גם אם לא משפר כלום.
שלום לך שניצל.
הקדמה לתשובה.
לפני כ- 10 שנים, מיכאל לנג חשב שהוא מבין טכנית מדוע BWI משפר (וככל הנראה מבלי לשמוע זאת כלל)וכתב מאמר על כך. בעקבות מאמרו חקרנו יחד (טכנית) את הנושא ומאמרים נוספים שאני כתבתי עוררו כמובןשרשור גדול באודיו וקולנע ביתי של IOL.
בעקבות השרשור חבר הפורום היושב בארה"ב יצר קשר עם ריצ'רד ונדרסטין. התוצאה: ונדרסטין מיתן ביותר את ההסברים הטכניים לשיטה, והחבר מארה"ב לאחר ניסויי שמיעה רציני השתכנע שה- BWI ברמקול הונדרסטין שלו לא מביא תועלת.

עכשיו לשאלתך:

הבעיה שאותה רואה כל איש טכני בנושא שיטת חיבור כבל רמקול לרמקול נובעת מכך שכבל טוב כמו שכל חובב שמשקיע מחבר למערכת מעביר בקירוב 99.99% מהאינפורמציה של המגבר לרמקול בכל תחום התדרים.

מכך יוצא שהכבל גורם להפסד של כ- 0.01% וככל שאנחנו חושבים שאנו מבינים זאת כך, אזי מה שנותר זה לשחק עם ההשפעה המפסידה - קרי 0.01%

בבדיקה הטכנית שביצעתי (שכללה חישוב עם נוסחאות) התקבל ש- BWI לא משפר כלום לעומת כבל בודד ורמקול מגושר. הטעות בהנחה הייתה שהקרוס ברמקול אידיאלי.
בסימולציה עם ערכים מציאותיים התגלה שיש שיפור ב- BWI ברמה של קרוב 0.001%
אותה סימולציה הראתה שכאשר מחזירים את המגשרים ושני כבלים זהים מחוברים, מקטינים את ההפסד פי 2 מ- 0.01 ל- 0.005
דבר זה זהה להחלפת הכבל בכבל בעל שטח כפול, וחשמלית זה בסדר גודל יותר משמעותי מאפקט BWIלכן אני חושב ששנינו נסכים שמדובר על אפקט זעום בכל מקרה. אם ישנה השפעה גדולה כפי שטוענים ל- BWI, עדיין אין לה הסבר טכני.
לעניות דעתי גם לעולם לא יהיה, אבל כל אחד רשאי לחשוב אחרת.

ספי

אוהב את התחום
מעורבות
0
נקודות
0
שלום שי

מעניין שבשנת 2001 היו חילוקי דיעות בקהילה האודיופילית בקביעתך הנחרצת. חברת ונדרסטין לרמקולים שלה הזהירה שיש לחבר שני כבלים זהים.

אבל לפי שיטתך כל שיטת חיבור שלא אבחר בה תאפשר שיפור משמועתי בצליל, עם או בלי, הקפאת הכבלים בפריזר במשך שבוע יכולה לשפר מאוד את הצליל, גם צביעתם בטוש ירוק וכו' מספיק שאני אאמין בכך.

מטרת הפסקה האחרונה לא כוונה אליך אישית אלה הייתה הגזמה פראית בכדי להראות שטענתך מעט קלושה מבחינה לוגית ומאפשר לכל נוכל למכור לוקשים לחובבים אם הוא ישכנע אותם.

לכן אסיים - שהזכרתי במפורש מדוע מבחינה טכנית לא מצאתי הסבר ל- BWI ולהשפעה משמעותית לכאורה שיש לו.

אולי אני טועה, ויש לכך הסבר שיתגלה. יתכן גם שאתה טועה, אין לשנינו אפשרות בתנאים הקיימים למצוא הכרעה ודאית

Adifigen

אוהב את התחום
מעורבות
12
נקודות
18
אני לא בא לומר אם המאמר הזה נכון או לא, אני רק יתן פה תזכורת

ספי

אוהב את התחום
מעורבות
0
נקודות
0
אני לא בא לומר אם המאמר הזה נכון או לא, אני רק יתן פה תזכורת
שלום לך אדי (או עדי?)

הערה קלה בעברית כותבים אתן, לא יתן.

מכיון שהמאמר עוסק בטכנולוגית כבל של רמקולים, אני לא מבין מה הקשר לטרוניות של שניצל.

אזי אם תוכל לפרט מה מפריע לך?

שניצל

חבר משקיען
מעורבות
1,485
נקודות
113
שלום לך אדי (או עדי?)

הערה קלה בעברית כותבים אתן, לא יתן.

מכיון שהמאמר עוסק בטכנולוגית כבל של רמקולים, אני לא מבין מה הקשר לטרוניות של שניצל..

אזי אם תוכל לפרט מה מפריע לך?
לשניצל אין טרוניות ! פשוט ניסיתי לשחרר הכפתורים של המיקלדת , מכיוון שנשפך עליה מיץ פטל של הבן שלי, ובמיקרה זה מה שיצא.

ספי

אוהב את התחום
מעורבות
0
נקודות
0
ברשותך אתקן:)

לא מבין מה הקשר לטרוניות של מיץ פטל (הארנב)

יואלפלרמן

חבר משקיען
מעורבות
106
נקודות
63
על BIWIRE, מאת אלפרד פון שוויקרט

Hello Fellow Audiophiles,
I'd like to address the topic of bi-wiring, since it is not generally understood due to a lack of scientific information. Since most VSA speaker systems are designed to be bi-wired, it makes sense to completely understand what is involved before spending the extra cash for another set of cables. After all, since there are many highly regarded brands of speakers that do not provide for bi-wiring, it is a highly debated topic on Internet audio forums. However, the positive sonic benefits of bi-wiring are well known to audiophiles who have done A/B comparisons and more importantly, the math supports bi-wiring as a totally valid concept if sonic purity and an accurate sound-field is to be reproduced by the speaker system.

THE PHYSICS AND MATH BEHIND THE SONICS
Although there are several interacting factors involved, the main concept is the measurable effects when high current pulses of low frequency information travel along the same conductor path as the low current pulses of high frequencies. As is well known in transmission line theory and general electronic equations governing the flow of current in a twin conductor path (the speaker cable), a magnetic field is generated around the circumference of the cable since music is actually an alternating current.

As each half- cycle of a musical note consists of a positive half- wave and a negative half- wave which alternates between the amplifier and speaker, a magnetic field is generated through induction (interaction between the positive and negative wires in the cable) due to the close proximity of the + and - conductors.

If you look at an oscilloscope screen calibrated in either volts or amps on the vertical scale with frequency calibrated on the horizontal scale, you will see that a bass note (concert drum whack, electric bass guitar, etc) has about 10 or 20 times more amplitude (power) than a treble note (overtones of cymbals, guitar or violin strings, etc). Now picture this: if you have two currents of water flowing down a pipe, with a very strong current flowing against a weak current, which one of the current flows will be most affected? Yes, the weaker current would be affected, you're correct. Taking this analogy further, if you send a bass drum whack through a speaker wire along with a delicate brushed cymbal, you can measure (and hear) the effects of magnetic wave- field interaction very clearly.

That is the key to the benefit of bi-wiring: by providing twin signal paths for bass and treble waves, the weaker treble waves are not modulated by the bass waves, leading to cleaner mids/highs and a more dimensional sound stage.

Now, before some of you (not well versed in electrical theory) start to yell about "the bass and treble signals are mixed at the amplifier binding posts, requiring an outboard electronic crossover between the preamp and twin power amps," think again: only one power amp is required for bi-wiring. Well, how are you going to separate the bass waves from the treble waves, then?

Simple! The internal crossover filters to separate bass and treble frequencies provide high impedance (the rejection of the unwanted frequency) to the frequency range that you select as the designer of the speaker. For instance, a woofer crossover filter generates a very high impedance to midrange and treble frequencies, while a tweeter crossover filter generates a very high impedance to bass frequencies.

Since "impedance" is the same thing as "resistance" (but for alternating a.c. current, i.e. musical notes), bass waves CANNOT travel up the midrange/tweeter cable, since there is a low impedance path supplied by the woofer cable. In effect, the frequencies are indeed "crossed over" at the amplifier binding posts! Think of this analogy, if you pour water on a hill side, will the water travel up the hill or down the hill? Stupid easy, right? In this case, the "impedance" is gravity!

Now, the last question is: why on earth would a speaker designer use a single pair of binding posts on the input of a speaker system? Is his speaker simply not revealing enough of sound-stage space, so he never heard the differences offered by bi-wiring? Or is he trying to save money by using a simpler, combined crossover network and a single pair of binding posts? Only the designer knows, and he's not talking!

Hope you enjoyed this bit of science, if you have further questions or questions, please feel free to challenge me or ask more questions. After all, we're all on the same path to build a stereo system that mimics "virtual reality."

Albert Von Schweikert​

משה לוי

עוסק בתחום
מעורבות
1
נקודות
18
למר יואל פרלמן היקר
תודה מקרב לב על המאמר המרתק, קטונתי אך אני מסכים עם כל מילה.
מיכאל, מה דעתך ?

מיכאל לנג

מושעה
מעורבות
4
נקודות
18
למר יואל פרלמן היקר
תודה מקרב לב על המאמר המרתק, קטונתי אך אני מסכים עם כל מילה.
מיכאל, מה דעתך ?

שלום משה
אני תקווה שתפסיק את ההרגל לשלוח אותי לקרוא מאמרים ואח"כ לתמצת את מה אני חושב עליהם .:אוהב-מאוד:
בגלל שאני אוהב אותך, אני יענה לך בפירוט. מקווה שהדברים יהיו מובנים. אם לא, אנא כוון...

1. אני שמח שכותב המאמר מסביר בדיוק את מה שאני ניסיתי להסביר לך, שהמסננת של הגבוהים, מייצגת נתק או התנגדת גבוהה מאוד לנמוכים, ולהפך. כך שמבחינה מעשית, המגבר (ב-BI AMP) לא רואה אותם כעומס (מתיחס יותר לדיון משלשום).
2. ההסבר של כותב המאמר, להתנהגות הזרמים (רובו בבאס) נכונה. ברם בהשוואתו את הזרם למים, הוא מטעה.
זרם חשמלי אינו מתנהג כזרם מים. בטח לא בתדרים שונים ובעצמות שונות. מתי ראיתה מים בצינור ב-10KHZ?
אז אומר בעדינות, שזה לא הסיבה לעשות BI WIRE. הסיבה היא שזה נמכר טוב, וגם מביא פרנסה ליצרני הכבלים.

אם הזרם בבאס הוא פי 20 מהזרם בגבוהים, אז למה שנשתמש ב-BI WIRE ב-2 כבלים זהים?
ואם השתמשנו ב-2 זהים, וניתקנו את הגשרונים - הכבל של הבאס יהיה דק מהדרוש ויתקשה להעביר לבדו את כל הזרם.
לכן עדיף להשאיר את הגשרונים, או להשתמש בכבל אחד עבה = ערך לזוג BI WIRE.

שבת שלום ידידי

מיכאל לנג

מושעה
מעורבות
4
נקודות
18
שלום יואל
האם תרשה לי לשאול אותך מה הוא תחום ההתמחות שלך (עסוקך, או מה למדת).
תודה.

משה לוי

עוסק בתחום
מעורבות
1
נקודות
18
שלום משה
אני תקווה שתפסיק את ההרגל לשלוח אותי לקרוא מאמרים ואח"כ לתמצת את מה אני חושב עליהם .:אוהב-מאוד:
בגלל שאני אוהב אותך, אני יענה לך בפירוט. מקווה שהדברים יהיו מובנים. אם לא, אנא כוון...

1. אני שמח שכותב המאמר מסביר בדיוק את מה שאני ניסיתי להסביר לך, שהמסננת של הגבוהים, מייצגת נתק או התנגדת גבוהה מאוד לנמוכים, ולהפך. כך שמבחינה מעשית, המגבר (ב-BI AMP) לא רואה אותם כעומס (מתיחס יותר לדיון משלשום).
2. ההסבר של כותב המאמר, להתנהגות הזרמים (רובו בבאס) נכונה. ברם בהשוואתו את הזרם למים, הוא מטעה.
זרם חשמלי אינו מתנהג כזרם מים. בטח לא בתדרים שונים ובעצמות שונות. מתי ראיתה מים בצינור ב-10KHZ?
אז אומר בעדינות, שזה לא הסיבה לעשות BI WIRE. הסיבה היא שזה נמכר טוב, וגם מביא פרנסה ליצרני הכבלים.

אם הזרם בבאס הוא פי 20 מהזרם בגבוהים, אז למה שנשתמש ב-BI WIRE ב-2 כבלים זהים?
ואם השתמשנו ב-2 זהים, וניתקנו את הגשרונים - הכבל של הבאס יהיה דק מהדרוש ויתקשה להעביר לבדו את כל הזרם.
לכן עדיף להשאיר את הגשרונים, או להשתמש בכבל אחד עבה = ערך לזוג BI WIRE.

שבת שלום ידידי

מיכאל יקירי
תודה על הסבלנות והאהבה שיש לך כלפי ואני מאשר שיש לי כלפיך ולא אפנה אותך יותר למאמרים לצורך תמצות, חשבתי שיהיה לך מעניין, משכיל, או מאיר עיניים ואוזניים לדעת מה אומר יצרן רמקולים רציני בנושא מה גם שלפי ידיעתי אינו יצרן כבלים גדול עם בכלל וגם אינו שותף עם יצרן כזה כך שהמניע הכלכלי אינו קיים כאן.
אני מתאר עכשיו מצב שבו רמקול מחובר בכבל נתון ועובד מצוין ומעביר את כל הזרמים לפי התקן ואז ננתק את הגשרונים ונוסיף לו כבל נוסף שיעביר את הגבוהים בלבד. האם הכבל הראשון יהפוך פתאום לדק מידי כך שיתקשה להעביר לבדו את כל הזרם של הנמוכים?
יש כבלים שמיועדים ל-BIWIRE שבהם בתוך מעטפת אחת יש שני זוגות מוליכים אחד עבה יותר מהשני והדק יותר מיועד לגבוהים ובא לציון גואל.
לא שאני טוען כך כלפיך, אך לעיתים אחרי שאנחנו אוחזים בעמדה מסוימת הרבה זמן אנחנו הופכים להיות מזוהים אתה נפשית ומאד קשה עד בלתי אפשרי לרדת ממנה או להודות בטעות כאילו שאז יהרס כל המוניטין שלנו ולא היא.
אדם בעל שאר רוח שיעשה כן יוכיח את גדלותו ועצמתו ובטחונו העצמי בזהות שלו שהיא לא העמדות שהוא נוקט.
אני נזכר עכשיו בזוכה פרס נובל האחרון שלנו ובמתנגדיו הפרופסורים המכובדים שאכלו לא מזמן את הכובעים שלהם.
מר AVS לא היה שותף לויכוח שלנו או לדיון כאן בנושא ומאמרו רק מוכיח את עמדתי ועמדת רבים ומנוסים ממני כאן בפורום ובכלל.
אבל כבר נאמר שאיש באמונתו יחיה ובלי האמונה צ.ס.ק.א לא הייתה אוכלת אותה וכנראה שזה המצב גם בנושא זה.

כדי לנסות ולאשש את עמדתי ועמדתו של AVS ושל אחרים, אני מתכנן ניסוי אמיתי אצלי בחדר השמע אותו אתה מכיר שבו אפתח שני זוגות רמקולים זהים נניח פרדיים SIGNATURE S8 סדרה V3 (טופ אוף זה ליין) עם טויטרים בריליום ממש משובחים שיחוברו בכבל זהה ובאמצעות קופסת מיתוג (כמו זו של המגנפאן) ונוכל לשמוע את שני הזוגות בבדיקת A TO B.
לאחר שיוכח ששני הרמקולים זהים בצליל לחלוטין נוסיף לאחד כבל שני ללא ניתוק הגשרונים ונשווה שנית ולאחר מכן ננתק את הגשרונים ונשווה פעם נוספת. זוג אחד יהיה ללא שינוי כל הזמן והשינויים יתבצעו על הזוג השני בלבד.
יהיה מעניין ביותר לבצע את המבחן הזה בנוכחותך יחד עם ליאור ונמר, אלדר,יואל, תומר, אורי,דיגסאן ואולי עוד וכל אחד יוכל להתרשם מהתוצאה.

אפשר להקדיש לכך איזו שבת ולדווח ישירות מהשטח לחברי הפורום על ההתקדמות כולל תמונות .
מה דעתכם ?

נערך לאחרונה ב:

שניצל

חבר משקיען
מעורבות
1,485
נקודות
113
מיכאל יקירי
תודה על הסבלנות והאהבה שיש לך כלפי ואני מאשר שיש לי כלפיך ולא אפנה אותך יותר למאמרים לצורך תמצות, חשבתי שיהיה לך מעניין, משכיל, או מאיר עיניים ואוזניים לדעת מה אומר יצרן רמקולים רציני בנושא מה גם שלפי ידיעתי אינו יצרן כבלים גדול עם בכלל וגם אינו שותף עם יצרן כזה כך שהמניע הכלכלי אינו קיים כאן.
אני מתאר עכשיו מצב שבו רמקול מחובר בכבל נתון ועובד מצוין ומעביר את כל הזרמים לפי התקן ואז ננתק את הגשרונים ונוסיף לו כבל נוסף שיעביר את הגבוהים בלבד. האם הכבל הראשון יהפוך פתאום לדק מידי כך שיתקשה להעביר לבדו את כל הזרם של הנמוכים?
יש כבלים שמיועדים ל-BIWIRE שבהם בתוך מעטפת אחת יש שני זוגות מוליכים אחד עבה יותר מהשני והדק יותר מיועד לגבוהים ובא לציון גואל.
לא שאני טוען כך כלפיך, אך לעיתים אחרי שאנחנו אוחזים בעמדה מסוימת הרבה זמן אנחנו הופכים להיות מזוהים אתה נפשית ומאד קשה עד בלתי אפשרי לרדת ממנה או להודות בטעות כאילו שאז יהרס כל המוניטין שלנו ולא היא.
אדם בעל שאר רוח שיעשה כן יוכיח את גדלותו ועצמתו ובטחונו העצמי בזהות שלו שהיא לא העמדות שהוא נוקט.
אני נזכר עכשיו בזוכה פרס נובל האחרון שלנו ובמתנגדיו הפרופסורים המכובדים שאכלו לא מזמן את הכובעים שלהם.
מר AVS לא היה שותף לויכוח שלנו או לדיון כאן בנושא ומאמרו רק מוכיח את עמדתי ועמדת רבים ומנוסים ממני כאן בפורום ובכלל.
אבל כבר נאמר שאיש באמונתו יחיה ובלי האמונה צ.ס.ק.א לא הייתה אוכלת אותה וכנראה שזה המצב גם בנושא זה.

כדי לנסות ולאשש את עמדתי ועמדתו של AVS ושל אחרים, אני מתכנן ניסוי אמיתי אצלי בחדר השמע אותו אתה מכיר שבו אפתח שני זוגות רמקולים זהים נניח פרדיים SIGNATURE S8 סדרה V3 (טופ אוף זה ליין) עם טויטרים בריליום ממש משובחים שיחוברו בכבל זהה ובאמצעות קופסת מיתוג (כמו זו של המגנפאן) ונוכל לשמוע את שני הזוגות בבדיקת A TO B.
לאחר שיוכח ששני הרמקולים זהים בצליל לחלוטין נוסיף לאחד כבל שני ללא ניתוק הגשרונים ונשווה שנית ולאחר מכן ננתק את הגשרונים ונשווה פעם נוספת. זוג אחד יהיה ללא שינוי כל הזמן והשינויים יתבצעו על הזוג השני בלבד.
יהיה מעניין ביותר לבצע את המבחן הזה בנוכחותך יחד עם ליאור ונמר, אלדר,יואל, תומר, אורי,דיגסאן ואולי עוד וכל אחד יוכל להתרשם מהתוצאה.

אפשר להקדיש לכך איזו שבת ולדווח ישירות מהשטח לחברי הפורום על ההתקדמות כולל תמונות .
מה דעתכם ?
מוישלה , הגרעין האדיופילי הרדום אצלך , הפך בפתאומיות לפצצת אטום,
רק מוכרח לומר לך שברשימה שציינת ,יהיו כאלו שיאמרו שלא שומעים שינוי, אפילו יהיה ברור כשמש .
שתהיה שבת שקטה , ודרישת שלום למישפחה .

נערך לאחרונה ב:

מיכאל לנג

מושעה
מעורבות
4
נקודות
18
לפי הספר, נוא חיב לדעת אם אתה מוסמך לחשמל.
אז רק שיהיה רגוע לשבת

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4135547,00.html

תודה (ורד)

מיכאל לנג

מושעה
מעורבות
4
נקודות
18
מיכאל יקירי

מה דעתכם ?

שלום משה
לטובת ההבנה של העובי ב-BI WIRE, יש להתחשב בחלופות.
SINGLE
BI WIRE
נניח לרגע שאורך הכבלים אחיד. ובוא נניח שמדובר באותו הכבל.
אם נחבר אחד ב-SINGLE ו-2 ב-BI WIRE, הרי שב-BI WIRE הכפלנו את המוליכות של הכבל (פחות התנגדות).
ברם, לפי דברי המאמר, היות והזרם בכבל הבאס גדול פי 20 מזה של הגבוהים, הורדנו מעומס הזרם בחלק הבאס של
ה-BI WIRE רק 1/20 מהזרם (עכשיו הוא זורם "רק" בכבל של הגבוהים.
אם נחזיר את הגשרונים, נקבל כבל עבה פי 2 (מ-SINGLE) וזה יעביר את הזרם לבאס בייתר קלות. לחלק הקטן של הגבוהים, זה לא משנה אם הוא זורם בכבל בודד.
אפשרות שלישית, לחבר את 2 כבלים במקביל לבאס, וכבל נוסף (רק ניסוי), לגבוהים. גם פה אם נשאיר את הגשרונים, לטובת הבאס עדיף כבל עבה...
אם נחפש במה הועילו חוטי BI WIRE בניסוי, אז הם הועילו כי עבנו (X2) את הכבלים, בהוסיפנו עוד אחד, או X3 בהוסיפנו עוד 2. הטענה היא שאם הינו מחליפים את הכבל ה-1, בכבל אחר עבה X2 או X3, הינו מקבלים את אותה התוצאה.
ובכל מקרה, העדיפות היא לא לפצל בין הזרם של הבאס והגבוהים, כי התועלת במוליך עבה לבאס, גדולה מהתועלת של
מוליך נפרד לגבוהים.

לגבי הניסוי, כדי שתקבל שינוי מהותי, הכבל הבודד צריך להיות דק מכפי צרכו, או גבולי, ואילו לעבותו פי 2 יהווה שיפור
ניכר, ויהווה כבל עבה דיו לצרכי הזרם ב-SETUP שלך.
חשוב לבדוק מה טיב התרומה של קופסת המיתוג: מה ההתנגדות שלו, וכיצד הוא יחובר למגבר (גם שם יש כבל שמשתתף
בניסוי ומשפיע).
חשוב לדעת:
מה העכבת של הרמקול, מה ה-DF וההספק יציאה של המגבר.
לטובת ההעדפות. שים לב שיש אנשים שמעדיפים מע' עם DF נמוך (מנורות) בשל התכונות שהן מוסיפות לסאונד.
ויש שמעדיפים צליל יותר חד שבו יש הכפפה חזקה של הרמקול למגבר.

בברכה מיכאל

למעלה
תצוגת צבעים באתר (* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה
+ 100% -
סגור