מאמר: כבל לרמקולים

מצב
הנושא נעול.

ארז_וחני

חבר משקיען
מעורבות
930
נקודות
113
הרשו לי לסכם:
אם לבדוק את נושא הכבלים אני צריך:
1. לקרוא ולהבין את כל הנתונים המובאים בשרשור הזה.
2. לשבת ולבדוק בהאזנה.

אני בוחר באפשרות מספר 2.

אריה

נפלת בפח.
1. האם אתה או אדם ממוצע מסוגל לבצע את המדידות הנ"ל לכל כבל פוטנציאלי לרכישה ?
2. האם אתה מבין איך כל פרמטר שנמדד משפיע על הסאונד ? למשל, איזה פרמטר משקף תלת מימדיות ואיך מודדים אותו ?
ארז

מיכאל לנג

מושעה
מעורבות
4
נקודות
18
נפלת בפח.
1. האם אתה או אדם ממוצע מסוגל לבצע את המדידות הנ"ל לכל כבל פוטנציאלי לרכישה ?
2. האם אתה מבין איך כל פרמטר שנמדד משפיע על הסאונד ? למשל, איזה פרמטר משקף תלת מימדיות ואיך מודדים אותו ?
ארז

הלכת לדעתי רחוק מדי
אין צורך לבצע מדידות, רק חישוב, וגם זה מצוי בטבלה כך שזה בערך לבחור עובי כבל. אח"כ לדאוג לסיומת מתאימה.
החישובים במאמר, הם רק לצורך ההסבר, איך מגיעים לבצע את הבחירה המתאימה בטבלה.

לגבי פרמטרים שמשפיעים על הסאוד, הבעיה בד"כ להבין מה הבעיה (שבה מבקשים לטפל) ואיך עושים זאת?
לא כל הצרות ששומעים במערכת, מצויים בכבל לרמקול. כך שעדיף לחפש במקום שהמטבע הלכה לאיבוד ולא תחת הפנס.
מערכת כשמה כן היא. יש לה מספר מרכיבים, וצריך לחפש מה המרכיב שרוצים לשפר או לתקן, לקבלת הצליל הרצוי.
מניסיון, לרובנו יש צרות יותר גדולות מהכבל.

ארז_וחני

חבר משקיען
מעורבות
930
נקודות
113
לא טענתי שכבל רמקול או כבל בכלל הוא הרכיב הבעייתי או הפתרון לכל בעיה.
ארז

ארז_וחני

חבר משקיען
מעורבות
930
נקודות
113
הלכת לדעתי רחוק מדי
אין צורך לבצע מדידות, רק חישוב, וגם זה מצוי בטבלה כך שזה בערך לבחור עובי כבל. אח"כ לדאוג לסיומת מתאימה.

מכאן שכל הכבלים באותו העובי נשמעים אותו דבר.....
וודאי....
ארז

נמר

כתב אודיו
צוות האתר
מעורבות
4,236
נקודות
113
הלכת לדעתי רחוק מדי
החישובים במאמר, הם רק לצורך ההסבר, איך מגיעים לבצע את הבחירה המתאימה בטבלה.

לגבי פרמטרים שמשפיעים על הסאוד, הבעיה בד"כ להבין מה הבעיה (שבה מבקשים לטפל) ואיך עושים זאת?
לא כל הצרות ששומעים במערכת, מצויים בכבל לרמקול. כך שעדיף לחפש במקום שהמטבע הלכה לאיבוד ולא תחת הפנס.
מערכת כשמה כן היא. יש לה מספר מרכיבים, וצריך לחפש מה המרכיב שרוצים לשפר או לתקן, לקבלת הצליל הרצוי.
מניסיון, לרובנו יש צרות יותר גדולות מהכבל.

מסכים עם הרוב. חוץ מעובי הכבל. שמעתי כבל של קונדו, דק במיוחד, נשמע יותר מלא ובריא מכאלה עבים ממנו.

לגבי הנסיון לפתור בעיות עם כבלים - יש מגמה כזו כאן והיא לעיתים קרובות שגויה.

roberts

מושעה
מעורבות
647
נקודות
113
.
לגבי הכבל הדק, לא יודע להסביר.
אני יודע להסביר - אבל חבל לעורר פה מהומה ביחוד בפוסט "בכורת השיבה" שלי לפורום, אני מעוניין ב"חזרה רכה"..... וחוץ מזה יום שישי היום, מחר שבת.....(ורד):לב:

נערך לאחרונה ב:

tomertsin

מושעה
מעורבות
2,203
נקודות
113
מיכאל,

אתה בדרך ל-100 :כל-הכבוד:, כל אחד יכול לעלות לפורום מה שהוא רוצה, כל עוד זה נוגע לאודיו...
לדעתי, יש הבדלים "נשמעים" בין כבלים לרמקולים שונים (קטנים), כל אחד יעשה את החשבון שלו לבד.

תומר

נמר

כתב אודיו
צוות האתר
מעורבות
4,236
נקודות
113
שמח לקרוא שאחרי 5 עמודי דיונים אנחנו די קרובים.
לגבי הכבל הדק, לא יודע להסביר.

ופה בדיוק העניין. מתי שלא יודעים להסביר חלק מהטוענים לאי הבדלים מדווחים על התקף פסיכוטי של המאזין. ומשם רץ הויכוח הישן והמשעמם של האם אני זקוק לטיפול או לא.

YB-7

חבר משקיען
מעורבות
397
נקודות
83
הזרם כ"כ נמוך, שגם החלק
היחסי בהיקף החומר, בכבל 4# מספיק גם מספיק. גם בכבל פחות עבה.

במילים אחרות, אתה אולי טוען שאם אני משתמש ב-מוליך סוליד 4 מ"מ עבור הרמקול, לא יהיה ניתן להבחין בהנחתה דרמטית של הגבוהים שכוללים עיוותים הרמוניים של הנמוכים ותחום האמצע...??????

ronensud

חבר משקיען
מעורבות
733
נקודות
113
ופה בדיוק העניין. מתי שלא יודעים להסביר חלק מהטוענים לאי הבדלים מדווחים על התקף פסיכוטי של המאזין. ומשם רץ הויכוח הישן והמשעמם של האם אני זקוק לטיפול או לא.
ברור שאתה זקוק לטיפול.

מיכאל לנג

מושעה
מעורבות
4
נקודות
18
מילים אחרות, אתה אולי טוען שאם אני משתמש ב-מוליך סוליד 4 מ"מ עבור הרמקול, לא יהיה ניתן להבחין בהנחתה דרמטית של הגבוהים שכוללים עיוותים הרמוניים של הנמוכים ותחום האמצע...??????

מה שאני אומר, זה שהעובי מוליך במוט נחושת (המקבילה למוליך 4#) שקוטרו 5.198mm, מכיל מספיק Skin כדי להזרים את המעט זרם שהתדרים היותר גבוהים צריכים.
לא, הגבוהים לא כוללים :עיוותים הרמוניים", אלה הרמוניות. http://www.linkwitzlab.com/JAES/jaes_papers80.htm
ככל שהן גבוהות (שנייה, שלישית וכו') עצמתן פוחתת. מאחר ואין כלים קלסיים שמיצרים צליל בסיסי מעל 12KHZ וגם שם דליל
רוב התחום שבין 10-20KHZ הם הרמוניות של צלילים בתחום של 20HZ-10KHZ. גם בתחום הנ"ל, התפלגות הזרם נוטה
להתמקד בתחום הנמוך והביניים, ופוחת ככל שהתדר עולה. וטוב שכך, תראה מה עובי המוליך בסליל של טויטר, לעומת מיד או וופר.

נמר

כתב אודיו
צוות האתר
מעורבות
4,236
נקודות
113
ומה עם כבל מכסף?

YB-7

חבר משקיען
מעורבות
397
נקודות
83
מה שאני אומר, זה שהעובי מוליך במוט נחושת (המקבילה למוליך 4#) שקוטרו 5.198mm, מכיל מספיק Skin כדי להזרים את המעט זרם שהתדרים היותר גבוהים צריכים.
לא, הגבוהים לא כוללים :עיוותים הרמוניים", אלה הרמוניות. http://www.linkwitzlab.com/JAES/jaes_papers80.htm
ככל שהן גבוהות (שנייה, שלישית וכו') עצמתן פוחתת. מאחר ואין כלים קלסיים שמיצרים צליל בסיסי מעל 12KHZ וגם שם דליל
רוב התחום שבין 10-20KHZ הם הרמוניות של צלילים בתחום של 20HZ-10KHZ. גם בתחום הנ"ל, התפלגות הזרם נוטה
להתמקד בתחום הנמוך והביניים, ופוחת ככל שהתדר עולה. וטוב שכך, תראה מה עובי המוליך בסליל של טויטר, לעומת מיד או וופר.

מיכאל,
במקרה הזה תשובתך לי אינה לעניין שעליו ציינתי בפניך.

האם ניסית מעולם לחבר את הרמקולים שלך בעזרת מוליך סוליד שגדול מ-2.5 קוודראט??
בבקשה תנסה ותחזור אלי עם תובנות...

ועל הדרך אני ממליץ לכל משתתף בפורום לנסות את זה בבית על המערכת שלו בכדי להבין יותר טוב את הנושא.
ניתן להשתמש במוליך סוליד (מוליך בודד לא סיבים דקים) מחוטי חשמל , כאלו שמושחלים בתוך הקיר... ככל שתעלו בקוודראט האפקט יהיה ברור יותר.

מיכאל לנג

מושעה
מעורבות
4
נקודות
18
ומה עם כבל מכסף?[/QUOTE

מקדם המוליכות של כסף עדיף על זה של נחושת ב-6%. מה שאומר שניתן באופן יחסי להפחית משטח החתך של הכבל יחסית לנחושת, 6%. אז במקום 4# שהשטח חתך שלו 21.2mm^2 אפשר להסתפק ב-19.98mm^2.
5# הבא בתור בטבלה, הוא רק 16.8mm^2, כך שעדין נזדקק לאותו ג'יג (AWG). ההתנגדות של הכבל תהיה קטנה ב-6%.
המחיר של כבל כסף 4# למיטב ידיעתי יהיה גבוהה בהרבה מזה של כבל נחושת של 4#.
אישית, הייתי הולך על 0# נחושת ועדיין יוצא יותר טוב בתקציב.

אבקש להסב את תשומת לבך, שהמספר 4# הוא דוגמה למקרה פרטי!
גם הוא מתייחס למקדם של 1:10 בין התנגדות הכבל ביחס ל-DF, בהזנחת הזנבונים (הכבל הדק מעט מ-4# המחבר בקצוות את תקעי הבננה).
מי שרוצה להדר במהדרין, יכול להכניס גם את הזנבונים לתחשיב, ולכוון ליחס עדיף מ-1:10.
בתערוכה ראיתי כבל אחד לפחות, שהיצרן שלו מצא פלג בננה שיכול להכיל מוליך של 4#. (או אולי לא, והמוליך דק יותר רק הבידוד מטעה?) לא התאפשר באותו מעמד, במיוחד שהם היו מחוברים למע' בהדגמה שניגנה, לבדוק יותר לעומק.

אויבו של הטוב, הטוב יותר...

תמונות מצורפות

• Silver.JPG
    Silver.JPG
    KB 67.7 · צפיות: 328

arye.gur

חבר משקיען
מעורבות
882
נקודות
113
YB-7

קודם תוכיח שמבחינה חשמלית כדאי לבדוק. בלי נוסחאות תחילה אין בדיקה! (-:

אריה

נמר

כתב אודיו
צוות האתר
מעורבות
4,236
נקודות
113
מיכאל. אם אתה טוען ליתרונות חשמליים של כבלי הכסף ביחס לנחושת ובכל זאת ממליץ על נחושת. אז מה בדיוק הסיפור? מדוע אתה ממליץ על משהו שהיתרונות במוליכות שלו נחותות יותר?

מיכאל לנג

מושעה
מעורבות
4
נקודות
18
מיכאל. אם אתה טוען ליתרונות חשמליים של כבלי הכסף ביחס לנחושת ובכל זאת ממליץ על נחושת. אז מה בדיוק הסיפור? מדוע אתה ממליץ על משהו שהיתרונות במוליכות שלו נחותות יותר?

הכסף מוליך טוב מהנחושת ב-6% בלבד, אך עולה ($$$) פי כמה.
כבל נחושת של 0 AWG יוליך טוב בהרבה מכבל כסף של 4 AWG ויעלה הרבה פחות. אני הייתי שם את כספי בכבל נחושת עבה, ע"פ כבל כסף דק באותו המחיר. גם אם Money is not an issue, עדיין אין הצדקה במחיר הכסף, והייתי הולך על כבל עבה מנחושת.
יתרונו של היסוד כסף שכאשר הוא מתחמצן (משחיר) ה-"חלודה" של הכסף מוליכה כמו הכסף, בעוד שבנחושת
ה-"ירוק" הזה שרואים בנחושת שהתחמצנה, מוליך פחות טוב מנחושת.

נמר

כתב אודיו
צוות האתר
מעורבות
4,236
נקודות
113
עדיין אין הצדקה במחיר הכסף, והייתי הולך על כבל עבה מנחושת.
יתרונו של היסוד כסף שכאשר הוא מתחמצן (קורוזיה) ה-"חלודה" של הכסף מוליכה כמו הכסף, בעוד שבנחושת ה-"ירוק" הזה
שרואים בנחושת שהתחמצנה, מוליך פחות טוב מנחושת.

שים לב מה אתה אומר. אתה אומר שהכסף לא מצדיק למרות שאם לוקחים את הטוב ביותר בלי להתחשב בתקציב, כבל העשוי כסף עדיף טכנית.

האם אתה חש הבדלים בטונאליות בין כבל נחושת לבין כבל כסף?
האם אתה חש הבדלים בין כבלים שונים בכלל?

מצב
הנושא נעול.

למעלה
תצוגת צבעים באתר (* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה
+ 100% -
סגור