כבלי מתח אודיופילים - התאוריה

לני

חבר משקיען
מעורבות
269
נקודות
63
הי חברים
גילוי נאות, אני די חדש בתחום.
כמהנדס, קשה לי מאוד לקבל את נושא השפעת הכבלים על הסאונד, ובמיוחד כבלי מתח, אבל יש לו מעט חברים שמוצאים הבדלים אז צריך להיות משהו.

להבנתי יש שתי נקודות שבהם כבלי מתח יכולים להשפיע:
1. סינון רעשים - יחסית הנושא פשוט להבנה.
רעשים חיצוניים מעומסים אחרים (בדרך כלל כאילו בעלי מנוע קרי : מזגן מקרר....) שיושבים על אותו קו החשמל בבית נכנסים למגבר. אם הרעשים לא מטופלים כהלכה הם יעבורו לרמקולים דרך מתחי הזנה לערוץ ההגברה ויאפננו את הסיגנל המקורי.
2. מקדם הספק.
מקדם הספק זו חיה קצת יותר קשה להסבר.
מעגל חשמלי עם זרם חילופי מורכב מזרם ממשי (כזה הזורם דרך נגדים) וזרם מדומה (כזה הזורם דרך קבלים או סלילים).
במעגל חשמלי עם נגדים בלבד החיים מאוד פשוטים, כול האנרגיה מהייצרן (חברת חשמל) עוברת לעומס.
כאשר יש קבלים וסלילים במעגל אז הצרכנים האלה צורכים הספק היגבי (השראתי) ובנוסף הספק ממשי (בגלל ההתנגדות בסליל)
ולמה?
כי קיים זווית מופע בין הזרם האוהמי (שזורמים דרך הנגדים) להשראתי (שזורמים דרך הקבלים/סלילים).
ומה זה הפרש מופע?
הזרם החשמלי מתנהג בצורת סינוס בתדר 50 הרץ.
הזרם ההשראותי הוא גם אות סינוסי בתדר 50 הרץ (בעל אמפליטודה אחרת ) אבל הוא מוזז בפאזה. ראה תמונה.

שיפור מקדם ההספק יביא למעבר אנרגיה טוב יותר לצרכן.
ולמה זה חשוב לנו?
בגדול הזרם יקטן וחברת חשמל תוכל להשתמש בחוטים דקים אבל החוטים בתוך ההגברה שלנו נתונים וכך גם עובי החוטים בשנאי.
ולכן ההשפעה המיידית תהייה שיפור בנצילות השנאי בכניסת המגבר.
שנאי בריון יותר = הגברה חזקה יותר.

https://he.m.wikipedia.org/wiki/מקדם_הספק

תמונות מצורפות

• 360px-PhaseDifference.png
    360px-PhaseDifference.png
    KB 44.7 · צפיות: 346

roberts

מושעה
מעורבות
647
נקודות
113
שיפור מקדם הספק ע"י כבל מתח ? ב"חיים האמיתיים" (בתעשייה) עושים זאת באמצעות קבלים.

נמר

כתב אודיו
צוות האתר
מעורבות
4,236
נקודות
113
בפורום הזה ובכלל בתחום יש לא מעט מהנדסים. אחד מהם, מהנדס חשמל, בעל ידע כביר בתחום ההנדסה בזכות העובדה שהוא עוסק בתחום המתח (חברת חשמל) כבר 30 שנה, אמר לי שכל הקטע בהנדסה הוא שכשאתה בא עם ידע מקדים, ופתאום שומע הבדלים, אתה יוצא יותר מבולבל ממה שניכנסת. העניין הוא שרוב המהנדסים בטוחים (ואני לא מרמז עלייך חלילה) שהם יודעים הכל כי הם מהנדסים. הבאסה היא שוואלה, אנחנו לא יודעים הכל.

אז מהי ההשפעה של כבל חשמל? עזוב את ההנדסה בצד ותשמע בעצמך. איך עושים את זה? עם מערכת שקופה ויכולת הבחנה בהאזנה.
האם יש לך יכולת הבחנה? אני משער שכן. משום שלא נתקלתי באדם שלא הבחין בהבדלים דרמטים בין כבלי חשמל וכבלים בכלל. היו כאלה שהבחינו אבל סרבו להודות בכך. איך אני יודע שהבחינו? כי אמרתי להם שאני משמיע להם שני מגברים שונים והם הצביעו באופן מוחלט על המגבר שניגן. מה שכן, הם שמעו את ההבדלים בין כבלי רמקול (לא ידעו), אחרי שגילו, התחילו לבחון כבלים, שמעו ורכשו.

בשורה התחתונה.
עזוב את ההסברים ההנדסיים. בוא תשמע הבדלים משמעותיים בין כבלי חשמל.

tzachi

חבר משקיען
מעורבות
386
נקודות
83
אין מה להוסיף למה שנמר כתב
אולי דבר קטן : מהר מאוד תבין שכל העניין בסאונד זה החשמל . ובמערכת טובה הכל שמיעה.
ההבדל בין גד נחושת סינגל קריסטל ברמת נקיון יפנית וגיד נחושת שלא ברור מאיזה מחזורית הגיע

לני

חבר משקיען
מעורבות
269
נקודות
63
נמר בוקר טוב
אני ממש לא מתיימר להגיד שאני יודע הכול.
ופתחתי בהתחלה בכך שיש הבדלים בין כבלים.

קשה לי לקבל זאת כעובדה מוגברת מבלי להבין את הגורם האמיתי.
בעולם של הדרייברים יש כול כך הרבה פרמטרים והמומחים בנושא יכולים לבחור דרייבר על סמך הפרמטרים שלו (או לשלול את הדרייברים הפחות טובים). בסוף יש את מבחן השמיעה אבל ההתחלה היא הנדסית.

אם עלות הכבלים היתה זניחה, אנשים היו קונים וזורקים עד שמוצאים את הכבל האופטימלי.
כבלים זה מוצר יקר, ממש מוזר לי שזה וודו שחור מבלי שום פרמטר פיסיקלי.

לני

חבר משקיען
מעורבות
269
נקודות
63
שיפור מקדם הספק ע"י כבל מתח ? ב"חיים האמיתיים" (בתעשייה) עושים זאת באמצעות קבלים.

נכון.
זאת בדיוק הנקודה.
יכול להיות שבכבלים יש מקדם קיבולי שמתקן את מקדם ההספק?

נמר

כתב אודיו
צוות האתר
מעורבות
4,236
נקודות
113
נמר בוקר טוב
אני ממש לא מתיימר להגיד שאני יודע הכול.
ופתחתי בהתחלה בכך שיש הבדלים בין כבלים.

קשה לי לקבל זאת כעובדה מוגברת מבלי להבין את הגורם האמיתי.
בעולם של הדרייברים יש כול כך הרבה פרמטרים והמומחים בנושא יכולים לבחור דרייבר על סמך הפרמטרים שלו (או לשלול את הדרייברים הפחות טובים). בסוף יש את מבחן השמיעה אבל ההתחלה היא הנדסית.

אם עלות הכבלים היתה זניחה, אנשים היו קונים וזורקים עד שמוצאים את הכבל האופטימלי.
כבלים זה מוצר יקר, ממש מוזר לי שזה וודו שחור מבלי שום פרמטר פיסיקלי.

לא אמרתי שטענת שאתה יודע הכל, אבל ידע, כמו שהוא מעשיר, הוא גם מגביל. במיוחד אם הגישה היא הנדסית ולא מדעית (שתי גישות הפוכות. מהנדס משתמש בידע קיים, מדען מחפש מידע חדש).

עלות הכבלים לא שייכת לעניין. וזה למה? מפני שהכבל שיכול להתאים לך יעלה מאות שקלים בודדים או לחלופין אלפי ועשרות אלפי שקלים. אני תמיד מזכיר לגולשים שכבלי החשמל שלי מחולקים לכאלה שעולים 12,000 ש״ח ל-450 ש״ח. איך פער כזה משמעותי בין כבל לכל רכיב? האזנתי, זה מה יצא הכי ״נכון״.

itz56

אוהב את התחום
מעורבות
30
נקודות
28
כן יש הבדלים בכבלים, והוא לא נוסע ממקדם הספק או סינון רעש אלא מאיכות תהליך הייצור ותכנון מבנה הכבל,

itz56

אוהב את התחום
מעורבות
30
נקודות
28
וכמובן איכות החומרים

itay123

חבר משקיען
מעורבות
2,430
נקודות
113
מי שטוען שאין הבדלים כאילו ואחרים בין כבילה לכבילה (לא רק חשמל) על מערכת כפי שנמר נאות לתאר, לצערי חוש השמיעה שלו לא מספיק מחודד ומפותח.

שבוע טוב.

arye.gur

חבר משקיען
מעורבות
882
נקודות
113
השאלה לדעתי היא מה אתה מודד ומה אתה שומע והאם יש קשר ישיר בין השניים. בניגוד לדעה הרווחת, אפילו נושא קליטת השמע באוזן עצמה לא ברור ב 100אחוזים ובוודאי שכל מה שקורה בחלק הפסיכי של המוח לא ידוע למדע. לכן כשאתה בא לבחון מה אתה שומע קח בחשבון שלא את כל מה שאתה שומע אתה גם מודד.
כמובן שחוזרים לעייפה על העובדה שהיצרנים עצמם, שבונים מערכות על סמך תורת החשמל והפיזיקה, צריכים בסוף להאזין למערכת. אם הכל היה עניין של מדידות, אז מדוע צריך לבחון בהאזנה?

אריה

niv100

אוהב את התחום
מעורבות
146
נקודות
43
אני במהלך השנים שידרגתי מגברים בערך 4 פעמים
שידרגתי כבלי רמקולים וכבל רשת ושיכוכים.
השידרוג הכי משמעותי שהקפיץ את המערכת בכמה רמות היה של כבל חשמל.

itz56

אוהב את התחום
מעורבות
30
נקודות
28
תכננתי ויצרתי מאות סוגי כבלים, קיימים הבדלים גם בין קבוצת ייצור

דיטון66

חבר משקיען
מעורבות
86
נקודות
28
הי חברים
גילוי נאות, אני די חדש בתחום.
כמהנדס, קשה לי מאוד לקבל את נושא השפעת הכבלים על הסאונד, ובמיוחד כבלי מתח, אבל יש לו מעט חברים שמוצאים הבדלים אז צריך להיות משהו.

לני,
הבנתי שאתה משתמש בהגברה של ניים, אא"כ אני טועה.
במידה וכן,אינך צריך לטרוח הרבה-
הקשב למערכת עם הכבל מתח הסטנדרטי המסופק לך עם המגבר ולאחר מכן הקשב לה עם כבל מתח POWE LINE. זה הכל...

roberts

מושעה
מעורבות
647
נקודות
113
נכון.
זאת בדיוק הנקודה.
יכול להיות שבכבלים יש מקדם קיבולי שמתקן את מקדם ההספק?
....ובשביל זה צריך לשלם מאות ואלפי דולרים כשאפשר לעשות זאת עם קבל ב 10 שקלים ?

כבלים זה מיתוג ופרסטיג', כבלים זה לא מדע..... ואל תחפש שום הגיון בנושא.
אודיופילים קונים רמקול ב 100,000 דולר , הם יחברו אותו עם כבל מצ'וקמק ב 20 שקל ? צריך שהכבל יראה מכובד.

אני מבין זאת, מכבד זאת, ואפילו יתכן שגם אני הייתי עושה זאת עם היה לי המון, המון כסף.

העניין המצער הוא שאודיופילים עם תקציב מוגבל מאוד משקיעים בכבלים ללא פרופורציה לסך מרכיבי המערכת ומזניחים נושאים חשובים בהרבה כגון אקוסטיקה.

נערך לאחרונה ב:

נמר

כתב אודיו
צוות האתר
מעורבות
4,236
נקודות
113
אל תחפש שום הגיון בנושא.

בדיוק. פשוט תשמע ותחליט.

pruym

חבר משקיען
מעורבות
1,817
נקודות
113
כבלים טובים זה 100% הנדסה וזה שיש מהנדסים שלא מבינים את התיאוריה אומר רק דבר אחד, הם לא מספיק בקיאים. אין לאף חברה רצינית אפשרות לייצר כבלים כאלה או אחרים בלי הנדסה וכנראה שיש פה הרבה סודות מקצועיים כי ההבדלים לגמרי שמיעים ובחברות רציניות יש שיפור בולט כאשר עולים מסדרה לסדרה.

DavidGil

חבר משקיען
מעורבות
1,870
נקודות
113
IMHO זה 20% חומרי גלם ו-80% שיווק
ומה זה משנה?

נמר

כתב אודיו
צוות האתר
מעורבות
4,236
נקודות
113
אז לא פירקת כבלים..

IMHO זה 20% חומרי גלם ו-80% שיווק

חחחח. האמת היא שאתה חצי צודק. קח את הכבל שלי (סטלת׳). אותו אי אפשר לפרק - מקסימום לפנצ׳ר.

למעלה
תצוגת צבעים באתר (* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה
+ 100% -
סגור