חשמל,איך להקפיץ את ביצועי המערכת בכמה שקלים-הסוד נחשף

• פותח הנושא gds
  • פורסם בתאריך

gds

מושעה
מעורבות
756
נקודות
113
הדבר שהכי משפיע על איכות החשמל בבית הוא לוח החשמל. במקום אסטרטגי זה מתרכזות כל הצרות: מפלי מתח, התחחמות והתנגדות, ניצוצות ועוד. מכאן בניית אחד כזה איכותי חשובה ביותר, אבל יש עוד פקטור שחברת חשמל מסתירה מאיתנו, מכירים את זה?
upload_2019-8-29_15-23-52.jpeg

זהו לוח הנתיכים הדירתי שחברת חשמל מקצה לכל פאזה 35A.
ברוב הארץ בעיקר בערים תשתית ח"ח מוכנה להגדלה של כל פאזה דירתית ל63A, ההגבלה נובעת משיקולים כלכליים, כמויות יצור כלליות והגבלות תשתית חוץ מבניות.
החיווט ולוח הנתיכים מתאימים לעמידה בזרם של 63A כיוון שהכבל (שוב לא בכל מקום) שמגיע ללוח שבתמונה משם למונה ויוצא ממנו ללוח המפסקים הדירתי הוא בחתך של 10 ממ"ר 7 גיד, במצב שכבל כזה מוגן ע"י נתיך 35A נוצר מפל מתח.
מפל מתח זה לא משבש את פעולתם של המכשירים בבית אך הוא מתבטא בציוד השמע ווידאופילים יאמרו גם בתמונה.
הניסוי פשוט וחייב להיערך ע"י חשמלאי מוסמך וחייב אישור של חברת חשמל שתשמח לעשות זאת לצמיתות עבור תשלום נאה: החלפת נתיך ה 35A בכזה של 50A רצוי נאוזד של siemens .
במצב זה עדיין החצי אוטומט הראשי-דירתי 32A לא יאפשר לנתיך להשרף כך שאין בעיה.
מה ההבדלים? במילה, וואו. בכמה מילים: הייתם חוסכים כמה שידרוגים.

אין לעשות כל האמור לבד וללא אישור מהגורמים הרלוונטים.
אין כאן משום המלצה לעשות כן.

תמונות מצורפות

• upload_2019-8-29_15-23-52.jpeg
    upload_2019-8-29_15-23-52.jpeg
    KB 7.4 · צפיות: 3,733
נערך לאחרונה ב:

Eylo

אוהב את התחום
מעורבות
78
נקודות
28
מעניין ולא מתווכח עם התוצאה ... אבל למה שסנטימטר פיוז יעשה כזה הבדל מול כל מפל המתח של עשרות המטרים שיש בתוך הבית עד למערכת ?

ariekarp

אוהב את התחום
מעורבות
119
נקודות
43
מעניין איך החלפת נתיך מ35 ל 50 אמפר יעשה וואו כזה. התנגדות של נתיך של 35 אמפר היא כ 0.002 אוהם אם הפאזה תהיה מועמסת ל25 אמפר, הנתיך יגרום למפל מתח של 0.05 וולט שזה 0.02% מ230 וולט. שים מד מתח ותראה איך מתח הרשת משתנה כל הזמן בהרבה יותר מזה. הוא מתנדנד ולא יציב בתחום של לפחות פלוס מינוס 0.2 וולט שזה כ 0.17%
אבל אתה הרי נוכחת שכן יש הבדל וואו. גם לי אין מה להתווכח. רק מעניין איך זה קורה. כנראה שלא ממש נדע באמת איך, רק נדע שאלה העובדות.

רוזי1

חבר משקיען
מעורבות
882
נקודות
113
הבדיקה הנכונה היא לאורך זמן.
גם החלפת נתיך יכולה לגרום לסאונד להיות שונה למספר שעות.
אשמח אם תחזור עם רשמים בעוד שבועיים

efi1965

כתב האתר בצפון
צוות האתר
מעורבות
393
נקודות
83
הדבר שהכי משפיע על איכות החשמל בבית הוא לוח החשמל. במקום אסטרטגי זה מתרכזות כל הצרות: מפלי מתח, התחחמות והתנגדות, ניצוצות ועוד. מכאן בניית אחד כזה איכותי חשובה ביותר, אבל יש עוד פקטור שחברת חשמל מסתירה מאיתנו, מכירים את זה?
צפה בקובץ המצורף 45399

זהו לוח הנתיכים הדירתי שחברת חשמל מקצה לכל פאזה 35A.
ברוב הארץ בעיקר בערים תשתית ח"ח מוכנה להגדלה של כל פאזה דירתית ל63A, ההגבלה נובעת משיקולים כלכליים, כמויות יצור כלליות והגבלות תשתית חוץ מבניות.
החיווט ולוח הנתיכים מתאימים לעמידה בזרם של 63A כיוון שהכבל (שוב לא בכל מקום) שמגיע ללוח שבתמונה משם למונה ויוצא ממנו ללוח המפסקים הדירתי הוא בחתך של 10 ממ"ר 7 גיד, במצב שכבל כזה מוגן ע"י נתיך 35A נוצר מפל מתח.
מפל מתח זה לא משבש את פעולתם של המכשירים בבית אך הוא מתבטא בציוד השמע ווידאופילים יאמרו גם בתמונה.
הניסוי פשוט וחייב להיערך ע"י חשמלאי מוסמך וחייב אישור של חברת חשמל שתשמח לעשות זאת לצמיתות עבור תשלום נאה: החלפת נתיך ה 35A בכזה של 50A רצוי של היצרן ETI שקנה את Busman הידועה ובו משתמשת ח"ח.
במצב זה עדיין החצי אוטומט הראשי-דירתי 32A לא יאפשר לנתיך להשרף כך שאין בעיה.
מה ההבדלים? במילה, וואו. בכמה מילים: הייתם חוסכים כמה שידרוגים.

אין לעשות כל האמור לבד וללא אישור מהגורמים הרלוונטים.
אין כאן משום המלצה לעשות כן.
פנית לחברת החשמל והם החליפו לך את הנתיך תמורת תשלום ?
מדבר מניסיון או ששמעת על זה ממישהו ששמע ממישהו ?

shoko555

חבר אתר
מעורבות
2
נקודות
3
לא מבין מה הקשר בין מגבלת זרם של נתיך לתפקוד של ציוד אודיו שעובד על מתח נמוך שמיוצב ברובו.

gds

מושעה
מעורבות
756
נקודות
113
מפל מתח זה לא רק וולטים, לימדו את הנושא.
החלפתי נתיך ממזמן ולא רק אצלי, מי שהמלצתי לו ועשה כן מוזמן לכתוב כאן.
מכיוון שאנחנו שופטים עם האוזניים ולא רק עם האבומטר ואנחנו עדים לשינויי צליל בפלאגי כבלים, נתיכים אודיופיליים וכו' נסו, כמובן בעזרת אדם מוסמך, הפעולה אורכת שניות ומי שרוצה שיחכה שבוע, אשמח לשמוע על התרשמותכם.

arix

חבר משקיען
מעורבות
486
נקודות
83
זה תלוי מה צריכת החשמל הביתית או מאותו הנתיך, בהרבה בתים יש 3 פאזות (גם אצלי).
אולי אצלך בבית יש צריכות זרם גבוהות או קפיצות זרם ויש לך רק פאזה אחת, ואיך שהוא זה מגיע למערכת שלך שאמורה לסנן קפיצות מתח במעגל יצוב לאחר שנאי שמוריד מתח....
אם אין לך תלת פאזי, הייתי ממליץ לך לבקש התקנה של תלת פאזי, יעשה את העבודה יותר טוב מהגדלת נתיך..
ואם יש לך תלת פאזי, כנראה מישהו אצלך בבית עובד בחברת חשמל :)
סיפור אמיתי:
אצלי היו קפיצות מתח בבית (מידי פעם ראיתי אורות מהבהבים , ויש לי תלת פאזי), משהו שאף אחד לא ראה אבל אני ראיתי וגם מדדתי בעזרת מד מתח, הזמנתי את חברת החשמל, בדקו ואמרו לי תחליף לוח חשמל, החלפתי לוח חשמל חדש באלפי שקלים והתופעה המשיכה...
הזמנתי שוב את חברת חשמל , באו בדקו ואמרו הכל בסדר והלכו...
לא ויתרתי , כנראה שלחו מומחה או מהנדס שלהם שנתן הוראה לחזק את ה "0" בעמוד החשמל ליד הבית, חברת חשמל העבירה חיבורים נוספים של ה "0" בעמוד החשמל, הפלא ופלא , הבעייה נעלמה...
בשורה התחתונה, אולי אצלך זה סידר את העסק , בגלל אי אלו בעיות חשמל שהיו אצלך בבית, הגדלת הנתיך ללא צורך לא נותנת כלום (חוץ מצריכות חשמל גבוהות שאולי יש לך) , יש עוד נתיכים בדרך (מפסק פחת, ומפסק מקומי אזורי בלוח החשמל הרגיל), והכי חשוב, שיהיה בבית תלת פאזי...

נערך לאחרונה ב:

gds

מושעה
מעורבות
756
נקודות
113
זה תלוי מה צריכת החשמל הביתית או מאותו הנתיך, בהרבה בתים יש 3 פאזות (גם אצלי).
אולי אצלך בבית יש צריכות זרם גבוהות או קפיצות זרם ויש לך רק פאזה אחת, ואיך שהוא זה מגיע למערכת שלך שאמורה לסנן קפיצות מתח במעגל יצוב לאחר שנאי שמוריד מתח....
אם אין לך תלת פאזי, הייתי ממליץ לך לבקש התקנה של תלת פאזי, יעשה את העבודה יותר טוב מהגדלת נתיך..
ואם יש לך תלת פאזי, כנראה מישהו אצלך בבית עובד בחברת חשמל :)
סיפור אמיתי:
אצלי היו קפיצות מתח בבית (מידי פעם ראיתי אורות מהבהבים , ויש לי תלת פאזי), משהו שאף אחד לא ראה אבל אני ראיתי וגם מדדתי בעזרת מד מתח, הזמנתי את חברת החשמל, בדקו ואמרו לי תחליף לוח חשמל, החלפתי לוח חשמל חדש באלפי שקלים והתופעה המשיכה...
הזמנתי שוב את חברת חשמל , באו בדקו ואמרו הכל בסדר והלכו...
לא ויתרתי , כנראה שלחו מומחה או מהנדס שלהם שנתן הוראה לחזק את ה "0" בעמוד החשמל ליד הבית, חברת חשמל העבירה חיבורים נוספים של ה "0" בעמוד החשמל, הפלא ופלא , הבעייה נעלמה...
בשורה התחתונה, אולי אצלך זה סידר את העסק , בגלל אי אלו בעיות חשמל שהיו אצלך בבית, הגדלת הנתיך ללא צורך לא נותנת כלום (חוץ מצריכות חשמל גבוהות שאולי יש לך) , יש עוד נתיכים בדרך (מפסק פחת, ומפסק מקומי אזורי בלוח החשמל הרגיל), והכי חשוב, שיהיה בבית תלת פאזי...

תודה על ההתייחסות.
חלק מהשכלתי האקדמית הוא חשמל, מה שכתבת מוכר לי לא מהיום, הדבר היחידי שאני יכול להוסיף זה שהחלפתי נתיך אצל כמה אנשים שחוץ מלאחד לכולם יש שלוש פאזות ונבחרה השקטה מביניהם וכולם חשו בהבדל אז סטטיסטית לא לכולם יש בעיה עם אפס לא מחוזק,
תוכל לטעון שהם נתונים להשפעתי הפסיכולוגית שזה משנה, אבל תראה עוד משהו, כששמנו לניסיון נתיך נאוזד דומה עם אותו ערך רק עם אופיין ניתוק מהיר יותר gR/gF גם שם היה הבדל בצליל, לגרוע יותר עם אתה מתעניין.

arix

חבר משקיען
מעורבות
486
נקודות
83
כנראה לאלו שהוחלפו נתיכים יש מערכות לא תקינות שלא יודעות לסנן את החשמל בצורה טובה.
שלא תבין אותי לא נכון, יכול להיות שיש מערכות בשוק שאיכות השמע שלהם מצויינת, אבל מערכת בידוד החשמל שלהם לא הכי טובה...

sarbel

אוהב את התחום
מעורבות
16
נקודות
8
הי

קראתי את הפוסט המעניין שלך והחלטתי לשנות חיווט בעצמי (מצאתי סרטון ביו טיוב שמראה איך עושים)

אתמול מצאתי זמן חופשי כשאישה והילדים לא בבית וניסיתי להוציא את הפקק ולהחליף עם פקק אחר שמצאתי בבוידם (אני משער שזה משהו טוב כי כתוב עליו Made In Germany) וזה גם 55A שזה יותר טוב. היה קשא לי להוציא את הפקק כי הוא התפורר לי ביד, כראה ישן מאוד אז השתמשתי בקאטר. בסוף הוא יצא אבל חלק נשאר בפנים והחשמל קפץ בכל הבניין.
אמור להגיע חשמלאי בשעות הבוקר לסדר אבל לא נעים לי להגיד לו ולשכנים מה ניסיתי לעשות...
יש לכם רעיון ?

gds

מושעה
מעורבות
756
נקודות
113
כנראה לאלו שהוחלפו נתיכים יש מערכות לא תקינות שלא יודעות לסנן את החשמל בצורה טובה.
שלא תבין אותי לא נכון, יכול להיות שיש מערכות בשוק שאיכות השמע שלהם מצויינת, אבל מערכת בידוד החשמל שלהם לא הכי טובה...

מה הקשר?

הי

קראתי את הפוסט המעניין שלך והחלטתי לשנות חיווט בעצמי (מצאתי סרטון ביו טיוב שמראה איך עושים)

אתמול מצאתי זמן חופשי כשאישה והילדים לא בבית וניסיתי להוציא את הפקק ולהחליף עם פקק אחר שמצאתי בבוידם (אני משער שזה משהו טוב כי כתוב עליו Made In Germany) וזה גם 55A שזה יותר טוב. היה קשא לי להוציא את הפקק כי הוא התפורר לי ביד, כראה ישן מאוד אז השתמשתי בקאטר. בסוף הוא יצא אבל חלק נשאר בפנים והחשמל קפץ בכל הבניין.
אמור להגיע חשמלאי בשעות הבוקר לסדר אבל לא נעים לי להגיד לו ולשכנים מה ניסיתי לעשות...
יש לכם רעיון ?

אם אתה רוצה להתאבד יש דרכים אחרות יותר פשוטות.

ארז_וחני

חבר משקיען
מעורבות
930
נקודות
113
כן, יש לי רעיון חשוב :
אל תיגע במשהו שאתה לא מתמצא בו ואינך מכיר את הסכנות שעלולות להתרחש בטיפול שגוי. קודם תתעניין, תשאל, תבין את האפשרויות שיכולות להתרחש לפני שאתה עושה פעולה כלשהי.
משהו שלימדו אותי כשהייתי בן 5 או 6 ....
אם היית שואל פה לפני הפעולה שעשית כנראה שהיית מקבל תשובה כזאת.

golanzikri

חבר מתחיל
מעורבות
0
נקודות
1
gds, מאיזה איזור אתה? תשאיר פרטים יצא לי לקרוא כמה דברים שכתבת שוקל להזמין אותך כחשמלאי

gandalftw

חבר משקיען
מעורבות
456
נקודות
83
הרצאה מענינת , שווה לפחות להקשיב ל-10 דקות הראשונות

למעלה
תצוגת צבעים באתר (* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה
+ 100% -
סגור