חלק מכך שמצלמה קומפקטית יקרה יותר היא האפשרות לשליטה ידנית של הצלם

avishap

חבר אתר
מעורבות
0
נקודות
0
לאחר שסוף סוף רכשתי מצלמה (פנסוניק lx7 ) ואני מצלם רציתי לשאול את המומחים.
האם באמת צלם רגיל הרוצה לצלם ברחוב ואירועים משפחתיים קטנים יכול להוציא תמונות איכותיות בהרבה או בכלל איכותיות יותר באמצעות הכיוון הידני.
אני בוחן מה המצלמה עשתה בכיוון האוטומטי כאשר אני מכניס את התמונה לתוכנת הפיקסה.אני גם רואה מה המצלמה מאותת במסך ואני רואה שהיא ממש מבינה מה מתרחש מולה.

האם זה לא קצת ביזבוז כסף וגם מכביד על המשקל ובסופו של דבר הצלם החובב לא יוכל לעקוף את ביצועי האוטומט ולהוציא תמונות טובות ביותר.
באלו מקרים אתם חושבים כדאי לצלם להתערב ידנית

אורי_ו

כתב האתר
צוות האתר
מעורבות
315
נקודות
83
לאחר שסוף סוף רכשתי מצלמה (פנסוניק lx7 ) ואני מצלם רציתי לשאול את המומחים.
האם באמת צלם רגיל הרוצה לצלם ברחוב ואירועים משפחתיים קטנים יכול להוציא תמונות איכותיות בהרבה או בכלל איכותיות יותר באמצעות הכיוון הידני.
אני בוחן מה המצלמה עשתה בכיוון האוטומטי כאשר אני מכניס את התמונה לתוכנת הפיקסה.אני גם רואה מה המצלמה מאותת במסך ואני רואה שהיא ממש מבינה מה מתרחש מולה.

האם זה לא קצת ביזבוז כסף וגם מכביד על המשקל ובסופו של דבר הצלם החובב לא יוכל לעקוף את ביצועי האוטומט ולהוציא תמונות טובות ביותר.

במקרה שהוא יודע מה הוא עושה.
מה שאתה מגדיר תמונה טובה הוא לא קשור. האם התמונ תהיה חדה? כן.
האם זו התמונה שרצה הצלם לצלם? לא בטוח.

rogalach

חבר מתחיל
מעורבות
0
נקודות
0
תלוי מה הצלם רוצה לצלם ובאילו תנאים

בתנאים אופטימליים רוב המצלמות יודעות לבחור את הפרמטרים הנכונים.
כשמצלמים בתנאי תאורה פחות טובים או כשרוצים לצלם תמונת תקריב וכד', הרבה פעמים הבחירה הידנית תתעלה על הבחירה של המצלמה. במיוחד כשהצלם מבין דבר או שניים. לדוג', בתנאים תאורה לא טובים במצלמות שהן לא DSLR, המצלמה תעלה את רמת האיזו באופן אוטומטי מה שיגרום לתמונה מגורענת. הבנה בסיסית וכיוון ידני ישיגו תוצאות טובות יותר.

בהצלחה!

avishap

חבר אתר
מעורבות
0
נקודות
0
אני רואה תמונות שצולמו בתנאי תאורה ירודים מאד.האוטומט פותח את העדשה למכסימום,אחכ מהירות התריס כמעט הכי נמוכה שיש.ואחכ כנראה את השארית החסרה לו הוא משקיע באיזו.כלומר הוא לא נוגע באיזו לפני שעשה את כל הנחוץ.
יש לי הרגשה אחרי שבוע -שכל השליטה הידנית מצריכה הרבה מאד מאמץ כדי להשיג תמונה טובה יותר וגם זאת במקצת.

falou

אוהב את התחום
מעורבות
18
נקודות
18

ככה בשלוף,

1. כשתנאי התאורה מעורבים (אור/צל) ו/או משתנים.
2. כשרוצים יותר/פחות עומק שדה מהבחירה הממוצעת (אם כי צריך לזכור שמשחקי עומק שדה בקומפקטית מאוד מוגבלים).
3. כשרוצים יותר/פחות מהירות תריס מהבחירה הממוצעת.
4. שילוב של הכל.

אין כמעט היום מצב בו צלמים מצלמים במצב ידני לחלוטין. לרב מצלמים במצב חצי (או רבע) אוטומטי.

ורק הערה, אין תמונה "טובה" יש את התמונה שרצית, והשאלה היא - האם קיבלת אותה.

דרך אגב, זה שהמצלמה "מתעצלת" לעלות ISO, זה בכלל לא דבר טוב. לרב הייתי מעדיף שהמצלמה תעלה ISO מאשר תוריד לי מהירות תריס... (השאלה היא כמובן, עד כמה תעלה).
לכן, לדוגמא, אני רבה פעמים מקבע ידנית את התריס והצמצם ומכריח את המצלמה לעבוד רק עם ה-ISO (מוגבל עד 800, לרב). כמובן "שמקבע" זה גם משתנה, בהתאם לצורך.
לתוך זה גם נכנסים שיקולים כמו לא לשרוף את הבהירים (או ההפך, להוציא יותר פרטים באזורים כהים), אז לפעמים משחק גם עם פיצוי חשיפה... (לחילופין אפשר למדוד אור מהנקודה הנכונה ו/או לנעול חשיפה, אבל לרב אין לי זמן לזה, אז אני מחפש ממוצע שייפגע טוב).

ברור שאם יש אור בשפע ואחידות בתאורה, אז מצלם על אוטומט...

נערך לאחרונה ב:

carmi

כתב האתר
צוות האתר
מעורבות
1,629
נקודות
113
אני רוצה לחדד כמה נקודות:
א) מצלמות יקרות יותר הן לא תמיד אלו שמספקות יכולת ידנית טובה יותר (בדרך כלל זה קשור לרכבים יקרים יותר - עדשה, חיישן מעבד תמונה ו...)

דוגמה אני לא חושב שבקנון SX230 שעולה פחות מאלף ש"ח יש פחות יכולות שליטה ידנית מה LX7 (אם כי יכולות אלו פחות נוחות ב SX230). אבל LX7 יש חיישן גדול ומוצלח יותר ועדשה הרבה יותר אכותית ולכן היא יכולה לספק תמונות טובות יותר.

דוגמה נוספת לסוני RX100 יקרה יותר מה LX7 ויש לה יכולות שליטה ידניות פחות נוחות, אבל בעלת חיישן טוב יותר ועדשה מעולה שמאפשרות לה לספק תמונות האיכות טובה יותר מזה של ה LX7

ב) לאחר שאמרתי את מה שאמרתי לעיל יש גם מצלמות שבהן יכולות השליטה הידנית נוחות יותר וצלמים שמבינים בתחום שרוצים לנצל יכולות שליטה נוחות יותר מוכנים לשלם סכום כסף נוסף לקבל זאת.

ג) כדי לקבל תמונות איכותיות יותר בעזרת שימוש במצב ידני או חצי אוטמטי - נדרש הצלם לידע, שללא אותו ידע הוא לא יכול לספק תמונות טובות יותר מהמצב האוטמטי שהיום רוב המצלמות עושות במצב זה עבודה נהדרת עבור רוב המצבים.

ד) לא תמיד המצלמה יודעת מה אנחנו רוצים לצלם ואז מעבר למצב מצי אוטמטי או ידני מאפשר לנו לקבל את האפקט הרצוי

דוגמה את התמונה הבאה צילמי בעזרת מצב חצי אוטמטי שבחרתי זמן חשיפה יחסית ארוך (1/20) ותוך כדי צילום עקבתי אחרי רוכב האופניים לקבל אותו בפוקוס ואת הרקע זז

IMG_3088.jpg

אני מקווה שהסבר הקצר הזה עזור לך להבין קצת יותר את הנושא

תמונות מצורפות

• IMG_3088.jpg
    IMG_3088.jpg
    KB 163.4 · צפיות: 368
נערך לאחרונה ב:

avishap

חבר אתר
מעורבות
0
נקודות
0
תודה על ההסברים הטובים.

למעלה
תצוגת צבעים באתר (* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה
+ 100% -
סגור