המלצות למוסיקה קלאסית?

אדר

אוהב את התחום
מעורבות
7
נקודות
18
שלום לכולם,

פתאם קלטתי שיש לי חור קטן בהשכלה - קשה לי למצוא במאגר שלי מוסיקה מהתקופה הקלאסית שהיא לא של היידן או מוצרט. יש פה ושם משהו, אבל ממש מעט.
אני מניח שיש לא מעט מוסיקה מהתקופה, שנכתבה גם על ידי אחרים...

המלצות?
(עדיפות להקלטות באיכות טובה, לא הסטוריות, מעבר לזה - אין מגבלות)

תודה,
אדר.

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,742
נקודות
113
אתה רוצה לומר שאין לך בטהובן מוקדם במאגר/בהשכלה? :)
גם הוא "נחשב" כ"קלאסי", ובהמשך כמעבר לרומאנטיקה.

יש גם הכוללים את ובר ואת שוברט בקלאסיקה, מה שלי אישית לא לגמרי מסתדר...

בוא תבחר מלחינים מהתקופה הקלאסית שמעניינים אותך, ואז אפשר ייהייה לעבור להמלצות :)

בברכה!
עמיר

אודיו זיפ

עוסק בתחום
מעורבות
626
נקודות
113
כרוביני - רקויאם בדו מינור, רביעיות מיתרים
בוקריני - קונצ'רטי לצ'לו
קרל פיליפ עמנואל באך - כל מיני :)
וילהלם פרידמן באך - אותו כנ"ל..
פילד - נוקטורנים
דוסק - יצירות לפסנתר
קלמנטי - יצירות לפסנתר
גלוק - אורפאו ויורידיצ'ה
מיכאל היידן - רקויאם

אם אתה בעניין כלים תקופתיים, אז יש גם את אבל ABEL, פחות או יותר האחרון שכתב יצירות ראויות לויולה דה גמבה.
וכמו שציין עמיר, תן כיוון יצירות ונמשיך בהמלצות ביצועים.
לילה טוב

זיו

נערך לאחרונה ב:

ramkol

אוהב את התחום
מעורבות
0
נקודות
0
תעיף מבט בקישור הזה:

http://www.capriccio-kulturforum.de.../4532-was-geschah-zwischen-1750-und-1770-nix/

אמנם בגרמנית אבל הוא מדבר בדיוק על הנושא ששאלת עליו עם הרבה קישורים.

לגבי כרוביני שזיפ הזכיר, הנה אוסף במחיר ללא תחרות:

http://www.jpc.de/jpcng/classic/det...-1842-MessenMotettenOuvert%FCren/hnum/1131050

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,742
נקודות
113
תעיף מבט בקישור הזה:

http://www.capriccio-kulturforum.de.../4532-was-geschah-zwischen-1750-und-1770-nix/

אמנם בגרמנית אבל הוא מדבר בדיוק על הנושא ששאלת עליו עם הרבה קישורים.

לגבי כרוביני שזיפ הזכיר, הנה אוסף במחיר ללא תחרות:

http://www.jpc.de/jpcng/classic/detail/-/art/Luigi-Cherubini-1760-1842-MessenMotettenOuvert%FCren/hnum/1131050
אם משתמשים בדפדפן Google Chrome, מקבלים תרגום אוטומאטי לאנגלית.
אם לא, אפשר להשתמש ב-Google Translate -- עושים copy/paste לכתובת (URL) שרמקול נתן לתוך השדה שבצד שמאל.

עם זאת, אני נוטה להסכים עם הכותב הראשון, שטען (בתרגום לאנגלית):
"What happened from 1750 to 1770? Nothing!"

בקשר ל-JPC, המחירים שלהם בדרך כלל גבוהים מאוד, אבל גם כשהם מצויינים, עדיין המישלוח עולה 13 יורו -- גם כשאתה מזמין דיסק אחד מסכן.

לעומת זאת, אם אתה בוחר ללכת דווקא על מוטי בכרוביני (אישית, אני מעדיף כלי-תקופה), וקונה אצל Amazon Sellers, כמו למשל כאן, אצל המוכר findprice, המשלוח יעלה לך הרבה פחות.

עמיר

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,742
נקודות
113
התחלתי טיפה להציץ בעניין המלצות.

באיזשהו מקום באסוצייות הפרטיות שלי, כבר שמות המלינים מרמזים על הצפוי: כמו כרוביני ראש-כרוב, בוקריני הבוק, קלמנטי בטעם המנטה, פילד איש השדה, וכאלה.

לטעמי
--לא הרבה יצירות מופת מעמיקות מתחבאות שם, לכל היותר כמה דברים חביבים או סבירים פלוס/מינוס.

לא חיפשתי לכל דבר איפה המקום הזול ביותר להשיגו, הלינקים באים רק לזהות את הדיסקים.

בינתיים רק בעניין הבוק:
*** כאן המנואט המפורסם מכולם + חמישיית הגיטארה המסתיימת ב"פאנדאנגו" עם ביונדי (כלי תקופה)
*** כאן ה"סטאבאט מאטר" ושתי חמישיות בביצוע אחד האנסאמבלים האהובים עלי ביותר, L'Archibudelli
*** כאן, כבר בעדיפות נמוכה בהרבה, חמישיות הפסנתר ה"נחמדות" ותו לא, אבל לפחות הביצוע בסדר (Mosaïques)

ובעניין הכרוב, כאן הרקוויאם שלו בביצוע טוב בכלי תקופה, ביד שנייה אצל המוכר Zoverstocks, שהוא סמיך בהחלט (ניתן לסמוך עליו)

תן קריאת כיוון.

תיהנה! (ורד)
עמיר

אדר

אוהב את התחום
מעורבות
7
נקודות
18
תודה רבה לשלושתכם!
התחלתי לענות בבוקר, וחזרתי הערב לראות עוד הרבה שיח מעניין.
אכן לא פלא שאני אוהב (בהכללה) את יצירותיו המוקדמות של בטהובן הרבה יותר מהמאוחרות :)

אתחיל לעשות סדר (לראות מה יש לי ומה אין מהרשימה הראשונית):
גלוק - יש לי 2-3 חלקי קטעים. אשמח לשמוע על ביצועים מומלצים
כרוביני - יש לי רקוויאם (ריקרדו מוטי). צריך להקשיב בשביל להזכר. אין לי רביעיות או כלדבר אחר מהמבחר
קפע באך - יש לי כמה יצירות לחליל ו-3 קונצ'רטי לצ'מבלו (או הכלי הרלוונטי לתקופה)
הבאך הנוסף - לא בטוח אם יש לי משהו
פילד - לא מוכר לי
דוסק - לא מכיר
קלמנטי - נתקלתי בסונטות פשוטות שלו בנערותי. דווקא אהבתי
גלוק - יש לי בתוך אוספים טיפה
מיכאל היידן - שמעתי טיפה פעם
אבל - מי, מה?

הכוונה שלי בשלב זה היא לקבל קצת יותר עומק/הכרות עם כמה יצירות טובות (כן, זה סובייקטיבי) ולא בהכרח לקבל את כל המגוון.
אז אני לא בטוח שאוסף גדול מתאים לי, אלא אם כן אתאהב במלחין, או שישתלם לי יותר מלקנות 2-3 דיסקים (בהחלט ייתכן).

אתחיל להסתכל גם בקישור בגרמנית ובדיסקים שהומלצו.

וכן, בהחלט מעניין אותי כלים תקופתיים. בד"כ (לא תמיד, אני יודע) זה גם מתכון למבצעים רציניים יותר, שמכירים יותר טוב את התקופה והסגנון שלה. לפחות כשמדובר בבארוק.

שוב תודה על נקודות ההתחלה.

אדר.

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,742
נקודות
113
גלוק -- לא גליק גדול -- אורפיאו עם יאקובס או, מבחינתי פחות טוב, גארדינר. ל'אורפיאו של מונטוורדי מראה לו משהו באנאטומייה של דגים, ואפילו באך-לעיתים-קרובות (Often-Bach) משעשע יותר בענייני השאול.

CPE באך -- עד עכשיו שמעתי רק קטעון אחד מופלא שלו, פאנטאסייה-סונאטה למקלדת ולכינור בפה-דיאז מינור, Wq80, H536, בביצוע קשה-השגה של Huguette Dreyfus + Eduard Melkus, וכל השאר -- נו, שייהייה.

ג'והן פילד ידוע בעיקר (רק?) בזכות זה שהמציא את השם "נוקטורן" לסוג היצירות ששופן אחריו כתב לאין שיעור והשוואה טוב יותר ממנו. יש לו גם קונצ'רטי די דלוחים לפסנתר, אם חייבים.

קלמנטי -- אם אני שומע יצירות שאפילו בביצוע של הורוביץ משעממות אותי, וגם מיכלאנג'לי כניסיון נוסף -- מבחינתי זה אבוד. ויתרתי עליו, למרות שסונאטינות קטנות שלו שחברה שלי לשעבר ניגנה כשהיינו בני 17 כן נחמדות, ברמה של קולאו ועוד כאלה.

מיקי היידן -- לא זכור לי כרגע ששמעתי משהו מפרי עטו.

ואשר לבטהובן -- אתה לא אוהב דברים מהתקופה האמצעית? ארואיקה, אפאסיונאטה, קונצ'רטו 4 לפסנתר, הקונצ'רטו לכינור, הסימפוניות 5+6? (סתם לקחתי חלק מהאופוסים בין 55 ל-68)

ramkol

אוהב את התחום
מעורבות
0
נקודות
0
הרקווים של מיכאל הידן (האח של) יפה מאוד. מוצרט העריך אותו מאוד והושפע ממנו ברקווים שלו.
יש כמה ביצועים של זה בשוק- בהיפריון וגם אחד של זכריאס. כולם יפים.
יש לו גם סמפוניות נחמדות ברוח התקופה.
אם אתה אוהב אופרות של מוצרט אולי gretry ימצא חן בעיניך:
http://www.amazon.de/Lamant-Jaloux-...r_1_10?s=music&ie=UTF8&qid=1355603848&sr=1-10

אדר

אוהב את התחום
מעורבות
7
נקודות
18
תודה, אני רושם הכל ואתחיל לאט לאט באיסוף לא אגרסיבי.
בינתיים בראש הרשימה - הרקוויאם של מיכאל היידן, חיפוש דברים של קפע, אורפיאו, משהו או שניים של בוקריני, אראה מה יש בשוק של קלמנטי (לפחות להכיר קצת) - ואסתכל שוב ברשימה של זיפ.
עמיר - אני מבין שאתה בלשון המעטה לא מתלהב מהמוסיקה הזו. אני לא מתכוון לחרוש יותר מדי בינתיים, וא נראה.

אגב בטהובן - לא אמרתי שמה שכתב מוקדם יפה ומה שכתב מאוחר לא יפה. אבל כן יש מגמה (הרביעיות, לדוגמה) של התפתחות לכיוון שאני מאד לא אוהב. יצא לי לשמוע כמה קטעים מוקדמים חמודים שלו (לא זוכר מה זה היה), חשבתי זה מוצרט :)

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,742
נקודות
113
אני אכן לא מתלהב, אבל אני לא פוסל/מתנגד לזה שאחרים יתלהבו, בלי שזה יוריד מערכם בעיני.
אני לא בעניין שפיטת ו/או הכתבת טעמים. אנא הרגש עצמך חופשי לחלוטין לחרוש כמה שתרצה ולהתלהב ללא הגבלה.

אם כבר מלחינים "משניים", אני מעדיף כאלה מהתקופה הרומאנטית, או אפילו מהמעבר קלאסית/רומאנטית, כמו שפור (Spohr), ויוטי, הומל, אפילו לצ'ארני מלך האטיודים המשעממים יש כמה דברים חביבים, ויאניאבסקי, גולדמארק,ליטולף, וייאטאן (Vieuxtemps), דאליב וכיו"ב.

ramkol

אוהב את התחום
מעורבות
0
נקודות
0
אהלן עמיר,

אם אתה לא מכיר את הרקווים של מיכאל היידן, מציע לך להקשיב לו. זו יצירה לא ממש מפורסמת אבל ללא ספק אחת היפות בז'אנר.

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,742
נקודות
113
אהלן עמיר,

אם אתה לא מכיר את הרקווים של מיכאל היידן, מציע לך להקשיב לו. זו יצירה לא ממש מפורסמת אבל ללא ספק אחת היפות בז'אנר.
אהלן וסהלן! :)

אכן אני לא מכיר, ושמתי לב כבר קודם שהתלהבת ממנו, בנוסף לזה שזיו הזכיר אותו, אז התחלתי לבדוק את העניין.

בינתיים התברר לי שייש שלושה רקוויאמים:

*** האחד, MH155, מ-1771 בדו מינור, לכבוד מותו של הארכיבישופ של זאלצבורג, המתוק הזה, שעשה צרות למוצארט

*** השני, MH559, שלפי מקור אחד הוא בסי במול מאז'ור ולפי אחר גם הוא בדו מינור, שרק הותחל ב-1806 ע"י היידן (פרקי הרקוויאם+קירייה+רקוויאם) לפני מותו, והושלם אח"כ ב-1839 ע"י Paul Gunther Kronecker, שהייה מאמן מקהלות באיזשהו מנזר באוסטרייה העילית.

*** השלישי, בסי במול מאז'ור, MH838

So far, so good

אז מה הבעייה? בטח הכוונה לזה בדו מינור, MH155, לא?

הבעייה היא שבביצועים לא תמיד מוזכר/ברור באיזה רקוויאם מדובר.

הביצוע שהכי משך אותי, גם בגלל היותו ב-Multichannel SACD וגם בגלל המנצח המוכר לי כטוב -- ורנר ארהארדט -- הוא בדו מינור, אבל MH559 -- אבל כיוון שכתוב שם שזוהי הקלטת בכורה עולמית, אני מניח שזה לא הרקוויאם הרצוי :(

הביצוע השני שקיים ב-SACD הוא MH838. גם הוא נפל :(

יש CD בהייפריון עם רוברט קינג -- לא אוהב אותו במיוחד, וגם, למעט כמה יוצאי דופן, לא את הייפריון :(

יש את זאכריאס ב-MD&G, אבל נראה לי שתזמורתו (הקאמרית של לוזאן) אינה תקופתית :(, אבל יש לו סולנים טובים (יוהאנט זומר לפעמים, קלאוס מרטנס לרוב).

בשלב זה של החקירות תפסת אותי.
אלך לאכול ואמשיך :)

תודה!
עמיר

אדר

אוהב את התחום
מעורבות
7
נקודות
18
מסקרנות - איפה זה עומד בקריטריונים שלך? (MH155)

נ.ב. - דווקא מחבב את קינג, למרות שככל הזכור לי אינו תקופתי.
נ.ב.2 בתאבון.

ramkol

אוהב את התחום
מעורבות
0
נקודות
0
בתאבון,

אכן מדובר על הארכיבישוף...
את האחרים אני לא מכיר.

אני מכיר ארבע הקלטות של זה. רילינג בהונגריטון (אולי כבר לא קיים בשוק). את קינג בהיפריון, את זכריאס ועוד הקלטה על תקליט של הקלטה מזלצבורג מתקופה שזה עוד היה איזוטרי לגמרי...

אצטרך לשמוע את כולם שוב כדי להביע דעה ממשית... אז אולי תוך כמה ימים...

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,742
נקודות
113
מסקרנות - איפה זה עומד בקריטריונים שלך? (MH155)

נ.ב. - דווקא מחבב את קינג, למרות שככל הזכור לי אינו תקופתי.
נ.ב.2 בתאבון.
תודה, סיימתי לאכול אותה :)

The King's Consort הוא אנסמבל תקופתי לכל דבר ועניין.

באשר ל-Helmuth Rilling, עדיין לא זכיתי בחיי לשמוע ממנו משהו inspired או inspiring. הוא נשמע לי תמיד כמו מאלף מקהלות מעולה, שאחרי שהוא מסיים את עבודת ההכנה הטכנית, צריך לבוא מנצח "אמיתי" ולהכניס מוסיקה והשראה.

אולי לא שמעתי ממנו מספיק? :( לא יודע.

והונגארוטון ממש אינה חברה שמצטיינת בהקלטות איכות ברמה הטכנית.

עמיר

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,742
נקודות
113
לאחר שמיעת dog-meat מהקינג ומהזאכאריאס, נראה לאלך לכיוון המלכותי, ולו רק בגלל העדיפות הבולטת בגוון התיזמורתי.

עמיר

ramkol

אוהב את התחום
מעורבות
0
נקודות
0
אהלן,
שמעתי כעת את הרילינג, לא בחירה ראשונה. היצירה המצורפת שם גם יפה מאוד.
ניצלתי את הזמן לעיין בגרוב בערך של מיכאל הידן. את"א הופמן מאוד התרשם מהרקוויאם הלא גמור, אבל אפילו בגרוב לא הייתה רשימה שלמה של היצירות של מיכאל היידן. ולא את כל הרקוויאמים מצאתי

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,742
נקודות
113
אהלן,
שמעתי כעת את הרילינג, לא בחירה ראשונה. היצירה המצורפת שם גם יפה מאוד.
ניצלתי את הזמן לעיין בגרוב בערך של מיכאל הידן. את"א הופמן מאוד התרשם מהרקוויאם הלא גמור, אבל אפילו בגרוב לא הייתה רשימה שלמה של היצירות של מיכאל היידן. ולא את כל הרקוויאמים מצאתי
איזו מקריות! בדיוק עכשיו סיימתי לקרוא את "The Sand Man" של הופמאן, והתחלתי את "The Elementary Spirit" :)

עמיר

ramkol

אוהב את התחום
מעורבות
0
נקודות
0
ןןאללה,
אחלה סיפורים...

מכיר מוזיקה שהופמן כתב?

למעלה
תצוגת צבעים באתר (* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה
+ 100% -
סגור