הגברת מנורות \ קדם מגבר מנורות

רוזי1

חבר משקיען
מעורבות
882
נקודות
113
היי רוזי. אני אסביר קצת יותר לעומק.

יש ייצרני מגברי שפורפרות שמייצרות מגברים שפורפרתיים ברמת כניסה ומיד לבל.
יש יצרנים המייצרים מגברי שפורפרות ברמת ההי אנד ולמעלה.
יצרני מגברים שמייצרות ברמת המיד לבל לא משקיעות בנושא השפורפרות.
לעומת זאת, יצרני מגברי שפורפרות ברמת היי אנד, משקיעות ומתאמות את השפורפרת האופטימלית למגבר אותו הם מייצרים.

לדוגמא:
במגברי KR, לא חושב לרגע על החלפת שפורפרות.
כנ"ל גם במגברי שפורפרות ברמת ההי אנד הנמצאות אצל מבחר הייבואנים שיש בארצנו.
:בעד:תודה

TakeOne

חבר משקיען
מעורבות
865
נקודות
113
כמה תובנות שלי לאחר עשרות שנות נסיון והתנסויות:
1. הטופולוגיה עצמה היא לא מה שחשוב. יש מגברי שפופרות שנשמעים נהדר ויש שנשמעים פח. כנ"ל כמובן במגברים טרנזיסטוריים (אם כי אולי שם יש יותר "פח"..... :) )
2. לא כל מגברי השפופרות נשמעים אותו הדבר כמובן. אבל אם מצאת את זה שנשמע לך "הכי הכי" (אני מצאתי!), אז זהו זה.
3. יש המון מגברי שפופורת שיעיפו כל רמקול כמעט, אבל זה לא אומר שהם גם ישמעו טוב. החוכמה היא למצוא אחד שיודע גם להוציא הרבה זרם ובפיקים (קלאס A בד"כ) וגם יישמע טוב מאוד. כנ"ל אגב לגבי מגברים טרנזיסטוריים.
4. הכל מתחיל ברמקולים! יותר נכון בנצילות הרמקולים. רוצה להמנע מכאבי ראש ובלבולי מוח מיותרים? חפש רמקולים מלכתחילה נצילים, שנשמעים טוב. קח בחשבון שהם לא בהכרח יהיו זולים. רמקולים נצילים בד"כ מתוכננים טוב ו"נכון" ויפיקו הרבה יותר ממגוון רחב יותר של מגברים. זו "עצת הזהב" שלי לכל מי שנכנס לתחום או מתחיל ללמוד אותו. קל יחסית למצוא רמקולים לא נצילים ולהשתעבד למגברים עתירי זרם שישביעו את רעבונם. החוכמה היא למצוא רמקולים נצילים שנשמעים לטעמך, ומשם החופש הגדול לבחור אינספור הגברות שונות ומגוונות. רמקול נציל וטוב זה רמקול "חכם" שהושקעה הרבה מחשבה בתכנון שלו.
5. באופן אישי, אני פחות אוהב את מגברי השפופרות האמריקאים המוכרים כ"חזקים". הצליל "נפוח" ולא נעים לאורך זמן, בחלק מהמקרים צליל "סתום" או עמום". יודע שזה יכול להקפיץץ כאן כמה חברים, אבל אני גם לא חסיד גדול של חלק ניכר ממגברי השפופרות האיטלקים למשל, שבד"כ נשמעים סתומים וחנוקים לטעמי. מקווה שברור לך שזה עניין של טעם אישי.....
6. לגמרי באותו אופן אישי, בהרבה השוואות "ראש בראש" אני התאהבתי במגברים של EAR - שם יש שילוב של כוח דחיפה ויכולת להניע רמקולים קשים, יחד עם עידון, פירוט רב, הרבה אוויר ובאס מצוין, בדיוק לטעמי (במקרה זה אני לא מדבר דווקא על מגברי ה SET שלהם, שנשמעים מדהים עם רמקולים נצילים - אבל איתם בלבד). המגבר שלי מנפק 50W אבל בקלאס A שמקבילים בערך ל 100W "רגילים". מניע בקלילות רמקולים לא הכי נצילים - מקום טוב באמצע. האמינות הנודעת של מוצרי החברה היא בונוס. יש מי שיאמרו שהעיצוב לא משהו. גם זה עניין של טעם.
7. עכשיו כדאי שתצא למסע שלך, למציאת המגברים שאתה אוהב. אל תתפשר ואל תדלג, שמע כמה שיותר חברות - כל המרבה הרי זה משובח.

שורה תחתונה - לשמוע ולהשוות. אם תוכל להשוות ראש בראש, אין לזה תחליף. תקפיד מעתה והלאה שכל רמקול שינחת אצלך בסלון יהיה נציל. בהצלחה (ורד)

רוזי1

חבר משקיען
מעורבות
882
נקודות
113
לרמקולים נצילים יש את הבעיות שלהם (גדולים ובאס לא משהו)
מה ההבדל בואטים בין קלאס A לקלאס B?

גל85

אוהב את התחום
מעורבות
42
נקודות
28
לגמרי באותו אופן אישי, בהרבה השוואות "ראש בראש" אני התאהבתי במגברים של EAR - שם יש שילוב של כוח דחיפה ויכולת להניע רמקולים קשים, יחד עם עידון, פירוט רב, הרבה אוויר ובאס מצוין, בדיוק לטעמי (במקרה זה אני לא מדבר דווקא על מגברי ה SET שלהם, שנשמעים מדהים עם רמקולים נצילים - אבל איתם בלבד). המגבר שלי מנפק 50W אבל בקלאס A שמקבילים בערך ל 100W "רגילים". מניע בקלילות רמקולים לא הכי נצילים - מקום טוב באמצע. האמינות הנודעת של מוצרי החברה היא בונוס. יש מי שיאמרו שהעיצוב לא משהו. גם זה עניין של טעם.
שורה תחתונה - לשמוע ולהשוות. אם תוכל להשוות ראש בראש, אין לזה תחליף. תקפיד מעתה והלאה שכל רמקול שינחת אצלך בסלון יהיה נציל. בהצלחה (ורד)
Ear 8l6?
איזה רמקולים?

נמר

כתב אודיו
צוות האתר
מעורבות
4,236
נקודות
113
בקיצור. לפי מה שאני מבין מהתגובות אז מנורות זה אחלה. יש כאלה שיניעו כל רמקול שתרצה. הדבר היחיד הוא שתבחר רמקול נציל.

במילים אחרות.

מגברי מנורות חזקים שמניעים רמקולים מודרנים יהיו עם כמה וכמה מנורות לצד (יש יוצא מהכלל - NAT, אוריס). זה אומר שהסיכוי שתהיה לך במה מושלמת הוא נמוך משום שאין מצב שכל המנורות במצב זהה לחלוטין.

יחד עם זאת. זה מאלץ אותך לחפש רמקולים נצילים - רק נצילים. לא ממש נצילים, נצילים למחצה ורצוי מעל הממוצע. ומה הבעיה של רמקול נציל מאוד? מעולה - בס. נדיר שהם מדויקים מאוד או דינמים מאוד בגזרה הזו. בין הבודדים שהם כאלה הם הדבור פידליטי שמצליחים לשמור על נצילות גבוהה ויכולות גבוהות. אממה? מפונקים ושקופים. יחשפו לך מגבר לא איכותי בשניה. מה עוד? רמקול נציל גם חשוף מאוד לרעש הרצפה של המגבר. זה אומר שתשפוך כסף על מגבר מנורות סופר שקט.

מנורות זה מעולה, מנורות זה מצוין. שמע אצל שלמה, שמע אצל מרק (היבואן של אוריס). אבל מנורות דורשות ידע, נסיון וחשוב לא פחות - פפלינוס משמעותי בשביל שישמע באמת טוב.

ישנה איזו טענה שמגבר מנורות זול יהיה יותר טוב ממגבר טרנזיסטור זול. זו אחת הטענות המצחיקות בעיני. אני חושב שמעט מאוד מהחברים כאן (או ברחבי הפורומים בכלל), שמעו את כמות המגברים שאני שמעתי במגרש הביתי שלהם, על המערכת שלהם. אין קשר בין הטופולוגיה לאיכות הצליל. מה שקובע הוא איכות הצליל. שמעתי מנורות זוועה ומנורות מעולות, שמעתי טרנזיסטורים זוועה וטובים מאוד וכך גם דיגיטלים. וכן, שמעתי מוצרים ברמות מחיר שונות. חפש את הרמקול שאתה אוהב תחילה, אחר כך תתאים לו מגבר מתאים (לא טופולוגיה מתאימה - מגבר מתאים) וכמובן, תעשה מאמץ כביר לשים סכום מכובד על המקור הטוב ביותר שאתה מסוגל להניח על המדף.

EREZ100

אוהב את התחום
מעורבות
48
נקודות
28
בקיצור. לפי מה שאני מבין מהתגובות אז מנורות זה אחלה. יש כאלה שיניעו כל רמקול שתרצה. הדבר היחיד הוא שתבחר רמקול נציל.

במילים אחרות.

מגברי מנורות חזקים שמניעים רמקולים מודרנים יהיו עם כמה וכמה מנורות לצד (יש יוצא מהכלל - NAT, אוריס). זה אומר שהסיכוי שתהיה לך במה מושלמת הוא נמוך משום שאין מצב שכל המנורות במצב זהה לחלוטין.

יחד עם זאת. זה מאלץ אותך לחפש רמקולים נצילים - רק נצילים. לא ממש נצילים, נצילים למחצה ורצוי מעל הממוצע. ומה הבעיה של רמקול נציל מאוד? מעולה - בס. נדיר שהם מדויקים מאוד או דינמים מאוד בגזרה הזו. בין הבודדים שהם כאלה הם הדבור פידליטי שמצליחים לשמור על נצילות גבוהה ויכולות גבוהות. אממה? מפונקים ושקופים. יחשפו לך מגבר לא איכותי בשניה. מה עוד? רמקול נציל גם חשוף מאוד לרעש הרצפה של המגבר. זה אומר שתשפוך כסף על מגבר מנורות סופר שקט.

מנורות זה מעולה, מנורות זה מצוין. שמע אצל שלמה, שמע אצל מרק (היבואן של אוריס). אבל מנורות דורשות ידע, נסיון וחשוב לא פחות - פפלינוס משמעותי בשביל שישמע באמת טוב.

ישנה איזו טענה שמגבר מנורות זול יהיה יותר טוב ממגבר טרנזיסטור זול. זו אחת הטענות המצחיקות בעיני. אני חושב שמעט מאוד מהחברים כאן (או ברחבי הפורומים בכלל), שמעו את כמות המגברים שאני שמעתי במגרש הביתי שלהם, על המערכת שלהם. אין קשר בין הטופולוגיה לאיכות הצליל. מה שקובע הוא איכות הצליל. שמעתי מנורות זוועה ומנורות מעולות, שמעתי טרנזיסטורים זוועה וטובים מאוד וכך גם דיגיטלים. וכן, שמעתי מוצרים ברמות מחיר שונות. חפש את הרמקול שאתה אוהב תחילה, אחר כך תתאים לו מגבר מתאים (לא טופולוגיה מתאימה - מגבר מתאים) וכמובן, תעשה מאמץ כביר לשים סכום מכובד על המקור הטוב ביותר שאתה מסוגל להניח על המדף.

תודה נמר , נראה לי שזה סיכום די ממצה .
ברור שאין תשובה חד משמעית מה טוב יותר וישנן דעות שונות וטוב שכך .
אחד הדברים שנראה לי שיש הסכמה לגביהן זה נושא האמינות . נראה לי שמרבית הכותבים הסכימו שיש אמינות גבוה יותר
למגברים טרנזיסטורים ו"ההתעסקות "איתם מינימלית ביחס למגברי מנורות .
נושא נוסף שיש הסכמה לגביו זה עניין עלות החלפת המנורות - לא זול והבנתי שגם לא הכל זמין .
לעניין התוצאה הסופית , הסאונד ( לא הטופולוגיה ) כמובן שיהיו לכאן ולכאן וזה מטרת הפורום ,לשתף .

hornless

חבר משקיען
מעורבות
365
נקודות
83
ב-35 שנותיי בתחביב/מחלה, חייתי 95 אחוז מהזמן עם מגברים/קדם מגברים שפופרתיים. למעט אחד בעייתי שהיה בן 40 ולא שופץ, לא היו ממש עניינים. למעט החלפת שפופרות פה ושם שנבעו פחות מתקלות או בלאי ויותר מרצון לשינוי גוון הצליל.

האמת שזו הפעם הראשונה שאני שומע במערכת ללא אפילו רכיב שפופרתי אחד. לא ממש סובל אך לפעמים כן מרגיש שמשהו חסר.

TakeOne

חבר משקיען
מעורבות
865
נקודות
113
צר לי, לא מכיר בעיות אמינות מיוחדות במגברי שפופרות.
גם לא יצא לי לשמוע מגבר שהבמה נפגמה בגלל שהשפופרות לא היו זהות.
החלפת שפופרות - כמו כל דבר בתחביב שלנו - יכולה להיות דבר פשוט, על סף הפעוט והלא מורגש, ויכולה לגרור חצי משכנתא.
יש אינסוף מבחר של שפופרות מצוינות (!) ממש לא יקרות, לא צריך להפוך את זה ל issue כי זה פשוט לא......לא חייבים גם שפופרות משנות ה 40 של המאה הקודמת ששכבו בארגז מאובק בבונקר רוסי וכעת נמכרים על ידי סוחר ממולח. יש המון שפופרות מצוינות, במחיר לכל כיס, שעושות עבודה מצוינת - לא חייבים לקחת כל דבר לקצה.
לעומת זאת, מי שאוהב לגוון ורוצה קצת לשחק (נמר, תרגיע. לא מה שאתה חושב) יכול לשנות שפופרות על מנת לקבל סאונד טיפה שונה. מי שממש אוהב להשקיע, יכול לקנות שפופרות איזוטריות ויקרות, בדיוק כמו שהוא קונה כבל איזוטרי ויקר. היתרון של מגבר שפופרות בכך שניתן לקיים את המשחק הזה אם רוצים, ואפשר גם לא. השפופרות שמרבית המגברים מגיעים איתן מהיצרן אינן איזוטריות. שורה תחתונה - קנו מגבר שפופרות מחברה רצינית ואמינה, ולא נעים אבל הוא יחיה גם אחריכם. אם תרצו לשפר או לשנות, תוכלו תמיד להחליף לשפופורת אחרות ומיוחדות, מה שלא ניתן לעשות במגבר טרנזיסטורי.

miki185

חבר משקיען
מעורבות
43
נקודות
28
קח את העצות של נמר בשתי ידיים .

EREZ100

אוהב את התחום
מעורבות
48
נקודות
28
השבוע לראשונה יצא לי להיפגש עם שלמה זבדה אחד על אחד .
ראשית על האדם ,מדובר באודיופיל בכל רמח אבריו . אדם מקצועי מאד ,קפדן ויודע בדיוק מה
הוא רוצה להשיג במערכת שלו .
עכשיו לתחלס , המערכת של שלמה - אני חייב להתוודות שביקרתי בלא מעט בתים של אודיופילים ,
יבואנים תערוכות וכו בשנים האחרונות . אצל שלמה זה שונה !

המערכת מורכבת מהגברה של חברת NAT . זוג מוובלוקים מדגם Transmitter קדם מגבר
גם הוא של חברת NAT מדגם symmetrical .

השילוב של המגבר מנורות של חברת Nat יחד עם הפרה שלהם היה מדהים !!
נכון ,לא מדובר בציוד זול בכלל אבל מבין השורות הבנתי שלוני היבואן של חברת NAT אדם שקל לסגור אתו עסקאות ..
( יאני זורם) .

להגברה הזו מחוברים רמקולים מצוינים של חברת Marten מדגם Bird2 ,רמקולים קרמיים גדולים בעלי 4 אלמנטים . נצילות הרמקולים איננה גבוה במיוחד ועומדת על 89db עם עכבה של 6 אום .

הקשבנו לקטעי מסיקה גם באמצעות CD וגם באמצעות פטיפון .

אני מציין את כל הנתונים הללו מאחר ומהדיונים שהועלו בפוסטים הקודמים הועלו טענות כאילו שלמגבר מנורות אין מספיק כח לדחוף רמקולים גדולים , הבמה לא מספיק מסודרת וכד' .

חברים , מדובר בבמה מסודרת להפליא , יש סדר מופתי בכלים ,פירוט , דינמיקה ( כן מנורות כן דינמיקה ) הרמקולים של Marten נשמעו עם ההגברה והפרה שקופים ,חלקים , הומוגניים פשוט נפלא !! לא הרגשתי לרגע שחסר כח בגלל הגברת המנורות .

המסקנה אליה הגעתי בביקור הנפלא והמעניין אצל שלמה שהגברת מנורות כולל פרה מנורות בהחלט רלוונטית ומוציאה סאונד מדהים !! נכון , מדובר בהשקעה כספית משמעותית אבל למי שהפפילינוס בכיסיו וראשו פתוח לנסות ולשים את הדעות הקדומות בצד – מומלץ .

שלמה ידידי , תודה רבה על האירוח ועל "השיעור" שקיבלתי !

ארז

אד ליב

חבר משקיען
מעורבות
323
נקודות
63
אני מציין את כל הנתונים הללו מאחר ומהדיונים שהועלו בפוסטים הקודמים הועלו טענות כאילו שלמגבר מנורות אין מספיק כח לדחוף רמקולים גדולים , הבמה לא מספיק מסודרת וכד' .

ארז, נחמד לקרוא שנהנית לשמוע את הסט-אפ של שלמה
אגב, עקבתי בתשומת לב אחרי שני הפוסטים האחרונים שהעלית ואתה מבקש עצות ואנשים עונים לך במקצועיות ובפירוט רב ונכנסים לדקויות ולהבדלים בין מגברי מנורות שונים, טופולוגיות, שנאים וכולי כולל הסברים טכניים מאלפים.
אני למדתי לא מעט מהתגובות לשני הפוסטים שלך, אבל בתגובות שלך רואים שאתה שוב ושוב מעוות או משטיח את הדברים שהוסברו לך וגם בתגובה הזו ואתה ממש מטעה את מי שקורא את התגובות שלך.
איזה דעות קדומות..איפה הן ?
אף אחד לא כתב לך שלמנורות אין כוח לדחוף רמקולים גדולים, זה תלוי ברמקולים ותלוי באיזה מגבר מנורות מדובר, מה ההספק שלו, איזה מנורות, איכות השנאים (מאוד מאוד חשובה), זרם, DF וכולי
אף אחד לא כתב לך שלא יכולה להיות במה מסודרת במגבר מנורות.
אף אחד לא כתב לך שלא יכולה להיות דינמיקה ו\או מיקרודינמיקה טובה במגבר מנורות.
פוסט ממש משונה..

EREZ100

אוהב את התחום
מעורבות
48
נקודות
28
[
אף אחד לא כתב לך שלא יכולה להיות במה מסודרת במגבר מנורות.

אד , זו דוגמא אחת מהעמוד הנוכחי ...אני מניח שאם אלך עוד אחורה אמצא עוד .
אבל באמת מה שחשוב זו התוצאה והיא שציוד בטופולוגיה מנורות יכול בודאות להוציא סאונד מצויין .
בנוסף אד אני שמח שהפוסטים שאני מעלה תורמים לחברים בפורום ושהידע ולא פחות חשוב הנסיון שצברנו
מסיע לכולנו .

zs

חבר משקיען
מעורבות
1,588
נקודות
113
שלמה ידידי , תודה רבה על האירוח ועל "השיעור" שקיבלתי !

ארז
תודה לך.המערכת זו רק תירוץ .שמחתי מאוד להכיר אדם רציני,אנטילגנטי,וכמובן איש אודיו אמיתי .
בטוח שניפגש שוב.(ורד)

אד ליב

חבר משקיען
מעורבות
323
נקודות
63
[

אבל באמת מה שחשוב זו התוצאה והיא שציוד בטופולוגיה מנורות יכול בודאות להוציא סאונד מצויין .
בנוסף אד אני שמח שהפוסטים שאני מעלה תורמים לחברים בפורום ושהידע ולא פחות חשוב הנסיון שצברנו
מסיע לכולנו .

במה מושלמת ובמה מסודרת זה אותו דבר ? זה לא דומה בכלל.
נמר לא כתב שלא יכולה להיות במה מסודרת, אלא שרמת השחיקה של המנורות לא תהיה זהה ולכן הבמה לא מושלמת, אישית אני חושב שבכיוון ביאס טוב זה זניח לחלוטין וזה אף פעם לא הפריע לי, אבל אולי זה מפריע לאוזני העל של הנמר.
בכל אופן בבמה מסודרת, הכוונה כמובן שאפשר לשמוע היכן עומד כל נגן, היכן עומד מי ששר וכולי
האם למישהו יש ספק שבמגברי מנורות טובים הבמה נשמעת מסודרת ? אף אחד לא העלה ספק כזה. כך גם לגבי שאר הדברים שכתבת.
סופ"ש נעים

נמר

כתב אודיו
צוות האתר
מעורבות
4,236
נקודות
113
[
מסיע לכולנו .

אתה נותן דוגמא לא טובה בכלל. שים לב ששמעת בדיוק את היוצא מהכלל.

המערכת של שלמה היא בין 5 המערכות הטובות בארץ. מושקעת, מוקפדת ומה לא. האם אפשר להשיג את התוצאה הזו בדרכים אחרות? כמובן שכן. האם כל מגבר מנורות ינגן ככה? חד משמעית לא.

EREZ100

אוהב את התחום
מעורבות
48
נקודות
28
אתה נותן דוגמא לא טובה בכלל. שים לב ששמעת בדיוק את היוצא מהכלל.

המערכת של שלמה היא בין 5 המערכות הטובות בארץ. מושקעת, מוקפדת ומה לא. האם אפשר להשיג את התוצאה הזו בדרכים אחרות? כמובן שכן. האם כל מגבר מנורות ינגן ככה? חד משמעית לא.

אני כל כך מסכים איתך ! אכן מדובר במערכת מושקעת מאד מאד .
אני גם מסכים שתוצאה כ"כ טובה לא כל מגבר מנורות יכול לתת ולכן רשמתי את הפוסט .

tzachi

חבר משקיען
מעורבות
386
נקודות
83
ב-35 שנותיי בתחביב/מחלה, חייתי 95 אחוז מהזמן עם מגברים/קדם מגברים שפופרתיים. למעט אחד בעייתי שהיה בן 40 ולא שופץ, לא היו ממש עניינים. למעט החלפת שפופרות פה ושם שנבעו פחות מתקלות או בלאי ויותר מרצון לשינוי גוון הצליל.

האמת שזו הפעם הראשונה שאני שומע במערכת ללא אפילו רכיב שפופרתי אחד. לא ממש סובל אך לפעמים כן מרגיש שמשהו חסר.
ואני יכול לומר שכרגע אצל גיא המערכת בלי אף מנורה על רמקול סופר סופר נציל ולפי הספר מתוכנן למגברי מנורות חלשלושים וצלולים נשמעת לדעתי יותר טוב מכל מיני מגברי מנורות יפניים סופר אקזוטיים שהיו מחוברים בעבר.
לא הכל מאה אחוז יותר טוב אבל הרוב.
וחשוב להוסיף שמדובר במגבר טרנזיסטורי מאוד מיוחד עם גיא ירצה ירחיב.

zs

חבר משקיען
מעורבות
1,588
נקודות
113
ואני יכול לומר שכרגע אצל גיא המערכת בלי אף מנורה על רמקול סופר סופר נציל ולפי הספר מתוכנן למגברי מנורות חלשלושים וצלולים נשמעת לדעתי יותר טוב מכל מיני מגברי מנורות יפניים סופר אקזוטיים שהיו מחוברים בעבר.
לא הכל מאה אחוז יותר טוב אבל הרוב.
וחשוב להוסיף שמדובר במגבר טרנזיסטורי מאוד מיוחד עם גיא ירצה ירחיב.
אהלן.
צחי מדובר על יכולות...אקזוטי לא אקזוטי זה לא מעניין.
קח מגבר kr טוב או vac כמו של אריק או המגבר של מוישה מנורדיה שום דבר מאילו הוא לא אקזוטי.רק מה יש להם יכולות אחרות לגמרי.
חבר לרמקול של גאי .
עכשיו ברור שישנה הטופולוגיה השניה והיא הגברה טרנזיסטורית.אבל גם שם זה עניין של יכולות.אני למשל עדיין לא שמעתי מגבר בקטגוריה הזו כמו של נמר.
מניח שישנם וגם זה לא עניין של אקזוטי או לאו.
תאכלס יכולות.

TakeOne

חבר משקיען
מעורבות
865
נקודות
113
עזבו אתכם מטופולוגיות. לגמרי לא חשוב. מכל דבר יש טוב ויש פחות טוב.

שוני

חבר משקיען
מעורבות
515
נקודות
93
אל תהיה שלילי, טוב ופחות טוב, אלא טוב וטוב יותר.
כמו שהסקוטים אומרים אין וויסקי רע , יש וויסקי יותר טוב.
יאללה לחיים.

למעלה
תצוגת צבעים באתר (* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה
+ 100% -
סגור