דיון יום כיפור

חומוס

חבר משקיען
מעורבות
402
נקודות
83
זה המקום לסליחות וכפרות שנבקש מתחום האודיו ומחברים בפורום. כן, גם על פליטות מקלדת.

אתחיל אני בהתנצלות כלפי תחום האודיו והמוזיקה: אבקש מחילה על שהתעצלתי והתקמצנתי. כתוצאה מכך נתקעתי כבר כמעט שנה עם לפטופ עמוס מוזיקה שנתקע כל הזמן במקום לקחת אותו סוף סוף למקצוען שיסדר את זה. אז זו התנצלות על תקיעות. מיד אחרי יום כיפור זה יטופל. אם אצלח יום נורא זה בחיים (ואם לא, הריני מצווה על מנהל העיזבון לטפל בזה).

תורכם.

arye.gur

חבר משקיען
מעורבות
882
נקודות
113
אני חושב שאלוהים לא מתעניין באודיופיליה. בפעם האחרונה ששוחחתי איתו, סיפר לי: "יש לי מלאכים ששרים בשבילי, בנוסף, יש לי כמה מלחינים, כותבים ומבצעים מהטופ שבטופ. אז בשביל מה אני צריך מערכת? מוצארט למשל, לא מפסיק להלחין פה, חבל שאתה לא יכול לשמוע (בינתיים - קורץ לעברי)"

אוקצור - יום כיפור, אודיופילים ופורום, לא הולכים ביחד.

אריה

YOSSI24

חבר משקיען
מעורבות
472
נקודות
83
ברכה פולנית,
לכל מי שפגעתי בו השנה
שהעלבתי,ביישתי, ציערתי או הכשלתי,
שיחשוב טוב טוב למה עשיתי לו את זה
עדיין לא מאוחר לבקש ממני סליחה :)

חומוס

חבר משקיען
מעורבות
402
נקודות
83
אריה, יום כיפור משמש כאן כהזדמנות להביט אחורה על השנה שחלפה מבחינה תחביבית ומבחינת כל מה שנושק או מקביל לתחביב הזה, ולזהות מה טעון שיפור.

שוני

חבר משקיען
מעורבות
515
נקודות
93
ובהזדמנות זו מביע התנצלות עם פגעתי במישהו /ועל משהו.
כי הכתיבה שלי לא "משהו ".

צריך ללמוד מהדבורה שאפילו מפח האשפה תמצא את הדבש.
ולא מהזבוב שאפילו בארמון ימצא את הזבל .

גמר חדירה טובה.

arye.gur

חבר משקיען
מעורבות
882
נקודות
113
אריה, יום כיפור משמש כאן כהזדמנות להביט אחורה על השנה שחלפה מבחינה תחביבית ומבחינת כל מה שנושק או מקביל לתחביב הזה, ולזהות מה טעון שיפור.
ברור,
אני התלוצצתי.

חוץ מזה לא החלפתי דבר כבר שנים אחדות.

אריה

נמר

כתב אודיו
צוות האתר
מעורבות
4,236
נקודות
113
חומוס.
אני סולח לך על הכל.

SONYES

חבר משקיען
מעורבות
744
נקודות
113
יום כיפור מאפשר לאפס הכל ............לכולם
ולהתחיל הכל מהתחלה .

אז יש תקווה :שטן:

arye.gur

חבר משקיען
מעורבות
882
נקודות
113
רק כדי להעמיד דברים על דיוקם, יום כיפור - גם בהיבט הדתי, - הוא לא יום סליחות בין אדם לאלוהים אלא יום סליחות בין אדם לחברו.

המחשבה שאדם יכול כל השנה לפעול איך שבא לו ובתפילות וצום של יום אחד "לאפס" הכל עם אלוהים, היא מחשבה מוטעית.

אריה

arye.gur

חבר משקיען
מעורבות
882
נקודות
113
חומוס.
אני סולח לך על הכל.

לי למשל, יש עכשיו הרבה חומוס במקרר.

מעניין כמה ישאר עד מחר בערב.

אריה

YOSSI24

חבר משקיען
מעורבות
472
נקודות
83
מצטער ומבקש סליחה בכל מי שהעלבתי
ופגעתי,מקווה להבא אהיה פחות קרוב
אצל עצמי,
מי יתן שהתגובות כתיבה ענייניות
לא יהפכו למלחמות אישיות,
גמר חתימה טובה לפורום.

SONYES

חבר משקיען
מעורבות
744
נקודות
113
רק כדי להעמיד דברים על דיוקם, יום כיפור - גם בהיבט הדתי, - הוא לא יום סליחות בין אדם לאלוהים אלא יום סליחות בין אדם לחברו.

המחשבה שאדם יכול כל השנה לפעול איך שבא לו ובתפילות וצום של יום אחד "לאפס" הכל עם אלוהים, היא מחשבה מוטעית.

אריה
במרום שנותיי ראיתי וישבתי ושמעתי בבתי כנסת - יום כפורים חטאתי ופשעתי
למחרת היום איפסו את המונה .
התחילו מחדש
ככה שזה לא מוטעה אצל אנשים שמחפשים מחילה - ראה וידוי אצל אחינו הנוצרים
מאפסים הכל
ומתחילים מחדש
נכון אדם דתי הוא , לטעמי אדם טוב עם הבריות בראש וראשונה אחכ עם אלוהים , איש איש ואמונתו

בכל מקרה .
מזל שיש איך לאפס . או ללכת לים לקיים את מצוות תשליך .

ארז_וחני

חבר משקיען
מעורבות
930
נקודות
113
במרום שנותיי ראיתי וישבתי ושמעתי בבתי כנסת - יום כפורים חטאתי ופשעתי
למחרת היום איפסו את המונה .
התחילו מחדש
ככה שזה לא מוטעה אצל אנשים שמחפשים מחילה - ראה וידוי אצל אחינו הנוצרים
מאפסים הכל
ומתחילים מחדש
נכון אדם דתי הוא , לטעמי אדם טוב עם הבריות בראש וראשונה אחכ עם אלוהים , איש איש ואמונתו

בכל מקרה .
מזל שיש איך לאפס . או ללכת לים לקיים את מצוות תשליך .

אין דבר כזה ״לאפס מונה״ כאשר מדובר בין אדם לחברו.
המחשבה הזאת, שביום אחד הכל נסלח והכל כופר רק נותנת לגיטימציה להמשיך לעשות עוולות כבר במוצאי יום כיפור.....

בקשות סליחה כלליות,ללא ייחוס למעשה מסוים, אין בהם שום ערך.
מה מבקש הסליחה יכול לשפר בהתנהגותו אם אין לו מושג על מה הוא מבקש סליחה ? איך יימנע מלחזור על אותה שגיאה או פגיעה אם הוא לא יודע במה הוא פגע?
בקיצור, לא מתחבר לקונספט הזה.
ארז

YOSSI24

חבר משקיען
מעורבות
472
נקודות
83
המחשבה הזאת, שביום אחד הכל נסלח והכל כופר רק נותנת לגיטימציה להמשיך לעשות עוולות כבר במוצאי יום כיפור.....

מה מבקש הסליחה יכול לשפר בהתנהגותו אם אין לו מושג על מה הוא מבקש סליחה ? איך יימנע מלחזור על אותה שגיאה או פגיעה אם הוא לא יודע במה הוא פגע?
ארז

אז אפשר להבין שאתה מבקש
סליחה כשאתה יודע שפגעת,
או שאתה לא מבקש סליחה בכלל,
אני יודע שאחד הדברים הקשים
ביותר זה לבקש סליחה אפילו
מהקרובים לנו.

ארז_וחני

חבר משקיען
מעורבות
930
נקודות
113
אז אפשר להבין שאתה מבקש
סליחה כשאתה יודע שפגעת,
או שאתה לא מבקש סליחה בכלל,
אני יודע שאחד הדברים הקשים
ביותר זה לבקש סליחה אפילו
מהקרובים לנו.

נכון ואז זו בקשת סליחה אמיתית, לא סיטונאית ״על המשקל״....
ארז

matanoosh

חבר משקיען
מעורבות
1,563
נקודות
113
ארז, אז אני יכול להניח ברמה גבוהה של וודאות שאם יום אחד הטלפון שלי יהיה ברשימת אנשי הקשר שלך, לא אקבל ממך ספאם על:
1. שנה טובה.
2. פסח כשר.
3. "סליחה אם פגעתי"
?

תודה לאל...

DavidGil

חבר משקיען
מעורבות
1,864
נקודות
113

ארז
סליחה כללית כן יש לה משמעות בהקשר של יום כיפור, כיוון שהמהות המרכזית של יום זה איננה בקשת סליחה אלא חשבון הנפש שאדם חייב לעשות עם עצמו ולהבין איפה שגה ואיפה יכול להשתפר. מפה הכל מתחיל. זה המקור בשרשרת הסינגל ורק אחכ באות הסליחות.
לכן, אמירת "סליחה" כללית, כמוה כאמירה שבחנתי את מעשיי ואני לא בסדר בדברים מסויימים ורק אחרי הפנמה כזו, אפשר לשפר, כולל בקשות סליחה.
אכן, כמו שכבר כתבו לעיל, היהדות והנצרות חלוקות לגבי המשך שרשרת הפעולות הנדרשות.
בנצרות (אסכולת המקור הוא החשוב) אם עשית חשבון נפש, הכאת על חטא והתוודת עליו, רשאי שליח האל למחול לך על חטאך.
ביהדות לעומת זאת (הרמקול הוא החשוב) חל הכלל המפורסם "עבירות שבין אדם לחברו אין יום הכיפורים מכפר עליהן" ולכן צריך *להשמיע* באוזניי הנפגע בווליום הנכון וברגש הנדרש את בקשת הסליחה ולקוות שהוא יעריך את הדינמיקה ויסלח.
עדיין, גם אם לא הגעת למדרגה הגבוהה של בקשת סליחה אישית, עצם חשבון הנפש הוא דבר מועיל כי הוא יביא אותך לשיפור עצמי ואולי בעתיד גם לבקשת סליחה מהנפגע.

matanoosh

חבר משקיען
מעורבות
1,563
נקודות
113
דוד, שליחת ספאם ב- whatsapp או בקשת סליחה כללית באמצעים אחרים, אינם מעשים אשר בהכרח מעידים על הכרה עצמית בחטאים כלפי המקום או כלפי הזולת.
אבל יאללה, אני זורם עם כל מה שתגיד.
טיעונים יהודיים, יפים ככל שיהיו - ובהרבה מקרים הם יפים מאד - אינם צריכים לעמוד אף פעם במבחן אמפירי או מבחן כלשהו. לפיכך, אפשר ללהג את עצמנו לדעת לנצח.

יואלפלרמן

חבר משקיען
מעורבות
106
נקודות
63
יפים דברי חז"ל שקבעו "עבירות שבין אדם למקום, יום הכיפורים מכפר; שבינו לבין חברו, - אין יום הכיפורים מכפר, עד שירצה את חברו" (משנה, יומא, ח, ז).

זה ממש לא מסתדר עם בקשת סליחה סיטונית מכולם, אבל נגיד.

אבל עם כל הכבוד לחז"ל, מי שציווה וכמובן איים בדרכו האלימה והרצחנית מאוד, היה שמו יתברך, שכן דרש כי עינוי הנפש יהיה "לכפר עליכם לפני יהוה אלוהיכם", לא ממש הזכיר את חברו של פלוני, אך כן זכר לדאוג לקורבן עבורו:

"וידבר יהוה, אל-משה לאמור. כז אך בעשור לחודש השביעי הזה יום הכיפורים הוא, מקרא-קודש יהיה לכם, ועיניתם, את-נפשותיכם; והקרבתם אישה, ליהוה. כח וכל-מלאכה לא תעשו, בעצם היום הזה: כי יום כיפורים, הוא, לכפר עליכם, לפני יהוה אלוהיכם. כט כי כל-הנפש אשר לא-תעונה, בעצם היום הזה--ונכרתה, מעמיה. ל וכל-הנפש, אשר תעשה כל-מלאכה, בעצם, היום הזה--והאבדתי את-הנפש ההיא, מקרב עמה. לא כל-מלאכה, לא תעשו: חוקת עולם לדורותיכם, בכול מושבותיכם. לב שבת שבתון הוא לכם, ועיניתם את-נפשותיכם; בתשעה לחודש, בערב--מערב עד-ערב, תשבתו שבתכם" (ויקרא, כ"ג, כ"ו).

אז נכון שחז"ל הפקיעו משמו יתברך את ניהול חיי העם היהודי (וטוב שכך, בהינתן אופיו הלא יציב, התנהלותו הרצחנית והמוסר הפגום שלו, שלא לדבר על היעלמותו הסופנית מחיי העם היהודי מאז ימי הנביאים), אבל הם מסתמכים עליו עקרונית.

ועם דיבור כזה, אפילו היה צבאות קיים, לא נראה שיש לו מקום בכל מה שקשור לבקשת סליחה מחברו של אדם, הכרה בשגיאות, השתפרות ועוד כיו"ב. הפחדה ברמה רצחנית היא אמצעי לשליטה, לא לשיפור עצמי.

אגב, נראה לי שדין השרשור הזה לעבור למטבחון.

katzofe

מושעה
מעורבות
73
נקודות
48
יפה כתבת. לגבי הנביאים הבעיתיות היא בכך שלא נקבע מנגנון ראוי לשמו לאיתור המתחזים,
הרמאים ומאחזי העיניים,או סתם גורמים אינטרסנטים רח"ל כך שאין לדעת בוודאות מתי ה'
אלוהי צבאות נטש את היהודים (אם אמנם עמד לצידם אי פעם) ובאלו נסיבות.

למעלה
תצוגת צבעים באתר (* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה
+ 100% -
סגור