בעיות בצילום מקרו במצלמת FUJI F100FD(כולל תמונות) אנא תנו הצעות לשיפור

oren6666

חבר משקיען
מעורבות
0
נקודות
0
בהמשך לנושא הקודם שפתחתי, החלטתי לפתוח נושא חדש מכוון שאין באפשרותי לשנות את הכותרת לנושא המבוקש, ומי יודע אול זאת הסיבה שאף אחד לא הגיב..

אוקי לנושא..

המצלמה פשוט לא מצלמת מקרו באיכות טובה. הצילומים כוללים טשטוש ורעש רב.

צילום לדוגמא בטיול בצפון:

http://www.upit.ws/uploads/a5c91e4b6be7f.jpg

יש בבעלותי מצלמה מלפני 7 שנים מדגם A30 של Canon שמצלמת מקרו באיכות טובה יותר:

תמונה לדוגמא מהמצלמה הישנה:

http://www.upit.ws/uploads/3467b2b8447b2.jpg

...

שני הצילומים צולמו ביום בהיר, במצב מקרו. הצילומים לא היו קרובים מדי, צילמתי לאחר נעילת הפוקוס.(בחצי לחיצה).

חיפשתי תמונות ברשת ומצאתי מספר תצלומי מקרו באיכות טובה מאוד בהשוואה לתוצאות שיצאו לי. ואלה התמונות.

http://www.pbase.com/arn/image/103124118

http://f100fd.up.seesaa.net/image/flower000.JPG

אני מקווה להגיע לרמה הזאת פחות או יותר, כנראה שיש למצלמה את היכולת אבל כנראה שמשהו עדיין חסר מבחינת ההבנה שלי בצילומי מקרו.

Sonus

חבר משקיען
מעורבות
2
נקודות
0
אחד:
הפוקוס בתמונה הראשונה לא על הדבורה.

שתיים:
במקרו צריכים לסגור צמצם! צמצם 5 זה יותר מידי פתוח.

שלוש:
תאורה - פלאש למקרו או חצובה עם חשיפה ארוכה וISO גבוה.

התמונה השניה יצאה טוב אבל זה רחוק מלהיות מקרו.

מקווה שעזרתי.

הנה תמונה שלי, תסתכל על הנתונים ונסה להבין קצת:
http://d-spot.co.il/forum/uploads/monthly_07_2007/post-8358-1185601670.jpg
נתונים:
Model:Canon EOS 350D DIGITAL Exposure Time:1/80 seconds F Number:F/13 Exposure program:Aperture Priority ISO Speed:800 Date Taken:2007:07:28 07:18:46 Shutter Speed:1/80 seconds Exposure Compensation:0 Step Metering Mode: Partial Flash Mode: Flash did not fire; compulsory flash mode Focal Length:50 mm Color Space:sRGB Exposure mode:0 White balance:0

נערך לאחרונה ב:

oren6666

חבר משקיען
מעורבות
0
נקודות
0
תודה רבה על ההסבר..רק לא ממש הבנתי אותו חח..

במצלמה ,אין אפשרות לשלוט ידנית,על הצמצם ועל מהירות הסגר.הכל אוטומטי.(למצלמה יש שליטה על חשיפה רק במצב לילה ובמצב זיקוקים שבשניהם לא ניתן לשלוט על ISO והוא מוגבל ל-100).

כן ניתן לשלוט במצב ידני ב-Macro Mode על: Iso, פלאש: ללא\אוטומאטי\מאולץ\Slow Synchro, איכות התמונה(mega pixel), צבעים(שחור לבן, רגיל, צבעים עמוקים), התפקסות מהירה\רגיל(Quick Af), מייצב תמונה כפול on\off, כיוון חשיפה: multy\spot\average, מצב פוקוס: במרכז\התפקסות ללא לחיצה(גומר את הבטריה מהר), פיצוי חשיפה(2 - 2-), איזון לבן, Af Illuminator, צילום ברצף.

פלאש למקרו ביום גרם לתמונה להיראות חשוכה עם חשיפה גדולה מדי על האוביקט המצולם(חלקו יצא ממש בהיר וכמעט לבן בוהק). אם התרחקתי, והשתמשתי בזום ובפלאש התמונה יצאה חשוכה, אבל האובייקט המצולם במקרו יצא ללא חשיפת יתר.(אם ככה קוראים לזה).

התמונה השניה הייתה תמונת מקרו במצלמה לפני 7 שנים(Canon PowerShot A30), בעלת 1.2 מגב פיקסל, ככה שאני יחסית מרוצה מהתוצאה, ומאוכזב מהתוצאה של המצלמה החדש שהייתה גרועה ברמות.
ד"א למה אמרת שזה רחוק מלהיות Macro?

רשמת שהפוקוס לא היה על הדבורה, אבל בספר הוראות רשום שהפוקוס במצב Macro הוא באמצע המסך וננעל בחצי לחיצה, הדבורה צולמה שהריבוע באמצע(הפוקוס היה עליה), איך היה ניתן להתפקס עליה בכל זאת?

Sonus

חבר משקיען
מעורבות
2
נקודות
0

oren6666

חבר משקיען
מעורבות
0
נקודות
0
אני חושב שלא הבנת, המצלמה היא לא SLR לא דמוית SLR ולא DSLR. המצלמה כן מסוגלת להוציא תמונות באיכות גבוהה אפילו מכיווני ההגדרות הלא רבים המצויים בה. הקישור שנתת אינו עוזר מכוון שהוא מתמקד בצמצם, פלאש חיצוני, צילום רציף במספר פוקוסים שונים וכו'...אין למצלמה שלי את האפשרויות האלו לכן איני יכול להיעזר בקישור.

בכל מקרה תודה על הנסיון לעזור, אם יש לך עוד הצעות אשמח לשמוע זה יעזור לי, אם יש בפורום עוד אנשים שמבינים בצילומי מקרו במצלמות קומפקטיות אשמח לעזרה.

בקשר לתמונה של הדבורה, יצא ממש מוזר, התמונה לא התפקסה על כלום, ויצאה עם המון רעש ב-100 ISO, מישהו יודע מה יכול להיות הסיבה לכך?

Sonus

חבר משקיען
מעורבות
2
נקודות
0
אני חושב שלא הבנת, המצלמה היא לא SLR לא דמוית SLR ולא DSLR. המצלמה כן מסוגלת להוציא תמונות באיכות גבוהה אפילו מכיווני ההגדרות הלא רבים המצויים בה. הקישור שנתת אינו עוזר מכוון שהוא מתמקד בצמצם, פלאש חיצוני, צילום רציף במספר פוקוסים שונים וכו'...אין למצלמה שלי את האפשרויות האלו לכן איני יכול להיעזר בקישור.

אתה מפספס.
זה לא משנה שהמצלמה שלך היא לא SLR.(זה משנה בגדול אבל אולי אפשר גם עם שלך) תקרא את ההסבר ותנסה ליישם אותו עם המצלמה שלך שהיא אומנם מוגבלת אבל זה אמור לעבוד. עדיין יש לה מספר הגדרות ושינויים.

יש כמה תנאים שחובה בשביל מקרו ואם אתה לא יכול להגיע אליהם עם המצלמה שלך אז לא תוכל לצלם מקרו.

oren6666

חבר משקיען
מעורבות
0
נקודות
0
טוב, עדיף שאני יעבור אחד אחד.
1. הקדמה- חרטה.
2. עדשות, טבעות הארכה- אין אפשרות במצלמות קומפקטיות.
3.איפה ניתן לצלם מקרו- ידוע, לא עוזר.
4. דיאופטר, עדשות מקרבות, אין אפשרות במצלמות קומפקטיות.
5.טבעות הארכה, אין אפשרות במצלמות קומפקטיות.
6. עומק שדה, הגדרות צמצם, אין אפשרות לשנות את הגדרות הצמצם במצלמה שלי.
7. פלאש, מומלץ פלאש חיצוני, אין אפשרות בקומפקטיות. בשימוש עם פלאש רגיל:"פלאש למקרו ביום גרם לתמונה להיראות חשוכה עם חשיפה גדולה מדי על האוביקט המצולם(חלקו יצא ממש בהיר וכמעט לבן בוהק). אם התרחקתי, והשתמשתי בזום ובפלאש התמונה יצאה חשוכה, אבל האובייקט המצולם במקרו יצא ללא חשיפת יתר.(אם ככה קוראים לזה). "
8. פוקוס משתנה בצילום רציף - אין אפשרות במצלמה שלי.
9.סבלנות, גילה לי את אמריקה.
10. חרקים מפחדים מאנשים........באמת?!?
11. פחד מג'וקים?
12. סיכום- לא מעניין.

לא ממש עזר. במצלמה הקודמת הצלחתי לצלם מקרו בלי יותר מדי סיבוכים.

דבר שממש לא ברור לי, בקשר לתמונה של הדבורה, יצא ממש מוזר, התמונה לא התפקסה על כלום, ויצאה עם המון רעש ב-100 ISO, מישהו יודע מה יכול להיות הסיבה לכך?

איתי_הגיתי

חבר משקיען
מעורבות
48
נקודות
48
sonus, תמונה מדהימה, יפה מאד! יש לך עוד כאלה?, תן לינק לאלבום.
אתה משתמש בטבעות הרחקה, או bellows?
או שזו עדשת 50 מקרו?

Sonus

חבר משקיען
מעורבות
2
נקודות
0
sonus, תמונה מדהימה, יפה מאד! יש לך עוד כאלה?, תן לינק לאלבום.
אתה משתמש בטבעות הרחקה, או bellows?
או שזו עדשת 50 מקרו?

50MM מקרו.
אתה מוזמן לאתר D-SPOT לראות הרבה יותר.

כמה דוגמאות:
http://d-spot.co.il/forum/uploads/monthly_09_2007/post-8358-1189365822.jpg
http://d-spot.co.il/forum/uploads/monthly_09_2007/post-8358-1189256392.jpg
http://d-spot.co.il/forum/uploads/monthly_09_2007/post-8358-1189540770.jpg
http://d-spot.co.il/forum/uploads/monthly_06_2007/post-8358-1183145958.jpg

וכו...

oren6666

חבר משקיען
מעורבות
0
נקודות
0
Sonus תמונות יפות. הכי אהבתי את השלישית יצאה פצצה.
אתה צלם חובב?, או צלם במקצוע?

אני מבין שאתם לא יודעים איך לעזור לי...

אז רק שאלה אחת ששאלתי בתקווה לקבל תשובה..

דבר שממש לא ברור לי, בקשר לתמונה של הדבורה, יצא ממש מוזר, התמונה לא התפקסה על כלום, ויצאה עם המון רעש ב-100 ISO, מישהו יודע מה יכול להיות הסיבה לכך?

איתי_הגיתי

חבר משקיען
מעורבות
48
נקודות
48
אורן
לתמונה של הדבורה יש שתי בעיות טכניות עיקריות.
1 - מריחה/טשטוש שנובע ממהירות סגר איטית מדי/תזוזה של הצלם בעת הצילום.
בצילומי מקרו, כל תזוזונת הכי קטנה שלך, משפיעה מאד על התוצאה. אתה הרי מתמקד על מספר סנטימטרים קטן. תשתמש באסא רגיש יותר, ובחצובה אם צריך.
2 - חוסר מיקוד.
אני לא מכיר את המצלמה שלך, אבל בצילום ובטח במקרו, אתה צריך לשלוט במיקוד.
אתה צריך לדעת איפה המצלמה עושה פוקוס ולשלוט בזה לטובתך.
במקרה של ריבוי נק' פ', אתה צריך לקבוע איזו נקודה תפקס, ולא לתת למצלמה להחליט בשבילה.
3 - אוביקט מהיר. לצלם דבורה זה משימה ממש לא פשוטה, אתה צריך להיות מוכן באלפית שנייה.
4 - מקור אור. להיות תלוי במקור אור טבעי בצילום מקרו, ועוד של חרק חופשי בטבע, זה תנאים קשים להצלחה. ניתן להשתמש בפלש, שגם מעלה את חדות ההקפאה (הפלש יורה לפרק זמן קצר מאד).
ואני בטוח שסונוס ידע לתת לך טיפים נוספים.

Sonus

חבר משקיען
מעורבות
2
נקודות
0
Sonus אתה צלם חובב?, או צלם במקצוע?

חובב

Sonus

התמונה לא בפוקוס וזה בגלל שהיתה תנועה כנראה אחרי שהפוקוס ננעל.
בקשר לרעש אני ממש לא יודע, לא אומר להיות כזה רעש ב ISO 100 אבל אני לא מכיר את המצלמה שלך.

נערך לאחרונה ב:

oren6666

חבר משקיען
מעורבות
0
נקודות
0
תודה איתי, SOnus.
אין למצלמה פוקוס ידני. רשום שבמצב מקרו היא מתמקדת באמצע המסך, ואכן הדבורה צולמה באמצע יחסית. יש גם מצב פוקוס שעוקב אחרי עצמים בתנועה באופן אוטומאטי ללא חצי לחיצה.
איך אפשר לקבוע למצלמה איזו נקודה לפקס?

לא זזתי כל כך כשצילמתי את הדבורה, נראה לי שאני מתחיל להבין. כנראה שמהירות הסגר הייתה איטית מדי בשביל מקרו ואפילו תזוזה קטנה משפיעה באופן דרסטי על התמונה. Iso אמור לגרום למהירות סגר מהירה יותר?(זה על חשבון רעש בתמונה).

בקשר למקור אור, צילמתי ביום בהיר עם שמש חזקה, למה צריך ופלאש?, ואיך אפשר להשתמש בו מבלי שהאובייקט המצולם יצא לבן, או שהרקע יצא חשוך?

נערך לאחרונה ב:

Sonus

חבר משקיען
מעורבות
2
נקודות
0
תודה איתי, SOnus.
אין למצלמה פוקוס ידני. רשום שבמצב מקרו היא מתמקדת באמצע המסך, ואכן הדבורה צולמה באמצע יחסית. יש גם מצב פוקוס שעוקב אחרי עצמים בתנועה באופן אוטומאטי ללא חצי לחיצה.

לא זזתי כל כך כשצילמתי את הדבורה, נראה לי שאני מתחיל להבין. כנראה שמהירות הסגר הייתה איטית מדי בשביל מקרו ואפילו תזוזה קטנה משפיעה באופן דרסטי על התמונה. Iso אמור לגרום למהירות סגר מהירה יותר?(זה על חשבון רעש בתמונה).

בקשר למקור אור, צילמתי ביום בהיר עם שמש חזקה, למה צריך ופלאש?, ואיך אפשר להשתמש בו מבלי שהאובייקט המצולם יצא לבן, או שהרקע יצא חשוך?

אתה שואל שאלות טובות אולם השאלות שלך מראות שחסר לך הבסיס בצילום. נסה ללמוד ברשת על כל תכונה כדי להבין.

תשובות לשאלותך:
פלאש למקרו חשוב על מנת לקבל זמן חשיפה קצר יותר נושא מואר היטב וצמצם סגור עם ISO נמוך ככל האפשר.
אם היתה לך מצלמה שאפשר לצלם בה באיזו גבוה אולי היית יכול לוותר על הפלאש.
בכל מקרה פלאש ישיר לא מומלץ אלא צדדי. אם תשתמש בפלאש ישיר הרקע יצא שחור. נסה לראות אם יש לך אפשרות להשתמש בפלאש של המצלמה כפלאש מילוי.

oren6666

חבר משקיען
מעורבות
0
נקודות
0
אכן פלאש ישיר גרם לרקע לצאת שחור, ולאובייקט המצולם לצאת לבן.

למה הכוונה פלאש מילוי?......הפלאש עצמו הוא מובנה במצלמה ואי אפשר לנתק אותו באיזושהיא צורה ממנה...

רגע אז ממה שאני מבין, ההצעות לצילומי מקרו טובים יותר הם: iso גבוה(יחסית) ושימוש בפלאש מילוי(שלא הבנתי מזה). אני מקווה שזה יפתור את הבעיה..למרות שאני לא כל כך בטוח.

איתי_הגיתי

חבר משקיען
מעורבות
48
נקודות
48
אורן
אני חושב שכדאי לך לרדת מהמילה מקרו.
אתה מצלם מה שבא לך, ואם הנושא קרוב למצלמה, זה לא חשוב.
עקרונות הצילום הם קבועים.
פוקוס איפה שאתה צריך אותו, מצלמה יציבה, אסא הכי נמוך שאפשר בלי לגרום למהירות איטית מדי.
תאורה טובה, אוביקט בפריים...:)
וכו', וכו'.

oren6666

חבר משקיען
מעורבות
0
נקודות
0
מקרו זה חשוב זה גורם למצלמה להתפקס בחצי מהמרחק שהיא יכולה ברגיל(5 ס"מ במקום 10 ס"מ).
תודה על העצות אני אנסה שוב ואעלה את התוצאות לאתר.

לילה טוב.

למעלה
תצוגת צבעים באתר (* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה
+ 100% -
סגור