קולנוע ביתי

אני לא אודיופיל!

הנושא בפורום 'אודיו דו ערוצי' פורסם ע"י Chen_J, ‏29/8/19.

 1. ronenperetz

  ronenperetz חבר משקיען

  הצטרף:
  ‏1/3/10
  הודעות:
  1,168
  לייקים:
  60
  נראה לך שזה דמות אמיתית????נראה לי שזאת דמות מפוברקת על מנת להפיח חיים בפורום
   
 2. gds

  gds חבר משקיען

  הצטרף:
  ‏7/8/16
  הודעות:
  895
  לייקים:
  263
  התחלת עם רמקולים שלא מתאימים בגודלם, נצילותם, קונפיגורציה: סוג וכמות האלמנטים, מיקומם בתיבה ומיקום הפורט לחדר, שום מגבר לא יוכל להתאים אותם לחדר.
  אם תקנה רמקול שמתאים לחדר מראש אז יופי, אבל איך תדע שהרמקול הזה מתאים לחדר אם לא ניסית אותו עם מגבר שיפעיל אותם בחדר הנתון?
  יותר קל לנסות כשיש כבר מגבר בבית ויותר קל להחליף מגבר מאשר רמקולים. החלטת על מנורות? יופי, קנה אחד שמתאים לך לחדר מאותה סיבה שיתאימו לך הרמקולים ואז בחירת הרמקולים שהיא הקשה בין השניים תהיה יותר קלה.
   
 3. AK1

  AK1 חבר משקיען

  הצטרף:
  ‏12/8/09
  הודעות:
  7,968
  לייקים:
  926
  על מה אתה מדבר?

  חשבתי שהנושא הוא בניית מערכת מאפס, שאז אפשר לבחור מראש רמקול שמתאים עקרונית לחדר, אלא אם מתכננים לעבור דירה בקרוב, שאז צריך לחשוב בעיקר על התאמה לחדר הבא.

  אני לא חושב שהבחירה צריכה להיעשות לפי מה שיותר קל, אלא לפי איזה סאונד אוהבים. מה גם כשבהרבה מקרים, במיוחד בציוד יקר, אין אפשרות לשמוע בביית או בכלל, ולפעמים אין ברירה אלא לקנות "על עיוור".

  אני מציע להתחיל בלשמוע את כל סוגי הרמקולים העיקריים, החל בדינאמיים רגילים, דרך אלקטרוסטאטים, ריבונים, שופריים רגילים, שופריים נצילים במיוחד, מדפיים לעומת רצפתיים, עם/בלי תוספת סאב לחיזוק הבאס, וכו'. במקרים מיוחדים, כמו רמקולים נצילים במיוחד, כדאי לשמוע גם עם הגברות חלשות אך איכותיות.

  את כל זה לא לעשות אצלך בביית אלא במקומות בהם אתה מצליח למצוא ולשמוע את הרמקולים.

  חשוב לשמוע אותם עם כל סוגי המוזיקה שאתה מאזין להם, שלא יתקבל מצב שייש דברים שאתה רוצה לשמוע סוג מסויים של מוזיקה והרמקול לא יכול להשמיע אותה לשביעות רצונך, שאז אולי כדאי לחפש פשרה כלשהי. למשל אם אהבת שופריים נצילים עם מגברי מנורות חלשים אבל אתה רוצה גם לשמוע סימפוניות של מאהלר בפול ווליום.

  כך תגלה את סוגי הרמקולים שמייצרים את סוגי הצליל שאתה הכי אוהב. כך מומלץ להתחיל, כי לרמקול יש את ההשפעה הגדולה ביותר על סוג הצליל, ואת כל השאר תופרים לפי מה שתומך ברמקול לייצר את המקסימום שלו בתנאים הנתונים.

  אם החדר שבו שמעת את הרמקול שאהבת שונה מהותית מהחדר שבו אתה אמור להאזין אצלך, נכנסת שאלת ההתאמה לחדר. אם אתה יכול להביא את הציוד אליך הבייתה ולבדוק -- נהדר. אם לא, תתיעץ עם מביני דבר, כולל אולי היצרנים של הרמקולים. ייתכן שתרצה לקחת רמקול קטן יותר או גדול יותר מאותו line של אותה חברה, או לפחות מאותו סוג, וכמובן עדיף לשמוע קודם, אצל אחרים או עדיף בביית אם אפשרי.

  אחר כך צריך לחפש הגברה שתתאים לרמקול, כולל התחשבות בגודל החדר ובעוצמות שבהן אתה מתכנן לשמוע. גם כאן כדאי לבדור את כל סוגי המגברים העיקריים, החל בטרנזיסטורים, מנורות, היברידים, Class A, Class D וכו'. נקודת התחלה טובה היא ההגברה שאיתה שמעת את הרמקול שאהבת.

  יש מיתוס שטוען שקריטי להוציא את המקסימום שהרמקולים ושאר הציוד מסוגלים לו. אני טוען שלא זה מה שקריטי, אלא שמה שאתה יכול להוציא מהרמקולים ושאר הציוד יהייה מה שאתה אוהב, ושינוצל במידה המקסימאלית שאפשרית אצלך בביית, גם אם זה לא המקסימום עבור הציוד.

  למשל, אם אתה אוהב את הצליל של רמקול גדול יחסית, והחדר שלך אינו ענק, סביר שלא תוכל להפיק את כל מה שהרמקול מסוגל לו, אבל ייתכן שהתפוקה החלקית הזו עדיפה לאוזניך על פני מה שתקבל מרמקול קטן יותר שאתה פחות אוהב ומנוצל במלוא יכולתו.

  עמיר
   
  נערך לאחרונה ב: ‏1/9/19
  במבי ו-itay123 אוהבים את זה.
 4. gds

  gds חבר משקיען

  הצטרף:
  ‏7/8/16
  הודעות:
  895
  לייקים:
  263
  איזה מגילות אתה מפרסם להצדיק שאתה מבזבז רמקול נפלא כמו שיש לך בחדר שלא מתאים לו כלל.
   
 5. AK1

  AK1 חבר משקיען

  הצטרף:
  ‏12/8/09
  הודעות:
  7,968
  לייקים:
  926
  אתה עושה את השטות הגדולה ביותר שאפשרית באודיו: מעביר ביקורת בלי ששמעת את התוצאה.

  אין מה להתייחס לדבריך ברצינות.
   
  DavidGil ו-michael123 אוהבים את זה.
 6. gds

  gds חבר משקיען

  הצטרף:
  ‏7/8/16
  הודעות:
  895
  לייקים:
  263
  אז איך יודעים שאוהבים?

  כנראה שאתה גם מבין יותר ממנו.
   
 7. AK1

  AK1 חבר משקיען

  הצטרף:
  ‏12/8/09
  הודעות:
  7,968
  לייקים:
  926
  אין שום שמץ זנב של ויכוח שעדיף לשמוע ציוד בביית לפני קנייתו, ואם זה בלתי אפשרי, לפחות אצל היבואן או אצל מי שייש לו את הציוד שבו מעוניינים.

  אבל לפעמים יש מצבים שבהם מתעניינים בציוד שאינו מיובא לארץ, או שאינו בתצוגה אצל היבואן, ואין גישה למי שאולי יש לו את הציוד הזה. יש גם מצבים שאין את הציוד הזה בתצוגה של חנויות בחו"ל במקומות שמוכנים אולי לטוס אליהם במיוחד כדי לשמוע.

  בחלק מהמקרים אפשר כן להגיע לשמוע ציוד נמוך יותר באותו line של היצרן, ולהמר על כך שמודל בכיר יותר ישמע טוב יותר. כשגם זה בלתי אפשרי, או שמוותרים בכלל על רכישת הציוד הזה, או שקונים על סמך כתבות והמלצות של אנשים שכן שמעו ושסומכים על טעמם. לדעתי, אפשר לקנות בלי לשמוע כל ציוד פרט לרמקולים.

  למשל לפני שקניתי רמקולים B&W 800D, שלא הייו בתצוגה בארץ, ולא הייו בתצוגה ביפן(!) שלשם התכוונתי לנסוע, הסתפקתי בהאזנה ל-B&W 802D בתצוגה ביפן, והזמנתי את ה-800D.

  את הרמקולים הנוכחיים שלי Acapella High Cecilia קניתי אחרי ששמעתי אותם בתערוכה, אבל זה לא הספיק כדי להיות בטוח די הצורך בהוצאה גדולה כל כך, אז טסתי במיוחד ליצרן בגרמניה כדי לבדוק אותם.

  אבל כמעט את כל הציוד שלי, כולל למשל ההגברה של Audio Research, קניתי "על עיוור" רק לפי ביקורות והמלצות של אנשים שסמכתי עליהם.

  כדי להעביר ביקורת על התוצאה, צריך לשמוע אותה. אחרת זה סתם מילים באוויר.

  עניתי כי נשאלתי, אבל כל זה מהווה הסחת דעת מהכיוון שרלוואנטי לפותח השירשור.

  עמיר
   
 8. במבי

  במבי אוהב את התחום

  הצטרף:
  ‏26/9/16
  הודעות:
  183
  לייקים:
  152
  הלוואי עלי חדר האזנה כמו של עמיר. הוא ענק והרמקולים נשמעים חלום בחדר הזה.
   
  DavidGil ו-AK1 אוהבים את זה.
 9. gds

  gds חבר משקיען

  הצטרף:
  ‏7/8/16
  הודעות:
  895
  לייקים:
  263
  האם אתה עדיין שומע בחדר זה של 16 מ"ר ?
  לא תשכנע אותי שהוא מספיק וגם אתה אומר זאת כאן: "נכון שבחדר כזה אי אפשר לנצל את כל מה שהרמקולים מסוגלים לתת" והתרוץ ממש לא מתאים לאודיופיל והחברים שלך שתומכים בכל מה שתגיד פשוט מעלים חיוך מריר על פני.
   
 10. ארז_וחני

  ארז_וחני חבר משקיען

  הצטרף:
  ‏8/10/08
  הודעות:
  2,506
  לייקים:
  189
  מה זה רלוונטי "מה שהרמקולים מסוגלים לתת" אם יש מצב נתון (חדר האזנה) שבו הם נשמעים נפלא?
  אתה מציע לו להחליף חדר או לעבור דירה ?....
  מה האלטרנטיבה ?
  רמקול שאפשר לנצל את "כל מה שיש להם" אבל בסה"כ באותו חדר נתון יהיו פחות מהנים ?

  במקום להיות מקובע בשבלונות, לא עדיף לשמוע ?....
  ארז
   
  AK1 אוהב/ת את זה.
 11. AK1

  AK1 חבר משקיען

  הצטרף:
  ‏12/8/09
  הודעות:
  7,968
  לייקים:
  926
  אני לא צריך לשכנע אותך בשום דבר. לא מפריע לי שתהייה בלתי משוכנע בשום דבר, ושתחייך איך וכמה שאתה רוצה, כאשר ממילא כל מה שאתה אומר הוא באוויר.

  גם הצגת כל מה שכתבתי כתירוצים היא עיקום של המציאות. אין לי מה לתרץ/להצדיק, בטח לא בפניך.

  בחדר של 4.2x3.9 שמעתי עם B&W 800 וקיבלתי תוצאות מצויינות.

  עכשיו אני עם ה-Acapella בחדר של בערך 6.5x5.
   
 12. נמר

  נמר כתב אודיו צוות האתר

  הצטרף:
  ‏8/7/07
  הודעות:
  18,605
  לייקים:
  2,577
  רוב הסלונים קטנים מ-16 מטרים. המערכת בחדר המדובר הקודם של קסנר נשמעה מדהים.
   
  AK1 אוהב/ת את זה.
 13. yossie4

  yossie4 אוהב את התחום

  הצטרף:
  ‏29/4/09
  הודעות:
  175
  לייקים:
  38
  לעניין גודל החדר כל מקרה לגופו, ואי אפשר להקיש מחדר אחד למשניהו רק ע"פ גודלו (ההשפעה יכולה לבוא מהריהוט, רצפה/פרקט/שטיח, מיקום הקיר וסוג - גבס/קיר בטון, האם יש קיר אחורי או חלל פתוח).

  אני שומע בחלל פתוח של למעלה מ 30 מטר, שמחולק לאיזור ההאזנה/מערכת של כ 16 מטר עם רמקולים פול ריינג גדולים ועדיין שומע נפלא. אין ספק שבחלל פתוח וגדול יותר, יש סבירות שאיכות הסאונד תגדל.

  בקיצור יש להיזהר ממסקנות ובטח לפני ששמענו.

  ולעצם הפוסט הנידון, כפי שהחברים המליצו לך, הכל עניין של ניסיון וידע נרכש. צא ולמד אצל החברים, יבואנים. גבש את הטעם ואופי הצליל המתאים לך, ורק אח"כ בהתאם לתקציבך תבנה את מערכת חלומותך. רק כך בחשבון שסביר להניח שזה לא יהיה הסוף.

  מאחר ואנחנו רוצים למזער סיכונים ולהימנע מהחלפות תכופות ומאבדן כספים רק ע"י שמיעה של מגוון רחב של סטאפים ומערכות תוכל לגבש דיעה.
  וכן הרמקול הוא בהחלט החוליה הראשונה, ממנה בטוח שיהיה הן ליבואן, והן מהאנטרנט/חברים המלצות לשידוך של רכיבים טובים בהתאם לתקציבך.
  ומה לעשות שפשרות הם חלק מהחיים, החכמה לעשות אותם באופן מושכל. עדיף להתפשר על איכות ההגברה ולהשקיע במקור איכותי, מאשר הגברה מצויינת ומקור בינוני.

  אה, וחשוב שכחלק מתקציבך יופנה לכבילה. לא צריך להתשגע בשלב התחלתי אבל הפנייה של כ 10/20% מכלל התקציב, הנו סביר (וזה בסדר עם יהיו מי שיחלקו עלי, שכן גם בנושא זה אין כללים אחידים).

  ושיהיה בהצלחה, אכן לא מדובר במדע טילים....
   
  נערך לאחרונה ב: ‏1/9/19
  exupgh12 אוהב/ת את זה.
 14. web

  web אוהב את התחום

  הצטרף:
  ‏12/8/07
  הודעות:
  485
  לייקים:
  257
  אם כך לא היו צריכים למכור בארץ רמקולים פרט למדפים ורצפתיים קומפקטיים...
  אומנם אני מסכים איתך שלפעמים אנשים "נסחפים" ומכניסים רמקולים גדולים על חדר
  בהרבה מקרים שמעתי רמקולים גדולים בחדרים בגודל שאתה "מקניט" ונשמעו מעולה
  ורמקולים "שעל הנייר" היו אמורים להשתלב לא נתנו סאונד טוב

  כל מקרה לגופו של עיניין ואוזניים
  מה שחשוב זה איך נשמעת המערכת
   
 15. gds

  gds חבר משקיען

  הצטרף:
  ‏7/8/16
  הודעות:
  895
  לייקים:
  263
  אני מתעקש לקבל תשובה מיצרן רמקולים לגבי התאמת רמקול מסוים פר גודל חדר ובד"כ מקבל תשובה, יש יצרנים שמציינים זאת במפרט 'פוקאל' למשל מי שמסתיר מידע זה כולל יבואנים פשוט רוצים למכור ועל ה... שלהם מה יהיה עם הקונה לאחר שהוציא אותם מהקופסה.
  אין פה קסם, הכל פיזיקלי, וכן, אם רוב האנשים בארץ שומעים בחדרי שינה או סלונים מיני שיקנו מדפיים גדולים או עומדים קומפקטים, רוב היבואנים שדיסקסטי איתם בנושא הודו שרוב ה"אודיופילים" מעמידים מערכות באופן דבילי וכך הם נשמעות, זאת דעתי ואני תומך בה.
   
 16. AK1

  AK1 חבר משקיען

  הצטרף:
  ‏12/8/09
  הודעות:
  7,968
  לייקים:
  926
  אל תיתן לאף אחד לבלבל אותך עם עובדות!!! תהייה גיבור!!! תשמור על דעתך מכל משמר!!! :cool:
   
 17. נמר

  נמר כתב אודיו צוות האתר

  הצטרף:
  ‏8/7/07
  הודעות:
  18,605
  לייקים:
  2,577
  מה עמדתך בהתאמה לחלל קטם בין 40 הרץ שבוקע מרמקול קטן עם תיבה מהדהדת לבין 40 הרץ שבוקע מרמקול גדול עם תיבה חזקה ומתה?

  את הפיזיקה לא ממש מעניין מה גודל הרמקול. מעניין אותה יותר מתי היא צריכה להתערב. נכון, לחללים ממש מיניאטורים זה דבילי להכניס רמקול רצפה גדול ואי אפשר לשכנע אותי שזה ישמע נכון. זה יכול להפתיע, אבל זה לא ישמע אפילו קרוב לפוטנציאל האמיתי. עם זאת, בחלל של 16 מטר הסיפור שונה. זה תלוי כמה הוא מטופל. נכון, להכניס גראנד אוטופיה לסלון ביתי של 16-18-20 מטר זה הזוי. אבל וואלה, אתה קצת נסחף עם הפיזיקה.
   
 18. gds

  gds חבר משקיען

  הצטרף:
  ‏7/8/16
  הודעות:
  895
  לייקים:
  263
  עמדתי ש 40Hz יכול להשמע נכון דרך מדפי סביר בחדר קטן כי בממברנה של 5 ורבע 6 אינטש למשל יידחף פחות נפח של אוויר שיעשה בעיות מאשר בממברנה גדולה וגם מהלך הממברנה יהיה יותר אופטימלי בווליום בינוני בו המגבר במצב אופטימלי.
  איזה גראנד אוטופיה? בדוק מה פוקאל ממליצים לרמקול עומד קומפקטי צר שמגיע עד הפופיק: Aria 926 עם נצילות של 91.5db, מינימום 20 מ"ר.

  https://www.focal.com/en/home-audio/high-fidelity-speakers/aria-900/floorstanding-speakers/aria-
  926
   
  נערך לאחרונה ב: ‏2/9/19
 19. ארז_וחני

  ארז_וחני חבר משקיען

  הצטרף:
  ‏8/10/08
  הודעות:
  2,506
  לייקים:
  189
  אין שום היגיון כלכלי בגישה הזאת.
  יבואן שמכר זוג רמקולים לא מתאים מן הסתם ישרוף את עצמו למכירות עתידיות לאותו לקוח ולכל מכריו.

  לעומת זאת, יבואן שמוכר רמקול קטן יותר (כאמור, כמעט לכל יצרן יש רמקול שמתאים למידות חדר קטנות יותר) גם יסגור עסקה, גם יוציא לקוח מרוצה ולא פחות חשוב - ייתן ללקוח הרגשה שהוא יכול לסמוך עליו ובכך צירף אותו לחוג הלקוחות שלו למכירות עתידיות.

  לפי ניסיוני, יבואנים שאתה רואה בפורום זה ובפורום השחור המקביל שייכים לזן שציינתי.
  הלקוחות בפורומים האלה אינם לקוחות שנכנסים למחסני חשמל ומקבלים "ייעוץ" ממוכר טוסטרים ומכונות כביסה.
  ארז
   
 20. gds

  gds חבר משקיען

  הצטרף:
  ‏7/8/16
  הודעות:
  895
  לייקים:
  263
  נכון, המצאתי את כל זה. לפעמים היבואן יקח בחזרה והקונה סגור על אותה חברה ויחליף לדגם מתאים זה עוד איך שהוא בסדר, הבעיה שאנשים לא הכי מנוסים מגלים את הבעייתיות לאחר תום תקופת ההחזרה ומשלמים הרבה כדי לתקן את המצב אפילו בהחלפה אצל אותו היבואן.
   

אהבת? שתף את העמוד עם חבריך!