אוי האקוסטיקה....

ארז_וחני

חבר משקיען
מעורבות
932
נקודות
113
סיפור קצר בנושא השפעת אקוסטיקה של חדר.
חבר מהעבודה ביקש ממני עזרה בבחירת זוג רמקולים , אינטגרייטד וקומפקט דיסק.
לאחר ששאלתי את השאלות המקובלות התחלתי לחפש עבורו ציוד.
בדרך אגב הוא ציין שחלל האזנה חריג במימדיו - תקרה שמתחילה בגובה 4 מ' ומסתיימת בגובה 7 מ'.
ביקשתי לראות את חלל האזנה.
הופתעתי מההד שיש שם, הזכיר לי כנסיה...לא רוצה לחשוב מה קורה שם בארוחות משפחתיות...

אמרתי לו שאני חושש שהאזנה בחלל כזה עלול להיות בעייתי ואני מציע לעשות טסט לפני הרכישה.

אתמול התארגנתי והבאתי אליו זוג רמקולים רצפתיים של MISSION , מגבר סטראו פשוט של אקאי ונגן DVD של פיוניר על תקן קומפקט...בקיצור , ציוד בסיסי למדי.

מיקמנו את הרמקולים ושמנו דיסק ראשון - החמישית של בטהובן.
החדר התמלא בצלילים באופן מפתיע למדי...הפתעה ראשונה הייתה שהמגבר המצו'קמק הזה בכלל מסוגל לדחוף רמקולים רצפתיים...
אבל ההפתעה האמיתית הייתה בסאונד שנשמע.
אני חששתי מהדהודים והחזרים ברמה כזאת שנקבל כאב ראש מהר.
במקום זה קיבלנו סאונד שנשמע קצת "כנסייתי" במוזיקה קלסית אבל זה לא פגם בהנאה ואפשר לאמר שזה אפילו שיפר.
לאחר מכן שמענו מספר קטעי אופרה מוכרים של פברוטי ו 15 דקות מתוך 1812 .
לא היה שינוי בדיעה. החדר העצים את נפח הסאונד אך לא במידה מוגזמת והיה ממש כיף להאזין.

עברנו לשירה עברית.
שמנו מספר קטעים של שירה עברית ישנה ומספר קטעים של שירה עברית בסגנון מתי כספי, ריקי גל , שלמה ארצי וכו'.
בסגנון הזה הסאונד קיבל נפח והזכיר לי מאוד סאונד של תקליט.
יש לציין שכל הדיסקים היו בהדפסות איכותיות.
בסה"כ שמענו כשעה וחצי ונהנו מאוד.
כמובן שכעת יש אור ירוק למימוש הרכישה...

הסתקרנתי איך יישמעו ה MISSION בחלל האזנה קטן יותר , בחדר 3*4 עם תקרה בגובה רגיל.
חיברתי את הרצפתיים לציוד הרבה יותר טוב, שמתי דיסק של אופרות קלסיות, הדומה למה ששמענו, ו...
זה לא זה :עצוב:
הסאונד נשמע רגיל למדי...הצליל לא נהיה גדול יותר ולא קיבל נפח.
.
ארז

שניצל

חבר משקיען
מעורבות
1,497
נקודות
113
זה גם קורה ששמים פינת חדר בין הרמקולים ,רק מה, לך תשב באלכסון.

Croc

חבר משקיען
מעורבות
111
נקודות
43
חלל האזנה חריג במימדיו - תקרה שמתחילה בגובה 4 מ' ומסתיימת בגובה 7 מ'.

דווקא צריך להיות מעולה ביותר עבור סאונד.

קצת (או שבעצם די הרבה) טיפול סופג כדי למתן את ההד - ואתם מסודרים.

zs

חבר משקיען
מעורבות
1,590
נקודות
113
כמה שאתה צודק בעינין האקוסטיקה....
השקעה של 5-6K ש"ח באקוסטיקה יכולה
להוציא תוצאה של שידרוג מכשירים עד פי
כמה וכמה.כל 1K ש,ח נוספים לעינין האקוסטי
פשוט מרימים את רמת הסאונד מעלה מעלה.

ארז_וחני

חבר משקיען
מעורבות
932
נקודות
113
דווקא צריך להיות מעולה ביותר עבור סאונד.

קצת (או שבעצם די הרבה) טיפול סופג כדי למתן את ההד - ואתם מסודרים.

החשש וההפתעה שלי נבעו מכך שאין שם שום טיפול סופג.
מדובר בחדר גדול שיש בו ספה ו 2 כורסאות, שולחן אוכל ענק עם 8 כסאות (וזה במצב הסגור שלו...) ודלתות וחלונות שמכוסים בוילונות.
ליד הספה, לא בתחום האזנה, יש מזנון עץ לא גדול.
היות ושומעים קצת הד בזמן דיבור, מאוד חששתי איך מוזיקה תתנגן שם.

ארז

איתי_הגיתי

חבר משקיען
מעורבות
48
נקודות
48
אז אתה פותח את הגג אצלך עכשיו?...:)
שידרוג כנסייה..
האמת נשמע הגיוני, השאלה אם לאורך זמן, כמה חודשים, זה לא יציק לו.

ברקצ

חבר משקיען
מעורבות
269
נקודות
83
אני גר בקומת גג - תמורת כמה עשרות אלפי שקלים אני יכול להרוס את הגג ולבנות במקומו קתדרלה . נשמע שידרוג מדליק. רק שעיריית תל אביב מוציאה מפעם לפעם גיחות תצ"א לתפוס עבריינים כמוני.

ארז_וחני

חבר משקיען
מעורבות
932
נקודות
113
כן, משהו דומה.
החלל לא כזה גדול כמו כנסייה אבל בכל זאת, שומעים הד מסוים בזמן דיבור...
ארז

רועי51

חבר משקיען
מעורבות
204
נקודות
43
החשש וההפתעה שלי נבעו מכך שאין שם שום טיפול סופג.
מדובר בחדר גדול שיש בו ספה ו 2 כורסאות, שולחן אוכל ענק עם 8 כסאות (וזה במצב הסגור שלו...) ודלתות וחלונות שמכוסים בוילונות.
ליד הספה, לא בתחום האזנה, יש מזנון עץ לא גדול.
היות ושומעים קצת הד בזמן דיבור, מאוד חששתי איך מוזיקה תתנגן שם.

ארז
גם בכנסיות אין טיפול אקוסטי מיוחד ובכל זאת יש כאלו שנשבעים שאי אפשר להנות ממוסיקה ווקאלית, אלא במקומות שכאלו.

מיכאל לנג

מושעה
מעורבות
4
נקודות
18
שלום
ראשית לגבי התקרה והרצפה: מה ההבדל בין תקרה ורצפה?

תובנות אקוסטיקה:
ע"פ ה-Audio Handbook אקוסטיקה היא המרכיב ה-2 בחשיבותו (אחרי הרמקול) בהשפעה על הסאונד.
(תזכורת לכל איו שאוהבים לתת לכבילה חשיבות עליונה).
שאלות:
באיזה קטע ישבו הרמקולים ובאיזה קטע ישבת אתה בהתיחס לגובה התקרה (אתה מדבר על אלכסון של 4 ל-7 מ')?
היה מעניין לברר האם הצליל היה נותר באותה איכות, בחדר בעל מימדים דומים (גדול) אבל עם תקרה רגילה (2.5 מ')?
תכונות ההד הן חלק מאיכויות אולמות הקונצרטים וע"פ מיטב ידיעתי, לכל אולם יש את הספרת הדהוד שלה.
יש איזה מספר (לא זוכר מהו!) שנחשב לאידאלי. כלומר יותר או פחות גורע...אז הדהוד הוא דבר טוב רק במידה.
יתכן והחדר שאתה מתאר דווקא קרוב למספר הזהב.

והתשובה לחידה:
אתה יכול לבקש ממישהו: שב על הרצפה ותקרא
אבל אתה לא יכול לבקש ממנו לשבת על התקרא ורצפה. (lol)

falou

אוהב את התחום
מעורבות
18
נקודות
18
במקום זה קיבלנו סאונד שנשמע קצת "כנסייתי" במוזיקה קלסית אבל זה לא פגם בהנאה ואפשר לאמר שזה אפילו שיפר.

לא היה שינוי בדיעה. החדר העצים את נפח הסאונד אך לא במידה מוגזמת והיה ממש כיף להאזין.
.
בסגנון הזה הסאונד קיבל נפח והזכיר לי מאוד סאונד של תקליט.

כלומר, אהבת את הקולרציה שהחדר הוסיף.
מעניין היה לנסות לשחק עם מיקום הרמקולים ולראות איך היא משתנה...

רק שמתי לב שכמעט כל המוזיקה שבחרת היא מלודית/ווקלית. מעניין איך זה היה נשמע במוסיקה קצת אינטנסיבית יותר במקצבי הבאס שלה ו/או עם דיסטורשן וכלים חשמליים (יענו, רוק, אלקטרוני וכו').

ארז_וחני

חבר משקיען
מעורבות
932
נקודות
113
כלומר, אהבת את הקולרציה שהחדר הוסיף.
מעניין היה לנסות לשחק עם מיקום הרמקולים ולראות איך היא משתנה...

רק שמתי לב שכמעט כל המוזיקה שבחרת היא מלודית/ווקלית. מעניין איך זה היה נשמע במוסיקה קצת אינטנסיבית יותר במקצבי הבאס שלה ו/או עם דיסטורשן וכלים חשמליים (יענו, רוק, אלקטרוני וכו').

לא ציינתי אבל במהלך האזנה שינינו את מיקום הרמקולים פעם אחת - העברנו אותם ליד הספה משני צדדיה כאשר קודם הם היו ליד קיר אחר בניצב לספה.
לא שמענו הבדל.

לגבי המוזיקה - אלו הסגנונות שבעל הבית מאזין להם - קלאסית ועברי ולכן זה מה שהשמענו...
ארז

ארז_וחני

חבר משקיען
מעורבות
932
נקודות
113
שאלות:
באיזה קטע ישבו הרמקולים ובאיזה קטע ישבת אתה בהתיחס לגובה התקרה (אתה מדבר על אלכסון של 4 ל-7 מ')?
היה מעניין לברר האם הצליל היה נותר באותה איכות, בחדר בעל מימדים דומים (גדול) אבל עם תקרה רגילה (2.5 מ')?
תכונות ההד הן חלק מאיכויות אולמות הקונצרטים וע"פ מיטב ידיעתי, לכל אולם יש את הספרת הדהוד שלה.
יש איזה מספר (לא זוכר מהו!) שנחשב לאידאלי. כלומר יותר או פחות גורע...אז הדהוד הוא דבר טוב רק במידה.
יתכן והחדר שאתה מתאר דווקא קרוב למספר הזהב.

והתשובה לחידה:
אתה יכול לבקש ממישהו: שב על הרצפה ותקרא
אבל אתה לא יכול לבקש ממנו לשבת על התקרא ורצפה. (lol)

שנינו ישבנו תמיד מול הרמקולים, גם כאשר שינינו את המיקום שלהם, כפי בציינתי בתגובה הקודמת.
הגובה במקומות שישבנו היה כ 6 מ'.

ארז

carmi

כתב האתר
צוות האתר
מעורבות
1,629
נקודות
113
גם בכנסיות אין טיפול אקוסטי מיוחד ובכל זאת יש כאלו שנשבעים שאי אפשר להנות ממוסיקה ווקאלית, אלא במקומות שכאלו.

רוב הכנסיות מראש בנוניות עם מחשבה אקוסטית כבר בזמן הבנייה

Croc

חבר משקיען
מעורבות
111
נקודות
43
אתם מפספסים את הנקודה - היתרון הענק של החדר הזה זו תקרה גבוהה (מוסיף נפח לחדר - שווה ערך לחדר יותר גדול עם פחות בעיות בס) ותקרה לא מקבילית (שוב פחות בעיות בס).
שטח גדול של קירות/תקרות חשופות אכן מייצר יותר החזרים מהרגיל - אבל בזה קל וזול לטפל.
אבל בעיות בס/מיד בס שכל כך מטריפים אודיופילים רבים יהיו בחדר הזה בקושי.

למעלה
תצוגת צבעים באתר (* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה
+ 100% -
סגור