״אופי אנלוגי״ , ״צליל מנורות״ - מדוע זה יתרון?

• פותח הנושא Ls77
  • פורסם בתאריך

Ls77

אוהב את התחום
מעורבות
78
נקודות
28
יכול להיות שזה שאנשים מתחברים למנורות
בגלל סגנון מוזיקה המועדף עליהם?
לדוגמא, אדם שמאזין בעיקר למוזיקה ״איטית״
ווקאלית, ג’אז , אקוסטית עם מעט כלים וכו
יעדיפו את המנורות?
אני באופן אישי תמיד איכשהו מתחבר לסאונד
של המגברים הישנים של הבהמות של 70׳ .
אני שומע בעיקר רוק פרוג׳ , Dark wave ,
רוק כבד ישן , ..
אם אני מחפש מגבר מודרני של היום, בסגנון
של המגברים האלה שציינתי , לאיזה כיוון של
מגברים אני צריך להתמקד?

אוהד11

צוות האתר
מעורבות
250
נקודות
63
אני חושב שזה מעניין כי יש כאן שני ערוצים שזורמים במקביל: וויכוח על מה יותר טוב, ובמקביל, שיח על טעם אישי.
אני חושב שהויכוח מה יותר טוב הוא תפל קצת, כי זה כמו על הבדלים בין כבלים, אבל דווקא בטעם האישי אני מוצא יותר ענין.

מעניין אותי איך אנשים נמשכים לדברים שונים. איך טעם מתפתח בכיוון אחד או אחר שלא בכלל.

למשל, יש כאלו שלעולם יעדיפו הגברה מנורתית מעוטת ואטים ורמקולים נצילים פצצות. ידברו בשיבחן של השקיפות והדינמיות. ואני, לא יכול לסבול את הסאונד הזה. נשמע לי תמיד חלול. כמו לדחוף את הראש לתוך קונכיה. אבל אי אפשר להתווכח על האיכויות האובייקטיביות שלו.

(זהירות ארוך מאוד, חולה במיטה ויש זמן..)
זו באמת סוגיה מאוד מעניינת ופילוסופים, מדענים ופסיכולוגים עוסקים בה באופן די אינטנסיבי יותר מ 2500 שנה (פילוסופים מתקופת יוון העתיקה)
הפסיכולוגים והמדענים כמובן הרבה פחות.
היה לי מרצה מקסים לפילוסופיה שתמיד הביא כדוגמא את ״הקוסקוס של אמא שלו״ זה הקוסקוס שעיצב לתמיד את הטעם שלו בקוסקוס, לא דווקא בחיפוש אחר קוסקוס זהה, אלא בבניית קריטריוני טעם אישיים שתמיד אומדים את הקוסקוס שמולו ומבצעים שיפוט טעם על בסיס אותו ״קוסקוס של האמא שלו״ (תוסיפו מבטא מרוקאי צרפתי כבד ביותר).
כך נטען שקורה גם בשיפוטי טעם אחרים, ויזואלים, סונים וכולי לגבי החברה האנושית.
אפשר להניח שחוויות מוסיקליות מתמשכות, או משמעותיות מהעבר בונות את הטעם, גם במובן של רצון להרחיק משם עקב נסיבות שליליות (נגיד אמא שהיא טבחית גרועה מאוד). נסיון שלעיתים הוא רק תעתוע ובפועל הנטיה הנפשית שלנו היא בד״כ לשחזר דפוסים מגיל מוקדם.
בתוך חברה קטנה או גדולה או ענקית (גם הפורום חברה, או קבוצת חברים קרובה) מתפתחים גם קריטריוני טעם כלליים, שהם אומנם לא אובייקטיבים אבל בשיח אסתטי (שיפוט טעם) השאיפה היא להגיע להסכמות רחבות ככל האפשר כדי לקיים שיח בעל מובן ומשמעות. למשל
יהיה קשה למצוא אדם מערבי שיתכחש ליופי של ג׳יג׳י חדיד.
ההסכמות האלו מתערבבות בחוויות האישיות ויוצרות הכלאה שמולידה שיפוט טעם פרטי, שבו מעורבים גם חוויות רגשיות שאינן מהתחום הנידון, או מסוגלות רגשית, אינטיליגנציה רגשית וגם אינטילגנציה כללית שיש להן השפעה על היכולת של המאזין לצורך העניין לאהוב ולהעריך חוויות אסתטיות מורכבות ולהתרגש מהן.
גם השכלה וידע מאותו תחום אסתטי, או תחומים משיקים גורמים בד״כ לשינוי הטעם ולהפיכתו למורכב ומה שאוהבים לכנות אנין.
כמובן על כל כאשר מבצעים בחירה ברכיב מסויים נוסף המימד של השיוך החברתי, הפוזיציה החברתית, שיקולים כלכליים, אינטרסים ושאר גורמים שאינם שיפוט טעם לכן אני אתעלם מהם.
זה על טעם באופן כללי.
לגבי אנלוג/דיגיטל טרנזיסטור/מנורות אפשר להקיש ממה שכתבתי, למקרה הספציפי הזה.
אומנם זה ארוך לפורום, אבל זה לא מגרד אפילו את קצה הנושא שמתן העלה..

נערך לאחרונה ב:

DavidGil

חבר משקיען
מעורבות
1,864
נקודות
113
אני באופן אישי תמיד איכשהו מתחבר לסאונד
של המגברים הישנים של הבהמות של 70׳ .
אני שומע בעיקר רוק פרוג׳ , Dark wave ,
רוק כבד ישן , ..
אם אני מחפש מגבר מודרני של היום, בסגנון
של המגברים האלה שציינתי , לאיזה כיוון של
מגברים אני צריך להתמקד?
רוק כבד? לא מנורות.
טרנזיסטור חזק עם גוון סאונד קצת יותר עגול שיזכיר לך את מגברי שנות ה70 בכיוון. לא חסרים כאלה.

אוהד11

צוות האתר
מעורבות
250
נקודות
63
ופרויד כמובן.
זה לא מרחיק לכת להניח שלכולנו האודיופילים יש קבעון אנאלי, מי יותר ומי פחות.
ולא קשה לראות קורלציה בין הסוגיה הנידונה בשרשור הזה לעומק הקיבעון האנאלי.

matanoosh

חבר משקיען
מעורבות
1,563
נקודות
113
אוהד כפרה, הלכת רחוק :).
ברשותך אני מרדד את הדיון הזה כי בניגוד לקוסקוס, שהוא אוכל, וכל אחד נחשף לאוכל, טעם בסאונד קצת פחות מתעצב בשנות הילדות הראשונות. אלא אם כן אתה סרגיי ואבא שלך אולג בנה מגברי מנורות בשנות ה-60 כמובן.
או אם אתה אושרי ואבא שלך ששון בנה כלי נגינה. או אם אתה מוטי ואבא שלך יענקלה היה נגן כינור בפילהרמונית בוורשה אחרי מלחה"ע השניה.
ההעדפה בסאונד (שלה אין שום קשר להעדפה מוסיקלית לדעתי) היא נושא מרתק וביולוגי יותר מאשר אנתרופולוגי.
אבל לך על זה כפרה. אם יש לך עוד הגיגים בנושא, אשמח לשמוע ולשעמם את שאר חברי הפורום:)

matanoosh

חבר משקיען
מעורבות
1,563
נקודות
113
רוק כבד? לא מנורות.
טרנזיסטור חזק עם גוון סאונד קצת יותר עגול שיזכיר לך את מגברי שנות ה70 בכיוון. לא חסרים כאלה.
נהפוכו, ווטסון. נהפוכו. נסה פעם לשמוע רוק כבד פצצות עם שני מאנלי סנפרים לאיזה פרואק ריספונס 3.8
יעוף לך הסכך

למעלה
תצוגת צבעים באתר (* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה
+ 100% -
סגור