״אופי אנלוגי״ , ״צליל מנורות״ - מדוע זה יתרון?

• פותח הנושא Ls77
  • פורסם בתאריך

YB-7

חבר משקיען
מעורבות
397
נקודות
83
משל מגבר מנורתי של קונראד ג׳ונסון נשמע שונה לחלוטין ממגבר של אודיו ריסרצ׳ על אותה מנורה בדיוק. כמה שונה? שונה במידה שאין בניהם אפילו חוט מקשר אחד. זה הקונראד חם יותר, צבוע יותר, דינמי פחות לעומת האודיו ריסרצ׳ שהוא נטרלי יותר, מהיר יותר, מדויק הרבה יותר. ושניהם אגב, שניהם מנורות טהורים.

לא שזה חשוב..
אבל שתי החברות הללו כבר מעל שני עשורים שלא מייצרות מכשירים שפופרתיים טהורים.
המעגלים כיום כולם הייברידיים ומכילים שילובים משלימים של שפופרות מוספט ג'ייפט וביפולאריים היכן שזה עושה את העבודה הטובה ביותר.

נמר

כתב אודיו
צוות האתר
מעורבות
4,236
נקודות
113
מה שמאפיין מגברי מנורות לעומת הטרנזיסטורים זה העידון , המוסיקליות, הצליל הרומנטי יותר בגבוהים, והסאונד האורירי .
למעשה אם היתי צריך להגדיר את ההבדל במילה אחת זה צליל ״נעים״ יותר לאוזן.
ולכן הרבה אוהבים להשתמש בתאור צליל כמו במנורות , והם למעשה מתכוונים לצליל מעודן ונעים יותר.
היה על הנושא הזה דיונים פה בעבר , ואני גורס מנסיון שאין, לא היה ,ולא יהיה, שום סאונד ממגבר טרנזיסטורי ולא משנה איך קוראים לו ,שישתווה למגבר מנורות איכותי בתוצאה .

זה היה פעם. היום המצב שונה. גם אם תלך למגזינים הנחשבים ביותר בגרמניה, ותראה מהם המגברים שקיבלו את הציונים הטובים ביותר בהאזנה (ושם זה צוות האזנה אולטרה מיומן), תגלה שיש יתרון מובהק לטרנזיסטור. ואני אלך איתך רחוק יותר. אני מוכן לשים את המגבר האמצעי של moon מול לא מעט מגברי מנורות שעולים כפול, על רמקול שקוף ומודרני, ואני מבטיח לך שאתה תהיה בשוק מהיתרונות של הטרנזיסטור. מנורות זה אחלה עם רמקול אולטרה נציל. רוב הרמקולים המודרנים הטובים שלא יכולים ממש לחיות עם מנורות פרט למגברי מפלץ מנורתיים שגם להם, מה לעשות, טונה וחצי של חסרונות (ריבוי מנורות, אי סמטיה בין הצדדים וכ״ו)

נמר

כתב אודיו
צוות האתר
מעורבות
4,236
נקודות
113
אני ממש לא מסכים. יש לי הגברה מנורתית שנראית שגרתית לגמרי -- Audio Research.
איך שזה נשמע זה כבר סיפור אחר.

למשל המונובלוקים:
צפה בקובץ המצורף 46775
אותי מעולם לא עניין איך הציוד נראה. רק איך שהוא נשמע.

עמיר

נכון. אבל אודיו ריסרצ׳ היא חברה יוצאת דופן בגזרת המנורות.

michael123

חבר משקיען
מעורבות
1,409
נקודות
113
צליל אנלוגי, דיגיטלי, מנורתי או טרזיסטורי - עבורי זה תמיד קונוטציה שלילית.

genvirt

חבר משקיען
מעורבות
770
נקודות
113
צליל אנלוגי, דיגיטלי, מנורתי או טרזיסטורי - עבורי זה תמיד קונוטציה שלילית.
כי כול ההגדרות אלו - הגדרות סובייקטיביות - ובמבחן עיוור ( לרוב ) לא יבדילו איזה מכשיר דייך לאיזה סגנון בנייה...

gtr

חבר משקיען
מעורבות
463
נקודות
83
כמו בכל תחביב, כזה שצוללים לעומקו,מתפתח סלנג עם הזמן,דעות,רעיונות…וגם לצערי קיבעון מחשבתי.
אנשים ננעלים,משתמשים בתיאורים שחוקים,מביאים מגבר הביתה,וע״פ הטופולוגיה,משחררים הצהרות.
מין נבואה שמגשימה את עצמה.

גם אני עברתי את זה,בשפע ובמגוון מגברים וסטים שעברו אצלי…ועברו.
סה״כ אין בזה שום פסול.

אבל יש לי בעיה,היום,
עם ניסיון שצברתי עם השנים,על שיוך תכונות בצורה דיכוטומית לטופולוגיה כזו או אחרת.
יש מגברי טרנזיסטור חמימים ועם סאונד ״מתנדנד״ ,
ויש מגברי שפופרות נטרלים ומדויקים.
יש לי פאוור של קארן,עם 2 יחידות פרה,
האחד שפופרתי,והשני טרנזיסטורי.
דווקא הטרנזיסטורי,מלא יותר ובשרני,וקצת ״כהה״ בסאונד,
ואילו בחיבור לשפופרתי,יש דרייב מטורף,ניטרליות ופאנץ.

לא יודע,אולי אחרי הרבה שנים,מגיעים לסוג נירוונה מוסיקלית,נישענים קצת לאחור,ובאמת נהנים מהמוסיקה,
ופחות מחפשים כינויים שחוקים,למרות שזו השפה שבה אנו משתמשים להעצים את התחום עבורנו ועבור אחרים.
שיהיה לכולנו ערב אנלוגי.

zs

חבר משקיען
מעורבות
1,588
נקודות
113
הדבר היחידי שמאפיין מנורות באופן גורף !!
לפחות 95% יסכימו איתי.
זה שמנורות זה יפה וסקסי (בטוח שיש כמה שיעדיפו את המראה של קוביה עם צלעות קרור ).
כל שאר הדברים וההגדרות פשוט לא קיימים . כל מגבר לגופו.
אני מה 5% שלא מסכים איתך..

Andrewv

אוהב את התחום
מעורבות
151
נקודות
43
אני מה 5% שלא מסכים איתך..
גם אני מה 5% שלא יסכימו איתך..

נמר

כתב אודיו
צוות האתר
מעורבות
4,236
נקודות
113
אז כנראה אתם מהחמישה אחוז שלא הבינו מה צחי אמר. מה שצחי אמר, וצדק אגב, זה שאין דבר כזה צליל מנורות. ואני מוכן להעמיד את העניין הזה למבחן בקלות. אבקש מכם להבחין בין שני מגברים, אחד מנורות ואחד טרנזיסטור, ותגידו לי (בלי מבחן עיוור - ס׳תכלו עליהם, תריחו אותם, תביטו חזק במנורות של זה ובטרנזיסטורים של השני בזמן המבחן. אני בוחר את היצירה, על רמקולים בעלי נצילות ממוצעת שמנורות יכולים להתמודד עימם בקלות, מי מהם עשיר יותר, מאוזן יותר ו״מנורתי יותר״. התנאי הוא אחד - אני בוחר את המגברים.

מי מתנדב?

Andrewv

אוהב את התחום
מעורבות
151
נקודות
43
אז כנראה אתם מהחמישה אחוז שלא הבינו מה צחי אמר. מה שצחי אמר, וצדק אגב, זה שאין דבר כזה צליל מנורות. ואני מוכן להעמיד את העניין הזה למבחן בקלות. אבקש מכם להבחין בין שני מגברים, אחד מנורות ואחד טרנזיסטור, ותגידו לי (בלי מבחן עיוור - ס׳תכלו עליהם, תריחו אותם, תביטו חזק במנורות של זה ובטרנזיסטורים של השני בזמן המבחן. אני בוחר את היצירה, על רמקולים בעלי נצילות ממוצעת שמנורות יכולים להתמודד עימם בקלות, מי מהם עשיר יותר, מאוזן יותר ו״מנורתי יותר״. התנאי הוא אחד - אני בוחר את המגברים.

מי מתנדב?

אני אדבר על עצמי, לא רק שהבנתי, הבנתי מצוין ואני חושב אחרת.
ההצעה למבחן לא ממש מתאימה בעיני לעניין הנידון.
אם נשווה זאת לאופי שכיח של קבוצות אתניות מסויימותעמים מסויימים, תושבי איזור מסויים, לטינים למשל, או לעומת זאת של נורווגים וכולי.
אז ברור שיש מנעד גדול בתוך אותה קבוצה, ועדיין כשמשווים קבוצה לקבוצה אפשר לשים לב לקווי אופי שכיחים שנוטים לחזור על עצמם.
העובדה שיש נורווגי אחד (ואפילו 100) שהוא סוער ויצרי הרבה יותר מאדם לטיני מסויים שנשווה אליו, לא מבטלת את תווי האופי השכיחים. ממש לא.
כך גם אם נשווה מגבר אחד מנורתי מסויים (או 10) למגבר טרנזיסטורי מסויים ונראה שהטרנסיסטורי חמים יותר לא מוכיחה כלום. אפשר גם למצוא אנשים שהולכים על ארבע. זה לא אומר שבד״כ אנשים לא הולכים על שניים.
אז לא צריך ניסוי כדי לאשר את מה שאנחנו כבר מכירים, האופי המנורתי קיים ומוכר לנו וברור שיש גם דוגמאות הפוכות אך הן החריגות שאינן מעידות על הכלל

ארמה אודיו

עוסק בתחום
מעורבות
963
נקודות
113
זה היה פעם. היום המצב שונה. גם אם תלך למגזינים הנחשבים ביותר בגרמניה, ותראה מהם המגברים שקיבלו את הציונים הטובים ביותר בהאזנה (ושם זה צוות האזנה אולטרה מיומן), תגלה שיש יתרון מובהק לטרנזיסטור. ואני אלך איתך רחוק יותר. אני מוכן לשים את המגבר האמצעי של moon מול לא מעט מגברי מנורות שעולים כפול, על רמקול שקוף ומודרני, ואני מבטיח לך שאתה תהיה בשוק מהיתרונות של הטרנזיסטור. מנורות זה אחלה עם רמקול אולטרה נציל. רוב הרמקולים המודרנים הטובים שלא יכולים ממש לחיות עם מנורות פרט למגברי מפלץ מנורתיים שגם להם, מה לעשות, טונה וחצי של חסרונות (ריבוי מנורות, אי סמטיה בין הצדדים וכ״ו)

אז פה אני לא מסכים איתך בכלל .

מגזינים ממש לא מדברים אליי הם בעיקר מלווים באינטרסים מצד יצרנים ומה לעשות שרוב היצרנים מוכרים טרנזיסטורים למעט יצרני המנורות. מה שמדבר אליי זה האוזן , וכפי שאמרתי מגבר מנורות איכותי שלא לדבר על מגברי Single Ended טובים ונשמעים בליגה אחרת במיוחד צלילים הגבוהים ברמה כזו שאתה פשוט מתרגש ממה שאתה שומע , דבר שלא קיים במגברים טרנזיסטורים. אני חייב לומר שרוב הרמקולים בשוק כן עובדים ומתאימים כמעט לכל מגבר מנורות שנעים בהספקים ממוצעים של 15-100w , זולת רמקולים מפלצתיים יקרים זוללי זרם כמו וילסונים וקרמיים ענקיים כמו שלך לדוגמא.

אולם מגבר מנורות לא מתאים לכל אחד , בדיוק כמו אנלוג, מכיוון שרובנו מחפש חיים קלים ללא תחזוקה שגובלת בהחלפת מנורות כל כמה שנים או בזה שמגבר מנורות לא יכול להיות דלוק כל הזמן, או בקטע של עיצוב , הכנסה למזנון, או בקטע של שילוב עם ממיר וסטרימר , וכו.

אולם כאשר אני מזהה לקוח שמחפש נטו את הסאונד , אני מציע לו לשמוע גם מגבר מנורות , ועוד לא היה אחד , שים לב , אחד שהשמעתי לו מגבר מנורות אחרי הטרנזיסטור ובסוף לקח את הטרנזיסטור....

רוב לקוחותי לא מגיעים מהפורומים , אולם , סתם לדוגמא , החבר ברקצ שהגיע אליי לקנות מגבר טרנזיסטורי
עם ממיר וסטרימר וכמעט שקנה , נתן לי את הצאנס להשמיע לו מגבר מנורות על הסונוס פאבר קרמונה אדיטור
ולבסוף , נפל מהתוצאה , וקנה מגבר מנורות.

דוגמא נוספת , חבר הפורום רונן ס למי שמכיר , גם הגיע לרכוש מגבר טרנזיסטורי , והכל סוכם , אלא שבדקה ה90 השמעתי לו מגבר מנורות , ובתוך חצי שעה רכש מגבר מנורות ששמע עם הרמקול שלו.

אין דבר כזה צליל מנורות ? זו אחת הבדיחות העצובות ששמעתי בחיים.
אבל שכל אחד יחשוב מה הוא רוצה , אני את שלי אמרתי.

נערך לאחרונה ב:

שוני

חבר משקיען
מעורבות
515
נקודות
93
ארמה צודק.
במנורות יש קסם שמרתק את השומע, יש דרמה שמשכנעת יותר מהטרנזיסטור .
רוב האנשים עוסקים בשטחיות , בפשט של האודיופיליה וזה הטרנזיסטור.:)

zs

חבר משקיען
מעורבות
1,588
נקודות
113

מי מתנדב?
למה לא הבנו את צחי....?
הבנו אני חושב טוב מאוד.
לא כל מגבר מנורות הוא סקסי....אני מכיר מכוערים חבלז...
הרי גם בעניין של יופי וסקסיות זה בעני המתבונן...
השורה המסכמת של צחי איתה אני מסכים.

DavidGil

חבר משקיען
מעורבות
1,864
נקודות
113
לקחתי מכשיר חדש לבדיקה אצלי בבית.
אני שומע דרכו ונפעם כבר יומיים. חושב שיש לו סאונד מנורתי מדהים, אחד הטובים ששמעתי.
(נ.ב: מדובר במכשיר שהוא אם כל הטרנזיסטורים, דאק/סטרימר שמזרים טידל. המנורה היחידה בו היא הלד של התצוגה).

DavidGil

חבר משקיען
מעורבות
1,864
נקודות
113
ארמה צודק.
במנורות יש קסם שמרתק את השומע, יש דרמה שמשכנעת יותר מהטרנזיסטור .
רוב האנשים עוסקים בשטחיות , בפשט של האודיופיליה וזה הטרנזיסטור.:)
אם דרמה זה הפרמטר המדעי אז גם לזוגתי שתחיה צליל מנורתי חבלז.

itay123

חבר משקיען
מעורבות
2,424
נקודות
113
"דרמה" או כל מכבסת מילים אחרת, תלויה בתוצאה כללית,
שנובעת ממיקום הרמקול+הרמקול (הפרמטר החשוב ביותר לדעתי), מקור (חשוב לא פחות), כבילה ואלקטרוניקה (מתאימה לרמקול).
כמעט כל שילוב הנ"ל כאשר מתוכנן ומותאם כמו שצריך, יכול ליצור "דרמה" או כל מילה אחרת שנבחר בשביל ניפוח חזה.

gds

מושעה
מעורבות
756
נקודות
113
בנושא הזה אני מבית 'ארמה' ולא מבית 'נמר' אך הייתי מציג זאת כך:
מנורה קלאסית ובעיקר סינגל אנדד אכן נותנת סאונד הרבה יותר אמוציונאלי מתוק\מעודן ונגזרת מכך מוזיקלי לפי הגדרתי. אך מנורה לעולם לא תהיה ממש לינארית וחסרת עיוותים ולכן ספקטרום ההגברה שלה רחוק משלמות דבר שטרנזיסטור עושה בקלות.
מזכיר למישהו משהו? אנאלוג vs דיגיטל? בכל בדיקת מעבדה ה CD תמיד ניצח את הפטיפון אך אנשים מצאו שהפטיפון יותר מוזיקלי, אם כך אנו נשארים עם השאלה הנצחית: יותר נכון טכנית או יותר מוזיקלי לא משנה מה הסקופ מראה נכון לרגע זה בהיסטוריה.

zs

חבר משקיען
מעורבות
1,588
נקודות
113
. אך מנורה לעולם לא תהיה ממש לינארית וחסרת עיוותים ולכן ספקטרום ההגברה שלה רחוק משלמות דבר שטרנזיסטור עושה בקלות.
ושוב...איזו מנורה איזה מעגל...?
"ספקטרום ההגברה רחוק משלמות"....ממש לא מסכים/נכון

נערך לאחרונה ב:

exupgh12

חבר משקיען
מעורבות
3,005
נקודות
113
לקחתי מכשיר חדש לבדיקה אצלי בבית.
אני שומע דרכו ונפעם כבר יומיים. חושב שיש לו סאונד מנורתי מדהים, אחד הטובים ששמעתי.
(נ.ב: מדובר במכשיר שהוא אם כל הטרנזיסטורים, דאק/סטרימר שמזרים טידל. המנורה היחידה בו היא הלד של התצוגה).

ככה בלי שום אינפורמציה נוספת? ;)

exupgh12

חבר משקיען
מעורבות
3,005
נקודות
113
אם דרמה זה הפרמטר המדעי אז גם לזוגתי שתחיה צליל מנורתי חבלז.

you can't live with them and you can't live without them

למעלה
תצוגת צבעים באתר (* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה
+ 100% -
סגור