ניגון "תכולה" הדיגיטאלי - קונפיגורציה "נכונה"/"אופטימאלית"/"מספיקה"

genvirt

חבר משקיען
מעורבות
775
נקודות
113
שלום חברים!
רציתי לעלות נושא של קונפיגורציה להזנת חומר דיגיטאלי.
למה הכוונה - לפי מה שידוע לי קיים מגוון רכיבים שבעמצאותם מנגנים את תכולה הדיגיטאל, כלומר: דאק, סטרימר,סרוור (לא מתייחס כאן לשאר רכיבי המערכת) - אם שכחתי עוד רכיב - אשמח ללמוד עליו.
נ.ב.
לא לקחתי כאן בחשבון מחשב ייעודי לניגון חומר דיגיטאלי

תפקידי הרכיבים (ע"פ הבנתי):
סרוור - הספקת והגשה בצורה אופטימאלית של תכולה הדיגיטאלי מאמצעי אחסון פנימי/חיצוני/רשת
סטרימר - פיענוח "תכולה" שהתקבלה מסרוור ושיגור להמרה (דאק) או פיענוח ושיגור "תכולה" ממקור פנימי/חיצוני/רשת ללא סרוור
דאק - המרת אות D->A והעברה להגברה

כלומר קונפיגורציה "נכונה" הינה: סרוור->סטרימר->דאק

עכשיו בעצם העיקר:
סרוורים (למשל innuos) שיש להם יכולת לשדר ישירות לדאק
סטרימרים (למשל melco ,lumin) יכולים להתחבר למקור אחסון חיצוני מכול סוג (רשת/כונן פנימי/חיצוני/NAS) ולשדר ישירת לדאק

אם ככה - מה קורה כאן?! אם כול אחד יודע לעשות "הכול" - מה הקטע? למה כול זה?
האם מספיק שישיה סרוור טוב ודאק, האם יותר טוב סטרימר מצויין ודאק? האם עדיין הכי טוב ונכון כול השלישייה? למה זה טוב בכלל? מה זה נכון? מה זה אופטימאלי?

לי יש איזה תחושה שמנסים שוב "לעמיס" עלינו ו"למכור" עוד איזה רכיב יקר ש"עושה כסם".

מה אתם חושבים? אומרים? ממליצים?

shushu

חבר משקיען
מעורבות
783
נקודות
113
אין דבר כזה "קונפיגורציה נכונה"

תתחיל הפוך

דאק - מקבל אות דיגיטלי וממיר אותו לאנלוגי. יש מספר אפשרויות לדחוף אות דיגיטלי לדאק. כרגע נתמקד ב usb.

הדרך האינטואיטיבית להזין דאק היא על ידי חיבור מחשב דרך ממשק היו אס בי ושימוש בדרייבר כדוגמת wasapi או asio. המחשב יכול לנגן אל תוך הדאק במספר צורות:

1. ניגון קובץ מקומי מהדיסק
2. ניגון קובץ מדיסק חיצוני כדוגמת NAS
2. סטרימינג כזה או אחר, נניח טידל, ספוטיפי, קובוז וכו. במצב כזה המחשב צריך להיות מחובר לאינטרנט כדי לקבל את הזרמת המוזיקה מהענן. בתצורה הנ"ל המחשב הוא גם הסרבר וגם הסטרימר.

חברות האודיו מפתחות מוצרים ומוכרות אותם כי זה מה שהן עושות. יש בשוק הזה סגמנטציה לקהלים שונים. בגדול יש מספר סיבות למה פלוני כזה או אחר יבחר בנטיב הסטרימר או הסרבר:

1. יש אנשים שלא רוצים להתעסק עם מחשבים וקונפיגורציות
2. יש אנשים שטוענים שסטרימר עדיף מבחינת סאונד בגלל סיבות כאילו ואחרות שנשמעות הגיוניות לאודיופיל השרמנטי. חלק מהסיבות הן ספק כח עדיף בסטרימר (כי חברות האודיו טוענות שמשקיעות בזה בניגוד לחברות המחשבים), אינטגרציה יותר אופטימלית, פחות גיטר, שעון יותר טוב וכו.
3. עם הזמן חברות התחילו להכניס דאק ולהוציא מוצרים המכילים דאק וסטרימר באותה הקופסא. יש אנשים שמעדיפים פיתרון כולל עם מינימיזציה במספר הקופסאות.
4. מחשב סטנדרטי מכיל מאוורר שמרעיש ועושה "וווז וווז" כאשר הוא מתחמם. האודיופיל לא רוצה לשמוע את המאוורר כאשר הוא מאזין לבאך או למייקל גקסון. לבנות מחשב ללא מאוורר, עם קירור פסיבי, זו משימה שלא כולם רוצים להתעסק איתה.

בקיצור אין שום קטע, כל אחד ומה שהוא מעדיף, כיף שיש אפשרויות לבחור מהן.

יש אנשים שנשבעים שסטרימר עדיף. לדעתי אין כלל גורף, יש פה לכמה חברה מחשבים סופר מושקעים שעולים לפחות כמו סטרימר מדופלם.

עניין לא פחות חשוב זו תכנת השליטה, אבל אין לי כח לכתוב מגילות. בגדול בסטרימרים העסק לא סטנדרטי, כל סטרימר מספק את התכנה שלו שבדרך כלל נחותה משמעותית מתוכנות כגון roon (אלא אם כן הוא roon ready).

נערך לאחרונה ב:

genvirt

חבר משקיען
מעורבות
775
נקודות
113
יופי:) כול זה די ברור ויודע...
שאלה שלי אם סרוור יודע ״לעשות הכול״ למה צריך סטרימר?
אם סטרימר ״יודע הכול״ למה סרוור?
ולמה יחד....:)

gds

מושעה
מעורבות
756
נקודות
113
לי זה בכלל נראה כמו מזימה של חברות הטכנולוגיה לדחוף עוד מכשירים לדור הדיגיטל הזומבי, היום אם אתה לא מדקלם שמות כנזכר מעלה אתה נחשב לא רלוונטי, גם אם אתה לא נוסע על קורקינט או אין לך קעקוע, אני נותן לאבולוציה שתכחיד את כל הפורמטים שמבליחים לזמן קצר עם הזמן ואז אתחבר לטוב שנשאר וזה לא שאני שומע פחות טוב עם המדיה הפיזית שיש לי היום בניגוד לאם לא הייתי מחליף טלוויזיה HD READY ישנה ל4K.

ליאור

חבר משקיען
מעורבות
363
נקודות
63
שרת היה (ועודנו) דבר הגיוני, בעולם בו יש לך המון מוסיקה שהורדת, רכשת, עשית ריפ, והיא מרוכזת על דיסק או NAS.
העולם הזה הולך ונכחד. רק אתמול Apple הודיעו שהם עורכים שינויים ב iTunes ומתמקדים בסטרימינג.
כעת, לעצם עניין הצורך בסטרימר נפרד מה DAC, משולב עם ה DAC או בכלל להוסיף מחשב: שאל שני אנשים ותקבל שלוש תשובות.
מבחינת האודיופילים השאלה הזו משולה להתנגשות בין שני לוחות טקטוניים: מצד אחד אי שביעות רצון מלהוסיף עוד רכיב בשרשרת, ולהאריך את הסיגנל, ומאידך רתיעה קמאית מהמילה 'משולב'.

AVI5512

חבר אתר
מעורבות
1
נקודות
8
אין דבר כזה "קונפיגורציה נכונה"

מחשב סטנדרטי מכיל מאוורר שמרעיש ועושה "וווז וווז" כאשר הוא מתחמם. האודיופיל לא רוצה לשמוע את המאוורר כאשר הוא מאזין לבאך או למייקל גקסון. לבנות מחשב ללא מאוורר, עם קירור פסיבי, זו משימה שלא כולם רוצים להתעסק איתה.

(אלא אם כן הוא roon ready).
פלא הוא למה צריך להגיע לאופציה הזאת, בזמן שבכל מקום השימוש נעשה דרך לפטופ, ושוב אין את בעיית המאוורר שמרעיש. ואם בכך עסקינן הרי כשהוא מחובר דרך דאק אפשר לנגן כל מוזיקה איכותית ככל שיהיה ובכל פורמט

matanoosh

חבר משקיען
מעורבות
1,564
נקודות
113
פלא הוא למה צריך להגיע לאופציה הזאת, בזמן שבכל מקום השימוש נעשה דרך לפטופ, ושוב אין את בעיית המאוורר שמרעיש. ואם בכך עסקינן הרי כשהוא מחובר דרך דאק אפשר לנגן כל מוזיקה איכותית ככל שיהיה ובכל פורמט
מהסיבה הפשוטה שלפטופ נשמע רע, ביחס למכשיר ייעודי שתוכנן לעשות רק סטרימינג.
בלפטופ יהיו לך בדר"כ עוד הרבה יישומים ופרוססים שלא קשורים לאודיו.
וגם אם תעשה מחשב ממש רזה, נטול מאוורר ועם ספק כוח "לינארי" (לא שזה אומר הרבה כי אין דין HDPLEX כדין ספקים אחרים), זה עדין לא ערובה לצליל שאי אפשר להתעלות מעליו, ויחסית די בקלות.

shushu

חבר משקיען
מעורבות
783
נקודות
113

נשמה, ללפטופ סטנדרטי יש מאוורר.

למעלה
תצוגת צבעים באתר (* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה
+ 100% -
סגור