אקוסטיקה- מאיפה מתחילים??

yeuda27

חבר משקיען
מעורבות
353
נקודות
63
למחוק.

נערך לאחרונה ב:

exupgh12

חבר משקיען
מעורבות
3,005
נקודות
113
היות ומדובר בחדר יעודי (אשרייך) הייתי פונה לייעוץ מקצועי במקום להסתבך, בעיני שווה את המחיר.

itay123

חבר משקיען
מעורבות
2,432
נקודות
113
יהודה
תדבר עם האיש מקצוע שהפניתי אותך אליו.
מאמין שהוא בין הבולטים ביותר בארץ.
כאמור יש לקחת בחשבון,
השקעה.

בהצלחה
חבר.

michael123

חבר משקיען
מעורבות
1,415
נקודות
113
שבת שלום אנשים. בימים אלה התחלתי לחקור קצת על נושא האקוסטיקה.
היום הייתי בחלילית, חשבתי שאצא שם עם משהו.

ככה לא "חוקרים".
מתחילים לחקור בללמוד את ההתנהגות של חלל האזנה, ולהבין איפה ואיזה מחלות יש.
לאחר מכן לומדים איזה פתרונות קיימים
להביא "משהו" ללא הבחנה - כך רק תהרוס לך את מה שיש.
אלא אם כן המטרה היא לכתוב פה בפורום שיחשבו שהשקעת באקוסטיקה ו-"לסגור פינה"

yeuda27

חבר משקיען
מעורבות
353
נקודות
63
אהלן מיכאל. האמת שאתה צודק. זה אכן חובבני מדיי. חקרתי במהלך השבוע ותיכננתי לרכוש היום שני אביזרים ולפעול בדרך של ניסוי ותהיה עד לתוצאה שתתאים. זה אכן קיצור דרך שכנראה לא יעשה טוב ולכן בודק אופציות מקצועיות.
מעבר לזה.. אני מזהה ציניות וזלזול בכתיבה שלך ולא בפעם הראשונה.

איתי ו.

חבר משקיען
מעורבות
299
נקודות
83
מה מידות החדר?
מה הגובה?
האם הקירות מקבילים?
האם הקירות מגבס/בלוקים/לבנים?
האם יש וטרינה/חלון?
הרצפה- פרקט?
איזה ריהוט יש בחדר?

הכי טוב תן תרשים...
מכאן מתחילים לחשוב...

* מקווה שזה לא עוקצני :)

matanoosh

חבר משקיען
מעורבות
1,564
נקודות
113
אהלן מיכאל. האמת שאתה צודק. זה אכן חובבני מדיי. חקרתי במהלך השבוע ותיכננתי לרכוש היום שני אביזרים ולפעול בדרך של ניסוי ותהיה עד לתוצאה שתתאים. זה אכן קיצור דרך שכנראה לא יעשה טוב ולכן בודק אופציות מקצועיות.
מיכאל הוא הרבה דברים. אבל ציני ומזלזל - לא ממש. זאת פשוט גישה רוסית כזאת עם אפס סובלנות לפרטאץ' הישראלי. אם אתה שואל אותי (ואתה לא, אני יודע) - אני מת על זה. אשתי גם כזאת, כפרה עליה. גם הצבעית שעשתה לי שפכטל בשיפוץ האחרון היתה הזאת. שבועיים לקח להם לסיים 3 שכבות. שבועיים! אבל איזה עבודה, יא אללה...

שמע, באקוסטיקה, לדעתי, האפשרויות שלך כן כדלקמן:
1. ללכת עם איש מקצוע. זה, בתורו, יעשה אחד משני דברים:
א. ימכור לך מוצרי מדף שהוא עובד איתם (למשל, שדמה ואורלקס) בתמהיל שיבנה עבורך.
ב. ייצר לך תוכנית טיפול הכוללת מוצרים שאינם מוצרי מדף אלא מצריכים פגישה עם הנגר האהוב עליך.
הגישה הראשונה נוחה יותר, אך אני מניח שתהיה יקרה יותר. מצד שני, הוא מודולרית יותר ותוכל לקחת את הרכיבים (היקרים) שתקנה לחלל האזנה אחר.

באופן אידיאלי, בשתי האפשרויות יעשו הברנשים הנבחרים מדידה אקוסטית של החלל.

מניסיוני עד כה (בשיטה ראשונה, שני סיבובים), אני חייב לאמר לך שלא התרשמתי מאד מהערך המוסף שבמדידות. כלומר, אנשי המקצוע עבדו לפי חוקים ידועים מראש (למשל, בליעה בהחזרים ראשוניים בצד, פיזור מעל הראש על התקרה וכו') ולאו דווקא עשו אופטימיזציה לפי המדידות. אולי פשוט לא היה צורך. אבל מה זה המסקנה? המסקנה היא שוואנס (ONCE) אתה מכיר כמה כללים פשוטים על פיהם הם עובדים, אתה יכול לחסוך הרבה מאד כסף בלעשות את זה בעצמך. השאלה מה הסיכון. ובכן, זה תלוי בתקציב ובחלל ההאזנה.
ההתרשמות שלי היא שאנשי המקצוע וגם הטובים ביותר לא עמלים ימים כלילות כדי לתפור לך פיתרון שהוא ייחודי ומדהים ועובד רק אצלך. לכל היותר, יציעו מלכודת באס גדולה יותר בתלות בתדר הגל העומד שהם הקליטו אצלך. נו שויין. חשוב, אבל לא מדע טילים. אני מניח שזה פחות נכון לחדרים גדולים ולתקציבים גדולים. רוצה לאמר, לחדר האזנה קטן ביתי ובתקציב מוגבל, לא יודע כמה זה פיתרון שנותן תמורה נאותה לכסף.
הערך המוסף שכן הם מביאים הוא, בכל זאת, בניסיון ובשיטות שאולי לא חשבת עליהם, שלאו דווקא נובעות מניתוח אקוסטי מתודי טהור עם מדידות ותוכנות, אלא יותר כל מני פתרונות קומבינות כאלה שאולי לא חשבת עליהם. למשל: לשים את מלכודת הבאס דווקא שוכבת על הרצפה, מאחורי הרמקולים, במקום בפינות.

2. ללקט כללי אצבע, לקנות מספר (רב!) של יחידות בליעה, ולמקם אותם במקומות שונים בחדר. לאחר מכן, להתחיל עם פיזור. אם יש בעיית באס, למדוד לבד במיקרופון, לנסות להבין מה התדר שעושה את הבעיה, ולקנות מלכודות בס שתומכות בתדר הזה.

בקיצור, אפשר למנות הרבה כללי ברזל שיכולים להיות התחלה, אבל לפני כן עדיף שתגדיר תקציב ותספר לנו עוד על חלל ההאזנה.
בכל מקרה, הדבר הדבילי שעשית - שהלכת לחלילית וקניתי שניים וחצי ריבועים של 60X60 - לא זאת הדרך להתחיל טיפול אקוסטי. זה לא אינטרקונקט: אתה לא יכול לשים שני ריבועים ולצפות לשינוי, לחשוב אם הוא טוב או לא ואז להתקדם באותה הדרך אם הוא טוב. צריך כיסוי מינימלי.

ומה שלא תעשה, ובכל דרך שלא תבחר, אני מתחנן - ברחל בתך הקטנה - אל תשים סונקס. זה ערובה לאיבוד שפיות בטווך הארוך.

נועםנועם

חבר אתר
מעורבות
3
נקודות
8
חברת VICOUSTIC

אתה יכול להתחיל מכאן:

https://www.vicoustic.com/page/project-request

אתה פותח פרויקט, שולח להם נתונים ומידות של החדר כולל תמונות ומה אתה רוצה פחות או יותר.
הם שולחים לך הדמיה עם המוצרים שלהם ומכתבים אותך עם חלילית במידה ואתה רוצה לרכוש.
אם אני זוכר נכון זה עלה לי 50 דולר.
אני יכול לשלוח לך את הקובץ אם תרצה שתראה מקרוב על מה מדובר.

roberts

מושעה
מעורבות
647
נקודות
113
קיימות 2 בעיות אקוסטיות עיקריות בחדר:

1. הדהוד של הגבוהים ומיד גבוה.
2. הדגשה בתדרים מסויימים בבס (תהודה) עקב מידות החדר.

אתייחס להדהוד בגבוהים מאחר שהפתרון של הבס הוא מורכב יותר:

כדי לעשות את "רוב העבודה" בעניין הדהוד נדרש:

- שטיח בערך כ 3/4 - 1/2 משטח החדר.
- וילון מחומר כבד יחסית כאשר יחס ה"קפלים לאורך" הוא 3-4 .
- 2 ספוגים אקוסטיים בערך בשטח של כחצי מטר מרובע בקיר האחורי.
- כמה שיותר פריטים קטנים סופגים.

הערה: אני חושב שאת בעיית הבס כדאי לפתור באמצעים אלקטרוניים RC או אקווליזר- לדעתי לא שווה להיכנס לעניין של לוכדי בס למיניהם.

נערך לאחרונה ב:

michael123

חבר משקיען
מעורבות
1,415
נקודות
113

סורי
אבל כן..

עדיף שתיקח מערן לנסות משהו חינם או מחברים.

צריך לדעת אם אתה פותר באס או הדהוד, או NULL,
אם אתה שם חומר, צריך לדעת איזה תדר כמה db,

על כל אביזר אקוסטי מקצועי ישנו גרף של ספיגה, איש אקוסטיקה ידע מה לקחת קודם כל כי הוא ימדוד את החדר

matanoosh

חבר משקיען
מעורבות
1,564
נקודות
113
סורי
אבל כן..
:) למדתי עליך משהו היום, מיכאל.

צריך לדעת אם אתה פותר באס או הדהוד, או NULL,
אם אתה שם חומר, צריך לדעת איזה תדר כמה db,

על כל אביזר אקוסטי מקצועי ישנו גרף של ספיגה, איש אקוסטיקה ידע מה לקחת קודם כל כי הוא ימדוד את החדר
קצת אופטימיות קוסמית, אתה לא חושב? אם ילך לאקוסטיקאי שעובד עם חברה ספציפית, הבחירות מוגבלות מאד פה. גרפים של ספיגה זה נחמד אבל, בייחוד בתדרים שהם לא באס, כמה באמת עבודה של התאמה יעשו. אני יכול להגיד לך שאצלי - לא עשו כלל. דפקו שלושה בולעים בכל קיר צדדי, ששה דיפיוזרים על התקרה, המליצו על אותם בולעים בקיר האחורי, וזהו. וזה לאחר מדידה. אה, כן, ומלכודות באס.

yeuda27

חבר משקיען
מעורבות
353
נקודות
63
אהלן מתן. תודה רבה על התשובה המפורטת. אני רוצה להאמין שיש אנשי מקצוע שיוכלו להביא איתם את הערך מוסף.

yeuda27

חבר משקיען
מעורבות
353
נקודות
63
מה מידות החדר?
מה הגובה?
האם הקירות מקבילים?
האם הקירות מגבס/בלוקים/לבנים?
האם יש וטרינה/חלון?
הרצפה- פרקט?
איזה ריהוט יש בחדר?

הכי טוב תן תרשים...
מכאן מתחילים לחשוב...

* מקווה שזה לא עוקצני :)

כעיקרון מדובר בחדר מורכב. זה חדר הורים עם כניסה לחדר ארונות+שירותים מקלחת.
גודל החדר הכללי הוא 3.7 אורך.
הרוחב הוא 2.85.
סך הכל חדר קטן.
גובה תקרה סטנדרט 2.7
יש שטיח גדול 290X200
מאחורי הרמקולים זה קיר גבס. באמצע יש חלון.
הקיר האחורי הוא קיר בטון.
הרצפה-ריצוף קבלן סטנדרטי.
ריהוט כמעט אין- יש לי כוורת כבדה במיוחד לתקליטים-פעם היה פטיפון והתחלתי לאסוף.
אני אכניס לכאן ספה.

haim sultan

חבר משקיען
מעורבות
291
נקודות
63
אלא אם כן המטרה היא לכתוב פה בפורום שיחשבו שהשקעת באקוסטיקה ו-"לסגור פינה"

המשפט הזה מיותר, וחזל אמרו: הפוסל במומו פוסל!
באותה כמות של מילות עוקצות, אפשר גם לפרגן.

שוני

חבר משקיען
מעורבות
515
נקודות
93
אהלן חיים.
השאלה שלך ״קשה״ ו פיתרון לאקוסטיקה זה עניין מורכב
שתלוי בפרמטרים פרטיים שלך .
אבל מנסיוני ממה שאנשים עושים בחדר , התשובה החשובה
לשאלה שלך היא גם ״הפוכה״.
איך מסיימים טיפול אקוסטי בחדר ?
וכאן רוב האנשים טועים , שמעמיסים את החדר יתר על המידה
ואז במקום כל המרבה הרי זה משובח אתה נכנס לכל המוסיף גורע.
שא ברכה.

גיא

כתב האתר
צוות האתר
מעורבות
1,124
נקודות
113
וואלה מסכים איתך אריק. כבר שמעתי חדרים עם ציוד על. הכל מהכל וברמות הגבוהות שיש. רק מה, אקוסטיקה על כל מ״מ בחלל. הרגה את הסאונד. מרוב אקוסטיקה אין מוזיקה. אקוסטיקה ראויה צריך בעל מקצוע. אין מנוס.

michael123

חבר משקיען
מעורבות
1,415
נקודות
113
גם איש מקצוע זאת לא תרופה.
האוזניים הם שלך.
שילוב המנצח הוא גם וגם.

moshe625

חבר משקיען
מעורבות
313
נקודות
83
וואלה מסכים איתך אריק. כבר שמעתי חדרים עם ציוד על. הכל מהכל וברמות הגבוהות שיש. רק מה, אקוסטיקה על כל מ״מ בחלל. הרגה את הסאונד. מרוב אקוסטיקה אין מוזיקה. אקוסטיקה ראויה צריך בעל מקצוע. אין מנוס.
לא תמיד. מה שכן צריך סבלנות והרבה נסיונות.

גיא

כתב האתר
צוות האתר
מעורבות
1,124
נקודות
113
לא תמיד. מה שכן צריך סבלנות והרבה נסיונות.

לא אמרתי תמיד. אך בהחלט ראיתי או בעצם שמעתי זאת קורה יותר מפעם אחת. בעל מקצוע מתאים יודע בין היתר גם לכמת את הטיפול בחלל הנתון.
אגב, מהנדס אקוסטי שעושה זאת בשלט רחוק ויש לא מעט כאלו, אני ממליץ להתרחק. כדי לעשות זאת נכון צריך לזמן את המתכנן הביתה ולתת לו לעבוד ולתכנן.
במקרה הזה כמה שיותר הוא בהכרח כמה שיותר טוב. לרוב זה לא כך.

למעלה
תצוגת צבעים באתר (* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה
+ 100% -
סגור