גוון

moshe625

חבר משקיען
מעורבות
313
נקודות
83
לא פעם אנשים/אודיופילים, מנסים לתאר סאונד עם תיאורים שונים כמו: "סאונד חם, צליל קר, מלוכלך, צלול וכו… האם לכל התיאורים האלה יש גם גוון/צבע? האם לצליל מלוכלך לדוגמא יש צבע? ואם לא איך נתאר אותו? האם לסאונד חם יש צבע?

exupgh12

חבר משקיען
מעורבות
3,005
נקודות
113
@moshe625 בעבר קראתי שנעשה סקר בו נשאלה קבוצת המדגם איזה צבע מסמל עבור כל אחד מהם "דת", הצבע השחור לקח בגדול (ההסבר, הקשר בן דת ואיסורים).

zs

חבר משקיען
מעורבות
1,590
נקודות
113
לא פעם אנשים/אודיופילים, מנסים לתאר סאונד עם תיאורים שונים כמו: "סאונד חם, צליל קר, מלוכלך, צלול וכו… האם לכל התיאורים האלה יש גם גוון/צבע? האם לצליל מלוכלך לדוגמא יש צבע? ואם לא איך נתאר אותו? האם לסאונד חם יש צבע?
אולי אפשר ,אני לא יודע למרות שסאונד חם לא מעיד על טמפ' חמה אבל כוונת המשורר ידועה.
ואותו הדבר לגבי סאונד קר....
עדיין לא נתקלתי בתאורי צבע לסאונד.

moshe625

חבר משקיען
מעורבות
313
נקודות
83
אולי אפשר ,אני לא יודע למרות שסאונד חם לא מעיד על טמפ' חמה אבל כוונת המשורר ידועה.
ואותו הדבר לגבי סאונד קר....
עדיין לא נתקלתי בתאורי צבע לסאונד.

אבל כן מתארים את הסאונד כבעל גוון X..

zs

חבר משקיען
מעורבות
1,590
נקודות
113
אני משער שאם פלוני אומר "סאונד צבוע.." הוא מתכוון לסאונד עגלגל ,קצת מרוח בנמוכים חסר אוויר...משהוא בסיגנון.שוב זו רק השערה.

moshe625

חבר משקיען
מעורבות
313
נקודות
83
שלמה היות ואין ריבוי משתתפים אנחנו יכולים להמשיך בווטצאפ את ההסברים והפרשנויות;)

נמר

כתב אודיו
צוות האתר
מעורבות
4,236
נקודות
113
אני טוען שאסור שלמערכת יהיה גוון. ברגע שיש לה גוון כך הוא מאבדת את השקיפות. מערכת צריכה להיות מאוזנת ונטרלית. עליה לשקף לנו את ההקלטה ככל הניתן. ואם כבר הייתי הולך על צבע, הבסיס של מערכת צריך להיות שקוף (זכוכית) דהיינו, ללא צבעים.

clip99

חבר משקיען
מעורבות
119
נקודות
43
אני טוען שאסור שלמערכת יהיה גוון. ברגע שיש לה גוון כך הוא מאבדת את השקיפות. מערכת צריכה להיות מאוזנת ונטרלית. עליה לשקף לנו את ההקלטה ככל הניתן. ואם כבר הייתי הולך על צבע, הבסיס של מערכת צריך להיות שקוף (זכוכית) דהיינו, ללא צבעים.
במילים אחרות , מערכת ליניארית ?

clip99

חבר משקיען
מעורבות
119
נקודות
43
האם לכל התיאורים האלה יש גם גוון/צבע?

נהוג לתאר בצבעים רעש סטטי במשרעת תדר משתנה (ורוד, לבן וכו') . כמובן שאין קשר בין צליל כלשהו לצבע , לא ישיר בכל אופן אבל אנשים נוטים לקשר אסוציאטיבית תדרי שמע לתיאורים חזותיים שאינם מוגבלים בהכרח לספקטרום הנראה (צבעים , גוונים) וכוללים גם תיאורים צורניים (שמן, רזה) , כמו גם לתיאורים חושיים נוספים כמו טמפרטורה של הצליל . כל זה נובע מתפיסה לפיה ככל שהתדר נמוך כך הוא כהה , עמום יותר וככל שהוא גבוה יותר כך הוא בהיר יותר , ואנו מקשרים לזה צבעים בהתאם .

michael123

חבר משקיען
מעורבות
1,415
נקודות
113
הטעם שלנו צבוע, וגם האוזניים רחוקים מלהיות כלי נייטרלי.
רובינו אוהבים בס מודגש, מיד עגול וגבוהים צלולים. זה נייטרלי? לא לפי המכשירים

moshe625

חבר משקיען
מעורבות
313
נקודות
83

כן אבל לא זאת היתה השאלה. השאלה היתה כמו ש clip99 אמר , שאנשים נוטים לשייך צבע למה שהם שומעים וכל אחד מגדיר או רואה את "הצבע" הזה שונה.

zs

חבר משקיען
מעורבות
1,590
נקודות
113
הטעם שלנו צבוע, וגם האוזניים רחוקים מלהיות כלי נייטרלי.
רובינו אוהבים בס מודגש, מיד עגול וגבוהים צלולים. זה נייטרלי? לא לפי המכשירים
הבעיה של המכשירים שהם לא מבינים בבני אדם.(ורד)

YB-7

חבר משקיען
מעורבות
397
נקודות
83
כאשר לצליל של מערכת יש גוון או גוונים בולטים, משמעות הדבר היא, שהיכן שהוא בתוך המנגנון בשרשרת נוצרים תדרים נלווים שמהווים מעין צל/רוח רפאים של התכולה המוסיקלית. בשפה מקצועית של מתכנני הציוד זה נקרא "מאפיינים הרמוניים".
לכל מערכת או חלקי מערכת, מגברים, רמקולים, כבלים, וכו... יש מאפיינים הרמוניים.
האיזון, והעוצמות היחסיות שלהם לתכולה המוסיקאלית הן שיוצרות את הרושם של צבע הצליל שאתם מדברים עליו.

YOSSI24

חבר משקיען
מעורבות
472
נקודות
83
כן אבל לא זאת היתה השאלה. השאלה היתה כמו ש clip99 אמר , שאנשים נוטים לשייך צבע למה שהם שומעים וכל אחד מגדיר או רואה את "הצבע" הזה שונה.

במקום לתאר את צבע הצליל שזה מושג מופשט,ואין לנו ברואש את דימוי של צבע שמתאר
את הצליל ,כמו למשל אישה יפה לכולנו יש דימוי
מה זה יפה למרות שזה גם מושג מופשט,
לכן הבחירה יותר מתאימה לדעתי היא
איפיון הצליל שרובנו אמורים לדעת דימוי כמו:
צליל קר אנליטי רזה ומטריד הגבוהים,
או צליל חם מלא יש במה פחות פרטים
המאזין מעורב בחוויה המוזיקלית,
ההבס הדוק ומודגש מוסיף הנאה,
יש איזון טונלי ברמקול,הבס רך אך מנגן ומודגש,
כשמגדירים את איפיון הצליל בדימויים מוכרים
אפשר לקבל תאור טיבעו של הרמקול.

נערך לאחרונה ב:

zs

חבר משקיען
מעורבות
1,590
נקודות
113
ומה שישמע נייטרלי לבן 60 לא ישמע ככזה לבן 40 וישמע אחרת לגמרי לבן 20. פיזיולוגיה.
נכון,אבל זה עדיין לא אומר שהמכשיר הוא רפרנס .המכשיר הוא כלי עזר לא אוטוריטה איך לשמוע.לדעתי...

michael123

חבר משקיען
מעורבות
1,415
נקודות
113
נכון,אבל זה עדיין לא אומר שהמכשיר הוא רפרנס .המכשיר הוא כלי עזר לא אוטוריטה איך לשמוע.לדעתי...

מבחינת נייטרליות?
אז מי הרפרנס? נמר? משה? אתה? אני? אתה הרי מבין שאין שום הסכמה בין שני אודיופילים על כלום, אם כן, אז זה רק מתוך נימוסים ואולי איזה כבוד הדדי :)

moshe625

חבר משקיען
מעורבות
313
נקודות
83
אני טוען שאסור שלמערכת יהיה גוון. ברגע שיש לה גוון כך הוא מאבדת את השקיפות.

אז אתה מסכים שיכול להיות מצב לטוב או לרע שיש גוון ואם יש גוון איך הוא נראה לנו?

נמר

כתב אודיו
צוות האתר
מעורבות
4,236
נקודות
113
ומה שישמע נייטרלי לבן 60 לא ישמע ככזה לבן 40 וישמע אחרת לגמרי לבן 20. פיזיולוגיה.

זה לא עובד ככה. אתם לך דוגמא. מערכת לא יכולה להישמע מעולה עם כל הקלטה. מערכת צריכה לשקף לך את ההקלטה - כלומר: כל הקלטה תשמע אחרת.

ברגע שהכל נשמע ״אותו הדבר״ זה מלמד כי המערכת אינה משקפת את מה שהוקלט שהרי לא יתכן, ובאמת לא יתכן, שכולם הקליטו עם בס כזה, מיד כזה וגבוהים כאלה.

zs

חבר משקיען
מעורבות
1,590
נקודות
113
מבחינת נייטרליות?
אז מי הרפרנס? נמר? משה? אתה? אני? אתה הרי מבין שאין שום הסכמה בין שני אודיופילים על כלום, אם כן, אז זה רק מתוך נימוסים ואולי איזה כבוד הדדי :)
זה מה שאנחנו לא מסכימים מיכאל וזה בסדר גמור.יכולים להיות שני נגני גיטרה ולשניהם הגבר מנורתי לגיטרה אותו מגבר.אבל כל אחד יכוון לאוזן שלו בצורה שונה.
אין רפרנס.אני יכול להנות מהמערכת שלך כי היא טובה ומהנה אותי.אבל בהחלט שונה משלי.

למעלה
תצוגת צבעים באתר (* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה
+ 100% -
סגור