תוכנת עיבוד תמונה

menahem

כתב האתר
מעורבות
359
נקודות
83
@carmi @LiorDrZ וגם @charm :

ברשותכם,ואפשר להעביר את ההודעה הזו לפוסט חדש,אני רוצה לסטות קצת מהנושא המקורי של הפוסט ולהרחיבו בשאלה....:

והשאלה שלי היא כזו: נניח שבין האופציה לרכוש עדשה שתעשה את העבודה הכי קרוב למושלם,מבחינת המשתמש ועל דעת בדיקות אוביקטיביות ברשת,לבין עומק הכיס יש פער שקשה לגשר ואז - נשאלת השאלה: האם לא להתפשר ולרכוש את מה שהכיס מאפשר,לצלם בפורמט ROW ואז להעביר את התוצאה לתוכנת עיבוד תמונה (כמו לייטרום) ובעזרת לשפר/לתקן ולהשיג תוצאה טובה יותר מזאת שיצאה מעין המצלמה.

במעין גלוי נאות: מבחינתי צילום ונושאי הצילום שלי ישארו As Is אני לא מעלה על דעתי להעביר את התמונה לתוכנת עיבוד תמונה ולשנותה אבל - וזה חשוב - זה רק אני.

תודה וסליחה על ההטיה.

מנחם

LiorDrZ

אוהב את התחום
מעורבות
60
נקודות
28
מנחם,
אין קשר בין רכישת עדשה לבין שימוש בתוכנת עיבוד תמונה.
עדשה טובה תתן לך חדות, פירוט, תלת מימדיות, בוקה טוב, צמצם פתוח יותר, עמידות לעיוותים ולפלריים ואם קנית את עדשת Leica Noctilux-M 50mm f/0.95 ASPH אז גם קנית סמל סטאטוס...
תוכנה לעיבוד תמונה היא כלי משלים שלא באה להחליף קומפוזיצה נכונה, את נושא הצילום, סיפור (אם יש בצילום), מסר.
בעיני שימוש בתוכנה לעיבוד תמונה היא לא "מוקצה" והיא חלק בלתי נפרד מצילום דיגיטלי. כפי שאמרתי תוכנה לעיבוד תמונה וצילום ב RAW זה כלי משלים שהולך יד ביד.
אני מצטער מנחם אבל הגישה שלנו קצת שונה בנושא ואני לא מתחבר לגישה הפיוריסטית (לא מאשים אותך בגישה זו חלילה) של אנטי פוטושופ כאילו שזה מה שהופך צלם לאחד יותר טוב. פוטושופ וצילום ב RAW זה חדר החושך של העידן הדיגיטלי וזה חלק בלתי נפרד מעולם הצילום. כמובן שיש צלמים \ אנשים שלוקחים את העניין הזה לאקסטרים ומבחינתם העיבוד חשוב יותר מהתמונה וגם לגישה זו אני ממש אבל ממש לא מתחבר. לדוגמא ראה ערך צילום HDR מוגזם...
ליאור

תמונות מצורפות

• zxpb7.jpg
    zxpb7.jpg
    KB 115.8 · צפיות: 513

SONYES

חבר משקיען
מעורבות
744
נקודות
113
שלום לכם
ארצה לדעת איזה תוכנה עיבוד תמונה מתאימה לA6000 שלי או מצלמה עתידית של סוני סידרת A7.
מאחר ניסיתי את התוכנה של סוני 1
ולא בחיבה יתרה והסיבה סירבול ולא ממש מי יודע מה הבדלים
נכון יש מצבים של הצללה , והדגשת צבעים או תת צבעים
אך אני משתדל להוציא כמה שיותר קרוב למציאות .בתמונה ,
היות ואת התמונות שלי אני רואה במסך 75, סוני
עם כל הכבוד לצילומים אחרים שראיתי עדיין ,לא מצלם בRAW בכל הצילומים .{כמובן לא מעבד אותם רק שמורים }
רק בFIN מצלם אין לי טענות לתמונה JPEG כמובן
ואיך שהתמונה יוצאת מהמצלמה לטלויזיה - או מהמחשב לTV .
לדעתי לא צריך להוסיף או להחסיר
תמונה טבעית עם כיול בטלויזיה במצב טבעי

arye.gur

חבר משקיען
מעורבות
882
נקודות
113
עד שקניתי את הסוני השתמשתי ל RAW ב CAPTURE 1. תוכנה נפוצה שנייה היא לייטרום. עם הסוני נקס 7 ויתרתי לגמרי על RAW מפני שתמונות JPG יוצאות מצויין בכל ההיבטים, כולל רמת הפירוט המדהימה שמאפשרת לבצע קרופ משמעותי. אפשר להשתמש בפוטושופ אם אתה רוצה לתקן.

אריה

carmi

כתב האתר
צוות האתר
מעורבות
1,630
נקודות
113
כאשר אנחנו מדברים על תמונה JPEG מהמצלמה זו גם תמונה שעברה עריכה, אומנם בתוך המצלמה, אבל עברה עריכה.
בכל מצלמה נורמלית ניתן להגדיר את האיזון הלבן, את רמת החדות, הקונטרסט ועוד פרמטרים שקובעים את העיבוד שהמצלמה עושה לתמונה שהיא שומרת כ JPEG.

מעבר לכך מי שחושב לעשות עריכה לתמונה לאחר הצילום (יש מצלמות שמאפשרות לעשות זאת גם במצלמה, וכן רוב הטלפונים היום), ניתן לעשות זאת בתוכנות כמו לייטרום הפופלארית או בתוכנות אחרות שמאפשרות תיקוני צבע, איזון לבן, וכן הסופת/הורדת חשיפה בצורה דיגילית וכן עוד משחיקים כאלו ואחרים שעוזרים לנו לקבל את התמונה בצורה שאנחנו רוצים.

בנוסף התוכנה מסוגלת לעשות תיקוני עדשה שונים, וכן בעזרת תוכנות עריכה אחרות כמו PS ניתן להוסיף ולהוריד דברים מה"ציור", אבל מאוד קשה להשיג יכולות שהעדשה לא הביאה כמו עומק שדה ובוקה טוב, חדות (שלא יהיה ספק אני בטוח שעם PS ניתן לצייר כל דבר שרוצים)

תוכנת לייטרום גם מאפשרת לנהל את התמונות שלנו שאני מוא את זה מאוד נוח ויעיל וכן עוד מספר יכולות של הוספת תוויות לתמונה וכ מידע אחר לקובץ בתמונה.

כמו כל דבר בחיים גם כאן ניתן להגזים לדגומא עם עיבוד כבד ומוגזם - אבל כל אחד צריך להחליט מה מתאים לו.

menahem

כתב האתר
מעורבות
359
נקודות
83
לגבי איזו תוכנה טובה לאיזו מצלמה: אנא פתחו פוסט נפרד. - תודה.

אני מבין שמה שהעדשה העבירה למצלמה ומה שהונצח בתמונה הוא משהו,די מורכב,שלא ניתן לשנות בו הרבה - אבל אפשר לתקן נאמר:עיוותים.

אם,נניח,שהעדשה שלי מיצרת תמונות שלעניות דעתי חסר בהן עומק בהיבט של תאורה. נחדד עוד קצת: נניח שהמצלמה/עדשה שלי לא מצליחים להגיע לטמפ' האור שמאפשרות קומפוזציה קרובה יותר למה שהעין ראתה בעינית טרם נורתה התמונה.

יש בפני שתי אפשרויות: להחליף עדשה,מן הסתם באחת שלה איכות אופטית טובה יותר ושתצליח להעביר את חום האור בצורה טובה יותר, ומנגד אני יכול להעלות את התמונה/תמונות לליטרום (למשל - כמשל לא בהכרח דווקא זו) ובעזרת תוכנה לחמם,או לקרר,את טמפ האור.

?

תודה לכרמי וליאור.

מנחם

menahem

כתב האתר
מעורבות
359
נקודות
83
ליאור @LiorDrZ

לא אמרתי שיש קשר מה גם שיש פיוריסטים כמוני (לטוב ולרע). השאלה שלי היא יותר לכיוון של: האם להפסיק לרוץ אחרי השדרגת ואת מה שחסר בשילוב של מצלמה עדשה לנסות להציל בעזרת תוכנה לעריכת הצילום.

מנחם

carmi

כתב האתר
צוות האתר
מעורבות
1,630
נקודות
113
אני משתמש בלייטרום היות והיא מתאימה לרוב המצלמות והעדשות (כולל המקדמות).
לא סתם היא הכי פופלרית שיש

carmi

כתב האתר
צוות האתר
מעורבות
1,630
נקודות
113
לגבי איזו תוכנה טובה לאיזו מצלמה: אנא פתחו פוסט נפרד. - תודה.

אני מבין שמה שהעדשה העבירה למצלמה ומה שהונצח בתמונה הוא משהו,די מורכב,שלא ניתן לשנות בו הרבה - אבל אפשר לתקן נאמר:עיוותים.

אם,נניח,שהעדשה שלי מיצרת תמונות שלעניות דעתי חסר בהן עומק בהיבט של תאורה. נחדד עוד קצת: נניח שהמצלמה/עדשה שלי לא מצליחים להגיע לטמפ' האור שמאפשרות קומפוזציה קרובה יותר למה שהעין ראתה בעינית טרם נורתה התמונה.

יש בפני שתי אפשרויות: להחליף עדשה,מן הסתם באחת שלה איכות אופטית טובה יותר ושתצליח להעביר את חום האור בצורה טובה יותר, ומנגד אני יכול להעלות את התמונה/תמונות לליטרום (למשל - כמשל לא בהכרח דווקא זו) ובעזרת תוכנה לחמם,או לקרר,את טמפ האור.

?

תודה לכרמי וליאור.

מנחם

מנחם אתה מפספס את העיקר, הגוונים זו הבעיה הקטינה ביותר של העדשה. כן עדשות משנות גוונים, אבל חוסר חדות בצמצם פתוח או בחלקים של התמונה או אין יכלות לצמצם פתוח. כמו גם אי יכולת לקבל פוקוס, או טווח פוקוס שלא מתאים למאקרו, חוסר בוקה ועוד ועד הן בעיות יותר קשות לתקן לאחר צילום

נערך לאחרונה ב:

michael123

חבר משקיען
מעורבות
1,409
נקודות
113
זו לא גישה פיוריסטית..

זה כמו שימוש באמצעי איפור על אישה יפה בידיים מקצועיות יכול לעשות רק טוב יותר.

LiorDrZ

אוהב את התחום
מעורבות
60
נקודות
28
מנחם,
אני עדיין מנסה להבין מה בדיוק חסר לך ומנסה עוד יותר להבין מה בדיוק הקשר בין עדשה לבין תוכנה לעיבוד תמונה...
אם חסר לך אור בגלל שצילמת עם עדשה שיש לה צמצם סגור, ואתה רוצה עדשה עם צמצם פתוח יותר על מנת שיכנס יותר אור אז תוכנה לעיבוד תמונה לא תתן לך את זה... במידה וצילמת ב RAW אז תוכל לשנות קצת את החשיפה אבל אתה תשנה את החשיפה הבסיסית ששם כבר היה חסר אור.
תוכנת עיבוד תמונה היא חלק אינטגרלי מתהליך הצילום הדיגיטלי. היא לא באה להחליף עדשה \ צלם \ חשיפה נכונה \ נושא צילום. היא משתלבת יחד בתהליך. והיא בטח לא הפתרון למחלת שדרוגים :)

menahem

כתב האתר
מעורבות
359
נקודות
83
ליאור. @LiorDrZ

חסר לי?כסף ושכל :) :) :)

ואחרי הצחוק בצד: תהיתי האם בקשר מצלמה/עדשה --> תוכנת עיבוד מתקיים הקשר כמו בדוגמאות הבאות:

אם תוסיף למחשב האישי המזדקן מודול זיכרון בגודל הזיכרון הקיים הזקן העצל יחדש נעוריו.

אם תוסיף איטרקונקט בעלות מכונית יד שנייה בליין שבין המקור לרמקולים פתאום תחדש המערכת נעוריה.

אם תחליף את צמיגי המכונית המשפחתית בצמיגי חורף (ואללה יש דבר כזה) היא תתנהג בימים אלה כאילו אתה נוהג בכבישי סהרה הצפונית....

זה הרעיון הכללי.

לפי מה שכתבת ומה שכרמי כתב,זה לא ממש כך אבל,מקווה,שכששמתי את האצבע על הדופק של השאלה אפשר יהיה להוציא תובנות נוספות.

תודה ושבת חמה ונעימה.

מנחם

menahem

כתב האתר
מעורבות
359
נקודות
83
אולי,כדי לחדד את הפוסט הקודם שלי,נזכיר:
הפוסט הזה הועבר לפה (ותודה לעושה במלאכה) אחרי שעלה בפוסט שבו התבקש מידע לגבי שידרוג עדשה כדי להשיג תוצאה רצויה. בד"כ השאלות פה הן לאיזה גוף לשדרג כדי לשפר תוצאת צילום והשכיח הוא שהדיון מועבר ישר לדיון על עדשות ופחות על גוף המצלמה - ובצדק וכמוסבר.

לכן תהיתי: האם יש קשר,כלשהו,בין השילוב מצלמה/עדשה --> תוכנה לעריכת תמונה לבין שיפור התוצאה כמו בדוגמאות שציינתי - שנועדו להבהיר את הכוונה ולא לתת למשהו סיבה לפתח פה דיון על טיב הדוגמאות או מידת הדיוק שלהן.

אמרתי שאין סיכוי שאני אעביר תמונה שלי דרך תוכנת עריכה אבל זה לא אומר שאין סיבה לעשות כן ואני מבקש להסתכל על הפעולה הזו בהיבט של כלי שנוסף לשילוב מצלמה/עדשה על מנת להגיע לתוצאה רצויה שאותה אפשר להשיג על ידי שימוש בעדשה אחרת,יעודית יותר וכדומה.

ואסביר את הפיסקה הקודמת: לא כל מי שמצלם כתחביב מוכן לסחוב איתו תיק ענק מלא כמה וכמה עדשות שכל אחת מצטיינת בתחום אחד וגרועה בתחום אחר. הרוב יעדיפו עדשה אחת,או שתיים,ולהשתמש בהן לצילום של מה שהם רוצים ולחיות עם מגבלות העדשה ועם היתרונות והחסרונות שלה. ואולי כאן (אולי כי אני שואל לא קובע) אולי כאן,יכולה התוכנה להיכנס כמוצר משלים - בהתאם לרעיון שבדוגמאות שבפוסט הקודם..

ברור לי שתוכנת העיבוד לא יכולה ליצר משהו שלא נמצא שם בתמונה. מה שאין אין ולא יהיה אבל - כן אפשר לשפר את מה שיש ואפילו לתת,למה שיש,איזה שהוא מגע אישי משהו כמו מה שכתה מיכאל123 כמה פוסטים מעלי.

מנחם

דודיפלצת

אוהב את התחום
מעורבות
29
נקודות
28
אפשר לשפר את מה שיש.
אבל אי אפשר לשפר את מה שאין.
לשאלתך בראשית השרשור - לדעתי לא. עדיף לא להתפשר על עדשה.
אני גם לא חושב שכל אחד רוצה להסתובב עם תיק ענק מלא עדשות. אבל לא צריך להיות מוכן לכל צילום כל הזמן.
מה אתה אוהב לצלם? מה אתה מרגיש שחסר לך? מצא עדשה או שתיים שיתאימו לצרכיך וזהו.

למעלה
תצוגת צבעים באתר (* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה
+ 100% -
סגור