דיון יום כיפור

katzofe

מושעה
מעורבות
73
נקודות
48
מכיר את זה לצערי מהבית - אבי ז"ל שנפטר בשיבה טובה הינו שריד יחידי למשפחה גדולה
ומפוארת שנמחקה כולה במהלך המלחמה בעיירה טאורגה Tauroggen ליטא.

עכשיו אני מחכה לשמוע איזה מש"ק דת שיסביר כמה הם היו לא בסדר ,רחקו מדבר ה'
ואיך הכל כתוב בתורה ועם קצת סבלנות ופתיחות תראו שגם גילויים אסטרונומים עדכניים
היו ידועים זה מכבר לחכמינו , עד כדי כך הכל מדוייק חוץ מכמה דברים לא כל כך משמעותיים
כמו למשל הזיהוי של ישוע הנוצרי כתלמידו של יהושע בין פרחיה ( שחי כמאה שנים לפני כן).

נמר

כתב אודיו
צוות האתר
מעורבות
4,236
נקודות
113
לא הבנתי.
מדיון שכל אחד אמור לבקש סליחה ממי שנפגע ממנו הולכים לפתוח פורום אתאיזים?
איש באמונתו יחיה כמאמין, לא מאמין, מאמין בערך או משתמש בדת בשביל אינטרסים.

באתר הזה לא נהוג לדבר על פוליטיקה, דת וכדומה משום שהם גוררים ויכוחים מיותרים.

אז בואו כולנו נבקש סליחה אחד מהשני (אם בכייף שלנו) או שלא (אם לא בכייף שלנו).

באתר הזה גולשים גם דתיים, גם מסורתיים ואפילו, תתפלאו, חרדים.
הפוסטים הללו על ״רשעותו של האל״ פוגעים ברגשותיהם.

בלי קשר לכך שהפורום לא נולד בשביל דיונים מהסוג הזה.

ובאותו נושא בדיוק - סולח לכולם.

יואלפלרמן

חבר משקיען
מעורבות
106
נקודות
63
בעניין השואה יש לחרדים מספר הסברים, כל הסבר סותר את האחרים - וכל הסבר מנוגד לעובדות עצמן.

למשל: זה קרה בגלל שרחקו מהתורה ונעשו "מודרניים", שלא לומר אפיקורסים. ומי אלה? יהודי גרמניה, אלה שהיה להם הכי הרבה זמן לצאת משם. ולמי לא הייתה אפשרות? ליהודי פולין וליהודי בריה"מ - שרובם היו דתיים עד חרדים, ואלה הושמדו במיליונים.

בנוסף, מי שהיו דור שלישי להתבוללות לא נחשבו לפי תורת הגזע הנאצית כיהודים, ולכן היו חסינים מהשמדה. מי שלא התבולל, והיה יהודי כשר למהדרין, לא זכה לכך.

וגם: הציונות, שהרי קראה תיגר על "שלוש השבועות שהשביע הקב"ה את ישראל והאומות", והייתה אחראית לכך שיהודים עלו לארץ ישראל לפני בוא המשיח - אבל אלה הרי לא הושמדו. וגם: יהודים שרחקו מדבר השם היו במיליוניהם בארה"ב, ושם כידוע לא ממש הייתה שואה. וגם: חטאים למיניהם, מה ששוב לא מסתדר עם החוטאים הגדולים שנטשו את היהדות והיגרו (ארגנטינה, כדוגמה).

עד כדי כך התחרפנו החרדים, שלשיטתם הנאצים הם, למעשה, שליחי הקב"ה - כזכור, אלוהי החסד, הרחמים וכולי - והגדיל לעשות רב אחד בהונגריה שקבע כי אלוהים עצמו יושב בממשלת הרייך, מוביל את העונש לעמו. אולי בגלל זה, אלוהים הרג גם אותו. לפי זה, היה צריך לזכות את אייכמן, שהרי היה כלי שרת של שמו יתברך לעת חרון אפו על עמו הנבחר. מוי כיף להיות נבחר על ידי אלוהים כזה.

רב אחר קבע אז כי העונש הוא דווקא בגלל שהיהודים לא נענו לקריאת הציונות ולא עלו לארץ ישראל. הבעיה היא, שמי שהתנגדה לכך מסיבות דתיות (שלוש השבועות הנ"ל), הייתה ההנהגה החרדית, זו שקיימה את דבר השם יתברך, הקדוש ברוך הוא. אלוהים מצדו לא ממש עזר כדי לשנות את מדיניות אשרות הכניסה של הבריטים.

ויש כאלה שקבעו שזה נעשה כאתחלתא דגאולה (הקמת המדינה ב-48), אלא שלא ברור מדוע צריך להשמיד שישה מיליונים, רבע מהם ילדים, כדי לסדר את זה. אלוהים צריך מיליוני הרוגים כדי לסדר גאולה לעמו? למה מה, אין לו מתכון אחר? זה ברייק אין של הגאולה? ואיזה טעם יש בגאולה, כאשר שליש מהנמענים מושמד ממש לפניה?

ואיך זה שבסוף העסק הסתיים בלי טובות מאלוהים, אבל רק תודות לעמים גויים, כולל (ודי בעיקר) הקומוניסטים האלה?

מה שיפה הוא שאנשים מדברים על אלוהים - ומוסר, וצדק, ורחמים, ועם נבחר, ואהבת השם, ותשובה, והתעלות - ואפילו דבר בסדר גודל כזה לא מצליח לאתגר את מופרכות הדברים האלה. בעצם, למה שכן? מה שקרה ב-2000 שנים הוא צחוק?

נמר

כתב אודיו
צוות האתר
מעורבות
4,236
נקודות
113
יואל.
כתוב ספר. ירצו יקראו, לא ירצו לא יקראו.
אבל שוב, לא מעוניין בדיונים מהסוג הזה באתר.

אין לי עניין להכנס לנושא הזה, ועוד יותר אינני מעוניין שזה יהפוך לויכוח בין לא מאמינים לבין גולשים דתיים שמשתמשים באתר.
ותכלס, אני כבר רואה את זה מחר הופך למריבה.

עבור המאמינים אלוהים הוא הקדוש ברוך הוא, עבור הלא מאמינים אין דבר כזה - וזה בסדר גמור.
ההבדל הוא שהם לא פוגעים בחוסר אמונתם של האתאיסטים ולכן אין שום סיבה מוצדקת לפגוע באמונתם של הדתיים/מסורתים.

אי לכך, יהיה נחמד אם הדיון הזה יפסק.

יואלפלרמן

חבר משקיען
מעורבות
106
נקודות
63
לא הבנתי.
מדיון שכל אחד אמור לבקש סליחה ממי שנפגע ממנו הולכים לפתוח פורום אתאיזים?
איש באמונתו יחיה כמאמין, לא מאמין, מאמין בערך או משתמש בדת בשביל אינטרסים.

באתר הזה לא נהוג לדבר על פוליטיקה, דת וכדומה משום שהם גוררים ויכוחים מיותרים.

אז בואו כולנו נבקש סליחה אחד מהשני (אם בכייף שלנו) או שלא (אם לא בכייף שלנו).

באתר הזה גולשים גם דתיים, גם מסורתיים ואפילו, תתפלאו, חרדים.
הפוסטים הללו על ״רשעותו של האל״ פוגעים ברגשותיהם.

בלי קשר לכך שהפורום לא נולד בשביל דיונים מהסוג הזה.

ובאותו נושא בדיוק - סולח לכולם.

כפי שציינתי, מקומו של השרשור הזה במטבחון.

מכיוון שכתבתי כמה וכמה דברים שאינם ערבים אולי לאנשים דתיים, מאמינים וכולי, הייתי מבקש לציין שלא כתבתי דבר נגד אדם כל שהוא. אם אדם נפגע מדברי ביחס למושא אמונתו, מה לעשות, חבל.

מכיוון שדיון ביום הכיפורים בכלל ובסליחה בפרט, מגיע לעניין טעמה של הסליחה והקשר עם מעניק הסליחה, ככל שזה אמור ביחס לחטאים שבין אדם למקום, נראה לי שראוי לעסוק גם בכך. זה הלא חלק מעניין יום הכיפורים והאיומים שהשמיע מי שציווה על קיומו של היום. ומכאן אפשר להתייחס גם אליו. כידוע, לפי האמונה, עם יום הכיפורים נחתם גורלו של אדם. נראה לי, למשל, שבין איום כזה ובין מוסר אין דבר וחצי דבר. זה לא קשור לאתאיזם.

דיברתי בחיי עם לא מעט דתיים וגם חרדים לדבר השם. האמיתיים שבהם אינם נפגעים בשמו, הם רק סבורים שאני טועה.

לא ברור לי למה צריך לבקש "סליחה אחד מהשני". אם יש עניין מסוים עם אדם פלוני - כן. אם לא - אז מה הקטע? חוצמזה, אני עושה את זה כל השנה: "סליחה, אני יכול לעבור?".

יואלפלרמן

חבר משקיען
מעורבות
106
נקודות
63
נמר: "אי לכך, יהיה נחמד אם הדיון הזה יפסק"

ההקבלה בין אתאיסטים ומאמינים בענייני פגיעה שגויה - אבל מכיוון שדינו של הדיון להיפסק, אפסיק כאן.

חקסמח

חומוס

חבר משקיען
מעורבות
402
נקודות
83
...וזה בכלל היה אמור להיות דיון על טעויות וחרטות שלנו בתחום האודיו בשנה האחרונה :מבולבל:, לא דיון דתי או כל דבר דומה.

אוף.

ארז_וחני

חבר משקיען
מעורבות
930
נקודות
113
יואל.
כתוב ספר. ירצו יקראו, לא ירצו לא יקראו.
אחלה רעיון:בעד:
נשמע שיש לך לא מעט לומר בנדון.

ובלי קשר, מתוקף תפקידו של נמר אין לו ברירה אלא להפסיק את הדיון הזה.
ארז

רועי51

חבר משקיען
מעורבות
204
נקודות
43
יסכלו אותה באבנים בכיכר המרכזית
מנסה להבין אם מדובר בסיכול או בסקילה, הראשון מעט חסר משמעות, השני נראה קצת קטנוני להתייחסות, אבל העובדה שאף אחד לא נדרש ואפילו שניים אוהבים פשוט מציקה, שמא אני כאמור לא מבין משהו. מבקש להניח את דעתי.

Audiofreak

עוסק בתחום
מעורבות
1,063
נקודות
113
מנסה להבין אם מדובר בסיכול או בסקילה, הראשון מעט חסר משמעות, השני נראה קצת קטנוני להתייחסות, אבל העובדה שאף אחד לא נדרש ואפילו שניים אוהבים פשוט מציקה, שמא אני כאמור לא מבין משהו. מבקש להניח את דעתי.
זה היה בניחוח השיח התנ"כי שהיה פה , אם לא הבנת...

רועי51

חבר משקיען
מעורבות
204
נקודות
43
דווקא הבנתי, בדיוק כפי שאתה הבנת את כוונתי לאור התיקון המתבקש שבצעת.

למעלה
תצוגת צבעים באתר (* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה
+ 100% -
סגור