תערוכות, אודיו ממוחשב והקשר שבניהן

• פותח הנושא dtown
  • פורסם בתאריך

dtown

מנהל
צוות האתר
מעורבות
724
נקודות
113
שרשור תגובות עבור המאמר: תערוכות ואודיו ממוחשב – תיאוריית הקשר

שניצל

חבר משקיען
מעורבות
1,485
נקודות
113
הפצצה נמצאת דוקא אצל בורמייסטר.

oferT

חבר משקיען
מעורבות
46
נקודות
48
חברים רוצו לקרוא.

עוד כתבה מצויינת ואיכותית מבית מדרשו של נמר.

אולי קשה לדעת מה יהיה עתידו של המדיה "המסורתית" (נגן דיסקיםCD)
אבל אין ספק שהוא מתחיל להידחק לשוליים.

פטפונים לא רלוונטים כאן מפני שהם יישארו נישה יחודית לאנשים מסויימים תמיד. (טוב,כמעט)

אם מדובר על נוחות/לוק/יופי/שימושיות? בזה אין בכלל ספק מי לוקח, ובגדול. (גם עם ידיים קשורות מאחור... ;))
והייתי שמח לאיזה אחד כזה. לא על חשבון הפטפון או נגן דיסקים,אלא בצירוף הרמוני ביניהם. (אם יש דבר כזה)

תמונות מצורפות

• files.jpg
    files.jpg
    KB 53.4 · צפיות: 441
  • files.jpg
    files.jpg
    KB 69.3 · צפיות: 490
נערך לאחרונה ב:

אורי_ו

כתב האתר
צוות האתר
מעורבות
315
נקודות
83
הפצצה נמצאת דוקא אצל בורמייסטר.
אהבת?

נמר

כתב אודיו
צוות האתר
מעורבות
4,236
נקודות
113
תודה עופר.
הפטיפון זו חיה אחרת. אין לה מתמודדים כלל. בעצם יש, אפילו טובים ממנו (טייפ סלילים). אבל הבעיה בתוכן מורידה אותו מההתמודדות על התואר. (-:

בכתבה הזו, כמו שאמרת, אין מקום לפטיפון.

matanoosh

חבר משקיען
מעורבות
1,564
נקודות
113
מה זה החרטא הזה?

אני אוהב את נמר באופן אישי. בייחוד את הריח שלו.
אבל את הכתבה הזאת לא הבנתי.
לא הבנתי את השורה התחתונה, לא הבנתי את השורה הראשונה, ולא הבנתי מה רצה המשורר להגיד.

זה נראה כאילו נמר היה צריך לכתוב כתבה שהיא לא סקירה, וניסה לכתוב על משהו טעון אצלו, כמו מחשבים - שהוא שונא - כי זה התעסקות סיזיפית ומיותרת בתוכנה וחומרה במקום באודיו, והם אף פעם לא יישמעו טוב יותר מנגן CD, אבל כוס אומו, התעשיה הולכת לשם. אז בוא נכתוב משהו שלא אומר כלום, העיקר להוציא כתבה עם הרבה מילים.

ומבלי קשר לאמור לעיל, המשך נא להחכים אותנו עם סקירות והגיגים. אני, כמו רוב הקוראים כאן, נהנים מאד לקרוא אותך.
----------------------------------------------------------------------------------------------

בינואר 2009, עת זוגתי טסה ללונדון לעבוד (והחשיבה את הטיסה כהפסקה מהזוגיות שלנו [ללא ידיעתי, אגב]), אני התנחמתי בחום גופו המענג של ממיר RED WINE AUDIO חדש, אשר אמור היה להיות מחובר ב- SPDIF (קואקס) ל- SQUEEZEBOX קלאסיק.
עקב היעדרו של מתאם BNC ל- RCA, ניסיתי לחשוב על דרכים אחרות לחיבור.
כשראיתי את שקע ה- USB בממיר, לא הבנתי מה היתה כוונת המשורר; אך חיברתי בכל זאת (בציפיה לקבל מעין כונן DISK ON KEY עם ספרות על המכשיר) והופתעתי לגלות שהמחשב זיהה התקן אודיו. עשיתי PLAY בשביל הקטע מתוך גיחוך קל ותיסכול גדול על איכות הסאונד הצפויה עד שאקנה מתאם BNC, ושמתי את האוזניות.

אורו עיניי. עכוזי עף. איכות נפלאה. לא ציפיתי לזה. זה היה רגע המפנה- הרגע שבו הבנתי שמחשב יכול לתת בראש.

בשיא הצניעות, ובאופן שבדר"כ אני משתדל להמנע ממנו, אצהיר שלדעתי הייתי מראשונים בארץ שהבינו את זה. ואני מניח שתוך מספר שבועות / חודשים, כבר הייתי הרבה מאחור. ההבנה שמחשב יכול לתת תוצאה נהדרת חילחלה מהר לצרכנים, גם השמרנים והמנוסים ביותר (הדינוזאורים שאוהבים להתעסק עם ברגים של רמקולים! :)).

רוצה לאמר - זאת אבולוציה טבעית של טכנולוגיה. וכמו שהציגו נגני CD בשנת 83 בתערוכות, כי זה חדש ומבריק (ולא משנה איך זה נשמע), כך גם עושים עם מחשבים. אז על מה הפליאה פה?

אודיו ממוחשב התפוצץ תוך מספר חודשים להיות טרנד חזק ומוביל, ובתחילת 2010 כבר צצו עשרות פורומים שמדברים על איך ולמה וכמה. זה הכל. לא פחות ולא יותר.

נמר

כתב אודיו
צוות האתר
מעורבות
4,236
נקודות
113
לא סתם מילים. להיפך, מילים שאמורות להביא אותך לתגובה אחרת לגמרי.

דוגמא למשהו שאמור לקומם אותך.

"לפני 7 שנים המחשבים נשמעו, אם נגיד את האמת, כמו שאודיו לא צריך להשמע. הם סבלו מרזולוציה נחותה, מחסור בחומר Hi Raz ונגני SACD פשוט נשמעו טוב יותר משמעותית. הסיבה אז, לא יכולה להיות אחרת מנוחות והאפשרות לדחוף הרבה מוסיקה בלי לסחוב ארגזים של תקליטורים. אם אז, היצרנים לא היו מתפשרים ומשתמשים במחשב הוא לא היה מתפתח כפי שהתפתח היום."

במילים אחרות. אם אתה ומיכאל ועוד כמה חברים ממוחשבים בולטים לא היו מתלהבים שאפשר לשלב את הגיקיות למחשב עם מוסיקה התחום הזה לא היה מתפתח. לא אתם ספציפית, אני מדבר על אלה שזיהו את הפוטנציאל. אבל אני אומר עוד משהו בכתבה. אומנם בעדינות, אבל הטענה שלי היא שרק לפני שנה שנתיים המחשב התחיל להשמע נורמלי והתיישר ואפילו עבר את ה-sacd רק לאחרונה. זה אומר שעד עכשיו שמעתם סאונד בינוני ביותר למרות המחמאות ההיסטריות שרצות כאן כבר כמה שנים. (מקווה שזה יגרום לך להגיב):)

עם זאת, יש גם שורה תחתונה עדכנית ל-2013.

" הנהירה כיום לאודיו הממוחשב היא מוצדקת. זה נשמע יותר טוב, יותר שקט והרבה הרבה יותר נוח. אבל עדיין, נותרו לא מעט חובבי אודיו נשארים עם התקליטורים."

Alberto

אוהב את התחום
מעורבות
18
נקודות
18
קיים הבדל באיכות בין דיסק צרוב מדיסק מקורי לבין אותו דיסק המקורי.
המקור נשמע יותר רגוע וננוח,חלק ונעים יותר, עם הרבה יותר נשמה.
אז....מחשב? לא יודע.
היום לו התקליטים היו נגישים כמו התקליטורים , קבצים - מזמן הייתי כבר באנלוגי.

שניצל

חבר משקיען
מעורבות
1,485
נקודות
113
תוצאה נהדרת חילחלה מהר לצרכנים, גם השמרנים והמנוסים ביותר (הדינוזאורים שאוהבים להתעסק עם ברגים של רמקולים! :)).

.
זה אני מהברגים,לא?

matanoosh

חבר משקיען
מעורבות
1,564
נקודות
113
לא סתם מילים. להיפך, מילים שאמורות להביא אותך לתגובה אחרת לגמרי.

"לפני 7 שנים המחשבים נשמעו, אם נגיד את האמת, כמו שאודיו לא צריך להשמע. הם סבלו מרזולוציה נחותה....
במילים אחרות. אם אתה ומיכאל ועוד כמה חברים ממוחשבים בולטים לא היו מתלהבים שאפשר לשלב את הגיקיות למחשב עם מוסיקה התחום הזה לא היה מתפתח.

עם זאת, יש גם שורה תחתונה עדכנית ל-2013.

" הנהירה כיום לאודיו הממוחשב היא מוצדקת. זה נשמע יותר טוב, יותר שקט והרבה הרבה יותר נוח. אבל עדיין, נותרו לא מעט חובבי אודיו נשארים עם התקליטורים."

קשקוש בתחתונים. הסט-אפ שלי נשאר כמו שהוא יותר משנתיים. והוא נשמע מצוין.
חוץ מזה, עם כל הכבוד למיכאל, ויש הרבה כבוד, כל הסלטות שהוא עושה כדי להרכיב לאלדר מחשב, אולי 30% מזה קשור לאודיו.
מעבד חזק קשור? לא. אם כבר, אז נהפוכו.
איחסון רציני קשור? לא.

האדם היחיד שאני רואה שעושה מאמץ כלשהו לזהות הבדלים בין מעבדים ולוחות אם מבחינה סונית הוא אלוני, וגם זה בצורה לא שיטתית אלא מקרית, כפועל יוצא של שמיעת מערכת מורכבות שונות, ולא בדיקת AB.

ניגון זיכרון קשור? בספק, אצלי לא זיהיתי הבדל בשני ממירים מאד שונים ובצורות חיבור אחרות (FIREWIRE מול USB).
בקר PCI FIREWIRE ייעודי לאודיו קשור? אני מניח שכן, מיכאל יודע יותר ממני.
לפיכך, הרבה RAM קשור? לדעתי לא.

מה כן קשור? פילטרים על בקרים, ספק כוח. מניח שגם בזה מיכאל טיפל, אבל זה לא היה עיקר העלות של המחשב.

יותר מזה, קרא את הסקירה של אלוני על האורנדר S10. מכשיר פנטסטי, נפלא, נוח, בלה בלה בלה. איכות סונית? בין השורות קל להבין שאין עדיפות חד משמעית למכשיר הזה, על המחשב שאלוני הרכיב בעצמו.

המסקנה שלי מכל האמור לעיל היא שעיקר ההתקדמות, ואכן היתה כזאת, היא בגזרת הממירים ומימוש טוב יותר שלהם את המידע שמגיע מהמחשב, בין אם זה טיפול ובידוד טוב יותר של כניסת USB, ניגון אסינכרוני, ובכלל - השקעה יותר רצינית בתחום.

לדוגמא: בימים הראשונים, רוב הממירים פשוט היו לוקחים את כניסת ה- USB, ממירים אותה ל- SPDIF ואז מכניסים אותה לממיר כאילו היתה מקור SPDIF רגיל. הבעיות: 1. מסתמכים על השעון של המחשב 2. המרה כפולה.מ- USB ל-SPDIF ואז ל- I2S.

היום יש ממירים שממירים ישר מ- USB ל-I2S, חוסכים המרה ונשמעים טוב יותר ממחשב. ותיכננו אותם כך כי יש עדיפות גבוהה יותר.

שורה תחתונה: השוק הולך לכיוון כי זה בלתי נמנע, אבל מחשבים היו נקודת פתיחה מצויינת מלכתחילה, למי שרצה להשקיע את הזמן והמאמץ להוציא מהם תוצאה, ולא בגלל שהיו התקדמויות טכנולוגיות אדירות בתחום המחשבים עצמם.

matanoosh

חבר משקיען
מעורבות
1,564
נקודות
113
קיים הבדל באיכות בין דיסק צרוב מדיסק מקורי לבין אותו דיסק המקורי.
המקור נשמע יותר רגוע וננוח,חלק ונעים יותר, עם הרבה יותר נשמה.
אז....מחשב? לא יודע.
היום לו התקליטים היו נגישים כמו התקליטורים , קבצים - מזמן הייתי כבר באנלוגי.

אין קשר בין צרוב למחשב. להזכירך ב- CD הניגון הוא בזמן אמת. הבעיות בצריבה הן בגלל שיש בעיות לדלות את המידע בזמן אמת, ולכן תיקון השגיאות עובד יותר, ויש בעיות אחרות שאני לא מכיר.
כשמנגנים ממחשב, אז אין בעיה של זמן אמת (REAL TIME). יש בעיות אחרות.

נמר

כתב אודיו
צוות האתר
מעורבות
4,236
נקודות
113
קשקוש בתחתונים. הסט-אפ שלי נשאר כמו שהוא יותר משנתיים. והוא נשמע מצוין.
חוץ מזה, עם כל הכבוד למיכאל, ויש הרבה כבוד, כל הסלטות שהוא עושה כדי להרכיב לאלדר מחשב, אולי 30% מזה קשור לאודיו.
איחסון רציני קשור? לא.

האדם היחיד שאני רואה שעושה מאמץ כלשהו לזהות הבדלים בין מעבדים ולוחות אם מבחינה סונית הוא אלוני, וגם זה בצורה לא שיטתית אלא מקרית, כפועל יוצא של שמיעת מערכת מורכבות שונות, ולא בדיקת AB.

ניגון זיכרון קשור? בספק, אצלי לא זיהיתי הבדל בשני ממירים מאד שונים ובצורות חיבור אחרות (FIREWIRE מול USB).

מה כן קשור? פילטרים על בקרים, ספק כוח. מניח שגם בזה מיכאל טיפל, אבל זה לא היה עיקר העלות של המחשב.

יותר מזה, קרא את הסקירה של אלוני על האורנדר S10. מכשיר פנטסטי, נפלא, נוח, בלה בלה בלה. איכות סונית? בין השורות קל להבין שאין עדיפות חד משמעית למכשיר הזה, על המחשב שאלוני הרכיב בעצמו.

המסקנה שלי מכל האמור לעיל היא שעיקר ההתקדמות, ואכן היתה כזאת, היא בגזרת הממירים ומימוש טוב יותר שלהם את המידע שמגיע מהמחשב, בין אם זה טיפול ובידוד טוב יותר של כניסת USB, ניגון אסינכרוני, ובכלל - השקעה יותר רצינית בתחום.

לדוגמא: בימים הראשונים, רוב הממירים פשוט היו לוקחים את כניסת ה- USB, ממירים אותה ל- SPDIF ואז מכניסים אותה לממיר כאילו היתה מקור SPDIF רגיל. הבעיות: 1. מסתמכים על השעון של המחשב 2. המרה כפולה.מ- USB ל-SPDIF ואז ל- I2S.

היום יש ממירים שממירים ישר מ- USB ל-I2S, חוסכים המרה ונשמעים טוב יותר ממחשב. ותיכננו אותם כך כי יש עדיפות גבוהה יותר.

שורה תחתונה: השוק הולך לכיוון כי זה בלתי נמנע, אבל מחשבים היו נקודת פתיחה מצויינת מלכתחילה, למי שרצה להשקיע את הזמן והמאמץ להוציא מהם תוצאה, ולא בגלל שהיו התקדמויות טכנולוגיות אדירות בתחום המחשבים עצמם.

השוק הלך לכיוון המחשב בגלל שזה יותר זול. בגלל שהורידו מהרשת ודפקו את מכירות הדיסקים (דהיינו, כי גנבו מוסיקה), ואחר כך התחילו לשפר לאט לאט את הצליל הכל כך רע שהמחשב הוציא. היום, אחרי כמה שנים טובות, המהפך באמת התרחש והשילוב בין גיג מחשבים ואודיופיל התחיל להראות שאפשר להוציא מוסיקה ממחשב.

היום, בקבצי היירז, המחשב לוקח את ה-cd בנקודות בודדות מול sacd. בכל קובץ שניתן להשיג גם על גבי דיסק, נגן ה-cd (האיכותי כמובן) לוקח ובענק.

ברקצ

חבר משקיען
מעורבות
269
נקודות
83
נו - כרגיל כולם עושים פה סמטוכה ....
בואו ברשותכם נפרוש את היריעה, ונעמיד דברים על דיוקם.
עולם המוסיקה עבר לדיגיטלי לפני כ 30 שנה והוא לא הולך אחורה. אפילו התקליטים ("וויניל" - נשמע כמו מונח מתחום ה BDSM) שאתם כל כך אוהבים מוקלטים למעשה בדיגיטלי.
אם כבר יש התקדמות זו לכיוון ההיי-רז במקום רד בוק. וגם זה לא יעזור לכם - הפורמטים האלה ימשיכו להתפתח, ואולי יום אחד יתנו באמת מה שהם מבטיחים כבר הרבה זמן. מכיוון שאמצעי האיכסון גדלים ומהירויות ההעברה עולות אני מקווה שניפטר בהזדמנות גם מרעות חולות כמו ה MP3, שלהזכירכם נולד רק כי יותר קל להוריד אותם (פיראטית בדרך כלל) בקצבים האיטיים שהיו מקובלים לפני 10 שנים.
אז מה יש לנו ? קובץ דיגיטלי של מוסיקה שאנחנו רוצים לשמוע. איך הקובץ הזה מיתרגם למוסיקה בשבילנו ? לצערנו כל הדרכים הקיימות די מעאפניות. דיסק כסוף מסתובב ? הצחקתם אותי. לערבב מדיה פיזית בקובץ דיגיטלי זאת שטות , מראש. אז צריך להעביר את הקובץ לממיר.
מחשב + USB ? להזכיר לכם ש USB זה תקן שנועד לחבר מדפסות ומיקלדות למחשב ? אז מזל של כולנו שהחארטה הזאת (בלשונו של מתנוש המתוק) עובדת. זה פשוט פלא שאנחנו מצליחים להוציא מוסיקה מכבל שנועד לחבר מדפסות. אז מה כן ?
חברים - עדיין לא הומצא הטרנספורט הדיגיטלי החכם שיפתור את הבעייה הזאת אחת ולתמיד. מכשירים דוגמת האורנדר הם צעד בכיוון הנכון - אם היה עולה 1000$ במקום 7000$ כנראה שהיה הופך ללהיט הסטרי.
אז איך נשמע מוסיקה בשנים הבאות ? קודם כל המוסיקה תשב בענן ולא אצלנו. אני מקווה שזה ברור לכם. הכל יהיה בסטרימינג ריל טיים, עם מבחר אינסופי שכל מה שאי פעם הוקלט בהסטוריה של האנושות. הקובץ הדיגיטלי יגיע למכשיר פשוט שיהפוך אותו לאות אנאלוגי. עד אז ימציאו פורמט נורמלי שיעשה את ההמרה הזאת בקלות. משם והלאה - לך תדע. יכול להיות שיעבור להגברה מסורתית ומשם לרמקולים. יכול להיות שהקובץ הדיגיטלי יוגבר ללא מעבר לאנאלוגי , כמו שעושים היום כמה מכשירי דיירקט טו דיגיטל (כמו הנאד M2 ודומיהם). ואולי האות פשוט יועבר ישירות לעצב השמע שלנו ובא לציון הגואל.
ומה יש לנו היום ? אילתורים, שיפצורים, קומבינות. להעביר קובץ ממחשב דרך USB לממיר שמספק את השעון זאת קומבינה. בינתיים זה עובד אבל ברור שזה פתרון זמני. לכן גם להשקיע היום סכומי עתק בפתרונות ממוחשבים נראה לי טעות.

נערך לאחרונה ב:

michael123

חבר משקיען
מעורבות
1,415
נקודות
113
איחסון רציני קשור? לא.

מעבד וזיכרון משפרים את ה-latency של המחשב, זה כן קשור בצורה עקיפה. גם, הסברתי מקודם שההשקעה הייתה לטווח ארוך (5 שנים לפחות) כדי לא להכנס לשדרוגים כל שנה. אני רוצה גם להתקין שם RC - לנסות לפחות - וזה כן דורש כוח עיבוד. על מה הויכוח - 300-400$?

בספק כוח עוד לא טיפלנו, אבל כל חלק האודיו יושב מחוץ למחשב, כך שלדעתי ההשפעה קטנה מאוד אם בכלל.
איחסון גם עוד לא שודרג בינתיים (אני דוחף את אלדר לקנות NAS נחמד ולשים בחדר הסמוך :))

סה"כ זה נשמע מצוין, הרבה יותר טוב מה-Mac.. לא מסכים (כמובן :) ) עם נמר לגבי התחרות עם CD.. מחשב לוקח בהכל אם יש ריפ טוב ותכנים טובים.

123tomer

אוהב את התחום
מעורבות
13
נקודות
18
מתנוש עזוב אתך הבדלי שמע בין ddrים
מה עם המגבר לעזאזל?

נמר

כתב אודיו
צוות האתר
מעורבות
4,236
נקודות
113
סה"כ זה נשמע מצוין, הרבה יותר טוב מה-Mac.. לא מסכים (כמובן :) ) עם נמר לגבי התחרות עם CD.. מחשב לוקח בהכל אם יש ריפ טוב ותכנים טובים.

:)(ורד)

matanoosh

חבר משקיען
מעורבות
1,564
נקודות
113
מתנוש עזוב אתך הבדלי שמע בין ddrים
מה עם המגבר לעזאזל?

פשוש, עברתי חמישה מגברים אצלי בבית. אף אחד לא ממתן את מה שלך נשמע כחריף או אגרסיבי. זה לא המגבר.

HAVING SAID THAT, (שונא!!! שונא שכותבים כמו ילדים מתלהבים באנגלית באמצע משפט באנגלית. אנא עזור לי למצוא תחליף הולם לביטוי הנ"ל) מתנגן אצלי עכשיו משולב של KARAN ACOUSTICS... מפרק לי ת'תחת. אחד המוצרים המעניינים ששמעתי אצלי בבית.

123tomer

אוהב את התחום
מעורבות
13
נקודות
18
פשוש, עברתי חמישה מגברים אצלי בבית. אף אחד לא ממתן את מה שלך נשמע כחריף או אגרסיבי. זה לא המגבר.

HAVING SAID THAT, (שונא!!! שונא שכותבים כמו ילדים מתלהבים באנגלית באמצע משפט באנגלית. אנא עזור לי למצוא תחליף הולם לביטוי הנ"ל) מתנגן אצלי עכשיו משולב של KARAN ACOUSTICS... מפרק לי ת'תחת. אחד המוצרים המעניינים ששמעתי אצלי בבית.

:בעד:
תחת מפורק זה סימן טוב

שניצל

חבר משקיען
מעורבות
1,485
נקודות
113

תן מודל של "כאראן"שמפרק תחת שלך (במבטא פרסי),מי מביא אותם ? אולי יש לך תחת "פריק" ,מי יודע? אולי בגלל אתה שם קוביות בחדר שלך קארן לך משהו ,אני חושב אתה מתבלבל ,מה קארן לך?(הכל במבטא פרסי)

למעלה
תצוגת צבעים באתר (* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה
+ 100% -
סגור