בניית רמקולים – עשה זאת בעצמך, כמה זה מסובך?

• פותח הנושא dtown
  • פורסם בתאריך

dtown

מנהל
צוות האתר
מעורבות
724
נקודות
113

yairf

עוסק בתחום
מעורבות
21
נקודות
38
תמציתי ולעניין - כיף לקרוא דברים כאלו ויישר כח לבונים.

Joshua_G

חבר משקיען
מעורבות
4
נקודות
0
מצטרף לשבחים של יאיר.

להתרשמותי, נדרשים לימוד וניסיון של שנים רבות על מנת לבנות בבנייה עצמית רמקול שיישמע מעולה, כמו הטובים שברמקולים המסחריים.

clip99

חבר משקיען
מעורבות
119
נקודות
43
לא מדוייק להשוות את השעות שאדם משקיע בתחביב לעבודה היומית שלו . שכן אף אם הוא נהנה ממנה , עדיין היא מבוצעת עבור אדם אחר שנהנה מההשקעה . בל נשכח שאדם צריך להתפרנס . ובל נשכח גם את אלו הנהנים מתחום עיסוקם גם מבלי לקבל תמורה - המתנדבים .
גם לפי הגיון זה , אם אני למשל נהנה לשחק במחשב , אני אמור לקבל תמורה על כך..? או החזר כספי? שכן גם על המחשב הוצאתי כסף , וכל שעת הפעלה עולה לי 9 אגורות.
כאשר בניתי לפני שנה את הרמקולים האחוריים שלי , שיקול שעות העבודה לא נכנס בחישוב , למרות שהרווח הכספי אל מול קניית מוצר מוגמר היה אחד מהמניעים לפרוייקט. עבדתי במשך שבוע בערך, כל יום כמה שעות (לא היו לי הכלים היעודיים) , הידיים כאבו , אבל נהניתי . מבחינתי זו היתה פעילות של זמן פנאי , לא חשבתי על חישוב שעות עבודה כפי שאיני חושב על כך כאשר אני מבצע פעילות אחרת בזמני החופשי.

liorkoren

מנהל
צוות האתר
מעורבות
666
נקודות
113
השאלה היא גם מה הוא הגבול, כאשר מדובר במלאכת כפיים שאורכת מספר ימים, אז זה כנראה פחות מהותי, אבל מה קורה כאשר הפרוייקט נמשך חודשים ארוכים ואינספור שעות?
במקרים רבים, אנחנו מסוגלים לבנות / לייצר מוצרים שונים, אבל בסופו של יום, מעדיפים לשלם כסף ולקבל מוצר מוכן כי זמן שווה כסף.
אם נתייחס לדוגמה שהבאת, אז יותר מדוייק היה להשוות לא את שעות המשחק במחשב, אלא שעות של פיתוח (תכנות) משחק שכזה - במקום לרכוש אותו מוכן.

clip99

חבר משקיען
מעורבות
119
נקודות
43
צריך קודם להסתכל על הפרוייקט מנקודת מבט של עלות מול תועלת דהיינו כמה כסף השקעתי על המרכיבים , חומרי גלם וכלי העבודה (יודע מה , נכליל גם את השכר השעתי של אותו אדם) . זה השיקול הראשון שאמור להנחות אותנו לפי דעתי , מכיוון שהתוצאה חייבת להיות ברת השוואה ומספקת , לפחות בחלקה , למוצר אותו רוצים לחקות , או לציפיות מהתכנון המקורי. אם כן , אז ורק אז יש הצדקה להנאה מהעבודה , ולזמן שהושקע בה.
אני השקעתי בערך 1000 שקל ושבוע עבודה בניסיון לחקות רמקול סוראונד שעולה 2500 . אז נכון אולי שזה לא יצא בדיוק אותו דבר , אך נשמע מצויין .
אם מדובר בפרוייקט שנמשך זמן ארוך , המתכנן חייב להיות גם אדם בעל הבנה מקיפה באלקטרוניקה , אקוסטיקה , התאמת רכיבים ובחירה בסוג הקרוס המתאים - במטרה להצדיק את ההשקעה . יש חובבים שהצליחו לבנות רמקולים שמקבילים באיכותם לאלה המתומחרים באלפי דולרים , בעשירית ההשקעה . אני בכל מקרה אשמח לראות סקירה של פרוייקטים כאלה גם באתר , במיוחד בתחום של בניית קרוסאובר והתייחסות לאלקטרוניקה , מכיוון שבעתיד מתישהו מתכנן לבנות רמקולים נוספים .

ברשותך נחדד את הדוגמה של משחקי המחשב . אני מדבר על יצירה של מדיום , לא תוכן.
הרמקול הינו מדיום שאני יצרתי - דרכו אני שומע תוכן (מוזיקה למשל) , שאחרים יצרו.
משחק מחשב (כמו אותה מוזיקה) , הינו תוכן .
אין הנאה מיצירת תוכן עבור עצמך . ההנאה שייכת לאחרים שנהנים מכך.
איני יכול ליצור משחק מחשב עבור עצמי . הדבר מקביל לזמר (ע"ע שרית חדד) שנהנה מלהקשיב לשירים שלו (באוטו , במקרה של הנ"ל)

liorkoren

מנהל
צוות האתר
מעורבות
666
נקודות
113
אז זה שקול לתכנון ובניית מחשב (ואני לא מדבר על הרכבה של לוח אם למארז...) שהוא המדיום שיכיל את המשחק.

clip99

חבר משקיען
מעורבות
119
נקודות
43
אכן , אך רק בתיאוריה . אין לי יכולת או ידע לתכנן או לבנות חומרה. בכדי ליצור מעבד דרוש צוות של מהנדסי חומרה , והתכנון יכול לקחת חודשים רבים . וזה רק המעבד , לא מדבר על שאר הרכיבים .
בוא נישאר בתחום המעשי . להנדס ולבנות תיבה לרמקול זה דבר שכל DIY weekend warrior יכול לעשות. לא דרוש לכך בית חרושת לייצור שבבי סיליקון בשווי מיליוני דולרים . ודבר זה אפשרי לביצוע , בניגוד לבניית רכיבי מחשב , מה שמחזיר אותי לטיעון המקורי לפיו אין רלוונטיות להצמיד תג מחיר לשעת עבודה שמשקיעים בתחביב - גם אם אין שום הנאה ועושים את זה רק בכדי לחסוך את העלות של רמקול חדש. שכן אם החלטתי בסוף לא לבזבז את השעה הזו בנגרות וקדיחה , ובמקום אני מבצע פעולה אחרת , גם אז צריך להיכנס לחישובי עלות/תועלת? כך אני צריך לשלם לעצמי על כל פעולה שהייתי מבצע .

liorkoren

מנהל
צוות האתר
מעורבות
666
נקודות
113
דמיין ששואלים אותך לגבי רמקול שאתה מעוניין לרכוש: "האם תרצה לרכוש אותו ב- 47,536 ש"ח או תעדיף להשקיע בבנייתו 1,750 שעות עבודה?".
אני מניח, שתעשה שקלול מסויים של כמה שוות לך אותן שעות עבודה ואז תחליט מה היא העסקה המשתלמת יותר עבורך.

יש כאלו שבונים רק עבור החוויה וההנאה, אחרים באמת רוצים לחסוך הוצאה של מזומנים מהכיס ומוכנים לעבוד עבור כך (במקרים של CLONES לרמקולים מפורסמים ויקרים למשל).

הרלוונטיות לשאלה הזו הינה תלוית סיטואציה והצרכים או הרצון של אותו חובב.

יזהר

חבר מתחיל
מעורבות
0
נקודות
1
חדש בפורום אבל עם קצת ניסיון

בתחילת שנות השמונים עשיתי סאונד לאומנים כמו שלום חנוך, מתי כספי וכו, ב1984 יצא לי לעבוד בלונדון עם גאון סאונד אנגלי שפיתח בין השאר את הרמקולים של גאוס שנראים כמו קונכיה וגם בנה את הקונסולה באולפני אבי רוד ויצא לי להבין כמה עבודה קשה זו להפוך רמקול מטוב למצוין ומאז למדתי לא מעט על תכנון רמקולים ועדיין אפילו באולפני הקלטה משוכללים אין תחליף לאקדח ולכיוונים הסופיים כנ"ל ברמקולים, לעשות רמקול ביתי טוב זה לא מסובך מדי והמידע איך לבנות זמין כיום בלחיצת כפתור. לעשות רמקול מצוין זה תהליך שיכול לקחת זמן ארוך למדי של שנה ויותר מצריך כוחות נפשיים לא קלים וחיסכון גדול אין בו אבל מי שמרגיש את ההבדלים אין יותר כיף מזה. ולסיום בשנת 1994 לקח אותי חבר לעבודה לעיירה בשם Tune בשוויץ לאיזה חנות קטנה כדי לשמוע את הסאונד הכי טוב שהוא שמע לטעמו שהגענו היתה בחנות מערכת שהורכבה מפטיפון טורנס, זוג מגברי שפופרות שמעולם לא שמעתי אליהם ורמקולים שהיו קופסאות עץ בינוניות וכבדות שכל ארגז הכיל 2 רמקולים 6X9 שנראה עליהם כאילו נלקחו מדלת של רכב עממי ובמרכז כל רמקול היה קונוס פלסטיק שהודבק עם אקדח דבק חם וראו סימנים לכך, אחרי שגמרתי להתבדח וללעוג לרמקולים ביקשתי לשמוע את 4 העונות בפירושו של קרינין וישבתי שם לפחות רבע שעה בלי יכולת לזוז ועד היום אם כל הרמקולים של ה250,000$ ויותר אלו היו הרמקולים הטובים ביותר ששמעתי והסיפור הוא שמנהל פיזו שמע אותם התלהב ונתן לבחור מחסן בפיזו כדי ליצר אותם. מאז לא ראיתי אותם יותר אבל אם מישהו מכיר אז אני עדיין מחפש אותם

zs

חבר משקיען
מעורבות
1,590
נקודות
113
נהנתי ליקרא (Y)

נמר,שאפו על הכתבה(Y)

אורי_ו

כתב האתר
צוות האתר
מעורבות
315
נקודות
83
יפה.
האם אפשר מכותבי הרמקולים גם פירוט לגבי חנויות ואפרויות רכישה של החלרים בארצנו או לארצנו?

itayrada

חבר מתחיל
מעורבות
0
נקודות
0
סוף-סוף!!! כמה זמן חיכתי שיכתבו על הנושא הזה של DIY!!!
יישר כח עצום לכותב הדגול: נמר.
כמו כן אני מצפה שגם תפתיע אותי בכתבת המשך להנ"ל.
יש לציין שגם אני מנסה לאסוף ידע כדי לבנות הרמקול האולטימטיבי (בשבילי לפחות...), בגלל זה אני כה סקרן לכתבות כאלה או אחרות.
בניתי כמה תיבות והפסקתי באמצע כי לא יצא כמו שצריך, אני לא ברמה של ציוד מקצועי... או במילים אחרות:
"אודיופיל דל ממון"! (אני חי עם סטריאו שמורכב מרסיבר וזוג רמקולים בלבד!).

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,742
נקודות
113
הי!

ככל הידוע לי, הגדרת הסיבוך בייצור רמקולים בעזרת תיאור הדבקים והרכיבים והתוכנה הוא פישוט-יתר בכמה סדרי גודל יחסית לפישוט שבהצהרה שכדי לבשל תבשיל מצויין די בחומרים ובתנור הטובים ביותר.

אם זה הייה כל כך פשוט, הרמקולים היקרים, שלא תמיד בנויים מהחומרים והרכיבים הטובים ביותר בנמצא, היו נשמעים בינוניים ומטה, והרבה יותר רמקולים DIY היו נשמעים פנטאסטי.

לא, זה לא סתם חומרים וקצת תוכנה וקצת ידע וידיים טובות. זה שילוב של טכנולוגיות רב-תחומיות, אמנות, כישרון, ניסיון, בניית prototypes, מדידות (שדורשות חדרים מיוחדים וציוד מיוחד), תיקונים על סמך המדידות ועל סמך השמיעה, שוב ושוב, עד שמתקבלת תוצאה טובה.

לא שאי אפשר לקבל תוצאות טובות למדי "בפוקס", אבל אם זה הייה כל כך פשוט, הרבה חברות היו מצליחות הרבה יותר.

עמיר

yairf

עוסק בתחום
מעורבות
21
נקודות
38
בגדול אתה צודק, רק שקיימות לא מעט תוכניות ברשת לבניית clones של רמקולים מסחריים, שיורדות לפרטים מאד מדוייקים. לא צריך להמציא את הגלגל מחדש.

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,742
נקודות
113
בגדול אתה צודק, רק שקיימות לא מעט תוכניות ברשת לבניית clones של רמקולים מסחריים, שיורדות לפרטים מאד מדוייקים. לא צריך להמציא את הגלגל מחדש.
אז זה כבר כמעט כמו לקנות kit להרכבה,ואולי בשביל זה לא צריך הרבה ידע, בטח לא באלקטרוניקה / אקוסטיקה. פשוט לעשות מה שכתוב, אולי עם חיוט וחיבורים טובים יותר. להחליף דרייברים כבר לא רעיון טוב.

ומעניין באיזו רמת פירוט ודיוק התוכניות האלה, האם זה כולל בניית כל ה-matrixes ןדברים כאלה, או סתם כשמדובר בקופסאות מרובעות, ללא צורך בעיגול העץ, וכד'

יכול לעזור אולי בלחסוך כסף בהסתברות גבוהה יותר מאשר לזרוק כסף במקרה של בנייה לא מושלמת ו/או תוכנית לא מספיק מדוייקת...

עמיר

ronenperetz

חבר משקיען
מעורבות
225
נקודות
63
תגיד עמיר אתה לא ישן בשעות כאלה?

stereophile

חבר משקיען
מעורבות
63
נקודות
28
בתחילת שנות השמונים עשיתי סאונד לאומנים כמו שלום חנוך, מתי כספי וכו, ב1984 יצא לי לעבוד בלונדון עם גאון סאונד אנגלי שפיתח בין השאר את הרמקולים של גאוס שנראים כמו קונכיה וגם בנה את הקונסולה באולפני אבי רוד ויצא לי להבין כמה עבודה קשה זו להפוך רמקול מטוב למצוין ומאז למדתי לא מעט על תכנון רמקולים ועדיין אפילו באולפני הקלטה משוכללים אין תחליף לאקדח ולכיוונים הסופיים כנ"ל ברמקולים, לעשות רמקול ביתי טוב זה לא מסובך מדי והמידע איך לבנות זמין כיום בלחיצת כפתור. לעשות רמקול מצוין זה תהליך שיכול לקחת זמן ארוך למדי של שנה ויותר מצריך כוחות נפשיים לא קלים וחיסכון גדול אין בו אבל מי שמרגיש את ההבדלים אין יותר כיף מזה. ולסיום בשנת 1994 לקח אותי חבר לעבודה לעיירה בשם Tune בשוויץ לאיזה חנות קטנה כדי לשמוע את הסאונד הכי טוב שהוא שמע לטעמו שהגענו היתה בחנות מערכת שהורכבה מפטיפון טורנס, זוג מגברי שפופרות שמעולם לא שמעתי אליהם ורמקולים שהיו קופסאות עץ בינוניות וכבדות שכל ארגז הכיל 2 רמקולים 6X9 שנראה עליהם כאילו נלקחו מדלת של רכב עממי ובמרכז כל רמקול היה קונוס פלסטיק שהודבק עם אקדח דבק חם וראו סימנים לכך, אחרי שגמרתי להתבדח וללעוג לרמקולים ביקשתי לשמוע את 4 העונות בפירושו של קרינין וישבתי שם לפחות רבע שעה בלי יכולת לזוז ועד היום אם כל הרמקולים של ה250,000$ ויותר אלו היו הרמקולים הטובים ביותר ששמעתי והסיפור הוא שמנהל פיזו שמע אותם התלהב ונתן לבחור מחסן בפיזו כדי ליצר אותם. מאז לא ראיתי אותם יותר אבל אם מישהו מכיר אז אני עדיין מחפש אותם

סיפור יפה! (Y)

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,742
נקודות
113
תגיד עמיר אתה לא ישן בשעות כאלה?
כרגע אני בחו"ל

ע

אורי_ו

כתב האתר
צוות האתר
מעורבות
315
נקודות
83
ולא עדכנת? מה עם איזה רשימת הזמנות מהדיוטי פרי?

למעלה
תצוגת צבעים באתר (* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה
+ 100% -
סגור