כבלים - מבחן תאורטי

itay123

חבר משקיען
מעורבות
2,424
נקודות
113
אופי והגדרה זו פרשנות של טעם ואוזן המשתמש.

gds

מושעה
מעורבות
756
נקודות
113
אין לך הסבר משום שאין דבר כזה כבל ניטראלי.
כבל הוא רכיב בשרשרת, כמו מקור, קדם הגברה, ממיר וכו' ולא אתה ולא אף אחד אחר יכולים לנחש מה שמע טכנאי הסאונד ואיך הוא התכוון שזה יישמע לנו.
מה שאנחנו כן יכולים לעשות זה לחבר כבלים שונים לאותו סטאפ ולומר האם התוצאה המתקבלת בסה"כ נשמעת לנו יותר ריאליסטית , יותר נכונה , יותר מהנה , יותר מושכת להאזנה או חלילה יותר מעייפת, יותר משעממת ולא מגרה להאזנה נוספת.
בין זה לבין "ניטראליות" אין שום קשר.

הדוגמא שלך ממש לא רלוונטית משום שיש מכשירי מדידה שמודדים אורכי גל של כל צבע.
לכן ניתן למדוד את אורכי הגל לפני העדשה העכורה ולאחריה וכך ניתן לדעת שהעדשה עכורה.
אתה מכיר מכשיר שמודד אוביקטיבית איך נשמעת חצוצרה דרך כבל איכותי ודרך כבל פשוט?
יש מאפיינים מדידים בשני המקרים ?

יפה ענית, זה מגיע לכך שגם אם מחברים ציוד בדיקה מתקדם למכשיר אודיו או וידאו הרי שלמכשיר הבדיקה גם יש כבלים וגם הוא מכיל רכיבים שעלולים לתת פרשנות לסיגנל על הסקופ, ממש פיזיקה קואנטית שהניסוי משפיע על התוצאה, המסקנה אם כך שכל מה שנראה נכון על הסקופ ישמע או יראה טוב לאהוב או לא זה עניין סובייקטיבי אישי ולעזאזל כל מבחני ההשוואה בעיתונות הסטריאו והתמחורים.
איזה כחול או אדום יותר נכונים, של סוני או של אל.ג'י ? שבדקתי תמונת סמארטפונים יכולתי במקום להשוות מול האובייקט שהונח בתנאים אופטימליים, אני מניח שלמי שיש אוזן מיומנת יכול להשוות צליל שעושה רכיב כלשהוא של מערכת לצליל של כלי אנלוגי כפי שהוא במציאות, אבל במערכת יש קומבינציה של מרכיבים כולל ההקלטה של הדיסק עצמו למשל כל זה שוב מביא אותנו למה זה נשמע נכון ולמה זה עולה כל כך יקר...

נערך לאחרונה ב:

arye.gur

חבר משקיען
מעורבות
882
נקודות
113
הבעייה בנושא המדידות היא שבסופו של דבר אנחנו שומעים בתודעה, בחלק הפסיכי של המוח.
עד לחלק הפסיכי, אפשר להניח שיש קשר בין מדידות והשוואות אבל דרך הפעולה של החלק הפסיכי בו נוצר מה שאנחנו שומעים, עדיין עלום.
גם כיצד פועלת האוזן בהקשר לפענוח מוסיקה לא ברור עד הסוף וגם מה שנחשב עובדות התבדה לא פעם. למשל אנשים מבחינים בשוני בצליל אם במוסיקה יש תדרים מעל 20 ק״ה מה שנחשב פעם ללא ניתן לשמיעה.
למשל, עצמות בגולגולת שמשתתפות ביצירת הצליל.
כל מי שמנסה להתייחס לשמיעה באופן שאינו מאוד סובייקטיבי, טועה בגדול.

אריה

gds

מושעה
מעורבות
756
נקודות
113
הבעייה בנושא המדידות היא שבסופו של דבר אנחנו שומעים בתודעה, בחלק הפסיכי של המוח.
עד לחלק הפסיכי, אפשר להניח שיש קשר בין מדידות והשוואות אבל דרך הפעולה של החלק הפסיכי בו נוצר מה שאנחנו שומעים, עדיין עלום.
גם כיצד פועלת האוזן בהקשר לפענוח מוסיקה לא ברור עד הסוף וגם מה שנחשב עובדות התבדה לא פעם. למשל אנשים מבחינים בשוני בצליל אם במוסיקה יש תדרים מעל 20 ק״ה מה שנחשב פעם ללא ניתן לשמיעה.
למשל, עצמות בגולגולת שמשתתפות ביצירת הצליל.
כל מי שמנסה להתייחס לשמיעה באופן שאינו מאוד סובייקטיבי, טועה בגדול.

אריה

למידות פיזיקליות, אורך, משקל, מתח וכו' יש מכשירי מדידה מדויקים שחייבים לעבור כיול מידי תקופה אבל מה מכייל את מכשירי הכיול ? :)
התשובה היא שמשתמשים בכמה מכשירים ומנסים לראות במי מהם יש סטייה, האם אין הדבר דומה לכך ששמונה מתוך עשרה אודיופילים אומרים שכבל X נשמע יותר טוב מY ומכשיר הכיול שלהם הוא האוזן ? זה אומר שהשניים האחרים באמת טועים...?

נערך לאחרונה ב:

pruym

חבר משקיען
מעורבות
1,817
נקודות
113
יש גם מדדים אובייקטיבים שאותם ניתן להשוות, פרטים שמופיעים עם כבל אחד ולא מופיעים עם אחר, אורך הדעיכה של מצילה או של מיתר, אוויר בין הכלים, שקט, כל אלה אינם גוונים וניתן להשוות אותם.

YOSSI24

חבר משקיען
מעורבות
472
נקודות
83
אין לך הסבר משום שאין דבר כזה כבל ניטראלי.
כבל הוא רכיב בשרשרת, כמו מקור, קדם הגברה, ממיר וכו' ולא אתה ולא אף אחד אחר יכולים לנחש מה שמע טכנאי הסאונד ואיך הוא התכוון שזה יישמע לנו.
מה שאנחנו כן יכולים לעשות זה לחבר כבלים שונים לאותו סטאפ ולומר האם התוצאה המתקבלת בסה"כ נשמעת לנו יותר ריאליסטית , יותר נכונה , יותר מהנה , יותר מושכת להאזנה או חלילה יותר מעייפת, יותר משעממת ולא מגרה להאזנה נוספת.
בין זה לבין "ניטראליות" אין שום קשר.

הדוגמא שלך ממש לא רלוונטית משום שיש מכשירי מדידה שמודדים אורכי גל של כל צבע.
לכן ניתן למדוד את אורכי הגל לפני העדשה העכורה ולאחריה וכך ניתן לדעת שהעדשה עכורה.
אתה מכיר מכשיר שמודד אוביקטיבית איך נשמעת חצוצרה דרך כבל איכותי ודרך כבל פשוט?
יש מאפיינים מדידים בשני המקרים ?

בכוונה לא כתבתי מקורות פשוט הבאתי
כתבה של audioquest על הנושא
ואתה תשאר עם האמונות שלך באפילה,
ואל תכתוב לי אין חייה כזאת,
אני בגילך כבר הייתי אתה צריך לאכול
אוניית תפוחי אדמה עד שתגיע לגילי,
אתה חושם הכי גדול.

ארז_וחני

חבר משקיען
מעורבות
930
נקודות
113
בכוונה לא כתבתי מקורות פשוט הבאתי
כתבה של audioquest על הנושא
ואתה תשאר עם האמונות שלך באפילה,
ואל תכתוב לי אין חייה כזאת,
אני בגילך כבר הייתי אתה צריך לאכול
אוניית תפוחי אדמה עד שתגיע לגילי,
אתה חושם הכי גדול.

1. בן כמה אתה חושב שאני ומדוע גיל רלוונטי לעניין ? אם הגעת לגבורות אז יותר מסביר שהשמיעה שלך פחות טובה...
2. לא מתאים לאדם בגילך להשתמש בכינוי גנאי. לא מכבד אותך...
3. ממרום גילך וניסיונך אתה מוזמן לציין דגם אחד של כבל "ניטראלי" לטובת הצעירים זבי החוטם...
4. אם קשה לך לשמור על שפה מכובדת אז פשוט אל תענה...

YOSSI24

חבר משקיען
מעורבות
472
נקודות
83
1. בן כמה אתה חושב שאני ומדוע גיל רלוונטי לעניין ? אם הגעת לגבורות אז יותר מסביר שהשמיעה שלך פחות טובה...
2. לא מתאים לאדם בגילך להשתמש בכינוי גנאי. לא מכבד אותך...
3. ממרום גילך וניסיונך אתה מוזמן לציין דגם אחד של כבל "ניטראלי" לטובת הצעירים זבי החוטם...
4. אם קשה לך לשמור על שפה מכובדת אז פשוט אל תענה...

זה העיניין אתה חוטא בחטא היוהרה
ובא בטענות ומקטר,תגיד אתה לא חושב
שאין חיה כזאת שווה לאתה מדבר שטויות,
אתה פוסל למי שאתה אומר את זה,
אתה מכיר אותי שתענה לי ככה,
לסיכום יש לך קיבעון מחשבתי והבנה
שלך מוגבלת ואני לא משקר.

נערך לאחרונה ב:

ארז_וחני

חבר משקיען
מעורבות
930
נקודות
113
זה העיניין אתה חוטא בחטא היוהרה
ובא בטענות ומקטר,תגיד אתה לא חושב
שאין חיה כזאת שווה לאתה מדבר שטויות,
אתה פוסל למי שאתה אומר את זה,
אתה מכיר אותי שתענה לי ככה,
לסיכום יש לך קיבעון מחשבתי והבנה
שלך מוגבלת ואני לא משקר.

זאת הפעם השניה שאתה מגיב לגופו של אדם במקום לעניין עצמו.
תפנה את השאלות שלך לעצמך לפני שאתה מפנה אותן אלי...אתה מכיר אותי ? באיזו זכות בדיוק כינית אותי קודם בשם גנאי ? מי אתה שתאבחן את אישיותי?
אל תטרח לענות.
בזאת סיימתי להגיב לך.

YOSSI24

חבר משקיען
מעורבות
472
נקודות
83
זאת הפעם השניה שאתה מגיב לגופו של אדם במקום לעניין עצמו.
תפנה את השאלות שלך לעצמך לפני שאתה מפנה אותן אלי...אתה מכיר אותי ? באיזו זכות בדיוק כינית אותי קודם בשם גנאי ? מי אתה שתאבחן את אישיותי?
אל תטרח לענות.
בזאת סיימתי להגיב לך.

אתה היתחלת ! והשקעתי בך לריק מספיק.

נמר

כתב אודיו
צוות האתר
מעורבות
4,236
נקודות
113
אין לי טענות אליהם, בעניין הזה שיכפילו בכמה שהם צריכים כדי להרוויח. השוק יאזן את עצמו ומי שיגזים יישאר מחוץ למשחק.
היד הנעלמה תעשה את שלה.

ומאיפה אתה יודע מהי הגזמה. אולי הוא פירק את הרמקול 658 פעמים בשביל להשיג עוד קצת יכולות? אולי הוא משתמש במכונת cnc מדויקת יותר? מאיפה אתה יודע מהי עלות הפיתוח של המוצר?

מה שכן, חשוב שישלמו לעובדים שלהם כמו שצריך ולא יימשכו לעצמם משכורת\רווחים פי 100 מהם, שלא לדבר על יותר מזה. מאנשים כאלו אני שונא לקנות ואם אפשר משתדל שלא, רק לצערי רוב החברות הענקיות מתנהלות ככה בחזירות קפיטליסטית נוראית.

אני לא יודע מה שכרו של עובד בפוקאל למשל, או בוילסון או ב-jbl. אני בספק אם אתה יודע את התשובה. שנית לא הבנתי. אתה מבקש שלא ימשכו שכר פי 100 מהעובד או שהעובד יקבל שכר ראוי? הרי אם הוא מקבל שכר ראוי, מה אכפת לך כמה בעל הבית מושך? ואגב, אם אתה שונא לקנות מאנשים כאלה מוצרים, תבדוק היטב כמה מרוויח הקבלן שבנה לך את הבית לעומת זה שמערבב את הטיט, תבדוק כמה מרוויח הבעלים של סוני לעומת העובד שמרכיב את המסך, תבדוק את אותו יחס במזדא, יונדאי, קיה, סמסונג ואפל. והכי חשוב, אל תעשה את מה שאתה שונא ותזרוק את כל המוצרים הללו, כולל הבית, לאלף עזאxx שהרי עקרונות זה עקרונות.

מקדונלד ועוד חזירים קפיטליסטים שמנצלים את העובדים שלהם, רק עכשיו ג'ף בזוס החזיר הדוחה שהתעשר בשנה שעברה ב 67 מיליארד דולר !! הוריד לעובדים שלו ביטוח בריאות מהמשכורת כדי שיוכל לגרוף עוד כמה דולרים בשנה.
סליחה על השפה אבל להקיא עליו, הלוואי שיחרימו את החברה הזו. רק הוא יודע שעם השליטה שלו בשוק זה כמעט בלתי אפשרי.

ולמה השליטה שלו בשוק היא כזו? משום שהוא תכלס הברכה שלך. למה? כי הוא שינה את השוק ואיפשר לך לקנות מוצרים במחירים אולטרה זולים. בוא נראה אותך מקבל מוצר בפחות 300 דולר ממנו ולא קונה.

וכן אגב, אני מדבר על diy שעשוי כמו שצריך ע"י אנשים שמתעמקים בזה ועובדים קשה בכדי להגיע לתוצאות מעולות והבונוס הוא שזה ב 20% מעלות מוצר מסחרי. וגם אם זה 25% לא נכעס.

כאחד שמכיר היטב מוצרי ״עשה זאת בעצמך״ כשחלק מהם החליטו להפוך את זה לביזניס, הם הבינו מהר שבשביל שיהיה אפשר אשכרה להתפרנס מזה המוצר יעלה הרבה הרבה מעבר למה שציפו. מכיר גם כאלה שהתעמקו מאוד, בסופו של דבר, אין להם את הכלים לבנות מוצר כפי שחברה מסחרית בונה.

בשוודיה קראתי שמסבסדים תיקוני מכשירי חשמל כדי שאנשים יביאו לתיקון ולא יזרקו אותם. זה הכיוון הראוי במצב הכדור שלנו.
לא סתם גרטה הגיעה משם.
כאן אין כסף לזה, הכל הולך לטילים ופצצות.

בשוודיה יש עוד כמה בעיות שעוד מאוד הם גם יספקו אפודי מגן, מערכת להתראת אונס וכניסה לשכונות בהן סכנת חיים. אל תדאג, זה יבוא על חשבון תיקוני מוצרי החשמל בחינם. ואגב, הסיפור הזה לא נכון, שוודיה לא מתקנת בחינם מוצרי חשמל. היא מתקנת בחינם רק מקררים ותנורים (מוצרי צורך)

Andrewv

אוהב את התחום
מעורבות
151
נקודות
43
ראשית, תיקון טכני, לא כתבתי בשום מקום ששוודיה מתקנת חינם, כתבתי מסבסדת.
אם היא גם מתקנת חינם בכלל יפה וראוי.
השוודים לקחו סיכון וקלטו מהגרים בידיעה שזה יהיה מורכב מבחינה חברתית ושהם ישלמו מחיר מסויים.
הם עשו זאת בין השאר מתוך הבנה של החשיבות של ערבות הדדית בין אנשים בעולם גם אם הם נמצאים בנקודת הזמן הנוכחית בצד של השפע והביטחון. מתוך ההבנה של החשיבות של צדק חברתי.
נשמע שאתה קצת שמח לאידם, אם זה כך, לא חושב שגישה כזו מוסיפה נקודות למישהו.

יש אנשים שעשו הרבה דברים טובים אבל אז רצחו מישהו, אז מה צריך להוקיר אותם ? לא, הם צריכים להיכנס לכלא לשארית ימיהם.
הנה תראה את אלירן מלול שרצח את אשתו לפני כמה ימים. לפני זה עבד בעמותות למען נוער בסיכון ותרם לחברה כל הזמן.
זה מעניין אותך ? גם אותי לא. רצח והתעלל, אז שייכנס לכלא לכל שארית ימי חייו.

במקרה של אמזון למשל אם מתעכבים עליו כדוגמא, אף אחד כאן לא אלטרואיסט, ג'ף בזוס ניסה להרוויח כמה שיותר, על הדרך זה גם הועיל לאנשים, אחלה.
כרגע ג'ף בזוס מתנהל כחזיר נצלן ואם היה אפשר אז כן, היה צריך לנסות לקדם חרם צרכנים, לצערי במקרה הזה זה לא ריאלי וחוץ מזה זה גם ודאי יפגע בעובדים יותר מאשר בו.
כפי שכתבתי, אני שונא לקנות מאנשים שמנצלים את עובדיהם, מה לעשות שזה לא תמיד אפשרי ואני גם לא עסוק כל היום בלחקור את זה, אז אני גם לא תמיד יודע.
כשזה אפשרי ואני יודע על זה, אני מנסה להימנע ולדעתי כולנו צריכים לפעול ככה. זה היה מצמצם מאוד את העניין.
עקרונות צריכים להתוות כיוון, כפי שגם אתה יודע, אף אחד לא פועל לפיהם באופן מלא ולרוב אפילו לא קרוב לכך.

אני מבין מדבריך, שאתה בעד הקפיטליזם בכל מחיר, גם כאשר הוא חזירי ונצלני. אם זה כך, לצערי אתה לא לבד, יש עוד לא מעט אנשים שמחזיקים בדעה הזו, זה עצוב מאוד.
העולם נראה כמו שהוא נראה הרבה בגלל שאנשים חזקים כלכלית בעלי הון עתק מחזיקים בדעות האלו ואדישים לגורלם של אנשים שהם בדיוק כמוהם אבל חסרי ממון.
העולם מלא באנשים שמתים ברעב ומחוסר יכולת לקנות תרופות בסיסיות שעלותם פרוטות.
במקרים רבים, פחות מ 10 דולר לחודש היו מצילים אותם.
בעלי הון רבים מוציאים כל חודש רק על מותרות, סכומים שהיו יכולים להציל עשרות אלפי אנשים, מאות אלפי וחלקם גם מליוני אנשים בחודש.
זה בעיני חורג הרבה מעבר לאדישות. זה כבר רוע טהור. אי אפשר להסתתר מאחורי השיטה הקפיטליסטית ולא מאחורי שום תירוץ אחר.
בעולם מתוקן אנשים כאלו היו צריכים להיות מוקעים ציבורית , לספוג ביקורת קשה על כל צעד ושעל שלהם, להיות מוקצים ומנודים ולא להיתפס כמצליחנים.
עיתונאים שעושים את עבודתם נאמנה, היו צריכים במקום לפאר ולהלל אותם, לחשוף את ערוותם יום יום ושעה שעה.
אין לאנושות אפשרות קיום ראויה ללא ערבות הדדית.

נערך לאחרונה ב:

Aman101

חבר אתר
מעורבות
3
נקודות
3
הי
1. לא השתמשתי בכבלים.
2. בספקטרום אתה תראה שתי פיקים בתדר 200 ו 800.
3. המטרה שלי הייתה לסמלץ את השפעת הכבלים. לא טריוויאלי להשוות בין שני כבלים. עוד מבחן עיוור ? מדידה עם ספקטרום מבלי יכולת להסביר למה שומעים הבדלים.
נסכים שכבל משנה את צורת הגל. בדרך כלל מדברים על כך שהכבל מנחית את הגל בתלות התדר.
בנוסף , הכבל משפיע גם על הפאזה. הפאזה תלויה בתדר של הגל, באורך של הכבל ו FR של פאזה.
4. אני מנסה לחקות את השפעת הכבל על הגל בעזרת מודל מתמטי פשוט, של חיבור שני סינוסים בתדר שונה כאשר משחקים בפאזה של אחד הסינוסים..
5. הפאזה משפיעה בשני מישורים: האחד חיבור בין תדרים שונים כמו שתיארתי למעלה. השני זה התאבכות בונה והורסת בחדר שמיעה.

מקווה שהסברתי את הרעיון

אהלן לני ולכל חברי הפורום,
זה תמיד מצער לראות חבורת אנשים שכל כך אוהבים את אותו התחום מגיעים ללהט ורמת שיח שבה כולם מפסידים...

אני חושב שיוזמה כמו של לני מבורכת וצריכה להיות מוערכת יותר.

ולענייננו...
כמו בכל מערכת לינארית, שינוי פאזה מגיע הרבה לפני שינוי האמפליטודה.
כבל פאסיבי הוא אכן מערכת לינארית ולכן בעל אותו אופי פאזה.
מכיוון שפונקציית התמסורת של המערכת תלויה באופן ישיר באמפדנס המגבר, הכבל והעומס הרי שמכאן תלות נוספת בפאזה שלרוב הרבה יותר משמעותית מתרומת הכבל עצמו.
כאשר נרצה לבדוק את ההשפעה יש לקחת בחשבון את כל המערכת ולא רק חלק קטן ממנה.
פונקציית התמסורת משתנה בעיקר בתחום התדר הגבוהה והנמוך ולכן זהו התחום בו נמדוד ונשמע את ההשפעה הכי חזקה בפאזה.

לענייו התדרים,
שינוי הפאזה בין 200HZ ל800HZ הוא ניסוי נחמד שממחיש את משמעות הפאזה בסאונד.
מכיוון שבמקרה הנדון יש רק שני תדרים הרי שאין משמעות מי מקבל את תזוזת הפאזה.

יחד עם זאת, שינוי פאזה בא לידי ביטוי כהשהיה של האות ולכן בתדר 200HZ נקבל השהייה גדולה פי 4 עבור אותו שינוי פאזה ובכך נקבל תוצאה יותר מוחשית.

לני, מה היתה תוספת הפאזה בניסוי שלך?
מה היתה תוספת הפאזה הקטנה ביותר שהצלחת לשמוע?

האם היא קורלטיבית לשינוי פאזה במערכת אמיתית בה אתה משווה פונקציית תמסורת/פאזה בין שני כבלים?

לעניין DIY,
1. אמנם לחברה יש יותר משאבים בהשוואה לאדם בודד אך יחד עם זאת מגיעות יותר התחייבויות וסיכונים ולכן חייבת לבצע פשרות למיניהן.

2. יש מעט מאד חברות שלהן חדר אקוסטי מותאם למדידות מדויקות.
3. כיום ישנם הרבה כלים שבאמצעותם ניתן לתכנן ולבנות רמקולים סבירים במחיר נמוך.

בהנחה ואתה מבין מה אתה עושה, ניתן להגיע לתוצאות מעולות ובתקציב נמוך משמעותית.

יש לכך הרבה מאד הוכחות!!!

אני מבין שיש הרבה ספקנים, אך אני מזכיר, כמו ש ANDREW כתב, מתכנני רמקולים אינם בני אלים ולא בעלי יכולות שמיעה של SUPERMAN.

במקרה הטוב הם יודעים מה הם עושים.
אין מניעה שDIY מתוכנן טוב יאתגר אותם...לכל הפחות...

ח_ג_י

חבר משקיען
מעורבות
477
נקודות
83
נמר, לא ככ הבנתי את התשובה שלך לאנדרו.

אם אנדרו היה קונה ב 300 דולר זול יותר ....
אבל עדיין בזוס שמזוס, היה משלם את ביטוח הבריאות לעובדים, אז?
אתה יודע, 67 מיליארד.
זה לא שאתה עכשיו היית צריך לדאוג, שתהיה לו חלה לשבס.

נערך לאחרונה ב:

ח_ג_י

חבר משקיען
מעורבות
477
נקודות
83

Aman
אתה צודק, רק שלדעתי לא פה הבעיה.
חברת רמקולים (לצורך הדיון), עד שמוציאה מוצר מוגמר ....
הרבה שעות של פיתוח, ניסוי, פירוק, שיפור וכו וכו.
בספק אם אדם פרטי, יכול לעמוד בזה כלכלית.

במפעל כמה וכמה אנשים יושבים שעות, ימים ושבועות.
אני מניח כי אדם פרטי, גם עובד למחייתו.
מתי בדיוק ישקיע את אותן שעות ?!

ח_ג_י

חבר משקיען
מעורבות
477
נקודות
83
אנדרו.

עצמאי שמצליח, ומשלם לעובדים שלו בעין יפה ...
מה איכפת לי כמה הוא מכניס לכיס?
שיגרוף ביליונים.
הוא הגה את הרעיון, הוא השקיע....
לבריאות !!

Aman101

חבר אתר
מעורבות
3
נקודות
3

Aman

כאשר יש הבנה אין צורך בכל כך הרבה שלבים.
במקרה בו המוצר הוא HIGH-END הרי שאדם רגיל יכול "לקחת את הזמן" ככל העולה על רוחו ובכך ל"פרוס את ההשקעה".

ברגע ששומעים DIY מעולה...
מגיעה ההפנמה שזה אפשרי...

לני

חבר משקיען
מעורבות
269
נקודות
63

Aman

קודם כול אדם פרטי יכול להעתיק מחברות (שהשקיעו את הזמן וכסף ) ולחסוך את עלויות פיתוח והזמן ,לו היה מפתח לבד.

דבר שני יש מלא מידע חינמי (וחוקי) ברשת שנכתב על ידי מקצוענים (לדוגמה טרולס) המכיל תוכניות מפורטות לבניה ויצור.

שלישית הייתי מחלק את ה diy לפי תחום:
רמקולים, פטיפונים, מגברים , כבלים וציוד דיגיטלי.
Diy לרמקולים לדעתי זה פשוט. יש מלא תוכניות. ובסופו של דבר ההצלחה תלויה בעיקר בעלות האלמנטים. באלמנטים יקרים נקבל תוצאות טובות יותר. יש מחשבונים פשוטים לחישוב נפח התיבות ואם עסקינן באלמנטים משובחים אז סביר להניח שמישהו כבר חישב נפחים לתיבה.
הקושי הוא בקרוס. דגיטלי מפשט את הבעיה. אנלוגי מקל על יצירת מערכת רב ערוצית.
כמובן , תכנון קרוס אנלוגי דורש ידע, ציוד מדידה , ניסוי וטעייה...

Diy של מגבר קצת פחות מסובך. אפשרי לקנות מודולים מוכנים ולשלב אותם עם הפריפריה (ספק מתח, מעגלי הגנה , פלטרים emi, וכו) .
רמת סיבוכיות הרכיבים ועריכת הכרטיס היא פשוטה וראיתי לא מעט כאלו שערכו לבדם את המגבר. מתאים לבעלי יכולת אנליזה של מעגלים. כיוון כזה מסבך את העניינים ומתאים לבעלי לב חזק.

Diy של כבלים, קצת טריקי. נראה לכאורה פשוט ויש מלא מדריכים, אבל מי ששוזר כבלים לא באמת יודע מה הוא עושה (הוא לא באמת יודע איך התהליך משפיע על השראות/קיבוליות של הכבל), סוג של וודו. אין מתכון מוגדר מראש. צריך להיות מתואם אישית לפי המערכת.

Diy לציוד דיגיטלי הוא הכי מסובך עד כדי בלתי אפשרי , רכיבים מסובכים, עריכה קשה של הכרטיס, הלחמות קשות . אין מנוס, דגיטלי קונים.

לני

חבר משקיען
מעורבות
269
נקודות
63
אהלן לני ולכל חברי הפורום,
זה תמיד מצער לראות חבורת אנשים שכל כך אוהבים את אותו התחום מגיעים ללהט ורמת שיח שבה כולם מפסידים...

אני חושב שיוזמה כמו של לני מבורכת וצריכה להיות מוערכת יותר.

ולענייננו...
כמו בכל מערכת לינארית, שינוי פאזה מגיע הרבה לפני שינוי האמפליטודה.
כבל פאסיבי הוא אכן מערכת לינארית ולכן בעל אותו אופי פאזה.
מכיוון שפונקציית התמסורת של המערכת תלויה באופן ישיר באמפדנס המגבר, הכבל והעומס הרי שמכאן תלות נוספת בפאזה שלרוב הרבה יותר משמעותית מתרומת הכבל עצמו.
כאשר נרצה לבדוק את ההשפעה יש לקחת בחשבון את כל המערכת ולא רק חלק קטן ממנה.
פונקציית התמסורת משתנה בעיקר בתחום התדר הגבוהה והנמוך ולכן זהו התחום בו נמדוד ונשמע את ההשפעה הכי חזקה בפאזה.

לענייו התדרים,
שינוי הפאזה בין 200HZ ל800HZ הוא ניסוי נחמד שממחיש את משמעות הפאזה בסאונד.
מכיוון שבמקרה הנדון יש רק שני תדרים הרי שאין משמעות מי מקבל את תזוזת הפאזה.

יחד עם זאת, שינוי פאזה בא לידי ביטוי כהשהיה של האות ולכן בתדר 200HZ נקבל השהייה גדולה פי 4 עבור אותו שינוי פאזה ובכך נקבל תוצאה יותר מוחשית.

לני, מה היתה תוספת הפאזה בניסוי שלך?
מה היתה תוספת הפאזה הקטנה ביותר שהצלחת לשמוע?

האם היא קורלטיבית לשינוי פאזה במערכת אמיתית בה אתה משווה פונקציית תמסורת/פאזה בין שני כבלים?

לעניין DIY,
1. אמנם לחברה יש יותר משאבים בהשוואה לאדם בודד אך יחד עם זאת מגיעות יותר התחייבויות וסיכונים ולכן חייבת לבצע פשרות למיניהן.

2. יש מעט מאד חברות שלהן חדר אקוסטי מותאם למדידות מדויקות.
3. כיום ישנם הרבה כלים שבאמצעותם ניתן לתכנן ולבנות רמקולים סבירים במחיר נמוך.

בהנחה ואתה מבין מה אתה עושה, ניתן להגיע לתוצאות מעולות ובתקציב נמוך משמעותית.

יש לכך הרבה מאד הוכחות!!!

אני מבין שיש הרבה ספקנים, אך אני מזכיר, כמו ש ANDREW כתב, מתכנני רמקולים אינם בני אלים ולא בעלי יכולות שמיעה של SUPERMAN.

Aman
דבר ראשון תודה לך.
האמת, התגובות ממש הוציאו לי את הרוח מהמפרשים.
עשרות דפים נכתבו בין לוחמי הכבלים בין השומעים לבין החרשים. אלו שטוענים שכבל צריך לעלות גג 20 שקל למטר וכבל יקר יותר זו רמיה של העסקים לבין אלו שטוענים שכבל משפיע על הסאונד וכבל ב 20 שקל למטר מקומו בלקשור את את הסכך לאוטו שלא יעוף ברוח.
ניסיתי לתת הסבר הנדסי ואף להוכיח עם סימולציה פשוטה.
די התאכזבתי מכך שלא התיחסו לתוכן הדברים.

לפי התגובה שלך אני מבין שגם אתה מהנדס.

אני שמח שאתה מקבל את הרעיון שהפאזה היא הגורם הדומיננטי על הסאונד.
ברור שעקום הפאזה כולל את כול השרשרת.
אני מניח שהמגבר הינו בעל פאזה קבוע ואילו הקרוס והאלמנטים הם אלו עם פאזה היותר מעניינת (בתדרים הנמוכים עד המיד הפאזה לינארית עולה, ומקופלת ב 180 מעלות , בתדרים הגבוהים היא עולה אבל לא באופן לינארי ).
פאזת הכבל תלויה באורך (וגם בקיבוליות/השראות/מוליכות / התנגדות)

"כאשר נרצה לבדוק את ההשפעה יש לקחת בחשבון את כל המערכת ולא רק חלק קטן ממנה." זה בדיוק העניין, המגבר והרמקולים בדרך כלל נתונים, הכבל הוא האלמנט שמשחק בפאזה ובעצם איתו עושים את הכיוונון העדין.

עכשיו הצגתי את הרעיון בשני תדרים.
אבל כשפורטים על מיתר נוצר גל ( עומד) בתדר התלוי באורך המיתר. בנוסף נוצרים הרמוניות.
אני חושב שבגגל שכולם גלים עומדים כולם בעלי פאזה אפס.
המרחק בין המיתר למיקרופון הוא זה שיוסיף פאזה לכול תדר.
הפאזה צריכה להיות לינארית כי היא תלויה באורך גל ובמרחק (ומהירות הקול).

לכן אני חושב שעל מנת לשחזר בצורה נכונה, פאזת המערכת הכוללת צריכה להיות לינארית בכול תחום התדר.

אשמח לדעתך.

נערך לאחרונה ב:

ח_ג_י

חבר משקיען
מעורבות
477
נקודות
83
האמת, התגובות ממש הוציאו לי את הרוח מהמפרשים
לא ככ נהיר לי למה.
זה משהו שאתה אמור לעשות לעצמך. לא לאחרים.

למעלה
תצוגת צבעים באתר (* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה
+ 100% -
סגור