חשמל ייעודי למערכות סטריאו – בדיקה אובייקטיבית

roberts

מושעה
מעורבות
647
נקודות
113
אני פותח שרשור חדש לנושא שהתחלנו לדון עליו בשרשור "החשמל בלילה טוב יותר ...האומנם ??? "

נושא השרשור הנוכחי : בדיקה אובייקטיבית (ללא התערבות אוזן אדם ) על מנת לאשש את השיפור בצליל כתוצאה משיפור במערכת החשמל למערכת (קו יעודי, שנאים מבדילים , כבלי חשמל אודיופילים ועוד)

ההצעה היא לחבר מערכת סטריאו בכללותה למערכת חשמל ייעודית , לאחר מכן לחשמל הרגיל ולבצע הקלטה ב-2 המקרים עם כרטיס קול ותוכנה המשובחים שבנמצא (או DAT ותוכנה יעודית ) .
ההקלטה תתבצע על הטרמינלים של הרמקולים ויבחר קטע מוזיקלי הידוע באיכותו .

שני הקבצים יושוו בתוכנה - וננסה להסיק מסקנות .

אני מדגיש , בדיקה זו היא בשום פנים ואופן לא לצרכי ניגוח אלא כדי להתקרב מעט יותר לאמת האובייקטיבית !!!
......וכאמור בדיקה זו אינה מערבת אוזן אנוש.

מלבד ציוד ההקלטה שאני טורח להשיגו אנו נדרשים למתנדב עם מערכת חשמל ייעודית משובחת .
להערכתי אפשר לסיים את ההקלטה (במידה ומאורגנים נכון) בכשעה.לאחר מכן ניתן להמשיך בניתוח התוצאות אולם אפשר לבצע זאת גם בשלב מאוחר יותר.

האם משהו עם מערכת חשמל ייעודית משובחת מוכן לנדב את המערכת שלו לצרכי הניסוי ??? :)

תודה מראש - רוברט

נערך לאחרונה ב:

menahem

כתב האתר
מעורבות
359
נקודות
83
robers
ההקלטה תתבצע על הטרמינלים של הרמקולים

אי אפשר לבצע הקלטה כפי שמצוטט,אבל אפשר לבצע הקלטה לתוכנת ההקלטה שכהיא מקבלת Output מהמגבר או אם יש DEC אז ממנו.

מנחם

roberts

מושעה
מעורבות
647
נקודות
113
robers

אי אפשר לבצע הקלטה כפי שמצוטט,אבל אפשר לבצע הקלטה לתוכנת ההקלטה שכהיא מקבלת Output מהמגבר או אם יש DEC אז ממנו.

מנחם

לא הבנתי את דבריך - בכל הכנות :)

בצעתי מס' רב של פעמים הקלטה על הטרמינלים של הרמקולים - צריך פשוט "לפתוח " מעט מאוד את הפוטנציומטר של עוצמת ההקלטה או להבדיל להנחית את הסיגנל שמגיע למכשיר ההקלטה.

הערה: זאת בהנחה שמגבר ההספק הוא לא עם יציאת רמקולים צפה.

נערך לאחרונה ב:

menahem

כתב האתר
מעורבות
359
נקודות
83
ה"פ ממתין לך... :)
מנחם

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,733
נקודות
113
כן נדרשת אוזן אנושית כדי לומר אם יש הבדלים בסאונד בין "עם" ו"בלי".
אחרת ייתכן שסתם נופלים על יום/שעה שהחשמל בסדר גמור ואין הבדל, שאז אנחנו לא בודקים בכלל את מה שנדרש (האם כשציוד לטיפול בחשמל גורם להבדל שהטענה היא שהוא שמיע, יש לזה גיבוי אובייקטיבי).

במיקרה ספציפי זה לא נדרשת הקלטה איכותית דוקא, אלא קטע שמאפשר למאזין להבחין בין עם לבלי.

חשוב לעשות את זה על הטרמינאלים של הרמקולים כי ייתכן שחוטי הרמקולים משמשים כאנטנות לצורך העניין.

חשוב שמכשיר ההקלטה יעבוד על בטריות, יהייה בכלוב פאראדיי ושהחוטים שמחברים אליו את הטרמינאלים של הרמקולים יהייו מסוככים היטב וקצרים (כנראה יהייה צורך לקרב את הרמקולים).

זאת כדי שמכשיר ההקלטה והחיבורים אליו יהייה מושפעים מעט ככל האפשר מהחשמל ומגלים אלקטרומאגנטיים בחדר (שאם משום מה השפעתם היא באנטי-פאזה, הם עלולים להקטין הבדלים, אז למען הסר ספק במידת האפשר).

עמיר

roberts

מושעה
מעורבות
647
נקודות
113
כן נדרשת אוזן אנושית כדי לומר אם יש הבדלים בסאונד בין "עם" ו"בלי".
אחרת ייתכן שסתם נופלים על יום/שעה שהחשמל בסדר גמור ואין הבדל, שאז אנחנו לא בודקים בכלל את מה שנדרש (האם כשציוד לטיפול בחשמל גורם להבדל שהטענה היא שהוא שמיע, יש לזה גיבוי אובייקטיבי).

במיקרה ספציפי זה לא נדרשת הקלטה איכותית דוקא, אלא קטע שמאפשר למאזין להבחין בין עם לבלי.

חשוב לעשות את זה על הטרמינאלים של הרמקולים כי ייתכן שחוטי הרמקולים משמשים כאנטנות לצורך העניין.

חשוב שמכשיר ההקלטה יעבוד על בטריות, יהייה בכלוב פאראדיי ושהחוטים שמחברים אליו את הטרמינאלים של הרמקולים יהייו מסוככים היטב וקצרים (כנראה יהייה צורך לקרב את הרמקולים).

זאת כדי שמכשיר ההקלטה והחיבורים אליו יהייה מושפעים מעט ככל האפשר מהחשמל ומגלים אלקטרומאגנטיים בחדר (שאם משום מה השפעתם היא באנטי-פאזה, הם עלולים להקטין הבדלים, אז למען הסר ספק במידת האפשר).

עמיר

ראשית , נראה שאחד החברים עם החשמל יעודי יהיה מוכן לשנבצע את הבדיקה בביתו , כי אחרת אנו "נבזבז לשווא " את הדיסקים ושטח האחסון היקר של אתר dtown - והנמר הרע יאכל אותנו :).

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,733
נקודות
113
ראשית , נראה שאחד החברים עם החשמל יעודי יהיה מוכן לשנבצע את הבדיקה בביתו , כי אחרת אנו "נבזבז לשווא " את הדיסקים ושטח האחסון היקר של אתר dtown - והנמר הרע יאכל אותנו :).
אני מוחה על התיאור. נמר זה אחד הדברים היותר טובים במה שקורה כאן ובכלל בתחום.

עמיר

roberts

מושעה
מעורבות
647
נקודות
113
אני מוחה על התיאור. נמר זה אחד הדברים היותר טובים במה שקורה כאן ובכלל בתחום.

עמיר

"והנמר הרע יאכל אותנו" :) - הומור ראבק הומור ;)

נערך לאחרונה ב:

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,733
נקודות
113
"והנמר הרע יאכל אותנו" :) - הומור ראבק הומור ;)
חמור, רוברט, חמור!
(Grievious, Robert, donkey!)

לא לכולם יש חוש חמור שהוא compatible לשלך! :)

עמיר

נערך לאחרונה ב:

TakeOne

חבר משקיען
מעורבות
865
נקודות
113
באודיו אין דבר כזה "אובייקטיבי".

roberts

מושעה
מעורבות
647
נקודות
113

טייק , מבלי להכנס לנושא שהעלתה (כי הנושא "כבד" והשירשור יאבד כיוון ) ......הבדיקה אמורה להראות (ללא מגע אוזן אדם :) ) האם יש הבדל - ולא מהו ההבדל.

נערך לאחרונה ב:

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,733
נקודות
113
כאן ספציפית המצב הוא כדלקמן:

יש טענה שקיימים הבדלים שמיעים (=סובייקטיבית) בין עם/בלי טיפולי חשמל למיניהם.
הניסויים המוצעים אמורים לבדוק אם קיימים גם הבדלים ברמה החשמלית (=אובייקטיבית, לעניין זה).

ובמשמעות/הקשר/שימוש ספציפיים אלה למילה "אובייקטיבי", יש "אובייקטיבי" באודיו :)

נראה לי שזה ניתן להכללה, כל זמן שלא מדובר על שיפוטים, כמו מה יותר טוב/רע, יפה/מכוער, נשמע "אמיתי"/"לא" (ללא השוואה למקור) וכו', וכל זמן שמוגדר במדוייק על מה מדברים.

למשל השאלה אם לרמקול יש הרבה באס -- ההגדרה ל"הרבה" היא סובייקטיבית מראש.

האם לרמקול א' יש יותר באס מאשר ל-ב' -- כאן יש שאלה מה זה יותר באס: יורד יותר נמוך? העוצמה הייחסית של הבאס יותר גבוהה? על איזה תדרים מדובר? וכו' . ייתכנו למשל מצבים של-א' יש יותר ב-50 הרץ ופחות ב-40, אז לא מוגדר למי יש יותר, אבל אם ל-א' יש יותר בכל התחום שמתחת ל-X הרץ, והוא יורד נמוך יותר, כנראה שאפשר לומר "אובייקטיבית" שייש לו יותר באס שמתחת ל-X הרץ. וכו'

כלומר "אין אובייקטיבי בכלל באודיו" זו כנראה הכללה גורפת מדי.

עמיר

ארז_וחני

חבר משקיען
מעורבות
930
נקודות
113
טייק , מבלי להכנס לנושא שהעלתה (כי הנושא "כבד" והשירשור יאבד כיוון ) ......הבדיקה אמורה להראות (ללא מגע אוזן אדם :) ) האם יש הבדל - ולא מהו ההבדל.

אתה מדבר על הבדל ברמה חשמלית ונותן לזה כותרת של "אמת אוביקטיבית".
זה יכול לעניין מהנדסי חשמל או מהנדסי אלקטרוניקה.
מה בין זה לבין איך שזה נשמע?
האם בפורום אודיו מענינת המדידה החשמלית או איך שזה נשמע?

אני הייתי שמח אם הייתה אפשרות להאזין לאותו סטאפ , פעם אחת עם חשמל משופר ופעם שנייה ללא, להסכים שיש הבדל נשמע וברור ואז להתחיל למדוד על מנת לנסות להבין איך ההבדל הנשמע לאוזן מתבטא במדידות חשמליות.
אז יכול להיות מעניין אם המדידות יראו שאין הבדל....

ארז

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,733
נקודות
113
האם זה שחור או לבן?

במשך שנים אנחנו האודיופילים עומדים תחת מיתקפה נימשכת ומלאת בוז מצד הקהילה הקוואזי-מדעית (בניגוד לאנשי מדע אמיתיים) שטוענת שאנחנו עוסקים בוודו.

האם לא הייה מעניין אותך לדעת אם קיים ניסוי שבו מצד אחד יש פוטנציאל לאשש את הטענות "שלנו" בתהליך ובשפה שייהייו מקובלים גם "עליהם", ומצד שני, במקרה שהפוטנציאל הזה לא יתממש, לא ייקרה שום דבר חדש?

מצד אחד מאשימים "אותנו" בוודואיזם, בזה שאנחנו פתאים, קורבנות של שרלטנות, רצים אחרי מותגים, נתונים להטייות פסיכולוגיות ולסוגסטיות, ומצד שני כל טיעוני הנגד "שלנו" מסתכמים ב:
  • אנשי המדע לא מבינים
  • המדע של היום לא מספיק מתקדם
  • האוזן רגישה יותר מכל מכשיר מדידה שהוא
  • לא יודעים מה למדוד (זה עוד איכשהו...)
  • המדענים טעו במודיולוגיות ובניסויים שלהם
  • ניסויי ABX ו-double blind אוי טובים לכל מיני דברים, אבל אודיו זה עולם מיוחד במינו
וכל מיני טיעוני "בגדי המלך החדשים" -- אם אנחנו שומעים והם לא, סימן שאנחנו יותר חכמים/טובים/מוכשרים וכיו"ב.

אני לא מדען ולא בן של מדען, אבל כבנאדם חושב (לפעמים), הייתי שמח אם הייו "לנו" תשובות קצת יותר "רציניות" מאלה.

עמיר

roberts

מושעה
מעורבות
647
נקודות
113

עניינים של ניסוח......ה"אמת האובייקטיבית " היא רק ברמה של יש או אין הבדל .

.

אני חוזר , אני לא נכנס לעניין של "אך זה נשמע " רק האם זה נשמע .

מקווה שהבהרתי את מטרת הבדיקה - ושוב לא אוזן אדם תשפוט :)

נערך לאחרונה ב:

michael123

חבר משקיען
מעורבות
1,409
נקודות
113
קו יעודי משפר יציבות וחוסר תלות במכשירים כבדים אחרים בבית.
כמו שזה חיוני להזמין חשמלאי לבצע איזון עומסים בין פאזות שונות בלוח חשמל, נכנס לכאן עוד גורם - קו לאודיו.
כל אולפן הקלטה מודרני קודם כל נבנה על תשתית כבדה של קווי חשמל, לרוב -balanced..
אותי בכלל לא עניין איך זה נשמע, אני עשיתי את הדבר הנכון

roberts

מושעה
מעורבות
647
נקודות
113
קו יעודי משפר יציבות וחוסר תלות במכשירים כבדים אחרים בבית.
כמו שזה חיוני להזמין חשמלאי לבצע איזון עומסים בין פאזות שונות בלוח חשמל, נכנס לכאן עוד גורם - קו לאודיו.
כל אולפן הקלטה מודרני קודם כל נבנה על תשתית כבדה של קווי חשמל, לרוב -balanced..
אותי בכלל לא עניין איך זה נשמע, אני עשיתי את הדבר הנכון

........יתכן ונוכל אף להוכיח שביצעת דבר נכון ........למרות שלדברך ההוכחה כבר לא מעניינת אותך (ורד)

אולי מעניינת אחרים ???;)

michael123

חבר משקיען
מעורבות
1,409
נקודות
113
אני מופתע שאנשים שואלים אותי אם המייצב מתח עושה סאונד XXX או YYY.
מייצב מתח זה לא EQ. הוא עושה דברים מסוימים.
האמת שגם כבלי חשמל אצלי הם עם פילטר מובנה [ MIT ]

בשביל לשנות חתימת סאונד יש את PRE, רמקולים, הגברה, טיפול נכון - כלומר, עם מיכשור, לא על פי האוזן ואיברים אחרים בגוף - באקוסטיקה (אקטיבי או פאסיבי)

נערך לאחרונה ב:

matanoosh

חבר משקיען
מעורבות
1,563
נקודות
113
זה יכול לעניין מהנדסי חשמל או מהנדסי אלקטרוניקה.

אני הייתי שמח אם הייתה אפשרות להאזין לאותו סטאפ , פעם אחת עם חשמל משופר ופעם שנייה ללא, להסכים שיש הבדל נשמע וברור ואז להתחיל למדוד על מנת לנסות להבין איך ההבדל הנשמע לאוזן מתבטא במדידות חשמליות.
אז יכול להיות מעניין אם המדידות יראו שאין הבדל....

ארז
ב די ו ק

למעלה
תצוגת צבעים באתר (* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה
+ 100% -
סגור