אודות טיפול אקוסטי

Joshua_G

חבר משקיען
מעורבות
4
נקודות
0
לפני מספר שבועות עברתי מדירתי הקודמת לבית חדש במושב ליד תל מונד.
בדירתי הקודמת חלל ההאזנה היה מטופל אקוסטית, בחלקו על ידי ארונות ספרים שניצבו שם ממילא ובחלקו על ידי ספוגים אקוסטיים, ווילונות ועציץ גדול.

כאשר הגעתי לבית החדש, תהליך ההתאקלמות היה די ממושך.
ראשית ביצעתי מספר ניסיונות באשר למיקום הרמקולים ונקודת הישיבה.
לאחר שנבחר המיקום הטוב ביותר לחלל הנתון, היה עלי להציב את הריהוט, כולל ארונות ספרים ותקליטים.
גם לאחר הצבת הריהוט, המערכת שלי נשמעה גרוע מאד, כל כך גרוע עד כדי כך שבמשך מספר שבועות, עד ביצוע הטיפול האקוסטי, פשוט לא שמעתי מוסיקה כלל.

בשנות עבודתי כטכנאי קול בקול ישראל, למדתי את העקרונות הבסיסיים של האקוסטיקה לחללי ההאזנה, כך שמקור הבעיה (הצליל הגרוע של המערכת) היה ברור לי לחלוטין – וכך גם הפתרון.

הבעיה הייתה רמה גבוהה מאד של הדהוד (reverberation) .

הפתרון הוא פשוט מאד, לא יקר יחסית ולא פוגם מבחינה אסטטית: ווילונות מבד עבה ואטום המכסים את כל הקירות החשופים, בכל מקום בו ניתן להציב ווילונות: בקירות החזית, העורף והצדדים. גם ארונות הספרים והתקליטים הקיימים בחלל ההאזנה מהווים חלק מהפתרון האקוסטי.

לאחר שהווילונות נתלו במקומם הגעתי אל המנוחה והנחלה – מבחינת האזנה למערכת שלי.
עכשיו המערכת שלי שוב נשמעת נהדר, כפי שהיא נשמעה בדירתי הקודמת.
חזרתי להאזין למוסיקה כמקודם.

בצילומים המצורפים ניתן לראות כיצד נראה חלל ההאזנה שלי.
הצילום הימני למעלה הוא קיר החזית, השמאלי למעלה הוא קיר שמאל, הימני למטה קיר ימין והשמאלי למטה הוא הקיר האחורי.

תמונות מצורפות

• Front_01.jpg
    Front_01.jpg
    KB 66.4 · צפיות: 476
  • Right_Side_01.jpg
    Right_Side_01.jpg
    KB 71.6 · צפיות: 461
  • Left_Side_01.jpg
    Left_Side_01.jpg
    KB 59.8 · צפיות: 453
  • Back_Wall.jpg
    Back_Wall.jpg
    KB 71.5 · צפיות: 294
נערך לאחרונה ב:

נמר

כתב אודיו
צוות האתר
מעורבות
4,236
נקודות
113
נראה רציני ביותר.

גם אני כרגע מתחיל לשחק עם אקוסטיקה לאחר שהרמקולים החדשים שלי עברו את ההרצה {סוף סוף}. בקרוב אדווח על הטיפול והמוצרים בהם השתמשתי. כרגע אני בשלב של נסיונות ומיקומים שונים.

שאלה.
האם החדר לא "מתייבש" כאשר מכסים את כולו בוילונות?

Joshua_G

חבר משקיען
מעורבות
4
נקודות
0
לפני התקנת הווילונות היה הדהוד מוגזם.
התקנת הווילונות הורידה את רמת ההדהוד, אבל החדר בשום אופן לא "יבש" לחלוטין.

בחללים שונים יש בעיות שונות, אשר לכל אחת מהן פתרונות שונים.
לפעמים מדובר בהדהוד, לפעמים בגלים עומדים ולפעמים בהחזרת או בליעת תדרים מסוימים.
כל מקרה לגופו.

נמר

כתב אודיו
צוות האתר
מעורבות
4,236
נקודות
113
ברור שכל מקרה לגופו.

האמת היא שבכל פעם שאני מחליט לשחק עם אקוסטיקה אני מוצא את עצמי יורד איזה 4 קילו. הגעתי למסקנה שצריך 2 למטלה הזו מכיוון שאצלי הכל מודולרי {אילוצים לצורך ביקורות}.

אבנר126

אוהב את התחום
מעורבות
1
נקודות
18
לפני מספר שבועות עברתי מדירתי הקודמת לבית חדש במושב ליד תל מונד.
בדירתי הקודמת חלל ההאזנה היה מטופל אקוסטית, בחלקו על ידי ארונות ספרים שניצבו שם ממילא ובחלקו על ידי ספוגים אקוסטיים, ווילונות ועציץ גדול.

כאשר הגעתי לבית החדש, תהליך ההתאקלמות היה די ממושך.
ראשית ביצעתי מספר ניסיונות באשר למיקום הרמקולים ונקודת הישיבה.
לאחר שנבחר המיקום הטוב ביותר לחלל הנתון, היה עלי להציב את הריהוט, כולל ארונות ספרים ותקליטים.
גם לאחר הצבת הריהוט, המערכת שלי נשמעה גרוע מאד, כל כך גרוע עד כדי כך שבמשך מספר שבועות, עד ביצוע הטיפול האקוסטי, פשוט לא שמעתי מוסיקה כלל.

בשנות עבודתי כטכנאי קול בקול ישראל, למדתי את העקרונות הבסיסיים של האקוסטיקה לחללי ההאזנה, כך שמקור הבעיה (הצליל הגרוע של המערכת) היה ברור לי לחלוטין – וכך גם הפתרון.

הבעיה הייתה רמה גבוהה מאד של הדהוד (reverberation) .

הפתרון הוא פשוט מאד, לא יקר יחסית ולא פוגם מבחינה אסטטית: ווילונות מבד עבה ואטום המכסים את כל הקירות החשופים, בכל מקום בו ניתן להציב ווילונות: בקירות החזית, העורף והצדדים. גם ארונות הספרים והתקליטים הקיימים בחלל ההאזנה מהווים חלק מהפתרון האקוסטי.

לאחר שהווילונות נתלו במקומם הגעתי אל המנוחה והנחלה – מבחינת האזנה למערכת שלי.
עכשיו המערכת שלי שוב נשמעת נהדר, כפי שהיא נשמעה בדירתי הקודמת.
חזרתי להאזין למוסיקה כמקודם.

בצילומים המצורפים ניתן לראות כיצד נראה חלל ההאזנה שלי.
הצילום הימני למעלה הוא קיר החזית, השמאלי למעלה הוא קיר שמאל, הימני למטה קיר ימין והשמאלי למטה הוא הקיר האחורי.

אהבתי מאד (Y) - צריך תמיד לזכור שחלל החדר הוא למעשה כמו תיבת תהודה של רמקול,
אם הוא מטופל נכון - הסט-אפ ישמע נכון יותר/טוב יותר.
בקרוב אעלה תמונות של הסט-אפ שלי + החלל בו הוא מנגן ואשמח לקבל כמה טיפים בנושא זה.

Joshua_G

חבר משקיען
מעורבות
4
נקודות
0

תמיד, מה שאנחנו שומעים הוא שילוב של מה שהרמקולים מפיקים עם האקוסטיקה של חלל ההאזנה (אלא אם כן אנחנו שומעים בחוץ, במרחב פתוח). ההשוואה של חלל ההאזנה לתיבת תהודה של רמקול היא, לדעתי, מטבע לשון – אבל בגדול, השוואה זאת נכונה.

Sonus

חבר משקיען
מעורבות
2
נקודות
0
נראה יפה מאוד יהושע

למעלה
תצוגת צבעים באתר (* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה
+ 100% -
סגור