מי צריך antiskating?

Dan Ganon

אוהב את התחום
מעורבות
14
נקודות
8
שלום .
ברשותי פאטיפון project rpm 1.3 genie.
מזה זמן רב שאני שומע תקליטים גם הדפסות חדשות , ואין השמעה אחת שלא מחייבת אותי לקום מהספה כדי להזיז את הזרוע לאחר שהתקליט קופץ. ( תקליטים 180 גרם ויותר קופצים פחות).
ניסיתי הכל- ציוד ניקיון החלפת מחטים וכו...ולא עוזר.

היום לא מזמן החלטתי לנסות לשחק עם הantiskating ...במכשיר הנל זה בעצם משקולת קטנה מחוברת לחוט שקשורה לזרוע על חריץ.יש שלושה חריצים .

כעת שהסרתי את המשקולת לחלוטין הייתי בטוח שהראש יחליק ולא יוכל לנגן.
אולם הכל מנגן כמו גדול ושום דבר לא קפץ. כבר 2 תקליטים ברצף נוגנו ככה. ואני זוכר בוודאות את מקום הקפיצות לפי הקטע המתנגן.

לסיכום ,
האם אני פוגע בראש או במחט או במשהו כשאני מנגן ללא המשקולת הקטנה?
אני יודע שדגם אחד לפני בסדרה בכלל לא מגיע עם כיוון antiskating.

האם תמו צרותיי בעולם ואוכל לשמוע תקליט מתחילתו עד סופו בלי שיקפוץ??
הראש ortofon 2m red.מכוון ל 1.8.
תודה!

Audiofreak

עוסק בתחום
מעורבות
1,058
נקודות
113
האנטי סקייטינג היה מכוון חזק מדי, מצב זה יוצר לחץ חזק מדי על הזרוע לכיוון תחילת התקליט.
כאשר הראש רוכב בחריץ, יש נטייה לראש להכנס פנימה לכוון מרכז התקליט , האנטי סקייטינג אמור לתת כוח נגדי בכדי שהראש ״יצוף״ בחריץ וכמה שפחות כוחות יפעלו עליו מימין ומשמאל.
שמיעה ללא אנטי סקייטינג גורמת ללחץ קל, בעיקר לקראת סוף התקליט לכוון מרכז התקליט, אך כח זה הרבה יותר נמוך מהכח שהאנטי סקייטינג מפעיל כאשר הוא מכוון חזק מדי.
צריך כנראה לכוון את האנטי סקייטינג על השנתה הנמוכה ביותר (הקרובה ביותר לציר) , או האמצעית לכל היותר בזרוע שלך.

Dan Ganon

אוהב את התחום
מעורבות
14
נקודות
8
אני לא יכול להשאיר את זה ככה על 0? כלומר הסרתי את המשקולת הקטנה...
גם כששמתי על החריץ הראשון הוא קפץ.כשהסרתי לא קפץ.
מסוכן להשאיר ללא ?

רונן ש

חבר משקיען
מעורבות
270
נקודות
63
ה-antiskating היא פונקציה חשובה יחסית.
ללא איזון בכלל - המחט תלחץ על הדופן ״הפנימית״ של החריץ, לכיוון מרכז התקליט, בצורה לא מאוזנת.
שתי תוצאות אפשריות:
1. עיוות בסאונד הנשמע
2. נזק הולך ומצטבר לתקליטים ולמחט, בלתי הפיך באופיו.

שווה להתעקש ולברר יותר לעומק מה קורה שם אצלך,אולי להעזר באחד החברים בפורום שגר קרוב ו״מבין עניין״.

שאלה מהירה: המשטח שעליו מונח הפטיפון - מפולס? אופקי? בדקת עם פלס טוב?

רונן

Dan Ganon

אוהב את התחום
מעורבות
14
נקודות
8
חיובי בדקתי עם מפלס דיגיטלי.
זה מוזר , חלק מהאנשים אומרים שאין שום בעיה עם זה.
אגב למה הדגם הקודם בסדרה של project ,ניתן ללא אפשרות antiskating כלל? לפי מה שאתה אומר זו טעות.... ?

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,742
נקודות
113
חיובי בדקתי עם מפלס דיגיטלי.
זה מוזר , חלק מהאנשים אומרים שאין שום בעיה עם זה.
אגב למה הדגם הקודם בסדרה של project ,ניתן ללא אפשרות antiskating כלל? לפי מה שאתה אומר זו טעות.... ?
אם מסתכלים בשירטוט של וקטורי הכוחות שמשתתפים כאן, אפשר לראות שלשקול הכוחות האלה יש רכיב, שאינו קבוע, לכיוון המרכז, שגודלו תלוי בעיקר ב-tracking force, באורך הזרוע, ובמיקום המחט על התקליט.

מנגנוני ה-anti-skating למיניהם נועדו לבטל או להקטין את הרכיב הזה. חלקם עושים זאת ע"י הפעלת כוח קבוע (למול הרכיב האמור, שאינו קבוע) וחלקם ע"י הפעלת כוח משתנה, לכיוון הפוך מהמרכז. לרוב הכוח הזה ניתן לכיוונון בהתאם ל-tracking force.

אם ה-anti-skating חזק מדי, הוא יגרום למשיכת המחט עד כדי הוצאתה מערוץ הוימיל. אם הוא חלש מדי או לא קיים, המחט תלחץ חזק מדי על צדו הפנימי של ערוץ הוויניל לכל אורך התקליט, מש שייגרום לשחיקה מוגברת שלו, ולאיזון לא נכון בין ערוצי הסטריאו, אבל בדרך כלל לא יהייה גדול די הצורך כדי להוציא את המחט מהערוץ, וכל זה יכול לקרות בלי שהמשתמש יבחין בכך שמשהו כאן אינו עובד כראוי.

אם מדובר על זרוע נתונה ובראש נתון עם tracking force ותון, אין צורך לתת אפשרות לכיוונון. אולי זה הייה המצב ב-Project הקודם, או שהוא דגם כניסה שפשוט חסר בו בכלל מנגנון anti-skating.

הדבר המוזר הייחיד כאן הוא שאתה מאמין לאנשים שאומרים שאין שום בעיה עם זה, שזה בעצם שקול לאמירה שיצרני פטיפונים/זרועות טורחים לייצר מנגנונים כאלה רק בשביל היופי/הרושם או בכלל בלי סיבה.

בברכה,
עמיר

Dan Ganon

אוהב את התחום
מעורבות
14
נקודות
8
גם היבואן ממנו קניתי טוען שאין בעיה להפעיל בלי.
אבל על כל פנים, אשמח לעצה, כיצד לבדוק את הantiskating
האם העובדה שהתקליט קופץ ולא עובר הלאה מרמזת על רמה גבוהה מדיי של antiskating?

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,742
נקודות
113
גם היבואן ממנו קניתי טוען שאין בעיה להפעיל בלי.
אבל על כל פנים, אשמח לעצה, כיצד לבדוק את הantiskating
האם העובדה שהתקליט קופץ ולא עובר הלאה מרמזת על רמה גבוהה מדיי של antiskating?
כנראה שאכן אין לו בעייה עם זה שאתה תפעיל בלי...

הקפיצה יכולה להעיד או על anti-skating מוגזם, או על בעייה בזרוע.

תן למישהו בעל ניסיון להציץ בזה -- זה לא משהו שכדאי לטפל בו ב-remote control דרך האינטרנט...

עמיר

nkorah

חבר משקיען
מעורבות
75
נקודות
28
הייתי בודק את כיוון הזרוע יותר לעומק - רק אנטי סקייטינג לא אמור לייצר כאלו בעיות עקיבה.
בכל מקרה, כדי שתשמע צליל טוב, הפטיפון צריך להיות מכוון היטב ולגמרי. וזה כולל אנטי סקייטינג.

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,742
נקודות
113
הייתי בודק את כיוון הזרוע יותר לעומק - רק אנטי סקייטינג לא אמור לייצר כאלו בעיות עקיבה
זו הרי עובדה שהוא יכול גם יכול: עם זה קורה, בלי זה לא קורה.

וזה לא רק במקרה, אלא מוסבר פיזיקלית.

עמיר

nkorah

חבר משקיען
מעורבות
75
נקודות
28
אם הזרוע היתה מכוונת היטב (פרט לאנטי סקייטינג) זה לא אמור היה לקראת...

AK1

חבר משקיען
מעורבות
2,742
נקודות
113
אם הזרוע היתה מכוונת היטב (פרט לאנטי סקייטינג) זה לא אמור היה לקראת...
אני לא באמת יודע למה אתה מתכוון כשאתה אומר שהזרוע "מכוונת", מאיזו בחינה? VTA, tracking force, overhang?

לא משנה -- בכל מקרה, לזרוע יש ציר, שמאפשר לה לנוע לכיוון פנים התקליט ולכיוון החוצה.

מנגנון ה-antiskating מפעיל על הזרוע כוח (מומנט) לכיוון החוצה, ואם הכוח הזה גדול מדי, המחט תצא מתעלת הויניל ותחליק החוצה, לרוב תוך כדי שריטת התקליט בצורה הגונה, שתלוייה ב-tracking force.

כשאמרתי שייש צורך לבדוק את הזרוע, לא התכוונתי לכיוונון הרגיל שלה בפרמטרים האמורים, אלא לבעיות מהסוג של החוטים שעוברים דרך הזרוע מתפתלים ומפעילים מומנט משלהם לכיוון זה או אחר -- צריך לוודא שהתקלה הזו לא קיימת.

דרך אגב, אפשר להשתמש בפיתול כזה כמנגנון antiskating מעולה, שמפעיל כוח משתנה כפונקציה של מיקום הזרוע -- שזה מה שצריך, בעצם. זרועות של חברת VPI עובדות כך.

עמיר

למעלה
תצוגת צבעים באתר (* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה
+ 100% -
סגור