עובדות מעניינות על מבחנים עווריים...

tomertsin

מושעה
מעורבות
2,203
נקודות
113
במגזין האינטרנטי המעניין, Affordable Audio:
http://www.affordableaudio.org/aa2010-09.pdf

תומר

yairf

עוסק בתחום
מעורבות
21
נקודות
38
אפשר תקציר?‏

חומוס

חבר משקיען
מעורבות
402
נקודות
83
יאיר - התמצית צפוייה, הואיל והמאמר הזה (שאגב התחיל כשרשור באיזה אתר) מופיע במגאזין שתכליתו למכור ציוד. הרי לא באמת ציפינו שיתמכו במבחנים עוורים, נכון? מה תעשה התעשייה אם חלילה לא נדע שהמוצר שנשמע טוב יותר מניב פחות רווח? לא פחות מאסון.

השורה התחתונה של המאמר הדי מייגע הזה היא שמבחנים עוורים אינם מתאימים ל"תחרויות אודיו" השוואתיות. למה? כי לטענת כותב המאמר אודיו עובד על כמה חושים יחד, ולא רק על האוזניים. הוא עורך השוואה עם מבחני טעמים, ומטעים (...) שבמבדקי טעם גם האף והעיניים עובדים. לשיטתו, מבחן אודיו צריך לערב גם חושים נוספים. אני די בטוח שהכותב מתכוון לחוש הראייה.

הדבר היחיד שלמדתי מהמאמר הזה הוא מה עומק הפחד של התעשייה הזו ממבחנים עוורים.

michael123

חבר משקיען
מעורבות
1,409
נקודות
113
נכון
מטרת המאמר זה לבלבל..

yairf

עוסק בתחום
מעורבות
21
נקודות
38
הנקודה לדעתי שמעטים בלבד יודעים לעשות מבחנים עיוורים.

עמית

חבר משקיען
מעורבות
211
נקודות
63
סטיבי וונדר מסתדר עם מבחנים עיוורים כבר 40 שנה

שניצל

חבר משקיען
מעורבות
1,478
נקודות
113
הנקודה לדעתי שמעטים בלבד יודעים לעשות מבחנים עיוורים.
מה כל כך מסובך בזה,האם הדבר שמור ליחידי סגולה?

yairf

עוסק בתחום
מעורבות
21
נקודות
38
כמה אנשים אתה מכיר באופן אישי שיכולים לעמוד על ניואנסים שמיעתיים מבלי שיידעו מה שמו או מחירו (או צורתו החיצונית) של המוצר שהם שומעים? בדיוק כמו שלי יהיה מאד קשה להתהלך בחנות בשמים ולעמוד על ההבדלים הדקים בין הבשמים השונים. עניין של נסיון אני מניח.

dys

אוהב את התחום
מעורבות
0
נקודות
16
yairf כתב
כמה אנשים אתה מכיר באופן אישי שיכולים לעמוד על ניואנסים שמיעתיים מבלי שיידעו מה שמו או מחירו (או צורתו החיצונית) של המוצר שהם שומעים? בדיוק כמו שלי יהיה מאד קשה להתהלך בחנות בשמים ולעמוד על ההבדלים הדקים בין הבשמים השונים. עניין של נסיון אני מניח.

ומה זה מרמז, אנשים לא יכולים, משום שבהרבה מיקרים פשוט כנראה אין הבדלים. לכן כל המומחים בעיניי עצמם או בעיניי אוזנם והתעשיה הזו מתנגדים בכל תוקף למבחנים עוורים, מבחן שהוא הכרח בדציפלינות אחרות, עם הנמקות מצוצות מהאצבע. וכל היתר אילו פתפותי ביצים.

נמר

כתב אודיו
צוות האתר
מעורבות
4,236
נקודות
113
יהודה.

ישבת אצלי בבית. אני ואלדר על ידך, שמעת הבדלים במוצר של אקוסטיק רבייב {פלטה עגולה קטנה ששודכה לקדמגבר שלי} והצהרת שיש הבדל אבל אתה מסרב להאמין שאתה שומע אותו.

אז רגע, אולי אתה מבלבל ת'ביצים וממציא תירוצים מצוצים מהאצבע בגלל שממש לא בא לך להשקיע בדברים כאלה, למרות שזה משפר, וזה קצת יקר, ואולי יוציא אותך ממועדון ה"אין הבדלים" שכבר התרגלת אליו, וקשה לך להשלים עם האמת. ואולי סתם בא לך להתווכח על כל דבר שקשור לכבלים.

אגב, במבחן עיוור אני מוכיח לך,בקלות רבה שאתה לא מבחין גם בין שום דבר לכלום, וגם אם אני אבחן אותך בין שני מגברים שונים אתה לא תדע לגלות מהו המגבר שלך שאתה חי איתו שנים.

DigiSUN

מושעה
מעורבות
2
נקודות
18
ומה זה מרמז, אנשים לא יכולים, משום שבהרבה מיקרים פשוט כנראה אין הבדלים. לכן כל המומחים בעיניי עצמם או בעיניי אוזנם והתעשיה הזו מתנגדים בכל תוקף למבחנים עוורים, מבחן שהוא הכרח בדציפלינות אחרות, עם הנמקות מצוצות מהאצבע. וכל היתר אילו פתפותי ביצים.

dys, אתה צודק לגמרי.

יתר על כן, המאמר המובא אינו מציג "עובדות" לגבי מבחנים עיוורים; המאמר מוטה ומגמתי, ומכיל טענות מסולפות רבות, רוויות בכשלים לוגיים, שאונסים אותן להצמד לסימוכין אקדמיים ע"י הוצאת אלה מהקשרם.

נערך לאחרונה ב:

נמר

כתב אודיו
צוות האתר
מעורבות
4,236
נקודות
113
איך יכול להיות שהוא צודק אם הוא טועה?

Joshua_G

חבר משקיען
מעורבות
4
נקודות
0
yairf כתב

רבים לא יכולים, אבל יש גם רבים היכולים.

yairf

עוסק בתחום
מעורבות
21
נקודות
38
dys‏ כמו תמיד אתה לוקח דברים ומוציא אותם מהקשרם,‏ זו לא אמנות הויכוח,‏ זו דמגוגיה בגרוש.‏ כמו שאמר יהושע מעלי,‏ יש אנשים שיכולים לעמוד על דקויות במבחן עיוור,‏ כי יש להם נסיון רב יותר בהאזנה ביקורתית.‏ אני טונן שאין הרבה כאלו,‏ זה הכל.

dys

אוהב את התחום
מעורבות
0
נקודות
16
אז למה כולם מתנגדים למבחנים עיוורים. למה עד כמה שראיתי לא מתקבלות תוצאות על פי הצפוי? אני לא מתכוון למבחנים אישיים שהם חסרי תועלת לחלוטין (פרט לתועלת של הנבחן שגם הם לא משהו) אני מתכוון למבחנים כפי שצריך לעשות עם תיכנון סטטיסטי מוקדם בכלים סטטיסטים מקובלים וכמובן ניתוח אמיתי ונכון של התוצאות כפי שנעשה בכל תחום רציני אחר.
וכל מה שאנו מקבלים אילו הסברים למה אסור או לא כדאי לעשות זאת. גם יהושוע וגם יאיר מודים שבהרבה מיקרים קיימים הבדלים הם אבל הם קטנים קטנים ביותר, דקויות, מה שלא מוציא מכלל ההיסתברות שזה בכלל נובע ממקום אחר לגמרי שנימצא בין שתי האוזניים.
חוץ מזה, זה ידוע, כפי שמשהוא אמר שאני דמגוג ידוע.

אגב, במבחן עיוור אני מוכיח לך,בקלות רבה שאתה לא מבחין גם בין שום דבר לכלום, וגם אם אני אבחן אותך בין שני מגברים שונים אתה לא תדע לגלות מהו המגבר שלך שאתה חי איתו שנים. 
אבל זו בדיוק הטענה שלי. למרות זאת אני מקווה שאוכל להבדיל בבצועים שונים בעיקר של הקונצרטו לכינור של בטהובן. כמובן אם זה יתאפשר לי.

נמר

כתב אודיו
צוות האתר
מעורבות
4,236
נקודות
113
יהודה.
אם במבחן עיוור אני מוכיח לך שאתה לא מצליח להבחין בין המגבר שלך למגבר שלי אתה תגיע למסקנה שאין בניהם הבדלים?

אגב. עד יום כיפור תוכל להבדיל בין שני הביצועים.

rozshay

אוהב את התחום
מעורבות
1
נקודות
18
מסתבר שמרבית האנשים אינם יבדילו בין 2 סוגי מזון שונים בעלי אותו מרקם,
כאשר 2 חושים שלהם מבוטלים (ריח,וראייה),
האם על סמך הניסוי הזה אפשרי להגיע למסקנה שאין כזה דבר חוש טעם?

מהנייסוים הללו מבחינתי עולה שזכרון השמיעתי שלנו אינו מצליח להשלף בצורה יעילה מהמוח מרגע שאינו יכול לצרף תגית ויזואלית אליו.
חוש השמיעה להבדיל בדומה לחוש הטעם אינו עומד בפני עצמו בצורה מחולטת אצל מרבית האנשים,
ובגלל זה מרביתם טועים במיבחנים עיוורים.

מבחינתי נושא שליפת הזיכרון המוח אינו מעניין, העיקר ההנאה הריגעית, ולהנאה מסוג זה אינני צריך להשתמש כלל בזיכרון.

למעלה
תצוגת צבעים באתר (* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox) תצוגה רגילה מותאם לעיוורי צבעים מותאם לכבדי ראייה
+ 100% -
סגור