חנויות
פיוז ארמה אודיו אודיו אקסטרים Sonic Bliss אמנון סאונד סטריאו פרו Soundquest קודו אודיו Stereoscope סטריאוסקופ למטייל אניגמה קולנוע ביתי גופי תאורה

סוני DSC HX1 – ביקורת על מצלמת סופר זום | מצלמות | ביקורות | ראשי

סוני DSC HX1 – ביקורת על מצלמת סופר זום

גודל אות: Decrease font Enlarge font
Sony DSC-HX1 - מצלמת זום במבחן Sony DSC-HX1 - מצלמת זום במבחן

ה- DSC-HX1 של סוני הינה מצלמת סופר זום X20, עם צילום וידאו Full HD וחיישן CMOS Exmor שאמור להיות רגיש יותר לאור, נמרוד יצא לשטח לבדוק.


סוני נותנת בראש עם מצלמת 9.1 מגה פיקסל סופר זום X20. על פניו נראית מצלמה מרשימה, אבל יש הרבה יותר מעל פניו.


סוני וצילום

כשחושבים על צילום מקצועי, המותג סוני לא תמיד עולה בין הראשונים. סוני נתפסה בקרב חובבי צילום כחברת אלקטרוניקה שמתמקדת במצלמות "פוקט" עקב התמחותה בתחום הגאדג'טים.

לא רבים יודעים, כי סוני הינה יצרנית של חיישני מצלמות דיגיטליות שמצויים בקרב דגמים רבים מתוצרת חברות אחרות (ניקון למשל) וגם משווקת קו שלם של מצלמות DSLR משלה.

השדרוג האחרון שיצא לי לבדוק הוא מצלמה מדגם DSC-HX1 שמנערת קצת את עולם הסופר זום עם שתי מכות ג'קי צ'אן נחמדות; הראשונה – זום של X20, השנייה צילום וידאו HD. מה שמייחד את המצלמה הזו לעומת סופר זומים אחרים הוא החיישן הייחודי והחדש של סוני – CMOS Exmor. ההסבר יבוא אחר כך.

סוני DSC-HX1

מבנה

כמו כמעט כל ישראלי, גם אני מתלונן קודם כל – כיסוי העדשה מעצבן אותי. הוא חלש מדי ונופל מכל משב רוח. אחרי שהורדתי את זה מהלב, אמשיך.


המצלמה בנויה בצורה קשיחה, עם מעטפת מעט גסה למגע ומחוספסת. המסך מפרקי וניתן להגבהה, אך לא לסיבוב וחבל. ה-HX1 שומרת על גודל סטנדרטי ונוח של סדרת המצלמות H והמשקל עומד על 514 גרם.
האחיזה נוחה (גם לבעלי יד קטנה) ומיקום הכפתורים השונים מוצלח. כל הפונקציות להן מזדקק הצלם, ואולי טיפה יותר, נמצאות בהישג יד כלחצני קיצור דרך, במקום לבזבז זמן בצלילה אל תוך התפריטים. לחצן ה- on/off טיפה עדין מידי, אבל לא נורא.

ניתן אף לצלם ביד אחת כשהמצלמה יציבה גם כשהאצבעות מפוזרות על נקודות אחיזה ולחצנים שונים.

מסך ה-3 אינצ' מדהים. אין עוד מה להגיד עליו, הוא פשוט נראה טוב ומציג תמונות וגם קטעי וידאו בצורה מעולה.


סוני DSC-HX1החיישן

חיישני ה-CMOS לא היו מקובלים בעבר במצלמות דיגיטליות (מלבד ה- DSLR של קנון), בעיקר בגלל כמות האור הנמוכה יחסית שהגיעה לחיישן. כל פיקסל על החיישן מכוסה למעשה בכ-25% משטחו ברכיבים אלקטרונים, מה שמצד אחד תרם למהירות צילום רציף גבוה יותר, אך מצד שני לבעיות שקשורות לקליטת אור, רעש דיגיטלי בתמונה ועוד.

כבר שנים שיצרניות המצלמות מנסות לפתור את הבעיה הזו כי צילום מהיר ברצף הוא מאפיין שרבים היו רוצים לקבל במצלמות דיגיטליות, אך בעיית האור והרעש הציקה לכולם. סוני פיתחה את ה-Exmor. חיישן שמבלי להיכנס לנבכי הטכנולוגיה, מתיימר לשמר את המהירות וגם את כמות האור תוך שהוא מעביר חלק מרכיבי האלקטרוניקה למיקום שאינו חוסם את האור שמגיע לחיישן. החיישן החדש מאפשר צילום רציף של 10 תמונות בשנייה! אגב, החברה מצהירה כי במעבדות סוני הצליחו להביא את החיישן הזה אף לצילום של 300 פריימים לשנייה!

ב- DSC-HX1 נקבל גם ועוד מצב צילום חדשני של "תמונה ממוצעת," בו המצלמה מצלמת במהירות הבזק 6 תמונות ו-"לוקחת" את החלקים הטובים ביותר בכל אחת מהתמונות, מה שאמור להציג את התוצאה עם הכי פחות תזוזה ורעש ובעיקר תיקונים לתמונות בתאורה נמוכה.


אפשרויות צילום

סוני DSC-HX1
המצלמה מכילה כל כך הרבה פונקציות עד שהיא מציבה את עצמה על הגבול של "כל המוסיף גורע", אבל למזלנו עדיין לא חצתה את הגבול. כל התוספות במצב האוטומטי יכולות לעיתים לשגע את המצלם. זיהוי הפנים נותן תוצאה טובה בסוף, אבל לא תמיד אפשר לחכות עד שהמצלמה תתפקס על הפנים של המצולם (בעיקר כשמדובר בילדים היפר אקטיבים) ונראה כאילו אם לא התבצע זיהוי פנים – התמונה תצא מטושטשת. כל זה כמובן נכון כשמדובר בזמנים בהם לא נמצאים בחוץ, באור יום מלא וללא הפרעות.

סוני החליטה לספק לצלם שני מצבים אוטומטים. הראשון מיועד למי שמעניין אותו מה הוא מצלם (Intelligent Auto), ואילו השני למי שמבקש לסיים את מלאכת הצילום ולהמשיך את חייו (Easy). ב-Easy אין כמעט מידע על המסך בזמן הצילום, מדוע להפריע לאמן בעבודתו? המצלמה רק מציגה כמה תמונות נשארו והאם ניתן לבצע צילום תמונה או עדיין לא.

במצב האוטומטי הרגיל המצלמה מזהה פנים, מצמוצים, הבדלי אור וצל, סצנות, מאקרו ובעצם כל מה שניתן לשליטה ידנית. ישנן אפשרויות מינימליות לשינוי, אך הן לא משמעותיות.
האפשרויות האחרות על גלגל המצבים מאפשרים שליטה ידנית מלאה, מצב חצי ידני, בחירת סצנות צילום, וידאו ומצבים נוספים שמקובלים במצלמה דיגיטלית.

10 תמונות בשניה
השילוב המדהים בין החיישן הסופר מהיר לבין מהירות צמצם ברמה מקצועית לחלוטין פותחת אופציות לצלם החובב שהיו שמורות עד עתה רק לצלמי ספורט. כמו מה שכבר סיפרנו לכם עליו – צילום מתמשך של 10תמונות בשנייה. לאחר צילום סדרת תמונות מהירה, לוקח למצלמה מספר של שניות להעביר את כל המידע לזיכרון, אז תתקשו לתפעל את המצלמה אם תרצו לצלם מיד שוב, אבל הצילום הרציף יאפשר לכם לצלם בקלות רבה את הילד כשהוא עובר לידכם ברכבת הרים או לחילופין מכונית פורמולה 1 חולפת במהירות האור בכביש 6.


מצב צילום יחודי נוסף שמגיע בדגם זה הוא מצב פנורמה. הפעם הופתעתי מאוד לטובה – כמעט כל תהליך הצילום מתבצע באופן אוטומטי, כל שעלי לעשות הוא ללחוץ על לחצן צילום תמונה ולהסתובב. תוך כדי סיבוב, המצלמה בונה באופן עצמאי את מצב הפנורמה. יתרון זה חוסך אח"כ שעות יקרות בעבודה עם תוכנות עיבוד תמונה, בהחלט שאפו לטכנולוגיה של היום...


מהירות ותגובות

המדידות הבאות התבצעו לא במעבדה, אלא בתנאי חוץ וגם בתוך הבית עם תאורה סטנדרטית. התוצאה הנה בעצם ממוצע של שתי המדידות:

זמן בין הדלקה לצילום -  2.2 שניות.
צפייה בתמונה שצולמה (מרגע לחיצה על כפתור הצפייה) – 1.5 שניות.
שימוש בזום מ-X1 ועד זום מקסימלי של X20 זמן של 2.5 שניות.
Shot to shot (ללא פלאש) – 1.4 שניות.

המצלמה מהירה, כנראה בזכות המעבד ומה שמאט למעשה את מהירות התגובות זו ההפעלה הטכנית. כלומר שימוש בזום, ביצוע הפוקוס במצב האוטומטי (במצב בו רוצים שהמצלמה תזהה פנים וכו').


סוני DSC-HX1
F/4.5 ISO 200

עדשה וזום

סוני התקינה במצלמה זו עדשת שמכונה G, היא כוללת זום X20, הצד הרחב מתחיל ב- 28 מ"מ. קנון, אגב, משחררת בימים אלו מצלמה מתחרה SX20 שגם היא עם זום X20 ו- 28 מ"מ.


העדשה של סוני מספקת זוית צילום רחבה מספיק עבור צילום נופים וגם צילום בתוך בית.
מהירות הפעלת הזום מעט מאכזבת, חסרה בדיוק החצי שנייה הנוספת הדרושה בכדי להגיע לזום הנכון ולעיתים נושא הצילום זז כבר ממקומו.

מצד שני, עיוותי העדשה, באופן יחסי לעדשת זום כה גדולה הם מינוריים למדי, מה שמהווה נקודת זכות.

 
סוני DSC-HX1
F/5.0 ISO 160

איכות תמונות


כאשר מסתכלים על התמונות אותן מפיקה ה- סוני DSC-HX1, הן חדות לעין ובעלות טווח דינמי נאה.
אבל, כאשר מסתכלים בהגדלה של 100%, נראה שהאפקט של מנגנון סינון הרעשים בתמונה פועל באופן מודגש למדי, תוך שהוא פוגע גם בחלק מהפרטים. כאן ניתן לראות דוגמא של צילום בשתי מצלמות, אחת צולמה ב-HX1 ב- ISO125 ואילו השנייה במצלמת פוקט של קנון SD600 בת ארבע, בערך ISO של 100 אסא.סוני DSC-HX1


ניתן לראות בהגדלות של התמונות, שבתמונה של סוני אפשר להבחין בהילה סגולה - "Purple Fringing" בחלק השמאלי, היכן שהעלים והגבעול מופיעים על רקע בהיר, יש סטייה מהמיקוד ברמה של עדשות המיקרו שעל החיישן עצמו (למי שלא יודע, מעל כל פיקסל בחיישן מותקנת עדשה קטנה). דבר זה קורה רק בשימוש בזום ורק במקומות בהן יש תאורה חזקה שבאה מאחורי הגוף המצולם.

אני חייב לציין שיתכן ומדובר בסטייה של החיישן הספציפי במצלמה הנבדקת ואולי באחרות אין.

בכל מקרה, גם ללא הסטייה הזו עדיין אתם יכולים לראות גרעיניות לעומת מצלמת הפוקט. הגרעיניות מתחזקת במצבים של תאורה חלשה יותר (למשל צילום ביתי) ואף נראית לעין ללא הגדלה של התמונה על המחשב.


מצד שני, למצלמה יש אפשרות לשנות את הטווח הדינאמי (DR) שלה בצורה די טובה ובכך להאיר מקומות חשוכים וגם להציג פרטים בחלקים מוארים מאוד של הפריים – יתרון גדול והתוצאה טובה.


סוני DSC-HX1
F/4.0 ISO 400

וידאו

זהu אחד התחומים בהם למצלמה זו אין הרבה מתחרים ראויים (לפחות בזמן כתיבת הביקורת). צילום וידאו, בקצב של 30 פריימים בשנייה, באיכות Full HD, ברזולוציית 1440X1080 (תקן Full HD מתייחס למספר השורות = 1080). והתוצאה – ליגה!

איכות הוידאו שנתקבלה היתה ברמה כזו שמאפשרת לי להשליך את מצלמת הוידאו הסטנדרטית שלי לפח (למען האמת עדיף למכור אותה לשכן שפעם ביקש ממני).
ניתן להגדיר איכות HD סטנדרטית ואיכות Fine. יש גם אפשרות נחמדה ואף יעילה מאוד של צילום וידאו בתאורה יחסית נמוכה, כך שכל הצילום מקבל בהירות גבוהה יותר.
התוצר הסופי בו צופים על מסך המחשב וגם בטלוויזיה סטנדרטית הינו יפה ואיכותי. במסך שמציג Full HD – טבעי, התוצאה אף טובה יותר, פשוט תענוג.

סיכום

ה- DSC-HX1 של סוני הינה מצלמת סופר זום, המספקת לצלם טווח זום ענק, שמתאים למגוון מצבי צילום, הצלם החצי-מקצוען יזכה לאפשרות שינוי של הגדרות רבות ואילו הצלם החובב יסתפק במצב צילום אוטומטי, הכולל גם אפשרות זיהוי פרצופים, מצמוצי עיניים ועוד...
האם חיישן ה- CMOS Exmor מספק את הסחורה? התשובה מורכבת מעט, מצד אחד, מקבלים מהירות צילום רציף מהירה ביותר (10 תמונות בשניה) וטווח דינמי מכובד, מצד שני, בהגדלה, ניתן להבחין בגרעיניות וגם בטשטוש פרטים מסויים עקב מנגנון הסרת הרעשים, כאשר מעל ISO 400 התופעה הופכת לבולטת יותר.

צילום הוידאו מהווה בונוס אמיתי ומאפשר להגיע לתוצאות שירשימו על כל מסך LCD או פלזמה.

במחיר של ה- HX1 (שנמוך בחנויות בהשוואה למחיר המחירון), ניתן לרכוש כבר מצלמת DSLR איתה ניתן יהיה להגיע לתוצאות איכותיות יותר (אם הצלם מבין מה הוא עושה...), מצד שני, בעבור עדשת זום עם טווח כזה נרחב, יאלץ המשתמש להפרד מהרבה אלפים של שקלים, מה שמשנה את המשוואה.


בעד: זום ענק, וידאו מעולה, צילום פנורמי מדהים, טווח עדשה (מ"מ 28-560), מהירות צילום רציף, ארגונומיה.

נגד: מנגנון הסרת רעשים אגרסיבי בתאורה חלשה יחסית (ביתית למשל), זום מעט איטי, יקרה.

ציון:
מחיר מחירון: 3,390 ₪ כולל כרטיס זיכרון.
אחריות: ישפאר


מפרט טכני - Sony DSC-HX1 Review

רזולוציה: 9.1 מיליון פיקסלים
חיישן: "1/2.4 Exmor CMOS
זיכרון: Sony Memory stick
עדשה: 28-560 מ"מ, זום 20x, F2.8-8.0(W)-5.2-8.0(T)
וידאו: HD 1440x1080 30fps
ISO: 125-3200
מסך: 3 אינץ', 230,000 פיקסלים, מתכוונן
משקל: 514 גרם (ללא סוללה)
צילום עוקב: עד 10 פריימים בשנייה
כולל: יציאת HDMI
  • email שלח לחבר

Share DTOWN Article

דיון בפורום על המאמר (11 תגובות פורסמו):

avatar
aviram_1 2009-02-11 22:18:27
אז למעשה מקבלים כאן מצלמת תמונות וגם וידאו ביחד? רק חבל שהמחיר יותר יקר מכל מצלמות זום של היצרנים האחרים.
avatar
ead 2009-02-11 22:18:38
נשמעת מצלמה מעולה מה עוד היית ממליץ שיתן תמורה איכותית, שאיננו DSLR ונמצא בטווח מחירים דומה? (נניח 2000 עד 4000) ? אילו עוד אפשרויות היית שוקל ל מצלמה איכותית בסגנון דומה?
avatar
2009-04-11 00:16:01
sx20 של קנון נמצאת בחנויות. רכשתי אחת היא אינה נופלת ממפרט סוני. הצג 2.7 ולא 3.0 המחיר כ 2300 ש"ח עד עכשיו צילמתי ב SLR ניקון 801s - פילם. סוס עבודה בן 16 שנים שלא התעיף. נאלצתי לעבור לדיגיטלי - קנון sx20
avatar
saharben 2009-05-11 01:36:50
מאיפה היא צצה ה HX1 הזאת... אני חדש בפורום, מצלם בעיקר את הילדים שלא מפסיקים לרוץ... ומתלבט קשות בין SonyHX1 לבין Nikon D60 לבין Canon SX20 מצד אחד החדות חשובה מאוד, מצד נוסף מהירות הצילום (זום אגב, תמיד נחמד שיש יותר מ 3x) עוד פרמטר חשוב מאוד בעיני, סוללת ליתיום, בשום אופן לא סוללות רגילות שנטחנות אחרי דקה ורבע עזרה בקבלת החלטה ?
avatar
2009-05-11 11:12:07
SONY HX1 אפשר למצוא בחנויות במחיר של 2185 שח לא אחריות של ישפאר או דרך EBAY במחיר של 500$ כולל משלוח וכרטיס זכרון 8 גיגה ושלל מתנות
avatar
ead 2009-05-11 15:36:05
יש לSONY דגמים טובים יותר? שאינם DSLR עדיין?
avatar
1970-01-01 02:00:00
יש לי כזאת כחצי שנה .. למי שלא מעוניין לסחוב איתו תיק מלא עדשות באלפי שקלים המצלמה הזאת פשוט מדהימה. המצלמה היחידה בשוק כרגע שמנצחת אותה בזום האופטי בלבד - זו האולימפוס SP 590 עם זום אופטי של X26 פשוט לא מהעולם הזה. הזום הקטלני של האולימפוס מאפשר צילום של דברים שהעין לא רואה... חחח אלא רק העדשה עצמה יכולה לגלות תוך כדי משחק.
avatar
saharben 1970-01-01 02:00:00
טוב... זהו הגיע הזמן להחליט... המצלמה הקומפקטית נדפקה לגמרי ועכשיו אין בכלל.... נשארו שתיים על קו הסיום: Panasonic: Lumix DMC-FZ38 Sony: Cybershot DSC-HX1 שתיהן עושות רושם ממש טוב (על אחד כמוני שסתם אוהב לצלם) זה רק אני או שאיכות התמונה לא מדהימה ב HX1 לעומת ה FZ38 ? (או אפילו הקנון SX1) ? יש משמעות בין 9 (סוני) ל 12 (פנסוניק) מגה פיקסל ? (הסוני עולה כמעט 400 שקל יותר)
avatar
liorkoren 1970-01-01 02:00:00
ההבדל במגה פיקסלים לא ממש עקרוני. מומלץ לחפש תמונות ברשת, כמו למשל באתר PBASE, שם יש תמונות של צלמים חובבים, כך תוכל להתרשם.
avatar
saharben 1970-01-01 02:00:00
נראה אתר טוב להשוואה... רק שתמונות שצולמו בשתי המצלמות שהזכרתי אין שם.... אתה מכיר במקרה עוד אתרים מהסוג הזה ?
avatar
saharben 1970-01-01 02:00:00
למי שמעוניין מצאתי את האתר הזה שאפשר להשוות בו את אותן תמונות בשתי המלצות (ודגמים נוספים) http://www.imaging-resource.com/IMCOMP/COMPS01.HTM
כל הזכויות שמורות לאתר dtown.co.il


תגיות
הצבע לכתבה
3.00
הרשם לעדכוני האתר
Email: