חנויות
פיוז ארמה אודיו אודיו אקסטרים Sonic Bliss אמנון סאונד סטריאו פרו Soundquest קודו אודיו Stereoscope סטריאוסקופ למטייל אניגמה קולנוע ביתי גופי תאורה

נוקיה N97, האם מכשיר דגל? ביקורת | סמארטפונים | ביקורות | ראשי

נוקיה N97, האם מכשיר דגל? ביקורת

גודל אות: Decrease font Enlarge font
Nokia N97  - טלפון חכם במבחן Nokia N97 - טלפון חכם במבחן

Nokia N97 שייך לקבוצת מכשירים נדירה שמתקבלת בציפיה גדולה מאוד מצד ציבור המשתמשים, הוא הנשק של נוקיה במלחמת העל דרך אייפון ושאר סמרטפונים. אביחי אפוטה בדק.


מכשיר הדגל של ענקית הסלולר הפינית הגיע כשהוא מתקבל בציפיה רבה. לאור העובדה שהמניות של ה- iPhone של 'אפל' נמצאות במגמת עליה מתמדת בקרב הצרכנים, במשך חודשים שקדמו להשקת ה- N97 ההנחה הייתה שאנחנו הולכים לחזות במלחמת עולם של 2 ענקיות. כמה חבל היה לראות דגל לבן מתנוסס בכניעה לאחר ששלפנו אותו מן הקופסא.

נתחיל דווקא בעובדה מאוד פשוטה: Nokia היא יצרנית מכשירי הסלולר המובילה בעולם. אין על כך שום ערעור. וככזו, הציפיות ממכשיר הדגל שלה, ה- N97 שהושק לא מזמן, היו באמת עצומות. יש לא מעט אנשים בתחום שממש רצו שהמכשיר החדש יהיה הצלחה מסחררת ולא בגלל שהם חסידי Nokia מושבעים, אלא רק בשביל לראות את ה- iPhone של "אימפריית הרשע" Apple חוטף מכה הגונה.

בנימה אישית, חיכיתי לא מעט ליום שבו אניח את ידיי על ה- N97 (יעיד על כך העורך שלי ששיגעתי אותו כמעט כל יום מאז הושק...). ובתור בעליו של  iPhone 3G מאוד התרגשתי מהמחשבה שעם כמה שאני מרוצה מהמכשיר שיש לי, ובאמת שעבורי אין תחליף לו, יכול להיות שה- N97 יהיה אפילו טוב יותר. כי אין לי שום סנטימנט או מחויבות כזו או אחרת ל- Apple, וזה המוצר היחידי שאי פעם החזקתי כרכוש אישי מהמותג הזה. ולכן, כבר התחלתי לתכנן איך אני מוכר את ה- iPhone ורוכש לי את ה- Nokia החדש. לא תופתעו לשמוע שהשדרוג הבא שלי יהיה תוספת של S קטנה.

Nokia N97


להסתכל על הקנקן זה מספיק

ה- Nokia N97 הוא סמארטפון בעל מסך גדול (3.5 אינצ'). גובהו 11.7 סנטימטרים, רוחבו 5.5 סנטימטרים, עוביו 1.5 סנטימטר והוא שוקל 150 גרם (כולל הסוללה). עוד לפני שחושפים את המקלדת, התחושה של המכשיר ביד היא לא מהנוחות ביותר שיצא לי לבחון. המכשיר ארוך וצר והתחושה היא שהוא מעט כבד אך לא ממש יציב ביד. בחזית המכשיר נמצאים מקשי הניתוק/חיוג בממשק נגיעה. לצידם נמצא כפתור התפריטים שבאופן לא ברור, בחרו ב- Nokia למקם אותו גם במיקום מוזר וגם בזווית הזויה וממש לא אסתטית למראה שלו. בחלק העליון ישנה המצלמה הקדמית (לשיחות ווידיאו) וחישניי התאורה של המסך. מצד ימין של המכשיר נמצאים מקשי עוצמת השמע ולחצן המצלמה ומצד שמאל שקע ה- USB ועוד כפתור הזוי: מקש קפיצי בולט שמטרתו הינה להעיר או להרדים את המכשיר.

כששולפים את המקלדת החבויה מתחת למסך – זה לא נהיה יותר טוב. באופן מפתיע, המכאניקה של גלישת המסך כלפי מעלה מרגישה מאוד חזקה ומסיבית בלי התחושה שזה עומד להתפרק למרות שזה נראה מאוד עדין וצריך להפעיל קצת כוח בשביל לדחוף את המסך. המקלדת עצמה (QWERTY) בעייתית ולא נוחה, לטעמי. למרות שהמקשים יחסית גדולים ורחבים – העובדה שהם מחולקים ל- 3 שורות ארוכות, מאוד מטרידה מכיוון שהפיזור של המקשים גדול מדי, ועל-פני שטח רחב מדי וזה מאוד מקשה על התמצאות. וזה לא עניין של הרגל – זה פשוט לא נוח. אם המסך היה מתרחק עוד סנטימטר אחד אחורה ושם היו מכניסים עוד שורת מקשים – אז זה היה יכול להיות מושלם. כנ"ל גם בבקר הניווט שנמצא מצד שמאל של המקלדת: מקש אמצע ענקי ואילו מקשי ניווט ממש קטנים.

אחת ההתכונות בהן מצטיינת Nokia נמצאת בגב המכשיר: זוהי מצלמת 5 מגה פיקסל עם עדשת Carl Zeiss מהטובות שקיימות במכשירי סלולאר. היא משולבת פלאש חזק (LED כפול), אוטו-פוקוס שעובד מצוין, ובכלל ממשק ההפעלה שלה נוח ומגיב מאוד מהר.

Nokia N97


מערכת ההפעלה

כאמור, ה- N97 הוא מכשיר מבוסס מסך נגיעה שעובד על מערכת ההפעלה המוכרת של Nokia, סימביאן S60 מהדורה חמישית, גרסא 9.4. הסימביאן עד כה הייתה מערכת הפעלה חכמה ומשוכללת מאוד אך סבלה לעיתים מבעיות של איטיות או תקיעות. ב- N97 היא עובדת טוב מאוד, מגיבה יחסית מהר ומאוד קלה לניווט. איפה הבעיה? דווקא איפה שלא הייתה אמורה להיות בעיה – בממשק המגע. אם אי פעם נגעתם אפילו לחצי דקה במסך של ה- iPhone הייתם מבינים איך מסך מגע אמור לעבוד. כנראה שבפינלנד בונים מכשירים סלולאריים עם כפפות של חוטבי עצים, אחרת אין שום הסבר לעובדה שצריך ללחוץ בחוזקה על המסך בכדי לגרום לו להגיב.

בתוך התפריטים, המעברים נוחים למרות שבגלילת אפשרויות צריך מיומנות אצבעות של מעסה שוודי (או פינלנדי) בשביל לראות את כל אפשרויות התפריט. אבל באופן כללי הזרימה בעבודה לא רעה בכלל. חוץ מדבר אחד: דאבל קליק?! בהתחלה חשבתי שאני שוב לא לוחץ חזק כמו שצריך על המסך ואולי הנגיעה שלי לא נקלטה – אבל עד מהרה התחוור לי שזה אכן "דאבל קליק". מסתבר שבתוך תתי התפריטים של היישומים הראשיים (תמונות, הגדרות וכד') צריך להקיש פעמיים על הבחיר שלנו על מנת להפעיל אותה. אין לי מושג מי "הגאון" ב- Nokia שהחליט שזה דבר ראוי להכניס למכשיר הזה – אבל זה הדבר הכי מעצבן שאי פעם נראה על מכשיר סלולארי כלשהו. והדבר היותר שערורייתי הוא שאתה אפילו לא יודע מתי נדרש ממך לעשות דאבל קליק, כלומר זה מפתיע אותך. ככה יוצא שמקישים פעמיים איפה שלא צריך אז פותחים אפשרויות שלא רצינו לפתוח וכשלא מקישים פעמיים פשוט בוהים במסך ומחכים שמשהו יקרה...

אחד הדברים שהפכו את ה-iPhone למכשיר המדהים שהוא זו חווית הגלישה באינטרנט. לא סתם T&AT, המפעילה הסלולארית הבלעדית של ה- iPhone בארה"ב דיווחה על עליה של 90% בגלישה סלולארית מהיום שהושק המכשיר של Apple. היינו מצפים שבעידן של סמארטפונים מאוד חכמים ומאוד משוכללים, Nokia תשקיע קצת יותר מאמץ בדפדפן ובחווית הגלישה באינטרנט עם מכשיר הדגל שלהם. מסתבר שטעינו. הדפדפן לא שונה במאומה מהדפדפנים שהכרנו מאז יצא ה- N95, אלא רק המסך נהיה טיפה יותר גדול. הגישה לנקודות חמות על דף האינטרנט מאוד לא מדויקת וגורמת להמון טעויות. אולי בגלל זה, באופן מאוד לא ברור מצורף למכשיר עט 'סטיילוס' שמזמן כבר לא מהווה חלק מהעולם הזה.

Nokia N97


"אצא לי השוקה"

כמו פטריות אחרי הגשם, קמו וצצו להן חנויות אפליקציות מקוונות של יצרניות שונות (כמו של Samsung לאחרונה) בתקווה להתחרות מול ה- APP Store של Apple. יכול מאוד להיות שזה יקרה, היות והן יחסית חדשות לעומת החנות של Apple וזה יהיה לא נכון לעשות השוואה של "מי יותר מפותחת?". ובכלל, לא הרבה מודעים לזה אבל בכל הקשור לאפליקציות – תוכנות של סימביאן קיימות כבר שנים ובמיליונים, הרבה לפני המצאת ה- iPhone. אבל במקרה של ה- OVI, חנות האפליקציות המקוונות של Nokia, גם ההתפתחות המהירה והמרשימה שלה מהיום שהושקה לא מחפה על הממשק הגרוע מתוך הנייד. דרוש שם "מייק-אובר" רציני ומקיף בכל מה שקשור לעיצוב ונוחות הגלישה. שלא כמו ה- APP Store או ה- ITunes, ב- OVI הגישה לישראלים חופשית, ובאמצעות כל כרטיס אשראי בינלאומי תוכלו לעשות קניות כאוות נפשכם.

ואם כבר דיברנו על אפליקציות, אז ישנה אפשרות להפעלת אפליקציות שירוצו באופן קבוע ומקוון על המכשיר כבר במסך הבית. זה דבר מאוד חיובי שמתרגלים אליו מאוד מהר ומקל מאוד על השימוש בהן: Facebook, Mail מכול הסוגים (כולל חשבון Mail מתוך חנות ה- OVI), חדשות, מזג-אוויר ועוד.

זיכרון נדיב

תכונה חשובה וחיובית שקיימת ב- N97 זו כמות הזיכרון שמגיעה עם המכשיר. לא פחות מ- 32 גיגה פנימיים ועוד אפשרות הרחבה של עד 16 גיגה בכרטיס Micro SD. מוסיקה ומולטימדיה על מכשירי Nokia תמיד היו חוויה, וגם ב- N97 ההפעלה שלהן יוצאת מן הכלל. האמת, שכמעט שכחנו שזה בכלל טלפון – אבל אין כאן משהו מלהיב מדי. השימוש בו כמכשיר טלפון נוח למדי. הגישה אליו מהירה ונוחה (כפתור אמצעי למטה על מסך המגע) יחד עם זאת גם איכות השמע בשיחות ובשימוש הספיקר של המכשיר שווה ציון לשבח. באופן אישי מאוד התרשמתי מחוזק הסוללה של המכשיר (כמעט יומיים רצופים ללא הטענה בשימוש לא מסיבי מדי) שבעידן הסמארטפונים זה דבר די נדיר.

מעבר לזה המכשיר מגיע עם מקלט GPS פנימי, קישוריות WiFi ו- Bluetooth סטריאופוני. רכיב רדיו דו-כיווני שמאפשר לכם לשדר ב- FM (לפי בחירתכם) מוזיקה מהמכשיר ישירות למקלט הרדיו שלכם בבית/רכב.

Nokia N97


סיכום

כגודל הציפייה כך גודל האכזבה. לפי דעתי ה- N97 הצליח להימכר כאן אצלנו בלא מעט יחידות רק בגלל ש- אייפון החדש עדיין לא משווק באופן רשמי. הוא רחוק מאוד מלהיות 'אייפון קילר'. דווקא ימים ספורים אחרי שהסתיימה תערוכת Nokia World שבה הוצג ה- N900 החדש עם מערכת הפעלה Maemo המבוססת Linux, עושה רושם שעוד לא נאמרה המילה האחרונה בקרב מול החבר'ה מקופרטינו בקליפורניה. משום מה Nokia מאוד מאמינה ב- N97, עד כדי כך שהם חשפו באותה תערוכה את הגרסא המוקטנת שלו, ה- N97 Mini. אותו מכשיר בדיוק רק יותר קטן ומקלדת ללא ג'ויסטיק ניווט. סדרת ה- N של Nokia תמיד הייתה המובילה של החברה וכמעט כולם היו מכשירים כמעט מושלמים – חבל שדווקא עם המכשיר שממנו היו הכי הרבה ציפיות, Nokia לא הצליחה לכבוש את הפסגה.

ציון:


מה בקופסא:

מכשיר Nokia N97
סוללה: (1500 mAh), 119 דקות שיחה (בחיבור 3G), 253 שעות המתנה (נתוני יצרן).
מטען חשמלי נייד
אוזניות + שלט
כבל סנכרון USB
עט חרט (סטיילוס)
תוכנת סנכרון

קישור: מפרט מכשיר מלא

  • email שלח לחבר

Share DTOWN Article

דיון בפורום על המאמר (12 תגובות פורסמו):

avatar
1970-01-01 02:00:00
יצא לי לשחק עם המכשיר הזה קצת והוא נורא נורא עדין.. (שביר!) את ה"סליידר" מחזיקה חתיכת פלסטיק דקה!
avatar
אורי_ו 1970-01-01 02:00:00
מעניין ומוזר. מעניין אותי כמה היינו נותנים לזה ציונים אחרים אם הם היו לא ממותגים. לגבי ה"קילר" , לצערי השתרשה תופעת הטוטליטריות גם על העולם הזה. לא צריך "קילר" , אלא אלטרנטיבה.
avatar
carmi 1970-01-01 02:00:00
אורי, אתה צודק, אנחנו לא צרכים "קילר", אבל גם לא אלטרנטיבה - אנחנו רוצים פתרון מוצלח וטוב ומסתבר שזה לא פשוט לקבל
avatar
ead 1970-01-01 02:00:00
מכשיר גרוע לדעתי!!! חוץ מזה שלעומת ה N95 ו N96 לא שיפרו הרבה, המערכת הפעלה כבר מרגישה די מיושנת, מסך מגע מאפן, מכשיר כבד וגדול!!! - מזכיר איזה "מכשיר קשר" מלפני 15 שנה או משהו, מבחינתי מכשיר צריך להיות מסך בלבד וכמה שיותר דק. אנחנו כבר בשנת 2010, אין סיבה לחזור למכשירים שמזכירים יותר את שנת 1998 או משהו כזה. וגם מבחינת טכנו' - לא מצאתי משהו מרשים, וגם הייתי מצפה כבר ליכולות מוסיקה טובות יותר, ממשק רשת טוב יותר, ואפשרות ניגון סרטי HD כמו שצריך (כולל כתוביות!) אני רוצה יותר מידי? אולי. אבל לדעתי במחיר שאנחנו משלמים ובהתחשב בכך שאנחנו ב 2010, הייתי מצפה גם לקבל את זה.
avatar
liorkoren 1970-01-01 02:00:00
התרשמת ממנו בפועל?
avatar
danistar 1970-01-01 02:00:00
אני לא מכיר את ה N97 והוא יקר מאוד לטעמי. לי יש כבר כמה שבועות את ה 5800 של נוקיה בשליש מחיר ואני מאוד מרוצה ממנו ( במיוחד כנגן MP3 ) וממליץ עליו בכל פה. יש לו אגב מחליף ה X6 שמשום מה עולה הרבה יותר ממנו ( 500 יורו בחול ) שגם עושה רושם ראשוני טוב ממה שנכתב עליו . יש לי הרגשה מסויימת שכל הזמן בכל מקום מנסים ליחצן את האי פון ועם כל הכבוד הוא לא כזה מושלם ויקר להחריד . יש לו לא מעט בעיות משלו וכל המשחק הזה של אפל עם הישראלים רק מעיד מה הם באמת חשובים עלינו ולמה אנחנו לא צריכים לקנות אותו . גם אם האיי פון באמת היה כזה מוצלח הביזיון והזלזול של אפל בישראלים צריך להוליד חרם צרכנים עליהם בארץ , אבל כאן כמו כאן אף אחד לא מסתכל מעבר לאף שלו ואנחנו כהרגלנו "סובלים" ושותקים .
avatar
ead 1970-01-01 02:00:00
אני גם לא חושב שאייפון הוא מכשיר טוב! מכיר מלא שיש להם אותו, מכולם אני שומע אין ספור תלונות. אבל אני חושב שהרבה מן הרעיונות שמאוחריו כמו מסך המגע הם רעיונות טובים שכבר צריך להיות סטנדרט במכשירים ניידים.
avatar
1970-01-01 02:00:00
n97 טוב,יש לי כבר שבוע את המכשיר ואני רק עכשיו מתחיל "לדבר"איתו בהתחלה הייתי על סף אכזבה..,האופוריה מהרכש החדש ב3600 שקל עמדה להתחלף בעצבים די מהר נקודת התורפה של המכשיר היא ללא ספק מערכת ההפעלה,ולא בגלל שהיא לא טובה..,פשוט בגלל שאנחנו משתמשי PC ורגילים למחשבה של WINDOWS ..,צריך ללמוד את הלך הרוח של המכשיר..,ללמוד את התפריטים טוב שכן הם מפוזרים בכל עבר(דוגמא קטנה,הגדרות של אינטרנט מפוזרות בלא פחות מארבע מקומות שונים במקום להיות מרוכזות כולן במקום אחד) המכשיר היה מצפצף בלי סוף..מחפש רשת..ללכת ברחוב עם חנויות היה סיוט טענה חזקה נגד נוקיה,למה החוברת הפעלה של המכשיר כלכך תמציתית?לא רק ילדים קונים את זה..גם "זקנים"שלא מבינים קונים) אבל אחרי כשבוע של למידה וניסויים אני יכול להגיד בלב שלם המכשיר הזה ע נ ק יש בו ה כ ל ואפשר לעשות איתו ה כ ל ואני לא מדבר על לראות סרטים ביוטיוב יש לי גישה לתיק מניות שלי(לא רק האפליקציה של בלומברג שהיא חביבה)אני רואה את ציטוטי המניות שלי לייב בג'אבה(סטרימינג) אני קונה ומוכר מניות מהפלאפון תוך כדי נסיעה,בבאר,בארוחות משפחתיות ג'י פי אס נורמאלי שיודע למקם את עצמו תודות למצפן פנימי..ולא צריך מנוי באינטרנט,יש ים תוכנות גם בלי עידכונים חיים אם לא רוצים לשלם..אני ממש ממש ממש מבסוט ממנו,רציתי לקנות אסוס..לא צריך,יש בטלפון משדר הFM יציאה חזקה שחיפשתי באסוסים מחו"ל,לא צריך..בקיצור ולעניין.יש רשימת שירים בפלאפון -אפשר להשמיע אותה ברדיו של האוטו בלי חוטים..נמאס מהפירסומות?מעבירים לתחנה שקולטת את המכשיר וזהו אומרים שהמקלדת קטנה.אם היא הייתה גדולה היו אומרים שהטלפון מגושם..המקלדת לא קטנה היא בדיוק,שלא לדבר שהיא בכלל לא קיימת אצל המתחרה..אם לא רוצים מקלדת יש מקלדת וירטואלית על הצג מגע..,לא רוצים,יש אפשרות לכתוב בכתב יד עם הסטילוס והמכשיר מתרגם את זה וזה עובד טוב,בקיצור יש אפשרויות הדפדפן מצריך התרגלות קטנה אבל ברגע שזה נקלט,הגלישה סבבה..,יש ריבוי חלונות,זום בסדר(מי שיש לו משקפיים ימצא את זה לא כלכך נוח פה הפלוס הוא לאייפון שם הגלישה קצת יותר נוחה אבל לי עדיין אין משקפיים ואני גולש בכיף עם המכשיר)כמו כן המקלט ויפיי שלו חזק מצלמה של קרל זייס עם פלאש(שאין למתחרה)ברמה מעולה בקיצור..זה לא רק פלאפון..,זה כלי עבודה מלא... אם צריך לבחור על איזו מערכת הפעלה אני מעדיף לעבוד,PCSUITE או ITUNES הייתי בוחר בPC וזה מה שעשיתי צריך לקחת בחשבון שכמו כל דבר מתוחכם וחדש בידיים..יהיה צורך בריסטרטים בהתחלה בגדול מכשיר מאוד מומלץ..
avatar
ead 1970-01-01 02:00:00
אני עדיין חושב שנכחה ל N98 או לך תדע מה יקראו לו. הייתי מצפה למכשיר הרבה יותר דק , צג מגע יותר טוב ויעיל ונוח לעבודה, ומערכת הפעלה עוד יותר טובה (וגם רצוי מבוססת לינוקס או משהו בסגנון ועם אפשרות לאין ספור הרחבות מבחינת הורדה של תוכנות), תמיכה בסרטוני HD (וגם מסך גדול ואיכותי להציג אותם), מעבד חזק יותר ועם אפשרות להרצת של MULTI TASKING אמיתי (נניח לראות סרטון ובלי להפסיק אותו באמצע לקבל מייל ולענות ואז לחזור לסרטון, או דברים בסגנון)
avatar
rannyz 1970-01-01 02:00:00
כרמי, יש פיתרון מוצלח וטוב שגורם גם לאייפון להראות כמכשיר ישן נושן אורי, אתה צודק, אנחנו לא צרכים "קילר", אבל גם לא אלטרנטיבה - אנחנו רוצים פתרון מוצלח וטוב ומסתבר שזה לא פשוט לקבל המכשיר הזה נקרא סמסונג אומניה HD או בשם הדגם i8910 והוא גורם גם לאייפון וגם לN97 להראות כמכשירים מיושנים. יש לו (בין השאר) מסך Captive כמו לאייפון שפותר את בעיות האיטיות בתגובה של מסך הN97. אני שאלתי את ליאור בפוסט אחר מתי תסקרו אותו ולא קיבלתי תשובה ולכן אני מניח שבגלל שסאני לא מביאים את המכשיר המדהים הזה לארץ אז הוא לא יסוקר וזה חבל ועצוב. והערת ביניים לסאני אם מישהו מכם קורא פה. לא ברור ואפילו תמוה מאוד איך אתם מרשים לעצמכם לצפצף על הלקוחות שלכם ולא להביא לישראל את המכשיר הדגל של סמסונג שהוא המכשיר הכי טוב שיהיה פה בחצי שנה - שנה הקרובה. זה כמו שנוקיה לא תביא את הN97. פשוט התנהגות מוזרה ותמוהה ביותר!!
avatar
liav602 2009-03-12 19:21:11
התרשמתי לטובה מהn97
avatar
liav602 2009-03-12 19:39:52
(great)טוב!!!
כל הזכויות שמורות לאתר dtown.co.il


תגיות
הצבע לכתבה
5.00
הרשם לעדכוני האתר
Email: