חנויות
פיוז ארמה אודיו אודיו אקסטרים Sonic Bliss אמנון סאונד סטריאו פרו Soundquest קודו אודיו Stereoscope סטריאוסקופ למטייל אניגמה קולנוע ביתי גופי תאורה

כיצד לבחור מצלמת רפלקס דיגיטלית – DSLR, מדריך | מצלמות | מדריכים | ראשי

כיצד לבחור מצלמת רפלקס דיגיטלית – DSLR, מדריך

גודל אות: Decrease font Enlarge font
מדריך - בחירת מצלמת רפקלס דיגיטלית מדריך - בחירת מצלמת רפקלס דיגיטלית

איך תבחרו מצלמת רפלקס דיגיטלית שתתאים לכם כמו כפפה ליד? ומה יותר חשוב, גוף המצלמה או העדשה? מדריך למתחילים.

החלטתם לעלות מדרגה ולשדרג את המצלמה הקומפקטית אל מצלמת רפקלס אמיתית - DSLR, כיצד מצליחים לבחור את גוף המצלמה שיתאים לצרכים שלנו זאת מתוך היצע גדול של מצלמות ומותגים שונים?


גוף המצלמה – ארגונומיה


גודל גוף המצלמה מהווה פרמטר חשוב בשימוש יום יומי, התאמתו למשתמש משתנה מאדם לאדם ותלויה בגודל כף היד, מהות השימוש, כמות השימוש (ככל שמצלמים יותר, כך ההתאמה חשובה יותר) וגודל העדשה המחוברת למצלמה.

חשוב לוודא כי גוף המצלמה אותה אתם מבקשים לרכוש, מתאים "כמו כפפה ליד": החזיקו את המצלמה בחנות, ודאו שידכם אוחזת היטב ב"גריפ" וכי המצלמה אינה מחליקה מהיד.

DSLRגוף קטן במימדיו יתפוס פחות מקום בתיק, אולם עלול להיות פחות נוח בזמן הצילום, גוף גדול מחייב תיק מתאים ומכביד לעיתים על הנושא אותו, אולם הוא מאפשר ליצרן להוסיף לחצני גישה ישירה לפעולות נפוצות, אם אתם מתכננים לרכוש עדשת זום גדולה וכבדה, הרי שגוף מצלמה גדול וכבר יהווה משקל נגד ויאזן את המצלמה בזמן הצילום.

המצלמות היקרות יותר כוללות גוף אטום ועמיד לפגעי מזג אויר כגון מים או אבק.

לחצני גישה ישירה ותפריטים

ככל שגוף המצלמה יקר יותר, כך הוא כולל יותר לחצני גישה ישירה, מצלמות חצי מקצועיות / מקצועיות יכללו לחצני גישה ישירה לכל הפונקציות החשבות, כגון שינוי ISO, פיצוי חשיפה, איזון לבן ועוד.

חלק מהמצלמות כוללות גם יותר מגלגלת אחת עבור שינוי גודל צמצם ומהירות.

ב- מצלמות DSLR הפשוטות יותר, עקב הצמצום בלחצני הגישה הישירה, לוקח לצלם יותר זמן לשנות פרמטרים בתמונה, חלק מהפעולות נעשה אף ע"י לחיצה על מספר לחצנים בו זמנית.
במקרים כאלו, חשוב לוודא כי ניתן להגיע בקלות ובמהירות דרך התפריטים אל הפונקציות החשובות.

DSLR
לחצני גישה ישירה על גוף המצלמה

עינית / "כוונת"

במצלמות רפלקס, הצלם מביט דרך עינית המצלמה, האור שנכנס למצלמה, עובר דרך העדשה, מגיע למראה, שם הוא עולה לכיוון מעלה ומוסט שוב אל עין הצלם.
במצלמות חובבים, מנגנון העינית עשוי מראות, מה שמביא לתמונה חשוכה יותר בהשוואה למנגנון פריזמה "Pentaprism" יקר אך איכותי יותר שמציג תמונה מוארת.
גם גודל העינית חשוב וכמות כיסוי הפריים (באחוזים) שהיא מספקת, במצלמה עם כיסוי עינית של 95%, שולי הפריים הקיצוניים, לא יוצגו לעין הצלם בזמן הצילום.

מסך

מסך ה- LCD האחורי, מהווה חלק חשוב בתהליך הצילום, מסך איכותי יתן פידבק נכון על איכות התמונות שצולמו זה עתה.

גודל המסך המקובל כיום נע סביב 3", הרזולוציה חשובה על מנת לקבוע את דיוק הפוקוס בתמונה, המצלמות החדשות ביותר כוללות מסך בעל 921,600 נקודות, שמציג בפועל רזולוציה של 640x480 פיקסלים,  

מספר קטן של מצלמות DSLR, כולל כיום מסך LCD מפרקי (דגם D5000 של ניקון ו- E620 של אולימפוס), מסך מפרקי מקל על הצילום בסיטואציות מסוימות (צילום מעל קהל בהופעה או ילדים שזוחלים על רצפה).

Nikon D5000 - מסך LCD מפרקי

Live View
תכונה זו, אמורה להחליף או להשלים את עינית הצילום ומאפשרת לצפות במתרחש מעל גבי מסך המצלמה (בדומה למקובל במצלמות קומפקטיות), מוקדם עדיין לבנות על צילום עם Live View משום שמהירות נעילת הפוקוס כאשר צופים דרך המסך הינה איטית למדי ומתאימה בעיקר לתנאי צילום בסטודיו.

ISO

מצלמות DSLR מתהדרות ביכולת לצלם טוב יחסית בתנאי אור קשים וב- ASA גבוה, למרות זאת, גם בין מצלמות אלו ישנם הבדלים גדולים ביכולת לצלם ב- ISO גבוה של 1600 ומעלה.

אם אתם נוהגים לצלם באופן תדיר בתנאי אור קשים (צילומי פנים בית למשל), חשוב מאוד להשוות בין יכולת המצלמות השונות, מצלמות עם חיישן בגודל מלא (Full Frame) יהיו עדיפות בתחום זה, על פני מצלמות עם חיישן קטן וצפוף פיקסלים.

צבעים בתמונה

כל אחת מהיצרניות של מצלמות דיגיטליות, מתייחסת בצורה מעט שונה לנושא עיבוד הצבעים בתמונה, מעבר לוויכוחים על איכות הצבע ומה נראה מדויק או טבעי יותר, מדובר גם בענין של טעם אישי.
לכן, מומלץ להכנס לאתרים כגון PBASE, לבחור מהרשימה את דגם המצלמה בו אתם מעוניינים ולהתרשם מאלפי תמונות.
היתרון באתר PBASE הוא, שלהבדיל מאתרי תדמית, שם מוצגות לראווה תמונות מושלמות שצולמו בידי מקצוענים, כאן תוכלו לבחון תמונות שצולמו בידי צלמים חובבים – בדיוק כמוכם.

איכות Auto Focus

Focus Screenמצלמות הכניסה של ניקון ואולימפוס כוללות 3 נקודות פוקוס, דגמי כניסה של קנון כוללים 7 נקודות.
מצלמות משוכללות יותר, כוללות 9-11 נקודות, מה שמאפשר לעיתים פיקוס מדויק ומהיר יותר על אובייקטים שאינם נמצאים דווקא במרכז הפריים.
מספר נקודות הפוקוס במצלמות המקצוענים יכול להגיע גם עד עשרות נקודות, חלקן אף עובדות באופן מוצלב.

באם אתם נוהגים לצלם אובייקטים נעים (למשל בצילומי ספורט), בצעו מחקר על איכות הפוקוס הדינמי / פוקוס עוקב בדגם המבוקש.

עדשות

מצלמות DSLR, כידוע, אינן מתפקדות ללא עדשה מתאימה, זה עולם בפני עצמו וכדאי כי הצלם החובב ידע, כי פעמים רבות, לאיכות העדשה יש השפעה גדולה יותר על התוצאה הסופית מאשר גוף המצלמה.

התאמה לקיים: חובבי צילום רבים בטוחים כי ההוצאה הגדולה הכספית ביותר תהיה על גוף המצלמה, אולם טעות בידם, מי שמבקש להגדיל את מלאי העדשות שלו, יגלה כי הסיפור עלול להיות יקר בהרבה מאשר עלות גוף המצלמה בלבד.
לכן, אם יש בידכם כבר מלאי עדשות מתוצרת חברה מסוימת, פעמים רבות יהיה זה צעד חכם (ולו מהבחינה הפיננסית) לרכוש גוף מצלמה שיוכל להתאים לעדשות הקיימות.

עדשה - זום ענק
"כל עדשה מיקרוסקופ"

Crop Factor - גודל חיישן ותרגום נתוני עדשת מצלמה דיגיטלית אל פילם 35 מ"מ

כשאתם מסתכלים על נתוני מצלמה, חשוב להבין מהו נתון Crop Factor של החיישן, זאת על מנת שתוכלו לתרגם את נתוני העדשות למונחי 35 מ"מ.
ברוב מצלמות ה- DSLR שנמכרות כיום, יש חיישן קטן יותר מ- Full Frame, ככל שגודל החיישן קטן יותר, כך גדל גם ה- Crop Factor ומשפיע על חישוב אורך מוקד העדשה בתרגום לנתוני 35 מ"מ.

לדוגמא, Crop Factor במצלמות Nikon DX עומד על 1.5, עדשת 18-55 מ"מ הופכת ל- 27-82.5 מ"מ במונחי 35 מ"מ, גם במצלמות מתוצרת פנטקס וסוני מדובר על נתון זהה (1.5), במצלמות Canon EF-S, עומד ה- Crop Factor על 1.6 ולכן, עדשת 18-55 מ"מ הופכת ל- 28.8-88 מ"מ.
במצלמות אולימפוס וגם פנסוניק, עומד ערך ה- Crop Factor על 2, כך שעדשת הקיט 14-42 מ"מ, הופכת ל- 28-82 מ"מ במונחי פילם.

למעשה, גודל ה- Crop Factor גורם לכך שמרוויחים זום גדול יותר, אולם מפסידים ב"צד הרחב".

עדשות Crop מול Full Frame

עדשות EF-S / DX זולות יותר בהשוואה לעדשות Full Frame ואם לצלם אין כוונה עתידית לעבור למצלמת FF, בד"כ לא יהיה טעם להשקיע כסף בעדשות היקרות יותר.

מצלמות Full Frame יחייבו שימוש בעדשות מתאימות, עדשות שפותחו עבור מצלמות Crop ברוב המקרים לא יתאימו למצלמות Full Frame
בקנון, הסימול EF מייצג עדשות עבור מצלמות Full Frame, זאת בהשוואה ל- EF-S שמסמל התאמה למצלמות Crop בלבד.
בניקון, המינוח FX מצביע על Full Frame, זאת בהשוואה לקו עדשות ה- Crop שמכונה DX.
עדשת Crop שתולבש על מצלמת Full Frame תגרום להופעת שוליים שחורים בתמונה (Vignetting), חלק ממצלמות ה- Full Frame של ניקון מאפשרות עבודה גם עם עדשות DX אולם, במקרה זה, תרד הרזולוציה באופן ניכר (לדוגמא, מ- 12 מגה פיקסל ל- 5).

Zoom Lens
עדשת זום רחב המתאימה למצלמות עם Crop Factor (פורמט DX בניקון)

עדשת קיט

כיום, מקובל מאוד לרכוש מצלמה ביחד עם עדשת קיט, זהו שליוב שמוזיל עבור הלקוח את מחיר העדשה.
במצלמות כניסה מקובלת עדשת זום בטווח  18-55 מ"מ, במצלמות מסדרות יקרות יותר, ניתן למצוא עדשת 18-105 מ"מ ואף עדשות יקרות יחסית.
האיכות  האופטית של עדשת הקיט מתוצרת החברות המובילות מספקת בד"כ תמונות באיכות סבירה, למעשה, חובבי צילום רבים, מסתפקים בעדשת הקיט הסטנדרטית ואינם משדרגים לעדשות יקרות יותר (גם אם איכותה אינה מרקיעה שחקים).
לעיתים, ניתן יהיה למצוא "חבילת קיט" שכוללת שתי עדשות, למשל 18-55 מ"מ + 55-200 מ"מ, מצלמות Olympus נמכרות גם עם קיט שכולל שתי עדשות זום, האחת באורך מוקד של 14-42 מ"מ והשניה בטווח של 40-150 מ"מ, מה שמכסה למעשה טווח של 28-300 מ"מ ומתאים למצבי צילום רבים.

ניקון D40-D60 / D5000– מצלמות ללא מנוע פוקוס פנימי
קו מצלמות החובבים של ניקון, מגיע ללא מנוע פוקוס בגוף המצלמה, מה שמחייב רכישת עדשות DX או עדשות בעלות מנוע פיקוס פנימי.
עדשות ניקון אחרות - בעלות הסימון D במספר הדגם יעבדו באופן תקין מבחינת מדידת תאורה, אולם הפיקוס יצטרך להתבצע באופן ידני ואיטי יותר.


ניקון מרחיבה בהדרגה את מאגר עדשות ה- DX שמתאימות בעיקר לקו דגמי D40 – D60 – D5000 ולא מזמן השיקו שתי עדשות חדשות, האחת עדשת פריים (קבועה) 35 מ"מ והשניה זום רחב, כך שעבור חובב הצילום הממוצע, המבחר הקיים אמור להספיק.

מייצב רעידות
בניקון, עדשות עם מנגנון יצוב יכללו את צמד האותיות VR, בקנון יקראו למנגנון בשם IS.
בדגמי אולימפוס האחרונים, מייצב הרעידות כלול בתוך גוף המצלמה ופועל על כל עדשה שמחוברת למצלמה.

וידאו

וידאו מהווה תכונה חדשה יחסית בעולם מצלמות הרפלקס, איכות הוידאו המקובלת עומדת על רזולוציית1280x720  פיקסלים.
נכון להיום, רק שני דגמים, שניהם של קנון, מסוגלים לצלם באיכות 1080p, אם כי דגם EOS 500D מצלם בקצב פריימים נמוך יחסית של 20FPS. דגם ה- 5D Mark II מצלם באיכות 1080p תקנית.

אם חשובה לכם איכות האודיו בקטעי הוידאו, הקפידו לרכוש מצלמה שכוללת שקע מתאים למיקרופון חיצוני.

  • email שלח לחבר

Share DTOWN Article

דיון בפורום על המאמר (102 תגובות פורסמו):

avatar
ead 1970-01-01 02:00:00
הסבר מעולה ונעים לקריאה תוכל להסביר עוד בבקשה לגבי הקרופ וכו'? מה זה כל נושא ה FULL FRAME וכו'? האם אני רוצה יותר רחב או יותר זוום? ומה ההבדלים בין FF וכו'? כלומר מבחינת איכותיות ולאיזה מקרים יותר מתאים מה וכל זה? כמו כן, תוכל לרשום המלצות למצלמות/דגמים למתחילים? וכנל לגבי עדשות? ומה דעתך על עדשות קבועות? (בלי שום זום לדוגמא) בהחלט יש מקום לתת עוד הסברים לגבי הכל אבל התחלה נפלאה וטוב לראות בעברית קצת הסברים לשם שינוי :)
avatar
liorkoren 1970-01-01 02:00:00
תודה, זה מדריך למתחילים עם עיקרי התורה על רגל אחת. במצלמות SLR דיגיטליות, נקודת הייחוס הינה 35 מ"מ פילם, שטח חיישן המצלמה מושווה לשטח בפילם שנחשף לתמונה. FULL FRAME שווה בשטחו לאותו שטח בסרט הפילם שמוקדש לתפיסת הפריים, מה שאומר CROP FACTOR = 1, רוב מצלמות ה- DSLR מגיעות עם חיישן קטן יותר מ- FF, מה שמשפיע על ה- CROP FACTOR ומקנה לו ערך גבוה יותר מ-1. החישוב ביחס ל- FF הוא פשוט: לוקחים את נתוני אורך המוקד של המצלמה ומכפילים אותם בנתון ה- CROP FACTOR של אותו הדגם, כך מקבלים את נתוני האורך שהיו מקובלים בשימוש עם מצלמות פילם 35 מ"מ. אם ניקח, לדוגמא, עדשת 50 מ"מ, על מצלמת ניקון עם קרופ פקטור של 1.5, החישוב יהיה 50X1.5=75, היא תהפוך למעשה לעדשת 75 מ"מ. כך, על כל עדשה, מרוויחים זום גדול יותר, אבל מקבלים זוית ראיה צרה בהשוואה לאותה עדשה על מצלמת פילם. בגלל זה, עדשות ה- 50 מ"מ שהיו פופולריות מאוד בעבר, איבדו מכוחן, בגלל שעל מצלמה דיגיטלית, 75 מ"מ מהווים זוית צרה מדי בכדי לצלם במקרים רבים, למשל בתוך בית. עדשה קבועה (PRIME) לעומת זום? כתבתי הסבר קצר על ההבדלים בהקדמה לביקורת על Nikon AF-S DX 35mm f/1.8 G לגבי דגמי מצלמות DSLR למתחילים, על איזה תקציב אתה מדבר?
avatar
ead 1970-01-01 02:00:00
אני לא יודע לגבי תקציבים מה דעתך? איך היית מסווג גופי מצלמות ועדשות מבחינת מחירים? על מה היית ממליץ באמת לאנשים שעוברים בפעם הראשוה ל DSLR ? משהו טוב שיחזיק כמה שנים טובות ויספק אותם גם כאשר "יתקדמו" ברמת צילום שלהם?
avatar
liorkoren 1970-01-01 02:00:00
דגמי כניסה: ניקון D40 - D60 קנון 1000D - 450D אולימפוס E450 - E520
avatar
igal.l 1970-01-01 02:00:00
כתבה מעולה ליאור אני לפני קניה של מצלמה עדיין לא יודע אם זה ניקון או קנון אעדכן בהמשך
avatar
1970-01-01 02:00:00
קנון מול ניקון ... השאלה והויכוח הנצחי...
avatar
1970-01-01 02:00:00
מה לגבי הניקון D90 ? מה היתרונות והחסרונות? תודה מה לגבי הניקון D90 ? מה היתרונות והחסרונות? תודה
avatar
liorkoren 1970-01-01 02:00:00
זו שאלה כללית מאוד... מה הצרכים ומה חשוב לך במצלמה?
avatar
נמר 1970-01-01 02:00:00
מה לגבי הניקון D90 ? מה היתרונות והחסרונות? תודה חבר טוב וצלם אירועים משתמש ב-D90 כגיבוי. לדבריו {והוא מבין עיניין} מדובר במצלמה מעולה שמהווה יתרון על הקנון באיזון לבן יעיל יותר במקומות עם תאורה משתנה אך לקנון יתרון בפוקוס אוטומטי טוב ומהיר יותר. בנוסף חשוב מאוד להרגיש את המצלמה, אני אישית מתחבר יותר לקנון והסיבה הפשוטה היא שפשוט התחלתי איתה, כנראה זה היה שונה אילו הייתי מתחיל עם הניקון. יש שיגידו שהצבעים של הקנון טבעיים יותר בעוד הצבעים של הניקון מרשימים ועזים יותר. יש שיגידו שיש יתרון למנוע פוקוס על המצלמה בקנון ולכן העדשות מעט יותר זולות. מהצד השני יגידו ניקוניסטים שזה ממש לא משנה ואפילו עדיף שהבודי יהיה עם פחות מנועים. בקיצור - ה-D90 היא מצלמה מעולה. תחזיק אותה ביד ותשווה אותה לקנון המתחרה. מי שתהיה נוחה יותר לאחיזה היא זו שתשאר איתך.
avatar
liorkoren 1970-01-01 02:00:00
(Y) רק תיקון קטן, במצלמות ניקון יש מנוע פוקוס פנימי, חוץ ממצלמות הכניסה בדגמים D40 / D60 / D5000
avatar
איתי_הגיתי 1970-01-01 02:00:00
כתבה נחמדה ליאור! רק כמה נקודות, תרשו לי להגיב... בקנון אין מנוע פוקוס פנימי, רק בתוך העדשות, ואלה לא זולות יותר מעדשות ניקון. ניקון לפעמים מתמחרים "יוקרתי" כדי למתג את עצמם, זה כן. ניקון הלכו בתחילה על מנוע פנימי, עם כל בעיות האיטיות, רעש והסירבול, מה שעלה להם ביוקר, בעוד קנון בחרו בשיטה הנכונה וכבשו את תחום הצילום המיקצועי, עיתונאות וספורט בזכות פוקוב "אינסטנט". לניקון יש בד"כ, צבעים יותר טבעיים עקב כיול רגוע יותר, בעוד בקנון התלונה היא שהצבעים קצת מוגזמים, לא בעייה לסדר את זה איך שרוצים כמובן. היתרון הגדול של הניקון החדשות הוא במערכת אוטופוקוס טובה יותר, ביחוד בדגמי הביניים, כ D300, שם קנון "שידרגו" למטה כדי להבדיל מהמודלים המקצועיים, בעוד ניקון צ'יפרו את המשתמשים החובבים במערכת מתקדמת מהדגם היקר. למשל ל 5D ול 50D מערכת פוקוס עייפה, שלא מתאימה לצילומי ספורט, בעוד בניקון D300 המערכת זהה לזו של ה D3. יש לניקון גם טכנולוגיית עקיבה ונעילה יעילים מקנון, כרגע. בשנה שעברה, ניקון עברו את קנון במכירות DSLR ביפן, בזכות ה D40, שזה כמובן משבר גדול לקנון שנהנו משליטה 10 שנים. ניקון נכנסו חזק לתחום המיקצועי עם עדשות פוקוס פנימי טובות, ועכשיו הפייט פייר בינהם. הקנון בד"כ עדיפות לאחיזה, ארוגומית הן נוחות יותר, בעוד לניקון יש בד"כ יותר ככפתורים לשליטה פשוטה ונוחה יותר. לסיכום, ניקון זה לצלום חובבני, קנון למיקצועי. :-)
avatar
נמר 1970-01-01 02:00:00
כתבה נחמדה ליאור! רק כמה נקודות, תרשו לי להגיב... בקנון אין מנוע פוקוס פנימי, רק בתוך העדשות, ואלה לא זולות יותר מעדשות ניקון. ניקון לפעמים מתמחרים "יוקרתי" כדי למתג את עצמם, זה כן. ניקון הלכו בתחילה על מנוע פנימי, עם כל בעיות האיטיות, רעש והסירבול, מה שעלה להם ביוקר, בעוד קנון בחרו בשיטה הנכונה וכבשו את תחום הצילום המיקצועי, עיתונאות וספורט בזכות פוקוב "אינסטנט". לניקון יש בד"כ, צבעים יותר טבעיים עקב כיול רגוע יותר, בעוד בקנון התלונה היא שהצבעים קצת מוגזמים, לא בעייה לסדר את זה איך שרוצים כמובן. היתרון הגדול של הניקון החדשות הוא במערכת אוטופוקוס טובה יותר, ביחוד בדגמי הביניים, כ D300, שם קנון "שידרגו" למטה כדי להבדיל מהמודלים המקצועיים, בעוד ניקון צ'יפרו את המשתמשים החובבים במערכת מתקדמת מהדגם היקר. למשל ל 5D ול 50D מערכת פוקוס עייפה, שלא מתאימה לצילומי ספורט, בעוד בניקון D300 המערכת זהה לזו של ה D3. יש לניקון גם טכנולוגיית עקיבה ונעילה יעילים מקנון, כרגע. בשנה שעברה, ניקון עברו את קנון במכירות DSLR ביפן, בזכות ה D40, שזה כמובן משבר גדול לקנון שנהנו משליטה 10 שנים. ניקון נכנסו חזק לתחום המיקצועי עם עדשות פוקוס פנימי טובות, ועכשיו הפייט פייר בינהם. הקנון בד"כ עדיפות לאחיזה, ארוגומית הן נוחות יותר, בעוד לניקון יש בד"כ יותר ככפתורים לשליטה פשוטה ונוחה יותר. לסיכום, ניקון זה לצלום חובבני, קנון למיקצועי. :-) תודה איתי. השכלתי! וכבעל קנון נהנתי במיוחד מהסיכום.
avatar
1970-01-01 02:00:00
אני רוצה לקנות מצלמה כניראה שאני אלך על קנון... אבל ההתלבטות נעה בין ה450D ל1000D מה שגם רואים בחנויות יותר את הדגם של ה-1000D ואת ה450D אני מוצא רק באינטרנט...
avatar
liorkoren 1970-01-01 02:00:00
את ה- 450D מחליפה ה- EOS 500D, ה- 1000D ממותגת כסדרה זולה יותר. איתי, גם מצלמות ניקון החדשות ממשיכות עם מנוע פוקוס פנימי, חוץ מסדרות הכניסה. למען האמת, אם תשווה בין עדשת ה- F1.4D 500mm שמסתמכת על המנוע בגוף, בהשוואה לעדשה החדשה F1.4G 50mm שכוללת מנוע פוקוס בעדשה, תגלה שהחדשה מפקסת הרבה יותר לאט מאשר הקודמת שמסתמכת על המנוע בגוף. לגבי נוחות אחיזה / ארגונומטריה, תמצא שסדרות הכניסה של ניקון D40 / D90 הרבה יותר נוחות מהמקבילות של קנון עם גריפ בולט ומעוצב יותר, בסדרות הגבוהות יותר זה כבר תלוי דגם. באופן כללי, שתי החברות מצויינות, לכל אחת יש הברקות מידי פעם וגם אכזבות ולרוב, מה שמשאיר את הצלם "נעול" במחנה שלו הוא מאגר העדשות הגדול והיקר שלו ולא תמיד גוף המצלמה...
avatar
איתי_הגיתי 1970-01-01 02:00:00
ניקון ממשיכים כדי לתמוך בעדשות הישנות שלהם. זה המוטו שלהם. להגן על ההשקעה של הלקוח. באיזה קנון ראית מנוע פוקוס בגוף המצלמה? לא זכורה לי חיה כזו. עדשות הפוקוס אוטומטי של קנון הן בעלות מנוע פנימי מיום אלף כשהן יצאו. לגבי ה 50MM (לא התכוונת ל 500 אני מניח) החדשה שיותר איטית מהקודמת, אני משתתף בצער של בעלי הניקון. אל תסיק מזה מסקנות לגבי עדיפות למנוע בגוף המצלמה. ה G פשוט מתוכננת איטית יותר, לטובת פוקוס ידני איכותי יותר. החלטה מוזרה של ניקון.
avatar
liorkoren 1970-01-01 02:00:00
לא כתבתי שבמצלמות קנון יש מנוע פנימי, איפה ראית את זה? הנקודה העקרונית שחשוב היה לי להדגיש בכתבה היא לא ההבדל בשיטות (מנוע בגוף או בעדשה) אלא כל ענין התאימות לעדשות: בעלי מצלמות קנון, לא צריכים לדאוג בענין תאימות לעדשות מודרניות, כמו גם בעלי מצלמות NIKON עם מנוע פנימי. היוצאות מן הכלל הן מצלמות הכניסה של ניקון שאינן כוללות מנוע פוקוס פנימי ולכן מוגבלות במבחר העדשות המתאים, זה מידע חשוב עבור רוכשים פוטנציאליים שמתכננים לרכוש אחד מן הדגמים הללו.
avatar
avnerlaskin 1970-01-01 02:00:00
שאלה לליאור? שלום ליאור , אני מאוד נהנה לקרוא את הכתבות שלך וחשוב לי מאוד לשמוע את דעתך על התלבטות שיש לי . אני רוצה להכנס לתחום הdslr ואני מתנדנד בין שני דגמים של ניקון הדי 90 והדי 300 . ישנם שני תחומי צילום שאותם אני מתכוון לצלם. אחד זה צילום מזון מדוייק ומיקצועי באיכות גבוהה והשני זה צילום ספורטיבי דינמי. מהבירורים שערכתי הדי 300 היא מצלמה ברמה הרבה יותר גבוהה מהדי 90 אולם אני חסר ניסיון בתחום ומתכוון ללמוד את הנושא מצלם מיקצועי. העם די300 כמצלמה ראשונה או די 90 כמצלמה ראשונה ? אשמח מאוד לשמוע את דעתך . בברכה, אבנר
avatar
liorkoren 1970-01-01 02:00:00
שלום, יש סתירה מסויימת בצרכים שלך, מצד אחד, אתה מגדיר עצמך כמתחיל בעולם ה- SLR, מצד שני יש לך צרכים מקצועיים להם מתאימה יותר מצלמת ה- D300. אם, בסופו של דבר, אתה יודע שתכנס לעולם הצילום המקצועי בתחומים שציינת, לא רואה טעם בהשקעה ב- D90 ואח"כ ביצוע שדרוג.
avatar
אורי_ו 1970-01-01 02:00:00
יפה. השכלתי. מה שכן , הדבר החשוב ביותר בכל המצלמות זה האופטיקה. לאופטיקה לא טובה לא תעזור שום מצלמה .
avatar
1970-01-01 02:00:00
התלבטות בין ניקון D60 לניקון D90 הי, תודה על המידע. לצלם החובב שלו זו ה SLR הראשונה האם עדיף D60 או D90? מובן שמבחינת המחיר ה D60 היא יותר משתלמת הואיל וההפרש (בחו"ל) הוא כ 300$ - לא הולך ברגל. יחד עם זאת, בהנחה והמחיר הינו גורם משני והמצלמה תשרת שנים רבות האם כדאי ללכת על היתרונות של ה D90 ולהשקיע או מיותר? תודה רבה!
avatar
אורי_ו 1970-01-01 02:00:00
אם אתה הולך לקנות בארה"ב, יש לי רעיון בשבילך, טריק שסיפרו לי. אתה הולך לחנות, שואל מתעניין קונה. מחזיר אחרי יום,מקבל החזר כסף מלא במקום,וממשיך להסתובב בחנות. רוב הסיכויים שאתה תראה את המצלמה חוזרת למדף עם כיתוב "30-40%" הנחה, כי זה מוצר שחזר. ואז תקנה אותו שוב :)
avatar
liorkoren 1970-01-01 02:00:00
"הקומבינה במיטבה"
avatar
liorkoren 1970-01-01 02:00:00
לצלם המתחיל, אם 300$ מהווים סכום משמעותי, אזי אפשר בהחלט להתחיל עם דגם ה- D60, המצלמה תספק לך זמן לימוד איכותי ובשלב מאוחר יותר תוכל תמיד לשדרג.
avatar
אורי_ו 1970-01-01 02:00:00
"הקומבינה במיטבה" האמריקאים המציאו לא אני :) I'm just passing the knowledge
avatar
איתי_הגיתי 1970-01-01 02:00:00
מסכים עם ליאור, ה D60 היא מעל ומעבר לצלם חובב. היתרון הגדול של ה 40/60 לעומת ה 90/300 הוא המשקל הקל, וזה יתרון מאד חשוב.
avatar
איתי_הגיתי 1970-01-01 02:00:00
אם אתה הולך לקנות בארה"ב, יש לי רעיון בשבילך, טריק שסיפרו לי. אתה הולך לחנות, שואל מתעניין קונה. מחזיר אחרי יום,מקבל החזר כסף מלא במקום,וממשיך להסתובב בחנות. רוב הסיכויים שאתה תראה את המצלמה חוזרת למדף עם כיתוב "30-40%" הנחה, כי זה מוצר שחזר. ואז תקנה אותו שוב :) לא יפה.
avatar
אורי_ו 1970-01-01 02:00:00
למה?
avatar
mickyf 1970-01-01 02:00:00
מאמר מעולה ,תודה רבה. אני עומד בפני רכישה של מצלמה כאשר לקו הגמר הגיעה ה-Canon D500 עקב נתונים מעולים לגבי צילום רגיל ושילוב(כרגע יחידי ) של וידאו באבחנה גבוהה. בחלק מהאתרים ובכתבה מודגש כי מדובר בוידאו ברמה של 1080I או טיפה נמוך,אך בבדיקות שאני מבצע באתרים אחרים מודגש כי המצלמה תומכת ב- 1080P ,מישהו יכול לסייע בהתרת הפלונטר? ושוב נהנתי מאד לקרא את הכתבה.
avatar
liorkoren 1970-01-01 02:00:00
שמח שעזרנו לך. CANON 500D מצלמת ב- 1080P אבל בקצב של 20FPS שזה נמוך מעט בהשוואה לתקן המקובל שעומד על מינימום של 24FPS.
avatar
2009-07-07 09:56:14
תלמידה מתחילה מחפשת מצלמה הכתבה טובה ומענינת מאוד,תודה רבה! בתור סטודנטית לצילום בקרוב,אני צריכה לקנות מצלמה (כמה מקורי). אני מחפשת מצלמה נוחה מבחינת הפעלה,טובה ברמה של חובבנים אוהבי תוצאות מעולות, כזאת שלא צריך לכוון אותה מחדש על כל תמונה. מבחינת מחיר אני רוצה להשקיע פעם אחת(ככה זה שההורים משלמים...), מצלמה (אפילו עם עדשה סבירה מבחינת גדול ומחיר)שתשמש אותי גם אחרי הלימודים וצילום בחדר סטודיו, גם בבית ובאירועים חברתים. שאלותי הם כאלה: 1.הדגמים המומלצים לי? 2.מה האחריות שמקבלים על מצלמה ברדך כלל בהארץ?ואם בכלל כדאי לקנות בחו"ל למרות שזה בעיתי מבחינת אחריות? 3.האם יש מקום מוכר ואיכותי שמומלץ לקנות שם? יש אפשרות שאני ימליץ גם לחברי למקצוע לקנות קניה משותפת ועד כמה (אם יש לך מושג בזה)זה יכול להוזיל לנו את הקניה? תודה רבה!!!
avatar
liorkoren 2009-07-07 13:12:04
שלום לך, ראשית, אם את מצלמת שלא במצב אוטומטי לחלוטין (בטח שבתור סטודנטית לצילום), תמיד תצטרכי "לכוון אותה מחדש על כל תמונה", כך זה עובד בעולם הצילום... לא ציינת מה התקציב הכולל.
avatar
1970-01-01 02:00:00
מעוניינת לרכוש מצלמה הי, כתבה מעולה שעזרה לי מאד! אני מעוניינת לרכוש מצלמה, ואני מתכננת על קנון גם כי אני רגילה לקנון (יש לי רפלקס אנלוגית של קנון שאיתה התחלתי לצלם בעבר) וגם כי יש לי כבר עדשה שלהם ואני רוצה לחסוך בכסף. אני מתכננת להוציא על המצלמה (כפי שציינתי אשמח לקנות גוף בלבד) בסביבות ה-4,000 ש"ח (ככל הנראה אני רוכשת אותה בארה"ב ושולחת עם חבר שחוזר לארץ בקרוב), ואני לא צלמת מקצועית אך חשוב לי תמונות איכותיות - טיולים, אירועים, משפחה - לא משהו מקצועי ומיוחד אבל למדתי צילום וחשובה לי האיכות... יש לך המלצות בשבילי?
avatar
אורי_ו 1970-01-01 02:00:00
אני ממליץ לך על Canon Eos 1000D
avatar
1970-01-01 02:00:00
תודה על ההמלצה אבל ה- 1000d לא קצת חובבנית? היא ממש זולה ולכן נראית לי קצת פשוטה בשבילי - אני רוצה מצלמה רצינית, שאני לא אצטרך לשדרג תוך שנה-שנתיים.... איך ה- 500D? לא עדיפה?
avatar
liorkoren 1970-01-01 02:00:00
משתי המצלמות (זו שאורי המליץ לך עליה וה- 500D) תוכלי לקבל תמונות מצויינות, ה- EOS 500D מוסיפה גם יכולת צילום וידאו ועוד מספר תכונות, גם הרזולוציה שלה גבוהה יותר, למרות של- 1000D יש רזולוציה מספקת בהחלט. אם יש לך תקציב ל- 500D, את יכולה "ללכת" עליה בלב שקט. רק לא לוותר על בחינה של גוף המצלמה בחנות, לוודא שהיא נוחה לך ביד.
avatar
1970-01-01 02:00:00
תודה רבה! נראה לי שאני אלך על ה- 500D
avatar
אורי_ו 1970-01-01 02:00:00
אגב ה500D עולה בחו"ל באזור ה 1000 יורו. שזה מעל 4000 ש"ח. ומה עם אחריות? כזו מצלמה מצ'וכללת זקוקה לאחריות, אין מה לעשות.
avatar
1970-01-01 02:00:00
איך בוחרים מצלמה הצרכים שלי מינימלים: קודם כל אין לי נסיון ב SLR (אני מתחילה קורס בקרוב) אבל עיקר התכנונים שלי זה לצלם ילדים ותינוקות בתנועה. וכמובן וידאו. אני צריכה מצלמה שמגיבה מהר לקליק וצילום. מה מומלץ?
avatar
liorkoren 1970-01-01 02:00:00
השאלה כללית מדי... מצלמות SLR מגיבות בד"כ מהר, הרבה יותר זריזות באופן כללי מאשר מצלמות קומפקטיות. זה גם תלוי בעדשה במחוברת, גם לא ציינת תקציב.
avatar
1970-01-01 02:00:00
מבדיקה קצרה באינטרנט אפשר למצוא את ה- 500D בארץ בקצת פחות מ- 4000 ש"ח (אני זקוקה לגוף ללא העדשות, אותן כבר יש לי...), ובחו"ל בסביבות ה- 800 דולר...
avatar
אורי_ו 1970-01-01 02:00:00
מותק, את סגורה על ה500D ? לכי תקנתי. לא צריך לחפור.
avatar
eli_ha5 1970-01-01 02:00:00
עדשה הי יש לי קנון EOS 300 מזה 6 שנים עם עדשת קיט 28-90 . האם עדשה זו מתאימה גם לקנון 1000D או 500D עדיין לא החלטתי איזה מהם לקנות ( אם העדשה תתאים אני אקנה רק גוף) תודה אלי
avatar
נמר 1970-01-01 02:00:00
היא תתאים בהחלט. למרות שתמיד עדיף לרכוש עדשה שמתאימה למצלמה דיגיטלית.
avatar
eli_ha5 1970-01-01 02:00:00
עדשה אם אני מבין נכון ומתחשב ב CROP FACTOR שזה 1.6 העדשה הופכת כביכול ל 18-55 כמו עדשת קיט שנמכרת היום. האם יש הבדלים או שינויים נוספים אם אני אשתמש בעדשה הזו של מצלמת הפילים בדיגיטלית. לגבי זו שרוצה לקנות את ה500D : לפי דעתי לכל מצלמה יש יעוד אם את רוצה צילומי וידאו תקני מצלמת וידאו.
avatar
Crocs 44 2009-03-08 15:00:48
שאלה בנושא וידאו במצלמה SLR אם אני קונה מצלמה בארה"ב (מחיר,מחיר) ומצלם בה סרטון האם היא תהיה מסוגלת להציגו רק על מסך NSTC או שבמצלמות ישנו איזה שהוא תקן אוניברסלי ? תודה לעונים
avatar
ychen 1970-01-01 02:00:00
ליאור, כדאי להחליף את הכותרת "ארגומטריה" ל-"ארגונומיה". אני לא חושב שסיבולת לב היא קריטריון לבחירת מצלמה :)
avatar
liorkoren 1970-01-01 02:00:00
תודה, לא היה כתוב ארגומטריה אלא ארגונומטיה (התגנבה ט' מיותרת), תוקן. אבל, יש מצלמות DSLR כה כבדות, עד כי סיבולת לב לא היתה מזיקה כאן :-)
avatar
dt100 2009-04-11 09:23:44
שלום: נחמד מאוד לשמוע על מצלמות high end כמו ניקון D300 וכו'. אבל אם מדובר במדריך, מן הסתם יש צורך לדעתי במידע על מצלמות DSLR בסיסיות יותר כמו ה-K100D. הייתי שמח לקבל מידע על ההבדלים העקרוניים בין מצלמות DSLR בסיסיות למתקדמות מעבר למגהפיקסל ליכולת וידאו וכו'. תודה.
avatar
liorkoren 2009-04-11 10:05:53
ההבדלים הם במערכת הפוקוס, מבנה וגודל הגוף (יותר לחצני קיצור במתקדמות), עמידות הגוף ללפגעי מזג אויר.
avatar
yaronharel 1970-01-01 02:00:00
ניקון D90 היא מצלמה מעולה, מבחינת איכות תמונה אני חושב שהיא ברמה של ה-D300 ואפילו יותר טובה ממנה. גם הצבעים והחדות אשר יוצאים ממצלמות ניקון פשוט מהפנטים, נראה כי התמונות של קנון נראות כמו פוסטר, חלקות כמו מרגרינה לעומת חדות הזויה של מצלמות ניקון. לגבי עדשות L של קנון, הנה כתבה על עדשות L - כיצד בונים עדשות במפעל של קנון, מאפיינים, יתרונות עדשות L-series על פני עדשות אחרות של קנון.
avatar
Polk 2009-12-12 20:44:16
שלום:) אני מתכוונת לקנות את מצלמת הרפלקס הראשונה שלי, ואני אשמח לייעוץ. התקציב הכולל שלי נע בין 2000-3500. אני מעוניינת במצלמה שתחזיק לאורך זמן, אני לא מתכוונת לשדרג אותה בעתיד הקרוב, ושתהיה נוחה לשימוש. אני אצלם בעיקר צילומי ספורט, אירועים, חברים וכו'. חשובה לי חדות התמונה ואיכות המאקרו. על אילו מצלמות ועדשות הייתם ממליצים לי? תודה מראש לכל המגיבים(:
avatar
avnergid 1970-01-01 02:00:00
איזו מצלמה לבחור ? אני רוצה DSLR טובה, האשה רוצה מצלמת וידאו הי ליאור (התותח)! אני רוצה מצלמת DSLR טובה. אני לא בדיוק צלם אופנה מקצועי... אבל בהחלט יכול להרשות לעצמי יותר מ ENTRY LEVEL. האשה רוצה בכלל מצלמת וידאו לצלם את הילדים...:) אז מה הדברים החשובים לנו במצלמה ? 1. וידאו באיכות גבוהה, זמן צילום ארוך, קלות הורדה למחשב. 2. פלש מובנה עם תמיכה בפלש חיצוני 3. זמן שחרור מהיר. הנושא שהכי מפריע לי בנוכחית הוא הזמן מהלחיצה המלאה (אחרי נעילת הפוקוס) עד לצילום עצמו. 4. סוללה שמחזיקה מעמד. מה המלצתך ? תודה מראש.
avatar
liorkoren 1970-01-01 02:00:00
היי, למען האמת, נושאים 2-3-4 משותפים לרוב מצלמות ה- DSLR... כל מצלמת DSLR בסיסית כוללת מה שציינת ומהירה פי כמה וכמה מאשר מצלמה קומפקטית. לגבי וידאו, זה לא ממש מתאים לצילום "בקלות", אין עדיין פוקוס אוטומטי בזמן צילום וידאו במצלמות DSLR (חוץ מ- GH1 של פנסוניק שאינני יודע אם היא נמכרת בארץ), כך שזה לא ממש ידידותי לצלם חובב.
avatar
carmi 1970-01-01 02:00:00
ליאור, אין פוקוס אוטומטי בוידאו ב D5000 וב 500D?
avatar
liorkoren 1970-01-01 02:00:00
לא בוידאו
avatar
izak11 1970-01-01 02:00:00
ליאור שלום, תודה על כתבה מעניינת ועל סבלנות רבה בתשובות. גם אני מהמעוניינים במעבר ל- DSLR והקנון 500D מאוד מצאה חן בעיני, אם כי אני עדיין לא סגור. כמה שאלות בעניין: 1. האם באופן כללי מדובר במצלמה מומלצת ומה היתרונות/חסרונות שלה? 2. יש לי אפשרות לרכוש את המצלמה בארה"ב (פער המחירים משמועתי). האם ישנה בעיה עם מצלמה שנרכשת בארה"ב ומיובאת לישראל שלא דרך היבואן? האם האחריות העולמית של קנון לא תחול במקרה זה? 3. במידה ואני הולך על אופציית חו"ל. האם ידוע לך על מדריך למצלמה בעברית שניתן להשגה? 4. בעבר (תקופת ה- SLR הקודמת) השתמשתי בניקון F-801S המעולה. האם לניקון יש מצלמות DSLR בסדר הגודל של האיכות והמחיר של הקנון 500D שבהן אוכל להשתמש בעדשות הקודמות של ניקון? תודה על תשובותיך. איציק
avatar
liorkoren 1970-01-01 02:00:00
1. היא מצלמה שמתאימה למתחילים ואפשר בהחלט גם "לגדול" איתה. 2. אין אחריות בינלאומית, תוכל לרכוש ביטוח אחריות בינלאומי (למשל של MACK) אבל זה בתוספת תשלום. 3. לא ידוע לי על הפצה רשמית של מדריך עברית שלא ללקוחות קרט. 4. לגבי ניקון, בכדי לקבל תמיכה בעדשות קודמות (שכוללות את האות D במספר דגם) תצטרך לרכוש דגם שכולל מנוע פוקוס פנימי, הכי זולה כיום היא מצלמת D90.
avatar
izak11 1970-01-01 02:00:00
תודה רבה :)
avatar
itay-a 1970-01-01 02:00:00
שלום לך ליאור אני צלם חובב שרוצה להכנס לעולם ה-DSLR ועשיתי סקר מעמיק בd5000 ומצאתי וגם ואמר לי שזה מצלמה שמתאימה לי אבל אחרי שקראתי את הכתבות שלך אני רואה שאם אני קונה את d5000היא לא תוכל לשמש אותי הרבה בעתיד כי היא רק להתחלה האם אני צודק? הודאה לך אם תענה לי תודה מראש
avatar
liorkoren 1970-01-01 02:00:00
היא תוכל לשמש אותך, גם בעתיד, המגבלה שלה היא שעדשות מדגמים ישנים יותר, שאינם כוללים מנוע פוקוס קדמי, לא יבצעו פוקוס אוטומטי על הגוף הזה. אבל, נכון להיום, יש מגוון לא קטן של עדשות ניקון חדשות שאמורות למלא את הצרכים של כל חובב צילום מצוי.
avatar
sam_b 1970-01-01 02:00:00
לא לקנות ניקון כשהדר סוכנויות הם היבואנים ובכן, לאחר שנה נוצרה לי תקלה בניקון שלי (יש לי 24 חודשי אחריות) והדר סוכנויות היבואנים "הרישמיים" מתכחשים ולא מוכנים לתקן ללא תשלום אלא רק במחיר של 50% משווי המצלמה לא ממליץ על הדר כיבואנים ....חוצפה מצידם!!!! sam :כועס:
avatar
carmi 1970-01-01 02:00:00
אני לא מכיר את הסיפור שלך, שיכול להיות שהוא מאוד נכון, אבל שיש לך 2 הודעות בפורום שהן על אותה בעיה בשרשורים שכבר מזמן לא היו בהם תגובות - זה ....
avatar
canonOrNikon 2010-09-08 00:08:28
האם ניקון D90 או קנון 550D חברים שלום. אני מעוניין לרכוש מצלמת רפלקס בהקדם. מתלבט מאוד בין ניקון D90 עם עדשת 18-105 או קנון 550D עם עדשת 18-135. מבקש את עזרתכם האדיבה בבחירה בין השתיים.
avatar
carmi 2010-09-08 07:55:51
מה יהיה השימוש שלך במצלמה? ולמה העדשות האלו? מדובר של שתי מצלמות טובות למחירם ה D90 עם מבנה שמתוכנן טוב ונוח לשימוש ה 550D לדעתי קצת פחות נוחה לשימוש- בכל מקרה צריך לבדוק עבור הידיים שלך מה נוח יותר ה 550D יותר חדשה כך שיש לה יותר רזולוציה ווידאו HD מוצלח אם גודל ומשקל קצת יותר גדולים לא פוסלים מצלמות אפשר גם לבדוק את ה 50D שיש לה גוף ממגנזיום והיא חזקה ועמידה יותר. בכל מקרה יש לקחת בחשבון שבמצלמות DSLR העדשות מאוד חשובות וצריך להתאים אותם לצרכים שלך
avatar
dsrevivi 2010-02-09 12:49:08
שאלת המליון קנון או ניקון ואיזה דגם....??? הי אני רוצה לרכוש מצלמה DSLR ומתלבטת בין קנון D550 לבין ניקון ... ברשותי מצלמה רפלקס ישנה של קנון לא דיגיטלית EOS500 שנהנתי מאוד לצלם איתה, מטרת הצילום הינה חובבנית תמונות משפחה ונוף אירועים פרטיים ... אם אופציה לצילומים של אלבומים אישיים ברמה גבוהה יותר אשמח לקבל את דעתך מה עדיף ואיזה דגמים עדיפים ... כמו כן אני לפני נסיעה ויש באפשרותי להביא עם ערכה KIT עדשות מחו"ל ... מה כדאי ואיפה
avatar
carmi 2010-02-09 13:10:33
ה 550D הינה מצלמת כניסה מאוד מוצלחת, עם הרבה אפשרויות מתקדמות וידאו ברמה גבוהה גם לניקון יש מצלמות כניסה מאוד מוצלחות אם כי קצת פחות טבות ביכולת הוידאו עבור צילום (ללא וידאו) אני ממליץ לבדוק גם כן את דגמי הניקון המוצלחים D5000 וה D90 (יש סכוי טוב שה D90 תתחלף בקרוב ואלי כדי להמתין)
avatar
dsrevivi 2010-02-09 16:25:29
תודה רבה על המענה המהיר .. לא ציינת האם כדאי לרכוש בחו"ל את הערכות הגדולות הכוללות מספר עדשות עם הבודי (לדוגמא ערכות שיוצרו שיווק בארה"ב) או שאין הבדל במצלמות רק במחיר
avatar
carmi 2010-02-09 17:47:04
קנון וניקון הן חברות יפניות ואין כלל הבדל בין המצלמות שלהן בכל העולם (פרט לכך שהשם יכול להיות שונה עבור דגמי קנון בצפון אמריקה, באירופה ובמזרח אסיה - אבל רק השם שונה) ההבדל במחיר בדרך כלל לא גדול מאוד וכאשר קונים בחו"ל אין לך אחריות. אפשר לרכוש מצלמות בארץ גם לא דרך היבואן הרשמי במחיר יותר זול - אם רוכשים מחנות אמינה אז גם האחריות טובה. אני לא חסיד של עדשות קיט - בדרך כלל נהוג להשקיע יותר כסף בעדשות מאשר במצלמה. יותר מכך זה מוזר לרכוש מצלמה ביותר מ 3000 ש"ח ועדשה בפחות מ 1000 ש"ח לדעתי עדיף לרכוש מצלמה זולה יותר ועדשות טובה יותר אם אין תקציב
avatar
khaledm87 2010-07-09 01:33:54
קניית מצלמה שלום הכתבה מעולה, נתנה קצת כיוון. צריך את עזרתכם מעבר. אני רוצה לכנס לעולם הרפלקס, התקציב שלי לא גדול במיוחד, עד 3500 ש"ח. הצילום אצלי הוא תחביב מאוד אהוב, לא מעבר, לכן מחפש מצלמה לצילומים מגוונים: טבע, אירועים, פורטרייטים. אני גם אשמח להפנייה לחנות עם הצעות אטרקטיביות ומחירים טובים (לפנות בפרטי אם אסור לכתוב בפורום..) תודה רבה רבה!
avatar
carmi 2010-07-09 07:21:56
בגדול רוב האנשים בוחרים בסופו של דבר בארץ במצלמות של קנון וניקון בתקציב הזה ניתן לרכוש מצלמות חביבות ביותר אני מאמין שהתקציב כולל גם עדשה :) חשוב להבין שרכישת מצלמה ועדשת קיט (שנחשבת פחות אכותית בדרך כלל) לא מספקיה ולפעמיים רוכשים עדשות וציוד נוסף. לאחר שאמרתי זאת בתקציב הזה אפשר לרכוש מצלמות עם עדשת קיט קנון 500D ואם ניתן לשלם קצת יותר אז עדיפה ה 550D (שהחליפה את ה 500) וגם ה 50D (שדגם חדש שלה יוצא החודש ולכן המחיר היום יותר אטרקטיבי) שהיא יותר גדולה ונחשבת יותר מיקצועית ניקון D5000 או ה D90 שהיא יותר יקרה ויותר מוצלחת (גם היא אמרוה להיות מוחלפת בקרוב) יש דגמים יותר זולים, אך אני חושב שווה לשלם קצת יותר עבור הדגמים האלו, אם יש את התקציב, כי הם מוצלחים יותר.
avatar
khaledm87 2010-07-09 08:33:17
אוקי! לגבי ה D90, החידוש המצופה הולך לקחת את המצלמה לדור חדש לגמרי ? או מדובר על שיפורים מינוריים ? המחיר של החדשה כנראה יתחיל ממש גבוה, נכון ? ההבדלים בים ניקון וקנון עד כמה הם חשובים, ובאים לידי ביטוי בחווית בצילום שלי כחובבן ? מעריך מאוד את העזרה שלך :)
avatar
liorkoren 2010-07-09 13:31:01
הדגם החדש (יקרא כנראה D7000) יהיה מעבר לתקציב שלך.
avatar
carmi 2010-07-09 19:46:36
מצלמות קנון כעת מספקות יכולות וידאו טובות יותר - עבור צילום רגיל זה עניין של דת וכל אחד עם הדת שלו (קנון או ניקון). כמו כן כדי להחזיק את המצלמות ביד כדי לדעת מה יושב יותר נוח.
avatar
khaledm87 2010-07-09 22:55:08
עדשות שורה תחתונה, אם לא רוצים להתפרנס מזה.. אין הבדל משמעותי בין 550D לבין D90. מה לגבי עדשות? עדשות איזה חברה יותר סבירות מבחינת מחירים ? איכות ? ביצועים ? תודה רבה!
avatar
carmi 2010-08-09 06:48:49
ה D90 מרגישה יותר נוח ביד ויותר נוחה לשימוש (אבל את זה כל אחד צריך לבדוק אישית) ה 550D יותר מתקדמת (ה D90 כאמור לפני החלפה). עדשות - זה סיפור בפני עצמו, צריך לדעת איזה סוג צילומים רוצים לעשות ואיזה מצלמה בחרת (כעקרון עדשות של קנון וניקון בדרך כלל טובות מאוד ולא תמיד הכי זולות) בדרך כלל אנשים מתחילים עם עדשות הקיט שהיא זולה ומשם ממשיכים לפי הצרכים האישים. יש כאלו שעדשת הקיט מספיקה להם ויש כאלו שאחרי תקופה ורכישת עדשות נוספות ממש לא נוגעים בקיט.
avatar
Dar 1970-01-01 02:00:00
שאלה חשובה בנוגע למצלמה אני תלמידה במגמת אמנות חובבת צילום, ואני צריכה מצלמה איכותית שלא אצטרך להחליף מהר, שנותנת הרבה שליטה של הצלם, ושגם לא תהיה יקרה מאוד (היא יכולה להיות יקרה, אבל אני עוד מתכננת לקנות עדשת טלה כך שאני לא רוצה לשאוב ישר את כל התקציב). כמו כן, חשוב לי שיהיה בה וידיאו (כי אני לומדת גם וידיאו-ארט). ניסיתי לצמצם אפשרויות, ושמתי עין על Canon 550D ועל Nikon D90, אבל כשדיברתי עם מישהי שמבינה בצילום, היא אמרה לי שהן חובבניות מידי, ושאם אני מתכוונת להשקיע בצילום- אין לי טעם לקנות אחת מהן. אשמח לעזרה
avatar
liorkoren 1970-01-01 02:00:00
שלום, לא ממש ברורה לי ההגדרה "חובבניות מדי" לגבי שתי המצלמות הללו. הן יתנו לך אפשרות לשלוט על כל פרמטרי הצילום, החלפה של אינספור עדשות ועוד. נראה לי שהן יתנו לך מענה הולם לצרכיך. בנושא וידאו, ל- 550 יש יתרון על ה- D90, באיכות והפורמט בו משתמשים. מצד שני, ל- D90 יש גוף מתכתי ולא פלסטי (אם זה משהו שחשוב לך).
avatar
אורי_ו 1970-01-01 02:00:00
ואם להיות בוטה לעומת ליאור. אל תקשיבי לכל אחד. הרבה מאוד אנשים שמגיעים לקורסים האלו , חושבים אחרי פעמים שהם עשו קליק ועוד כי כנראה היה להם תקציב של כמה אלפים להוציא על מצלמה, הם הופכים עצמם למבינים גדולים, ומתחילים לזלזל בהכל. בטח לבחורה ההיא , אני יכול לנחש (וגם לטעות) יש איזו מצלמה סופר דופר שגם עליה היא אמרה "וגם היא לא משהו באמת...". בקיצור, לרמת התחלה שתיהן נהדרות, ובנוסף התיחסות רבה למה שליאור אמר. בנוסף מומלץ שתתני תקציב. אגב, אם את לא עוסקת בצילום וזה רק תחביב יש כמה מצלמות מאוד טובות בהרבה פחות כסף שנותנות שליטה . שתי בחורות שאני מכיר שיודעות לצלם, וגם למדו את זה , וגם עסקו בזה לא מעט מאוד אהבו דווקא את ה G10 G11 של קנון.
avatar
ibrill 2011-03-04 16:39:01
ניקון די5000 שלום רב יש לי מזה כשנה ניקון D5000 , עדשת קיט (שאני לא משתמש) ו18-105 , אני דיי לא מרוצה מאיכות התמונה ... היכן אני יכול לקבל הדרכה (בתשלום) בעבר היתה לי סוני 919 אני חושב ,עם עדשת קרל צייז וכל תמונה היתה כמו גלויה ... אני חייב להגיע לרמה יותר טובה , מצלם כ400 תמונות בחודש בעיקר משפחה . תודה
avatar
liorkoren 2011-03-04 23:34:34
יש בתי ספר לצילום כמו זה למשל http://www.galitz.co.il/lectures.shtml
avatar
shayke 1970-01-01 02:00:00
[RIGHT]קנון 60D או ניקון D7000 אני בהתלבטות בין קנון D60 וניקון D7000 אני מצלם הרבה שנים כחובב אך לאחרונה נחשפתי לצילום בראיה אחרת, מקצועית, דרך סדנה אליה הגעתי עם קנון SX30IS ואז הבנתי שעל מנת לצלם ולהגיע לאיכויות וביטוי שתגרום להתלהבות של הצופה יש צורך,בין היתר, בשתי איכויות נפרדות, זיהוי הזוית, הקומפוזיציה, האור, מצד אחד והמצלמה מצד שני. לכן חשבתי שלצורך צילום ברמות אחרות אני חייב מצלמת רפלקס. לאחר קריאה בחרתי בשתי המצלמות אם כי רק ברמה התיאורטית מתוך קריאת מאמרים ודוחות ביקורת ונתונים באתרים שונים ישראלים וזרים בחרתי בשתי המצלמות הנ"ל כמוקד לבחירה של אחת מהן. עדיין לא החזקתי אותן ביד וזה השלב הבא. בכול מקרה זיהיתי שלכול אחת מהן יש קצת יתרון על השנייה בנושא אחר, אם בנושא הפוקוס ואם זה בנושא החיישן (לניקון הוא קצת יותר גדול. האם ההבדל ביניהם הוא מהותי?) אז האם ניתן להצביע על דברים מהותיים לטובת אחת מהן או כל בחירה טובה וזהה ורק האחיזה ביד שלי תיקבע?[/RIGHT]
avatar
liorkoren 1970-01-01 02:00:00
שתיהן מצויינות, חובה להחזיק אותן ביד ולהתרשם בפועל.
avatar
carmi 1970-01-01 02:00:00
ההבדלים בין גודל החישנים של מצלמות אלו חסר משמעות - ההבדלים הגדולים בין המצלמות היא תיפעול שונה הגישה של ניקון והגישה של קנון כמו שליאור אמר צריך להחזיק ביד ולראות מה יותר נוח לך. קח בחשבון שמצלמת DSLR זה חצי סיפור צריך גם עדשות או לפחות אחת טובה ומחיר עדשה טובה הוא לא זול - אצלי העדשה הראשית יקרנה יותר ממהצלמה ויש הרבה שחושבים שכך צריך להיות. אני לא יודע מה התקציב שלך - אבל תשאיר סכום כסף גדול לעדשה ואני מאוד מקווה שאתה לא מתכוון לרכוש מצלמות אלו ולהסתפק בעדשת קיט שהיא לא ברמה של המצלמה.
avatar
tupelo 1970-01-01 02:00:00
אני לא יודע על מה אתם מדברים, עבור כל חובב צילום תספיק בהחלט קנון D1100 או ניקון D3100 ודומותיהן. ההבדל הוא בעיקר תדמיתי שיווקי, וברור שמחיר גבוה יוצר רושם של מצלמה יותר טובה. באמת אכפת לכם אם מדובר ב12.3 מ"פ או ב16 מ"פ ? כנראה שאתם לא חובבנים וטעיתם בדגם. אני משתמש ב1100D ולומד צילום, ולא רק שאין הבדל בין שאר חברי לכיתה המצויידים ב7D ובD7000 לביני, אף במקרים אחדים אני עולה עליהם. מסקנה: תחסכו כסף לעדשה טובה או לכמה עדשות טובות, ואל תתפלצנו על מגה פיקסל אחד יותר או על גוף יותר מאסיבי בעוד אתם ציפלונים או על פול פריים שאין לכם מושג איך אתם מנצלים אותו לטובתכם.
avatar
liorkoren 1970-01-01 02:00:00
כרמי ענה כבר על הנושא בתגובה אחת מעליך. כפי שהוא כתב, במקרים רבים, ההבדל אינו נעוץ בחיישן של המצלמה, אלא באיכות הגוף - לחצני גישה ישירה, עמידות לפגעי מזג אויר, מנגנון מראה עמיד למספר לחיצות גבוה בהרבה ועוד. ברור שעדשה איכותית חשובה בהרבה מול מגה פיקסל כזה או אחר.
avatar
mulderfox 1970-01-01 02:00:00
הגיע הזמן לתת קצת עדכון למאמר..אחרי שנתיים. למשל לגבי הדגמים החדשים של קנון וניקון (600D,60D,D5100,D7000) ובכל מקרה - מפרגן, כי המאמר נתן לי הבנה לגבי SLR ו-FULL FRAME באופן כללי - מצלמות FULL FRAME הן כבדות משמעותית מאשר SLR?
avatar
carmi 1970-01-01 02:00:00
avatar
carmi 1970-01-01 02:00:00
בגדול מצלמות FF יותר יקרות ופונות בדרך כלל לקהל שרואה הגודל הפיזי כיתרון. למרות שיש גם מצלמות קרופ שהן בגודל ומשקל של FF
avatar
ZVILERNER 1970-01-01 02:00:00
מצלמת SLR 1)אני מעונין לרכוש מצלמה חדשה ואיכותית "שתוציא" לי תמונות מעולות, אך אינני מבין בצילום. ואני לא מעונין לקנות מצלמה ולהסתבך בתפעול מורכב. האם SLR יכול להתאים לי דוגמת 1000D של קנון או P500 של קנון? 2)כשיש זום X36 האם זה לא מפריע לצילום בתוך הבית , בטווחים קרובים?
avatar
carmi 1970-01-01 02:00:00
1)אני מעונין לרכוש מצלמה חדשה ואיכותית "שתוציא" לי תמונות מעולות, אך אינני מבין בצילום. ואני לא מעונין לקנות מצלמה ולהסתבך בתפעול מורכב. האם SLR יכול להתאים לי דוגמת 1000D של קנון או P500 של קנון? 2)כשיש זום X36 האם זה לא מפריע לצילום בתוך הבית , בטווחים קרובים? שלום וברוך הבא לאתר, היום יש בשוק מגוון רחב של מצלמות וכדי לעזור לך בצורה טובה כדי לדעת כמה דברים: מה התקציב שיש לך? האם גודל המצלמה חשוב לך, גדולה/קטנה? מה הם נושאי הצילום שלך? האם אתה מתכוון להתפתח בתחום, או לא? תשובות לשאלות יעזרו לנו תת לך המלצה נכונה יותר עבורך
avatar
ZVILERNER 1970-01-01 02:00:00
תודה על התגובה המהירה , אז כך - התקציב הוא בין 1000 ש"ח ל2000 .ולא אני לא מתכוון להתקדם בתחום הצילום, והשימוש שלי יהיה בעיקר לצלם את השדים הקטנים שלי כלומר הילדים שלי. וזה יהיה בבית בפארק או בטיול בטבע. אני מעונין להוציא את המצלמה ולצלם בלי יותר מדאי להתמזמז אתה ( בשביל זה יש לי את אשתי) אני חושש שהניקון P500 יהיה מורכב , האומנם? וכן האם בצילום בבית מקרוב ממש זה גם מתאים? אולי בכלל כדאי לי לצרעי ללכת על הקנון SX230. אני משתגע מההתלבטות וחייב להחליט היום! שמישהו יעשה עבורי את ההחלטה!!!
avatar
carmi 1970-01-01 02:00:00
לצרכים שלך אני לא חושב מצלמת SLR מתאימה - כך בחשבון ש P500 היא לא SLR היא רק נראת כך (וזה לא נותן לה שום יתרון על מצלמה קומפקטית אחרת, פרט לגודל פיזי) לא יצא לי להחזיק את הניקון כך שאני לא מכיר אותה, לדעתי אחד הדברים החשובים המצלמה זה גודל החישן שבניקון הזא הוא יחסית קטן. יש מצלמות עם חישן גדל כמו קנון S95 או G12 שיספקו איכות תמונה טובה יותר. לדעתי ה SX230 גם כן תספק לך את כל מה שאתה צריך (למרות חישן לא גדול) בעלות נמוכה יותר - כאמור אני לא מכיר את הניקון ויכול להיות שהיא גם תתאים לך אם הגדול שלה לא יפריע לך. אני אישית לא רואה יתרון גדול לזום ענק היות ולא ניתן לנצל אותו לצילום ללא תזוזה (וצריך חצובה לנצל) כמו כן זום ענק בדרך כלל מוריד את חדות העדשה.
avatar
ZVILERNER 1970-01-01 02:00:00
תודה רבה רבה לך CARMI על העזרה, בדקתי במקום בו אני מתכוון לרכוש, ונאמר לי שה SX30 זולה בכ120 ש"ח פחות. אז העדפתי את הניקון [לאור האנפורמציה שנתת לי - שזה לא מצלמה מקצועית וכן נוחה לתפעול] בנוגע ליתרון של הגודל של הזום יש בזה יתרון והגודל כן קובע במקרה שלי, אאאא....... אני מתלבט אם לכתוב דברים כאלו, אוקיי , האמת שזה מוסיף לפוזה וזה יוצר אצלי קונטציה למשהו אחר אם זום, איך נאמר ? האורך כמעט זהה רק צר יותר. סתם בצחוק, אבל ברצינות קריאה מחודשת במדריך שלכם והתכתובת האישית הזו, אני חושב שזה דבר מדהים ואני בטוח שימשיך לעזור לעוד רבים אחרים ולא רק לי, הייתי שמח גם אני להיות לעזר רק שאני לא משוכנע שיש לי במה. בכל אופן אלפי תודות . ביי.
avatar
carmi 1970-01-01 02:00:00
תתחדש ותצלם הרבה :)
avatar
ZVILERNER 1970-01-01 02:00:00
מה בין חש לחיישן??? אהלן, מסקרו אותי לדעת בקשר לחיישן. אני לא לגמרי מבין את העבודה שהוא עושה וכיצד הוא פועל.[לא למדתי צילום] אבל מענין אותי כמה דברים: א. האם היום ב 2011 יש הבדל בין הCCD ל COMS. ב. האם ככל שיש יותר מגה פיקסלים חובה שהחיישן יהיה גדול יותר? ג.האם כשהזום יותר גדול צריך חיישן יותר גדול ד.במצלמה אחת כתוב חיישן בגודל 1/2.3 אינטש ובמצלמה אחרת כתוב 14.8 22.2 X מ"מ. מה זה אומר לכל הרוחות?מה בעצם יותר גדול ? ה.דבר נוסף ואחרון (בינתיים) מה ההבדל אם המיצב תמונה נמצא בעדשה או בחיישן, ואולי אין כלל הבדל? כאמור זה סתם מסקרן אותי , כך שהתשובה לא דחופה לי. שבת שלום!
avatar
carmi 1970-01-01 02:00:00
בבקשה הסבר בדיוק על כך - אם אחר כך יש שאלות אנחנו כאן http://www.dtown.co.il/articles/761.html
avatar
ZVILERNER 1970-01-01 02:00:00
ברור שקראתי קודם את המדריך, ויותר מפעם אחת .[קראתי מדריכים נוספים, אבל זה שלכם הוא גם מפורט וגם יחסית קל להבנה] אבל אני ממש ממש לא מבין בצילום ואף פעם לא התענינתי ולכן לא הכל ברור לי.א. האם היום שהCOMS כ"כ השתכלל, האם זה עונה על כל החסרונות שהיו לו ביחס ל CCD אני יודע שיש לו גם יתרונות (בעיקר זול יותר ליצרן) ב.אני אהיה יותר ספציפי בשאלה זו. הרי ברור שמס' הפיקסלים או צפיפותם דורשת חיישן גדול יותר . אך השאלה היא האם למצלמה עם 12 מ"פ. מספיק חיישן של 1\2.3 אינט'. או שלעין לא מקצועית לא יורגש ההבדל כלל. ג. האם אין שום קשר בין גודל הזום לחיישן אלא רק המיצב תמונה הוא המשנה בענין זה? ד.לענין המיצב תמונה מה ההבדל אם המיצב נמצא בחיישן או בעדשה?
avatar
carmi 1970-01-01 02:00:00
אני רוצה להתחיל עם נקודת המבט שלי, צריך להבין שטכנולוגיה זה דבר נהדר וללמוד אותו ולהבין אותו, אבל כאשר באים לרכוש מוצר פחות חשובה הטכנולגיה וחשוב לראות מה הוא מספק עבורנו. יכול להיות שמוצר עם טנולוגיה מיושנת אבל בשלה ומיוצר טוב יספק תוצאות טבוות יותר ממוצר עם טכנולוגיה חדשה. היות ניתן למצוא מצלמות מעולות גם רפקלס עם חישן CCD, או עם חישן CMOS ווכלל לא הגיד בגלל חישן כזה או אחר המצלמה מוצלחת יותר או פחות. יש מספר אנשים שחושבים שככל שמספר הפיקסלים עולה כך איכות התמונה יורדת בגלל עומס על היחשן, בגדול יש בך משהואף אבל היום המצלמות מסוגלות להציא תמונה חדה יותר ממצלמות מלפי חמש ובטח עשר שנים עם כמות פיקסלים הרבה יותר גדולה ומיחשן באותו גדול - פשוט החיישן היום הרבה יותר מוצלחים וכך גם שאר העיבוד הנוסף (אני יודע שיש שלא יסכימו עם אמירה זו שלי). אני אישית מאמין שככל שהחישן גדול יותר כך נקבל תמונה טובה יותר ולכן אוהב להמליץ על מצלמות S95 ו G12 של קנון עם חישן יחיסית גדול יותר ממצלמה קומפקיטת רגילה, אבל מצלמה זה לא רק חיישן, זה גם מעבד שעושה עיבוד על התמונה, גם עדשה ועוד דברים ... - כך שצריך לבחור מצלמה לפי התצאה הסופית שלה. ברשותי מצלמה (500D) עם חיישן ומעבד כמעת זהיים לדגמים אחרים ויקרים יותר שמספקים איכות תמונה מוצלחת יותר עם פחות רעש ועם יותר פיקסלים. את שאלתך אם חישן בגול מסוים מתאים רזולוציה מסוימת הייות מחיליף בשאלה האם מצלמה א מוצלחת ומתאימה לי או לא? :) מיצב תמונה יכול להיות בעדשה ויכול להיות בחישן ויש גם דגמים עם מייצב כפול- תרשה לי לחזור על מה שאמרתי קודם הטכנוליגיה לא חשובה כאן חשובה התוצאה ואיכות של המוצר. אני מקווה שאני ותר עוזר מאשר מבלבל אותך
avatar
Ofer1 2011-09-12 11:59:46
שלום. אני רופא שיניים ומעוניין לרכוש מצלמה מקצועית לצורך צילומי תקריב בעיקר הבנתי שיש צורך במצלמות מיוחדות עם דרישות מיוחדות כמו: יכולות תמיכה בצילומי תקריב, פלאש טבעתי על העדשה, מניעת עיוות "עין הדג" וכד'. מה המלצתכם?
avatar
carmi 2011-09-12 12:31:14
מה התקציב למצלמה? האם יש בעיה עם גודל המצלמה? מה בדיוק אתה הולך לצלם עם מקרו (תקריב) בעיה אם עין הדג נוצרת בדרך כלל בצילום בזווית רחבה (יש אפשרות לפתור זאת גם בתוכנה לאחר הצילום), איזה זווית צילום נדרשת? עד כמה הפלאש טבעתי על העדשה הוא חובה? - זה לבד מקפיץ את המחיר
avatar
Ofer1 2011-12-12 17:16:43
תקציב: 3000 ש"ח. אני הולך לצלם שיניים מקרוב מאוד. זוויות צילום אופקיות בדרך כלל בגובה פני המטופל למשל: צילום שיניים לפני ואחרי הלבנה. או - צילום שיניים לפני ואחרי שיקום של כלל הפה... כל רופאי השיניים שמצלמים נעזרים בפלאש טבעתי כדי למנוע את הסינוור מצד אחד אני חושב. לא ברור לי למה זה כלכך חשוב. אולי לצבע?
avatar
carmi 2011-12-12 20:00:48
במרפאה בדרך כלל יש תאורה טובה מאוד - האם זה לא מספיק? פלאש שיאיר את כל חלל הפה זה לא פשוט ופלאש חיצוני טוב לא ניתן להוסיף לכל מצלמה כך וזה מפשט ומוזיל את הבחירה ולדעתי מצלמה כמו קנון S95 או המחילפיה שלה S100 תספק לך את כל הצרכים שלך (כ מ 1500 ש"ח למצלמה) אם אתה רוצה גם פלאש חיצוני אז קנון G12 היא אופציה אפשרית אבל יש צרוך לרכוש פלאש בנפרד (כ 2000 ש"ח למצלמה) אפשרות אחרת זה לרכוש מצלמת DLSR ושוב פלאש בנפרד מצלמות הכניסה של ניקון D3100 או קנון 1100D עם עדשת קיט (כ 2500 ש"ח למצלמה עם עדשת קיט) RING FLASH מתחיל בסביבות ה 500 ש"ח ופלאש טוב זה לא עסק זול.
כל הזכויות שמורות לאתר dtown.co.il


תגיות
הצבע לכתבה
4.45
הרשם לעדכוני האתר
Email: