חנויות
פיוז ארמה אודיו אודיו אקסטרים Sonic Bliss אמנון סאונד סטריאו פרו Soundquest קודו אודיו Stereoscope סטריאוסקופ למטייל אניגמה קולנוע ביתי גופי תאורה

SAR הקרינה – למה משמש נתון ה- SAR בטלפון סלולרי? | סמארטפונים | מדריכים | ראשי

SAR הקרינה – למה משמש נתון ה- SAR בטלפון סלולרי?

גודל אות: Decrease font Enlarge font
SAR בטלפונים סלולריים SAR בטלפונים סלולריים

אחד הנושאים החשובים שמטרידים בעלי טלפונים סלולרים, הוא נושא הקרינה. נושא זה מוצג בעזרת ערך SAR, שאינו מגלה באופן מוחלט הבדלים בין רמות הקרינה בזמן שימוש ממוצע, מדריך.


המכשיר הסלולארי מהווה כיום אחד מהעזרים החשובים ביותר, הוא נמצא איתנו רוב הזמן בכיס, בתיק או על השולחן הקרוב. הוא קטן בגודלו, נוח בדרך כלל לשימוש ומאפשר לנו להשאר מקושרים בכל רגע ליקירנו ולשאר העולם מסביב.
אמנם, דגמים מודרניים ומשוכללים מאפשרים גם לצלם תמונות ולבצע מטלות מולטימדיה שונות, אבל עיקר יעוד הטלפון הוא עדיין לשמש ככלי תקשורת ואת זה הוא מבצע בעזרת שידור וקליטה מעל גלי רדיו, מה שמוביל במקרה הזה ליצירת קרינה.

קרינה

גם כיום, עדיין לא ברור בוודאות האם ועד כמה מסוכנת הקרינה שנוצרת בטלפונים סלולאריים, אבל מה שבטוח הוא שנושא זה מפחיד אותנו.
כאמור, יתרונות הטלפון הנייד ברורים כל כך עד כי קשה מאוד לוותר על השימוש בו, מטבע הדברים, נרצה גם להשתמש במכשיר אשר לא יפגע בבריאותנו, אך האם יש בידנו כלים על מנת לבצע את הבחירה הנכונה?  

בזמן השימוש, פולט הטלפון קרינה חלשה יחסית בעוצמתה שמגיעה לטווח קצר, אבל, היות ובשימוש רגיל (בזמן שיחה) מוצמד הטלפון אל הראש (אזור חשוב ורגיש) חשוב לדעת בדיוק מהי כמות הקרינה שנספגת בגוף.

מדד SAR

מדד ה-SAR הוא שאמור לעזור לנו בסוגיה זו, אך גם כאן המצב אינו פשוט כל כך.


גלי רדיו (אותם משדר הטלפון) עלולים לגרום לחימום, SAR - ראשי תיבות של Specific Absorption Rate מתאר את כמות האנרגיה הנספגת ברקמה אנושית (ראש, יד או כל איזור גוף אחר שצמוד לטלפון).
SAR מודד כמה אנרגיה נספגת ביחידת מסה של חומר ביולוגי, היחידה יכולה להיות ואט לקילוגרם או מילי ואט לגרם.

התקן קובע כי לטלפון המשדר אסור לגרום לעליית חום ברקמת הגוף של יותר ממעלה אחת, אם הוא חרג מהגבול העליון, הרי שהוא פסול לשימוש.
במילים אחרות, רמת ה- SAR המקסימלית שפולט הטלפון תוביל במקרה הקיצוני לעליית טמפרטורה של מעלה אחת, זאת בחלק הגוף שקרוב לטלפון.

כל מכשיר טלפון חייב להבדק בהתאם לתקן זה, נתונים אלו צריכים להיות נגישים עבורנו. הבדיקה הינה מורכבת ויקרה ומתבצעת רק במספר קטן של מעבדות בעולם.
בזמן הבדיקה, משדר המכשיר הנבדק בעוצמה המרבית, במקביל, מדי קרינה בודקים את השינוי שגורם שידור הרדיו של הטלפון במתקן שמדמה ראש אנושי.

תקן SAR אירופאי מול תקן אמריקאי

מדד ה SAR- נבדק על פי אחד משני התקנים: אירופאי או אמריקאי.  
התקן האירופאי מודד את רמת ההשפעה על 10 גרם של רקמה, כאשר ה- SAR המותר לפי תקן זה חייב להיות קטן מ- 2.0 ואט לק"ג.
התקן האמריקאי מודד את רמת ההשפעה על גרם בודד אחד של רקמה כאשר ה- SAR המותר לפי תקן זה צריך להיות קטן מ- 1.6 ואט לק"ג.

מהצד, ניתן לחשוב כי התקן האמריקאי מחמיר יותר, אבל למעשה, המדידה מתבצעת באופן שונה ולכן לא ממש ניתן להשוות תוצאות בין התקנים השונים.
בישראל, נכון להיום, חברות הסלולאר מבצעות שימוש במספר טכנולוגיות עבור טלפונים סלולאריים (GSM, CDMA) לכן, חלק מדגמי הטלפונים נבדקים על פי תקן אירופאי וחלקם האחר לפי תקן אמריקאי, שני התקנים מקובלים בארץ.

תרגום למציאות

אם עד עכשיו גרמנו לכם לבלבול קל בנושא, ההמשך רק הולך ומסתבך.
באיזו עוצמה משדר הטלפון בזמן שיחה? המכשיר הסלולארי יודע לזהות את עוצמת האות שמגיעה מהאנטנה הסלולארית הסמוכה, על סמך נתון זה מתאים הטלפון את עוצמת השידור אותה הוא מוציא.
בעזרת שימוש בתהליך דינמי ומשתנה זה, חוסך הטלפון חיי סוללה ומוריד את עוצמת השידור שלו ככל שאיכות האות לאנטנה הקרובה טובה יותר.
כך, בפועל, ברוב הזמן הטלפון כלל אינו משדר בעוצמה המרבית שלו - העוצמה בה נמדד נתון ה- SAR.

ההיגיון אומר כי בזמן שמכשיר סלולרי אינו משדר בעוצמתו המרבית, גם כמות הקרינה שלו תהיה חלשה יותר, אבל במציאות זה לא אומר שעוצמת הקרינה תרד תמיד בקו ישר בהתאם לירידה בעוצמת השידור.
לדוגמא, מכשיר מסוים עם ציון SAR נמוך ממכשיר אחר עלול להיות בעל קרינה חזקה יותר בהשוואה כאשר שניהם משדרים בחצי מעוצמת השידור.

נדגים זאת בעזרת דוגמא: למכשיר א' ישנו ציון SAR בגובה 1.5, מכשיר ב' קיבל ציון SAR נמוך יותר של 1.2, האם בזמן שבו שני המכשירים נמצאים במרחק 50 מטר מאנטנה, (מה שאומר כי עוצמת השידור שלהם נמוכה יחסית) ערך ה- SAR של מכשיר ב' יהיה נמוך בהשוואה למכשיר א'?
לא נוכל לדעת זאת משום הנתונים הקיימים בדף המידע, אינם מגלים את התמונה לאורף הגרף כולו אלא חושפים רק את קצהו העליון.
לכן, קשה עד בלתי אפשרי לדעת כמה קרינה יפלוט הטלפון הסלולרי שלנו בשימוש בתנאים ממוצעים.

סיכום

נכון להיום, תקנות הגנת הצרכן (מידע בדבר קרינה בלתי מייננת מטלפון נייד), התשס"ב - 2002 מחייבות את כל הטלפונים שמיובאים לישראל לעמוד בתקן ה- SAR האירופאי או האמריקאי, תקנות אלו מחייבות גם הצגה ברורה של הערך לכל מכשיר ומכשיר, ניתן למצוא רשימת ערכי SAR של טלפונים סלולריים בקישור הבא).
אבל, למרות האמור לעיל, מצב זה אינו עוזר לדעת איזה מכשיר בטוח יותר עבורנו ואילו הם הטלפונים שיגרמו לעליית טמפרטורת גוף תכופה יותר בזמן השימוש.

מצב הזה אינו ייחודי רק לארצנו הקטנה אלא קיים בכל העולם, לא נראה שיש בינתיים פתרון מוצלח יותר להצגה של נתוני הקרינה וכך, הברירה היחידה שלנו היא לקבל את נתוני ה- SAR כמו שהם, עד ליום בו  נוכל לקבל החלטה טובה יותר בעזרת מדד קרינה נכון יותר.

  • email שלח לחבר

Share DTOWN Article

דיון בפורום על המאמר (3 תגובות פורסמו):

avatar
Crocs 44 1970-01-01 02:00:00
אז מה? לחזור ליוני דואר ??? לחזור ליוני דואר ???
avatar
carmi 1970-01-01 02:00:00
לחזור ליוני דואר ??? הכתבה מראה שיש בעיה בתקן הבדיקה של הקרינה ולא על שום דבר אחר אני לא מבין את הקשר לתגובה שלך
avatar
Vandoren 1970-01-01 02:00:00
כתבה טובה וחיונית. (Y)
כל הזכויות שמורות לאתר dtown.co.il


הצבע לכתבה
5.00
הרשם לעדכוני האתר
Email: