חנויות
פיוז ארמה אודיו אודיו אקסטרים Sonic Bliss אמנון סאונד סטריאו פרו Soundquest קודו אודיו Stereoscope סטריאוסקופ למטייל אניגמה קולנוע ביתי גופי תאורה

נרטב לי הטלפון הסלולרי - מה עושים? | סמארטפונים | מדריכים | ראשי

נרטב לי הטלפון הסלולרי - מה עושים?

גודל אות: Decrease font Enlarge font
יבוש טלפון סלולרי רטוב - המדריך יבוש טלפון סלולרי רטוב - המדריך

נרטב לי הטלפון! אל ייאוש, יש סיכוי סביר להציל אותו: המדריך הבסיסי לייבוש גאדג'טים וטיפול בבעית רטיבות.

הטלפון הנייד, בדומה לכל גאדג'ט או מכשיר חשמלי אחר לא ממש מסתדר עם מים, גם אם יש בידנו כתב אחריות, רוב הסיכויים שהוא אינו מכסה כלל בעיות ותקלות שנגרמו מרטיבות.

אז מה קורה אם חס וחלילה, הטלפון האהוב שלנו נרטב והפסיק לפעול? אין צורך לזרוק את המכשיר לפח, יש עדיין סיכוי סביר לפתרון הבעיה בעזרת שימוש בחום ומעט כישרון בפרוק והרכבה.
כך, נוכל לגרום לו לחזור לפעולה.

לפני הכל – אמנם לרוב, תנאי האחריות של המכשיר אינם מכסים נזק מרטיבות, אך מומלץ לבדוק לברר את תנאי החוזה,  אולי בכל זאת ביטוח המכשיר מכסה זאת (גם ביטוח דירה ותכולתה יכול לכלול סעיף שעוזר במקרה הזה).

חשוב לציין שאין לראות בכתבה המלצה לנסות פעולה זו או לפרק מכשירים – כל המבצע עושה זאת על אחריותו.
אם אין לכם "ידיים טובות" או חוש טכני, יש לפנות (בהקדם) למעבדה שתעשה זאת עבורכם.


הסוללה

פעולה ראשונה בה רצוי לנקוב היא כיבוי המכשיר, לאחר מכן יש להוציא את סוללות המכשיר.
חשמל ומים אינו מהווה שילוב מוצלח ועוד פחות מוצלח כאשר המכשיר ממשיך לקבל זרם חשמלי לאחר חדירת המים, לכן חשוב לפרק ולהוציא את סוללת המכשיר.
בטלפונים סלולאריים, פעולה זו פשוטה למדי, כך גם במכשירים אחרים (כמו נגני MP3) שמגיעים עם סוללות שניתנות להחלפה.
בכל מקרה, מומלץ לבצע פעולה זו באופן מיידי (לאחר הרטבות המכשיר) גם אם אתם מתכוונים לקחת את המכשיר אל חברת הסלולר או למעבדה פרטית / טכנאי.

במקרים מסוימים, הוצאת הסוללה מחייבת פירוק מורכב של המכשיר, מה שעלול לפגוע בתנאי האחריות, יש לקחת זאת לשיקולכם.

במקרים הללו, אולי תזדקקו למברג יעודי, שימו לב כי שימוש במברג אחר עלול להרוס את ראש הבורג. שימו לב גם אל תפסים מפלסטיק שיש להזיזם ולא לשוברם חלילה, כך שכאן כבר נדרשת זהירות.  
חשוב מאוד לשים לב בעת הפרוק מה פרקנו ומהיכן, איזה בורג יצא מאיזה שקע ואילו חיבורים חשמליים ניתקנו– לא להתעצל ולרשום את הפעולות. 


שטיפה במים

השלב הזה עלול להראות לכם מוזר, אבל הוא חשוב. אם לדוגמא, המכשיר שלכם נרטב במי ים מלוחים או מי בריכה שכוללים כלור, למרבה ההפתעה, כאן מומלץ לשטוף אותו במי ברז. המלח במי בים, כמו גם הכלור (וחומרים אחרים) במי הבריכה, אינם בריאים לאלקטרוניקה של החמוד שלכם.
לא להגזים, שטיפה קצרה מתחת לברז מספיקה כאן  -  להזכירכם, מים ואלקטרוניקה לא עובדים טוב יחדיו.

פירוק
 
בשלב, זה יש לפרק את המכשיר בעזרת מברג מתאים, היצרניות משתמשות בברגים הכוללים ראשים לא סטנדרטים.
יש להמשיך ולהקפיד בשמירת כל החלקים ובנוסף, לזכור את סדר הפירוק בכדי שנדע כיצד להרכיב בחזרה.
אין צורך בפירוק מלא של המכשיר, המטרה כאן הינה לייבש את המים מהמכשיר, כך שמספיק לקבל גישה מספקת לחלקים הפנימיים.
יש להסיר, כמובן, גם את כרטיס הסים.

ניקוי


יש לספוג את המים בעזרת מקלות צמר גפן. ניתן לדחוף ולסובב את המקלות בעדינות וזהירות לצורך ניקוי, לשים לב כי לא נשארים סיבי צמר גפן.
כאשר אתם מגיעים אל איזור הרמקול, אין ללחוץ על ממברנת הרמקול, הוא רגישה ועלולה לתעקם. עדיף להשאיר אזור מסוים בטלפון רטוב קמעה מאשר לגרום לנזק – רכיב יבש אך מקולקל או שבור אינו שווה מאומה.

לא לשכוח להוציא את כרטיס הסים

יבוש
 
במהלך הניקוי, כמו גם בזמן הייבוש, מאוד לא מומלץ להשתמש במפזרי חום או מכשירים ליבוש שער – החום הגבוה והמרוכז שלהם עלול לגרום נזק למכשיר בייחוד עם המים.
הדרך העדיפה לייבוש סופי הינה הנחת המכשיר (כולל כל החלקים שפורקו) מתחת לנורת 60 וואט (לא יותר) למשך לילה, ללכת לישון ולחלום חלומות יבשים.

הרכבה

לאחר שהמכשיר התייבש, כל שנשאר הוא להרכיב את כל החלקים בחזרה, גם כאן, נדרשת זהירות וכעת תוכלו להעזר בתיעוד שבצעתם בזמן הפירוק.
השלב הסופי בהרכבה, הינו הכנסת הסוללה למקומה.
כעת, כשהמכשיר מורכב ומחובר לסוללה/ות, זה הזמן להפעילו, אולי זה יפתיע אתכם, אך רוב הסיכויים הם שטלפון או הנגן יחזרו לתפקד.

כאמור, מדריך זה הינו בגדר עזרה ראשונה, חשוב לדעת כי אם אין חוש טכני בסיסי, מומלץ לפנות לשרות מעבדה או המפעיל הסלולרי לצורך התיקון.
כמובן, הטיפ הטוב ביותר יהיה לשמור היטב ולא להגיע למצב בו נרטב המכשיר ופוסק לתפקד, אם המכשיר יקר ללבכם, כדאי לבדוק האם ניתן להכלילו בביטוח הדירה והתכולה הרחבה.

  • email שלח לחבר

Share DTOWN Article

דיון בפורום על המאמר (23 תגובות פורסמו):

avatar
liorkoren 1970-01-01 02:00:00
יצא בתזמון מתאים... החורף הגיע סוף סוף, לא לשכוח מטריה.
avatar
aviram_1 1970-01-01 02:00:00
האם כרטיס סים מתקלקל ברטיבות?
avatar
1970-01-01 02:00:00
מה עם שימוש באורז? אורז ידוע ביכולתו לספוח מים. קראתי פעם על שיטה שבה, לאחר פרוק המכשיר יש להשאירו לילה שלם בתוך אורז. האם מישהו שמע על שיטה זאת? אני בכלל מציע לבצע מעין תחרות בין כל השיטות. לקחת כ-5 מכשירים של חברות שונות, וטפל בכל מכשיר בכל 3 השיטות. מעניין איזו שיטה תנצח ואצל אלו יצרנים...
avatar
Crocs 44 1970-01-01 02:00:00
מנסיון מוצלח ובניגוד למה שכתוב אני אכן פרקתי את הטלפון ומייד שמתי אותו קרוב לפן של זוגתי שתחיה ומדי פעם ניערתי את המכשיר בחזקה בסופו של דבר המכשיר עובד כמו נמר עד היום אני חושב שכל השיטות של ייבוש איטי או בישול איטי לא תעזורנה כי עד שהטלפון יגיע בחלקים הפנימיים לדרגת חום שמאפשרת אידוי המים הוא כבר יתחיל ליצור ניצני קורוזיה
avatar
carmi 1970-01-01 02:00:00
האם כרטיס סים מתקלקל ברטיבות? הרטיבות יוצרת קורזיה גם בכרטיס הסים
avatar
zionm 1970-01-01 02:00:00
מה עושים עם המלח המכשיר נרטב לי רק לפני מספר ימים. אכן פירקתי, ייבשתי, השארתי בחוץ לייבוש וכו'. המכשיר חזר לעבוד אך נשאר "כתם" על גבי המסך, נראה של מלח. יש למישהו רעיון חוץ מפירוק המסך? כרמי - עיתוי מעולה לכתבה...
avatar
carmi 1970-01-01 02:00:00
מה לא עושים בכדי לקדם את הגשם :) כאשר המכשיר כבר יבש ונשאר "כתם" אז קצת מאוחר לעשות משהוא, קשה לי לאמין ששטיפה ויבוש נוסף של המסך מומלץ ויעזור כאן.
avatar
liorkoren 1970-01-01 02:00:00
אם הכתם פנימי (של מלח או משקע אחר), אז נותר רק לפרק את הפאנל / כיסוי חצוני ולנגב מבפנים, לא ?
avatar
carmi 1970-01-01 02:00:00
אני מקווה שבשבילו שאתה צודק
avatar
1970-01-01 02:00:00
ספק הסלולר לא בקטע מקצוענים משתמשים ב"כבשן יבוש" מיוחד (dessication chamber), כי לחות שחודרת _מתחת_ לרכיבי BGA הצמודים למעגל המודפס לא תצא תוך יום מתחת לנורה 60W. אבל אין "כבשן" כזה במעבדות של המפעילים הסלולריים: הם מעדיפים למכור מכשיר חדש בטענה שהישן סובל מ"'קורוזיה" (שאי אפשר להראות ללקוח, כי היא לא קיימת -- מנסיון עם אורנג'). אז לא מזיק לנסות מתחת למנורה. סופחי לחות (שקיקי silica gel קטנים המצויים באריזות של מכשירים חדשים) עשוים לעזור יותר. מייבשים אותם בתנור אפיה ל-150 מעלות לשעתיים, נותנים לשקיק להתקרר ושמים אותו בשקית ניילון אטומה יחד עם המכשיר ש"טבע". את כל זה אפשר להניח תחת נורה 60W לזירוז התהליך, ויכל להיות שצריך לחזור עליו כמה פעמים אם חומר הספיגה "רווי" לחות. בהצלחה!
avatar
1970-01-01 02:00:00
צ'מעו קטע חבר שלי שחה חצי שעה בבריכה עם הפלאפון בכיס (נוקיה), והפלא ופלא לאחר שהוא התייבש (הפלאפון) הוא חזר לעבוד (למעט המצלמה). אני לא האמנתי...
avatar
1970-01-01 02:00:00
דחוף!,בקשר לסלולרי שנירטב לי היי אני צריכה את עזרתכם דחווף מאווד! אתמול בשבת נפל לי הטלפון הסלולרי לשירותים בקיצור הוצאתי אותו ויבשתי אותו עם פן ונתתי לו להיתייבש גם בשמש..,לא הוצאתי אותו החוצה פשוט בחדר שלי ניכנס הרבה שמש והחדר שלי חם מאוד,אז נתתי לטלפון להיתייבש מול השמש במשך יומיים, ושהדלקתי את הפלא' אז הוא עבד והרמקול עבד הכול הכול עבד! חוץ מדבר אחד כולם אומרים לי שמנסים להיתקשר אליי אבל המשיבון עונה,בקיצור אז אני גם ניסיתי להיתקשר לפלא' דרך הבית ועונה המשיבון,אז מה אני עושה? אמרו לי שלא כדאי להשקיע בפלאפון למרות שאני רוצה להשקיע הוא שווה לי זה NOKIA 6131 הוא טוווב וחלמתי על הטלפון הזה כבר שנתיים בקיצור מה אני אוכל לעשות כדי שמתי שמיתקשרים אז לא יענה המשיבון אלא אני יענה זאת הכוונה שלי בתודה מראש אתי זה דחוף אז תענו לי אני נואאשת כבר
avatar
carmi 1970-01-01 02:00:00
אם המכשיר לא פורק לפני היבוש (או שהסוללה לא הוצאה ממנו) אז המים שנשארו בפנים, אולי יצרו נזק לאחד הרכיבים וכעת זה קצת מאוחר לסדר זאת. כמו כן יבוש בעזרת פן אינו הצורה המומלצת ליבוש המכשיר (חום חזק ומים זה לא בריא למכשיר), היא יכולה לעשות נזק. אני מאמין שניתן למצוא מכשיר כזה ביד שניה או חדש לא במחיר יקר.
avatar
2010-02-08 17:40:47
דחוףף בבקשה תעזרוו לי, לפני כשבווע נפל לי הפלאפון לבריכה, הוצאתי את הסוללה ויבשתי בפן ואז הטלפון נדלק, לאחר כשעה הטלפון נכבה ולא נדלק יותר, ראיתי שכדאי לשים את הפלאפון באורז אז שמתי.. זה נכון לעשות? אם לא אז מה לעשות? בבקשה תעזרו לי זה דחוף!!! תודה מראש:)
avatar
1970-01-01 02:00:00
הטלפון נרטב והפסיק לעבוד, מה עושים? תודה רבה לכל אלה ששתפו אותנו בסיפורים האישיים לגבי טלפונים שנרטבו. הטלפון שלי שנרטב ע"י גל גדול שפלש לחוף, עדיין לא עובד, אך סיפורי ההצלחה שלכם מאד מעודדים, ואמשיך לנסות לפי העיצות שנתתם... בנתיים רק יבשתי כמה שעות בשמש... אז רק רציתי להגיד תודה! ושיהיה בהצלחה לכולנו...
avatar
1970-01-01 02:00:00
טלפון היי אתמול כובס לי הטלפון בתוך מכונת כביסה הוצאתי את הטלפון ייבשתי אותו עם פן ושמתי אותו בשמש מה אפשר לעשות?
avatar
carmi 1970-01-01 02:00:00
אני מקווה שדבר ראשון היה להוציא את הסוללות אפשר לתת למכשיר לישון ליללה בתוך כלי עם אורז (כמובן לא לשטוף את האורז קודם :) )- שיספוג את כל הלוחת שנשארה
avatar
2012-06-01 01:37:31
פלאפון שנפל למים... נפל לי הפלאפון למים (נו שירותים). נוקיה טאץ'. 5800 .הוצאתי אותו תוך מס' שניות, פירקתי כמה שיכולתי ייבשתי עם פן ושמתי לליל הבאורז. עכשו הכל עובד, רק שאני לא יכולה לענות לשיחות ולנתק.. מה עושים? אין ביטוח עליו. האם שווה למסור אותו לתיקון ולקוות להצעת מחיר הגיונית?
avatar
carmi 2012-06-01 09:36:28
למה כולם משתמשים בפאן? זה לא נבון, זה יכול לגרום לנזק. מאוד יכול להיות שההרכבה של המכשיר לא היה מדויקת ולחצני קבלת ניתוק השיחה לא ממקומים נכון. לדעתי ניתן להשיג מכשיר כזה ביד שניה בעלות תיקון במעבדה - כך שאני לא בטוח שתיקון במעבדה משתלם.
avatar
1970-01-01 02:00:00
טלפון שנרטב השאלה היא האם לאחר זמן מה המכשיר יכול להפסיק לעבוד בעקבות הקורוזיה למרות שאחרי שהוא נרטב יבשתי אותו והוא חזר לפעול? האם הקורוזיה ממשיכה להתפשט למרות שייבשתי את המכשיר?
avatar
carmi 1970-01-01 02:00:00
קורזיה שאינה מטופלת - בהחלט ממשיכה לגדול ולהתפשט
avatar
החתיך 1970-01-01 02:00:00
נרטב לי הטלפון מה אני יעשה למכשיר קוראים blade 6s ???
avatar
ostrer73 1970-01-01 02:00:00
האם למישהו כאן יש המלצה על מעבדת שירות טובה באיזור המרכז לטיפול במכשיר אייפון 6 שנרטב, עבר "סדנת ייבוש באורז" ואחרי כל זה לא מתפקד כראוי. אני פוחד לפנות למקום שאין לי בטחון בו (למרות שהיום אין בטחון גם במעבדות של חברות סלולר הגדולות). מאוד אודה לעזרתכם.
כל הזכויות שמורות לאתר dtown.co.il


הצבע לכתבה
4.00
הרשם לעדכוני האתר
Email: