חנויות
פיוז ארמה אודיו אודיו אקסטרים Sonic Bliss אמנון סאונד סטריאו פרו Soundquest קודו אודיו Stereoscope סטריאוסקופ למטייל אניגמה קולנוע ביתי גופי תאורה

Blu-ray - מה זה בכלל? | טלויזיות & וידאו | מדריכים | ראשי

Blu-ray - מה זה בכלל?

גודל אות: Decrease font Enlarge font
מדריך - מה זה Blu-ray מדריך - מה זה Blu-ray

מה נותנת לנו טכנולוגית ה- Blu-ray ומה הקשר ל- High Definiton ? (וידאו)ללא ספק, פורמט ה- DVD נחל הצלחה מוחלטת בתחום הבידור האלקטרוני וכיום הוא מצוי בכמעט כל בית בישראל והעולם המערבי.

ה- DVD נולד בתקופה בה שלטו טלוויזות CRT וככזה, הותאם לטנדרטים שהיו מקובלים באותה התקופה, מה שאומר רזולוציה של 720X576 פיקסלים (PAL).
אבל, כל מי שרכש מסך טלוויזיה דק וחדש, מבין שזה כבר אינו מספיק לעידן החדש של מסכי LCD ופלזמה: הרזולוציות של הטלוויזיות גבוהות בהרבה ואיך שלא תסתכלו על זה, DVD כבר לא מנצל את הפוטנציאל האמיתי של הרכש החדש והנוצץ.

בלוריי מגיח לעולם
לידתו של הפורמט הכחול לוותה בחבלי לידה בדמות מלחמת פורמטים עקובה מדם בה נלחמה סוני - מובילת מחנה הבלוריי בחברת טושיבה - המתחרה עם פורמט ה- HD DVD.
המלחמה נסתיימה בחודש פברואר 2008, המנצחת היתה סוני ועתה ברור כי התקן הבא בבידור הביתי הינו Blu-ray.

מי נתן לך את השם?

הקיצור המקובל בו משתמשים הוא BD – על שם Blu-ray Disk.

השם Blu-ray מגיע עקב השימוש בקרן לייזר כחולה עבור קריאת הנתונים מהדיסק, לקרן כחולה זו, ישנו אורך גל קצר של 405 ננומטר - זאת בהשוואה לקרן הלייזר האדומה של DVD לה אורך גל של 605 ננומטר.

אורך הגל הקצר, מאפשר לדחוס נתונים רבים יותר על אותו שטח דיסק בהשוואה ל- DVD למשל.

הדיסק מגיע בגודל סטנדרטי של 12 ס"מ (או 8 ס"מ בגרסה נדירה יותר), הקיבולת עומדת על 25GB לדיסק עם שכבה אחת, או 50GB על דיסק הכולל שכבה כפולה (Dual Layer), זאת בהשוואה לנפח של 8.54GB של תקליטור DVD.

גודל כזה של דיסק יכול לאחסן כשישה סרטי DVD מלאים, או לחילופין להכיל סרט יחיד, המגיע באיכות אודיו / וידאו גבוהה בהרבה ביחס לקיים וכאן בדיוק טמון היתרון של בלוריי.


כתבת וידאו: הדור הבא בקולנוע ביתי


בשיתוף עם אתר Ynet, ערך: מישל דור, צילם: שי רוזנצוויג


Blu-ray - שיפור בתמונה, קול ותפעול

וידאו

הרזולוציה בה מגיעים הסרטים, הינה 1920X1080 פיקסלים, מה שמאפשר לנצל באופן מירבי את רזולוציית המסכים החדשים. חלקם הקטן של הסרטים הינו באיכות Interlaced, חלקם הגדול הינו Progressive.
טכנולוגיות וידאו
מה עדיף, Interlaced או Progressive?
מידע נוסף

גם סוג קידוד הוידאו חשוב לאיכות הסופית, סרטי DVD הגיעו בקידוד Mpeg2, גם סרטי בלוריי הראשונים הכילו קידוד זהה, אך האחרים שבאו אחריהם, מכילים קידוד H.264 או VC-1, שניהם שייכים למשפחת Mpeg4 החדשה יחסית ומאפשרים איכות תמונה טובה יותר כאשר קובעים יחס דחיסה דומה ל- MPEG2.


קצב הנתונים של סרט BD, יכול להגיע עד פי 10 מזה של סרט DVD, מה שאומר כי מידע וידאו רב יותר מגיע אל המסך בכל רגע נתון.

קצב 24: סרטי קולנוע מצולמים בקצב של 24 תמונות בשניה, מה עד עתה שחייב המרה מאולצת לקצבים שונים (30/50/60 פריימים לשניה) בכדי להתאימם לצפיה ביתית.
בלוריי מייבא, בפעם הראשונה, את הפורמט הקולנועי לבית עם סרטים שמוצגים באיכות 1080/24p, שהיא הנאמנה ביותר למקור.


אודיו
פורמטי אודיו HD
עד כמה טובים פורמטי האודיו החדשים ביחס לקודמים?
מדריך פורמטי אודיו

ה- DVD הכניס חידוש לסלון הביתי בדמות פסקול 5.1 ערוצים (רמקולים) דיגיטלי שהרשים מאוד בזמנו, שתי השיטות – Dolby Digital ו- DTS, קופצות מדרגה גבוהה ומציגות מחליפים בדמות Dolby True HD ו- DTS HD Master Audio, גם כאן הקידוד איכותי יותר (דחיסה ללא איבוד איכות ביחס למקור) וקצב הנתונים גבוה בהרבה עם 5.1 או 7.1 ערוצים.


למעשה, האיכות אמורה להיות זהה או דומה מאוד לפסקול המקורי שמגיע עם הסרט שמוקרן בבית הקולנוע.

בגלל שמדובר בפורמטי אודיו חדשים, הרוב המוחלט של רסיברי קולנוע ביתי שנמצאים כיום בידי הציבור, אינו מסוגל לפענח אותם.
לשם כך, יש לרכוש רסיבר חדש, שמגיע עם רכיבי פענוח מתאימים.


מה ההבדל בין Blu-ray ל- HD – High Definition ?

זו אינה שאלה של הבדלים, הסרטים בבלוריי מגיעים באיכות HD, יותר מזה, רבים מקבצי וידאו HD שמורדים באופן לא חוקי באינטרנט, מתחילים את דרכם על דיסק בלורי באיכות המקסימלית (משם, כל המרה בדרך רק מורידה מהאיכות).

מהן הדרישות עבור פורמט ה- Blu-ray ?

וידאו

מסך LCD או פלזמה ברזולוציית HD (מינימום 720p) עם חיבור HDMI.

אודיו

רסיבר קולנוע ביתי עם מפענחי Dolby True HD, DTS Master Audio וחיבורי HDMI 1.3

חיבור HDMI
: להבדיל מפורמט ה- DVD שחייב כבלים שונים להעברת אותות האודיו והוידאו, ה- BD מעביר את כל המידע על כבל יחיד - HDMI.

רק דרך HDMI ניתן להעביר את פורמטי האודיו החדשים, חיבורי האודיו המוכרים (קואקסיאלי או אופטי) אינם מסוגלים להעביר אותם.


לחילופין, ניתן ליהנות מאיכות הקול החדשה אם לרסיבר הקיים ברשותכם יש 5.1 כניסות אודיו אנלוגיות ולנגן ה- Blu-ray ישנן 5.1 יציאות אודיו תואמות (לא בכל הדגמים זה קיים), כך נגן הבלוריי מבצע את הפענוח ומעביר את פסקול האודיו אל הרסיבר שמבצע את ההגברה.

האם הנגן החדש שלי יתמוך גם ב- DVD ותקליטורי מוסיקה?

כיום, הרוב הגדול של נגני בלוריי, תומך גם בניגון סרטי DVD (מחליף למעשה את הנגן הישן) וגם תקליטורי מוסיקה (CD).
חלקם של הנגנים, כולל גם כניסת USB או רשת למטרת ניגון קבצי DivX (או פורמטי וידאו נוספים), קבצי מוסיקה והצגת תמונות.
תפריטים ותפעול

תפריטי Blu-ray פועלים בשיטת Pop Up, מה שאומר כי אין צורך להפסיק את הרצת הסרט בכדי להגיע אליהם.
לחיצה על הלחצן המתאים בשלט והתפריט מוצג על המסך בעוד הסרט מתנגן, התפריטים עולים ויורדים מהמסך בסגנון "אה לה ויסטה" עם גרפיקה נעימה וחדה לעין.

סרטי DVD רבים כללו ערוץ קול נוסף, בו נשמעים קולות הבימאי והצוות כשהם מספרים על תהליך הפקת הסרט, הבלוריי הולך צעד נוסף קדימה ומאפשר, בנוסף לאודיו, להציג גם ערוץ וידאו בחלון קטן על המסך (PIP) עם הסברים של הצוות ועוד.

בחלק מהסרטים, ניתן לבצע חיפוש סצינה על גבי קו הזמן של הסרט.נגני ה- Blu-ray החדשים מגיעים עם תמיכה ביישומי JAVA, מה שמאפשר הצגת תוכן נוסף שקשור לסרט, גם חיבור רשת הינו סטנדרט במכשירים החדשים, הוא מאפשר התחברות לאינטרנט וקבלת מידע נוסף על הסרט בו צפיתם זה עתה, עם הסברים, משחקים קשורים, טריילרים לסרטים נוספים ועוד.

פרופילי BD: כל זה מחייב כי הנגן אותו אתם מבקשים לרכוש יתמוך בפרופיל BD Live 2.0, נכון להיום, רוב הנגנים מגיעים עם פרופיל 1.1 אך מאפשרים לשדרג לגרסה החדשה יותר (יש לוודא זאת במפרט).


מהירות תפעול

נגני הבלורי הראשונים סבלו מאיטיות רבה בתפעול עם זמני טעינת סרט (מרגע הכנסה לכונן ועד להופעת הסרט על המסך) של 50-60 שניות מתסכלות.
המצב משתפר כיום, עם זמנים מצומצמים לשליש מהזמן ואף יותר.

האם קיימת מגבלת איזורי צפיה ב- Blu-ray

תקן הבלוריי מחלק את העולם לשלושה איזורי: A/B/C, ישראל כלולה באיזור B.
תקן ה- DVD קבע חלוקה ל- 6 איזורי צפיה גאוגרפיים, אך מזה שנים רבות, המכשירים בישראל כוללים רכיב Region Free שמאפשר צפיה בסרטים מכל העולם.
בבלוריי, מנגנון זה עדיין לא קיים, אך בבדיקות שנעשו, הסתבר כי סרטים רבים שהוגדרו כשייכים ל- ZONE A, נוגנו בהצלחה ב- ZONE B, נראה שמפיצי הסרטים עדיין לא מקפידים על ענין זה.

מחירים

ללא ספק, הלקוחות הראשונים שמיהרו לאמץ טכנולוגיה חדשה זו, שילמו מחיר גבוה למדי.
הנגנים הראשונים שהגיעו לישראל, עלו למעלה מ- 10,000 שקלים, אולם, כדרכה של כל טכנולוגיה, טבעם של המחירים לרדת וכיום הנגן הזול ביותר מתחיל מאיזור ה- 2,600 ש"ח.

לכך יש להוסיף מחירו של רסיבר תואם (תומך בפורמטי הקול החדשים), המחירים מתחילים בטווח של 3,500 - 4,000 ש"ח.
מי שמבקש להמתין עם רכישת רסיבר חדש, יוכל, לבינתיים, לחבר את נגן ה- BD לרסיבר קיים (דרך חיבור אודיו קואקסיאלי / אופטי) ולקבל איכות אודיו ברמה של DVD.

לחילופין, ניתן לרכוש מערכת משולבת שכוללת כבר הכל: מכשיר משולב של נגן BD + רסיבר, חמישה רמקולים וסאב וופר, זאת במחירים שמתחילים סביב 8,000 ש"ח - 9,000 ש"ח.

כותרי Blu-ray

המדינה המובילה במגוון הכותרים הינה ארה"ב, שם יצאו למעלה מאלף כותרים בפורמט הכחול, המגוון בישראל מצומצם בהשוואה, עומד על מספר עשרות סרטים בסניפי רשתות להשכרת וידאו (כמו בלוקבסטר) ועד מספר מאות בודדות בספריות מתמחות (כגון Kino).

מחירי הכותרים בארץ נעים בין 150 ש"ח ל- 250 ש"ח.

  • email שלח לחבר

Share DTOWN Article

דיון בפורום על המאמר (11 תגובות פורסמו):

avatar
danistar 2008-08-11 18:35:36
מאמר ממצה ומצויין כמו תמיד (-: . אכן לי יש הרגשה שהשינוי אוטוטו מגיע ( למרות שבניגוד לאחרים שמשווים את המהפך כמו למעבר מה VHS ל DVD אני לא חושב שזה כזה שינוי דרמטי ) . חדשות טובות נוספות היא העובדה שפיצחו את הגנת האיזורים : [url=http://www.engadgethd.com/2008/11/07/bd-live-capable-blu-ray-players-get-offered-in-multi-region-form/][url]http://www.engadgethd.com/2008/11/07/bd-live-capable-blu-ray-players-get-offered-in-multi-region-form/ ואני מקווה שזה יכנס בקרוב למכשירים גם בארץ , זה פיצ'ר שחייב להיכנס למכשיר כזה לפני שאני אקנה אחד . בכל מקרה אני יודע שאני נודניק אבל אני חייב להגיד את זה : במחירים של הכותרים ( 150-200 שח ליחידה !! ) , הגבלת האיזורים שעדיין קיימת כיום ומחירי המכשירים ( אם מדובר אגב על מסכי ה LCD ופלאזמה - הרבה מהדגמים שנמכרים כאן במחירים די מופקעים שמזכירים מחיר של מכונית משומשת נחשבים ברובם למיושנים בחול - ראו התגובות בכתבה שלכם על הסמסונג 52 והוא מסדרה 6 כשבחול כבר יש סדרה 9 ) הרוב הדומם לא יתקרב לטכנולוגיה הזאת והיא תהפוך נישה כמו SACD ו DVD AUDIO . ואת זה כותב מישהו שמאוד רוצה להיכנס לטכנולוגיה הזאת ולא מוכן להתפשר על האיכות אבל העלות והיצע הדגמים שנמכרים בארץ יחסית לחול פשוט מבריחה אותו מזה בינתיים .
avatar
Erez 2008-08-11 20:11:51
לדעתי, הצלחת הפורמט תלויה בכמות הכותרים מחירם ונגישותם. האם כל סרט חדש שיוצא היום הוא בפורמט בלו ריי ? מה עם אלה שיש להם סיפריות סרטים של dvd? זה תחילת הסוף של ה dvd...אבל הסוף בעוד הרבה שנים....
avatar
liorkoren 2008-08-11 21:33:41
הסרטים החדשים בהוליווד יוצאים בד"כ בגרסת בלוריי וגרסת DVD במקביל. לגבי אלו שמחזיקים ספריות DVD, זה לא שונה בהרבה מהמעבר בין קלטות הוידאו לדור ה- DVD... גם כאן יצטרכו לרכוש עותקים חדשים של Blu-ray ולהשאיר את עותקי ה-DVD להם לא יוצא חידוש בפורמט הכחול.
avatar
joda5 2008-09-11 07:05:32
בוקר טוב אכן כתבה מעולה אבל לי יש שאלה ולכל מי שיש לו פרוססור . ורוצה להחליף מה עליו לעשות? להחליף לרסיבר עם יציאת פרה אאוט . למשל יש כל מיני רסיברים אבל איזה מהם יקר או זול. כי זול לא מעביר ביצועים טובים . יקר עושה עבודה טובה אבל המחיר . ואולי יש איזה פרוססור זול שיתאים אני עובד עם מגבר מנורות + מגבר שלושה ערוצים שגם הוא מנורות ויש לי פרוססור מסוג רוקסן אבל הוא בעל פורמטים ישנים מה עושים??!
avatar
amiteylon 2008-09-11 08:44:35
כשהייתי בארה"ב לפני שבועיים רציתי לכנות כונן BR למחשב אבל בסוף לא קניתי(אני נוסע עוד חודש עוד פעם). האם כדאי לקנו ת כונן כזה למחשב? האם האיכות תהיה טובה (יש לי יציאת HDMI במחשב וכרטיס קול טוב) ? או כדאי לקנות נגן רגיל? מה לגבי האיזור - באיזה איזור ארה"ב? ד"א בוול מרט המחירים של הסרטים נעים בין 10 ל- 30 (לחדשים ביותר) דולר ליחידה.
avatar
liorkoren 2008-09-11 09:48:28
בוקר טוב אכן כתבה מעולה אבל לי יש שאלה ולכל מי שיש לו פרוססור . ורוצה להחליף מה עליו לעשות? להחליף לרסיבר עם יציאת פרה אאוט . למשל יש כל מיני רסיברים אבל איזה מהם יקר או זול. כי זול לא מעביר ביצועים טובים . יקר עושה עבודה טובה אבל המחיר . ואולי יש איזה פרוססור זול שיתאים אני עובד עם מגבר מנורות + מגבר שלושה ערוצים שגם הוא מנורות ויש לי פרוססור מסוג רוקסן אבל הוא בעל פורמטים ישנים מה עושים??! תצטרך להחליף לפרוססור חדש ולהוציא ממנו PRE OUT למגברים. אבל, אם יש לפרוססור הקיים שלך כניסות EXT. IN תוכל לחבר אליו נגן בלוריי עם 5.1 יציאות אנלוגיות (זה קיים כיום רק בחלק מהנגנים החדשים), כך שהנגן הוא שמבצע את העיבוד בפועל. כשהייתי בארה"ב לפני שבועיים רציתי לכנות כונן BR למחשב אבל בסוף לא קניתי(אני נוסע עוד חודש עוד פעם). האם כדאי לקנו ת כונן כזה למחשב? האם האיכות תהיה טובה (יש לי יציאת HDMI במחשב וכרטיס קול טוב) ? או כדאי לקנות נגן רגיל? מה לגבי האיזור - באיזה איזור ארה"ב? ד"א בוול מרט המחירים של הסרטים נעים בין 10 ל- 30 (לחדשים ביותר) דולר ליחידה. אפשר לרכוש כונן Bluray למחשב, אבל תצטרך גם כרטיס קול שיודע להוציא את פורמטי האודיו החדשים (Dolby True HD, DTS HD Master Audio), כרגע זה נדיר למדי (עם יציאת ה- HDMI הקיימת שלך, סביר להניח שתוכל להוציא דולבי דיגיטל ו-DTS "רגילים" בלבד). ארה"ב נחשבת ל- ZONE A
avatar
2008-09-11 14:31:36
בחול מוכרים כבר נגני BD ב 200-250 דולר, אז איך מתחיל מ 2600 שח?
avatar
2008-09-11 15:57:47
לבעלי מספר סרטים גדולים בDVD יש פתרון חברת טושיבה הוציאה מכשיר שמשפר את איכות DVD הרגיל לאיכות של צפיה ב FULL HD פרטים באתר הבא http://www.toshibaxde.com
avatar
ronyhr 2008-09-11 17:35:49
קבצים בפורמט mkv האם נגני ה-BlueRay מסוגלים לנגן DVD עליו צרובים קבצים בפורמט MKV ?
avatar
liorkoren 2008-10-11 00:42:06
כרגע עדיין לא, אני מאמין שגם זה יגיע (ניתן בשיטות שונות להזרים ל- PS3 למשל קבצי MKV תוך כדי המרה בתוכנה שרצה על המחשב וכו', אבל זה עדיין לא טריויאלי).
avatar
bar79 1970-01-01 02:00:00
blue ray שלום רב !! יש לי שאלה : האם תיהיה הבדל באיכות אם אני ינגן סרט על גבי דיסק blue ray מהנגן או מהמכשיר blue ray , לסרט שהוא גם באיכות של blue ray אבל צרוב ...או למשל קובץ סרט שהורד מאינטרנט . בהנחה ששניהם שוקלים אותו דבר ועם אותם נתונים (לדוגמה : דיסק של blue ray וקובץ מהאינטרנט שניהם 8 gb ) האם תיהיה הבדל באיכות הצפיה ? לא שיש לי אפשרות להוריד סרטים כאלו כבדים :) , אלא רק כדי להבין את הטכנוחוגיה הזאת ואיך הדברים פועלים . תודה ;)
כל הזכויות שמורות לאתר dtown.co.il


תגיות
הצבע לכתבה
4.00
הרשם לעדכוני האתר
Email: