חנויות
פיוז ארמה אודיו אודיו אקסטרים Sonic Bliss אמנון סאונד סטריאו פרו Soundquest קודו אודיו Stereoscope סטריאוסקופ למטייל אניגמה קולנוע ביתי גופי תאורה
הוסף ל::

המדריך המלא לחיבור רסיבר קולנוע ביתי מודרני | אודיו וקולנוע ביתי | מדריכים | ראשי

המדריך המלא לחיבור רסיבר קולנוע ביתי מודרני

גודל אות: Decrease font Enlarge font
רסיבר קולנוע ביתי רסיבר קולנוע ביתי

לאחרונה רכשתי רסיבר קולנוע ביתי חדש (Anthem MRX 1120) וחשבתי שזו הזדמנות מעולה להכין מדריך לחיבור רסיבר קולנוע ביתי מודרני. לטעמי הדרך הטובה ביותר להסביר היא באמצעות דוגמא ולכן אתאר כיצד חיברתי את המערכת שלי, שהיא מעט מורכבת יותר מהסטנדרט ואלווה כל שלב בהסברים נוספים.

 

המדריך מיועד בעיקר למשתמשים מתחילים.

הערה: אומנם במדריך אדגים את החיבור על הרסיבר הספציפי שרכשתי, אבל העקרונות זהים עבור כל הרסיברים בשוק.

טיפים בסיסיים

שני טיפים בסיסיים לפני שאנחנו צוללים פנימה.

מדבקות, רבותי, מדבקות. מצד אחד, כיום רוב מקורות הוידאו והאודיו שלנו מחוברים באמצעות מחבר HDMI יחיד מצד שני יש לנו יותר רמקולים. בקיצור, לא ניתן לברוח מסימון כבלים, יש פשוט יותר מידי כאלה ואפשר להתבלבל בקלות.

חלק מהיצרנים מספקים מדבקות צבעוניות משלהם שמאוד עוזרות, אם לא אז אפשר להשתמש במדבקות פשוטות ולכתוב עליהן.

והטיפ השני הוא שימוש בבננות עבור חיבורי הרמקולים. בעיניי זה מאוד עוזר לקלות החיבור ולהפרדה בין הכבלים שמונעת קצר.

 

receiver


המערכת שלי

המערכת שלי מורכבת מרמקולים בתצורה של 5.1.2. מערכת 5.1 היא המערכת הסטנדרטית של 3 רמקולים מקדימה, שניים מאחור וסאב ובנוסף יש לי שני רמקולים בתקרה עבור פורמטי ה- Dolby Atmos וה-DTS-X.

 

receiver


בנוסף, ברשותי מגבר סטיראו משולב שאחראי על להגביר את הרמקולים הקדמיים ולכן הוא צריך להיות משורשר לרסיבר הקולנוע הביתי בתור מגבר כוח (הסבר נוסף על כך בחלק של חיבור הגברה חיצונית).

מבחינת מקורות הניגון, יש ברשותי שני נגני בלוריי (אחד 4K ואחד רגיל) וסטרימר אנדרואיד TV.

לבסוף מבחינת המסכים יש ברשותי טלוויזיה וגם מקרן.

כפי שאתם רואים המערכת בהחלט דיי מורכבת ולכן אני מאמין שמי שיבין כיצד יש לחבר אותה יסתדר בקלות עם כל מערכת אפשרית.

תמונה של גב הרסיבר שברשותי

  

receiver

 

חיבור המסכים

נתחיל מחיבור המסכים. ברוב הרסיברים כיום יש שתי יציאות למסכים וכנ"ל גם ברסיבר של Anthem. יציאות ה- HDMI למוניטורים נמצאות כאן:

 

receiver


נתבונן מקרוב:

 

receiver


שימו לב שליד HDMI OUT1 כתוב ARC. ARC זה Audio Return Channel, המשמעות שהמסך שמחובר ליציאה זו יוכל לשלוח את אות האודיו בחזרה לרסיבר. לרובינו יש היום מסכי Smart, כאשר אתם מנגנים יוטיוב, נטפליקס או כל דבר אחר מהמסך ישירות, אות הקול לא עובר דרך הרסיבר ולכן אם אתם רוצים לשמוע את האודיו ברמקולים שלכם יש צורך בלשלוח את אות האודיו בחזרה לרסיבר.

עד כמה שידוע לי, בכל הרסיברים רק יציאה אחת תומכת ביכולת ה-ARC ולכן חשוב לשים לב שאתם מחברים את הטלוויזיה שלכם ליציאת HDMI שתומכת ב-ARC (שימו לב שגם בטלוויזיה לא כל הכניסות תומכות ב-ARC).

במקרה שלי חיברתי את הטלוויזיה שלי ל-HDMI OUT1 ואת המקרן ל-HDMI OUT2.

מקורות הניגון

יש לי שלושה מקורות ניגון: נגן בלוריי 4K, נגן בלוריי רגיל וסטרימר. שלושתם מחוברים לרסיבר באמצעות כבל HDMI יחיד כל אחד.

כניסות ה-HDMI ברסיבר של Anthem נמצאות כאן:

 

receiver


מבט מקרוב:

 

receiver


בריסבר של Anthem יש 7 כניסות HDMI (ואחת נוספת מקדימה) שפשוט ממוספרות מ-1 עד 7. בהרבה מהרסיברים יש שמות ברירת מחדל לכניסות כגון: Bluray ,DVD ,Game וכו'. ברסיברים כאלה לרוב יש כפתור יעודי בשלט לכל כניסה וניתן לעבור אליהן בלחיצה אחת.

אני אישית מעדיף את הגישה של Anthem, כי אחרת מה קורה אם יש שני נגני בלוריי כמו אצלי? אני נאלץ לחבר אחד לכניסת ה-DVD? ומה אם יש לכם שתי קונסולות משחק?

בכל מקרה בתפריטים של הרסיברים אפשר לתת שם אחר לכל כניסה ואותו שם יופיע על המסך של הרסיבר אבל זה לא יעזור לכם להבין על איזה כפתור של כניסה יש ללחוץ.

בגישה של Anthem אין כפתור לכל כניסה ובמקום זאת פשוט לוחצים על כפתור ה-input ואז בוחרים כניסה לפי שם (כמו שנהוג בטלוויזיות).

במקרה שלי פשוט חיברתי את הנגנים לכניסות 1 עד 3.

הדבר היחיד שיש לשים לב כאן, זה שכניסה מספר 7 תומכת ב-MHL. הכוונה ל-Mobile High-Definition Link, לכניסה זו ניתן לחבר מכשירי מובייל שתומכים בפרוטוקול זה וצריכים גם לקבל חשמל דרך החיבור הזה.

רמקולים

כעת נחבר את הרמקולים. ברסיבר של Anthem חיבורי הרמקולים נמצאים כאן:

 

receiver


רסיבר זה תומך ב-11 ערוצי הגברה לכן יש 11 זוגות מחברי רמקולים. במידה ואתם מעוניינים לחבר רמקולים בעזרת חיבורי בננות שימו לב שיש להוציא קודם את פקקי הפלסטיק האדומים והשחורים שסוגרים את חיבורי הרמקולים (על מנת שלא יכנס אבק אני מניח). קל מאוד להוציא אותם בעזרת מספריים.

מבט מקרוב:

 

receiver


כמה נקודות למתחילים:

Left ו-Right הם תמיד שמאל וימין שלכם כאשר אתם נמצאים מול הרמקולים הקדמיים שלכם (אני בכוונה לא אומר מול הרסיבר, כי אולי בחרתם לשים אותו באיזה נישה מאחור או בצד).

עוד דבר שיכול לבלבל משתמשים מתחילים זה מושג ה-Surround לעומת Back (או Back Surround בחלק מהרסיברים). בתצורה של 5.1 למרות שהרמקולים האחוריים נמצאים מאחוריכם (לפי התקן זה יותר בצדדים, אבל ברוב הבתים זה יהיה מאחור), הם נקראים Surround ולא Back.

הנה תיאור מערכת 5.1 (מתוך המדריך של רסיבר של דנון):

 

receiver


והנה תיאור מערכת 7.1:

 

receiver


לכן במקרה שלי עלי לחבר את רמקולי הסראונד לשני המחברים השמאליים: Surr R ו-Surr L. אחריהם עלי לחבר את הסנטר למחבר בשם Center.

את שני הרמקולים הקדמיים לא אחבר למחברי ה-Front, מכיוון שכמו שהסברתי הם מוגברים אצלי על ידי מגבר סטיראו משולב חיצוני.

את רמקולי התקרה שלי אחבר ל-HEIGHT1 R ו-HEIGHT1 L. בשמות של רמקולי האטמוס יכול להיות גיוון מסוים בין הרסברים ותצטרכו לוודא זאת במדריך הרסיבר שלכם.

ישנם מספר אפשרויות לחבר רמקולי אטמוס, הם יכולים להיות בתקרה קרובים לרמקולים הקדמיים (Front in-ceiling), מאחורי המאזין (Back in-ceiling) או באמצע בין המאזין לקדמיים (Middle in-ceiling).

עוד אופציה הם רמקולי אטמוס מיוחדים שמניחים על גבי הרמקולים הקיימים (קדמיים או אחוריים) והם יורים את הצליל כלפי מעלה, הצליל אמור לפגוע בתקרה ולחזור על המאזין (זו אופציה שנחשבת לפחות טובה מלשים רמקולים בתקרה, אבל לא דורשת התקנה של רמקולים בתקרה).

רמקולי ה-Height יכולים להיות כל אחת מהאופציות הללו, ולפני שאתם מפעלים את תוכנת הכיול של הרסיבר שלכם עליכם לקבוע בהגדרות איזה מבין התצורות שתיארתי חיברתם למחבר ה-Height של הרסיבר.

במקרה שלי, יש לי רמקולי תקרה שהם Middle in-ceiling ולכן הגדרתי אותם ככאלה בתפריט של הרסיבר.

סאבוופר

חיבור הסאבוופר ברסיבר של Anthem נמצא כאן:

 

receiver


מבט מקרוב:

 

receiver


אז יש לנו שני חיבורי סאבוופר אבל אין דבר שמבדיל ביניהם. הסיבה לכך היא שהרסיבר של Anthem תומך בחיבור שני סאבים אבל לא בכיול נפרד לכל סאב, כך שלמעשה אותו אות נשלח לשני החיבורים הללו, מכאן שאין חשיבות לאיזו כניסה נחבר את הסאב שלנו.

ברסיברים אחרים יש כיתוב של Sub1 ו-Sub2, במקרה כזה תחברו את הסאב שלכם ל-Sub1.

חיבור הגברה חיצונית

על מנת לשרשר הגברה חיצונית לרסיבר שלכם עליכם לוודא שיש לרסיבר שלכם יציאות Pre-Out (כיום החל מרמת רסיברי הביניים, הם לרוב יכללו יכולת זאת). לרוב הסיבה לחיבור הגברה חיצונית היא חיבור מגבר בעל הגברה איכותית יותר מההגברה של הרסיבר או רצון להוסיף עוד רמקולים מעבר לערוצי ההגברה הקיימים ברסיבר (בהנחה שהוא יכול לעבד יותר ערוצים ממה שהוא יכול להגביר).

במקרה שלי, הרמקולים הקדמיים שלי מחוברים למגבר סטיראו משולב לשמיעת מוזיקה ואני רוצה לנצל אותם גם עבור קולנוע ביתי.

שימו לב: במקרה שאתם מעוניינים לחבר מגבר משולב לרסיבר שלכם, וודאו כי יש למגבר שלכם Home Theater Bypass – במצב זה המגבר מתפקד כמגבר כוח שנשלט לחלוטין על ידי הרסיבר. בלי יכולות זאת, תצטרכו לדאוג שעוצמת הקול במגבר הסטיראו שלכם תמיד קבועה כאשר הוא משמש כמגבר חיצוני עבור הרסיברים שלכם, שזה מאוד לא נוח.

חיבורי ה-Pre-Out ברסיבר של Anthem נמצאים כאן:


receiver

 

מבט מקרוב:

 

receiver


ניתן לראות שלרסיבר של Anthem יש יציאות pre-out עבור כל 11 הערוצים שהוא תומך בהם, כלומר ניתן להחליף את ההגברה עבור כל ערוץ שרוצים.

עבור כל ערוץ שרוצים להגביר על ידי הגברה חיצונית, יש לחבר את הרמקולים למגבר החיצוני ואת המגבר החיצוני לחבר לחיבור ה-pre-out המתאים בעזרת כבל RCA.

למשל כזה:

 

receiver


במקרה שלי, עלי לחבר כבל RCA לשתי כניסות ה-Front מצד שמאל (כמובן אדום לאדום ולבן ללבן). במגבר שלי הכבלים האלה מחוברים לכניסה שתומכת ב-HT Bypass, כפי שהוסבר למעלה.

מכיוון שיש צורך בלהדליק שני מגברים במערכת שלי על מנת להגביר את כל הרמקולים, מדובר בפעולה מאוד לא נוחה. למזלנו יש ברוב הרסיברים יציאה שנקראת Trigger out שמיועדת בדיוק בשביל המטרה הזו. חיבור כבל טריגר כזה בין הרסיבר למגבר יגרום לכך שכאשר מדליקים את הרסיברים הוא שולח אות טריגר למגבר המשורשר וגם הוא נדלק (כנ"ל בכיבוי).

ברסיבר של Anthem יש טריגר אחר כזה והוא נמצא כאן:

 

receiver


ברסיברים אחרים יש כמה יציאות כאלה ואז ניתן להדליק ולכבות מספר רב יותר של מגברים.

חיבורים אחרונים

כל מה שנשאר הוא חיבור הרשת (למי שרוצה רשת קווית, לרסיבר הזה ולרוב הרסיברים המודרנים יש חיבור WiFi) ואחרון חביב, כבל החשמל.

 

receiver


כעת הרסיבר שלנו מחובר בתצורה של 5.1.2, עם הגברה חיצונית לרמקולים הקדמיים, אות הוידיאו נשלח לטלוויזיה וגם למקרן והנגנים שלנו מחוברים.

כך זה ניראה אצלי:

 

receiver


 

השלב הבא הוא להדליק את הרסיבר, לעשות את הכיול האוטומטי, לשבת בנוח וליהנות מקולנוע ביתי משובח!

 

 


 

  • email שלח לחבר

Share DTOWN Article

דיון בפורום על המאמר (11 תגובות פורסמו):

avatar
zariel 1970-01-01 02:00:00
סוףסוף יש הסבר קל ומאיר עיניים, חן חן,
avatar
itay123 1970-01-01 02:00:00
יפה אנטון, נעים לקרא אותך, אתה מפגין רצינות שכלית ומאמין שאתה בדרך הנכונה. כמו כן מפגין שיקולי רכישה נכונים והתמדה שייקחו אותך למקום מאוד גבוה בהמשך. על תתפשר, תלך תמיד קדימה באיכות הS.Q הגבוהה ביותר שתוכל לקבל.
avatar
liorkoren 1970-01-01 02:00:00
מדריך מפורט ויעיל, שאפו :כל-הכבוד:
avatar
ayal30 1970-01-01 02:00:00
שאפו אנטון מדריך יפה וברור :בעד:
avatar
genvirt 1970-01-01 02:00:00
יפה מאוד! ותתחדש יש לי אותו רסיבר ואני מאוד מאוד נהנה ממנו. גם סטאם כמעט זהה. אחלה, בטוח שעזרת. להרבה שבתחילת הדרך ולא רק! תודה!
avatar
Anton 1970-01-01 02:00:00
תודה רבה על התגובות חברים, מאוד מעריך את זה:אצבע מורמת
avatar
EliA 1970-01-01 02:00:00
הי, מדריך מעניין פשוט ולעניין. שאלה נוספת: אני רוצה לחבר סטאפ של טלביזייה ומגבר סטריאו משולב (בלי רסיבר קולנוע ביתי). מוזיקה אני שומע דרך המגבר המשולב והרמקולים הקדמיים. סרטים וסדרות אני רואה בעזרת יכולות ה smart של המסך. אבל אני רוצה לשמוע את האודיו של הסרטים והסדרות דרך הרמקולים הקדמיים. לא ראיתי מגברי סטריאו משולבים עם כניסת HDMI ARC (בכל מקרה, גם אם יש כאלו, זאת דרישה שמאד תגביל את הבחירה). האם יש פתרונות אחרים לחיבור אודיו ממסך טלביזייה למגבר סטיריאו משולב? תודה, אלי
avatar
Anton 1970-01-01 02:00:00
הי, מדריך מעניין פשוט ולעניין. שאלה נוספת: אני רוצה לחבר סטאפ של טלביזייה ומגבר סטריאו משולב (בלי רסיבר קולנוע ביתי). מוזיקה אני שומע דרך המגבר המשולב והרמקולים הקדמיים. סרטים וסדרות אני רואה בעזרת יכולות ה smart של המסך. אבל אני רוצה לשמוע את האודיו של הסרטים והסדרות דרך הרמקולים הקדמיים. לא ראיתי מגברי סטריאו משולבים עם כניסת HDMI ARC (בכל מקרה, גם אם יש כאלו, זאת דרישה שמאד תגביל את הבחירה). האם יש פתרונות אחרים לחיבור אודיו ממסך טלביזייה למגבר סטיריאו משולב? תודה, אלי אולי יש יציאה אופטית בטלוויזיה שלך? המגבר החדש של ארקם ה-SA30 אמור לכלול HDMI שתומך ב-ARC, אבל זה בהחלט דיי נדיר בנוף המגברים המשולבים.
avatar
נמר 1970-01-01 02:00:00
כרגיל, כתבה מצוינת וברורה. ובכלל, כתבה חשובה ביותר. כל הכבוד לך על התוכן האיכותי שאתה כותב.
avatar
איציק ירקוני 1970-01-01 02:00:00
אנטון יופי של כתבה:בעד:
avatar
Anton 1970-01-01 02:00:00
המון תודה :מנצח:
כל הזכויות שמורות לאתר dtown.co.il


הרשם לעדכוני האתר
Email: