חנויות
פיוז ארמה אודיו אודיו אקסטרים Sonic Bliss אמנון סאונד סטריאו פרו Soundquest קודו אודיו Stereoscope סטריאוסקופ למטייל אניגמה קולנוע ביתי גופי תאורה

ביקורת סרט - ״המוסד״ (2019) | סרטים ומוזיקה | ביקורות | ראשי

ביקורת סרט - ״המוסד״ (2019)

גודל אות: Decrease font Enlarge font
ביקורת סרט - ״המוסד״ (2019) ביקורת סרט - ״המוסד״ (2019)

מיטב השחקנים הישראלים מאוגדים לסרט קומדיה ישראלי חדש. האם יעבור הסרט את מבחן כתבינו אנטון קמינסקי? הכנסו וגלו

תקציר העלילה

"המוסד" הוא סרט קומדיה ישראלי חדש בכיכובם של צחי הלוי, טל פרידמן, עדי הימלבלוי, דביר בנדק, שלומי קוריאט, גילה אלמגור ועוד ועוד. הסיפור עוקב אחר הסוכן החשאי גאי מורן (צחי הלוי) שמפשל בתחילת הסרט בניסיון חילוץ של המפקד שלו שוקי (דביר בנדק). בעקבות הכישלון, גאי וחברו אהרון (טל פרידמן) מורדים לדרגה הנמוכה ביותר במוסד – מאבטח בג'ימבורי.
לאחר שלוש שנים, גאי הוא רווק ומפסידן באופן כללי, אבל כשמיליארדר אמריקאי נחטף על ידי יחידת טרור מסתורית, גאי מקבל הזדמנות נוספת להוכיח את עצמו.

ביקורת סרט - ״המוסד״ (2019)

כבר מהדקות הראשונות (בפתיח ובסצנת הפתיחה) הכיוון של הסרט מאוד ברור, והכיוון הזה הוא הומור מהיר ונמוך. כמה מהיר? יש ניסיון לבדיחה בכל 10 שניות בערך, כמה נמוך? אפקטים של משחק מכות שמולבשים על סצנת קרב.

ביקורת סרט - ״המוסד״ (2019)

ההומור הכל כך מהיר הזה לא באמת נותן אפשרות לעכל את בליל הבדיחות האינסופי שנזרק לעבר הצופה. כך שגם הבדיחות הטובות, ויש כאלו (למשל נורא אהבתי את החלפת הרקעים מאחורי מפקד המוסד בזמן שהוא מבצע שיחות וידאו), הולכות לאיבוד בין הבדיחות הנורא טיפשיות.

צחי הלוי שנתן תצוגת משחק מעולה ב"פאודה", לטעמי לא מצליח להיכנס לדמות של גאי עד הסוף. הוא בטח לא רציני ומצד שני גם לא מרגיש מספיק מטופש ביחס לעלילה והדמות. רמת המשחק המוגזמת של הקאסט היא כמובן מכוונת, אבל אני מצאתי אותה דיי מעייפת.

ביקורת סרט - ״המוסד״ (2019)

בכתיבת התסריט השתתף דיוויד צוקר, שמוכר בעיקר ככותב (וגם הבמאי בשני הראשונים) של האקדח מת מצחוק עם לזלי נילסון. בנוסף הוא ביים חלק מסרטי Scary Movie. כלומר דיוויד מתמחה בקומדיות עם הומור נמוך ומיושן. אל תבינו אותי לא נכון, בזמנו ממש אהבתי את סרטי האקדח מת מצחוק, בחלק השלישי (שלושים ושלוש ושליש) צפיתי פעמים רבות. אבל יש סיבה שסרטים מהסוג הזה דיי נעלמו מעל המסך, ההומור הנמוך הזה כבר לא מצליח לתפוס את הקהל שהתרגל לסוגים הרבה יותר גבוהים של הומור. סרטים כגון "ג'וני אינגליש" או "שחק אותה סמארט" (שהיה דיי חמוד דווקא), ניסו לשחזר את ההצלחה של האקדח מת מצחוק וכשלו.

ביקורת סרט - ״המוסד״ (2019)

חשוב לי לציין שיש בהחלט נקודות טובות בסרט, בין אם זו הסאטירה על היחסים עם ארה"ב, או תסמונות המאצ'ו הישראלי, או מפקד המוסד שרק רוצה לזכות להדליק משואה ועוד לא מעט דוגמאות לדברים טובים ומשעשעים שיש בסרט. אבל בתור קומדיה מהסגנון הזה, הוא פשוט לא מספיק מצחיק בעיניי.

האולם שצפיתי בו בסרט, אומנם לא היה מלא, אבל כלל צופים מכל שכבות הגיל, גם מבוגרים וגם ממש נערים. אומנם, אולם אחד זה לא מייצג, אבל באולם שצפיתי בו לא נשמע ולו פרץ צחוק רציני אחד.

ביקורת סרט - ״המוסד״ (2019)

בעיניי הניסיון הזה לעשות סרט ישראלי שהוא לא ממש ישראלי, אלא חיקוי של קומדיות שוטרים מטורפות מיושנות, גם אם בתוספת של קורטוב ישראליות, פשוט לא עובד. המציאות שלנו בישראל היא שונה ומאוד מיוחדת, ואני חושב שהסרטים הישראלים שמצליחים, הם אלו שלוכדים את הקסם הישראלי הזה. סרט כמו "מכתוב" הנפלא למשל, הוא דוגמא נהדרת לכך. את קומדיות השוטרים\סוכנים חשאיים תשאירו להוליווד (הם מצליחים לעשות מהם סרטים בינוניים גם בלי העזרה שלנו).

ביקורת סרט - ״המוסד״ (2019)

סיכום

מאוד התאכזבתי מ"המוסד", אני חייב להודות שלרוב קומדיות מתקשות להצחיק אותי ושאני ממש לא חובב הומור נמוך. אם כי בסרטים בהם זה מבוצע טוב (למשל אוסטין פאוורס) אני כן מצליח ליהנות. הכותרות על ה"מוסד" דיברו על "כל כך טיפשי שזה גאוני", מבחנתי זה נשאר בגבול הטיפשי ולא הצליח לעבור אל עבר הגאוני. מספר הבדיחות שכן היו מוצלחות, טבעו בים של הומור בינוני ומשחק לא משכנע. לצערי אני נאלץ להודות שהדבר המהנה ביותר בסרט היה הטריילר ל"הובס ושואו" בתחילתו.

הציון שלי 6/10

  • email שלח לחבר

Share DTOWN Article

דיון בפורום על המאמר (7 תגובות פורסמו):

avatar
gds 2019-03-07 10:43:18
קונספט כל משפט בדיחה מתקופת 'האקדח מת מצחוק' כפי שהזכרת מתקשה להחזיק מים למשך סרט ארוך בתקופה שבה הכל אינסטנט ועוברים לדבר הבא. היום זה מצליח רק בסיטקומים בני עשרים וקצת דקות לפרק ראה 'ממי' למשל. הדרמה הישראלית השתבחה עם השנים, בתחום הקומדיות נתקענו איפה שהוא בעולם השני למרות שיש כותבים נהדרים ראה תוכניות הסאטירה וכנראה שעדיין לא ישרנו קו עם העולם המפותח בכל דבר. עד היום זה הסרט שהכי מצחיק אותי: [url=https://archive.org/details/ThePinkPantherStrikesAgain1976][url]https://archive.org/details/ThePinkPantherStrikesAgain1976
avatar
ayal30 2019-03-07 10:48:57
אנטון תודה על הביקורת הניפלאה נהנתי ליקרוא וכתבת בביקורת דברים נכונים :בעד:
avatar
zapilak 2019-03-07 22:46:28
אני ראיתי ומאוד נהנתי, העלילה אידיוטית לחלוטין בדיחות בקצב מטורף חלקן מצויינות אבל יש הרגשה של החמצה. קודם כל זה לא סרט ישראלי שמתכתב עם המציאות בארץ אלא חיקוי אמריקאי. מערכות היחסים בין הדמויות לא מספיק מפותחות. ראיתי בקולנוע והקהל נקרע מצחוק. אני מעדיף קומדיה כמו "הלהקה האחרונה בלבנון" שזו קומדיה ישראלית עם משחק משובח והומור שנובע מכשרון המשחק והכימיה בין השחקנים.
avatar
arix 2019-06-07 11:45:48
אני לא כל כך מסכים לביקורת שלך על הסרט. יצא לי לראות את הסרט אתמול ונהניתי מאוד , היינו עם חברים, אני חייב להודות שאכן לא כולם נהנו, צריך ראש מיוחד להנות מהסרט , ואכן בסרט שומעים חלק מהאנשים שמתגלגלים מצחוק (כמוני) וחלק לא... חלק מהבדיחות בסרט , מי שלא נולד בארץ או צעיר מידי פשוט לא יבין אותם... הסרט הוא לא רק מצחיק, יש גם בו גם קצת מתח , מצולם טוב , שאפו על האפקטים בסרט שלא נופל מסרט אמריקאי. לסיכום, אני שמח שיש סרט קומדיה ישראלית אחרי הרבה שנים של דרמות נוראיות , עדיף שנחזור לימי סרטי הבורקס המצחיקים שנשארו להצחיק עד עצם היום הזה וישארו כנראה לנצח.... ציון שלי 9 מ 10
avatar
איציק ירקוני 2019-06-07 17:37:31
לסיכום, אני שמח שיש סרט קומדיה ישראלית אחרי הרבה שנים של דרמות נוראיות , עדיף שנחזור לימי סרטי הבורקס המצחיקים שנשארו להצחיק עד עצם היום הזה וישארו כנראה לנצח.... ציון שלי 9 מ 10 רחוק מאוד מסרט בורקס.
avatar
arix 2019-07-07 15:30:54
רחוק מאוד מסרט בורקס. לא אמרתי שזה סרט בורקס, הרעיון שיש סרטי קומדיה שישארו לנצח בניגוד להרבה סרטי דרמות זבל (ישראליות)
avatar
gds 2019-08-07 10:10:45
רק אתם מדברים והנה בא הזבל הזה: שב"ס, ערוץ 11.
כל הזכויות שמורות לאתר dtown.co.il


הרשם לעדכוני האתר
Email: