חנויות
פיוז ארמה אודיו אודיו אקסטרים Sonic Bliss אמנון סאונד סטריאו פרו Soundquest קודו אודיו Stereoscope סטריאוסקופ למטייל אניגמה קולנוע ביתי גופי תאורה

טוני נולד מחדש – עונה 1 | סרטים & מוזיקה | ביקורות | ראשי

טוני נולד מחדש – עונה 1

גודל אות: Decrease font Enlarge font
טוני נולד מחדש – עונה 1 טוני נולד מחדש – עונה 1

טוני נולד מחדש, היא דרמה קומית בריטית מבית נטפליקס שכבר חודשה לעונה נוספת (ב-2020). סדרה קצרה בת שישה פרקים של חצי שעה לפרק. הכינו את חוש ההומור הבריטי שלכם.

תקציר עלילה

אשתו של טוני מתה מסרטן (ככה מתחילים קומדיה בבריטניה). טוני שמגולם על ידי ריקי ג'רוויס, שבור, מדוכא, אובדני ומאוד כועס על כל העולם. הדבר היחיד שמונע ממנו התאבדות זו הכלבה שלו ("אם היית יודעת לפתוח קופסא בעצמך, כבר לא הייתי פה"). טוני מרגיש שאין לו יותר מה להפסיד והוא מחליט לעשות רק מה שהוא רוצה בחיים שלו, לומר את כל מה שיש לו לכל אחד. הוא קורא לזה "כוח העל" שלו, לעשות מה שבא לו ואם מקסימום זה לא ילך אז הוא תמיד יכול להתאבד.

טוני נולד מחדש – עונה 1טוני צופה בסרטון שאישתו הכינה לו לפני מותה 

טוני עובד כעיתונאי במקומון חינמי, שכתבות בסגנון כתם רטיבות על הקיר, שמזכיר כוכב קולנוע כלשהו מגיעות לעמוד הראשי שלו. המנהל שלו (וכנראה הבעלים של העיתון) הוא אחיה של אשתו שנפטרה, שמאוד מנסה לעזור לטוני לצאת מזה.

טוני נולד מחדש – עונה 1המקומון שבו טוני עובד 

שאר הדמויות בעיתון כוללות צלם חובב אוכל (זלילת אוכל יותר נכון), אחראית פרסום ריקנית במיוחד, ועובדת חדשה ממוצא הודי שמקווה שהעבודה במקומון הזה יזניק את קריירת העיתונאות שלה.
מידי יום טוני מקפיד לבקר את אביו חולה האלצהיימר\דמנציה בבית אבות, את אביו מגלם דיוויד בראדלי (הרי הוא ולדר פריי ממשחקי הכס, או אם אתם מעדיפים ארגוס פלינץ' – השרת חובב החתולים מהארי פוטר).

טוני נולד מחדש – עונה 1דיוויד בראדלי, בתפקיד אביו של טוני 

נוסף על כך, טוני נפגש עם פסיכולוג שמנסה לעזור לו להתגבר על הדיכאון שלו. בטוויסט מאוד מעניין הפסיכולוג הוא, איך לומר, אידיוט נפוח. את הפסיכולוג מגלם פול קיי (גם הוא ממשחקי הכס – שם הוא גילם את ת'ורוס הכומר השיכור של אל האור).

טוני נולד מחדש – עונה 1הפגישות של טוני עם הפסיכולוג 

במהלך ה"מסע" של טוני, לנסות למצוא שוב את הטעם בחייו הוא נפגש עם עוד מספר דמויות צבעוניות: מכור לסמים שעובד בחלוקת המקומון, זונה עם לב זהב (שמתעקשת שיקראו לה "עובדת בשירותי מין"), האחות שמטפלת באביו בבית האבות ואלמנה מבוגרת שמגיעה כל יום לקבר של בעלה על מנת לשוחח עמו.

טוני נולד מחדש – עונה 1האלמנה שטוני מכיר בבית הקברות 

ריקי ג'רוויס, שהוא גם היוצר של הסדרה, מגלם מצורה נפלאה את טוני. זה אומנם הסיפור של טוני, אבל כל דמויות המשנה של הסדרה מוסיפות המון לסיפור, כל אחת בדרכה. האיזון והעדינות של הסדרה הזו הם לא פחות ממופלאים בעיניי. שתי המילים הללו הן כנראה מילות הקסם של טלוויזיה בריטית מוצלחת. זה מתבטא בחלוקת זמן המסך של הדמויות, באורך של הפרקים ואולי מעל לכל בשילוב בין קומדיה לרגש.
ההומור כאן הוא מאוד מאופק, אין הרבה פרצי צחוק, אבל תחושת השעשוע תמיד באוויר. מבחינת הרגש, הסדרה בהחלט נגעה בי, וגם בעניין הרגש, זה עדין ומקסים ולא עובר את הגבול ונהייה טרחני.
הפרק האחרון בסדרה הוא אולי טיפה קיטצ'י, אבל בגלל הבנייה הרגישה בכל שאר הפרקים, גם הסיום עבד לי.

טוני נולד מחדש – עונה 1

סיכום

לטעמי מדובר בסדרת טלוויזיה משובחת, היא מצחיקה ומרגשת מאוד, רמת המשחק מעולה והכתיבה יוצאת מהכלל. כל הדמויות שטוני פוגש לאורך הדרך הן קסומות כל אחת בדרכה והכל מועבר בצורה אנושית מאוד.

לאורך כל הצפייה ב"טוני נולד מחדש", לא יכולתי שלא להרגיש קווי דמיון רבים לשיטת קומינסקי המעולה (לסקירה שלי לשיטת קומינסקי לחץ כאן). אתייחס לכך בקצרה:

השוואה מול שיטת קומינסקי

הדמיון הוא כמובן בגלל דמותו של נורמן (אלן ארקין) משיטת קומינסקי. כמו טוני, גם נורמן מאבד את אשתו, שהייתה כל עולמו, לסרטן. נורמן הופך להיות סרקסטי ונרגן במיוחד, הוא גם נהייה אובדני כמו טוני. נורמן מנהל שיחות עם אשתו לאחר מותה בהן הוא ממש רואה אותה, טוני כל הזמן צופה בסרטוני וידאו של אשתו, כולל הסרטון שהיא השאירה לו לפני מותה. קו דמיון נוסף בין הסדרות הוא הופעת הדמנציה בשתיהן, בשיטת קומינסקי, נורמן מתחיל לפתח דמנציה, ואילו כאן אביו של טוני חולה בדמנציה.

טוני נולד מחדש – עונה 1


נורמן הוא הרבה יותר מבוגר מטוני והוא דמות משנית יותר בסדרה (סטנלי – מייקל דאגלס הוא הדמות הראשית, למרות שנורמן יותר מעניין ממנו לטעמי), אבל הסיפור של שתי הדמויות מאוד דומה בעיניי.
בשתי הסדרות ההתמודדות הגברית עם אובדן האישה בטרם עת, היא מוטיב מרכזי. מעבר לכך, היה לי מאוד מעניין להסתכל על ההבדלים בין שתי הסדרות. שיטת קומינסקי מתרחשת בהוליווד, נורמן הוא סוכן שחקנים עשיר ומצליח. לעומתו, טוני הוא עיתונאי במקומון חינמי בעיירה קטנה שכוחת אל באנגליה. בשיטת קומינסקי, יש הופעות אורח של סלבריטאים, ההומור מהוקצע ולעיתים קולני מעט. לעומת זאת בטוני נולד מחדש, הדמויות הן משולי החברה והדגש הוא על עידון ורגש.
איפה שהוא ההבדלים בין שתי הסדרות המצוינות האלה, דיי מייצגים את ההבדלים בין הטלוויזיה האמריקאית והבריטית, כל אחת עם היתרונות והחסרונות שלה.

הציון שלי:8.5/10

  • email שלח לחבר

Share DTOWN Article

דיון בפורום על המאמר (7 תגובות פורסמו):

avatar
carmi 1970-01-01 02:00:00
כרגיל סיקור נהדר, וכיף לי להתחיל איתו את הבוקר. דרך אגב יצא לך לראות את GOTHAM?
avatar
liorkoren 1970-01-01 02:00:00
"ההומור כאן הוא מאוד מאופק", אבל הגסות לא... ועדיין, סדרה עם משב רוח רענן שנגמרה מהר מדי. הסיום הקיטשי סגר כביכול את הסיפור, מעניין איך ימשיכו מכאן בעונה הבאה. ואגב, השחקן שמשחק את אביו של טוני, אי אפשר היה להמלט מהקונוטציה למשחקי הכס...
avatar
gds 1970-01-01 02:00:00
סקירה יפה וממצה. "איפה שהוא ההבדלים בין שתי הסדרות המצוינות האלה, דיי מייצגים את ההבדלים בין הטלוויזיה האמריקאית והבריטית, כל אחת עם היתרונות והחסרונות שלה." פעם אפשר היה להגיד את זה על הסטריאו ממדינות אלה לפני שההבדלים היטשטשו, אני אוהב סדרות בריטיות שחפות מהרעש, הצילצולים והאגו טריפ של הדמויות האמריקאיות כפי שאני אוהב לפעמים סאונד אינטימי ולא חופר.
avatar
ליאור 1970-01-01 02:00:00
תודה על ההמלצה. במיוחד כי נדמה לי שזה מתאים לצפייה עם הזוגה.
avatar
Anton 1970-01-01 02:00:00
כרגיל סיקור נהדר, וכיף לי להתחיל איתו את הבוקר. דרך אגב יצא לך לראות את GOTHAM? תודה כרמי. לא צפיתי בגות'אם, קצת שבע מגיבורי על, אתה ממליץ?
avatar
Anton 1970-01-01 02:00:00
"ההומור כאן הוא מאוד מאופק", אבל הגסות לא... ועדיין, סדרה עם משב רוח רענן שנגמרה מהר מדי. הסיום הקיטשי סגר כביכול את הסיפור, מעניין איך ימשיכו מכאן בעונה הבאה. ואגב, השחקן שמשחק את אביו של טוני, אי אפשר היה להמלט מהקונוטציה למשחקי הכס... מסכים, הסדרה בהחלט גסה מעט. אני גם לא אהבתי את הקטעים עם הסמים, אבל זה דיי מתגמד לעומת העדינות והקסם שבהם היא עשוייה.
avatar
carmi 1970-01-01 02:00:00
תודה כרמי. לא צפיתי בגות'אם, קצת שבע מגיבורי על, אתה ממליץ? האמת שאני מבין אותך - אבל היא לא ממש סדרה על גיבורי על. סדרה אפלה משהו על ימי גותם אחרי רצח ההורים של ברוס ווין. ג'ים גורדון הוא הגיבור ובכל פרק יש נבל אחר וכמובן שיש גם סיפור העלילה שמתמשך. קצת שונה מהסדרות של מארוול.
כל הזכויות שמורות לאתר dtown.co.il


הרשם לעדכוני האתר
Email: