חנויות
פיוז ארמה אודיו אודיו אקסטרים Sonic Bliss אמנון סאונד סטריאו פרו Soundquest קודו אודיו Stereoscope סטריאוסקופ למטייל אניגמה קולנוע ביתי גופי תאורה

מה צופן העתיד בתחום הטלוויזיות | טלויזיות & וידאו | כתבות | ראשי

מה צופן העתיד בתחום הטלוויזיות

גודל אות: Decrease font Enlarge font
עתיד המסכים עתיד המסכים

לפני כמה ימים, חבר שאל אותי איך אני חושב שהטלוויזיה שלנו תיראה בעוד 10 שנים. הופתעתי מהשאלה וגמגמתי משהו על עוד יותר רזולוציה וגודל. אז עכשיו אחרי שהשאלה שקעה ועשיתי קצת מחקר.אלה מסקנותי

אבולוציה

עוד רזולוציה, עוד אינצ'ים, עוד ניטים ועוד יצרנים סינים.
אז התשובה הראשונה שזרקתי, עוד רזולוציה ועוד גודל, היא כמובן התהליך הברור וההכי פשוט למימוש. סמסונג כבר היום מציעה מסך מסחרי ברזולוציית 8K (ה-Q900R) ומסכים בגדלים מעל 80 אינץ' נמכרים כיום במחירים שהיה קשה לדמיין לפני מספר שנים.

samsung 8k

Samsung Q900R 82' 8K QLED TV

עוד יכולת שניראה שיצרני המסכים מנסים לשפר בכל שנה היא עוצמת הבהירות המקסימלית. ההיגיון מאחורי זה הוא להגיע לתמונה כמה שיותר קרובה למציאות. לדוגמא, אם אנחנו מצלמים חוף ים עם שמש מסנוורת, למה שלא נסתנוור מהתמונה גם כשאנו צופים בה בטלוויזיה? לכן כנראה שהיצרנים (במיוחד במסכי הלד) ימשיכו לנסות להגדיל את בהירות המסכים.

עם הכניסה המסיבית של יצרנים סינים כמו Hisense ו-TCL, לא קשה לדמיין שבעוד מספר שנים אפשר יהיה לרכוש מסך של 100 אינץ' במחיר הגיוני.
היצרניות הסיניות ממשיכות להראות התקדמות ואם כי הן עדיין מתקשות להציג מסכים שיתחרו בספינות הדגל של היצרניות הוותיקות, בשוק הביניים הן בהחלט מהוות אלטרנטיבה משתלמת.

מסך Hisense U9 עם 1000 איזורי תאורה.

מסך Hisense U9 עם 1000 איזורי תאורה.

בינה מלאכותית

בואו נמשיך. טכנולוגיית ה-AI (אינטליגנציה מלאכותית) ממש פורחת לאחרונה. מבחינת עולם הבידור הביתי זה מתבטא במבול של רמקולים חכמים וגם הטלוויזיות לא נשארות מאחור. הטלוויזיות כבר היום מציעות שליטה קולית ועם שימוש ב-NLP (Natural Language Processing), ניתן לתת לטלוויזיה פקודות בשפה חופשית ובמספר שפות. כמובן שיכולות אלה רק ילכו וישתכללו, אני מניח שלא יהיה מופרך מידי להניח שימיו של השלט הרחוק במתכונתו הנוכחית ספורים, אולי בקרוב לא נזדקק לשלט כלל.

טכנולוגית ה-AI, יכולה לשמש לדברים נוספים, למשל לשיפור איכות התמונה. ב-Q900R, סמסונג הודיעו שהם הולכים להשתמש ב-AI על מנת לעשות upscale מרזולוציות נמוכות ל-8K. הם כנראה ילכו על מודל של לימוד המסך על ידי מתן המון דוגמאות (Supervised Learning), ואז כשהמסך יתקל בתמונה דומה ברזולוציה נמוכה הוא ידע איך לעשות את ה-upscale האופטימלי עבורה. (הם הולכים ללמד מחשב מרכזי ולפזר את הידע לכל המסכים על ידי עדכוני תוכנה).

לסיכום עם האבולוציה של המסכים כנראה שמסך העתיד שלנו יהיה מסך 100 אינץ' ברזולוציה גבוהה, בהירות מסנוורת וכנראה שהיצרן יהיה סיני.

טכנולוגיות חדשות

לפני מספר שנים טכנולוגיית הפלסמות הלכה לעולמה ובמקומה הצטרפה לשוק המסכים הביתיים טכנולוגיית ה-OLED. מסכי ה-OLED בדומה לפלסמות אינם דורשים מקור תאורה חיצוני, וכל פיקסל למעשה מואר בעצמו. מסכי ה-OLED מסוגלים להציג שחור מוחלט, אך מוגבלים ברמת הבהירות של התמונה וגם עלולים לסבול מצבירות\צריבות (בדומה לפלסמה).
טכנולוגיית ה-LED ממשיכה להציג שיפורים כל הזמן: שימוש ב-Quantum Dot, מאפשר למסכי ה-LED להציג טווח צבעים רחב במיוחד. מספר יצרנים ממשיכים גם לייצר מסכי LED בתצורת ה-FALD (Full Array Local Dimming), שמחלקת את התמונה לאזורים ויכולה להציג בהירות שונה בכל אזור (על מנת להתקרב לביצועי ה-OLED בו הבהירות נשלטת ברמת הפיקסל הבודד).

ישנה טכנולוגיה אחת שמספר יצרנים מנסים לפתח והיא ה-Micro LED.  הרעיון ב-Micro LED הוא לשלב את היתרונות של שתי הטכנולוגיות ה-LED וה-OLED. ב-Micro LED, ישנה נורת לד נפרדת לכל פיקסל ולכן ניתן לשלוט ברמת ההארה ברמת הפיקסל, כך שאנחנו אמורים לקבל את היתרון של מסך ה-OLED מבלי סכנת הצריבה ובנוסף ליהנות מיתרונות ה-LED, כלומר בהירות גבוהה וטווח צבעים מאוד רחב.

ב-CES 2018, חברת סמסונג הציגה מסך Micro LED בגודל הזוי של 146 אינץ' שהם קראו לו “The Wall”. 
אם ייצור הטכנולוגיה הזו יוכל להפוך למשתלם כלכלית, מדובר בטכנולוגיה שעלולה להפיל את טכנולוגית ה-OLED מכס המלוכה שלה של הטלוויזיה המועדפת על ידי הוידיאופילים.


samsung the wall

The Wall, מסך מיקרו לד של סמסונג בגודל 146'

רבולוציה

מכיוון שאנחנו מדברים על העתיד, מאוד מעניין לסקור מה הן האפשרויות למהפכה של ממש בין עם במראה הטלוויזיות שלנו או באופן השימוש שלנו בהם.
נתחיל בגימיק קטן, כבר מספר שנים שחברת סמסונג מוכרת את מסך ה-Frame שלה. המיוחד במסך הוא שהמסך ניראה ממש כמו תמונה של יצירת אומנות מפעם. כשלא צופים בו ניתן להציג עליו תמונות ואפילו ניתן לשנות את המסגרת שלו. אומנם בהחלט גימיק, אבל מגיע לסמסונג כל הכבוד על ניסיון לחשוב קצת אחרת.

אז סמסונג מציעה שנהפוך את הטלוויזיה שלנו לתמונה בזמן שאנחנו לא צופים בה, ל-LG יש רעיון אחר, בזמן שאנחנו לא צופים בטלוויזיה, למה שלא נגלגל אותה ופשוט לא ניראה אותה כלל?

ב-CES 2018, חברת LG הציגה את מסך ה-Rollable OLED שלה:

 

אוקיי, עד כאן הכל טוב ויפה, עכשיו בואו נעלה הילוך!
חברת הסטארט-אפ הצרפתית Keecker מציעה מהפכה אמתית בדרך הצפייה שלנו ומציעה רובוט שהוא שילוב של: מקרן נייד חכם, רמקול, יחידת תקשורת ואפילו שומר בייתי. משהו כמו שילוב בין רומבה למקרן.

חברת Broomx, מציעה מקרן 360 מעלות שלמעשה מקרין על הקירות והתקרה:

 

סיכום

כיצד תיראה הטלוויזיה שלנו בעוד מספר שנים? מסך ענק בהיר וחכם או אולי נחשוב קצת מחוץ ל"מסגרת" וניפטר מהמסך בכלל, לטובת איזה רובוט שיקרין לנו את מה שאנחנו רוצים איפה שאנחנו רוצים. אז אחרי הכנת הכתבה הזו, אני בהחלט חושב שהעתיד ניראה וורוד, ובפעם הבאה שמישהו ישאל אותי "הטלוויזיה שלנו לאן?" כבר תהיי לי תשובה מוכנה בשרוול. כמובן שיש עוד המון מגמות והמצאות שלא נכנסו לכתבה, אשמח לשמוע איזה מהפכות הכי מרגשות אתכם.

  • email שלח לחבר

Share DTOWN Article

דיון בפורום על המאמר (14 תגובות פורסמו):

avatar
איציק ירקוני 2018-11-11 17:08:29
אנטון. כתבה איכותית ומעניינת.
avatar
michael123 2018-11-11 17:26:10
אשמח לשמוע איזה מהפכות הכי מרגשות אתכם. לא בטוח כי תהיה טלויזיה במובן העכשווי, linear programming זה מודל שהולך ונעלם. ילדים שלי (וגם אנחנו) צורכים את התכנים בהרבה צורות, ואני עם המערכת שלי בחצי מילון שקל בסוף רואה את הסרט לבד. כי אחד רואה באיפאד, ושני יתחבר מהמחשב בשעה אחרת. [ ואני קצת יודע לאן הרוחות נושבות גם מבחינת הגופי שידור ] מה מעניין אותך? רזולוציה? לפני 12 שנה ב-NAB ראיתי הדגמה של NHK ב-8K ועם 12 ערוצי קול. זה לא העיקר. כמו שכתבתי בשרשור אחר, אני מצטער שהרסתי את הקיר בחדר שינה עבור טלויזיה השניה. לא רלוונטית היום אין לי יותר ביקוש בבית לטלויזיה
avatar
איציק ירקוני 2018-11-11 20:36:42
אני יכול להעיד על עצמי שיש לי העדפה למסכי איכות ושיהיו גדולים. את הדרישה הזאת לא נקבל במסכי אולד אז צריך לכוון לטכנולוגיה אחרת שתציג תמונה גדולה ומרשימה!
avatar
HDR 2018-11-11 21:34:15
אני יכול להעיד על עצמי שיש לי העדפה למסכי איכות ושיהיו גדולים. את הדרישה הזאת לא נקבל במסכי אולד אז צריך לכוון לטכנולוגיה אחרת שתציג תמונה גדולה ומרשימה! לא הבנתי, אתה טוען שלא שלא ניתן לקבל איכות ממסכים גדולים מבוססי טכנולוגיית OLED ?
avatar
איציק ירקוני 2018-12-11 02:05:38
לא הבנתי, אתה טוען שלא שלא ניתן לקבל איכות ממסכים גדולים מבוססי טכנולוגיית OLED ? עד היום מסכי האולד הציגו תמונה איכותית ומרשימה בגדלים של -55-65 אינצ'.
avatar
Anton 2018-12-11 07:31:43
עד היום מסכי האולד הציגו תמונה איכותית ומרשימה בגדלים של -55-65 אינצ'. כבר היום נמכר ה-77C8, גם לסוני היה מסך מסחרי בגודל הזה. וב-IFA האחרון, LG הציגו מסך OLED 8K בגודל 88 אינץ' (שהוא כנראה אב-טיפוס בלבד בשלב הזה). לכן אני לא בטוח שאני מסכים איתך בנושא הזה.
avatar
איציק ירקוני 2018-12-11 10:33:47
כבר היום נמכר ה-77C8, גם לסוני היה מסך מסחרי בגודל הזה. וב-IFA האחרון, LG הציגו מסך OLED 8K בגודל 88 אינץ' (שהוא כנראה אב-טיפוס בלבד בשלב הזה). לכן אני לא בטוח שאני מסכים איתך בנושא הזה. אני מאמין שצפית במסך אולד בגודל 77 אינצ.. בחנתי אחת ליד השנייה.. C8 של LG ב 77 הכל נראה פחות טוב.
avatar
איציק ירקוני 2018-12-11 11:03:37
.
avatar
joda5 1970-01-01 02:00:00
היי אצלי מספיק 65. איך אומרים אצלנו במרוקאית מי שחויל יש לו בעיה. שילך לקולנוע. אני מחכה למסך שהיה רשום בתוצאה הסופית 10 מתוך 10 לא טוב ואף מעולה. אבל שורה בקטן יש חיסרון. או כמו שאומרים שום דבר לא מושלם.
avatar
Anton 1970-01-01 02:00:00
רוצה טלוויזיה מושלמת? אין שום בעיה: [MEDIA=youtube]ESzWY0hW85Y[/MEDIA] 30 אלף לירות שטרלינג ל-32 אינץ'. מדובר במוניטור מקצועי שמתמשים בו לעריכה של סרטים - הוא כמובן מאוד לא נוח לשימוש. מה שאני מנסה לומר זה, שלייצר מוצר שיהיה קרוב לשלמות עולה המון ולנסות להביא את זה לייצור המוני לשוק הבייתי פשוט לא משתלם. ראה ערך פיוניר קורו. בשוק הבייתי, כנראה שאף פעם לא יהיו מוצרים מושלמים, לפחות לא במחיר הגיוני.
avatar
michael123 1970-01-01 02:00:00
אבל כמו שפה כתב מישהו אין טעם לכייל (באיזה הקשר זה היה? שכחתי)
avatar
michael123 1970-01-01 02:00:00
אבל כמו שפה כתב מישהו אין טעם לכייל (באיזה הקשר זה היה? שכחתי) המוניטור המדובר של סוני כנראה מכויל לתנאי תאורה מאוד מסוימים וגמה מאוד מסוים. גם זווית צפייה היא 89 מעלות בלבד אשתי עובדת עם מסך Eizo יפני שהוא מסך לעבודת של גרפיקאים. מסך שמכייל את עצמו כל 160 שעות עבודה. אבל אצלו יש כמה פרופילים לדפוס, אינטרנט, פרזנאציה עם גמה שונה כלומר, המוניטור הזה של סוני זה משהו בנוי מראש לתחום מאוד, מאוד מסוים
avatar
Anton 1970-01-01 02:00:00
מסכים. הרעיון היה פשוט להראות את ההבדל בביצועים של מוצר לשוק הבייתי לעומת השוק המקצועי, ורמת העלויות לייצור מוצר עם רמת ביצועים כזאת. אני חושב שאנחנו לא צריכים לחפש שלמות במוצרים שלנו, אלא התאמה לצרכים שלנו תוך הבנה של החסרונות של המוצר ואז לקחת החלטה אם אנחנו יכולים לחיות עם החסרונות הללו.
avatar
michael123 1970-01-01 02:00:00
התכנים שאנחנו מקבלים הם שונים, הם גם עוברים המרה של צבע, קימפרוס בכל מיני רמות.
כל הזכויות שמורות לאתר dtown.co.il


תגיות
הרשם לעדכוני האתר
Email: