חנויות
פיוז ארמה אודיו אודיו אקסטרים Sonic Bliss אמנון סאונד סטריאו פרו Soundquest קודו אודיו Stereoscope סטריאוסקופ למטייל אניגמה קולנוע ביתי גופי תאורה
הוסף ל::

‎⁨מאמר דעה - על מוסיקה ממחשב, סטרימר והכוכב החדש TOTALDAC⁩ | רמקולים & אודיו | כתבות | ראשי

‎⁨מאמר דעה - על מוסיקה ממחשב, סטרימר והכוכב החדש TOTALDAC⁩

גודל אות: Decrease font Enlarge font
TOTALDAC TOTALDAC

שנים רבות שחבר הפורום הוותיק ״מתנוש״ מחפש תשובה לשאלה: ״מחשב או סטרימר למוסיקה״. הסקת מסקנות ונסיונות רבים הביאו אותו לכתוב מאמר בנושא.

אתחיל בטפיחה על השכם של עצמי, כי אם אין אני לי...


TOTALDAC

 שנת 2009, עת קיבלתי ממר רן שביט (סבו אודיו) ממיר של חברת RED WINE AUDIO מדגם Isabella, היתה שנת מפנה עבורי. זו בעצם השנה בה נתקלתי לראשונה בכניסת USB במכשיר אודיו ביתי. לא הבנתי מה זה, חשבתי שזה שקע לעדכון תוכנה או טעינה או משהו. רק מספר ימים לאחר מכן, כשמשהו נדפק אצלי ב-SQUEEZEBOX וחשבתי שאולי זה משהו בהגדרות הממיר, חיברתי אליו כבל USB מהמחשב.
הפלא ופלא, המחשב זיהה התקן אודיו. אוקיי, זה חדש! ניסיתי לנגן משהו דרכו. כמה עשרות שניות של התעסקויות עם מערכת ההפעלה, לחיצה על הסלקטור בממיר, ופתאם אני שומע מוסיקה. ולא סתם מוסיקה. אלא באיכות *הרבה* יותר טובה מחיבור ה- SPDIF העלוב שהוציא ה- SQUEEZEBOX.

SQUEEZEBOX

 זו היתה תחילתו של עידן. תור הזהב של קבצים עבורי. נהייתי חלוץ. אם יורשה לי, בהקשר לטפיחה, אני בטוח שהייתי מקומץ הראשונים שהתחילו לדבר על זה בפורומים, להתמזמז עם זה, לחקור את זה, לנסות לשפר את זה. מיכאל הצטרף, ואז אלוני, וכל אחד פילס בעצמו דרך בנוף הפורומי של ישראל. computeraudiophile.com נוסד באותה תקופה, וכל מני כלי תוכנה הזויים שתקעו את המחשב וניסו לסחוט ממנו כל טיפה של ביצועים.
ספקים לינארים, כרטיסי USB, מארזים FANLESS שמיועדים לאודיו, ואח"כ גם מחשבים מורכבים עם התקנות תוכנה וחומרה. מה לא היה לנו. הכל!

 ובכל הזמן הזה יש מין מיצוב לאלה שמנגנים ממחשב, שהם - מי יותר ומי פחות - סוחטים את הלימון עד הסוף. הם אלה שיודעים לקחת קובץ ולהוציא ממנו את המיטב. הלאה עם הדיגיטלי האופטי. תנו לקבצים לנגן ועדיף דרך מחשב. הרי "מה זה סטרימר אם לא פשוט מחשב?". וכשחושבים על זה, אולי בתקופה ההיא זה גם היה נכון. חברות חלוציות כמו לין (מפתיע, נכון?), קיימבדריג' ואני מניח שעוד הרבה שאני לא זוכר כרגע, יצאו עם שלל דגמים של "נגני רשת" - עם או בלי רדיו, עם או בלי דיסק פנימי, עם או בלי אלחוטי ועם או בלי תוכנה ייעודית. אבל בכולם לא היה יתרון (לדעתי) משמעותי על מחשבים ואפילו לא טרחתי להאזין להם. ככה פשוט החלטתי. הרי, אם כבר יש קופסה שעולה כמה אלפים שמנגנת קבצים, לפחות שתהיה לי שליטה אבסולוטית על התוכנה והחומרה. איזו סיבה הגיונית יש לי להתחייב למגבלות של קופסה מסחרית? מנטליות DIY טהורה.

 

עברו קצת מים בירדן מאז. לא הרבה, כי אנחנו בתקופת בצורת של 30 שנה, אבל עברו. מערכות אודיו מבוזרות כמו סונוס וכמו ROON החלו להרים ראש, המכשירים הניידים - טלפונים וטבלטים הפכו לחזקים יותר עם ממשק מהיר ויפה יותר, מחשבים נעשו קטנים וזולים יותר, ולאט לאט, בלי ששמתי לב, הסטרימר הפך ממכשיר שבהכרח נותן לך את כל החבילה - ממשק שליטה, פלטפורמת נגינה ושטח איחסון, לנקודת קצה בסוף השרשרת: לקופסה היחידה שמתחברת למערכת האודיו - התחנה האחרונה של הקובץ. אבל את השליטה והאיחסון אפשר ליישם עם כלים אחרים. אפשר לבחור את הכלים. אפשר לבחור את הארכיטקטורה. עם שרת איחסון קבצים או בלי, עם ניגון של דיסק מקומי או עם שירות הזרמה חיצוני, וכו' וכו'. הסטרימר הפך בסה"כ לחומרה מנגנת. וכאן דברים החלו להשתנות בשבילי.

השינוי

 אני לא כל היום קשוב לטרנדים בתעשייה, לחדשות מוצרים ולבאז האחרון בתחום האודיו הממוחשב. אין לי כח לזה. זה מתיש. אני מעדיף לשמוע מוסיקה, או לפחות לנסות לשמוע מוסיקה. לכן, השינוי בחשיבה שלי החל ממקום אחר לחלוטין. דווקא ממקום אופטי בהרבה.

 דיסקים

 אמנם עברתי להאזנה דיגיטלית מבוססת קבצים כבר בשנת 2009, אבל היו לי עוד כמה מאות דיסקים בבית שמעולם לא היה לי כוח לגרור אותם למחשב, ו-וואלה, התגעגעתי אליהם!. התחלתי לחשוב על פתרון ניגון תקליטורים. ההיגיון אומר להתחיל מכונן במחשב, נכון? אז זהו, שלא. הנגנים שעבדתי איתם דאז (Jriver, Foobar, Albumplayer והנגן של אלוני) לא תמכו בנגינה אופטית בקלות. (פאק ראשון באמינות למחשב #1!) אז התחיל לדגדג לי להביא איזה טרנספורט ולחבר לממיר שלי (WEISS DAC202). מה אכפת לי, יש לו כמה כניסות.

 אז קניתי מאדון יוסי הנחמד טרנספורט ענתיקה של PS AUDIO שהיה נחשב לטוב מאד בזמנו (=25 שנה + $2200 אחורה). המכשיר היה קצת חבוט, קצת קופץ בסוף הדיסק, אבל בנוי כמו טנק, ופנוי לידיו האוהבות של יאיר פורמן שחסך לי הרבה כאבי ראש בחיפוש עבור מנגנון אופטי חדש (CDM9 PRO, פשוט אי אפשר למצוא אותו כבר). חיברתי את הטרנספורט ביום אביב בהיר (בדיוק לפני שנה), בכניסת ה-AES EBU של הממיר, וסתם בשביל הקטע – ניגנתי אלבום שאני מאד אוהב שנגרר למחשב כמה שנים קודם, וזה נעשה לפי מיטב מסורת הריפים דאז.

 וואלה, מה אני אגיד לכם. לפי דעתי הכאפה ששרה קיבלה כשהיא שמעה את הקלטות השיחות עם היועץ שלה, קטנה על הכאפה שאני קיבלתי. הטרנספורט היה לאין ערוך טוב יותר מהמחשב. כ"כ יותר טוב שזה כאילו לקחתי מקור אחר. כ"כ יותר טוב שתהיתי איך לעזאזל חייתי ככה משנת 2009. בדקתי עוד כמה דיסקים ועוד כמה קבצים, השוויתי מול HI RES ומול תוכן שהורדתי מהרשת ואת כל זה, מול ריפים שאחרים עשו.

 לא אלאה אתכם בפרטים. אך בכל זאת, בשורה התחתונה, האופטי נשמע טוב יותר בכל פעם שהוא התמודד מול קובץ ברזולוציה REDBOOK. היו רק כמה קבצי HI RES שנשמעו מצוין על המחשב ונתנו פייט רציני.
ההבדל היה תמיד קל לכימות וקל להגדרה: הטרנספורט נשמע גדול יותר, שקט, מפורט וצלול יותר. פתאם, דרך הטרנספורט, שמעתי את הצבע של המערכת בבירור. שמעתי את הגברת קלאס A החמימה שלי, שמעתי את הדיוק של הרמקולים. עם זאת, שמעתי פרטים רבים גם בעוצמת ניגון נמוכה.

 המחשב, לעומת הטרנספורט, מלוכלך ומגורען, פחות מפורט ועם הרבה פחות הארכה (extension) של הגבוהים. הוא נשמע אטום יותר אך חריף יותר ומיקרו פרטים הולכים לאיבוד כשהווליום נמוך, ממש נבלעים בתוך רצפת הרעש הגבוהה. מאידך, קבצי היי-רז קצת חיפו על זה. אבל החריפות היחסית מול הטרנספורט השקט נשארה.

 ואז התחילו שאלות: איפה הבעיה? הבעיה היא במדיה או במכשיר? או בשניהם? איך בודקים את זה?

במדיה או במכשירים - זו השאלה

 כמה נפשות טובות הסכימו להשאיל לי סטרימר של AVM, טרנספורט אופטי של QUAD וסטרימר זול (יחסית, כן?) של CAMBRDIGE. עם כל כאלה ביליתי זמן רב והגעתי למסקנות הבאות:

CAMBRDIGE

 הבעיה היא בשניהם. גם במכשיר וגם במדיה.

 • יש לדעת כיצד לעשות RIP. קבצים שהורדתי מדיסקים בעצמי נשמעו באופן כללי פחות טוב מקבצים שקניתי (גם הם , ברזולוציית REDBOOK) באתרים כמו HDTRACKS או ריפים שעשו אנשים אחרים בביתם. אני לא יודע מה, אבל משהו בריפ שאני עשיתי דופק קצת את המוסיקה.
 • החומרה של הסטרימרים שבדקתי תמיד היתה עדיפה על ניגון מהמחשב שלי. והמחשב שלי הוא לא פראייר. הוא FANLESS, הוא עם SSD, עם ספק כח לינארי וכו'. אבל זה לא משנה.

avm audio

העיניים נפתחות

 אני מתחיל לשאול את עצמי: "מה בעצם נותן לי המחשב?" התשובה היא שאני יכול לבחור את ממשק הניגון; אני יודע להתעסק עם מערכת ההפעלה ולא צריך להתחיל לקנפג מכשירים ולנסות להבין מה לעזאזל רצו המהנדסים שבנו אותם; אני לא עגון לממשק ניהול אחד, להגיון בניית ספריית מוסיקה שיכריח אותי לעשות סדר בתגיות הקבצים; החומרה של המחשב שלי היא טובה מאד. לא הכי טובה. אבל נחסכו ממני כל קשקושי ה- USB כי הממיר שלי תוכנן לעבוד עם FIREWIRE. יתירה מזאת, מעיד המפתח שאין הבדל בין הכניסות. (כן, שלחתי לאדון וייס הרבה מיילים בשעתו). אז כמה סטרימר כבר יכול לשפר מבלי לגרוע חווית משתמש?

 ROON
 

בזמנים ההם, אי שם בתחילת העשור הנוכחי, טרם היו פתרונות תוכנה מבוזרים לניגון. או במילים אחרות, על מנת לקבל ממשק משתמש טוב עבור ניגון, היה צריך להתקין תוכנה על אותו התקן שמנגן. כלומר, מחשב.
כן, היו כבר הפרוטוקולים הנחוצים לתקשורת – UPNP, DNLA, אפליקציות שליטה מבוססות טבלטים או דפדפנים. פסדר, היה. אבל זה לא היה ״זה״. הפתרונות היו ברובם חוראנים. גם ניסיונות אצילים כמו של אלוני מהפורום השחור לייצר משהו יפה, לא היה מהוקצע למשעי – במקרה שלו, אני מניח, פשוט כי זה היה ברמת התחביב ולא מקצוע.

 JRIVER עשו צעד יפה בכיוון ובהחלט הובילו בתחום הממשק המגניב. אבל זה היה עדין כבד, עם לא מעט באגים, ניהול תגיות בעייתי, ובגדול, לי באופן אישי – לא בא טוב.
כש״רון״ (ROON) נכנסה לשוק, בדקתי אותה. מצאתי עוד תוכנה מושקעת, שנראית הכי טוב מכל התוכנות שהיו עד כה. אבל לא נפל לי עדין האסימון לגבי הכוח שהיא טומנת בחובה.

TOTALDAC

 ROON עושה שני דברים שהם שילוב קטלני:

 הכל קל ונוח. קל להתקין, קל לשלוט, נוח לתפעל. גם כשיש מערכת מרובת התקנים (שרת איחסון קבצים, התקן שמנגן, התקן ששולט, או ריבוי של הנ"ל – והכל ברשת ביתית אחת).
נקודת הקצה שמנגנת יכולה להיות כל התקן חומרה ולא רק מחשב שיש עליו ROON. וכפועל יוצא מזה, הרבה  חברות אימצו את הטכנולוגיה של ROON (כי היא קלה ליישום, רק רישיון והתקנה של תוכנה קטנה) והחלו להציע סטרימרים שהם "ROON READY", או במילים אחרות: סטרימרים שיכולים למשוך מדיה מספריה של ROON ולהישלט ע"י אפליקציית שליטה של ROON. או במילים אחרות #2:  לשמש כחומרת ניגון בלבד. בלי איחסון, בלי שליטה.
ידעתי את שני הדברים האלה, הבנתי אותם, אבל לא הבנתי שהם *מייתרים את הצורך במחשב כנקודת קצה לניגון*. נשארתי מקובע בתפיסה משנת 2009 על פיה "מחשב הוא ה- DIY הכי מתבקש + כל סטרימר הוא מחשב באריזה יפה" וכו'.

הזדמנות בלוחות

 הסאונד ה״לא-משהו״ שקיבלתי ברוב הקבצים שלי, המשולב בחוסר היכולת לשלוט בצורה נוחה במחשב הספציפי שלי (כי הספק הלינארי שלו לא מספיק חזק, והוא קורס תחת ROON), הביא לכך ששמעתי פחות מוסיקה דיגיטלית והתרכזתי בפטיפון. לא דבר רע לכשעצמו, אבל אני לא אוהב להיות מוגבל, ולא אוהב שחלק גדול מהספריה שלי אינו זמין בקלות. לכן, כשראיתי בלוחות שיש למכירה סטרימר של TOTALDAC, ולאור הניסיונות שהיו לי בעבר ותיארתי לעיל, הייתי סקרן, אפילו מאד. מה שהדליק אותי במכשיר הספציפי הזה הם הדברים הבאים:

 

 • יש לו יציאת AES/EBU – לא מראה נפוץ במחוזותינו, בימינו. כולם עושים USB. נהיה איזה סטנדרט בתעשיה כי כולם אוהבים מחשבים. כמוני. אבל מה לעשות, ה- WEISS הוכיח שוב ושוב שכניסת ה- AES שלו טובה יותר מה- FIREWIRE (ובכלל אין לו USB).
 • עיצוב פרטיזני – אין אריזת אלומיניום יפהפיה. אין אורות מדהימים ושלט מעוצב. הכל ארוז כמו פרוייקט של ילד בתיכון. גם אין יציאות נוספות. רק AES. למה זה מגניב? כי זה אומר שהמתכנן חושב שזה הכי טוב, ולא מנסה להתחנף ללקוחות. "זה מה יש. תתמודדו". גירסת ה- SOUP NAZI, מודל 2015, באודיו.

 

 • חומרה מטורפת: ספקים נפרדים למחשב ולשעון, יחידת שעון מושקעת, פיטלר של כבל USB שמחבר את המחשב לשעון (תיכנון מוזר והזוי).
 • אין תוכנות שליטה. "לכו לחפש מוצר מדף. כבר יש כאלה. המכשיר שלי עובד עם כולם."
 • זה רק סטרימר. בלי דאק. לא רוצה דאק. כבר יש לי. למה לממש הפסד על שלי ולקנות אחד חדש? לא עשה לי היגיון.
 • יש לו כניסת AES EBU שניתן לחבר אליה מקור דיגיטלי נוסף, שיהנה מהשעון המצוין של ה- TOTALDAC. אהם אהם, טרנספורט אופטי, אהם.
 • ROON READY! לא צריך להסתבך עם התקנת שרת, לחפש תוכנת שליטה שלא תעשה לי בלאגן בתיוג מדיה. הכל כבר קיים. רק לחבר ולנגן.

אז כשהוגנבה שמועה לאוזניי שג' (השם האמיתי שמור במערכת) מציע כזה למכירה, הייתי חייב לנשנש את ההזדמנות. יומיים לאחר מכן נחתתי אצל הברנש כשאני מודיע מראש על כוונותיי להתנחל אצלו ולעשות השוואות ראש בראש של המחשב המצוין והמושקע שלי+הספק הלינארי שלו מול ה-TOTALDAC D1.

 על הפרק היתה השוואה של שני הטרנספורטים ושני הדאקים. הוייס שלי מול הדאק שלו, שהוא יקר יותר וטוב יותר. רציתי לראות איך הוא מתמודד עם המחשב שלי והאם ההבדלים בין שני הטרנספורטים מורגשים באותה מידה בין שני הדאקים. בקיצור, נכונו לנו אחה"צ ארוכים של חיבורים, האזנות ומסקנות. אז התחלנו לשמוע, חיברתי את המחשב והדאק שלי למערכת שלו ושמתי שניים שלושה טרקים ש"במקרה הכינותי מראש", כדי לאפס את האוזניים. ואז עברנו לסטרימר. בשני המקרים השתמשנו ב-ROON על מנת לנגן את אותם הקבצים בדיוק.

 TOTALDAC

אוי אבוי

 לכולנו יצא לשמוע הבדלים בציוד במערכת שלנו. אצלי בראש הם מתחלקים לשניים:

 • קוסמטיים – פרזנטציה, אינטרפטיציה, פירוטכניקה.
 • הבדלים של אמת – כאלה שמקרבים אותך למוסיקה.
 • הרבה פעמים כשהחלפתי דאקים אצלי במערכת, או הגברה, ההבדלים היו קוסמטיים. וכשאני אומר קוסמטיים, אני לא מתכוון ללא חשובים או ללא איכותיים, אלא פשוט כאלה שלא גורמים לי להרגיש שאני מתקדם. למשל, הפרזנטציה של הממיר של למפיזייטור היא גדולה מאד, עם הרבה באס והרבה נפח. בייחוד לעומת הוייס הביישן שלי. אבל היא לא נותנת לי עוד מוסיקה, אלא רק מציגה אותה באופן אחר. במדדים אובייקטיביים הלמפיזייטור כן טוב יותר:   יותר דינמי, בס יותר מוגדר, טונאליות יותר טבעית. אבל אלה לא דברים שמרגישים לי כמו עוד מוסיקה.

כנ"ל הפאוור של קאראן שלעומת הפאס לאב שלי היה שונה, אחר, אבל גם אם אחד טוב יותר מהאחר בפרמטרים מסויימים, החוויה הכוללת אינה קרובה יותר למוסיקה באחד מאשר בשני.

אצל ג׳ שומעים הפוך

 תוך 5 או 6 שניות התברר לשנינו שמדובר בחיה אחרת מהמחשב. ההבדלים שתיארתי קודם בין המחשב לסטרימרים הזולים יותר הורגשו כאן ביתר שאת: הרקע נהיה שחור יותר. הכל רגוע יותר אבל ברור וצלול יותר. אין גרעיניות. הצליל רציף וחלק יותר עם מיקרו דינמיקה משופרת.
המשכנו להאזין. שמתי שיר והחלפתי. ואז החלפתי שוב. וכל פעם התברר לי מחדש שהמחשב הוא צעצוע. הסטרימר הזה, שהוא טרנספורט קבצים בלבד, "סתם מחשב בקופסה יפה", עושה בית ספר, עושה שמיכה,  מכניס בכיס הקטן (____ השלימו את החסר) את המחשב.

אז והיום

מיותר לציין שהמכשיר לא נשאר אצל הבחור. למרות בעיות סינכרון עם הוייס שלי (השניים מסרבים להסכים על תדר דגימה, לפיכך אני חייב לכוון את הוייס ידנית. מעצבן אבל סביל), הסטרימר נלקח לביתי ללא שוב ומנגן ברגעים אלה ממש.
תוצר הלואי המגניב לאללה של קניית המכשיר, מעבר לאיכות הסאונד הכ"כ יותר טובה שלו, היא העובדה הפשוטה שאני שומע יותר מוסיקה.
לא צריך לדאוג שהמחשב יעבוד, יהיה על מערכת ההפעלה הנכונה (כי לשלי יש שתיים. אחת לאודיו והשניה לסרטים), לא צריך להתבאס שה- ROON איטית מדי כי היא רצה על המכונה הלא נכונה – פשוט פותחים את אפליקציית השלט בנייד, ומנגנים. וזה נשמע נפלא. רגוע, עם ניואנסים שלא שמעתי פעם, בס עמוק וטונאליות פחות מתכתית. תענוג.

 audio computer

מסקנה מסכמת: מחשבים זה פאסה

 כשאני מסתכל על זה במבט מפוכח, אני לא רואה הצדקה להשתמש במחשב היום, כחומרת ניגון. זה פשוט לא עושה היגיון אלא אם כן התקציב *מאד* נמוך והארכיטקטורה מאד פשוטה. (קרי, המחשב משמש כיחידת שליטה, איחסון וניגון במערכת בסיסית). תוכנות כמו ROON ואפליקציות שליטה אחרות מייתרות את צורך במחשב. צריך חומרה ייעודית איכותית, שנועדה לאודיו, כדי לנגן קבצים. גם דאקים מצויינים כמו מטרונום נהנים מאות דיגיטלי איכותי יותר, אפילו אם הם יודעים לפרק אותו לגורמים ולהרכיב אותו בחזרה עם שעון משלהם. כל התיאוריות והאינטואיציות הולכות לפח כשמשווים במבחן האזנה.

 

TOTALDAC

 • email שלח לחבר

Share DTOWN Article

דיון בפורום על המאמר (58 תגובות פורסמו):

avatar
zs 2018-01-04 10:22:31
מרתק,אין לי מילה אחרת.:כל-הכבוד:
avatar
efi1965 2018-01-04 11:53:03
מתנצ'וק אתה סוכריה אודיופילית .......... :):שתוי:
avatar
hornless 2018-01-04 12:39:08
תודה יא עאאאמי!
avatar
nivim 2018-01-04 12:49:22
כתבה מאוד מעניינת , תודה על השיתוף :כל-הכבוד:
avatar
rainbird 2018-01-04 13:03:28
עבור streamer שעולה 5000 יורו ושנבנה בחצר האחורית של איזה צרפתי ברור שתהיה ביקורת חיובית. יש מספיק קופסאות שעולות פחות מ- 20% מהמחיר ונתנות יותר מ- 80% מהסאונד של הקופסא הנ"ל
avatar
matanoosh 2018-01-04 13:21:05
עבור streamer שעולה 5000 יורו ושנבנה בחצר האחורית של איזה צרפתי ברור שתהיה ביקורת חיובית. יש מספיק קופסאות שעולות פחות מ- 20% מהמחיר ונתנות יותר מ- 80% מהסאונד של הקופסא הנ"ל זה כבר שיקול צרכני נטו והוא משתנה מאדם לאדם. הדגש בפוסט הוא לא על המכשיר הספציפי אלא על הקונספט של סטרימר אודיו לעומת מחשב. מניסיוני בביתי, המכשיר היחיד שגרם לי לגרד את הפדחת זה המכשיר הזה. לא AVM שעולה בערך אותו דבר אבל מציג עוד הרבה פונקציות (כגון דאק, טרנספורט אופטי) ולא מכשירים מינימליסטיים שעולים חמישית (קיימברידג'). עבורי היה נכון לקנות אותו משום שהוא היה יד שניה, משום שיש לו יציאת AES EBU, ומשום שאין לי צורך באף פונקציה אחרת מסטרימר.
avatar
web 2018-01-04 14:30:44
לא סתם פוסט, כתבת שער... (ורד) ברכותיי עכשיו שסידרת את הדיגיטאל אתה יכול לחזור בשקט לפטיפון :D
avatar
Sol 2018-01-04 15:10:12
שאפו ענק על הכתיבה :בעד: לא מזדהה עם כל הנאמר,אך זה לא משנה מאום מהפוסט הנפלא הזה.
avatar
matanoosh 2018-01-04 15:36:52
שאפו ענק על הכתיבה :בעד: לא מזדהה עם כל הנאמר,אך זה לא משנה מאום מהפוסט הנפלא הזה. עם מה לא מזדהה? שתף אותנו.
avatar
menahem 2018-01-04 15:57:20
[USER=3709]@matanoosh[/USER] כתוב מצויין ומזדהה עם האמירה הכללית (ורד) ויש...אבל: חלונות 10,לכשעצמה מערכת הפעלה בוגרת,אבל בתחום האודיו,עם ובלי קינפוגים וחומרה לעילא,היא לא שם. המצב הרבה יותר טוב כשהמחשב מריץ IOS של אפל אבל עדין מפסיד בפייט לסטרימר. אני מריץ 3 שרתי לינוקס שההתקנה היא מינמאלית ביותר,ללא תמיכה ב BT וללא תמיכה בווירלסס רק כרטיס הרשת ואפילו בלי עכבר,ועליהן שרתי NFS (NFS בגדול:מערכת קבצים שנראית בלקוח NFS כאילו היא מקומית והקבצים נמשכים ע"ג רשת הנתונים הקווית) ואחת תחנת לינוקס ובה קליאנט NFS.רשת הנתונים לאודיו מופרדת מהאינטרנט בחומת אש... וכן מה שמתואר בכתבה בצד של חויית השיפורים מוכר לי. והסטרימר: זה בדיוק מה שהוא עושה,כלומר:מריץ רק מה שצריך כדי להשמיע קבצי אודיו. מנחם
avatar
Sol 2018-01-04 16:52:15
עם מה לא מזדהה? שתף אותנו. כותב מארה"ב אשתדל בהמשך,אני בנסיעה.
avatar
matanoosh 2018-01-04 17:10:32
[USER=3709]@matanoosh[/USER] כתוב מצויין ומזדהה עם האמירה הכללית (ורד) ויש...אבל: חלונות 10,לכשעצמה מערכת הפעלה בוגרת,אבל בתחום האודיו,עם ובלי קינפוגים וחומרה לעילא,היא לא שם. המצב הרבה יותר טוב כשהמחשב מריץ IOS של אפל אבל עדין מפסיד בפייט לסטרימר. אני מריץ 3 שרתי לינוקס שההתקנה היא מינמאלית ביותר,ללא תמיכה ב BT וללא תמיכה בווירלסס רק כרטיס הרשת ואפילו בלי עכבר,ועליהן שרתי NFS (NFS בגדול:מערכת קבצים שנראית בלקוח NFS כאילו היא מקומית והקבצים נמשכים ע"ג רשת הנתונים הקווית) ואחת תחנת לינוקס ובה קליאנט NFS.רשת הנתונים לאודיו מופרדת מהאינטרנט בחומת אש... וכן מה שמתואר בכתבה בצד של חויית השיפורים מוכר לי. והסטרימר: זה בדיוק מה שהוא עושה,כלומר:מריץ רק מה שצריך כדי להשמיע קבצי אודיו. מנחם תראה, הסטרימר הספציפי הזה הוא גם מבוסס לינוקס נדמה לי, ומריץ קומפוננט של ROON שרץ על התקנה של UBUNTU אאל"ט. אבל זה לא מה שמעניין. מה שמעניין הוא החומרה שעוטפת אותו. לך תביא כזאת עם מחשב רגיל. אגב, היתה אצלי התקנה של לינוקס פעם או פעמיים. שמעתי איתה דאקים אחרים כי לא היה לי כוח להבין איך לעשות שלינוקס תתמוך ב- FireWire, אבל... ההבדלים היו קטנים, בשעתו, לטובת הלינוקס. המכשיר הזה, לעומת זאת, זה קלאס אחר לגמרי. בוא נעשה פעם בדיקה. אני יותר מאשמח לשמוע מחשב שנותן פייט אמיתי לסטרימר.
avatar
arix 2018-01-04 17:33:05
כתבה יפה מאוד, אני כבר ממזמן טוען שאם יש סטרימר טוב אז לא צריך מחשב, כפי שנאמר שבעצם סטרימר טוב זה מחשב שנועד רק למוסיקה. אז אם כבר סטרימר שהוא בעצם מחשב, אז אני אישית לא התפשרתי וחיפשתי סטרימר שיש לו תצוגה גדולה כמעט כמו של מחשב, מבוסס לינוקס, שיהיה תמיכה בעברית (שלא יראו ג'יבריש כמו בהרבה סטרימרים), שיהיה תמיכה בכל סוגי הסטרימינג, שיהיה לו הרד דיסק כמו במחשב SSD (שלא יעשה רעש) , כניסת PHONO איכותית לפטיפון... וגם שיהיה לו כונן CD ... וכמובן שישמעו מצויין :) לשמחתי מצאתי את COCKTAIL AUDIO X35 ואין מאושר ממני :) יש גם דגם X45 ללא מגבר, אבל יש לו BALANCE AUDIO ו DAC חדש איכותי יותר (Dual ESS ES9018K2M Sabre)
avatar
tivan 2018-01-04 17:56:43
מאמר מעניין. מקווה שיהווה צוהר להגיגי המשך.
avatar
zariel 2018-01-04 18:04:42
אני חייב לומר, אחת מהכתבות האיכותיות והמעניינות שקראתי, חן חן.
avatar
נמר 2018-01-04 18:25:41
אני חייב לומר, אחת מהכתבות האיכותיות והמעניינות שקראתי, חן חן. איזה כייף לקרוא את התגובות הללו. מתן הוא בחור מוכשר מאוד, כותב מעולה ועם ידע לא מבוטל בתחום. הלוואי ויקח את זה ברצינות ויכתוב יותר. אבל למרות הכל. הוא אחד האנשים הסבירים שאני מכיר.:)
avatar
menahem 2018-01-04 18:54:29
[USER=3709]@matanoosh[/USER] הרעיון של התגובה שלי היה:ככל שנתמקד במכשיר שמריץ מערכת הפעלה מינילית מיועדת למוזיקה בלבד,ונחבר קומפוננטות איחזור שכל תפרידן איחזור אודיו כך נעלה באיכות הסונית. וכן,הפיסקא הקודמת בהחלט מכוונת לכיוון הסטרימר,והשאר...הוא שכתבת. תהנה - כי יש הנאה משל עצמה מאודיו איכותי כשהמקור הוא קבצים. מועדים לשמחה. מנחם.
avatar
EREZ100 2018-01-04 19:48:41
מתן , תודה רבה על הכתבה המענינת . כיף לקרוא ותודה על השיתוף . באופן אישי מעניין אותי לדעת האם בצעת גם השוואה מול Aurender ומה היו ההבדלים ? ארז
avatar
matanoosh 2018-01-04 21:53:54
[USER=3709]@matanoosh[/USER] הרעיון של התגובה שלי היה:ככל שנתמקד במכשיר שמריץ מערכת הפעלה מינילית מיועדת למוזיקה בלבד,ונחבר קומפוננטות איחזור שכל תפרידן איחזור אודיו כך נעלה באיכות הסונית. וכן,הפיסקא הקודמת בהחלט מכוונת לכיוון הסטרימר,והשאר...הוא שכתבת. תהנה - כי יש הנאה משל עצמה מאודיו איכותי כשהמקור הוא קבצים. מועדים לשמחה. מנחם. כן, אני מאד מאד נהנה לשמוע עכשיו קבצים. אני שומע שעות ומגלה מחדש את כל ספריית הדיגיטל שלי. ואז עובר לפטיפון ושואל את עצמי למה בזבזתי עכשיו 3 שעות....
avatar
matanoosh 2018-01-04 21:56:45
מתן , תודה רבה על הכתבה המענינת . כיף לקרוא ותודה על השיתוף . באופן אישי מעניין אותי לדעת האם בצעת גם השוואה מול Aurender ומה היו ההבדלים ? ארז חן חן. וואלה, לא. אומר לך מדוע. רציתי. אבל: 1. אורנדר קשה למצוא. יש אחד לאביעד, אבל לא הרגשתי נעים לשנע אותו לצורך בדיקה, למרות שהוא באדיבותו הציע לי. 2. לרן שביט, כפרה עליו, אין אורנדר בתצוגה שיש לו יציאת AES EBU. יציאת USB או SPDIF לא רלוונטית עבורי. 3. האמת, זה לא היה בדחיפות גדולה, כמו שאר המוצרים (ע"ע LUMIN) כי כולם מציעים עוד המון פונקציות שכואב לי הלב לשלם עליהם. 4. ה- TOTALDAC היה מחטף בחשיכה, ניצול הזדמנות שבמקרה ישבה עלי בול. אני מניח שלרוב האנשים יש דרישות מעט שונות, למשל: יציאת USB, איחסון פנימי, תוכנת שליטה של היצרן וכו'.
avatar
ronensud 2018-02-04 00:14:09
מתנוש, כתוב נפלא, כבר שנים אני אומר לך שאין כמו סטרימר:) עכשיו תמצא לי מכשיר זול שנותן ביצועים קרובים.
avatar
menahem 2018-02-04 00:38:42
ואז עובר לפטיפון ושואל את עצמי למה בזבזתי עכשיו 3 שעות.... כי זה,מה שתארת,הוא "הגביע הקדוש" של האודיופיליה,בתנאי:שכדי להיות אודיופיל קודם כל צריכה המוזיקה להיות אהבת חייך. כי את "הגביע הקדוש" אתה יכול לראות (באוזני רוחך) לגעת בו אבל לא יכול לקחת אותו לארון הגביעים הפרטי שלך. זו הסיבה,לגעת ב"גביע הקדוש", שבעטיה המקורות אצלי באים בזוגות או אפילו בשלשלות,כולל האנלוג,ואת כמות האוזניות שלי אני מעדיף לשמור לעצמי אבל זה "קצת" יותר מזוג אחד - כי העונג האמיתי הוא לגעת "בגביע הקדוש" ולגלות,כל פעם מחדש,את יופיו ואת העובדה שלעולם לא יהיה בארון הגביעים הפרטי....שלך. תהנה וחג שמייח. מנחם
avatar
Sol 2018-02-04 03:55:12
עם מה לא מזדהה? שתף אותנו. לעניות דעתי טרנספורט איכותי,יחד עם DAC טוב יתן בראש לכל סטרימר. אצלי המצב נכון לעכשיו: פטיפון מעולה. סטרימר טוב. טרנספורט בסיסי ביותר בתחתית. חושב שאתה צודק בקביעה הנחרצת שלך לגבי הסטרימרים שמשכיבים כל מחשב מצוי.
avatar
itay123 2018-02-04 08:24:01
מתן מאמר קולע. לפני יומיים בדיוק שוחחתי עם חברים על הצורך (שלי) ברכישת סטרימר ייעודי (לא משולב ) למוזיקה בלבד או לבנות מחשב בהתאם למטרה. עשית לי קצת "ניקיון לפסח" בראש והכוונה מעניינת. תודה וחג שמח:שתוי:
avatar
Eli Walla 2018-02-04 09:36:50
מתן, נפלאות דרכי האודיו..... יש לי סטאפ דומה לשלך וחוויה שונה... יש לי Ayre CD7 שמשמש אותי כטרנספורט ומחובר דיגיטלית ל dac 202 ומחשב fanless עם ספק לינארי וכו. עם roon bridge end point client מחובר ב Firewire ל DAC ניהול הספריה עם מחשב לינוקס נפרד ROCK. בסטאפ שלי אני מעדיף את את השמע של המחשב. ניסיתי מספר מחשבים, מספר כרטיסי פיירוייר, מספר כבלים, אבל לא הפלגתי לעולמות של הגדרות מערכת ההפעלה win7. אין לי תובנות חד משמעיות ולא הצהרות גרנדיוזיות מפני שההתנסות שלי מוגבלת לסטאפ שלי. אלי
avatar
exupgh12 2018-02-04 10:19:57
מזדהה עם הרשמים שלך מתן, גם מניסיוני האישי סטרימר טוב עדיף על מחשב בשמיעת קובצי מוזיקה דיגיטאליים.
avatar
carmi 2018-02-04 20:26:51
זה לא מאמר דעה, זה סיפור התבגרות עם מוסר השכל שגם כתוב יפה :) מצד שני אני אולי עוד לא התבגרתי ומשתמש במחשב לשמוע מוזיקה דיגטלית
avatar
ronensud 2018-03-04 00:31:09
זה לא מאמר דעה, זה סיפור התבגרות עם מוסר השכל שגם כתוב יפה :) מצד שני אני אולי עוד לא התבגרתי ומשתמש במחשב לשמוע מוזיקה דיגטלית בגיחה הבאה לערן קח את המלקו ותשווה (: לא השוואתי למחשב אבל זה נשמע מצויין.
avatar
carmi 2018-03-04 07:50:45
מלקו בהחלט רעיון מעניין מאוד :)
avatar
joda5 2018-04-04 02:15:00
חברים חג שמח. באדיופיליה. אין קיצורי דרך. לא מחשב לא סטרימר . לא דאק ולא שמאק. אין כמו cd ברור שיאיכותי ככל הניתן. או הרי משובח. פטיפון. . המילה האחרונה. מה שדיגטלי יותר להרוס למה זה טוב.
avatar
tzachi 2018-04-04 07:04:06
חברים חג שמח. באדיופיליה. אין קיצורי דרך. לא מחשב לא סטרימר . לא דאק ולא שמאק. אין כמו cd ברור שיאיכותי ככל הניתן. או הרי משובח. פטיפון. . המילה האחרונה. מה שדיגטלי יותר להרוס למה זה טוב. תחזיק חזק ! הסידי מת . הפורמט של דיסקה מסתובבת ורוטת נגמר. הבעיה היא שמחשבים לא נבנו מראש לאודיו והחומרה של סידי כן וגם הגיע לקצה היכולת שלה . ולכן מי שבנה מחשב מוקפד וגם הקפיד על טיב הrip השווה וגם עלה על הסידי ובישביל להצליח בזה היה צריך גם להשקיע מסביב למחשב בספקים וממירים. ברור שהשלב האבולוציוני הבא המתבקש הוא סטרימר שניבנה מראש כמו סידי לניגון עם הספק הרקלוקר הקבלים בלה בלה בלה והתיכנון למוזיקה. הסידי לא מת בגלל שהוא פחות או יותר טוב כי אן ספק שהוא היה טוב ואפילו יותר זה פשוט המעבר לקבצים .סגירת החנויות הדיסקים .הנוחיות.העלויות ........מי שרוצה לדבוק בהחלפת דסקיות עבר לאנלוג ומי שחיפס נוחות עבר למחשב.
avatar
123tomer 2018-04-04 09:50:47
לא יודע, מה שאני מבין פה זה שאחד הסטרימרים הנחשבים והיקרים בשוק (שעולה גם פי כמה מכל מחשב מקונפג) נשמע יותר טוב ממחשב. להסיק מזה לגבי כל סטרימר מול כל מחשב? לא בטוח
avatar
EREZ100 2018-04-04 10:24:07
לא יודע, מה שאני מבין פה זה שאחד הסטרימרים הנחשבים והיקרים בשוק (שעולה גם פי כמה מכל מחשב מקונפג) נשמע יותר טוב ממחשב. להסיק מזה לגבי כל סטרימר מול כל מחשב? לא בטוח מסכים . אם כך מהי רשימת הסטרימרים "המובחרת " שיכולה לתת "נוקאאוט " למחשב אודיו ברמה מושקעת ? הכוונה כמובן מבחינת סאונד בלבד מבלי להתייחס לנוחות .
avatar
yaronn 2018-04-04 11:07:22
אני לגמריי לא מסכים עם מה שנכתב פה עד כה...זאת הכללה מאוד רצינית ומאוד לא הגיונית. בלי לזלזל במסקנות שהובאו להלן ע"י הכותב (יכול להיות שאצלו זה אכן המצב), וטוב שהגיע למסקנות עבורו אבל יש כל כך הרבה משתנים בדרך... מה שכן, זה אולי אומר שהאימפלימנטציה של הדאק בכניסה (לא בUSB כי כניסה זאת אינה קיימת בממיר הנבחן מה גם שלא ניתן אפילו לבחון הבדל עם כבל USB משודרג\מפוצל) עם המחשב אינה אופטימאלית למחשב, לתוכנת המוזיקה העוקפת (או לאו) את כרטיס הקול, לממיר עצמו (אולי אפילו שונה ברמתה מכניסות אחרות בממיר עצמו או של ממירים מקבילים), או לחליפין שהמחשב אינו בנוי\מקונפג בצורה אופטימאלית. וזה עוד בלי לדבר על הכבילה ביניהם או איך הדיסק שעליו יושבת המוזיקה מחובר (כבילה\חשמל) ישנו עוד משתנה בבחינת\תוצאת הסטרימר (שלדעתי גם יש לו איזו השפעה כלשהיא) והוא: איך בנויה הרשת הפנימית שעליה מוזרמת המוזיקה (יש HUB באמצע או מחובר ישירות לראוטר, האם הראוטר או הHUB עוברים דרך פילטר רשת או חשמל, הכבילה בינהם ועוד ועוד) משתנה זה כמובן אינו רלוונטי למחשב המחובר ישירות לממיר בכניסת הUSB. עוד נקודה ראויה לציון, הבדלי המחיר: יש הבדל לא קטן במחירים בין השניים שתוארו (המחשב והסטרימר) וכולנו מסכימים שכנראה בהמון מקרים מוצר יקר יותר בדרך כלל מראה את ערכו לכסף כאשר המערכת שאליה הוא משודך טובה שקופה. נדמה שזה המצב פה. הנעלם בבחינה\בכתבה, הוא השוואה בין מוצרים באותה רמת מחיר, קרי: מחשב ברמת מחיר זהה לסטרימר, או סטרימר ברמת מחיר זהה למחשב..... אם לומר את האמת, אני מחזיק במס' סטרימרים ברמה גבוהה מאוד ובמקביל במחשב אודיו לא בהכרח הכי מושקע שתמצאו (מבחינת הרכיבים הפנימיים) אבל מחובר לדאקים ברמה גבוהה מאוד ולדעתי, התוצאה שמתקבלת בין שניהם מאוד דומה. מה זה אומר? שלאו דווקא זה המחשב, או הסטרימר. לפעמים התוצאה המתקבלת הינה תלויית הממיר (DAC), האיפלימנטציה של הכניסה והיכולת שלה (בדרך כלל כניסות USB יכולות לתמוך תדר דגימה גבוה יותר) הכבילה או אפילו הממשק המחבר בין השניים (USB\COAX\OPT\I2S) בקיצור, שמח שהכותב קיבל את הדרך הטובה ביותר עבורו להקשיב למוזיקה אבל בהחלט קשה להכליל על עדיפות כלשהיא בין מחשב לסטרימר כאשר הם נימצאים בסקאלות מחיר שונות לגמריי ובחיבור לממיר ממש מסויים. המשך יום נעים
avatar
michael123 2018-04-04 11:54:35
זה לא אומר כלום, אחד אוהב בלונדינית, והשני שיהיה מה לתפוס
avatar
pruym 2018-04-04 12:31:59
מלקו בהחלט רעיון מעניין מאוד :) השאלה אם הוא roon ready
avatar
למה 2018-04-04 17:23:34
זה לא אומר כלום, אחד אוהב בלונדינית, והשני שיהיה מה לתפוסוהשלישי גם וגם.;)
avatar
matanoosh 2018-05-04 11:09:07
מתן, נפלאות דרכי האודיו..... יש לי סטאפ דומה לשלך וחוויה שונה... יש לי Ayre CD7 שמשמש אותי כטרנספורט ומחובר דיגיטלית ל dac 202 ומחשב fanless עם ספק לינארי וכו. עם roon bridge end point client מחובר ב Firewire ל DAC ניהול הספריה עם מחשב לינוקס נפרד ROCK. בסטאפ שלי אני מעדיף את את השמע של המחשב. ניסיתי מספר מחשבים, מספר כרטיסי פיירוייר, מספר כבלים, אבל לא הפלגתי לעולמות של הגדרות מערכת ההפעלה win7. אין לי תובנות חד משמעיות ולא הצהרות גרנדיוזיות מפני שההתנסות שלי מוגבלת לסטאפ שלי. אלי אכן מעניין מאד. מה הם שאר רכיבי הסט-אפ? ההצהרות הגרנדיוזיות שלי נובעות מכך שכל המשחקים שאתה מתאר ושעברתי אותם גם אני (כבלים, פיירווייר וכו') לא נתנו אפקט שמתקרב באימפקט שלו להחלפת הסטרימר. לא יודע, מה שאני מבין פה זה שאחד הסטרימרים הנחשבים והיקרים בשוק (שעולה גם פי כמה מכל מחשב מקונפג) נשמע יותר טוב ממחשב. להסיק מזה לגבי כל סטרימר מול כל מחשב? לא בטוח אני ואתה צריכים לחזור לכיתה ט', כפרה. אתה לשיעור בהבנת הנקרא, אני כנראה לשיעור בהבעה בכתב. קרא שוב. השוויתי גם סטרימר של AVM וגם סטרימר זול ומיושן של קיימברידג'. כולם נשמעו טוב יותר מהמחשב, פשוט לא ברמה שהצדיקה לזרוק אותו דרך חלון המרפסת. הטוטאלדאק, לעומת זאת, כן. ולא בכדי. החומרה שם באמת טובה יותר. שעון וספקי כוח, you know... מסכים . אם כך מהי רשימת הסטרימרים "המובחרת " שיכולה לתת "נוקאאוט " למחשב אודיו ברמה מושקעת ? הכוונה כמובן מבחינת סאונד בלבד מבלי להתייחס לנוחות . כמו שאמר כאן אלי, ואחכ" ירוןן (הכפילות ב-ן' מועתקת מאנגלית ;)), זה תלוי גם בשאר רכיבי הסט-אפ שלך.
avatar
matanoosh 2018-05-04 11:30:50
אני לגמריי לא מסכים עם מה שנכתב פה עד כה...זאת הכללה מאוד רצינית ומאוד לא הגיונית. בלי לזלזל במסקנות שהובאו להלן ע"י הכותב (יכול להיות שאצלו זה אכן המצב), וטוב שהגיע למסקנות עבורו אבל יש כל כך הרבה משתנים בדרך... אבל ירון, עצם זה שאתה קורא לפוסט שלי (שנמר התעקש לשים אותו כ"מאמר דעה", לא שאני יודע מה זה אומר) "הכללה רצינית ולא הגיונית", זה בדיוק זלזול. :) בקטנה. נתייחס לגופו של ענין: בדקתי לא רק שילוב של דאק אחד מול סטרימר ומחשב, אלא כמה דאקים וכמה טרנספורטים, ובשני סט-אפים. המסקנות היו זהות תמיד: הטוטאלדאק נתן נוק-אאוט למחשב בכל מצב. מה שכן, זה אולי אומר שהאימפלימנטציה של הדאק בכניסה (לא בUSB כי כניסה זאת אינה קיימת בממיר הנבחן מה גם שלא ניתן אפילו לבחון הבדל עם כבל USB משודרג\מפוצל) עם המחשב אינה אופטימאלית למחשב, לתוכנת המוזיקה העוקפת (או לאו) את כרטיס הקול, לממיר עצמו (אולי אפילו שונה ברמתה מכניסות אחרות בממיר עצמו או של ממירים מקבילים), או לחליפין שהמחשב אינו בנוי\מקונפג בצורה אופטימאלית. שוב, בדקתי שני דאקים, לא אחד. אחד טוב, השני טוב מאד. DAC202 שלי ומטרונום C6+ שהוא, אגב, כן USB. וההבדלים במטרונום היו *טיפה'לה* יותר קטנים, אם אפשר בכלל לכמת הבדלים, אבל עדין היו משמעותיים לטובת הסטרימר. אבל... אני מסכים איתך לגבי מימוש ה- FW אצלי. למרות ש- Herr Weiss טוען כי כל הכניסות שוות, מסתבר שהתוצאה שקיבלתי בכניסת ה- AES EBU היתה טובה יותר בכל ניסוי שעשיתי (טרנספורט אופטי, סטרימר וממיר USB ל- AES EBU של EVO). וזה עוד בלי לדבר על הכבילה ביניהם או איך הדיסק שעליו יושבת המוזיקה מחובר (כבילה\חשמל) "אח שלי", אני לא ילד. כל הכבלים אצלי הם ברמה גבוהה או גבוהה מאד. קונדו כסף היה מחובר גם לסטרימר וגם למחשב. למדתי בשיעורי כימיה בכיתה י' איך לעשות ניסוי. אז ה"בעיה" לא כאן. ישנו עוד משתנה בבחינת\תוצאת הסטרימר (שלדעתי גם יש לו איזו השפעה כלשהיא) והוא: איך בנויה הרשת הפנימית שעליה מוזרמת המוזיקה (יש HUB באמצע או מחובר ישירות לראוטר, האם הראוטר או הHUB עוברים דרך פילטר רשת או חשמל, הכבילה בינהם ועוד ועוד) משתנה זה כמובן אינו רלוונטי למחשב המחובר ישירות לממיר בכניסת הUSB. חולק עליך. עשיתי הרבה ניסויים כאלה בביתי בשעתו. משיכת קבצים מ- NAS, משיכת קבצים מדיסק USB, משיכת קבצים ב- WIFI מלפטופ שהיה על השיש במטבח - לא מצאתי שוב הבדל בין אף אחת מהשיטות. הדבר היחיד ששמעתי בו הבדל היה אם הקבצים היו מאוחסנים במחשב המנגן, בדיסק הפנימי (SSD). לא אופציה, כמובן, בסטרימר. אז בשני המקרים שתוארו לעיל - גם המחשב וגם הסטרימר משכו קבצים מ- NAS מרוחק. עוד נקודה ראויה לציון, הבדלי המחיר: יש הבדל לא קטן במחירים בין השניים שתוארו (המחשב והסטרימר) וכולנו מסכימים שכנראה בהמון מקרים מוצר יקר יותר בדרך כלל מראה את ערכו לכסף כאשר המערכת שאליה הוא משודך טובה שקופה. נדמה שזה המצב פה. ללא ספק. ברור שזה "לא פייר" להשוות מוצר של 5000 יורו למחשב ב- 800 יורו. אבל זאת לא היתה הנקודה. נקודת המוצא של משתמשי המחשבים היא שאפשר להשיג תוצאה מצויינת בסכום נמוך מאד ולקבל יתרונות משמעותיים נוספים, כשהעיקרי שבהם הוא גמישות בממשק המשתמש. ולדעתי, נקודת מוצא זו - שגויה. הנעלם בבחינה\בכתבה, הוא השוואה בין מוצרים באותה רמת מחיר, קרי: מחשב ברמת מחיר זהה לסטרימר, או סטרימר ברמת מחיר זהה למחשב..... אבא'לה, אתה מחפש פה סקירה מקיפה ברמת סטראופייל עם השוואות אמפיריות וקבוצות בקרה. זאת לא היתה המטרה. כולה כתבתי התנסות אישית. *אבל*, הדעה שלי לא מבוססת אך ורק על השוואת המחשב שלי מול הטוטאלדאק אלא, כפי שכתבתי בפוסט הפותח, וכפי שעניתי לתומר, על מספר שילובים עם מספר מכשירים, כולל סטרימר של קיימברידג' שעלה בסביבות 3000 ש"ח לפני כמה שנים. וגם הוא, למרות שחובר באופטי לממיר (!!), נשמע *קצת* יותר טוב מהמחשב. אם לומר את האמת, אני מחזיק במס' סטרימרים ברמה גבוהה מאוד ובמקביל במחשב אודיו לא בהכרח הכי מושקע שתמצאו (מבחינת הרכיבים הפנימיים) אבל מחובר לדאקים ברמה גבוהה מאוד ולדעתי, התוצאה שמתקבלת בין שניהם מאוד דומה. מה זה אומר? שלאו דווקא זה המחשב, או הסטרימר. לפעמים התוצאה המתקבלת הינה תלויית הממיר (DAC), האיפלימנטציה של הכניסה והיכולת שלה (בדרך כלל כניסות USB יכולות לתמוך תדר דגימה גבוה יותר) הכבילה או אפילו הממשק המחבר בין השניים (USB\COAX\OPT\I2S) לחלוטין. ההבדלים בתוצאה לעולם לא יהיו תלויים רק בטרנספורט, ניסיוני הראה לי כך יותר מפעם אחת. זה תלוי לאיזה דאק משדכים. ובדיוק בגלל זה ניסיתי שניים. אחד USB מודרני עם DSD, השני FIREWIRE. בקיצור, שמח שהכותב קיבל את הדרך הטובה ביותר עבורו להקשיב למוזיקה אבל בהחלט קשה להכליל על עדיפות כלשהיא בין מחשב לסטרימר כאשר הם נימצאים בסקאלות מחיר שונות לגמריי ובחיבור לממיר ממש מסויים. שמע, הייתי שואל גם אותך "איזה רכיבי סט-אפ" יש לך, אבל אין צורך להסתכן בלהשמע כאילו אני תופס תחת: ראשית אין בזה צורך, שנית המערכת שלי עוד לא מצדיקה את זה. אבל, אני כן יכול להגיד לך שבמערכת שבדקנו את המטרונום (של הבעלים הקודמים של הטוטאלדאק), הוא היה בתהליכי שינמוך המערכת והיא עלתה בקושי שליש משלי. וגם שם, ההבדלים היו קלים מאד לזיהוי. לכן, המסקנה שלי היתה גורפת כ"כ. ואני אחזור עליה: סטרימר טוב מפרק מחשב. אולי צריך בשביל זה, באמת, להגיע לרמות מחירים של טוטאלדאק וחבריו. אולי. אצלי שמעתי את העדיפות ברמות מחירים נמוכות בהרבה. אבל המסקנה הכי ברורה שאני הגעתי אליה היא: מחשב, טוב ככל שיהיה, לא שווה את ההתעסקות, ולא יכול להתמודד מול סטרימרים איכותיים מאד. המשך יום נעים חג שמח, ותודה לך על התגובה המפורטת.
avatar
tzachi 2018-05-04 15:27:23
אני בזמנו שמעתי את המחשב של אלדר מול הטרנספורט של הemm אחד הטובים שיוצרו ההבדלים היו זניחים לכאן ולכאן. אצל גיא השוונו בין מחשב לבורמייסטר טרנספורט גם אותו סיפור. למחשב של גיא בזמנו לא שודכו רקלוקר ורגנרטור מכל סוג שהו ומנסיון הם מכוללים מהפכה גם במחשב בנוי היטב. בסטרימרים החדשים כל עניין הרקלוקר ומתח הusb כבר מוטמעים במוצר וכל השוואה למחשב בלי הרקלוקר רבפר רגנרטור רררררררר לא הוגנת.
avatar
matanoosh 2018-05-04 20:08:02
אני בזמנו שמעתי את המחשב של אלדר מול הטרנספורט של הemm אחד הטובים שיוצרו ההבדלים היו זניחים לכאן ולכאן. אצל גיא השוונו בין מחשב לבורמייסטר טרנספורט גם אותו סיפור. למחשב של גיא בזמנו לא שודכו רקלוקר ורגנרטור מכל סוג שהו ומנסיון הם מכוללים מהפכה גם במחשב בנוי היטב. בסטרימרים החדשים כל עניין הרקלוקר ומתח הusb כבר מוטמעים במוצר וכל השוואה למחשב בלי הרקלוקר רבפר רגנרטור רררררררר לא הוגנת. אתה קצת אומר כאן דבר והיפוכו. מצד אחד אצל אלדר וגיא לא היו ריקלוקרים. מצד שני, אלה מחוללים דרמה ובלעדיהם ההשוואה לא הוגנת. אז ... זה או זה או זה, לא? בכל מקרה, אני מסכים איתך. להשוות מחשב עם ספק מצויין ככל שיהיה, וחומרה/תוכנה מושקעים ככל שיהיו, בלי ריקלוקר זה קצת לא פייר. אז עכשיו צריך להוסיף ריקלוקר (אבל שיהיה יקר, כן? הדרדה'לה הרגילים של EVO ושות' לא עושים את העבודה), להוסיף עוד כבל לדאק.... ואז... ואז זה קצת מייתר כבר את המחשב, לא? בכל מקרה, אצלי ההחלטה היתה משולבת בשיקולים רבים ונוספים שלא כולם היו סאונד בלבד אלא גם נוחות שימוש.
avatar
tzachi 2018-05-04 22:44:00
נהפוך הוא אצל גיא לא היה רקלוקר ועדיין המחשב והטרנספורט היו שווים פחות או יותר. אצל אלדר לא יודע מה היה במחשב. מה שאחרתי שכל עניין הרקלוקרים מיוסם היום בכל סטרימר שמכבד את עצמו . ועם במחשב שלך אן רקלוקר ושאר ירקות ברור שכל סטרימר יפיל אותו.
avatar
matanoosh 2018-06-04 16:53:54
נהפוך הוא אצל גיא לא היה רקלוקר ועדיין המחשב והטרנספורט היו שווים פחות או יותר. אצל אלדר לא יודע מה היה במחשב. מה שאחרתי שכל עניין הרקלוקרים מיוסם היום בכל סטרימר שמכבד את עצמו . ועם במחשב שלך אן רקלוקר ושאר ירקות ברור שכל סטרימר יפיל אותו. צחי, אני לא מבין את ההגיון שלך. מצד אחד, במחשבים של גיא ושל אלדר לא היה קלוקר ולא היה הבדל בין סטרימר לבין המחשב. מצד שני, מחשב בלי רכיב ריקלוקינג חיצוני לא יכול להתמודד מול סטרימר. אני מסכים עם הטענה השניה, אבל ממשיך ואומר שאם חייבים ריקלוקר למחשב, שיהיה ברמה גבוהה ויעלה הרבה כסף (כמה אלפי דולרים, אני לא מדבר על חרטות כמו EVO שלא עושים כלום, לפחות לא במקרה שלי), אז מה כבר העדיפות של מחשב על סטרימר? בכל מקרה, זה לא שחור או לבן - מחשב רע, סטרימר טוב. אבל, אם מתחילים מהתחלה ורוצים טרנספורט קבצים, לדעתי בחירה במחשב היא לא בחירה נכונה אם מייעדים את השימוש לאודיו בלבד.
avatar
שוני 2018-06-04 18:45:59
מתנוש אם אתה חושב שתצא ראש -טעות. תן לאחרים לחשוב להאמין במה שהם חווים. הייתי בסרטים האלו שקניתי את הסטרימר הראשון שהגיע לארץ ובעלי מחשבי העל צחקו עלי בזמנו והיום הם בעלים של סטרימר ים. מה שכן מחשבים של פעם נשארו באותו מקום ו סטרימר ים תומכי roon התקדמו פלאים בכל הפרמטרים.
avatar
tzachi 2018-06-04 19:14:05
צחי, אני לא מבין את ההגיון שלך. מצד אחד, במחשבים של גיא ושל אלדר לא היה קלוקר ולא היה הבדל בין סטרימר לבין המחשב. מצד שני, מחשב בלי רכיב ריקלוקינג חיצוני לא יכול להתמודד מול סטרימר. אני מסכים עם הטענה השניה, אבל ממשיך ואומר שאם חייבים ריקלוקר למחשב, שיהיה ברמה גבוהה ויעלה הרבה כסף (כמה אלפי דולרים, אני לא מדבר על חרטות כמו EVO שלא עושים כלום, לפחות לא במקרה שלי), אז מה כבר העדיפות של מחשב על סטרימר? בכל מקרה, זה לא שחור או לבן - מחשב רע, סטרימר טוב. אבל, אם מתחילים מהתחלה ורוצים טרנספורט קבצים, לדעתי בחירה במחשב היא לא בחירה נכונה אם מייעדים את השימוש לאודיו בלבד. אני יסביר פשוט אולי לא הובנתי : רכיבי הרבפר רקלוקר ורגנרטור משפרים משמעותית את העברת הסיגנל ממחשב . במוצרים מודרנים ממירים וסטרימרים מיוסמים תכנולוגיות אילו ביציאות ובכניסות . סתם דוגמה ממיר שאני מכיר בדגם ישן יותר כניסת הusb היתה בסיסית ביותר ובדגם האחרון משתמשים כבר באמרנו שהוא מוטג של חברה חיצונית מהמובילים בעולם לכניסת usb. בזמנו השוונו מחשבים וטרנספורטים כשהטרנספורט היה בשיאו והמחשב בראשיתי (פאן לס וספק לינארי ) ועדין היה מה שאפשר לכנות שוויון. פותח השירשור משווה מחשב בסיסי מול סטרימרים שכבר מיושמים בהם כל הטכנולוגיות המדוברות ולכן המחשב מקבל נוק אווט. עם היו מחברים למחשב את התכנולוגיות הנ"ל סביר להניח שהמחשב היה קרוב מאוד לסטרימרים. כמובן שניתן אפילו לשדרג עוד את המחשב : אצלי יש כרטיס usb אודיופילי פיקו אודיופילי חומר מיוחד על החיווטים שמונע רעש....... אני מכווה שאני ברור יותר.
avatar
matanoosh 2018-06-04 20:22:21
מת על זה שמתייחסים אליי בגוף שלישי כשמדברים אלי. פותח השרשור גם לקח EVO ריקלוקר, וחיבר למחשב שלו. פותח השרשור עובד עם ממיר שיש לו כניסת FIREWIRE שהמימוש בה שונה לחלוטין מכל שרשרת ה- USB. צחי עושה הנחות לא מדויקות ולא נכונות לגבי פותח השרשור והסטרימרים אותם השווה. הקיימברידג' , למשל, הוא מכשיר לפחות בן 3 שנים. פותח השרשור גם ניסה בשעתו כרטיסי USB של SOTM, פילטרים של SOTM, והרבה קשקושים שכולם עשו הבדלים לטובה. אבל זה בטל בשישים מול סטרימר טוב. אולי אם מחברים ריקלוקר ברמת אללה יסתר כגון איזה DCS או BERKLEY, אז אפשר לקבל תוצאה מצויינת ממחשב. אבל במקרה כזה, השימוש מראש במחשב הופך למיותר, ועושה היגיון לקנות מכשירים כאלה רק אם כבר יש מחשב שחבל לוותר עליו.
avatar
tzachi 2018-06-04 21:42:59
מתן אתה רגיש משהו כשכתבתי ברח לי השם ! חלש בשמות. לפי מה שכתבתה הבנתי שמדובר במחשב בסיסי. אן לי שום השגות על החוויה הסוביקטיבית שלך. והחויה הסוביקטיבית שלי לא באה במאום לסטור את החוויה שלך. פשוט זה לא שחור ולבן. וברור שסטרימרים יחליפו את המחשב בסוף גם ברמות הכניסה האמצע והעל רק מעצם היותם מחשב שתוכנן מראש לאודיו
avatar
yaronn 2018-06-04 21:45:10
אבל ירון, עצם זה שאתה קורא לפוסט שלי (שנמר התעקש לשים אותו כ"מאמר דעה", לא שאני יודע מה זה אומר) "הכללה רצינית ולא הגיונית", זה בדיוק זלזול. :) בקטנה. נתייחס לגופו של ענין: בדקתי לא רק שילוב של דאק אחד מול סטרימר ומחשב, אלא כמה דאקים וכמה טרנספורטים, ובשני סט-אפים. המסקנות היו זהות תמיד: הטוטאלדאק נתן נוק-אאוט למחשב בכל מצב. היי מתן, אז קודם כל אומר שחלילה לא היה רצון לזלזל, לא במאמר הדעה שכתבת ולא במסקנות שלך. ואני שמח שלקחת את זה בקטנה :) כשקוראים את הדרך שעברת (מתואר במאמר) והבדיקות שכתבת שעשית, מבינים שיש פה מסקנות שאינם בהכרח מוחלטות (לשימחתי התייחסת לזה בהמשך תגובתך אליי). אין ספק שכנראה עברת דרך עד שהיגעת למסקנה כלשהיא, אבל התמונה והמסקנה שאתה מציג (בכתבה ןלא בתגובתך אליי) הינה כל כך חותכת ולעומת זאת נסיוני (אצלי ואצל עוד מס' אנשים) מראה אחרת כך שמסקנתך לא בהכרח צריכה להיכתב כאילו היא אורים ותומים. כל כתבה פה באתר או באתר מכובד אחר, מסתייגת בנוגע לכל כך הרבה דברים ולא בכדי. שוב, בדקתי שני דאקים, לא אחד. אחד טוב, השני טוב מאד. DAC202 שלי ומטרונום C6+ שהוא, אגב, כן USB. וההבדלים במטרונום היו *טיפה'לה* יותר קטנים, אם אפשר בכלל לכמת הבדלים, אבל עדין היו משמעותיים לטובת הסטרימר. אבל... אני מסכים איתך לגבי מימוש ה- FW אצלי. למרות ש- Herr Weiss טוען כי כל הכניסות שוות, מסתבר שהתוצאה שקיבלתי בכניסת ה- AES EBU היתה טובה יותר בכל ניסוי שעשיתי (טרנספורט אופטי, סטרימר וממיר USB ל- AES EBU של EVO). אני שמח שהתייחסת לפיסקה שלי שמדברת על האימפלימנטציה והשינויים שישנם בין סוגיי הכניסות השונות ושגם אתה הגעת למסקנה זהה שלא כל הכניסות נשמעות זהה. כנראה שאין דרך שזה יקרה וזה לדעתי חלק לא קטן בדיון ובדרך השגת התוצאה בין אם אצלך, אצלי או אצל אחרים במימוש מחשב או סטרימר (טרנספורט) אל תוך מכשיר הD\A ומשם להגברה. (למרות שבעבר הרחוק היה ברשותי ממיר די זול של REGA שלהפתעתי כל הכניסות נשמעו זהה והיו פנטסטיות במימושן, ותמיד עניין אותי איך הם לעזאזל עשו זאת.) "אח שלי", אני לא ילד. כל הכבלים אצלי הם ברמה גבוהה או גבוהה מאד. קונדו כסף היה מחובר גם לסטרימר וגם למחשב. למדתי בשיעורי כימיה בכיתה י' איך לעשות ניסוי. אז ה"בעיה" לא כאן. אני שמח שנתת לי את התואר "אח שלי" :) ובמיוחד שמח שהכבילה שבה אתה משתמש הינה כבילה איכותית, אך פה אתה מפספס משהו....הריי לא יכול להיות שאותו כבל מתחבר (אתה מתאר קונדו כסף) גם לסטרימר וגם למחשב.....זאת לא אותה אימפלימנטציה ועל כן היא שונה בתכלית. לדוגמא: אם השתמשת בכבל דיגיטאלי (קונדו כסף) מהסטרימר לD\A, הריי שהוא שונה בתכלית מכבל USB מהמחשב לD\A... או לחליפין כבל USB דו ראשי. כפי שכולנו יודעים (הריי כולנו חכמים ויודעים את התורה:)) המימוש, שונה בתכלית גם מבחינת זרימת המידע, קיבוליות הכבל, החומר המרכיב את הכבל התורם במידת מה לדרך העברת המידע ועל כן לצליל המתקבל וכמובן הדרך שבה הממיר מתייחס לסטרים (במימוש USB הסטרים כפי שכולנו יודעים נשלט ע"י הרכיב בDAC לעומת סטרימר אשר שולח את הסטרים לממיר כמות שהוא דרך כבל 110\75 אום). חולק עליך. עשיתי הרבה ניסויים כאלה בביתי בשעתו. משיכת קבצים מ- NAS, משיכת קבצים מדיסק USB, משיכת קבצים ב- WIFI מלפטופ שהיה על השיש במטבח - לא מצאתי שוב הבדל בין אף אחת מהשיטות. הדבר היחיד ששמעתי בו הבדל היה אם הקבצים היו מאוחסנים במחשב המנגן, בדיסק הפנימי (SSD). לא אופציה, כמובן, בסטרימר. אז בשני המקרים שתוארו לעיל - גם המחשב וגם הסטרימר משכו קבצים מ- NAS מרוחק. אז בחלק ה-1 של המשפט אתה חולק עליי (וזה בסדר, אנחנו יהודים טובים) אבל בחלק השני אתה לגמריי יורד לסוף דעתי ולכן כפי המשתמע מהכתוב מסכים איתי. כי בהחלט התכוונתי למצב שבו המוזיקה יושבת על דיסק שמחובר למחשב (מצב אידיאלי עבור מי ששומע עם מחשב, הריי אין טעם לNAS במצב זה נכון??) גם אני נוכחתי לדעת בדיוק כמוך שקיים הבדל לטובה באם הדיסק מחובר למחשב. לכן שוב, המסקנה שלך היא נכונה עבורך אבל לא עבור משתמש מחשב פר-סה שמשתמש בדיסק אשר מחובר למחשב (פנימית או חיצונית) ללא ספק. ברור שזה "לא פייר" להשוות מוצר של 5000 יורו למחשב ב- 800 יורו. אבל זאת לא היתה הנקודה. נקודת המוצא של משתמשי המחשבים היא שאפשר להשיג תוצאה מצויינת בסכום נמוך מאד ולקבל יתרונות משמעותיים נוספים, כשהעיקרי שבהם הוא גמישות בממשק המשתמש. ולדעתי, נקודת מוצא זו - שגויה. צודק לחלוטין, שמח שירדת לסוף דעתי ולכן אין לי מה להוסיף פה (רק קח בחשבון שזה לא מה שהשתמע ממאמר הדעה שפירסמת) בא'לה, אתה מחפש פה סקירה מקיפה ברמת סטראופייל עם השוואות אמפיריות וקבוצות בקרה. זאת לא היתה המטרה. כולה כתבתי התנסות אישית. *אבל*, הדעה שלי לא מבוססת אך ורק על השוואת המחשב שלי מול הטוטאלדאק אלא, כפי שכתבתי בפוסט הפותח, וכפי שעניתי לתומר, על מספר שילובים עם מספר מכשירים, כולל סטרימר של קיימברידג' שעלה בסביבות 3000 ש"ח לפני כמה שנים. וגם הוא, למרות שחובר באופטי לממיר (!!), נשמע *קצת* יותר טוב מהמחשב. כן, לפעמים כיף להיתרפק על מאמר של סטריאופייל במיוחד שהם אכן משווים (או משתדלים להשוות) השוואה אמפירית בכתבות\סקירות. (דרך אגב, זה קורה גם באתר זה ובעוד אחד לפחות פה בארצנו הקטנה) ברור שזה לא היתה כוונת המשורר במאמר הדעה שפורסם (ולכן גם לא ציפיתי לכך) אבל קח בחשבון שיש פה איזה דיסאוננס כאשר אתה משווה בין שני מוצרים ששמיים וארץ מפרידים ביניהם מבחינת תימחורית או כפי שאנשים אוהבים לומר: "ערך לכסף" (שונא את המונח הזה, באמת שונא :)!!!) במקומות אחרים משתמשים בזה בצורה הפוכה, במצב שבו המוצר הזול ממש "מזכיר" בתכונותיו את המוצר היקר או לחליפין מוכיח שלא חייב לקפוץ ולשלם הרבה מכיוון שישנם תחליפים שמאוד קרובים למוצר היקר ועולים הרבה פחות ממנו - ועל כן הם מומלצים. מילה טובה מהלב: אם אתה כבר כותב ברמה כל כך נעימה ושוטפת, מותר לנו גם לקוות שיום אחד גם כתבה סטייל סטריאופייל תגיע נכון?? :) דרך אגב, שמעתי פעם את הקיימברידג' (יש להם רק 2-3 ממירים אז לא קשה להבין לאיזה אתה מכוון) והוא לא איזה גרוייסה מציאה... BTW, סיפור קטן: יש לי חבר שיש לו כרטיס קול מקצועי (לא אודיופילי כמו שאנו קוראים לזה) שביקש לעשות השוואה בין הקיימברידג' המדובר לכרטיס שלו. בגדול, הוא רצה להבין מה לעזאזל האודיופילים האלה רוצים. את הקיימבריד'ג הוא השאיל מחנות בתל אביב (נשמור על דיסקרטיות פה) מסקנת הניסוי? המחשב (עם הכרטיס קול המולבש שלו) דיי השאיר אבק לקיימברידג' מבחינת רזולוציה ופרטים. גם כאשר הקיימברידג' חובר למחשב דרך COAX וגם בUSB. ד.א., הבדיקה התבצעה פעמייים (כי הוא נודניק פרפקציוניסט), פעם בשימוש יציאת RCA ופעם בXLR עם אותה כבילה וזאת כי אמור להתקבל GAIN שונה. עוד אספר שיש לו מערכת מיקסינג בסיסית לאולפנים עם רמקולים מוגברים מאוד איכותיים אז ל-4 הגברברים שהיו במקום לא היה קשה להבחין. ושוב המסקנה קצת שונה משלך ולכן כנראה שישנם הבדלים בציוד, בבדיקות, אולי אפילו במוסיקה הנבדקת ולכן לא היתי ממהר להסיק משהו כאן. מה שזה אולי מלמד, שלכל אחד העדפה מסויימת. שמע, הייתי שואל גם אותך "איזה רכיבי סט-אפ" יש לך, אבל אין צורך להסתכן בלהשמע כאילו אני תופס תחת: ראשית אין בזה צורך, שנית המערכת שלי עוד לא מצדיקה את זה. אבל, אני כן יכול להגיד לך שבמערכת שבדקנו את המטרונום (של הבעלים הקודמים של הטוטאלדאק), הוא היה בתהליכי שינמוך המערכת והיא עלתה בקושי שליש משלי. וגם שם, ההבדלים היו קלים מאד לזיהוי. לכן, המסקנה שלי היתה גורפת כ"כ. ואני אחזור עליה: סטרימר טוב מפרק מחשב. אולי צריך בשביל זה, באמת, להגיע לרמות מחירים של טוטאלדאק וחבריו. אולי. אצלי שמעתי את העדיפות ברמות מחירים נמוכות בהרבה. אבל המסקנה הכי ברורה שאני הגעתי אליה היא: מחשב, טוב ככל שיהיה, לא שווה את ההתעסקות, ולא יכול להתמודד מול סטרימרים איכותיים מאד. לא אתייחס לחלק ה-1 של המשפט (אם תרצה, נתכתב בפרטי עבור זה) אבל כן אתייחס לזה שאני מכבד את התוצאה שלך ואת המסקנות שלך. אומר רק שלעניות דעתי ונסיוני אצלי ואצל אחרים, המצב לא בהכרח דומה (ללא קשר לטוטאלדאק...). פשוט כי יש כ"כ הרבה משתנים... תחליף ממיר D\A, תקבל שינוי כלשהוא,תחליף כבילה, אולי תקבל שינוי, תחליף אימפלימנטציה (USB\AES\FW\COAX\ ממיר מUSB לCOAX) ושוב אולי תקבל עוד שינוי, תחליף רכיבים במחשב, אולי עוד שינוי, תחליף מערכת הפעלה, תוסיף טיפול בחשמל רק לרכיב ספציפי והנה לך עוד אחד...אתה חייב להסכים, יש יותר מידי משתנים. ד.א., אני משתמש בריג'נרטור (גם למחשב, גם לסטרימרים וגם לדאק) ולכן יש אולי סיכוי שזה תורם לשקט במידת מה ויכול להסביר את התוצאה אצלי. לגביי האם זה שווה התעסקות?? בוא רק נאמר שהמחשב שלי קרס כבר פעמיים בשנה האחרונה (וזה מבעס לגמריי) אבל כמעט כל הסטרימרים שאני מכיר (כולל אלו שבבעלותי ואלו שלא אבל היתה לי הזכות להנות מהם) אינם לגמריי חפים מבאגים אז זה כבר עניין של גישה למוצר. בקיצור, לכל סיר המכסה שלו. כמובן שאאחל לך ברכת חג שמח, לך ולכולם פה.
avatar
tzachi 2018-06-04 22:29:08
אני גם הבנתי שביצעתה מתן בדיקה מול כמה סטרימרים שכולם נתנו בראש למחשב. לגבי הטוטל דאק ברור שיהיה לכל מחשב להתמודד מולו ! מדובר בסטרימר על !!!
avatar
matanoosh 2018-07-04 14:45:01
היי מתן, אז קודם כל אומר שחלילה לא היה רצון לזלזל, לא במאמר הדעה שכתבת ולא במסקנות שלך. ואני שמח שלקחת את זה בקטנה :) כשקוראים את הדרך שעברת (מתואר במאמר) והבדיקות שכתבת שעשית, מבינים שיש פה מסקנות שאינם בהכרח מוחלטות (לשימחתי התייחסת לזה בהמשך תגובתך אליי). אין ספק שכנראה עברת דרך עד שהיגעת למסקנה כלשהיא, אבל התמונה והמסקנה שאתה מציג (בכתבה ןלא בתגובתך אליי) הינה כל כך חותכת ולעומת זאת נסיוני (אצלי ואצל עוד מס' אנשים) מראה אחרת כך שמסקנתך לא בהכרח צריכה להיכתב כאילו היא אורים ותומים. כל כתבה פה באתר או באתר מכובד אחר, מסתייגת בנוגע לכל כך הרבה דברים ולא בכדי. שמע... אני אכן לא אורים ותומים. אבל המסקנה שלי היא חותכת ואינה אמביוולנטית עבורי, ואני גם מעז לחשוב שזה נכון באופן כללי: שלבנות היום מערכת מבוססת מחשב כפרונט-אנד מנגן זה מהלך לא נכון. היו לי הרבה סיטואציות שבהן שמעתי מחשב מנגן. בכל פעם שהישווינו אותו לסטרימר, לסטרימר היה שקט ורקע שחור שלמחשב היה קשה להתחרות בו. אז, מין הסתם אני לא שולל את ניסיונך אבל אני עדין בדעה שאם מתחילים מאפס, היתרונות שהיו למחשב לפני כמעט עשור, ואפילו לפני 5 שנים, כבר לא רלוונטיים. אני שמח שהתייחסת לפיסקה שלי שמדברת על האימפלימנטציה והשינויים שישנם בין סוגיי הכניסות השונות ושגם אתה הגעת למסקנה זהה שלא כל הכניסות נשמעות זהה. כנראה שאין דרך שזה יקרה וזה לדעתי חלק לא קטן בדיון ובדרך השגת התוצאה בין אם אצלך, אצלי או אצל אחרים במימוש מחשב או סטרימר (טרנספורט) אל תוך מכשיר הD\A ומשם להגברה. (למרות שבעבר הרחוק היה ברשותי ממיר די זול של REGA שלהפתעתי כל הכניסות נשמעו זהה והיו פנטסטיות במימושן, ותמיד עניין אותי איך הם לעזאזל עשו זאת.) אין ספק שמימוש כניסה/יציאה הוא חלק מהענין. זאת, אגב, אחת הסיבות שהייתי חם על הסטרימר הזה - יש לו יציאה אחת, וממומשת למיטב הבנתו של המתכנן. ספרטני, טוטאלי, אודיופילי. הענין הוא שמימוש הכניסה/יציאה אף פעם לא יכול להיות חלק מהחלטה צרכנית, כי אף פעם אי אפשר לדעת איפה השפעת המימוש נגמרת, ומתחילה השפעה של משהו אחר. או במילים אחרות, אם בממיר שלי, כניסת ה- FW לא נשמעת מדהים, אי אפשר לדעת אם זה יותר אשמתו של המחשב או יותר אשמתו של המימוש בכניסה של הממיר. בקיצור, בלה בלה. אני שמח שנתת לי את התואר "אח שלי" :) ובמיוחד שמח שהכבילה שבה אתה משתמש הינה כבילה איכותית, אך פה אתה מפספס משהו....הריי לא יכול להיות שאותו כבל מתחבר (אתה מתאר קונדו כסף) גם לסטרימר וגם למחשב.....זאת לא אותה אימפלימנטציה ועל כן היא שונה בתכלית. לדוגמא: אם השתמשת בכבל דיגיטאלי (קונדו כסף) מהסטרימר לD\A, הריי שהוא שונה בתכלית מכבל USB מהמחשב לD\A... או לחליפין כבל USB דו ראשי. כפי שכולנו יודעים (הריי כולנו חכמים ויודעים את התורה:)) המימוש, שונה בתכלית גם מבחינת זרימת המידע, קיבוליות הכבל, החומר המרכיב את הכבל התורם במידת מה לדרך העברת המידע ועל כן לצליל המתקבל וכמובן הדרך שבה הממיר מתייחס לסטרים (במימוש USB הסטרים כפי שכולנו יודעים נשלט ע"י הרכיב בDAC לעומת סטרימר אשר שולח את הסטרים לממיר כמות שהוא דרך כבל 110\75 אום). לא יורד לסוף דעתך. יש לי ארבעה כבלי קונדו כסף במערכת. אז בעת ההשוואה, לשני המכשירים היו מחוברים קונדו כסף. לגבי הכבלים שיצאו מהטרנספורטים אל הממירים, נו....פסדר... ברור שהם שונים, אבל זה בעיני בטל בשישים. אגיד לך מדוע- גם בסיטואציה הזאת, הישווינו שני כבלי AES EBU (110OHM XLR) אל מול כבל USB אחד, וההבדלים, למרות שהיו שמיעים אם ממש מתאמצים, לא היו באותו קליבר של ההבדלים בין הטרנספורטים. אז מבחינתי זה זניח. אז בחלק ה-1 של המשפט אתה חולק עליי (וזה בסדר, אנחנו יהודים טובים) אבל בחלק השני אתה לגמריי יורד לסוף דעתי ולכן כפי המשתמע מהכתוב מסכים איתי. כי בהחלט התכוונתי למצב שבו המוזיקה יושבת על דיסק שמחובר למחשב (מצב אידיאלי עבור מי ששומע עם מחשב, הריי אין טעם לNAS במצב זה נכון??) אהההה.... לא מדויק. אני לא רוצה שכל המוסיקה שלי תהיה על המחשב שמנגן, כי דיסקים של SSD הם מאד יקרים בנפחים גבוהים, וגם כי אין פה פיתרון שרידות. אז אוקיי, לעשות באפרינג, בסדר. אבל זה אילוץ של המחשב, הרי באותה מידה סטרימר יכול לעשות באפרינג לתוך RAM. גם אני נוכחתי לדעת בדיוק כמוך שקיים הבדל לטובה באם הדיסק מחובר למחשב. לכן שוב, המסקנה שלך היא נכונה עבורך אבל לא עבור משתמש מחשב פר-סה שמשתמש בדיסק אשר מחובר למחשב (פנימית או חיצונית) גם כאן, כן, יש הבדלים אבל הם ככככככככככככככככככככ"ככככככככככככככ קטנים בהשוואה להשוואה בין הטרנספורטים. זה כמו שנדבר על הבדלים בין מרימי כבלים באותה נשימה כמו הבדלים בין מגברים. צודק לחלוטין, שמח שירדת לסוף דעתי ולכן אין לי מה להוסיף פה (רק קח בחשבון שזה לא מה שהשתמע ממאמר הדעה שפירסמת) לא השתמע כי זה לא הסקופ של הדיון. סטרימרים טובים יהיו בהכרח יותר יקרים ממחשב. בשביל זה עובדים עם מחשב ולא עם סטרימר, לא? כי זה זול יותר. אבל כן, אני מסכים איתך שלהשוות סטרימר של 5000 יורו למחשב של 800 זה כאילו "לא פייר", אבל זה עדין שומט את הקרקע מתחת לצידוק ה- VFM של מחשב. כן, לפעמים כיף להיתרפק על מאמר של סטריאופייל במיוחד שהם אכן משווים (או משתדלים להשוות) השוואה אמפירית בכתבות\סקירות. (דרך אגב, זה קורה גם באתר זה ובעוד אחד לפחות פה בארצנו הקטנה) ברור שזה לא היתה כוונת המשורר במאמר הדעה שפורסם (ולכן גם לא ציפיתי לכך) אבל קח בחשבון שיש פה איזה דיסאוננס כאשר אתה משווה בין שני מוצרים ששמיים וארץ מפרידים ביניהם מבחינת תימחורית או כפי שאנשים אוהבים לומר: "ערך לכסף" (שונא את המונח הזה, באמת שונא :)!!!) שמע... הסיבה שטרחתי וכתבתי את ה"מאמר" הזה, שכאמור היה צריך להיות בכלל סתם פוסט בפורום דו-ערוצי, אבל נמר ביקש שאשקיע עוד 20 דקות ואעשה ממנו "מאמר דעה" היא *כי* המסקנות שלי פה היו נחרצות, וכי, לאחר כל השקלולים של עלות, זמן, סאונד, יישום וכו', פשוט קמה בי צעקה לשמיים שאומרת: "מחשב זה פאסה, אחי". מבחינתי, עשיתי את הסטראופייל שלי. מילה טובה מהלב: אם אתה כבר כותב ברמה כל כך נעימה ושוטפת, מותר לנו גם לקוות שיום אחד גם כתבה סטייל סטריאופייל תגיע נכון?? :) זה יקרה כשיהיה לי פורום/בלוג משל עצמי או שנמר וליאור יחליטו שיש להם תקציב לשלם לי עבור המאמרים האלה :), שני דברים שככל הנראה לא יקרו בעתיד הנראה לעין. דרך אגב, שמעתי פעם את הקיימברידג' (יש להם רק 2-3 ממירים אז לא קשה להבין לאיזה אתה מכוון) והוא לא איזה גרוייסה מציאה... BTW, סיפור קטן: יש לי חבר שיש לו כרטיס קול מקצועי (לא אודיופילי כמו שאנו קוראים לזה) שביקש לעשות השוואה בין הקיימברידג' המדובר לכרטיס שלו. בגדול, הוא רצה להבין מה לעזאזל האודיופילים האלה רוצים. את הקיימבריד'ג הוא השאיל מחנות בתל אביב (נשמור על דיסקרטיות פה) מסקנת הניסוי? המחשב (עם הכרטיס קול המולבש שלו) דיי השאיר אבק לקיימברידג' מבחינת רזולוציה ופרטים. גם כאשר הקיימברידג' חובר למחשב דרך COAX וגם בUSB. ד.א., הבדיקה התבצעה פעמייים (כי הוא נודניק פרפקציוניסט), פעם בשימוש יציאת RCA ופעם בXLR עם אותה כבילה וזאת כי אמור להתקבל GAIN שונה. עוד אספר שיש לו מערכת מיקסינג בסיסית לאולפנים עם רמקולים מוגברים מאוד איכותיים אז ל-4 הגברברים שהיו במקום לא היה קשה להבחין. אני מזכיר לך שפה מדובר גם על DAC שהיה בכרטיס קול ובקיימברידג', כלומר, הישווית פונקציה נוספת. ושוב המסקנה קצת שונה משלך ולכן כנראה שישנם הבדלים בציוד, בבדיקות, אולי אפילו במוסיקה הנבדקת ולכן לא היתי ממהר להסיק משהו כאן. מה שזה אולי מלמד, שלכל אחד העדפה מסויימת. "אח שלי", עזוב העדפות. העדפות זה למי שלא יודע לשמוע. למה? כי אם משהו טוב יותר, הוא טוב יותר. רק אחר כך אפשר לאמר: "כן, אבל אני מעדיף את הצליל האחר". לדוגמא: קח את שלמה - כפרה עליו - זבדה. יש לו מערכת מדהימה בבית. כל פעם שאני בא אליו, אני נמס. מבחינת איכות נטו, יש דברים שלא שמעתי באף מקום אחר. אני *עדין* *מעדיף* את שלי בבית. למה? הרגלים, תצוגה אחרת של באס, גיאומטריה אחרת בחלל שעושה לי צליל יותר גדול, וכו'. אבל ההעדפה שלי לא קשורה כהוא זה להערכה של המערכת של שלמה שהיא אחת מהיחידות ששמעתי שמזיזה את המחט. ויותר מזה, המערכת של נמר לפני שניים-שלושה גלגולים. *אז* היה שם מקום להשוואה לשלי, כי התקציב של המערכות היה +- דומה. ואז, לא אהבתי אותה. היתה לי קצת חריפה, קצת בפנים, קצת לא סלחנית. אז מה? זה אומר שהיא לא טובה? לא. זה אומר שהתרגלתי למשהו אחד, וקיבלתי משהו אחר אצלו. צריך ניסיון בשביל לדעת איפה נגמרת ההעדפה ומתחילה ההערכה האמיתית. וזה לא רק בתחום שלנו, מין הסתם. לא אתייחס לחלק ה-1 של המשפט (אם תרצה, נתכתב בפרטי עבור זה) אבל כן אתייחס לזה שאני מכבד את התוצאה שלך ואת המסקנות שלך. אומר רק שלעניות דעתי ונסיוני אצלי ואצל אחרים, המצב לא בהכרח דומה (ללא קשר לטוטאלדאק...). פשוט כי יש כ"כ הרבה משתנים... תחליף ממיר D\A, תקבל שינוי כלשהוא,תחליף כבילה, אולי תקבל שינוי, תחליף אימפלימנטציה (USB\AES\FW\COAX\ ממיר מUSB לCOAX) ושוב אולי תקבל עוד שינוי, תחליף רכיבים במחשב, אולי עוד שינוי, תחליף מערכת הפעלה, תוסיף טיפול בחשמל רק לרכיב ספציפי והנה לך עוד אחד...אתה חייב להסכים, יש יותר מידי משתנים. אני מסכים איתך שיש הרבה משתנים, אבל לא מסכים איתך שהם מונעים מלהגיע למסקנה. אני כן זורם איתך ומסכים לסייג את דבריי "בסט-אפ שלי, עם האוזניים המנוסות שלי, שהוא כנראה יותר טוב, והן כנראה יותר מנוסות משל הרבה אחרים:), שמעתי הבדלים בקלות":). אה כן, וגם ב"סט אפ של המוכר". אגב, קבל קטע: נדמה לי שההבדלים בבית אצלי הוא טטיייפפה פחות מורגשים מאשר אצל המוכר. אבל מצד שני, אני מכיר את המערכת שלי הרבה יותר, וכל הבדל מקבל מיד מעמד של דרמה. מה זה אומר? רק שבעוד סט-אפ היו הבדלים שמיעים. ד.א., אני משתמש בריג'נרטור (גם למחשב, גם לסטרימרים וגם לדאק) ולכן יש אולי סיכוי שזה תורם לשקט במידת מה ויכול להסביר את התוצאה אצלי. גם אני. לגביי האם זה שווה התעסקות?? בוא רק נאמר שהמחשב שלי קרס כבר פעמיים בשנה האחרונה (וזה מבעס לגמריי) אבל כמעט כל הסטרימרים שאני מכיר (כולל אלו שבבעלותי ואלו שלא אבל היתה לי הזכות להנות מהם) אינם לגמריי חפים מבאגים אז זה כבר עניין של גישה למוצר. בקיצור, לכל סיר המכסה שלו. אצלי היה מקרה בעייתי במיוחד שאינו רלוונטי עבור אנשים אחרים. אבל... עדין, גם אם לא היתה לי את הבעיה הספציפית שלי, הסטרימר מוכיח עצמו כמקור יציב שאינו דורש תחזוקה או צומי, ועושה דבר אחד בלבד- מנגן מוזיקה. וכל זה בגלל שהוא ROON READY ואין לו ממשק משל עצמו. רק זה, עבורי, שווה אחוזים נכבדים מהכדאיות שלו. וכתבתי על זה. לדעתי יש כאן עילה לעשות ניסיונות מעט יותר רציניים ומתקדמים על מספר רב יותר של מערכות. השאלה אם אפשר לעשות את הדברים האלה בעזרת עוד אנשים בפורום, ולהתחיל לאסוף כאן את המידע לרווחת הכלל, לטובת הדורות הדיגיטליים הבאים.
avatar
hornless 2018-07-04 15:40:51
כל הכבוד שאתה ממשיך לענות.
avatar
matanoosh 2018-07-04 15:50:11
כל הכבוד שאתה ממשיך לענות. כפרה, מה עוד יש לי לעשות בשבת בצהרים? יש כאלה שרוצים צומי בכוכב נולד או מסטר שף. אני צורך צומי דרך קשקושים שאני כותב בפורום. :)
avatar
yaronn 2018-07-04 18:09:14
תשמע מתן, אני יכול לענות לך שוב באריכות, אבל זה יקח זמן והיום יום שבת (היום היחיד שיש לי לשמוע קצת מוסיקה) אז אני מוותר מראש. בחלק מתשובותיך אתה אומר שלא עוברים למחשב בגלל עלות כספית גבוהה ובחלק אחר, כתבת שהעלות הכספית של דיסק SSD למחשב הינה גבוהה ....(וכנראה לא משתלמת עבורך או עבור הרוב) דרך אגב, תמיד אפשר להכניס דיסק SSD לNAS - אבל כנראה שגם פה זה עיניין של עלויות.... :) כנראה שאם "קמה בך צעקה", באמת משהו קרה שם ואני מכבד זאת מאוד, הריי הדבר הכי כיף הוא לגלות משהו חדש וטוב יותר שמניע. חבל שצעקות של אחרים אינם באותה הרמה כדי שתסתכל הצידה לרגע ותבין שיכול להיות גם משהו אחר.... האמן לי, אני לא נגדך, פשוט לא מקבל את העובדה שהסטרימר הינו שובר שיוויון כפי שאתה טוען (לפחות לא אצלי במערכת, אפילו עכשיו כאשר המוזיקה שמתנגנת ברקע היא דרך אחד מהם...) אני בתובנה שהחלק החשוב ביותר במערכת מושקעת הוא לאו דווקא המקור , אלא הוא: המקור + הממיר D\A. התוצאה היא שוות-ערך למקור חזק + D\A מצויין ורזולטיבי. לעולם אחד מהם לא יתן תוצאה מוחלטת (אולי שידרוג אבל לא קפיצת משמעותיתי), שניהם צריכים להיות ברמה הגבוהה ביותר המתאפשרת. ואם בניים-דרופינג עסקינן, אז לי אין כבלים של קונדו, כמעט כל הכבלים שלי הינם מתוצרת סילטק (ALL THE WAY) מסדרות גבוהות (הפרינס והQUEEN) וזנזטי. כבלי הUSB והרשת שלי הם מתוצרת חברה יפנית שעופר שחורי מייבא אז אני דיי בטוח שאני מכוסה בכבילה כמעט כמוך אם לא יותר. בכל מיקרה, אין לי צורך בצומי :) ולכן אני לא הולך להיות פה דון קישוט. פשוט כי אני לא חושב שזה מספיק חשוב לי וכי יש לי את 2 הפיתרונות ובעיניי כיף לשמוע גם כך וגם כך. אבל חבל, נראה שאתה לא פתוח ל"עוד דעה" (לפחות לא לעת עתה) בסיגנון המאמר שלך אז בוא נסכים שלא להסכים בחלקו של הדיון שסובב סביב האם סטרימר נשמע טוב יותר. נראה שאין משהו על הכדור שישכנע אותך (לפחות בשלב זה או עד שיבוא משהו אחר "ויפיל אותך" ואני בטוח שזה יקרה מתישהוא בגלל הקידמה האין סופית בתחום הזה). באמת שאני שמח מכל הלב שמצאת את הכיוון שלך, תאמין לי, למצוא את הכיוון שלי לקח לי נצח והמון כסף. בגלל זה יש לי פטיפון ברמה גבוהה, מס' סטרימרים, מס' D\A, מספר מגברים - תאמין לי, טירוף כספי שלפעמים נראה לי לא חכם כי אני בן אדם שנקשר לדברים ולכן קשה לי למכור הלאה :) שבוע טוב ובוא נהנה מהמוזיקה, זה באמת העיקר
avatar
סחבק 2018-07-04 23:10:30
מתן, תודה על הכתבה! כרגע אני בשלבים הראשונים אבל בבוא היום אני מתכנן לחזור לכתבה ולתגובות. אגב, הסיבה שנכון לרגע זה אני מתכנן על מחשב ולא חושב על סטרימר היא שימוש בRC.
avatar
שוני 2018-08-04 00:27:15
תמיד ידעתי שלפני יציאת מצריים היו רק 10 מכות.
avatar
yossie4 2018-08-04 11:41:12
מתנוש, כתוב נפלא ואכן (לפחות גם אצלי) האורנדר נתן בראש למחשב. אבל לדעתי הצנועה, תוצאה טובה זה שילוב הן של טרנספורט איכותי (סטרימר ייעודי או מחשב) ודאק איכותי. במקרה שלך, מאחר והדאק נשאר במקומו היה קל לבחון את הסטרימר מול המחשב וכמו שציינת הסטרימר נשמע הרבה יותר טוב (לא היה לי ספק בכלל, ולהערכתי היית מקבל תוצאה זהה גם עם לומין, אורנדר ) יישר כח על הכתבה והזמן שפינית ולמענה לכל התגובות. וביום שתתיאש "מהטרנספורט" הענתיקה שלך, עדכן אותי.. אולי עוד יחזור למקורות (עושה רושם שהוא מיותר.. יש לך אחלה סטרימר) יום טוב ואקפוץ בקרוב לביקור
avatar
No32 2018-12-04 23:53:06
אני בעלים של ה D1 כבר שנתיים, מכשיר מצוין , שירות מעולה אני מאוד מרוצה ותוהה מדוע ג החליפו ובמה
avatar
matanoosh 1970-01-01 02:00:00
אני בעלים של ה D1 כבר שנתיים, מכשיר מצוין , שירות מעולה אני מאוד מרוצה ותוהה מדוע ג החליפו ובמה שינמוך. שיקולים לא בהכרח אודיופיליים טהורים. בכל מקרה הכרתי אחד אחר שרוצה להחליף את המכשיר בטענה שיש לו רעיון איך להגיע לתוצאה דומה בפחות כסף. לא יודע מה זה אומר. לא עניין אותי. בכל מקרה, היציבות של המכשיר מרשימה, מעבר ליכולותיו הסוניות. אני חייב לאמר אבל שהוא עוד יותר מדגיש כמה טידל נופל מול ניגון קבצים מקומיים איכותיים. מבאס.
כל הזכויות שמורות לאתר dtown.co.il


הרשם לעדכוני האתר
Email: