חנויות
פיוז ארמה אודיו אודיו אקסטרים Sonic Bliss אמנון סאונד סטריאו פרו Soundquest קודו אודיו Stereoscope סטריאוסקופ למטייל אניגמה קולנוע ביתי גופי תאורה

ביקורת סרט מלחמת הכוכבים: אחרוני הג'דיי | סרטים & מוזיקה | ביקורות | ראשי

ביקורת סרט מלחמת הכוכבים: אחרוני הג'דיי

גודל אות: Decrease font Enlarge font
ביקורת סרט מלחמת הכוכבים: אחרוני הג'דיי ביקורת סרט מלחמת הכוכבים: אחרוני הג'דיי

קבלו את החלק השמיני בסאגה של ג'ורג' לוקאס (כמעט ובלי ג'ורג' לוקס) "מלחמת הכוכבים 8, אחרוני הג'ידיי".

מה שהתחיל לפני כ-40 שנה, עם סרט שאף אחד לא האמין בו, הפך עם השנים לשם דבר בתרבות העולמית. אחרי שלושה חלקים בשנות ה70\80, ועוד שלושה חלקים בתחילת שנות ה-2000. אחרי מכירה של כ-6 מליארד דולרים של המותג הקולנועי "מלחמת הכוכבים" ויציאתם של החלק השביעי ועוד פרק שהיה די לא קשור לעלילה המרכזית של "רוג 1", קבלו את החלק השמיני בסאגה של ג'ורג' לוקס (כמעט ובלי ג'ורג' לוקס) "מלחמת הכוכבים 8, אחרוני הג'ידיי".

האמת שניתן לכתוב רבות ואכן רבות כבר נכתב ועוד יכתב על הסדרה הזאת, על ההשפעה שלה בתרבות האמריקאית, על ההשפעה שלה בתרבות העולמית ועל איך הסדרה הזאת מצליחה לחבר בין אנשים, תרבויות ואיפה שהפתרון הפוליטי לרוב לא מצליח, הפער מצטמצם באמצעות התרבות והקולנוע. תראו את הסרטו של בן אפלק, "ארגו", כאשר בשנות ה70, השגרירות באיראן מותקפת וצריך להוציא את בני ארובה בסתר. יוצאת משלחת קולנועית, לצלם סרט על חייזרים (בדומה למלחמת הכוכבים, שדאז תפסה חלק משמעותי בתודעה הציבורית העולמית) ועד היום התופעה הולכת ומתרחבת. אנשים שעוקבים ומעריצים את הסדרה, רוכשים את כל הסדרה של הסרטים ומהווים כמנוע כלכלי שממשיך לדחוף את הוליווד להמשיך ולייצר עוד ועוד. וכאן השאלה: עד כמה די החומר התרבותי? האם זה נשחק וכל מה שהם עושים זה למחזר את עצמם או שכן הם מצליחים לחדש ולרגש אותנו הצופים?

כמובן שאזהרת "ספויילרים", לפניך!!!

אם נזכר בסיום החלק השביעי, נראה כי הגלקסיה נמצא על הקצה של סובלנות כלפי השליטה האימפריאלית, ונראה כי אין באמת תקווה לאדם שיתנגד לפעילות שלטונית עריצית. למרות שחלק מהתושבים זוכרים שהיו פעם ג'דיים, ברובם הם פשוט נשכחו. הפרק הנוכחי החזיר אותנו לאותה העת, לפין שעוד נמצא בקומה, לריי שבדיוק הגיע אל היעד הנכסף מפתח דלתו של לוק סקאיווקר אבל זה לא בדיוק מעניין לקריאה, הרי לא סתם הוא בחר לברוח ולהתחבא. לכן הביקור המפתיע שלה לא באמת גורם לו לרצות לצאת (את הלמה, לא באמת תגלו פה).
אחרוני הג'דיי

במקביל. המפקדה של המורדים, אשר בסיסם התגלה ע"י האימפריה, מנסים לברוח. אבל ספינות המשמידים מגיעים ומשמידים את כוכב הלכת בו הם שהו ומתחילים לרדוף את הספינות הבודדות שנותרו של המורדים. אבל גם אחרי שאלו ברחו באמצעות מהירות האור, הם נמצאו מידית. ובשל מחסור בדלק וחוסר פתרון לבעיה, נראה כי השמדת עומדת לבוא בכל רגע.

״קילו רן״, אשר חווה לבטים וקונפליקטים פנימיים אודות מות אביו, כדי להראות את הנאמנות שלו לאדונו, תוקף את הספינות של המורדים אבל חש בנוחכות אימו ושוב מוצא את עצמו באותם לבטים. הסיפור מסתבך כאשר הוא מתחיל לתקשר באופן ישיר עם ריי, וכל אחד מהם מתחיל לגלות עד כמה המציאות שלהם מעוותת ולא נכונה. אך בסופו של דבר כל אחד בוחר את בחירותיו ועליו לחיות עם אלו.

הכח הפיקודי הנשי, אשר מחליף את הנסיכה ״לאה״, כאשר זו מועפת אל החלל החיצון ובעקבות כך גם נכנסת לתרדמת, נכנסת לנעליה ״לאורה דארן״. עוד דמות נשית חזקה אשר מובילה את ההתנגדות. מה שמצחיק שהגברים (וזה לא הפעם הראשונה) מוצגים כנמהרים ואימפולסיביים, לא שקולים - בעיקר כאלה שלא צריכים להוביל את הקבוצה, אלה להיות כלים בידיהן של הנשים. אולי בכל התמורות שקורות בעולם המערבי ונשים יותר ויותר מקבלות כוח (או לוקחות כוח) ונראה כי כל גבר חזק שישנו היום בעולם - לפתע מוגשת נגדו תלונה על הטרדה. נראה שכל אחת מרגישה בנוח להיות בעמדת כוח, ושוב לא לשם כך אנחנו כאן. סתם היה בא לי לתת איזו תיאוריית קונספרציה.


אז הסיפור שלנו מתנהל בחפיפה של בריחת המורדים שבכל רגע יושמדו, אשר מנסים להציל את עצמם באמצעות ״פין״ וחברתו הסינית (לא באמת חשבתם שנשכח את הסינים, כי יש מיליארד מהם), בהנהגתה של עוד אישה חזקה (כי הגברים הם לא אחראיים מספיק או שאין כאלה בסדרה הזאת). ריי ולוק סקאייווקר, אשר אינו מעוניין לחזור אל העולם וללמד את הדור הבא של הג'דיים. ואחרי שעתיים וחצי של חוויה קולנועית וויזואלית מרהיבה, אנחנו חוזרים לאותה נקודת התחלה.
אני מרגיש שדוד ומאוד לא מרוצה!

כן יש תהליכים שקורים בסרט אבל נראה כי כולם הביאו בחזרה לאותה הנקודה שאף נמוכה טיפה מזו של ההתחלה. ולכן עבורי זה הרגיש חוסר פואנטה טוטאלית של הסרט. למרות הההתלהבות של הצופים ואף אי הסכמה של רבים מאלו שיקראו, אבל דעתי האישית - ממש לא חובב של הסדרה הזאת אבל בהחלט יכול להעריך את הסרט עצמו. התפתחות הדמויות נראת שטוחה למדי, כמובן שניתן להגיד על הכל - אבל הדמויות די סטריאוטיפיות וצפויות מראש (ונכון שהיו רגעים שהסרט הצליח להפתיע - בעיקר בעצלנות של הדמויות), ובעובדה כי היוצרים לא חשבו לקחת את הסיפור למקום קצת יותר מעניין מזה שהם לקחו בפועל.

או שאני פשוט טועה.

בכל מקרה, למי שאוהב את הסדרה, ממש לא ממליץ לוותר ולרוץ עכשיו לקולנוע. לכל אלו שלא מושבעים, עוד כחצי שנה בכל מקרה תראו בטלוויזיה, ולא בעין ביקורתית, עד כמה אתם חושבים שהדמויות התקדמו בהתפתחות שלהם, בבחירות שלהם ובכלל בהזדהות שלכם עם כל אחד ואחת מהם - מה אתם אומרים? תכתבו לי פה למטה!!!
ציון: 7.5
  • email שלח לחבר

Share DTOWN Article

דיון בפורום על המאמר (5 תגובות פורסמו):

avatar
exupgh12 1970-01-01 02:00:00
לדעתי הסדרה מוצתה עד תום בשלושת הסרטים הראשונים, כל המוסיף גורע.
avatar
איציק ירקוני 1970-01-01 02:00:00
סרגיי אחלה סקירה :בעד:
avatar
itay123 1970-01-01 02:00:00
סרט סוחף, סרט פופקורן, great Entertainment, הולך להיות, מאמין סרט רפרנס, סאונד + תמונה. ובאותה נימה כ SW fan, מאכזב, מאולץ, אותה נימה בינונית שהתחילה בפרק 7 ממשיכה עוד יותר בפרק 8. נהניתי לקרא, תודה. הציון לסרט - מתאים ביותר. בינוני.
avatar
Roy 1970-01-01 02:00:00
סרט בינוני מינוס, נראה כמו סרט שבויים ע"י ועדת שיווק והתוצאה בהתאם. ארוך למוות, לא סוחף, עלילה שלא זזה לשום מקום. הרבה קטעי "די, נו..." כל קו העלילה של פין ורוז מיותר לחלוטין (כמו הדמויות עצמן אגב), לא מעניין, מנפח את הסרט וגם לא מקדם את העלילה במילימטר. כולל הקרב הנורא חשוב ושכולנו ציפינו לו (NOT) נגד קפטן פלזמה (דמות מרתקת שבכלל לא שם כדי למכור עוד Figures...). אנחנו גם אמורים להניח שפין, שטרחו לציין שהיה פועל ניקיון (עוד נקודה לא ברורה... פועלי ניקיון עובדים עם השריון?) זכה לכל היכולות הקרביות המרשימות שלו בין לבין, שמאפשרות לו לנצח לוחמת מקצועית (יעני להילחם זה ה- Dayjob שלה), משוריינת, בגובה מטר תשעים. היו הרבה קטעים של מזל עיוור שלא תלוי כלל בדמויות ויכולותיהן, כולל "דאוס אקס BB-8" ברמות מגוחכות לגמרי. גם המאבק מרגיש (לי) כמו משהו מאוד קטן. ממש לא משתווה בתחושת ה- Scale למאבק על גורל הגלקסיה מהסרטים המקוריים, ואפילו לגודל, נפח וחשיבות האירועים מהפריקוולים (ימ"ש). האמיל היה נהדר, אדם דרייבר גם. אבל חוץ מהם, תצוגות המשחק נעו בין איום ונורא (בניסיו דל טורו, לורה דרן, דומנל גליסון) לאנמי ומשעמם (דייזי רידלי, קארי פישר ז"ל). ה - CGI של היצורים, טוב ככל שיהיה, עדיין נראה מאוד מלאכותי וטוב היו עושים אם היו מאוד מפחיתים את השיט המיותר ממילא הזה. אגב, מי לעזאזל הפרוטגוניסט/ית של הסרט? "על הנייר" זו ריי, אבל אין לה הרבה יותר זמן מסך מלדמויות משמעותיות אחרות (לפחות לא הרגיש לי ככה), היא לא נמצאת בלב ההתרחשויות, ומה שקורה איתה מניע את העלילה באופן חלקי מאוד. בנוסף, בשום שלב לא חשתי תחושת סכנה כלשהי לדמויות, או שהן מסכנות משהו שמשמעותי להן. הם פשוט נעים מנקודה א' לנקודה ב', ובד"כ עם כמויות מזל בלתי סבירות גוברים על ההתנגדות. וכמובן שצבא המסדר הראשון חסר כל תועלת או יכולת איום. פשוט לא יכולתי להכיל את חוסר הסבירות שחבורת המורדים (במה הם מורדים בדיוק?) הפיצית הזו יכולה לעשות כ"כ הרבה נזק למסדר הראשון, בכ"כ מעט שכל, ולא להימחק לחלוטין. ועוד דבר- הומור המודעות העצמית סטייל מארוול... אוי ואבוי. כל כך, אבל כל כך לא מתאים לרוח הדברים בסרטים האלה. זה לא שסרט סטאר וורס חייב להיות חסר הומור, אלא שההומור הזה מאוד לא מתאים, מאוד תוצר של תקופתו, ויש לי הרגשה שיתיישן רע מאוד. ובפינת הניטפוקים (ויש הרבה)- איך זה שטכנולוגיה מסויימת קיימת או לא קיימת לפי מה שנוח לעלילה? דוגמה מרכזית שממש צרמה לי - מגיני אנרגיה. זה דבר שהוזכר גם בסרטים המקוריים ומעולם לא נצפה בפעולה; כשחללית קרב נפגעת היא מושמדת על המקום, וכשמדובר בספינה גדולה פחות ברור מה קורה, מן הסתם בגין מגבלת האפקטים דאז. אבל היום כבר אין לנו מגבלת אפקטים. אז אותה ספינה עצמה, כשצריך שיהיו לה מגינים- יש (כשיורים על ספינת המורדים מרחוק, רואים בבירור את המגינים עובדים), וכשהעלילה צריכה אחרת- אין (כשקיילו והקרביות שאיתו מפוצצים את גשר הספינה עם ליאה וכולם). שלא לדבר על כך שנראה שלספינות המסדר הראשון אין את הגאדג'ט הזה בכלל. זה ניטפוק, אבל זה מעצבן. יש לי עוד בעיות עם הסרט הזה מכאן ועד טאטואין, אבל נראה לי שמספיק בינתיים. כמעריץ וותיק של הסדרה המקורית זו היתה אכזבה מרה, אבל אפילו לא הצלחתי להנות מזה כ"סתם" סרט הרפתקאות.
avatar
zapilak 1970-01-01 02:00:00
פעם מלחמת הכוכבים היה סרט חדשני, מדע בדיוני הארד קור שיצר שפה עיצובית חדשה, ארכיטקטורה והמון מוצרים מגניבים שהיו בסרט וקרבות חלל לא מהעולם הזה...זה שמשכו את הסדרה עד היום עושה רע לסדרה. זה כבר לא סרט נדע בדיוני, זה סרט היסטוריה שויזואלית/עיצובית לא מחדש דבר....דווקא העלילה היתה מוצלחת ורווית תהפוכות אבל היא לא הצליחה להתרומם לשיאים הנדרשים לסרט הסיום של הסאגה....הסוף לדעתי קצת צולע...בקיצור ממשיכים את סדרת מלחמת הכוכבים עם עלילה חדשה לגמרי...מקווה שהיא תהיה יותר מודרנית ותחזיר למדע הבדיוני את הכבוד המגיע לו....עד אז יהי הכוח איתכם.....
כל הזכויות שמורות לאתר dtown.co.il


הרשם לעדכוני האתר
Email: