חנויות
פיוז ארמה אודיו אודיו אקסטרים Sonic Bliss אמנון סאונד סטריאו פרו Soundquest קודו אודיו Stereoscope סטריאוסקופ למטייל אניגמה קולנוע ביתי גופי תאורה

קולנוע דיגיטלי - הקרנת בכורה בישראל | טלויזיות & וידאו | כתבות | ראשי

קולנוע דיגיטלי - הקרנת בכורה בישראל

גודל אות: Decrease font Enlarge font
אוסקר ב- HD אוסקר ב- HD

פורמט הוידאו הדיגיטלי, אשר מקובל בעולם של קולנוע ביתי, עוזב את הבית ומגיע אל הקולנוע, שם הוא מחליף את גלגלי הצלולואיד.

עד היום, המונח "סרט" קולנוע העלה בדמיוננו תמונות גלגלי ענק של צלולואיד באורך אינסופי, בליווי שריטות וסימני בלאי בתמונה שמוצגת על המסך הענק.

לא עוד, בהקרנה מיוחדת של הסרט איירון מן, נחנך אולם קולנוע דיגיטלי חדש בקניון עזריאלי.

אחד המעוזים האחרונים בעולם הוידאו, בו נשמרת עדיין בעוז המסורת "האנלוגית" הוא בית הקולנוע, אמנם מדובר בשיטה אשר מסורבלת לאחזקה ותפעול אך בתמורה מפצה באיכות התמונה אשר נחשבת בד"כ כסימוכין עבור שיטות הצגת וידאו אחרות.

האם תמונות המקרין אשר נחרטו בזיכרון (בעיקר בזכות סרטים כדוגמת "סינמה פרדיסו") כשהוא מגלגל את סרט הצלולואיד על גלגל הסרט הגדול ומשגיח על מכונת ההקרנה בזמן הצגת הסרט ילכו ויעלמו?

אם נשפוט על פי הנעשה במספר בתי קולנוע מובילים בארה"ב ואירופה, מעתה גם באולם 1 של קולנוע גלובס, אזי יתחוור לנו שזה אכן הכיוון.


יורם גלובוס אוחז בסרט קולנוע דיגיטלי

קובץ של קולנוע
בית הקולנוע קיבל את קובץ הסרט מספר ימים לפני תחילת ההקרנות, הסרט איירון מן מגיע על דיסק קשיח, כקובץ שגודלו עומד על כ- 200GB, מהדיסק הקשיח, הוא מועבר אל תוך מערך כוננים קשיחים (בתצורת Raid) אשר מהווים חלק ממערכת ההקרנה.

המקרן שנמצא באולם הקולנוע הוא מדגם SRX-R220 של סוני, זהו מקרן בטכנולוגיית SXRD (טכנולוגיה שדומה בפעולתה למנגנון מראות ה-DLP במקרנים ביתיים, אך זו מבוססת גבישים קריסטליים מעל שבב סיליקון).

הרזולוצייה אותה מקרין המקרן היא באיכות 4K, מה שאומר בפועל 4096X2160 פיקסלים (כ- 8.85 מיליון פיקסלים...)
בהשוואה, תקן HD הגבוה ביותר כיום לציוד קולנוע ביתי – 1080P תומך ברזולוציה בת 2.07 מיליון פיקסלים "בלבד".
רזולוציה דיגיטלית בקולנוע
שני סטנדרטים מקובלים בקולנוע הדיגיטלי:
2K = רזולוציית 2048X1080 פיקסלים 4K = רזולוציית 4096X2160 פיקסלים

רוב הסרטים (בפורמט קולנועי 35 מ"מ) מצולמים עדיין במצלמות פילם, עוברים המרה לפורמט דיגיטלי (בשלב העריכה באולפן) ואז מומרים חזרה לפילם (מועלים על הצלולואיד).

הקרנה בפורמט הדיגיטלי, חוסכת המרה אחת של הסרט (בחזרה לפילם).
חלק קטן מהסרטים, מצולם כבר במקור במצלמות דיגיטליות (לדוגמא, שלושת סרטי טרילוגיית מלחמת הכוכבים של ג'ורג' לוקאס).

רובם של הסרטים הדיגיטליים, מגיעים במקור ברזולוציית 2K ועוברים הגדלת רזולוציה (Upscale) במקרן של סוני לרמת 4K, חלקם הקטן יגיע כבר באיכות מקור של 4K.


Iron Man (באדיבות גלובוס)

והתוצאה? חדה, חדה מאוד, עם תמונה מפורטת המאפשרת להבחין בכל עצם ופרט אשר מוצג על המסך.
חלק ממאפייני התמונה, דומים לאלו של סרטי הצלולואיד: במקרים מסוימים, ניתן היה להבחין בגרעיניות / רחש דיגיטלי בתמונה, אך זו דמתה באופיה לגרעיניות אליה התרגלנו מסרטי העבר.
בנוסף, כאשר המצלמה נעה על ציר אופקי, ניתן לחוש ברעד / קפיצות קטנות (Judder) בתמונה, דבר הנובע משימוש בפורמט הקולנועי 24p, אשר, מציג 24 תמונות בשניה – בדיוק כמו בעבר (כולנו התרגלנו לתופעה זו, נסו לשים לב אליה בצפיה בסרט).

לעומת זאת, חדי העין יבחינו כי איכות השחור בתמונה אינה עמוקה כמו בשיטת הקרנה "קלאסית", אם עד היום הושוותה איכות השחור במסכי טלוויזיה ביתיים אל הצלולואיד של הקולנוע, הרי מהיום משתנה התמונה וגם כאן נצטרך להתרגל ל-"שחורים דיגיטליים" (שהם למעשה אפור כהה מאוד ולא שחור).

שוב, מדובר באבחנה דקה למדי, אוכל לומר כי הצופים שסביבי נהנו מאוד מאיכות התמונה: מדובר על מקרן שמציג בעוצמת הארה בת 18,000 לומנס, בשילוב חדות תמונה וצבעים עזים, מה שמוביל לתוצאה מרשימה לעין.


Iron Man (באדיבות גלובוס)

זהה למקור
יתרון נוסף וחשוב אותו מביא הקולנוע הדיגיטלי הוא ביטול תופעת שחיקת הסרט ועותקים שרוטים אליהם התרגלנו בעבר. אם בצלולואיד, כל הקרנה חוזרת של הסרט שוחקת אותו - מה שמביא לירידה באיכות העותק, הרי שבקולנוע הדיגיטלי, בכל פעם שנגיע להקרנה, נקבל את אותו הסרט באותה איכות בה עזב את האולפן.

אודיו: פסקול הסרט שהוקרן, היה בפורמט דולבי דיגיטל 5.1 , המערכת יודעת להוציא עד 16 ערוצי קול נפרדים, מה שמשאיר מקום פנוי רב לפורמטי אודיו חדשים.

גלגל רזרבי
סרט דיגיטלי, מביא עימו גם בשורה לבעלי התפקידים באולם הקולנוע: מהיום, אין יותר כאבי גב של המקרינים, שנובעים מהרמת גלגלי ענק כבדים של צלולואיד.
ניתן לשלוט על המקרן ישירות מחדר הבקרה וכך לפקח על כלל מקרני בית הקולנוע מבלי הצורך לעמוד לידם.
כמו בתחומים אחרים, גם כאן בוודאי תתעורר השאלה, האם ייעול התפעול, יביא בסופו של דבר לאיום על תפקידו של המקרין?

בעתיד הלא רחוק, תשוכלל השיטה עוד יותר: הסרט יגיע גם אל בית הקולנוע דרך האינטרנט, משם יוטען אל המקרן: דרך נקיה ופשוטה, ידידותית לסביבה.

פורמט הסרט הדיגיטלי, צפוי להופיע בבתי קולנוע נוספים בישראל, מחיר הכרטיס שודרג קמעה באולם 1 (קולנוע דיגיטלי) והוא עומד על 40 ₪ (באולמות האחרים 35 ₪).

מקרן קולנוע דיגיטלי - סוני SRX-R220עדשת המקרן

  • email שלח לחבר

Share DTOWN Article

דיון בפורום על המאמר (18 תגובות פורסמו):

avatar
keyser 2008-02-05 09:07:27
יפה מאוד, נראה מבטיח, אבל איפה הסרט מוקרן?
avatar
offirs 2008-02-05 09:18:26
כתוב בקניון עזריאלי - שם יש אולמות של גלובוס
avatar
liorkoren 2008-02-05 09:42:41
קולנוע גלובוס עזריאלי, אולם 1
avatar
offirs 2008-02-05 09:52:34
מה לגבי הסאונד באולם? סביר,או שיש שיפור/שינוי במערכת ההגברה?
avatar
אורי_ו 2008-02-05 10:21:41
הבנתי שהשקיעו כמה מיליונים במקום לא?
avatar
liorkoren 2008-02-05 10:58:53
על פי ההצהרה, השקיעו מיליון שקל במקרן והתקנה. הסאונד באולם היה דולבי דיגיטל, היה טוב אם כי בהיר מעט, אין עדיין ציוד שם שתומך בפורמטים החדשים יותר.
avatar
romanhit 2008-02-05 15:26:28
אבל פעם אמרו לי שמקרן דיגיטלי לא יוכל בחיים להגיע לאיכות של פילים, בגדלים גדולים. כי העותק הדיגיטלי מתחיל להתפקסל מגודל מסוים ואת הפילם אפשר להגדיל הרבה יותר. האם זה נכון או שהטעו אותי??
avatar
revox 2008-02-05 17:11:02
הפומט הדיגיטלי=מותם של סירטי האיכות ומות ההפקות האיכותיות. ברגע שהסרטים יגיעו להקרנה בפורמט דיגיטלי הם יגיעו לאינטרנט במהירות האור ממש כמו שעברו מתקליטים לדיסקים ואז היתחילו הצריבות של המוסיקה וענף המוזיקה נהרס.... הקולנוע הדיגטלי מנסר את הענף של עצמו... ומגיש לחתול את השמנת כלומר פורמט דיגיטלי שבקלות יגיעה לאינטרנט בשיתוף קבצים... יקווצו את ה 200 גיגה ל 4 או 8 גיגה ויהיה קל להוריד. מה גם שהקרנה במכונת הקרנה הרבה יותר איכותית מבחינת עומק התמונה וקירבתה למראה במציאות לעומת הקרנה דיגיטלית.. ממש כמו ההבדל בן דיסק לתקליט ובן הקלטה אולפנית אנלוגית לדיגטלית.... היום המגמה בקרב המיקצוענים להקלית מוסיקה בשיטה אנלוגית ולצלם תמונות סטילס על פילים ולצלם סרטים בפילים... הדיגיטלי לא נאמן למציאות... ברגע שהסרטים יהיו בפורמט דיגיטלי הם יופצו חינם באינטרנט בתוכנות שיתוף ואז בעצם אן תמורה למפיקים וליוצרים ואז מה שיקרה שיותר לא יהיו סרטים איכותיים בתקציב מכובד וסרטים חדשים טובים יהפכו לנדירים עד שביכלל יפסיקו לצלם סרטים חדשים וניראה רק סדרות ותוכניות. הפורמט הדיגיטלה יביא למצב שכל בעל מצלמת וידאו HD יוכל להפיק סרט ממש כמו שקרה שכל בעל מחשב יוכל להקליט דיסק ולעשות אולפן בייתי ואז הסרטים יהיו כל כך גרועים ודלי תקציב שמה יקרה זה שלא יהיו מי שיהיה מוכן לשלם עלהם אפילו כ DVD ורק חברות הטלויזיה יקנו זכויות שידור וסירטי איכות יעלמו מן העולם....
avatar
אורי_ו 2008-02-05 18:09:16
REVOX את הפוסט הזה היה צריך לכתוב לפני איזה 5-7 שנים...:)
avatar
revox 2008-02-05 18:46:01
אני מעדיף את איכות ההקרנה ב YESPLANET ברמת גן שם יש מקרני קינוטון קלאסיים: http://www.kinoton.com/d-cinema.htm איכות התמונה מ-ד-ה-י-מ-ה ! אגב המקרן הדיגטלי של סוני עולה "רק" 125K דולר מחיר מחירון מלא איךהיגיעו למליון ש"ח... אני לא אלך לקולנע דיגיטלי בשביל זה יש בבית LCD....
avatar
liorkoren 2008-02-05 21:44:47
אכן אורי צודק חחח לגבי איכות "נאמן למציאות", אז כאחד שצפה בסרט הדיגיטלי, מי שלא יודע מראש שזה דיגיטלי, לא היה מזהה שזה כזה. בשורה התחתונה, התמונה מרשימה, עולה באיכותה על חלק גדול מהעותקים שמסתובבים בבתי קולנוע בישראל ולפי תגובות הצפוים באולם, הם בהחלט נהנו.
avatar
אורי_ו 2008-02-05 21:49:25
125 אלף דולר מחיר מחירון בחו"ל זה בארץ בסביבות ה 500 אלף. תוסיף מסך מיוחד מתאים, מערכת הגברה מתאימה, כבילה,התקנה, עבודה של אנשים, שיפוץ אולם, פרסום,השקה,שעות לימוד למפעילים,שעות הרצאה למלמדים ,וכמה בקבוקי "ריח חדש" תעגל טיפלה למעלה והנה לך. כנראה יצא רק 957,785.54 ש"ח. אבל מי סופר:)
avatar
liorkoren 2008-02-05 22:01:14
ובקשר לאבטחה והעתקת הקובץ: כל סרט מקבל מפתח אבטחה שמתאים למקרן ספציפי בבית קולנוע ספציפי, רק לאחר הקלדת המפתח במקרן, ניתן לנגן בו את הסרט. כל אלו שמדברים על כך שמעבר לקולנוע דיגיטלי יאיץ את תעשיית ההורדות / העתקות אז זה לא ממש רלוונטי כי כי לכל הסרטים יש כבר די מזמן עותקים דיגיטלים שרצים ברשת.
avatar
revox 2008-03-05 07:13:40
קוד מפתח זה בדיחה ממש כמו קוד מפתח למישחקי מחשב מערכות הפעלה ותוכנות..... תמיד תהיה תחרות מי יפצח את הקוד. ומי יפרסם ראשון לינק לסרט ואף ימיר אותו ל 4-8 גיגה במקום 200. ומי יתרגם אותו ראשון.. ותמיד יהיה מי שיתן את המאסטר לפני העברתו למחשב של הקלנוע או יעתיק אותו למחשב הנייד.. וברור שהיה קוד כללי למיקרי חירום כמו תקלה במחשב המקרן
avatar
liorkoren 2008-03-05 10:07:28
סביר להניח שכמו כל מדיה דיגיטלית אחרת, ניתן יהיה מתי שהוא לפרוץ אותה. אבל ממילא כבר עושים את זה היום לסרטי קולנוע שיוצאים בפורמטי DVD, Blu-ray ועוד, זה שבקולנוע משתמשים בעותק דיגיטלי לא ממש יעשה את ההבדל. בקיצור, לא הולך להיות שינוי גדול מהבחינה הזו, השינוי כבר קרה הרבה לפני זה.
avatar
revox 2008-03-05 20:07:39
אני לא אשלם בכדי ליראות סרטים עים אפור ככ במקום שחור... הקולנע החביב עלי זה YES PLANET שם מקבלים 2 כרטיסים ב 36 ש"ח לבעלי כרטיס דיינרס... איכות צפיה 11
avatar
ofir-harlev 2008-03-05 22:17:17
אהההההה אוקיי, אז החבר'ה בקולנוע בעזריאלי חוסכים עלויות ובגלל זה אני צריך לשלם 5 שקל יותר, על משהו שמקל עליהם את החיים? וואלה איזה חוסר בושה! זה כמו שייקחו לי יותר כסף בארומה על שאני לוקח את האוכל וחוסך להם עבודה. מצידי הם יכולים לקחת את ההארד דיסק הזה ולדחוף אותו:כועס:
avatar
revox 2008-09-05 19:27:16
רוצה להינות וליראות מ-ד-ה-י-ם: http://www.yesplanet.co.il/About.aspx לבעלי דינרס כרטיס שני חינם.
כל הזכויות שמורות לאתר dtown.co.il


הצבע לכתבה
5.00
הרשם לעדכוני האתר
Email: