חנויות
פיוז ארמה אודיו אודיו אקסטרים Sonic Bliss אמנון סאונד סטריאו פרו Soundquest קודו אודיו Stereoscope סטריאוסקופ למטייל אניגמה קולנוע ביתי גופי תאורה

חוד החנית: טלוויזית LG OLED 77" 4K במבחן | מסכים | ביקורות | ראשי

חוד החנית: טלוויזית LG OLED 77" 4K במבחן

גודל אות: Decrease font Enlarge font
LG OLED 77" 4K LG OLED 77" 4K

ביקורת מסך דגל: טלוויזית ה- 77EG979Y של LG מציגה את הפסגה הטכנולוגית בתחום התצוגה: פאנל OLED בגודל 77" ורזולוציית 4K, כמה עמוק השחור ובוהק הלבן וכמה מרשימה חווית הצפייה במסך כזה? בדקנו.

LG OLED 77EG979Y

הסקירה הזו תהיה קצת שונה, המקרה עם 77EG979Y דומה קצת לזה בו חובב רכב המקבל לידיו פרארי לסקירה. הפיתוח הממושך של טכנולוגיית ה-OLED הפך במהלך השנים לסוג של פנטזיה עבור חובבי הווידאו - עד שהגיעו טלוויזיות מסחריות ראשונות לפני כשנתיים.

נכון להיום, LG היא היחידה שמחזיקה פסי יצור יעודיים לפאנלי OLED ומשווקת כמה דגמים ברזולוציית Full HD / UHD 4K. מסך הדגל של החברה אשר הגיע אלינו מתהדר בגודל 77״ עם 8 מיליון פיקסלים זוהרים בטכנולוגיית ה- OLED.

מהו אולד? כיום, הטכנולוגיה הנפוצה והשלטת היא LED LCD. יש לה חיסרון בסיסי: הפיקסלים אשר אחראים על יצירת נקודות הצבע בתמונה מופרדים ממקור האור - זאת אומרת שעוצמת התאורה של הפיקסל אינה קשורה בהכרח ישירות לצבע אותו הוא צריך להציג, מה שיוצר בעיתיות בהצגת הצבע השחור (במיוחד בחדר חשוך). פיתוחים רבים בתחום הטלוויזיות ניסו להתגבר על ההפרדה הזו בטכניקות שונות, אבל, נכון להיום - רק OLED מסוגלת ליצור שחור אמיתי ברמת הנקודה הבודדת בתמונה וכאשר מדברים על 4K UHD, כדאי לזכור כי מדובר על לא פחות מ-8 מיליון נקודות.

טלוויזיית הדגל של LG מגיעה עם מסך קעור ובגודל שכזה, זה מגביר את אפקט העומק בתמונה. שולי המסגרת צרים בהחלט: כ-ס״מ בודד בצדדים וקצת יותר למעלה ולמטה. זה יוצר בהחלט אפקט של "חלון", גם העובי מרשים בהחלט ביחס לשטח הפאנל והמראה הכללי אלגנטי והייטקי כיאה למוצר בטכנולוגייה מתקדמת.

מאחור, ניתן למצוא ארבע כניסות HDMI, אחת תומכת בהעברת אות 10 ביט עבור 4K/60p (בתקן HDMI 2.0) ואחת עם HDCP 2.2 עבור מקורות כמו נטפליקס 4K. מלבדן, יש שלל חיבורי אודיו / וידאו, כמו גם שקעי USB (שניים רגילים ואחד בתקן 3.0), חיבור רשת ובנוסף, גם מצלמה מובנית נשלפת החוצה בראש המסך.

 LG OLED 77EG979Y
בדומה לכל טכנולוגיה חדשה המושקת בשוק, גם מחירי מסכי OLED היו עד לא מזמן יקרים להחריד, אבל ירידת מחירים משמעותית הביאה לכך שמחיר מסך 55" ברזולוציית Full HD של LG עומד כיום על כ- 16,000 ₪. אבל, מחיר מסכי ה-OLED 4K החדשים עדיין גבוה באופן יחסי, כ- 30,000 ₪ לדגם ה- 55" ולא פחות מ- 150,000 ₪ לדגם ה-77" הנבחן כאן, בין השאר בגלל עלויות יצור יקרות – עם כמות פחת גדולה יחסית ומורכבות הובלה עקב דקיקות המסכים.

 LG OLED 77EG979Y
WebOS ידידותית

מערכת ההפעלה בה עושה שימוש LG שימוש בדגמי השנים האחרונות היא WebOS, את הגרסה החדשה 2.0 מצאתי כידידותית למשתמש, דומה בעקרונות ההפעלה שלה למערכות מוכרות מהסמארטפון. למשל, חיבור ראשוני לרשת אלחוטית בבית, מתבצע בעזרת מסך הגדרות מהיר, ללא צורך לעבור דרך תפריטי משנה מייגעים כפי שקורה אצל חלק מהמתחרות (בעיקר היפניות). כאשר אין אות וידאו בכניסה הפעילה, מציעה המערכת לעבור לכניסות פעילות אחרות. כאשר עוברים לעברית למשל, התפריטים מתהפכים מצד שמאל של המסך לימין ולא רק השפה משתנה, בדיוק כמו בסמארטפון.

 LG OLED 77EG979Y WebOS
כמה שהמסך גדול, כך השלט קטן. השיטה של שלט מצביע והממשק החדש יחסית הופך את השליטה בתפריטים לקלה ופשוטה יחסית לכל מי שמחזיק בשרותו סמארטפון. הגלגלת בשלט מקלה על ניווט מטה ברשימות ארוכות (למשל, קבצים בתיקייה). במהלך ניגון קובץ וידאו, לחיצה על השלט מעלה פס זמן רחב בתחתית המסך ובעזרת הסמן עוברים לנקודה המבוקשת בסרט בקלות. לחצן חיפוש קולי מאפשר לומר מילת חיפוש גם בעברית ולאחר מכן מתקבלת רשימת תוצאות – תכנים מאפליקציות כמו יוטיוב או חיפוש חופשי באינטרנט.

ביקורת מסך LG OLED 77EG979Y
איכות תמונה

ב-OLED, כאשר רוצים להציג שחור בנקודה מסוימת, הפיקסלים הרלוונטיים מקבלים פקודה מתאימה ומורידים את עוצמת התאורה שלהם – כאמור, ברמה של נקודה בודד. אין טלוויזיות בטכנולוגיות אחרות אשר מסוגלות להציג כזה שחור מדוייק, גם טלוויזיות ה- LED LCD היקרות ביותר מסוגלות לכבות תאורה רק ברמה של איזור גדול יותר ולא נקודה וגם אז, כאשר יושבים בזווית צידית למסך, איכות השחור נפגעת – מה שלא קורה ב-OLED.

צילום הפיקסלים בקנה מידה 100%:

 LG OLED 77EG979Y
מצד שני, גם הצבע הלבן מרשים – בוהק לעין, וכשהניגודיות בשמיים ואיכות התמונה טובה, מתקבל אפקט של עומק בתמונה, כך גם הדוגמה כאן מהסרט ״יס מן״, מעין תחושה תלת מימדית בלי משקפיים.

 LG OLED 77EG979Y
ברמת ברירת המחדל, השחורים היו מעט אטומים, אבל להבדיל מטלוויזיות LED LCD, כאן יכולתי להגביר מעט את הבהירות בכדי לראות יותר פרטים בשחור עד לרמה הרצוייה - מבלי שזה יפגע באיכות השחור.

מצעד השוטרים בטקס אשכבת מפכ״ל המשטרה בסרט באטמן - האביר האפל, השחור במדים בולט לטובה ושוב ניתן לחוש עומק בתמונה.


 LG OLED 77EG979Y

את האדום מצאתי מעט רווי מדי, לעומת שני צבעי היסוד האחרים שמוצגים בצורה מדוייקת – ירוק וכחול. בפועל, יש צבעוניות מתפרצת בכל מצב – בהיר או כהה, תראו את הג׳וקר המאופר על שלל צבעיו כאשר הוא נמצא בחדר החקירות הסגור.


 LG OLED 77EG979Y
השחור והלבן הפנטסטיים יוצרים תמונה אומנותית וקולנועית, ציורית לעין, כמו ג׳יימס בונד ומפעילתו M העומדים בחדר אחד בסרט קוואנטום של נחמה.

 LG OLED 77EG979Y
מבחן הג'קט של בונד בסרט הקודם בסדרה (קזינו רויאל) עובר כאן בהצלחה מסחררת, עם שחור בחליפה ויחד איתו כל הפרטים המבוקשים בבגד:

 LG OLED 77EG979Y
זוויות הצפיה מהצד רחבות, כאמור, השחור לא נפגע כפי שקורה בטלוויזיות LED LCD וגם פלטת הצבעים לא משתנה בצורה ניכרת, בצפייה בזווית רחבה מהצד, הלבן מצהיב. חווית הצפייה טובה בחדר מואר וחשוך כאחד.

 LG OLED 77EG979Y
הקרב על האקדח המקסיקני עובר כאן בהצלחה, עם תמונה רוויה בצבע ותלת מימדיות:

 LG OLED 77EG979Y
כמקובל אצל LG, יש כאן גם תלת מימד בשיטה הפאסיבית, זה פחות מעייף את העין, בתמורה לוויתור על חצי מכמות השורות בתמונה בעת מעבר ל-3D, אבל עם פאנל ה- 4K אפשר לקבל רזולוצייה מלאה של סרטי 1080p 3D.

מנגנון נגד צריבה
טכנולוגיית ה-OLED רגישה יותר לתופעת צריבה מאשר LED LCD. בצפייה בערוצים עם לוגו לבן קבוע בפינה, מבחינים כי לאחר זמן מה, הלוגו מאפיר במיקום הספציפי שלו - כולל גם השטח הקרוב אליו, זה כנראה נועד למטרת מניעת תופעת צריבת פיקסלים.


תכני 4K או 1080p

במרחק צפייה של 3.8 מטרים, ההבדל בין תכני 1080p לבין UHD 4K ניכר מבחינת חדות וצלילות בתמונה. כדאי לזכור כי לא כל תכני ה- Full HD משודרים באיכות זהה, ואני מתייחס בעיקר לתכני מהממיר של יס שחלקם נדחסים יותר מדי והתוצאה ניכרת על מסך בגודל כזה. תכני 1080p איכותיים יראו טוב מאוד ובהחלט יענגו את העין, אבל בעת שימוש בתכנים דחוסים מדי, הפגמים יבלטו לעין. מסך בגודל וברזולוציה כזו יותר מפונק מבחינת איכות התכנים.


תכני 4K נראים כמובן נפלא כאן:

 LG OLED 77EG979Y
ומה לגבי שידורי SD? עם כמות פיקסלים נמוכה של 1/16 מרזולוציית המסך הטבעית… יש בהחלט גבול למה שמעבד תמונה יכול לעשות, אבל ממרחק צפייה של 3.8 מטרים, המנוח שמתאים כאן הוא ״סביר״, כאשר מדובר על תכנים המשודרים באיכות טובה זה נראה בסדר. עם מקלט אינטגרלי של ערוצי עידן+ האיכות נראית טובה יותר ויש גם אפשרות הקלטה להתקן חיצוני או לזיכרון פנימי במסך (Time Machine) עד שעתיים (נפח 3.9GB).

טלוויזיה חכמה

הסטרימר הפנימי מנגן מגוון סוגי קבצים ותומך גם בפענוח של קידוד HEVC, כולל סרטי בלוריי וכמובן עם תמיכה בהצגת כתוביות עברית, אם כי חלק מסימני הפיסוק מוצמדים לצד ההפוך. סרטוני יוטיוב נראים גם טוב מאוד, במיוחד אלו ברזולוציית 4K, אני לא יודע אם היישום מציג אותם ברזולוצייה המירבית בה הועלו, אבל בפועל זה נראה טוב וחד. כאמור, הטלוויזיה מגיעה עם שלט Magic הכולל מצביע, מצאתי אותו נוח לשימוש, עם כמה לחצנים פיזיים לפונקציות מרכזיות כדוגמת בחירת מקור, ווליום ועוד. נפנוף בשלט במשך מספר שניות קצר מעלה על הצג ציין אדום עליו אפשר לשלוט כשלט מצביע. לפעמים, העלאת התפריט על המסך אורכת שנייה או שתיים, בעיקר כשזה קורה בפעם הראשונה לאחר הדלקת הטלוויזיה.

דפדפן האינטרנט מציג את התוכן כהלכה, אבל מתקשה במעט עם אתרים ״כבדים״ כמו YNET שעמוסים בתכני וידאו ופלאש.

 LG OLED 77EG979Y

סלקום TV
לפני מספר שבועות, הכריזה LG כי תטמיע בטלוויזיות החכמות שלה את שירות סלקום TV אשר ביחד עם מקלט שידורי עידן פלוס, יכול להוות אלטרנטיבה לשידורי יס או הוט עם מגוון סדרות מכובד, אם כי כמות הסרטים העלילתיים קטנה יחסית.
הממשק פשוט להבנה ונקי לעין וחלק גדול מהתכנים נראה טוב, זה אמנם לא 1080p מלא, אבל אין יותר מדי הפרעות דחיסה והתמונה פשוט נראית מעט רכה לעין וחלקה.

 LG OLED 77EG979Y
רמקולים איכותיים
איכות צליל מצויינת – במוזיקה ובמיוחד בסרטים עם פיזור צליל היקפי משכנע בהחלט. שימו מצב ״צליל חכם״ שמתאים באופון אוטומטי את מצב הצליל בהתאם לתוכן וזהו. מערכת רמקולים (ארבעה ערוצים עם סאב וופר בהספק כולל של 70 וואט) מתוצרת הרמן קרדון עושה בהחלט את העבודה ובשילוב שטח הפנים הגדול יחסית בזכות גודל המסך, יש גם אפקט של סראונד, למשל בסצינת המסיבה ביס מן מרגישים פיזור של הקולות בחלל.


 LG OLED 77EG979Y
סיכום

המסך הספציפי הזה 77EG979Y לא יגיע לרוב המוחלט של בתי הצרכנים בישראל – דגם ה-77״ יקר מדי בנקודת זמן זו. הוא בעיקר מהווה "מראה כיוון" של עתיד הטלוויזיות בעוד אחיו הקטנים יותר מעט יותר נגישים לצרכן.

טכנולוגיית ה-OLED מציגה כאן את היתרונות שלה על פני מסכי LED LCD המוכרים. חובבי הווידאו מקבלים כאן שילוב פנטסטי של שחור מקסימלי, רזולוצייה מלאה וניגודיות בשמיים וכל זאת מבלי לסבול מכל מיני טריקים לא מושלמים של הבהובי אור וטכניקות שליטה מיותרות בכל מיני מנורות מאחור. רק זכרו כי ניצול מקסימלי של איכות המסך יתבצע בעיקר עם תכני 4K שעדיין אינם פופולריים במיוחד, אופציה שנייה היא תכני 1080p שאינם דחוסים יותר מדי - אחרת תקבלו תופעות של רעש גרעיני ודחיסה דיגיטלית שיבלטו בחלק מהתכנים.

עם תכנים איכותיים - איכות התמונה עוצרת נשימה עם חדות וצבעוניות בוהקת, בעוד שילוב רמקולים מצויינים משלים את החוויה הקולנועית.

בנוסף, מערכת ההפעלה WebOS 2.0 בהחלט נעה בכיוון הנכון, עם ממשק נוח להפעלה ביחד עם השלט המצביע. גם השילוב של שירות סלקום TV מוצלח וביחד עם מקלט עידן פלוס וסטרימר פנימי הופכים את המסך למכונת וידאו משומנת.

מחיר רשמי: 150,000 ₪
אחריות: 3 שנים של קבוצת ח.י.

  • email שלח לחבר

Share DTOWN Article

דיון בפורום על המאמר (13 תגובות פורסמו):

avatar
hbs 2015-08-07 15:40:12
יש גם דגם כזה בגודל 55 אינטש , כמה הוא עולה ?
avatar
נמר 2015-08-07 16:10:03
וואו. חתיכת מסך! כתבה מדהימה.
avatar
איתי_הגיתי 2015-08-07 16:29:12
אז ה 55 ב 16 אלף זה כבר סביר. לא היה עניין של דהייה לאורך השנים עם אולד? או שפתרו את זה. או שלא מדברים על זה?..-)
avatar
liorkoren 2015-08-07 16:32:40
בהחלט דובר על זה במהלך שנות הניסויים בטכנולוגייה. הטלוויזיות המסחריות הגדולות יצאו כבר לפני שנתיים, אני מניח שאם היתה בעיה גורפת, היינו שומעים על זה (אולי זה מוקדם מדי).
avatar
איתי_הגיתי 2015-08-07 16:35:24
כן, אמרו שזה משתמש באלמנטים "אורגניים" לצבע, ושזה מתכלה מהר יחסית. מי שקונה כרגע זה אוליגרכים, ולהם זה ממש לא משנה... :-)
avatar
liorkoren 2015-08-07 17:17:40
הבעיה היתה בפיקסלים הכחולים שנגמרו מהר יותר מהאדומים והירוקים, אבל לפני כמה שנים דווח כי התגברו על כך. LG עושה שימוש בתת פיקסל רביעי ללבן.
avatar
איתי_הגיתי 2015-08-07 22:12:57
יאללה, שיתנו גז, מחכה למקרנים אולד.
avatar
liorkoren 2015-09-07 08:42:18
דגם ה-55" עולה כ- 30,000 ש"ח. יש גם דגם כזה בגודל 55 אינטש , כמה הוא עולה ?
avatar
michael123 2015-11-07 18:14:39
אני לא בטוח כי אני צריך 4K כרגע, יהיו דגמי OLED ברזולוציה 1080p אולי? אני ממילא מריץ סרטים דחוסים ברובם אפילו 720p, סתם חבל לזרוק את הכסף.
avatar
liorkoren 2015-11-07 20:43:11
בוודאי שיש, יש ל-LG מסך OLED בגודל 55" שנמכר בישראל בפחות מ- 16,000 ש"ח.
avatar
staticx 2015-11-07 21:32:28
עכשיו מה מצחיק פה - שאתם חושבים שמי שמשלם 150 אלף על מסך, מעניין אותו סלקוםTV או עידן+. ... :מנצח:
avatar
michael123 2015-12-07 07:41:27
בוודאי שיש, יש ל-LG מסך OLED בגודל 55" שנמכר בישראל בפחות מ- 16,000 ש"ח. sorry, התכוונתי לגדלים של 65", ליאור. כן, 55" אני יודע (זה משנה שעברה, כן?)
avatar
liorkoren 2015-12-07 09:51:16
אכן זה משנה קודמת. למיטב ידיעתי, אין דגם OLED 65" 1080p.
כל הזכויות שמורות לאתר dtown.co.il


הרשם לעדכוני האתר
Email: