חנויות
פיוז ארמה אודיו אודיו אקסטרים Sonic Bliss אמנון סאונד סטריאו פרו Soundquest קודו אודיו Stereoscope סטריאוסקופ למטייל אניגמה קולנוע ביתי גופי תאורה

ניקון D750 – משלבת ביצועים ונוחות, ביקורת מצלמה | מצלמות | ביקורות | ראשי

ניקון D750 – משלבת ביצועים ונוחות, ביקורת מצלמה

גודל אות: Decrease font Enlarge font
ניקון D750 - ביקורת ניקון D750 - ביקורת

ניקון D750 - הנציגה החדשה של החברה בקטגוריית מצלמות ה- Full Frame מציעה שילוב תכונות של דגמי D610 ו- D810 וכמה תכונות חדשות בקטגוריה, כמו מסך מפרקי וחיבור WiFi. בדקנו אותה ומצאנו איכות תמונה מצוינת וגם וידאו משופר ביחס לעבר, גוף נוח לאחיזה ושילוב מוצלח של תכונות ויכולות. ביקורת מצלמה.

אחד הפרמטרים החשובים ביותר במצלמה הינו גודל החיישן ובעולם החובבים, הקצה העליון נמצא ב- Full Frame (בגודל השווה ערך לזה של פילם 35 מ"מ). לפני מספר שנים, הציגה ניקון סדרת כניסה לעולם ה- FF, אלו היו דגמי D600 ולאחר מכן D610 – שתיהן עם חיישן ברזולוציית 24 מגה פיקסל. בקו הגבוה יותר, נמצאים דגמי D800 וה- D810 בעלות חיישן 36MP. כעת ניקון מציגה מצלמה חדשה, ה-D750  אשר נכנסת בין שתי סדרות אלו ומשלבת תכונות משתיהן גם יחדיו, כמו גם מספר שיפורים חדשים, מה שאמור לספק תוצר מוצלח, האמנם?


מבנה – נוחה לאחיזה


במבט מרחוק, מי שלא מקפיד בפרטים הקטנים, עלול להתבלבל בקלות בין המצלמה הזו לבין ה- D600/D610, קל להבין כי מצלמה זו יורשת מהן את המבנה הכללי. אבל, אל לכם להתבלבל, זהו גוף שונה ואפילו קצת יותר קטן וקל בזכות החומר ממנו הוא עשוי (840 גרם עם סוללה וכרטיס זיכרון, לעומת 850 גרם של דגם D610 ו-980 גרם של D810). ארגונומית הוא מתוכנן מחדש בעיקר אזור הגריפ, מה שיוצר מצלמה נוחה מאוד לאחיזה לאורך זמן ולדעתנו יש שיפור משמעותי לטובה מה- D600/D610. המצלמה בנויה בחלקה מסגסוגת מגנזיום והן מחומר פלסטי חדש ולטענת ניקון היא חזקה ועמידה למים ואבק כמו הדגם הבכיר D810. ואכן, היא מוצקה למגע ובנויה היטב, פעלה ללא בעיה בימי הגשם החורפיים, למרות שלא אתגרנו יותר מדי את יכולת האטימות למים ואבק.


ניקון D750
סידור הלחצנים המוכר ממצלמות ה- DSLR של ניקון נמצא גם במצלמה זו עם שינויים קלים. לאחדים יחסר לחצן ה- AF ON ליד לחצן ה- AE ON, אך ניתן להגדיר לחצן אחר לבצע עבודה זאת לדוגמה אחד מהלחצנים בקדמת המצלמה, היות והגוף אינו ענק גם בעלי ידיים קטנות יחסית יכולים לתפעל את שני הלחצנים בקלות.
בגלל שינוי בעומק הגריפ, צג ה- LCD העליון של המצלמה צר יותר מזה של ה- D600/D610, אבל זו אינה נקודה שמפריעה לתפעול ושימוש במצלמה, היות והמידע מוצג ברור וקל להבין אותו גם במבט מהיר. רוב לחצני המצלמה מציעים תחושה טובה למגע, נגישים בקלות ומאפשרים שימוש קל בתפעול ובהגדרות המצלמה. כל מי שצילם עם מצלמת DSLR של ניקון בעבר ירגיש כאן בבית ולאחרים לא צפויה תקופת לימוד ארוכה.

מחוברת


ה- D750 מגיעה עם מקום עבור שני כרטיסי זיכרון SD ומאפשרת מגוון צורות פעולה, לדוגמה, ניתן להגדיר כרטיס אחד עבור כתיבה ושני לגיבוי, אחד לקבצי RAW והשני ל- JPEG או כרטיס עבור צילום וידאו בלבד. למצלמה חיבור USB וכן HDMI, חיבורי מיקרופון ואוזניות בגודל סטנדרטי של 3.5 מ"מ.

ניקון D750
זוהי מצלמת ה- DSLR FF הראשונה של ניקון עם חיבור WiFi מובנה ולמען האמת, היא אכן מרגישה כמו דגם ראשוני עם ממשק זה, כלומר, יש אפליקציה של אייפון או אנדרואיד, אבל יכולת השליטה של אפליקציה זו מאוד מוגבלת ואנחנו מקווים למגוון שיפורים בנושא. יתרה מכך, היכולת לחיבור המצלמה למחשב (באופן אלחוטי) לצורך העברת התמונות אינה אפשרית כלל.

עינית אופטית גדולה

למצלמה עינית גדולה וברורה שלבטח הגיעה מה- D800/D810 עם 100 אחוז כיסוי והגדלה של 0.7 אחוז. קשה לא לאהוב את העינית הברורה והצלולה הזאת אשר מצוידת בצג מידע זעיר מבוסס OLED עבור הצגת נתוני צילום. למרות שכיסוי הגומי הריבועי של העינית אינו עגול כמו בעיניות של המצלמות הבכירות של ניקון בפרוש עינית זאת לא מרגישה מקופחת מולן.

מסך אחורי מפרקי

בחלק האחורי של ה-D750, ממוקם מסך בגודל 3.2 אינץ' שהפך כבר לסטנדרט היום במצלמות החדשות, הוא בעל רזולוציה נהדרת של 1,229,000 פיקסלים ומספק צבעים טבעיים, כמו גם תמונה ברורה באור יום. זוהי מצלמת ה- DSLR FF הראשונה של ניקון המציעה מסך בעל יכולת הטיה למעלה ומטה. מעט חבל שהמסך אינו מפרקי מלא (גם לצד או היפוך לאחור) וכמו כן, הוא לא כולל יכולת מגע. נוסף על כך, בצילום דרך המסך במצב Live View, מהירות הפוקוס איטית מדי - כמו רוב מצלמות ה- DSLR, ציפינו לשיפור, אבל נראה שנאלץ להמתין בנושא הזה. 


ניקון D750תפריטים מוכרים

תפריטי המצלמה מוצגים בסגנון המוכר והידוע של ניקון, אין שום שינוי מהפכני כאן וטוב שכך, היות שקל להסתדר עם ההיגיון בחלוקת תת התפריטים, בטח למי שמכיר מצלמות אחרות של ניקון. בעזרת התפריטים ניתן להגדיר שימושים שונים ללחצני המצלמה וכך להתאים את השימוש בה לפי הנוחות וההרגלים של כל אחת ואחד.
אהבנו את היכולת להגדיר את לחצן ה- OK בזמן הצגת תמונות להגדלה מקסימלית של נקודת הפוקוס, את לחצן העליון בקדמת המצלמה לשמש לנעילת חשיפה, את לחצן ה- AE LOCK לנעילת הפוקוס (Back focus button). כמו גם את היכולת לשנות את לחצן הפעלת הוידאו בזמן צילום סטילס, לשינוי ערכי ISO ולהפעלת או הפסקת שימוש ב- ISO אוטומטי. הגדרות נוספות של הלחצנים עזרה לנו לקבל תפעול מהיר ונוח של המצלמה ביד ימין.

בנוסף, אהבנו את יכולת הגדרות מתקדמות נוספות, כמו קביעת ערכי ISO מינימליים ומקסימליים וכן את היכולת במצב ISO אוטומטי בו ניתן לבחור עדיפות בין זמן חשיפה קצר לבין ערכי ISO נמוכים, יכולת לשנות את השימוש של החוגות הקדמית והאחורית, עוד ועוד.


ניקון D750להסתובב איתה

היות וקיבלנו את המצלמה ללא רצועה, הרגשנו קצת לא נוח לחבר את הרצועה של מצלמת הקנון הביתית על מצלמה זו, כך ש"זכינו" להסתובב עם המצלמה כאשר היא אחוזה ביד זמן ארוך יותר ממה שתיכננו, אך היא התגלתה כחברה נוחה לסיבובי צילום של כמה שעות בכל פעם. אמנם, יחסית למצלמות "ללא מראה" היא לא ממש קטנה או קלה, אבל יחסית לקטגוריה של DSLR עם חיישן Full Frame, היא קטנה וקלה יותר. כפי שכבר ציינו, קל להגדיר את המצלמה לשימוש ביד ימין וקל לשנות את ערכי הצילום בזמן שהעין צמודה לעינית. מיקום לחצן המידע (INFO) מעל הלחצן הרב כיווני מאחור נוח לגישה להפעלת  מסך המצלמה ולקבלת מידע ושינוי ערכים מהיר - כך ברוב הזמן הצג האחורי כבוי- מה שבוודאי עוזר לחיסכון בזמן סוללה.


פוקוס ומדידת אור יעילים


אחת מנקודות החוזקה של ה- D750 היא מערכת מדידת האור והפוקוס אותן ירשה ממצלמות ה- DSLR הבכירות של ניקון, כדוגמת ה- D4S ו- D810, הכוללת מערכת מדידת האור עם 91,000 נקודות RGB עם יכולת של הצמדה לנקודת הפוקוס ומערכת מיקוד בעלת 51 נקודות פוקוס, מתוכן 15 הן מוצלבות. הנקודות המוצלבות ממוקמות במרכז – מה שעוזר בזמן פוקוס עוקב כאשר האובייקט המצולם נמצא במרכז הפריים ופחות כאשר הוא נמצא בצדדים, באופן מוזר, פיזור נקודות הפוקוס ממורכז יותר מאשר ב- D810 העושה במערכת פוקוס דומה.
מערכת המיקוד ב- D750 מציעה רמת רגישות גבוהה יותר לאור של EV -3 שמצליחה להתמקד בתאורה מאוד חלשה (היא רגישה יותר מאשר ה- D810). למערכת יש עוד כמה טריקים נחמדים כמו היכולת להשתמש בזיהוי פנים לבחירת נקודת הפוקוס בזמן שימוש בפוקוס אוטומטי ובניסיון מול דמויות המוצגות בתוכניות MTV בטלוויזיה המערכת התמקדה על פנים (בדרך כלל על אזור העין) כל עוד הדמות פנתה לכיוון המצלמה. גם בצילום מסיבת רחוב, המצלמה הצליחה להתמקד היטב – באופן מהיר ומדויק.


ניקון D750 

צילום רצף
מערכת פוקוס מתקדמת שכזו גרמה לנו לחשוב עד כמה תתאים ה- D750 עבור צילומי ספורט. קצב צילום רציף של 6.5 תמונות בשנייה אמנם אינו מהווה שיא, אבל עדיין מספיק קרוב לצילומים מסוג זה, אבל הוספת גריפ עם סוללה נוספת לא משפרת אותו וחבל. אבל מה שבאמת עלול להגביל הוא גודל זיכרון החיץ (BUFFER) (זיכרון מהיר, בו המצלמה שומרת את התמונות בזמן צילום ברצף לפני כתיבה לכרטיס הזיכרון). צילום במצב RAW יחד עם JPEG (כל אחד נשמר לכרטיס זיכרון אחר) מאפשר צילום של עד 9 תמונות ברצף ולאחר מכן המצלמה נעצרת למספר שניות. הגדרה של צילום ב- RAW בלבד, מגדיל קצת מספר זה ל- 11 תמונות ברצף. אם אתם מוכנים לצלם ב- JPEG בלבד אז תקבלו נתון מרשים יותר של 29 תמונות ברצף.

תריס ופלאש

כרגיל עם מצלמות ניקון השימוש במבזק (פלאש) במצב TTL עובד ברוב המקרים עובד חלק ללא בעיות, קצת חבל שמערכת התריס של מצלמה מוצלחת זו מאפשר בשימוש במבזק סנכרון תריס במהירות של עד 1/200 ובכלל מערכת התריס מסוגלת לצלם בזמן חשיפה של עד 1/4000 בלבד, היינו שמחים לקצב סנכרון מהיר יותר ובטח לזמן חשיפה של עד 1/8000.


ניקון D750 

זמן סוללה מצוין
המצלמה משתמשת בסוללה מסוג EN-EL15 שנמצאת דגמי מצלמות רבים יחסית של ניקון, נקודה שעוזרת להשתמש במצלמה זו כמצלמה שנייה ביחד עם מצלמה נוספת של ניקון ולשתף סוללות בין המצלמות. לפי הנתון הרשמי של ניקון מצלמה זו מסוגלת לצלם עם סוללה אחת כ- 1200 תמונות, לאחר צילום 400 תמונות, אחוז השימוש יורד רק בקו אחד ( עם 60 אחוז נותרים) ועבור צלם חובב ממוצע, צפויה הסוללה להעניק שעות צילום רבות ללא דאגה.

חיישן ואיכות תמונה נהדרים


כאמור, המצלמה משתמשת בחיישן FX עם 24 מגה פיקסלים, מבית היוצר של סוני ועל פי דברי ניקון מדובר בגרסה משופרת של החיישן המצוי בדגמי D600/D610, עם עיבוד התמונה אחראי המעבד החדש Expeed 4 שנלקח מדגמי ה- D4S וב- D810.
איכות התמונה של המצלמה נהדרת ומספקת טווח דינמי מרשים, פירוט רב בתמונות וכן יכולת מעולה בערכי ISO גבוהים. בצילום RAW המצלמה מציגה המון מידע בתמונות, כאשר אפשר לדחוף את החלקים הכהים בתמונה לכיוון הבהיר ולקבל שלל פרטים ללא תוספות של רעש וכן אפשר להוציא גם הרבה פרטים מהאזורים הבהירים של התמונה.

תמונה מקורית בחשיפת חסר:

ניקון D750

התמונה לאחר חילוץ הפרטים בחלקים הכהים:

ניקון D750

הגדלה 100%

ניקון D750

בצילום קבצי JPEG, המצלמה מאפשרת יכולות הגדרה שונות של פרופילי צילום שונים, כאשר המצלמה בוחרת בדרך כלל ערכי איזון לבן (White Balance) נכונים. עיבוד הפלט כרגיל במצלמות ניקון קצת רך בערך ברירת המחדל (כאמור, ניתן לשנות זאת) ובעת צילום ב- ISO גבוה, המצלמה נוטה קצת לעיבוד חזק על חשבון איבוד פרטים. כמקובל במצלמות עם חיישן Full Frame, ניתן לעלות לערכי ISO גבוהים במיוחד. המצלמה מציגה רעש רקע קל שמורגש כבר בערך של 3200, אבל זהו רעש ממש קל אשר מורגש רק בהגדלה ולא מפריע. ככול שהערכים עולים, גם רמת הרעש עולה ומורגשת יותר אבל תבנית הרעש אחידה וקלה לעיבוד. ניתן לקבל תמונות שמישות בהחלט גם בערך 12800 ISO ואפילו ביותר מכך. עדיין ביצועי ה- ISO בחיישני מצלמות ה- DF של ניקון וה- Sony A7s טובים יותר, אבל גם ב- D750 עדיין מדובר על רמה מרשימה בהחלט וגם שיפור מסוים ביחס ל- D610. בעת צילום בערכי ISO גבוהים הרעש בקובץ ה- RAW אחיד וקל לעבד אותו עם תוכנה מתאימה. עבור עיבוד תמונות RAW, לדעתנו Lightroom בגרסה 5.7 עושה עבודה יחסית טובה , אך אנחנו בטוחים כי גרסאות מתקדמות יותר של התוכנה ישפרו עוד יותר את יכולת העיבוד של הפלט (כמו שקורה אחרי כל השקת מצלמה חדשה). 

ניקון D750 ISO 12800

לדעתנו, 24MP זו רזולוציה גבוהה ומספקת לגמרי עבור חובב צילום, החיישן מצליח לספק ברזולוציה זה פרטים רבים מאוד בתמונה הן ללא עיבוד ומאפשר גמישות רבה עם קבצי ה- RAW אשר מכילים מידע רב. הטווח הדינמי, בא לידי עזרה גם בצילומי נוף:

רידינג 

בעיית השתקפות?
לאחר השקת המצלמה, מספר אתרים בעולם ציינו בעיה של הופעת פס אור מבריק בתמונה בעת צילום בזווית מסוימת מול שמש או אור חזק שנבעה בגלל חדירת אור לבית המראה. למרות שהתאמצנו, הצלחנו לשחזר את התופעה פעם אחת רק בצילום מול אור חזק בזווית מאוד מסוימת. חברת ניקון הודיעה כי אספה מהחנויות את המצלמות ושלחה חדשות במקומן. כעת, רכישה של מצלמה חדשה אמורה להיות ללא הבעיה הנ"ל.

ניקון D750 – וידאו


הפלט אותו יוצרת המצלמה מוצלח בהחלט ביחס לאיכות 1080p (אם כי היינו שמחים לרזולוציה של 4K). ניקון ביצעה עבודה טובה על הפלט והתוצר חף כמעט מבעיות של Moire או Alliasing. זהו שיפור מורגש לעומת ה- D610 / D800 (ב- D810 בוצע גם שיפור דומה). איכות הצבעים וה- WB  נשמרת כמו בסטילס וגם הטווח הדינמי טוב. ה-D750 מצלמת ברזולוציה מקסימלית של 1080/60p, הקודק מייצר קבצים בקצב נתונים לא גבוה במיוחד אשר נע סביב  23Mbps , אבל גם כאן עשתה ניקון עבודה טובה ואין תופעות דחיסה שליליות בולטות לעין. במצב Live View, נוספים פסים שחורים למעלה ולמטה בכדי להציג תמונת 16:9, יש אפשרות גם להפעיל מד אופק דיגיטלי ולחיצה על לחצן i מציגה בצד הפריים תפריט הגדרות וידאו המאפשר לשות פרמטרים שונים (כמו גם את גודל הצמצם בניגוד ל- D610 שאינה מאפשרת זאת). בצילום לילה, אפשר לעלות עד ISO 6400 ללא בעיה מיוחדת, אבל מעל לזה, מתחילים לראות בתמונה סימנים מוגברים של רעש דיגיטלי והחלקת רעשים. יש כניסת מיקרופון חיצוני (כולל אפשרויות שליטה על עוצמת הקול ומנעד התדרים) וגם יציאת אוזניות. יש גם מסך מפרקי – לראשונה במצלמות ניקון עם חיישן מלא. אפשר לצלם גם במצב קרופ (DX) אולם איכות התמונה פחות טובה מזו במצב FX.
אל תבנו על מנגנון המיקוד האוטומטי בוידאו, הוא עדיין איטי מדי ומבצע בכל פעם Hunting כמה פעמים עד שננעל על המטרה. כך שמקצועני וידאו יבחרו במיקוד הידני, אבל עבורם חסרים כאן כלי עזר שהתרגלנו לראות במצלמות ללא מראה כמו Focus Peaking. לפני הצילום, יש אפשרות לבצע זום דיגיטלי לצורך ביצוע הפוקוס, אבל הוא לא פעיל בזמן הצילום ובעת צילום בחוץ, קשה לכוון פוקוס מדויק רק על פי המסך (כידוע, העינית האופטית אינה פעילה במצב וידאו).

סיכום - שילוב תכונות מוצלח

ניקון D750 מציעה שילוב מעניין ומוצלח של יכולות בגוף חדש ומעוצב לאחיזה נוחה. בעולם ה- DSLR, ההגדרה המתאימה לדעתנו עבור ה- D750 היא "בשלה": המצלמה מציעה יכולות מתקדמות בכל הסעיפים החשובים של איכות תמונה, מהירות מנגנון המיקוד ואפשרויות הגדרה מתקדמות.
כמו כל מצלמה גם היא אינה חפה מחסרונות, כמו מספר תמונות קטן בצילום ברצף ומהירות תריס מקסימלית של 1/4000. תוספת של קישוריות אלחוטית WiFi היא צעד בכיוון הנכון, אבל היכולות שלה בסיסיות ולא מספקות בשלב זה. שמחנו לראות מסך אחורי בעל יכולת הטייה, שימושי עבור צילום וידאו והן לצילום סטילס, אך היינו שמחים לקבל מערכת מיקוד מהירה יותר במצב Live View.
 

בשורה התחתונה, יש ב- D750 המון דברים שהיא עושה נכון: גוף חזק וקל יחסית לקטגוריה, מעוצב לעבודה ומאפשר אחיזה טובה, יכולת תפעול מתקדמת ומגוון הגדרות אישיות, מערכת מיקוד ומדידת אור מרשימה ומתקדמת. בסעיף החשוב ביותר - איכות תמונה, ה- D750 ראויה לציון מצוין, עם טווח דינמי מוצלח וביצועים טובים מאוד גם בערכי ISO גבוהים. המצלמה פחות תתאים עבור מי שדורש צילום מספר רב של תמונות ברצף וגם לצלם חובב שמחפש מצלמה כניסה זולה, אבל לצלמים חובבים מתקדמים וגם למקצוענים (כמו צלמי אירועים) היא יכולה להוות בת לוויה יעילה ומתקדמת - ראויה בהחלט להכנס לרשימת המשאלות בצילום.

בעד: איכות תמונה, ביצועי ISO, גוף קל ונוח יותר לשימוש בהשוואה לדגמים קודמים, מערכת מיקוד מתקדמת ומהירה, עינית אופטית גדולה ובהירה, מקום לשני כרטיסי זיכרון, אפשרויות הגדרה מגוונות, זמן סוללה.


נגד: זיכרון חייץ (Buffer) קטן - מספר תמונות מקסימלי מוגבל בצילום רציף, שליטה בסיסית דרך WiFi, מהירות מיקוד ב-Live View, מהירות תריס מוגבלת ל- 1/4000.

Nikon D750
מחיר
גוף מצלמה: 8,990 ₪
מצלמה + עדשת קיט 24-120 מ"מ: 12,320 ₪
אחריות: שנתיים של הדר סוכנויות

תמונות דוגמה נוספות
כל התמונות בכתבה אשר בפורמט JPEG, צולמו בפרופילי צילום שונים ולא עברו עיבוד נוסף, פרט להקטנת הרזולוציה לצורך הצגה באתר.


ניקון D750

ניקון D750

ניקון D750

ניקון D750

  • email שלח לחבר

Share DTOWN Article

דיון בפורום על המאמר (1 תגובות פורסמו):

avatar
aviram_1 2015-08-02 08:39:53
תודה על הכתבה , מעניין מאוד לקרוא .
כל הזכויות שמורות לאתר dtown.co.il


הרשם לעדכוני האתר
Email: