חנויות
פיוז ארמה אודיו אודיו אקסטרים Sonic Bliss אמנון סאונד סטריאו פרו Soundquest קודו אודיו Stereoscope סטריאוסקופ למטייל אניגמה קולנוע ביתי גופי תאורה

סוני RX10 – הצצה ראשונה על מצלמת "הכל כלול" | מצלמות | ביקורות | ראשי

סוני RX10 – הצצה ראשונה על מצלמת "הכל כלול"

גודל אות: Decrease font Enlarge font
Sony RX10 - הצצה על מצלמה Sony RX10 - הצצה על מצלמה

אחת המצלמות המעניינות ביותר שהוכרזו בעת האחרונה מגיעה אלינו להצצה ראשונה: סוני RX10 עם עדשת 24-200 מ"מ F2.8, וידאו 50p, חיישן 20 מגה פיקסל ושלל תכונות. ביקורת היכרות.

ה- DSC-RX10 של סוני, תפסה את העין ואת הדיון הציבורי בקרב קהילת הצלמים, בזכות ריכוז של תכונות מעניינות בגוף אחד ושילוב של עדשת קארל צייס (זייס) בעלת טווח מכובד וצמצם גדול.

המצלמה עדיין לא נמכרת בישראל בייבוא סדיר, קיבלנו אותה להצצה ראשונה. במבט ראשון המצלמה לא קטנה, היא מקבילה בגודלה למצלמות DSLR קטנות, אפילו מעט גדולה מ"חסרת המראה" פנסוניק G6. את העין, תופסת העדשה הגדולה בעלת מראה מאסיבי, כאשר אוחזים במצלמה, מרגישים מעט הטיה כלפי קדימה בגלל משקל העדשה (משקל כולל של המצלמה – 813 גרם).


סוני DSC RX10
עדשה מרשימה

עדשה זו אינה סתם כבדה, היא מציע טווח זום מרשים מאוד – 24-200 מ״מ עם צמצם מקסימלי קבוע של F2.8, מה שאומר שהיא תתאים לשימוש מגוון  ברוב הגדול של המקרים. לשם השוואה, על מנת לקבל טווח כזה בצירוף אותו גודל צמצם של F2.8 במצלמת DSLR, תצטרכו לרכוש שתי עדשות – 24-70 מ"מ + 70-200 מ"מ במחיר של אלפי דולרים ומשקל של כמה קילוגרמים.


סוני DSC RX10
העדשה כוללת טבעת צמצם פיזית – כפי שהיה נהוג בעדשות מלפני שנים, עם טווח צמצם שנע בין F2.8 ועד ל- F16, ניתן לעבור בין מצב סטילס בו יש קליקים במעבר בין גדלי צמצם שונים או מצב וידאו בו המעבר הוא חלק ורציף (למנוע קפיצות של שינוי אור בוידאו ורעש מכני). הפעלת מנגנון הזום דורש אימון מסוים, מדובר על הפעלה חשמלית – By wire, כלומר, סיבוב הטבעת מפעיל את המנוע החשמלי, זה אומר שאם תסובבו מהר מדי, הזום ימשיך לזוז בקצב המקסימלי שלו ולא מעבר לכך.

סוני DSC-RX10 RX10
גוף משוכלל

הגוף אטום לפגעי מזג אויר, רמת הגימור שלו נראית טוב מאוד. הגריפ הקדמי עוזר לאחיזה, העינית אלקטרונית, עם חיישן קרבה (מפעיל אותה כאשר מקרבים את העין אליה), היא מציגה גם מד אופק. המסך האחורי הוא מסוג מפרקי אנכי (ניתן להטיה מעלה מטה אך לא לצד) אך ללא מגע. בצד המצלמה העליון יש גם צג מידע, גלגלת פיצוי חשיפה, בצד שמאל נמצאת גלגלת מצבי הצילום. חריץ כרטיס הזיכרון (מסוג SD) נמצא בצד – כפי שנהוג במצלמות DSLR, מה שמהווה יתרון בעת הצבה על חצובה.

טעינת הסוללה מתבצעת דרך חיבור ישיר של המצלמה לחשמל ואם תרצו להטעין סוללה נוספת במקביל, תצטרכו לרכוש מטען חיצוני בנפרד.

סוני DSC RX10
ה- Sony DSC-RX10 כוללת שלל חיבורים, בינם גם כניסת מיקרופון חיצוני ויציאת אוזניות – שני דברים שימושיים בעת צילום וידאו. סוני ציידה אותה גם בקישוריות WiFi עם תמיכה ב- NFC (חיבור בנגיעה), מה שמאפשר להעביר דרך האויר תמונות לסמארטפון או לשלוט עליה מרחוק.

סוני DSC RX10
חיישן 1" - איכות תמונה
מצלמה זו כוללת חיישן דומה לזה שראינו ב-  RX100 II: גודלו 1" (נמצא בערך באמצע הדרך בין חיישני מצלמות קומפקטיות לבין אלו של "מיקרו 4/3"). הוא צפוף למדי בכמות הפיקסלים שלו – 20.2 מגה פיקסל ומבוסס טכנולוגיית CMOS Exmor של סוני. בבדיקה בתנאי חוץ של יום, חדות התמונה נראית מרשימה וגם הצבעים. העדשה חדה מאוד במרכז, בשוליים נראה שיש עיבוד תמונה חזק יותר בכדי לכפר אולי על טשטוש, העדשה חדה ב- 24 מ"מ וגם ב- 200 מ"מ – החל מהצמצם המקסימלי של F2.8, מרשים בהחלט.

דוגמאות

24 מ"מ

Sony DSC RX10 Image samples


200 מ"מ

Sony DSC RX10 Image samples


דוגמה נוספת ב- 200 מ"מ

Sony DSC RX10 Image samples

הגדלה 100%: ממרכז הפריים

Sony DSC RX10 Image samples

אם אתם רוצים לקבל עומק שדה רדוד ו"טשטוש רקע" מורגש, כוונו את העדשה אל ערך ה- 200 מ"מ עם צמצם F2.8.


Sony DSC RX10 Image samples bokeh

גם צילום וידאו מניב תוצאות דומות עם חדות טובה מאוד (יותר טובה ממצלמות DSLR  מקבילות) ותופעות שליליות (שמופיעות בכל מצלמות החובבים שנמכרות כיום) כמו Moire ו- Aliasing נראות בכמות קטנה יחסית. ה- RX10 מציעה צילום בפורמט AVCHD או MP4 ברזולוציית 1920x1080 בקצב פריימים של עד 50p ו- 28Mbps. ה- RX10 כוללת גם פילטר ND מובנה בעל מספר דרגות שיכול לבוא לעזר בעת צילום וידאו.

טווח ה- ISO נע בין ISO 128 ועד ל- ISO 12,800, בהתרשמות ראשונה נראה שעד ISO 3200 התוצר התמונה שימושי לפני שמערכת הסרת הרעשים מרטשת את הפרטים בתמונה.

ISO 3200

Sony DSC RX10 Image samples ISO 3200

ISO 3200 - הגדלה של 100%

Sony DSC RX10 Image samples ISO 3200


הקונספט אותו מציעה סוני נראה מעניין מאוד, החברה דחסה את מירב התכונות הקיימות היום לגוף אחד בצוותא עם עדשה איכותית וטווח זום שימושי ביותר. זו מצלמה שאינה זולה (נמכרת כעת במחיר של קצת פחות מ- 6,000 ש"ח דרך חנויות בייבוא פרטי) על ענין איכות התמונה נצטרך לעמוד במאמר ביקורת מקיף יותר.

  • email שלח לחבר

Share DTOWN Article

דיון בפורום על המאמר (0 תגובות פורסמו):

כל הזכויות שמורות לאתר dtown.co.il


הרשם לעדכוני האתר
Email: