חנויות
פיוז ארמה אודיו אודיו אקסטרים Sonic Bliss אמנון סאונד סטריאו פרו Soundquest קודו אודיו Stereoscope סטריאוסקופ למטייל אניגמה קולנוע ביתי גופי תאורה

פנסוניק TZ30 – מצלמה קטנה וקומפקטית עם זום גדול | מצלמות | ביקורות | ראשי

פנסוניק TZ30 – מצלמה קטנה וקומפקטית עם זום גדול

גודל אות: Decrease font Enlarge font
פנסוניק  TZ30 – מצלמה קטנה וקומפקטית עם זום גדול פנסוניק TZ30 – מצלמה קטנה וקומפקטית עם זום גדול

Panasonic DMC-TZ30 מציעה זום של עד פי 20 בגוף קומפקטי שמסוגל להשתחל לכל כיס, עם מקלט GPS מובנה במצלמה וגם ממשק מגע חכם, מבטיחה ה-TZ30 להיות החפץ הראשון שייכנס לתיקכם לפני היציאה לטיול. האם הציפיות מוצדקות? ביקורת מצלמה קומפקטית.

רבים מאיתנו מחפשים את ה"חבילה השלמה" במצלמה: איכות גבוהה, אריזה קומפקטית וגם זרוע זום ארוכה. מגבלות פיזיים ואופטיים מונעים את קיומה של מצלמה שמסוגלת לעשות את הכל ובצורה הטובה ביותר עם אריזה קטנה, אך אך שיפור טכנולוגיית החיישנים ומעבדי התמונה מצליחים לשפר את תוצר התמונות גם באלו הקטנות יחסית.

התחזקות הסמארטפונים בגזרת הצילום מאיימת על קיומן של המצלמות הקומפקטיות, אשר צריכות לספק את ה-X פקטור שלהן ולא - ייכחדו מהעולם מהר מאוד. לראיה, רכיב ה-GPS, שמוצא עצמו הכרחי בסמארטפונים, וכן גם ממשק המגע שמציעה ה-TZ30, הן תכונות שלא היו טריוויאליות (ועדיין לא) עד כה במצלמות.

פנסוניק DMC-TZ30 - ביקורת מצלמה
עיצוב ומבנה - קומפקטי, אך מעט פלסטיקי


מפגש ראשון עם ה-TZ30 מפתיע לטובה מבחינת מידות המצלמה: 105 מ"מ רוחב, גובה של 59 מ"מ ועומק של 28 מ"מ מאפשרים כאן גוף קטן וקומפקטי. המשקל המירבי, יחד עם כרטיס זיכרון וסוללה עומד על 209 גרם בלבד, קליל מאוד. הגוף עצמו עשוי פלסטיק קשיח ובעל פס מתכתי לאורך המצלמה. המצלמה מבריקה וחלקלקה במגע, אבל בקדמתה מצוי משטח גומי המיועד לאפשר אחיזה נוחה יותר. המצלמה הינה מעט מעוקלת בקדמת הגוף לשם האחיזה ואינה מיושרת לחלוטין, אך יחד עם זאת, קשה לומר שיש לה גריפ של ממש.


פנסוניק DMC-TZ30 - ביקורת מצלמה
בצידה הימני של ה-TZ30 נוכל לראות את פתחי החיבור למיקרו HDMI ומיקרו USB. בחלקה העליון של המצלמה נוכל למצוא את מתג ההפעלה, לחצן מהיר להקלטת וידאו, ידית זום, גלגלת אפשרויות הצילום וכן גם רמקול ומיקרופון סטריאופוני.
בצידה האחורי של המצלמה אין יותר מדי סיבוכים וגם שם סידור הכפתורים פשוט וקל - עם מתג וידאו/סטילס, כפתור גישה למד החשיפה או למפה (בהתאם לתפריט בו אנו נמצאים), כפתור לאפשרויות במהלך צילום, כפתור לתפריט מהיר בכל מצב וכפתור נוסף אשר משנה את אופן התצוגה.

פנסוניק DMC-TZ30 - ביקורת מצלמה
סידור הכפתורים הינו על פניו, נוח מאוד, אך במגע ראשון ניתן להרגיש שכל הכפתורים במכשיר, מלמעלה ועד למטה, פשוטים מאוד ופלסטיקיים בתחושה. הכפתורים העגולים אשר סמוכים למסך קטנים מאוד ולעתים קשה ללחוץ עליהם. בעניין זה, משתמשים עם אצבעות קטנות יותר באופן יחסי, יוכלו לתפעל את המצלמה בנוחות גבוהה יותר.

מסך המצלמה הינו ברזולוציה של 460,000 נקודות ובגודל של 3 אינטש. המסך ברור וחד יחסית, ועל כך אפרט בהמשך.


ממשק המצלמה - יש מגע, חלקי


ה-TZ30 מכילה ממשק מגע, בחלקה. ניכר כי הממשק הולבש על ממשק קיים ונוצרו תפריטים חיצוניים, לשם השימוש במגע. בעוד שכל התפריטים סטנדרטיים, יש כאן סוג של "תפריט מקדים", תלוי בבחירתכם (וידאו, סטילס, GPS), עם אייקונים מספיק גדולים כך שנוכל ללחוץ עליהם עם האצבע. ממשק המגע אינו קפסטיבי כמו באייפון לדוגמא, אלא רסיסטיבי, ויש צורך בהפעלת לחיצה קלה כדי שהמסך יזהה את המגע. הממשק נחמד, אבל הרושם שהוא משאיר מרמז שהוסיפו אותו רק כדי שזה יהיה "Nice to have". למעשה, המקום היחיד שבו ממשק המגע מרשים ועוזר הוא בעת צילום - אפשרות הזום ע"י מגע במסך היא נהדרת, ולדעתי כל יצרן צריך לאמץ אותה.


פנסוניק DMC-TZ30 - ביקורת מצלמה
חוץ מממשק המגע, התפריטים נוחים למדי ומכילים רקע לבן, שמקל מאוד על הקריאה והשימוש. המסך אינו חד מאוד אבל ברור בשל הצבעים שנבחרו – רקע לבן, כיתוב שחור, הדגשות צהובות וכן גם סימונים אפרפרים.

בשורה התחתונה, הממשק קל, מהיר ונוח. לא הסתבכתי וכל אפשרות מבוקשת נמצאה מהר.

תוספת ה-GPS מצויינת וגם מפותחת דיה בכדי לקבל תפריט נפרד משלה, שם נוכל לראות מה צילמנו והיכן. זהו יתרון גדול למי שמטייל הרבה ורוצה למפות את כל המסלול שלו על פי התמונות שצילם.


מפרט ותכונות – גוף קטן עם מפרט מרשים


למרות הגוף הקטן, כוללת ה-TZ30 זום מקסימלי של עד פי 20 ועם חיישן בגודל של 1/2.33 סטנדרטי, ברזולוציית 14.1 מגה פיקסל. תכונות אלו ממצבות את המצלמה כשימושית מאוד וכפי שאני נהנה לכנות מצלמות כאלו- מצלמה משפחתית. היא יכולה לצלם מגוון של תמונות בסיטואציות שונות בזכות הזום והיא גם קטנה מספיק בכדי שתשאר תמיד בתיק לזמינות מיידית, שזה מצויין. חיישן המצלמה סטנדרטי בביצועיו, מה שבעצם גורם למצלמה להתאמץ בתנאי תאורה חלשים, לעלות ב-ISO , שמרעיש כבר בערך המספרי 800.


פנסוניק DMC-TZ30 - ביקורת מצלמה
פנסוניק DMC-TZ30 - ביקורת מצלמה
לפעילויות בחוץ ובתנאי תאורה מיטביים, ה-TZ30 תעשה עבודה טובה מאוד. היא מגיבה מהר, מפקסת מהר ותתאים לכם ברוב הטיולים כמצלמה קטנה בתיק.


פנסוניק DMC-TZ30 - ביקורת מצלמה

סטילס - צבעים מדוייקים

איכות הסטילס במצלמה, אם לוקחים בחשבון את החיישן הקטן, היא טובה מאוד בתנאי יום, וגם בניצול הזום עד תומו, איכות התמונה יורדת במעט, אך עדיין ניתן להפיק תמונות מצויינות, כמו תמונת היונה שצילמתי ממרחק רב.


יונה

בזווית הרחבה ביותר – 28 מ"מ – ניכר עיוות במעט בפינות כלפי חוץ (לא חבית, אלא מתיחה). המצלמה מסוגלת לטפס עד לקצב צילום של 10 פריימים לשנייה וערך ISO מקסימלי של 6400 (שכבר אינו שימושי במיוחד). ערך מהירות התריס המקסימלי מגיע עד ל1/2000 והמינימלי ל-8 שניות.

וידאו – פוקוס אוטומטי מהיר וטוב


ה-TZ30 מסוגלת לצלם וידאו ברזולוצייה של Full HD ובקצב של עד 25 פריימים לשנייה. בבדיקת הוידאו מצאתי כי הפוקוס רציף ומהיר. אפקט הג'לי קיים בעת תנועה מהירה לצדדים, אך לא ניכר באופן מוגזם. הצבעים בוידאו, בדומה לאיכות צבעים בסטילס, מדוייקים ולא חיוורים. ניתן לצלם בפורמט AVCHD האהוב כל כך בפנסוניק (מקובל במצלמות וידאו ביתיות) או, לחילופין, ב-MP4 ואורך כל סרטון יכול להיות עד 29 דקות בשיטת שידור PAL.לסיכום – מצלמה קטנה, עם תכונות גדולות

למי שמעוניין במצלמה לטיולים, ה-TZ30 הינה מומלצת. היא נכנסת לכל תיק ואפילו לחלק מהכיסים ומהווה דוגמא למצלמה שלא תחששו "לסחוב" בגלל משקל. ה-TZ30 קטנה, קלה וגם איכותית. אינני יודע עד כמה מסייע השם Leica בעדשה מלבד מיתוג, אבל תמונות הסטילס יוצאות איכותיות ובעלות צבעים מדוייקים. יחד עם זאת, חיישן קטן יחסית שאינו מרשים בתנאי חשיכה וכפתורים פלסטיקיים וקטנים, מקשים על השימוש ועל חווית המשתמש.


מחיר: 1,690 ש"ח עם 3 שנות אחריות של יורוקום פנסוניק.

בעד: זום עד פי 20, גוף קטן וקל, וידאו מוצלח, צילום בתנאי יום.

נגד: קושי בצילום בתנאי תאורה בעיתיים, כפתורים קטנים ופלסטיקיים.

פנסוניק DMC-TZ30 - תמונות דוגמה

לחצו להגדלה
פנסוניק DMC-TZ30 - ביקורת מצלמה

Panasonic TZ30 - Image samples

Panasonic TZ30 - Image samples

Panasonic TZ30 - Image samples

Panasonic TZ30 - Image samples

Panasonic TZ30 - Image samples

Panasonic TZ30 - Image samples

  • email שלח לחבר

Share DTOWN Article

דיון בפורום על המאמר (12 תגובות פורסמו):

avatar
aviram_1 2012-10-08 16:09:32
איפה מצאתם את הרולס רויס?....
avatar
golant 2012-10-08 16:28:44
לא תאמין, אבל בשוק הפשפשים :)
avatar
liorkoren 2012-10-08 17:26:36
יופי של ניגוד...
avatar
nirmv 2012-11-08 09:10:11
יש לי דגם קודם של המצלמה הזאת ואני ממליץ עליה בחום. מוציאה תמונות מעולות, גם ביחס למצלמות שגדולות ממנה בהרבה.
avatar
2012-11-08 10:57:34
דורמי צבעים יפים היא מוציאה
avatar
avile7 1970-01-01 02:00:00
מתלבט בין פנסוניק הנ"ל לקנון SX40, מה מומלצת מבחינת צילום לחובב מתחיל?
avatar
carmi 1970-01-01 02:00:00
אפשר לשאול למה הדגמים האלו? למה לא לבדוק את המצלמה זו מול קנון SX230 או SX260 (שמספקות תמונות יותר טובות מה SX40) ?
avatar
avile7 1970-01-01 02:00:00
את ההמלצה לקנון SX40 קיבלתי משני מוכרים מחנויות שונות. מחפש מצלמה טובה לטיולים ולכיף נטו.עד למחיר 2000 ש"ח. ראיתי עוד מצלמה של קנון EOS1100.חריגה קטנה במחיר. האם למישהו יש המלצה למצלמה מסוימת? פשוט לקנות ולא לשדרג כל שני וחמישי.
avatar
carmi 1970-01-01 02:00:00
מוכרים אוהבים למכור את הקנון SX40 היא מצלמה גדולה פיזית עם זום ענק וכך קל להם להסביר את המחיר המופקע של המצלמה הזו. שלא יהיה ספק ה SX40 היא מצלמה טובה כמצלמת סופר זום - אבל לדעתי היא לא שווה את המחיר שלה ומספקת תמונות בנוניות למחיר שלה (והגוף הגדול שלה לא מביא איכות בניה טובה יותר או איכות צילום טובה יותר) לדעתי אפשר להסתפק במצלמות עם זום קצת יותר שפוי כמו כפול 20 (שזה עדיין המון) ולקבל מצלמה קצת יותר קטנה עם איכות תמונה יותר טובה במחיר יותר נמוך כמו הפנסוניק שנסקרה כאן או קנון SX260 אם רוצים לרדת עוד קצת במחיר לדעתי היום ה SX230 מספקת איכות תמונה נהדרת למחירה. אם אפשר להתפשר על טווח זום קטן (כפול 5) לקנון S100 איכות תמונה מעולה - יותר טובה מכל המצלמות שהזכרתי. לגבי ה קנון 1100D זו כבר מצלמת DSLR שונה לגמרי - צילום דרך עינית עם עדשות מתחלפות והרבה יתרונות באיכות התמונה, אבל מדובר על צורת צילום שונה (לא נוח ולא מקובל לצלם איתה דרך המסך כמו במצלמה קומפקטית) היא גדולה וכבדה פיזית ממצלמה קומפקטית ויש להוסיף לה עדשות (כמובן שיש מבחר גדול של עדשות) - בדרך כלל היא נמכרת עם עדשת קיט (יש לשים לך שהמחיר כולל גם את עדשת הקיט) שהיא עם זום כול 3 בלבד, האם זה מספיק? סוג נוסף של מצלמות זה מצלמות ללא מראה שדומות ביכולות שלהן למצלמות DSLR אבל ללא עינית - הן קטונות ממצלמות DSLR ומצלמים בהן דרך המסך (בדך כלל) וניתן להחליף להן עדשות גם כן. שוב העדשת הקיט שלהן היא בדרך כלל עם זום כפול 3, האם זה מספיק? לאחר שאמרתי את הדברים האלו - איזה כיון נראה לך שמתאים לך? או אם יש משהוא לא ברור?
avatar
avile7 1970-01-01 02:00:00
תודה על המידע המפורט,הצלחת לבלבל אותי :) עכשיו נצטרך לכתת רגליים,ולבחון מה מתאים. לא רק קנון אולי אפילו משהו אחר אם אמצא מצלמה מתאימה בטווח המחיר שציינתי.
avatar
carmi 1970-01-01 02:00:00
טוב, סליחה, צריך להתחיל מהתחלה מה הדרישות מהמצלמה, על מה אתה מוכן להתפשר על מה לא מסגנונות המצלמות - מה נראה לך ולמה?
avatar
avile7 1970-01-01 02:00:00
תודה על העזרה, לאחר שאכיר קצת טוב יותר את התחום אוכל לומר מה אני מחפש. ענין של חודש או שניים.
כל הזכויות שמורות לאתר dtown.co.il


הרשם לעדכוני האתר
Email: